ealisering eind 1978, begin 1979? Achterveldse dames ten onder tegen kampioen DWSV longe aanplant heeft water nodig Nieuws uit Achterveld Oud-strijders bezochten Achterveld Fancy-fair op Josephschool AkMeiten KPJ f459,59 voor Astmafonds MEDEWERKING VAN INWONERS GEVRAAGD COMMENTAREN EN MENINGEN St Jozefschool .EUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS DONDERDAG 13 MEI 1976 B nformatie-avonden ontwerpbestemmingsplan Achterveld werden druk bezocht in de redaktie) \CHTERVELD - De informatie-avonden over het ontwerp- temmingsplan Achterveld op vorige week woensdag en donderdag, zijn or de Achtervelders druk bezocht. Ook woensdagmiddag ontbrak het t aan belangstelling. Toen kwam voornamelijk het vrouwelijk deel op joek om eens te kijken, hoe Achterveld's toekomst er uit gaat zien. otaal hebben enkele honderden bezoekers (300) Ons Gebouw bezocht, gemeente Leusden en met name de desbetreffende afdelingen en de leling Voorlichting en representatie, heeft veel werk besteed aan deze Jmositie. Tal van kaarten, foto's en ander illustratiemateriaal maakten jdelijk, wat met het ontwerp bestemmingsplan wordt bedoeld en ver killende gemeente-ambtenaren waren present om toelichting te geven als jets toch nog niet duidelijk was. Op het toneel van Ons Gebouw had men klein filmzaaltje ingericht, waar de heer Polak van de afdeling Repre- ntatie dia's vertoonde, die aansloten op de getoonde kaarten en foto's. Bze dia-serie - gemaakt door de heer Sanders - was van gesproken nmentaar gezien en kreeg veel positieve reakties. Iedere bezoeker :eg een informatiebrief met kaart en een formulier, waarop men opmer- gen kon maken. Dit inspraakformulier kan nog tot 20 mei a.s. worden eleverd bij het gemeentebestuur. «ZET EN DOEL et bestemmingsplan „Achterveld" at de bestaande kern van Achter- een gebied ten oosten van de Jan Arkelweg, bestemd voor woning- Iw en enkele voorzieningen (zoals school en een verenigingsgebouw), pede een gebiedje ten westen van de Itersteeg. bestemd voor bedrijfsves- ng lij de opstelling van het plan zijn de jende twee uitgangspunten geko- landhaving van de bestaande be- iwing Handhaving van het bestaande rzieningenpeil oals uit de kaart van het bestem- 1 in gsplan valt af te leiden,blijft de hui- bebouwing vrijwel overal gehand- ïd Een van de weinige uitzonderin- I vormt de St. Jozefschool, die in Ird-oostelijke richting wordt ver- Itst. Handhaving van de bestaande gouwing houdt tevens in, dat het plan Imoet komt aan redelijke wensen tot Buiding. Dit is met name van belang v de oudere woningen, die niet altijd Ir voldoen aan de eisen die tegen- brdig aan het wonen worden gesteld. Bij een gelijkblijvende woningvoor- jjd, zo is uit onderzoek gebleken, is de Istkomende jaren een bevolkingsver- Ivan gemiddeld 45 personen per jaar verwachten. Op den duur zou dat itekenen dat het voortbestaan van al- n voorzieningen die nu wel in Ach- eld aanwezig zijn, in gevaar komt. Het verschijnsel dat bij een gelijkblij vend aantal woningen toch de bevol king afneemt, kan verklaard worden uit de optredende gezinsverdunning: de gezinnen worden kleiner en er komen steeds meer mensen die vroeger vaak inwoonden (grootouders, ongetrouwde kinderen) geven er nu de voorkeur aan zelfstandig te wonen. Om de bevolking in Achterveld op peil te houden - en daarmee dus ook de voorzieningen -, zullen er jaarlijks 18 woningen moeten worden bijgebouwd. In de tien jaar waarvoor een bestemmingsplan geldt, betekent dit een toename met 180 wo ningen. De ruimte die in dit plan be