BTRTO AMUSEMENTS CRISIS (2) Filmagenda Amersfoort Perzikencrème Een nieuwe ster woonerf HN ECHTER HAUSFRAUENFREUND TËUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 6 MEI 1976 NACHTVOORSTELLINGEN In het City Theater is het vrijdagnacht weer dolle sexpret geblazen met de film in de late sex-show „Sexplezier uw Tiroler is hier". Een wat verbazing wekkende titel voor een film, die oor spronkelijk ,,Ein echter Hausfrauen- freund" heet, maar één en ander schijnt zich toch in de hoge bergen af te spelen. Alles draait om het kuurhotel' Het Hit sige Hert. waar de rijke vrouwtjes met plezier hun vakantie doorbrengen Zaterdagavond in het City theater de Chinese vechtfilm „Wang Wu, de schrik van Peking"' We weten niet, wie met deze schrik van Peking wordt bedoeld, maar ik geloof niet. dat Mao Tse Toeng momenteel toe zou staan dat er op een dergelijke decadente (imperialistische, kapitalistische) wijze een film wordt gemaakt over zijn Peking En dat is kor- rekt, want het verhaal speelt zich gemakshalve af in een tijd, dat de Chi nese keizers het nog voor het zeggen hadden Beide film boven 18 jaar KINDERVOORSTELLINGEN In de matineevoorstellingen van Cinema 1 kan de jeugd kijken naar de Nederlands gesproken film ,.De Ro bins en het Robincomplot", uiter- Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 5 mei tot en met woensdag 12 mei 1976. GRAND THEATRE ..Race with the devil", 18 jaar 14 00. 20 00 uur. zaterdag 14 00, 18.45. 21 15 uur zondag 13.30,16.00, 18.45, 21 15 uur, woensdag alleen 20.00 uur STUDIO G Casque d'or (een vrouw van goud), 18 jaar 14.15, 19 00, 21.30 uur, zondag 14 15, 16.30. 19 00, 21.30 uur CINEMA I ..Breakheart Pass 14 jaar. 14.00, 19 00, 21 30 uur; zaterdag en woens dag 19 00, 21 30 uur, zondag 14.00, 16 30. 19 00. 21 30 uur CINEMA 2 ..Samen uit samen thuis", a.l. 13.45, 18 30. 21.00 uur; zondag 13.45, 16.00, 18 30. 21.00 uur EURO CINEMA .Mahogany", a.l. 13.45,16.15.18.45. 21.15 uur zaterdag, zondag en woensdag 16 15. 18 45, 21.15 uur CITY THEATER Vrijdag t/m woensdag Blood mo ney". 14 jaar. 14 00 20 00 uur. Voor 4 personen 30 gram maïzena 3 eieren 3/4 liter melk 100 gram poedersuiker 2 pakjes vanillesuiker 1 blik perziken op sap Werk de suiker, de vanillesui ker. de eigelen en de maïzena goed door elkaar Kook de melk, en giet ze kokend bij het eigeel- mengsel en blijf goed roeren. Giet het mengsel terug in de pan. en laat op een zacht vuur 2 mi nuten tegen de kook aan komen. Laat het mengsel onder af en toe roeren afkoelen. Laat de perzi ken goed uitlekken, klop het eiwit goed stijf Schep de stijfgeslagen eiwitten voorzichtig door het kou de mengsel. Verdeel het fruit over kleine schaaltjes en giet de creme over het fruit Koel serveren. Eet smakelijk Japieja Casque d'Or", de beste van Seeker in Studio G. 0HE DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week kunnen de filmliefhebbers in de Amersfoortse iscopen naar drie nieuwe films gaan kijken. Dat is in de eerste plaats de n „Casque d'Or" van de in 1960 overleden Franse regisseur Jacques cker. De film werd in 1952 gemaakt en is onlangs opnieuw uitgebracht. In lema 1 kan men kijken naar een recent gemaakte verfilming van Alistair cLean's roman „Beakheart Pass" door regisseur Tom Gries met Charles jnson in de hoofdrol. In het City Theater tenslotte kan men Lee van Cieef n in de filmBlood Money" (Bloedgeld). Voor het overige zijn de weekpro- imma's geprolongeerd. steld is. In een opwelling van wel licht misplaatste overmoed denk /e dan. dat je daar zelf aan toe hebt bi/gedragen door het schri/ven van deze cursieve woorden Een bela chelijke veronderstelt', ig, dat ben ik volkomen met u eens. Maar toch Het schrijven van een cursief stukje, zoals ik dat wekelijks pro beer te doen, is beslist geen sine cure en u weet beter dan ik, dat het niet altijd even geslaagd is. Je denkt nog wel eens, dat het met plezier gelezen wordt, maar ook die gedachte bli/ft nooit langer hangen dan de momenten datje er mee bezig bent. wantje kunt je op timisme ook te ver drijven Maar toch Maar toch is het feest, dat ik in dit stuk/e even memoreer voor mij wel van