„Kort-Jakje" - boetiekje voor gebruikte kinderkleding De houtskeletbouw in Leusden-Centrum j OLKSDANSERS WAREN IJEEN OP DON BOSCO KAMER VAN KOOPHANDEL OVER STREEKPLAN NCVB hield jaarvergadering met toneel PJGU gaat kegelen JEUGDRAAD VERGADERT VANAVOND LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 13 MEI 1976 9 a Woningtekort blijft AMERSFOORT - De Amersfoortse Kamer van Koophandel is van oordeel, dat keuze voor de beperkte verstede- lijkingsmodellen uit het voorontwerp streekplan „Utrecht-oost" voor de re gio Eemland bestendiging van de nog steeds aanzienlijke woningtekortsitua tie zou betekenen. De Kamer wijst erop, dat de overheid mede als gevolg van de wijziging in de Woonruimtewet, over onvoldoende beleidsmiddelen beschikt om een politiek, die geent is op het uitsluitend bouwen voor de eigen be hoefte, effectief uit te voeren. Een en ander blijkt uit het een dezer dagen uitgebrachte advies van de Ka mer omtrent het voorontwerp streek plan. In een toelichting tijdens de op 29 april j 1 gehouden vergadering van de Kamer stelde de heer R Kamerbeek, voorzitter van de Commissie Planolo gie en Woningbouw, dat ,,een reeel ruimtelijk beleid zal trachten de nog immer vanuit de noordelijke vleugel van de randstad op deze regio bestaan de druk via het stedelijk ïnnchtings- beleid van Eemland op te vangen Daarbij zal in ieder geval rekening moeten worden gehouden met voortzet ting van de migratoire impuls van de 60'er jaren Bedenkt men dat in dat tijdvak van een onvoldoende aanbod op de woningmarkt in deze streek sprake was, waardoor de van buitenaf komen de druk ter plaatse onvoldoende kon worden opgevangen en de spanning op de regionale arbeidsmarkt zich de komen de jaren zal continueren, dan resulteert slechts de gevolgtrekking dat de in de tot het voorontwerp streekplan beho rende alternatieven 4, 5 en 6 verdis conteerde 40 000 migranten als een minimum aantal moeten worden be schouwd"' Bovendien wees de heer Kamerbeek erop dat het voorontwerp een capaciteitsbegrenzend karakter draagt. Dat hoeft nog niet te betekenen dat ook de feitelijke woningbouw daar mee in overeenstemming zal zijn Een provinciale overheid die de voor dit ge bied voorziene structurele groei van de werkgelegenheid wenst te honoreren, zaï dan ook niet aan een meer actieve opstelling terzake kunnen ontkomen, al dus de heer Kamerbeek. Ook ten aanzien van de kwantitatieve opstelling maakte de Amersfoortse Ka mer enkele opmerkingen Zo werd voor de berekening van de woningen, beno digd voor opvang van de eigen behoefte, uitgegaan van een voor het gehele streekplangebied gemiddeld geboorte overschot over de afgelopen jaren. Voor gemeenten met een hoger geboor tecijfer (bijvoorbeeld Bunschoten en Eemnes) in de afgelopen jaren, is een dergelijke benadering evenwel niet re eel. Essentieel, aldus de Kamer, is voorts, dat bij de kwantitatieve opstel ling voorbij is gegaan aan de zogenaam de vijf-vingertheorie waarbij onder het begrip eigen behoefte mede de vraag van de economisch gebondenen per ge meente wordt verstaan. Een beleids standpunt. dat door de Kamer van Koop handel wordt toegejuicht Wanneer ech ter de becijferingen daarop worden ge baseerd - waarvoor inzicht in de auto nome groeikracht van het bestaande bedrijfsleven noodzakelijk is-resulte ren waarschijnlijk geheel andere uit komsten. Wat de