schikbaar is voor woningbouw is echter voldoende voor de.bouw van 206 wo ningen. SITUERING VAN DE UITBREIDING Leidraad bij de keuze van de richting van de uitbreiding is vooral de huidige situering van wegen en voorzieningen geweest. De wegen in het uitbreidings gebied zijn een logische voortzetting van de bestaande wegen. Belangrijker is echter de plaats van de voorzieningen. Deze liggen alle in de direkte omgeving van de kerk: daar vindt men winkels, scholen, kruisgebouw, ..horeca en een buurthuis Het is de bedoeling/nieuwe voorzie ningen een plaats te geven die daarop aansluit. De St. Jozefschool zal ver plaatst worden naar een terrein ten noord-oosten van de beslaande school; hetzelfde geldt voor de openbare kleuter- en basisschool. Het terrein dat na afbraak van de huidige St. Jozef school vrijkomt, zal als „dorpsbrink" worden ingericht. Dit zal het toekom stige hart van Achterveld gaan vormen, waar plaats is voor allerhande festivitei ten en uitvoeringen. WONINGBOUW Het ligt voor de hand om met wo ningbouw te starten op een punt dat zo dicht mogelijk aansluit op de bestaande bebouwing. Het terrein ten zuiden van de verlengde Walter van Amersfoort- straat (W1 en W2) komt daarom het eerste in aanmerking om te worden ge bouwd. Hier zijn 44 woningen gepland. Vervolgens komt het gebied ten noprden van de verlengde Walter van AmersfoortstTaat aan de beurt, met respectievelijk 53 (W3) en 27 (W4) wo ningen. Tenslotte zullen er in het gebied W5, ten oosten van de gebieden W2 en W3,82 woningen worden gebouwd. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat het overgrote deel van de woningen in de woningwet- en premiesector zal worden gebouwd VOORZIENINGEN Hoewel naar het zich laat aanzien weinig nieuwe voorzieningen nodig en mogelijk zijn, wordt er in het bestem mingsplan wel met bepaalde mogelijk heden rekening gehouden. Zo is er aan de toekomstige dorpsbrink een terrein gereserveerd voor een gebouw ten be hoeve van jeugd- en verenigingsactivi teiten. Aan deze brink is ook een terrein gereserveerd voor eventuele verplaat sing van bestaande winkels. Hieraan grenzend ligt het terrein waar naar toe de St. Jozefschol en de openbare kleuter- en basisschool ver plaatst zullen worden. Rekening wordt gehouden met de aanleg van een schoolsportveld, dat buiten de schoolu ren als trapveld kan worden gebruikt. BEDRIJFSTERREIN Aan de Klettersteeg is een terrein van 2 ha gereserveerd voor mogelijke ver plaatsingen van bedrijven uit de kern van Achterveld of het buitengebied. De afstand tot de huidige en toekomstige woonbebouwing moet voldoende wor den geacht om geen hinder te ondervin den, temeer omdat het terrein zal wor den afgeschermd met een 10 meter brede groengordel. VOORSCHRIFTEN Bij ieder bestemmingsplan behoren voorschriften, waarin nader wordt ge regeld wat in het betrokken gebied wel en niet mag De voorschriften voor het bestaande gedeelte van Achterveld zijn zo opgezet, dat alle aanwezigen be bouwing zoveel mogelijk kon worden ingepast en dat voorts aan redelijke wensen ten aanzien van uitbreidingen e.d. kan worden voldaan. Uitbreiding van een woning en het bouwen van bijgebouwen kan al leen plaatsvinden op grond met de be stemming „erf." In het algemeen betreft dit de achter- en zijtuinen. De voortui nen hebben de bestemming „tuin" en hierop mag niet gebouwd worden (tot 60 cm hoogte wel) De maximum toe gestane oppervlakte voor aanbouwen en bijgebouwen tezamen is gesteld op 20% van het perceeloppervlak tot een maximum van 50 m2. In bepaalde ge