r 1 r IERSE" AANVOER IN AMERSFOORTSE THEATERS ene Wilder als slimme broer van Sherlock Holmes 1 Philippe Noiret in „Het verborgen geweer" ïERfREPS Bezwaren (2) F 1 M „KANONNEN VAN NAVARONE" TERUG VAN WEGGEWEEST EN TEN SLOTTE. rkwaardige EUSDER KRANT - FILM Over wantrouwen hadden we het dus. Ten aanzien van autoriteiten. Zoals daar zijn de burgemeesters, de wethouders, de deskundigen. Zoals daar ook zijn leden van wijkraden. „Je moet toch wel helemaal niks anders meer te doen hebben, unl je in zo'n wijkraad gaan zitten hoorde ik onlangs iemand opmerken. „Hoezo?" wilde ik weten. „Nou ja, daar zitten natuurlijk allemaal van die mensen in, die ook zo nodig moeten. Net zoals bestuursleden van voetbalverenigingen en dergelijke. Noodzakelijk kwaad". Dat heb ik even bestreden. Tot vermaak van mijn gesprekspartner, die het onderwerp vervolgens afsloot met„Je kletst lekker; je komt nog wel eens in de wijkraad of nog hoger" Op de Bankgirocentraleinformatie c.q. bezwarenavond weerden zich ook leden van een wijkraad. Een man die er zichtbaar van genoot pendelde op en neer tussen zijn stoel, de situatieschets en de maquette. De aanwezige ambtenaren en andere officials overstelpend met alternatieve situeringen voor het gebouw, dat hier en daar trouwens ook nog architectonisch gewijzigd zou moeten worden etcetera. Ook pure klasse was trouwens de man - waarvan ik niet zeker weet of hij namens een wijkraad sprak dan wel alleen zichzelf vertegenwoordigde - die speciale aandacht bleek te hebben voor mogelijke geluidsoverlast, die het gebouw zou kunnen veroorzaken. Met de regelmaat van een haperende grammofoonplaat benadrukte deze man, dat hij garanties wilde ten aanzien van het aantal te produceren decibellen. „Wat bedoelt u dan?" - „Nou, garanties". „Wat dacht u van vijftig decibel?" Dat lijkt me wel wat". „Dan bent u er zeker niet van op de hoogte, dat dat wel heel erg veel zou zijn voor een dergelijk gebouw Waarop de inspreker zeer stil zweeg en je de ambtenaren zo hun eigen gedachten zag hebben over inspraak. Noodzakelijk kwaad. Maar dan wel met de nadruk op noodzakelijk. Zeker in ons onvolprezen Leusden. Want de gemeenteraad bakt ze de laatste maanden ook steeds bruiner. Een goede discussie over een hockeyveld of over een bankgirocentrale zou toch plaats moeten vinden in de raadszaal. Vergeet het maar. Het co1Jege mag onder aanvoering van de heer Van der Post het ene verhaal na het andere afsteken met een gezicht van Pappa weet wat goed is". Terwijl je toch in ieder geval van de oppositie mag verwachten dat ze het college-beleid iedere keer opnieuw toetsen. Maar dat gebeurt niet of nauwelijks. En daar heb ik bezwaar tegen. K i aci DOOR BERT VOS verteltrant van Enrico en de boeiende fotografie. Regisseur Robert Enrico verklaart zelf, waarom ruim dertig jaar na de tweede oorlog een dergelijk, toch wel afgrijselijke film, nog gemaakt moest worden: ,,Ik heb willen aantonen dat oorlog DONDERDAG 13 MEI 1976 moet rekenen, eveneens een vrouw is, gespeeld door Stella Stevens, die ook van mening is, dat de mannen maar wat hebben aangeknoeid in de afgelopen ja ren en de zaakjes op haar (vrouwelijke) wijze gaat regelen. Aangezien het verhaal zich groten deels afspeelt in Hongkong, is het een logische zaak. dat beide vrouwen des kundig worden bijgestaan door heren, die uitstekend op de hoogte zijn metde moderne vechttechnieken en die dat dan ook niet onder stoelen of banken steken. Achtervolgingen, gevechten, schietpartijen. Snelle afwisselingen van puur geweld in een beslist niet onaardig gemaakte film van regisseur Chuck