situering van de ruimte be nodigd voor de verdere verstedelijking betreft, is de Kamer van oordeel, dat aanzienlijke uitbouw van Hooglander veen zal leiden tot suburbanisatie. Immers, deze kern bevindt zich in een iriehoek van rijkswegen, zodat het ge vaar dat een dergelijke groeipool los van de stadsgewestelijke ontwikkeling van de Amersfoortse agglomeratie gaat functioneren, niet denkbeeldig is. Vol gens de Kamer is een meer harmonieu ze planologische conceptie om naast Je stadsuitleg van Amersfoort in noor delijke richting en de geprogrammeer de uitbouw van Leusden, Soest/Baarn in de stadsgewestelijke groeifunctie van Eemland te betrekken. Bij deze mate van verstedelijking alsmede de onevenwichtige woon/werk - balans in Eemland moet aan het treffen van infrastructurele voorzieningen veel gewicht worden toegekend. Als zodanig pleit de Kamer onder meer voor een vervanging van de B.W.-laan/Daam Fockemalaan, alsmede voor verbete ring van de Holkerweg danwel de Kat- tebroekerweg voor wat betreft de rela tie met Amersfoort-noord De voorzitter van de Kamer, drs A. J. de Groot, drong er tijdens de dis cussie omtrent een en ander nog op aan, dat het gemeentebestuur van Amersfoort op korte termijn tot ontwik keling van het oude grondgebied van Hoogland overgaat De woningbouw in Rustenburg en Bieshaar-zuid (tezamen circa 2000 woningen) biedt onvoldoende soulaas Op grond van het huidige plar Schothorst moet het mogelijk zijn bin nen de kortste keren nog zo'n 500 a 600 laagbouwwoningen te verwezenlij ken, waarna alles in het werk moet worden gesteld om de overige plannen voor Amersfoort-noord te effectueren „Anders mag zelfs voor de jaren '80 niet een oplossing van de bestaande woningtekortsituatie worden ver wacht", aldus de heer De Groot De heer Visser beklemtoonde, dat de Kamer niet staat te juichen bij de voor ziene mate van verstedelijking. Men mag echter niet de ogen sluiten voorde realiteit, dat op dit gebied een enorme druk vanuit de noordelijke vleugel van de randstad bestaat. Namens de werknemersdelegatie voerde de heer Van Keeken het woord. Ook van die zijde werd de noodzaak van aanzienlijke woningbouw in Eemland onderkend. Wel werd gewezen op de wens om huizen met betaalbare huren te bouwen. lezelligheidsweekend verd zeer gezellig LEUSDEN - In Leusden bestaat het nu ook, zo'n winkeltje, waar je voor spotprijsjes de garderobe van je kin deren kunt aanvullen. En waar je zelf ook, onvervacht, voor een lage prijs tegen iets leuks kunt aanlopen. Sinds enige tijd heeft tweede handskleding zich een eigen plaats verworven in ons vlotte wereldje van vandaag, en Leus den bleef niet achter. Marjolijr Prins en Nita Kemmink richtten in Je tuinkamer van Marjolijn, Dalmatie 19 te Leusden-centrum, het boetiekje Kort-Jakje" in Het aksent ligt op de iinderkleding Voor meisjes tot zes jaar zijn er snoezige boetiek- kleertjes e krijgen tegen snoezige prijsjes. In het allerkleinste genre (meisjes) ;ijn er de doddigste jurkjes te koop vior f4.