betekenis. Want juist daardoor kan ik u elke week op de hoogte blijven houden van mijn kromge- schreven redeneringen En aange zien het deze week extra druk is door dat bewuste feest, zal ik het hier lekker bij kunnen laten. U weet, dat u van harte welkom bent. Za terdagmorgen. U hebt dat in een advertentie kunnen lezen. Ik hoop u de hand te kunnen drukken en misschien dat we dan nog even kunnen praten over deze rubriek. Maar hou het dan wel feestelijk V. aard een heel spannende geschie- denis. In Euro Cinema kan men kij ken naar „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", terwijl in het kader van Kleutertje Kijk eens zaterdagmorgen in Euro Cinema de beurt is aan het sprookje „Hans en GrietjeOver igens wel een oudje, zowel het sprookje als de film. Hans en Grietje. Scene uitBlood money", te zien in het City theater. Scène uit „Casque d'Or". CASQUE D OR" 9 Franse regisseur Jaques Becker. Bin 1960 op 54-jarige leeftijd over- id. was de laatste vijftien jaar van zijn één van de belangrijkste regis- |urs van Frankrijk. Zijn bekendste waren ..Goupi mains rouges'" >34) ..Antoine et Antoinette". „Caro- feet Edouard" en Casque d'Or" Be ier. die het filmvak goed leerde ken- nals assistent van Jean Renoir, was Jenals zijn grote leermeester - gespe- lliseerd in zogenaamde realistische jns, waarvan hij er zo n kleine twintig lakte Wie tegenwoordig naar een pgaat, omdat die als realistisch wordt igekondigd, verwacht wellicht wél b anders dan het soort realisme van peren daarom kan men voor - Cas- i d'Or" wellicht beter spreken van blistische romantiek, waarbij het ver haal zoveel mogelijk een authentiek beeld dient te vormen waarbij het sen timent niet is verwaarloosd, maar geen al te grote rol speelt Ook al gebruikt Becker bij zijn film toch nog een reeks prachtige cliché s, die in haar totaliteit toch een fascinerende indruk maken ..Casque d Or" is terecht nog eens uit de (oude) doos gehaald om de huidige filmkijker (zij het in zwart-wit) nogmaals te imponeren HET VERHAAL Het verhaal is erg simpel gehouden, waarbij Becker het Pafijs van rond 1900 als decor gebruikt Een voor de heden daagse vakantieganger en Parijsken ner onherkenbare Franse hoofdstad, waardoor het geheel van de film iets schimmigs met zich mefekrijgt. Marie, een zelfverzekerde blonde schoonheid, heeft alle zware jongens van het Parijs rond 1900 aan haar voe ten. Zij ontmoet Manda. één van hen die probeert een eerlijk bestaan op te bou wen. en veroorzaakt een gevecht tus sen hem en haar minnaar, die daarbij gedood wordt. Leca. de bendeleider is ook verliefd op haar Hij verzint een list om zich van Manda te ontdoen en zo Marie voor zich te winnen. Hij geeft Raymond, een vriend van Manda, aan bij de politie en vertelt de twee geliefden van de arrestatie van Raymond Zoals hij had verwacht kan Manda het niet verdragen dat zijn vriend in zijn plaats wordt veroordeeld, en geeft zich over aan de politie. Voordat hij overgeleverd wordt aan de guillotine zal Manda het verraad van Leca weten te wreken, alsmede de dood van Raymond tijdens een ont snappingspoging En Marie ziet Manda haar enige grote liefde verdwijnen DE BESTE ..Casque d'Or" is volgens de Franse regisseurs Jacques Rivette en Frangois Truffaut de beste die Becker ooit maak te. Hij ging in 1952 in Nederland in pre mière onder de titel: ,.De zondares van Parijs" en dat is - zoals zo vaak met filmtitels het geval is - meer een titel om de titel zelf, dan dat het de lading dekte. Ook na meer dan twintig jaar blijft de film recht overeind Dat is deels te dan ken aan het uitstekende spel van de toen nog jeugdige Simone Signoret als Marie en Serge Reggiani als Manda. maar zeker ook aan de trefzekerheid, waarmee Becker zijn simpele liefdes geschiedenis uit de Parijse onderwe reld in beeld wist te brengen ..Casqu d'Or" is zeker de moeite van het bekij ken waard voor die filmkijkers, die nog eenmaal willen bewonderen, hoe een klein Frans meesterwerk uit 1952 er uit ziet In Studio G Eerste week, 18 jaar. BREAKHEART PASS BLOOD MONEY In het City Theater draait deze week de film.Blood money'1 (Bloedgeld) met