Bail. Voor de kijkende mannen een film. waarbij de vrouw nu eens niet het on derspit delftVJmaar uit de strijd .tevoor schijn komt als de onoverwinnelijke. Ook in City doet de emancipatie haar intrede (City Theater, eerste week, 14 jaar). NACHTVOORSTELLINGEN In de zogenaamde late sex-show van het City Theater, vrijdagavond laat, kan men deze week kijken naar een film van de Duitse regisseur Michael Thomas, de man die al zo veel porno op het witte doek bracht. Deze keer is het de film Porno-toer in Bangkok" en wordt be schreven als ,,een opwindende reis langs de sex-holen van de Oriënt". Toeristen uit de gehele wereld ontmoe ten elkaar in de „Oriental Room", een nachtclub in Bangkok, waar erotiek geen grenzen kent. (De filmkeuring tot nu toe wel, dus maak u geen enkele illusie). Maar toeristen, die naïef genoeg zijn om zich over te geven aan de ver lokkelijke verleidingen komen bedro- punt van de gevechten tegen de Japan ners. Natuurlijk is „Okinawa" een film over helden. Amerikaanse helden, die in de Tweede Wereldoorlog wer den verheven tot halfgoden Het is dezelfde mentaliteit, die echter de Amerikanen duidelijk parten heeft gespeeld tijdens de oorlog tegen Noord-Vietnam. Want terwijl Ame rika nog steeds de onoverwinnelijke mariniers van Okinawa in gedachten had, bleek de tijd te zijn veranderd en werd Vietnam een vrijwel negatief Okinawa. Niettemin is „Halls of Montezuma" een boeiende oorlogs film voor hen, die nog steeds van dit genre houden. Zaterdagavond in City te zien. (18 jaar). MATINEE- VOORSTELLINGEN Zaterdag- en woensdagmiddag kan de jeugd in Cinema 1 kijken naar de spannende jeugdfilm „Het raadsel van de spookplaneet", science fiction voor de jeugd. Zaterdagmorgen om half elf in Euro Cinema is het weer tijd voor een film in de serie „Kleutertje kijk eens" en dat is deze week „Pipo en de piraten van toen", met Cor Witschge als Pipo. Een heerlijke film met natuurlijk al die andere bekende figuren zoals Mamma- lou, Klukkluk en Plom. Maar daar blijft het niet bij, want in het voorprogramma kunnen de kleuters kijken naar een avontuur van Barbapapa en de zijnen. Beide films: alle leeftijden Pipo de Clown beleeft weer allerlei spannende avonturen in Euro Cinema, zaterdagmorgen. gen uit. Want uiteindelijk draait alles om geld, ook in Bangkok (vrijdagavond, 18 jaar). Zaterdagnacht kunnen de liefhebbers van oorlogsfilm in City terecht, waar dan de inmiddels bekende film „Oki nawa" (Halls of Montezuma) draait. Een film van regisseur Lewis Milestone, met Richard Widmark, Jack Palance, Robert Wagner, Karl Maiden, Richard Boone en Jack Webb in de hoofdrollen. De titel van deze goed gemaakte oor logsfilm is geïnspireerd door het be faamde strijdlied van het corps maro- niers van de VS, dat zich tijdens de laat ste wereldoorlog onsterfelijke roem heeft verworven. Het marinierslied is getiteld- ,From the halls ofMontezuma to the shores of Tripolis". Okinawa heeft nog steeds een bekende klank. De strijd op dit eiland vormde een hoogte- DONDERDAGCYCLUS In de donderdagcyclus van het City Theater kan men volgende week don derdag kijken naar de Italiaanse film „Mondo Cannibale". Het is een produkt van regisseur Umberto Lenzi en is dui delijk bestemd voor de Italiaanse markt, want het sadisme viert weer hoogtij. Het is het verhaal van een journalist die een bezoek brengt aan de binnenlanden van Noord Thailand en daar gevangen wordt door een primitieve stam. Voor de liefhebbers van dit soort kleffe ver halen. (City, donderdag, 18 jaar). ig jaar zag ik op TV een pro- na over het weer en wat wij er niet aan zouden