- Niemandalletjes, korte spijterbroekjes, t-shirtjes voor f2,-. De jnjsjes varieren wat. naar gelang de merken, maar zijn zalig laag. Voor f30,- kun je voor je doch tertje een beeldige zomergaderobe bij elkaar zanelen. Kinderkfeding is er in de leeftijd van 6 maandei tot 12 jaar. Voor jongens zijn er beialve T-shirts: spijker- en ribbroeken Maar die vliegen weg, want jonjensbroeken tweedehands, waar de kneen niet dqorheen zijn, zijn schaars! Sinds lita en Marjolijn op 18 fe- brüari st.rtten hebben ze al een vaste „klantenkring" opgebouwd Er zijn moeders, die elke woensdagmiddag even bimenlopen om te zien wat er voor nieuvs is binnengekomen. De ve'koop van de kleren vindt plaats: dke woensdag van 10 00 tot 15.30 uuiop Dalmatie 19. Alleen opdie dag is K>rt-Jakje dus geopend. Neemt u daar g<ede nota van^f Toen iie moeders éénmaal kwamen voor hui spruiten, bleken ze het zélf ook leuk te vinden om eens iets tegen een aar.rekkelijk prijsje te kunnen meenemm Zo is er ook bij Marjolijn en Nita .'en kleine kollektie dameskle ding vekrijgbaar, in de betere mer ken. in !et aparte genre, en tot maat 42 Nita n Marjolijn kennen elkaar van vroeger hun echtgenoten zaten bij el kaar inde klas, en ze wonen in Leus den nu al enige jaren naast elkaar. „Uitpuur enthousiasme zijn we er mee bronnen Kinderen groeien snel. Veel kfcding is te mooi en te duur om ongebrukt weg te leggen. En we ver- wachtei in Leusden een enorme afzet. We tïbben zelf veel kennissen, die veel en vaak kleding kopen, en die deze dan ook weer snel kwijt willen We nemen de kleding voor drie maanden in consignatie". Er wordt geselekteerd. niet alleen op de goede staat van de kleding, maar ook op het kriterium of Marjolijn en Nita redelijkerwijs verwachten dat de kleding snel verkocht wordt. „Kort- Jakje" is seizoen-gevoelig, en op het ogenblik nemen ze dus alleen maar zomerkleding. Hebt u iets, waarvan u verwacht dat „Kort-Jakjehet zou kunnen gebruiken dan kunt u dat op maandagavond tussen 20 00 en 21.30 uur inbrengen bij Nita Kemmink op Dalmatie 21, telefoon 033- 41422, of bij Marjolijn Prins, Dalma tie 19. telefoon 033-41622. U krijgt voor uw kleding geen ontzettend hoge prijzen, maar Marjolijn en Nita hebben de ervaring, dat vele dames het prettig vinden om met het tóch nog bij eenge- gaarde geld, dat ze m hun enveloppe LEUSDEN - Naar aanleiding van de, tot nu toe, door het voorlopig be stuur van de Stichting Houtskeletbouw Leusden e o. gevoerde gesprekken, is het volgende bekend: De gemeente is zich nog aan het beraden omtrent de definitieve ver deelsleutel voor de uit te geven grond. Dit is een gevolg van de. door vele partikulieren en enkele groeperingen, aangevraagde kavels grond voor bouw in eigen beheer Mede door deze veelheid van aan vragen is op dit moment nog niet exact aan te geven of definitieve grondtoe- wijzing en in welke vorm, plaats vindt. De gemeente is ondertussen wel bezig met het katalogiseren van alle aanvragen. Mede naar aanleiding van de hout- skeletbouwplannen van HSB en de daar op aansluitende officiële aanvraag d.d. 16-2-'76 om grond te reserveren in de 2e fase. heeft de bouwkundige af- vinden, weer iets leuks voor zichzelf te kopen. „Het geheel is erg leuk en gezel lig", zeggen ze „Onze ervaringen zijn buzonder fijn!'" Tóch zit er vrij wat werk aan vast. Veel administratie Elk jurkje, shirtje enzovoorts moet genummerd worden, zodat men precies weet van wie het afkomstig is. Het afrekenen moet ui terst sekuur gaan, en Nita en Marjo lijn vullen zorgvuldig de enveloppen met het geld, dat binnenkomt, (leder een kan zijn enveloppe dan ook op elk willekeurig moment mee naar huis nemen) Bij daglicht moet er gekeken wor den of er geen