Lee Van Cleef in de hoofdrol. Helaas ontbreekt me alle gegevens over deze film, zodat ik er niets anders over kan meedelen, dan dat het naar alle waar schijnlijkheid een spannende film is van het soort, dat regelmatig op het City doek te zien is. 14 jaar moet u er voor zijn. GEPROLONGEERD Wie tegenwoordig praat over een amusementscrisis binnen ons eer biedwaardige omroepbestel, had ei genlijk vrijdagavond moeten kijken naar de Franse TV-film „De dood van een berggids,'' een terecht be kroonde film over een berggids, die een zeer gevaarlijke tocht onder neemt om de roem waarbij zijn met gezel om het leven komt Afgezien nog van het puntgaaf verhaal met boeiende karakteriseringen is er duidelijk enorm veel aandacht be steed aan de verfilming zelf. Het meer dan voortreffelijke camerawerk heeft minstens voor de helft bijge dragen aan het succes van deze film. De VARA heeft met het vertonen er van laten zien, dat het heel goed mo gelijk is om informatief te zijn en toch onderhoudende programma's te brengen. „De dood van een berg gids'' was spannend als een thril ler, maar heeft de kijker in de ruim anderhalf uur veel geleerd over berg beklimmen, de gevaren, de moed die ervoor nodig is èn de waanzin om je leven bij wijze van sport te riske ren. Nog afgezien van de kijk, die de film gaf op karakters van mensen in moeilijke omstandigheden. Amu sement, dat wel. Maar gelukkig niet dat alleen. Jammer, dat zoiets maar zelden uit de Nederlandse koker komt. Zou TROS-directeur Chr. Baay dan toch gelijk hebben als hij zegt, dat na 25 jaar televisie de tijd van experimenten en verrassende nieu wigheden voorbij is? Of zou je kun nen stellen, wat Jef Rademakers zegt: het enthousiasme van de oude TV-garde is doodgebloed in de bu- reaukratie der betere omroepbaan- tjes zonder dat op tijd voor „jong bloed" werd gezorgd? Hoe het ook zij, er is wel degelijk TV-amusement te maken op een verantwoorde basis zonder de nietszeggendheid van de doorsnee Amerikaanse series. Zaterdagavond werden we via de KRO gekonfronteerd met een nieuwe TV-showman. Willem Ruis, onder meer bekend van het Radio sportprogramma „Langs de Lijn." waar hij presentator van is èn als presentator van een serie amuse ments radio-programma's vanuit het Amsterdamse Mickery-theater, waar ik jaren geleden altijd met veel ple zier naar luisterde. Willem Ruis komt op de beeldbuis uitstekend over. Zelfs voor de eerste keer als presen tator van een spelshow was hij ont spannen. Het is echter jammer, dat de KRO (bij gebrek aan voldoende Inventieve mensen?) klakkeloos verder ging met de al lang afgesleten formule van de voormalige Berend Boudewijn show. Een formule, die vooral bij het eerste gedeelte van de show verveling in de hand werkt. Bovendien doet de prijzenregen van huishoudelijke luxe artikelen met de daarbij behorende aanprijzende stem van Pierre van Ostade mij altijd denken aan een super-STERspot ook al worden er geen merknamen genoemd. Een beetje opgepept kla tergoud, waarbij de prijzen zichtbaar belangrijker zijn dan het spel. Jam mer. Tenslotte enige aandacht voor de aktualiteitenuitzending van KRO's Brandpunt, die zaterdagavond een reportage bracht over het zoge naamde woonerf en de daarbij beho rende verkeersobstakels. Brandpunt had twee plaatsen als voorbeeld ge nomen: Delft en Leusden. Zoals be kend wil minister Westerterp de in richting van woonerven wettelijk vastleggen en Brandpunt legde uit, wat de voordelen van een dergelijk woonerf zijn. In Leusden werd de wijk Rozendaal als typerend voor beeld genomen. Een wat eenzijdige keus, omdat net leek, alsof alleen in deze wijk het accent op het woonerf is komen te liggen. Het tegendeel is waar. Tal van andere Leusdense wij ken zijn als zodanig ingericht. Overi gens blijkt wel weer, dat de Dienst Gemeentewerken van Leusden in ventiever is dan menige andere ge meente. De door deze dienst ont worpen bordjes aio waarschuwing voor de verkeersobstakels binnen de woonwijk, werden in andere ge meenten tot nu toe gemist. Overi gens betekent de nieuwe wettelijke regeling van minister Westerterp wel, dat het inrichten van