kunnen Tal van geleerden gingen iet scherm en zeiden hun we- appehjke zegje en zoiets im- M. „We krijgen beslist een e ijstijd", wist één van de he elgrote stelligheid te verkla- 'et zij z. We hebben ons daar leis berustend bij neergelegd, -chrokken toch wel even, ongeleden een groot deel van poente-, fruit- en aardappe- ant verloren ging door een 'eze tijd van het jaar zulk een nachtvorst, dat het op slag cord werd genoemd sinds tij- «e ik met meer mee heb ge- je schrikt dan toch wel mant onwillekeurig denk je, 'l de eerste aanzet van het 'crk is. Het gebeurt niet zo dat geleerden gelijk krijgen gee/f je zoiets te denken, aarop werden we gekonfron- net een halve zonsverduiste- zoals in de pre-historie onze iders daar met ontzag naar zo tuurden wij met evenveel helling door beroete glaas- dit natuur-fenomeen. vorige week nog liep ik in ke trui om de heersende idemieên zoveel mogelijk te maken en nu zit ik dit stukje te schrijven bij een tempera tuur van 28 graden Celsius m de schaduw Dat zijn uiterst merk waardige zaken, die je te denken geven Het voorspelde ijstijdperk ben je inmiddels natuurlijk allang vergeten, maar je leest en hoort wel erg regelmatig van al die tientallen hectares bos en heide, die in ons land door brand verloren gaan en uit de geschiedenisboekjes en ook uit de aardrijkskunde weet je, dat er maar weinig hoeft te gebeuren in de natuur en je zit opgescheept met een woestijn. Ook de Sahara was vroeger een oerwoud en moet je zien wat er nu van terecht is geko men. Ik bedoel maarhet zijn allemaal merkwaardige zaken, waar je als gewoon mens met zo vaak bij stil staat, maar we zouden dat toch wel moeten doen. En we zouden vooral wat voorzichtiger met vuur moeten zijn, als we gebruik maken van de gastvrije bossen en heidevelden Jonge aanplant heeft op dit moment toch al de grootste moeite om zich door de enorme droogte staande te houden. Maak het nou niet erger met een vuurtje. Het is al warm ge noeg. Overigens is ook dat maar een tijdelijke zaak. Gezien de ervarin gen van de afgelopen tijd, durf ik bijna met u te wedden, dat we vol gende week weer lopen te vernikke len van de kou, net even te laat onze wintertrui weer hebben opge zocht en daarom een pracht van een griep hebben binnengehaald, die zich heerlijk warm nestelt in een lichaam, dat van al die veranderin gen geen barst meer begrijpt. We leven in een merkwaardige wereld met merkwaardige zaken. Maar we laten ons niet bang maken. Over een maand begint immers de va kantie al. Weer of geen weer. V. Gene Wilder en Marty Feldman in „De avonturen van Sherlock Holmes' slimmere broer". CLEOPATRA JONES IN AKTIE Harris en James Dean in de film van Elia Kazan: „East of Eden". Vorig jaar augustus deed een nieuw fenomeen z'n intrede in Nederland. Toen namelijk ging „Cleopatra Jones and The Casino of Gold" in Nederland, in première en werden James Bond- aanhangers gekonfronteerd met een vrouwelijke (zwarte) versie. De eman cipatie had toegeslagen in het jaar van de vrouw. Tamara Dobson is dit vrou welijk stuk dynamiet, dat de rotzooi, door mannen veroorzaakt, moet op ruimen. Dat gaat haar uitstekend af, on danks het feit. dat de leider van de in ternationale bende, waar ze mee af rfERSFOORT - Het weekprogramma van de Amersfoortse bioscopen is op e with the devil" na (in Cinema 2) geheel nieuw. In het Grand Theatre kunnen Efhebbers, die er maar steeds niet genoeg van kunnen krijgen, nogmaals gaan d naar één van de meest formidabele oorlogsfilms, gebaseerd op het gelijkna- boek van Alistair MacLean: „De kanonnen van Navarone". In Studio