vlekjes op de kleding zitten, die men in de avond over het hoofd heeft gezien Bij daglicht wordt er dus ook geprijsd U weet het dus u kunt bij „Kort- Jakje" terecht, en elke week is er iets nieuws! A. M. deling van de gemeente zich nader ge oriënteerd omtrent de houtskeletbouw Deze oriëntatie heeft geleid tot een positief advies aan burgemeester en wethouders Dit betekent dat het bou wen van houtskeletbouwwoningen in Leusden in principe geen bezwaar is Een definitief antwoord op onze aan vraag voor grond is echter nog niet ontvangen. Volgens de laatste gegevens zal, in het le deelplan van de 2e fase, medio 1977 gestart worden met de bouw van woningwetwoningen, premiehuur- en, premiekoopwoningen Nadat meer gegevens omtrent de grondtoewijzing etc. definitief zijn zal het voorlopig bestuur van de stich ting aftreden Een definitief bestuur zal daarna worden samengesteld en de statuten zullen worden opgesteld, aldus een mededeling van HSB, Leus den LEUSDEN/CENTRUM - Maandaga vond 10 mei hield de N.C.V.B haar jaarvergadering. Nadat de presidente, mevrouw Kamp een welkomstwoord ge sproken had, las zij uit Jacobus hoofd stuk 3, vers 18: „Wie is wijs en ver standig onder u? Hij tone uit zijn goede wandel zijn werken met wijze zachtmoedigheid." Vervolgens zong men Gezang nr. 429: „Wie maar de goede God laat zorgen." Het officiële gedeelte van de verga dering werd met het voorlezen van het jaarverslag door de secretaresse afgesloten Hieruit bleek, dat de NCVB een rijk gevarieerd programma ach ter de rug had. De avond werd voortgezet met een toneelstuk, dat vijf dames van de NCVB uit Leusden-Zuid opvoerden. Het was een kort blijspel van Anny Smits-Nij- hof: „Cornelia als huisknecht" geti teld. De actrices waren nogal gehandi capt. Niet alleen was hun souffleuse verhinderd ook moesten zij met de en tourage improviseren, wat hun echter buitengewoon goed afging. Ook het blij spel zelf vertolkten de dames heel goed. Het stuk zat vol kleine grapjes, waar dan ook hartelijk om werd ge lachen. Aan het einde van het toneel stuk konden de dames naast een dank baar applaus een mooi plantje in ont vangst nemen. Na de pauze zetten de dames van de NCVB hun gezellige jaarvergadering voort met een spel waarbij plaatsna men geraden moesten worden. De ge animeerde avond werd besloten met een loting, waarbij alleraardigste prij-5 zen uit de bus kwamen. 3 LEUSDEN/CENTRUM - De Stich- ting Jeugdraad Leusden zal vanavond, 3 donderdag 13 mei, om 20.00 uur ver- gaderen in de Raadszaal van het ge- meentehuis. Op de agenda staan o m. het Jaar- «4 verslag 1975, het Jaarplan 1977, ver- slag van de werkgroepen en bespre- Q kingen van het rapport werkgroep ac- commodatie en van het rapport Stich- - ting Ruimte voor de Jeugd LEUSDEN - De Plattelands Jonge ren Gemeenschap Utrecht organiseert op woensdagavond 19 mei een kegel avond in café „Buitenlust" te Achter veld Dit is de laatste avond die de PJGU afdeling Leusden in dit seizoen houdt. De PJGU'ers uit Leusden-zuid en omgeving vertrekken om 19.45 uur bij de familie Van Loenen vandaan; Arn- hemseweg 84. Leusden-zuid. Op deze avond in Achterveld zullen Kees en KTRIEN Ruler voor het laatst als bestuursleden aanwezig zijn. Zaterdagavond 15 mei organiseert de PJGU afdeling Leusden een dans avond in café-restaurant „De Mof" met medewerking van de beatgroep „Ovation". Voor de PJGU-leden uit Leusden die daarvoor interesse hebben, wordt gemeld, dat de afdeling Woudenberg op zaterdag 5 juni een puzzelrit or ganiseert. De start is om 19.00 uur bij de Coöperatie in Woudenberg. Na afloop van de puzzelrit gaat de PJGU. dansen met discotheek bij Donselaar,! Broekerweg 7 te Scherpenzeel. Op 26 juni zal er nog een dans avond worden georganiseerd in café restaurant „De Mof" te Leusden-zuid. vojce Macedonisch meisje). De niet geoefende dansers hebben er alle moei te mee' Met de Kroatische dans „Kalenda- ta", die melodisch is, in driekwarts maat en lekker doorloopt, konden ook de beginnelingen wat beter méékomen. Een prettige dans, die aangenaam in het gehoor ligt. Wim Feddes instrueerde vanwege het zomerse weertje en voor de minder geoefenden de dans. Dulce Jubilo (die in de top 40 staat), een eenvoudige dans met Engelse figuren, die door Sima van Duimen is gechoreografeerd. De dans is ritmisch, maar vrij lang zaam. Het prettige is, dat ïederedans- leider of -leidster er zélf nieuwe fi guren bij kan verzinnen. Het is een oud Engels Kerstliedje, dat populair is gemaakt door Michael Oldfield Zoals Sima dit gedaan heeft met „Dul ce Jubilo" is dat mogelijk met vele liedjes. Vooral de melodietjes, die er door de Panfluit in komen, zijn een rijke bron van inspiratie. Wim Feddes voegde ook wat mo derne Amerikaanse dansen in, zoals „Everywhere mixture", allerlei figu ren door elkaar in 3/4 maat. Die wor den door de volksdansers ook altijd graag gedanst Christine oefende met haar groep de Griekse vissersdans „Mermingas", een dans waar je zó aan mee zou willen doen. Eerste figuur de boot, die langzaam en statig uitvaart. Twee de figuur- de netten, die in het water worden uitgegooid Derde figuur: het binnenhalen van de met vis gevulde netten De dans gaat langzamer: het binfenhalen van de zware netten is moeizaam en zwaar werk. Vierde fi guur het aanstampen van de vis in ie tonnen Deze mermingas is een zogenaamde lijndans voor mannen. Christine voerde daarna uit: Vary hasapikos, de oorspronkelijke dans van Zorba de Griek. Vary hasapikos is de enige echte versie. Alle andere sitaki's zijn hiervan afgeleid. De va ry hasapikos is dé nationale Griekse dans, die Nelke Griek kan méédoen. Ook liet Christine nog enkele Itali aanse dansen de revue passeren: de Siciliaanse tarantella, een erg snelle dans, die met de tamboerijn bege leid moet worden. In Italië bestaan wel zo'n twintig verschillende taran tella's! Een rijk scala! Jan Willem Gouverneur was in zijn nopjes over de stemming Er waren op 8 en 9 mei twee jarigen in de groep, die behoorlijk in het zonnetje werden gezet. Zaterdag 8 mei werd het dansfes- tijn om 16.00 uur gestart met een kopje koffie Om half zes ging men de inwendige mens versterken Om half acht danste men met frisse moed door tot half elf Daarna vertoonde men een filmpje van de Domdansers uit Utrecht, en een film over de Kerstkursus op „Don Bosco" Men zat gezellig bij elkaar. Er was een leeshoek. Er werden ge zelschapsspelletjes gedaan. Om half twee 's nachts moest Jan Willem Gou verneur een einde aan het festijn ma ken Zondagochtend 9 mei was het op staan om 8 uur! Na het ontbijt werd er buiten gevoet- en gevolleybald En om half tien begonnen ze weer te dan sen. Tot half één! 