vallen, voornamelijk bij vrijstaande woningen, is dit maximum op 85 m2 gesteld Voor winkels is het maximum op 15% van het perceelsoppervlak tot maximaal 100 M2 gesteld. Bestaande bedrijven, scholen en an dere bijzondere gebouwen kunnen uit breidingen binnen de op de kaart aan gegeven bebouwingsoppervlakken rea liseren. Ten aanzien van het uitbreiden van woningen en Jvinkels is verder bepaald, dat uitbreidu% aan de achterzijde dient plaats te vinden over een diepte van maximaal 3 meter. In bepaalde gevallen kan vrijstelling worden verleend voor uitbreiding aan de zijgevel Bijgebou wen moeten vrijstaand worden ge bouwd, maar ook hierbij bestaat de mo gelijkheid om in bepaalde gevallen het bijgebouw aan de bestaande woning of winkel vast te bouwen LEUSDEN - De aanhoudende droogte dreigt grote schade toe te brengen aan de jonge aanplant in de plantsoenen, met name aan de deze winter geplante bomen. Omdat de plantsoenendienst niet over de mankracht en het mate rieel beschikt om al deze bomen tijdig van water te voorzien, wordt op inwoners die in een buurt met jonge aanplant wonen, het dringen de beroep gedaan de bomen om de andere dag enkele emmers water te geven. Dit sorteert het meeste effect als het 's avonds gebeurt en als er rond de boom een kuiltje is gemaakt. Met name in de wijken Groenhouten, Rozenboora, en Alandsbeek- oogst staan veel jonge bomen, die dringend water nodig hebben. Ook inwoners, die van de gemeente een gratis boom voor hun voor tuin hebben ontvangen wordt dringend verzocht het water geven niet te vergeten. ACHTERVELD - Door de oudercom missie van de St. Josephschool wordt op zaterdag 15 mei een fancy-fair ge houden op het schoolplein van de St Josephschool. De fancy-fair begint om tien uur en zal duren tot in de avond uren Om half tien zal er door de leer lingen een rondgang door het dorp wor den gemaakt met muzikale begeleiding van eigen gemaakte muziekinstrumen ten. De opbrengst van deze fancy-fair komt geheel ten goede aan deze school, en wel een talenpracticum. De organisatoren hopen op heel goed weer en een enorme belangstelling. ACHTERVELD - Vrijdagavond j 1 speelden de Achterveldse dames hun laatste competitiewedstrijd tegen de kampioemkandidaat D.W.S.V. in Utrecht. Al direct ia het beginsignaal gingen de D.W.S V dames massaal in de aanval Dit om zosnel mogelijk een voorsprong te nemen Dank zij het zeer goede spel van Achterveld met de zeer sterk keepende T van Westerlaak lukte dit niet. Daa' D.W.S.V. moest winnen om kampioen te worden zetten zij alles op alles. Doih blijkbaar speelden de ze nuwen _e® zeer grote rol waardoor doelpunt® uitbleven. Kort voor de rust wist D.V S V toch te scoren, doch ACHTCRVELD - Na de geslaagde uitwisseing naar Beltrum begint het seizoen van de KPJ naar het einde te gaan E' staan nu nog een viertal ac- tiviteitei op het programma 14 Mei gaan de Achterveldse KPJ-ers voetbalbn tegen de KPJ uit Hoogland. De aaivang is om 19 00 uur, doch ïedereei dient om 18 30 uur aanwezig te zijn. Dit geldt voor de dames en voor de herei 1, 2 en 3 Op 23 nei zal er een voetbaltournooi wordengehouden op het Kerstenssport- park t« Achterveld. Degene die hier aan m«e wil doen wordt verzocht zich op te jeven bij A Hak. Klettersteeg 10. 