woonerven deels zal kunnen worden bekostigd met geld van het rijk, terwijl het nu nog steeds uit de gemeentelijke por temonnee moest worden betaald. Leusden zou toch eens moeten na gaan of voor haar realisering met te rugwerkende kracht ken gelden en MONITOR Deze week viert de uitgeverij van ze krant feest. Normaal gespro- 6" geen reden om er in deze ru- *k over te schrijven, maar het is to feest ter gelegenheid van de tining van het nieuwe gebou- ■ncomplex. En dat schijnt nogal 3' te zijn in deze tijd van terug lende economie en zo. Tegen e verdrukking in zijn er blijkbaar lid bedrijven die blijven groeien k kool en zich niets aantrekken de economische wetten die omenteel de sfeer in het alge toe handelsverkeer bepalen. Nu ff ik op deze plaats beslist geen himpie op de hoed van deze uit- }veriJ steken. Dat is mijn tak niet. 'aar toch je dagelijks leest over onze fchte economie met de steeds Qter wordende schare werklo- to, dan is het frappant en gerust- sHend voor je eigen ego, vast te tonen stellen, dat het met je eigen wkkring nog niet zo beroerd ge- De boeken van de bekende thriller schrijver Alistair MacLean genieten een dusdanige bekendheid, dat zij elke keer grif worden verkocht. Verschillende van zijn boeken zijn verfilmd, maar nog nooit is de kwaliteit van De kanonnen van Navaronegeevenaard De nieuw ste film naar eén van MacLean's boe ken is .Breakheart Pass" (Enkele reis Fort" Humboldt) van regisseur "Tom Gries met Charles Bronson in de hoofd rol als John Deakin, als een vermomde geheime agent Verder met Ben John son, Richard Crenna en Jill Ireland in de voornaamste rollen Nu kunnen we rus tig voorop stellen, dat Breakheart Pass" absoluut één van de minder goede boeken van MacLean is en dat is misschien de reden, dat ook het film verhaal in al haar onwaarschijnlijk heden is blijven steken, ondanks de goede vertolking van Charles Bronson als de geheime agent. Tom Gries is er maar deels in ge slaagd om het verhaal van MacLean duidelijk aan de kijker over te brengen, en dat betekent, dat het scenario best wel wat beter had gekund. Een vacuum, dat alleen maar wordt aangevuld door het toch wel uitstekende camerawerk (de lokaties leenden zich daar dan ook uitstekend voor) en de forse akties, die de film afronden. Resumerend kunnen we vaststellen, dat het verschil tussen een gewone, middelmatige western en ..Breakheart Pass" met zo groot is Het enige werke lijke verschil is. dat MacLean het ver haal leverde En dat is tegenwoordig geen enkele garantie meer voor een goede film. Maar voor de liefhebbers van dit genre valt er voldoende te genie ten. Wat dat betreft kan ik u gerust stel len Cinema 1eerste week. 14 jaar Simone Signoret en Serge Reggiani in „Casque d'Or". zaterdag 14.00, 18 45, 21 15 uur. zondag 14 00, 16.15, 18 45, 21.15 uur. DONDERDAGCYCLUS CITY THEATER ..Little big man' 14 jaar 14.00, 20 00 uur. NACHTVOORSTELLINGEN CITY THEATER In de late sex show ..Sexplezier. uw Tiroler is hier!", 18 jaar. Vrij dagavond 23.00 uur ..Wang Wu de schrik van Peking", 18 jaar. Zaterdagavond 23.45 uur KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA 1 Zaterdag- en woensdagmiddag 13.45 uur ,,De Robins en het robotcom plot". a.l Nederlands gesproken EURO CINEMA Zaterdag-, zondag- en woensdag middag 14 00 uur Walt Disney's: ..Sneeuwwitje en de 7 dwergen",Ne derlands gesproken, a 1. KLEUTERTJE KIJK EENS EURO CINEMA Zaterdagmorgen 10 30 uur ..Duifel- tje in de fles", a 1 Nederlands ge- esproken *-~ Deze week worden de films ..Race with the devil" in Grand, „Samen uit. samen thuis" (alweer voor de vijfde week!) en „Mohagany" geprolongeerd. Het meest opvallende is daarbij, dat Louis de Funes niet weg te krijgen is uit Amersfoort. En wat Race with the devil betreft: best aardige griezelaar in mo derne zetting Maar meer ook niet En wie stapelgek is op Diana Ross als de donkere schoonheid Tracy Chambers, die triomfen viert als mode-ontwerp ster. die moet beslist een bezoek aan Euro Cinema deze week niet vergeten Beeld uit de film van de vrijdagavond late sex show van City.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 23