G. H nogmaals teruggeblikt op de filmcarière van James Dean, de vroeg gestorven ter, die (al dan niet terecht) later een legende werd. Deze week draait namelijk (kleine Arthouse Theater de film „East of Eden" van de bekende regisseur Kazan. Gene Wilder is in Cinema 1 samen met Madeline Kahn en Marty nan te zien in Wilder's eigen film: „De avonturen van Sherlock Holmes-1" nere broer" en dat betekent natuurlijk weer lachen om de subtiele grappen van er, die ook al deels borg stond voor o.m. „Blazing Saddles" en „Young ienstein". In Euro Cinema draait deze week de uitstekende film „Het verbor- eweer", met Romy Schneider en Philippe Noiret. Tenslotte het City Theater, ien een spannende aktiefilm komt: „Cleopatra Jones and the Casino of Gold", tun: voldoende nieuwe aanvoer voor de filmliefhebbers. man en Madeline Kahn bijeen, zodat we kunnen kijken naar dezelfde hoofdrol spelers en speelsters in een verander ende omgeving en een ander verhaal. Geen storend element overigens, want ook al komt Gene Wilder duidelijk uit de school van Brooks, hij weet toch het filmverhaal een geheel eigen stijl te ge ven. Wilder heeft niet de scherpe kanten van Mel Brooks. De film „Sherlock Holmes' slimmere broer" is dan ook wat sentimenteler en romantischer van stijl. Dat neemt niet weg, dat er weer enorm kan worden gelachen om de aaneen schakeling van komische situaties, die eigenlijk kleine verhaaltjes op zich vornien. Het verhaal speelt zich af in de tijd van koningin Victoria en Sigi Hol mes (Gene Wilder) is niet zo knap als zijn bekende broer, maar weet zich verder aardig te redden op zijn speurtocht naar een dokument, dat de veiligheid van het land in gevaar kan brengen. Hij wordt daarbij dapper bijgestaan door Marty Feldman als de gekke sergeant Orville Sacker van Scotland Yard, terwijl Made line Kahn een ook niet onbelangrijke rol speelt als een leugenachtige zangeres, die meer van dat verdwenen dokument blijkt te weten. Ook de bijrollen zijn schitterende kreaties geworden en men kan gerust stellen, dat „De avonturen van Sherlock Holmes' slimmere broer" zonder meer een heerlijke film is ge worden in de traditie van Mel Brooks, maar in de stijl van Gene Wilder. Aan bevolen. (Cinema 1, eerste week, alle leeftij den). EAST OF EDEN In Studio G. kunnen de liefhebbers deze week kijken naar een heruitge brachte klassieker: „East of Eden" van de beroemde regisseur Elia Kazan naar het gelijknamige boek van John Stein beck. In de hoofdrollen ziet men Julie Harris, James Dean en Raymond Mas- sey. (Studio G, eerste week, 14 jaar). HET VERBORGEN GE WEER Een van de beste Franse films van de laatste tijd is „Het verborgen geweer" van regisseur Robert Enrico. „Le vieux fusil" is een film, waar men in Frankrijk voor in de rij ging staan en dat zijn we van de Fransen eigenlijk tegenwoordig alleen maar gewend bij films als „Em- manuelle" en dat genre. Toch is „Het verborgen geweer" geen aardige film. Het is een keihard verhaal van een zachtmoedige dorpsarts, die plotseling verandert in een verbitterde, meedo- Gregory Peck, David Niven en Irene Papas in een scène uit: De kanonnen van Navarone. boek een film van groot kaliber ge maakt. (Grand Theatre, eerste week, 14 jaar). SHERLOCH JONES' SLIMMERE BROER Gene Wilder, die bekendheid kreeg door zijn rollen in films van de regisseur Mel Brooks („The Producers", „Blazing Saddles" en „Young Frankenstein") maakte nog niet zo lang geleden zijn eerste eigen film. Wilder, die een groot aandeel had in de produktie en het sce nario van de laatstgenoemde film, bracht in „De avonturen van Sherlock