27 Me zal het vroeg uit de veren zijn Dan is er gezamenlijk met de jeugd raad -auwtrappen Men vertrekt om 04.30 uur vanaf het Cooperatieplein Het is wel vroeg doch wil men van de natuui kunnen genieten moet dit zeker geen fózwaar zijn Ook Igt het in de bedoeling om met een goep Achterveldse KPJ-ers mee te doen aan de avondvierdaagse in A- mersaort. Het KPJ-bestuur gaat van het sandpunt uit ,,Hoe meer zielen, hoe reer vreugd" Dus KPJ-ers laat hier ok geen verstek gaan jammer voor deze dames werd dn doelpunt wegens buitenspel afgekeurd In de eerste helft van de wedstrijd produceerde Achterveld toch enkele mooie aanvallen, maar de D.W.S V.- achterhoede nam geen enkel risico en werkte alles over de lijn De ruststand was dan ook 0-0. In de tweede helft zag men hetzelfde spelbeeld. In de tiende minuut moest de Achterveldse keep- ster echter zwichten voor een schot van de tegenpartij De stand werd 1-0 voor D.W.S.V. De Achterveldse dames lieten zich hierdoor echter niet intimideren en schiepen zelfs enkele goede kansen, die jammer genoeg niet werden benut. Een vrije trap, genomen door L. Kerk hof kwam tegen de paal en de volgende kans ging juist over. Het is voor de Achterveldse dames een zeer goede wedstrijd geweest. Zij hebben gevoch ten voor elke meter grond en D.W S V hun kampioenschap zeker niet cadeau gegeven Toen de zeer goed leidende scheidsrechter voor het einde floot werd D.W.S.V door Achterveld gefeli citeerd met het behaalde kampioen schap De verliezende aanvoerster bood de winnende aanvoerster bloemen aan waarna zij moe doch toch zeer vol daan de kleedkamer opzochten Terwijl men nog even in de kantine bijeen was werd door D W.S.V, aan de Achter veldse keepster bloemen aangeboden voor haar zeer goede keepsterswerk van deze middag ACHTERVELD - De gehouden col lecte voor het Asthmafonds heeft in Achterveld het mooie bedrag van f459,59 opgebracht Dit resultaat is be reikt dankzij de collectanten die hier voor enkele van hun vrije uren hebben opgeofferd De organisatoren zijn zo wel de gevers als de collectanten hier zeer dankbaar voor. Wat de gebieden voor nieuwbouw betreft, is voor de woningen slechts het aantal per hectare en de maximale hoogte aangegeven. Voor de overige bebouwing is alleen een maximale hoogte aangegeven Deze gebieden hebben in het plan slechts een globale bestemming gekregen, wat betekent dat de verdere uitwerking wordt opgedra gen aan burgemeester en wethouders. Hetzelfde is het geval bij het bedrijfster rein aan de Klettersteeg. VERDERE GANG VAN ZAKEN Voordat een bestemmingsplan rechtskracht heeft - en er dus mee ge werkt kan worden - gaat het een lange weg langs talloze instanties en organen. Die weg is voorgeschreven in de Wet op de Ruimtelijke Ordening Het bestem mingsplan Achterveld staat nog maar aan het begin ervan. Weliswaar heeft er al het nodige on derzoek plaatsgevonden, op grond waarvan een ontwerp-plan kon worden opgesteld, maar de officiële procedure moet nog van start gaan. Waar mogelijk zal met de wensen, verlangens en op merkingen van de Achtervelders reke ning worden gehouden en dat zal dan ook tot uiting komen als het bestem mingsplan officieel ter visie wordt ge legd. Men zal dan opneiuw van het plan kunnen kennisnemen voordat het ter vaststelling aan de gemeenteraad wordt aangeboden. Men heeft dan tevens de gelegenheid om eventuele bezwaren bij de raad kenbaar te maken. Mocht de raad niet aan die bezwaren tegemoet komen, dan kan bij de provincie in be roep worden gegaan. Dit geldt ook als de raad zelf wijzigingen in het bestem mingsplan aanbrengt, waar.egen men eventueel bezwaren heeft. Bijven er na een beslissing door de provincie bezwa ren tegen het plan bestaan, dan kan tenslotte nog in beroep bij de Kroon worden gegaan. Gezien de vele instanties die bij de totstandkoming van een bestemmings plan