's Zondagsmiddags werd alles wat dit weekend aan dansen was geleerd, herhaald, en stelde men een verzoek programma samen. Een bijzonder geslaagd weekend! Alle inlichten over het volksdansen kunt u krijgen bij het sekretariaats- adres van „De Spelevaart", Ad van Heumen, Amaliastraat 71, Utrecht. Telefoon 030-891212 Anco Mali. EUSDEN - Drieënzestig deelneem- s en deelnemers aan het gezel- eidsweekend op „Don Bosco" aan fiodeweg te Leusden-Zuid. Het ge- gheidsweekend, dat zaterdag 8 en lag 9 mei werd georganiseerd door rie volksdansgroepen „Terpsicho- De Domdansers" en „Troika" psichoré is de regionale groep, Amersfoort. Utrecht, Maarsen, ersum. Geldermalsen en Biltho- )beslaat. „De Domdansers" en I^oika" kom^jvuit utrecht. was zó veel belangstelling dat de uursleden Ad van Heumen, Chris- van Heumen en Jan Willem Gou- eur gesepareerd op de ziekenzaal sten slapen! Het was wat je noemt enorme opkomst, en een volle bak! n Willem Gouverneur wilde meteen kwijt, dat hij het bijzonder had preeieerd, dat de burgemeester Amersfoort en zijn echtgenote op nginnedag in „De Open Hof" in rsfoort zich zulke enthousiaste sdansliefhebbers hadden getoond, lat het voor dit Eerste Echtpaar de Keistad een hartelijk „tot ziens Terpsichoré" was geworden voor amende Keistadfeesten! •t gezelligheidsweekend van de ?io Centrum" en „Terpsichoré" de afgelopen zaterdag en zondag anden van Christine van Heumen Yim Feddes Ze moesten hun pro- ïma uiteraard afstemmen op het lend warme zomerweer, omdat té achter elkaar en té snel dansen doenlijk bleek. Achter de rode ijnen van de grote zaal bleef de ►eratuur voor de toeschouwer in 1 Bosco" best houdbaar, maar de danslustigen was de hoge eratuur maar nét te verdragen, instine van Heumen zou in hoofd- Roemeense dansen behandelen Wim Feddes zou zich aan Jegosla- vische en de Balkan-dansen wijden Christine, die voortbouwde op het Roe meense programma van Theodor Va- silescov, moest haar Roemeense pro gramma gezien het weer (deRoemeen se dans is ontzettend snel) afwisselen met Israëlische dansen, die Sima van Duimen had geihtroduceerd op de kerst- cursus. Dansen, die wat rustiger zijn Roemeens was bijvoorbeeld de dans Brivletvl din brechet, op choreogra fie van Vasilescov. Deze dans kom' uit Oltenië, is een vreselijk snelle dans. met veel beweging van de voe ten, en in Roemenië hoofdzakelijk ge danst door mannen. Eveneens Roemeens was de Schio- apa de la Veresti, de jagersdans. Alle jachttaferelen zitten in deze dans ver werkt: van het lopen bij de aanvang van de jacht tot de triomf, dat het wild ,4Het is een hoop stamp werk". zegt Wim Feddes, „dat Roe meense dansen. Het is het „ruwe werk", dat je met dit warme weer niet al te lang kunt volhouden. Van daar dat Christine en ik andere soor ten dansen hebben ingelast" Wim Feddes heeft ook Albanese dan sen met zijn groepen ingestudeerd. Albanese dansen zijn dansen, waarbij veel handbewegingen worden toege past. „Kijk, zó", en Wim Feddes draait met de handen of ze van elas tiek zijn gemaakt' De Servische dansen: sprankelend, heel erg vlug. met korte pasjes: de Moravac en de Toicevo Kolo Je staat er van te kijken, dat de dansers het zó lang volhouden in die tropische atmosfeer' De Macedonische dansen gelukkig wat langzamer, maar met een moeilijk ritme. 7/8, 9/8' Ga er maar eens aan staan! Bijvoorbeeld: Makedonsko De-

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9