Jones' Slimmere Broer" het duo Marty Feld- Scène uit de oorlogsfilm: „Halls of Montezuma" (Okinawa). KANONNEN VAN NA- 10NE !tzweet in mijn handen heb ik des iet meest bekende boek van Alis- [acLean, „De kanonnen van Nava- gelezen. Hoewel - zoals ik kortge- nog schreef, de latere verfilmin- jan McLeans boeken duidelijk on- |e maat bleven, is „De kanonnen lavarone", onder regie van J. Lee ison een bestseller geworden van ivenste plank. En dat niet alleen, het nog steeds. De film komt nu de derde of vierde maal naar ifoort en er zullen tal van filmlief- :rs zijn, die nog maar eens weer ki)ken. Ik ken iemand, die juist deze film enorm veel enthou- heeft kunnen opbrengen, terwijl :h niet zo'n grote filmliefhebber is. redelievend bovendien, want hij de meeste vrije tijd door in de met vogelstudie en fotografie, zodra je begint over de „Kanon- an Navarone", raakt hij in vuur en De bezetting is er dan ook wel Gregory Peck, David Niven, An- Quinn, Stanley Baker, Anthony en Irene Papas: acteurs en actri- n het zwaardere kaliber, om in de an de film te blijven. Zij dragen de maar ook de uitstekende regie fotografie) heeft van MacLean's genloze jager en vechter als blijkt dat de mensen van het dorp waar hij woont, inclusief zijn vrouw en dochtertje (de eerste gespeeld door Romy Schneider) zijn vermoord en verminkt door de Duitsers. Philippe Noiret als de dorpsarts levert schitterend spel in deze sobere film, die met grote indringende kracht op de filmkijker inwerkt. Het afschrikwek kende, afgrijselijke van de oorlog wordt, dertig jaar na het einde ervan, door regisseur Enrico op niet mis te ver stane wijze nogmaals in beeld gebracht Het beklemmende verhaal van een man die verandert in een wild, maar doel bewust beest, jagend op de moorde naars van zijn medemensen, ze één voor één neerschietend met zijn oude geweer, dat hij had verborgen en te voorschijn had gehaald voor zijn wraak. Zich verbergend in een oude citadel weet hij de Duitse soldaten in de val te lokken. Hij immers kent de gangen, ge heime deuren en onderaardse gewel ven. Philippe Noiret maakt van deze dorpsarts een schitterende kreatie, die imponeert door zijn levensechte spel, daarbij doeltreffend gesteund door de gewelddaden uitlokt, die verdergaan dan een eenvoudige soldaat in dienst van zijn vaderland nog meent te kun nen verantwoorden, en dat zoiets niet tot soldaten beperkt blijft. De Tweede Wereldoorlog is inderdaad voorbij, maar het verschijnsel oorlog bestaat nog steeds. Het soort exces sieve gewelddaden dat zich in mijn film in de Tweede Wereldoorlog af speelt, is niet anders geaard dan het geweld, dat werd opgeroepen door de Franse parachutisten in Algerije en door de Amerikanen in Vietnam. Ik ben geen Algerijn, of Vietnamees, maar Fransman. En daarom achtte ik mij verplicht om met de Franse ge schiedenis te werken". Enrico is er niet op uit geweest om te laten zien wat voor beesten de Duitsers wel zijn geweest in de oorlog. In het begin van de film laat hij collaborerende Franse militie tekeer gaan als SS-ers. „De film is persé niet als anti-Duits be doeld. Volgens mij hebben alle soldaten door de eeuwen heen gehandeld als in „Le vieux fusil". Bovendien is de film gemaakt in co-produktie met Duits land". Ondanks zijn engagement is „Het verborgen geweer" toch een publieks film. Hij spreekt aan, omdat hij shoc keert. Verdriet en medelijden zijn er de sterkste elementen in. Bovendien heeft de film een dokumentair karakter met herkenbare elementen van authentici teit. (Euro Cinema, eerste week, 18 jaar).

Leusder Krant | 1976 | | pagina 17