betrokken zijn, is het moeilijk te voorspellen wanneer het plan voor Achterveld door de raad zal kunnen worden vastgesteld. De (voorzichtige) verwachting is ech ter dat dit midden 1977 het geval zal zijn. Eind 1978, begin 1979 zal het eer ste deel gerealisserd kunnen worden. Over enkele jaren zal - in het kader van het nieuwe bestemmingsplan Achterveld- de St. Jozefschool in Achterveld worden afgebroken en plaats maken voor een dorpsbrink. Die dorpsbrink is een loffelijk streven (er zal dan onder meer plaats kun nen zijn voor een weekmarkt), maar toch is niet iedereen gelukkig met de afbraak. Er zijn al stemmen opge gaan. die vinden, dat 't gebouw (mis schien gedeeltelijk) moet blijven be staan om verschillende verenigingen onderdak te kunnen bieden. In ieder geval totdat het nieuwe wijkver- enigingsgebouw gereed is. Er is echter nog een andere reden om wat voorzichtiger met dit oude schoolgebouw om te gaan. En dat is de historische achtergrond. Zoals bekend werden tijdens de laatste oor logsdagen in één van de lokaaltjes van deze school de onderhandelin gen gehouden tussen de geallieer den (met o.m. prins Bernhard) en de Duitsers. Die onderhandelingen leidden tenslotte tot de definitieve overgave van de Duitsers, in Wage- ningen ondertekend. We kunnen ons voorstellen, dat sommige Achtervelders van mening zijn dat deze herinnering tastbaar bewaard dient te blijven. Dat zou men kunnen doen door juist dat lo kaal te sparen en eventueel te her bouwen op een andere plaats. Men zou dit lokaal in kunnen richten als een soort museum, met foto's en ma teriaal uit de laatste oorlog. Mate riaal. dat tijdens de officiële herden king van enkele jaren geleden zo ruimschoots aanwezig was. Kortom: voordat we definitief be ginnen aan de afbraak van het ge bouw, kan het geen kwaad, dat er voordien nog eens rustig wordt over legd wat er allemaal nog mee gedaan kan worden en wat bewaard dient te blijven. V. ACHTERVELD - Zaterdagmiddag jl brachten ongeveer 35 oud-militairen, die tijdens de oorlogsdaden van 1940 m en rond Achterveld tegen de Duit sers hadden gevochten een bezoek aan Achterveld Het* waren de manschappen van het 4e Escadron Wielrijders van het le Regiment Huzaren. Zij kwamen nog eens een kijkje nemen op de plaat sen waar zij hadden gevochten Bij de R K. begraafplaats was het de heer J. Schouten die met het gezel schap over oorlogswetenswaardighe den sprak Tijdens dit gesprek bleek dat de Ritmeester De Vries niet was ge sneuveld voor Huize St Joseph zoals werd verondersteld, doch op een andere plaats die nu door de militairen went aangewezen Voor huize St Joseph waren echter wel enkele wapenbroe ders gesneuveld De reünisten bezoch ten de oorlogsplaatsen, zoals Eeme- laar, de Kieftkamp en rondom de boer derij de Fliert Ook werden nog her- bi j de Tol, bij de Kerk en bij Groot Achterveld, alsmede over de grote kelder van Huize St. Joseph, die als noodhospitaal waren ingericht De aanwezige uitgebreide Achter veldse foto-oorlogsdocumentatie ver kreeg foto's van de gesneuvelde solda ten en nog verdere wetenswaardig heden over de oorlog Verder werd ook nog overeengekomen dat contacten zullen worden gelegd met oud-strij ders in verschillende delen van het land Hierdoor zal het mogelijk zijn een nog beter inzicht te krijgen van de strijd in die oorlogsdagen in en rond Achterveld. Bij hun vertrek kregen de oud-militairen ieder een klein boekje over de strijd in Achterveld. Een geste die zeer op prijs werd gesteld.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5