Prijzen „Veilig Ver keer" tekenwedstrijd van Rabo-bank uitgereikt Uit het logboek van de politie ^5" Achterveldse scholieren bezochten ziekenhuis Hengelsport steeds populairder Opnieuw geval van dieren mishandeling Hoofdprijs voor Ronald van Donkersgoed EXCURSIE VAN „HET STARTBLOK" Gevonden - verloren F LEUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS WOENSDAG 26 MEI 1976 11 ACHTERVELD - Door het centrale kantoor van de Rabobanken in Neder land werd in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland een tekenwedstrijd uitgeschreven voor schoolkinderen. Door elke plaatselijke Rabobankvesti- ging werd aan de plaatselijke basisscho len voor de leerlingen een tekcnformu- lier uitgereikt. Ieder deelnemend kind mocht op zijn eigen manier tekenen. Men moest echter wel het gestelde thema in de tekening tot uiting laten komen. Dit thema was „de veilige fiets, het veilig verkeer en de veiligheid". Ook in Achterveld werd door een vijftigtal leerlingen aan deze wedstrijd meegedaan. De beste tekening kreeg als prijs een fiets, terwijl die tekening dan ook werd opgezonden naar het centrale kantoor van de Rabobanken. Deze te kening wordt daar met de overige beste tekeningen dan weer door een deskun dige jury beoordeeld. De tekening, die bij deze beoordeling als de beste uit de bus komt krijgt een prijs van 1000 - De in Achterveld bij de Rabobank in geleverde tekeningen werden beoor deeld door de heer Van Zandbrink als direkteur van de plaatselijke Rabobank en de heer Bijl als bestuurslid van Veilig Verkeer Nederland, waarbij zijn functie als politieman ook nog wel een rol speelde. Het is zeker geen gemakkelijke taak geweest. Er was echter een teke ning, die met kop en schouders boven alle andere tekeningen uitstak en waar het gestelde waaraan men moest den ken zeker in alle vormen tot uitdruk king kwam. Nadat de beste tekening er uit was gekomen moesten nog de beste tekeningen van elke leeftijdsgroep worden beoordeeld. De Rabobank had nl besloten om de maker van de beste tekening van elke leeftijdsgroep ook een prijs toe te kennen. Vrijdag 21 mei vond in het kantoor te Achterveld de prijsuitreiking plaats aan de Achterveldse prijswinnaars. Op verzoek van de voorzitter van de Rabobank werden de prijzen in bij zijn van de voorzitter de heer Van Zandbergen en de directeur de heer Van Zandbrink, door de heer Bijl aan de ge lukkige winnaars uitgereikt. De hoofd prijs werd gewonnen door Ronald van Donkersgoed. Daar die in verband met zijn handicap niet mag fietsen, werd hem een enveloppe met inhoud over handigd. De inhoud hiervan kon wer den besteed om materiaal aan te schaf fen voor zijn diverse hobby's. Voor de prijs van elke leeftijdsgroep kwamen de volgende kinderen in aan merking: 6 jaar Petra van Rossum, 7 jaar H. Valkhof, 8 jaar Rianne van Zes sen, 9 jaar Vera Zwambag, 10 jaar Jan van Ginkel, 11 jaar Marion Hanevelden 12 jaar Harry Zandbergen. De prijzen bestonden uit een fraaie fietstas. Na de prijsuitreiking werden de kinderen nog getrakteerd op een ver frissing waarbij de aanwezige ouders ook niet vergeten werden. Voor een van de kinderen was het zeker een leuke verrassing, daar zij die dag juist jarig was en door de andere prijswinnaars een lang zal ze leven werd toegezongen. Na de prijsuitreiking werden de kin deren door de heer Van Zandbrink op een eenvoudige wijze toegesproken waarbij hij nog naar voren bracht hoe moeilijk het is om zoveel tekeningen te beoordelen. BRANDEN LEUSDEN - Zondag 16 mei woedde bij het Hazenwater een brandje. Geluk kig bleef de schade beperkt tot het uitbranden van een droge sloot Dinsdag 18 mei brak 's nachts om 2 30 uur een brand uit bij de heer M aan de Waarden te Leusden-Centrum. Door de snelle komst van de brand weer bleef de schade beperkt tot het uitbranden van de keuken. Wel veroorzaakte de rookvorming grote schade aan het huisraad. De oorzaak van de brand is niet bekend. In de nacht van zaterdag 22 op zondag 23 mei brak er brand uit in het woonhuis van de familie B. aan de Van Hardenbroek van Ammerstol- laan in Leusden-Zuid. Er ontstond uiteraard enige schade De brandweer van Leusden heeft de brand geblust Er wordt een onderzoek naar de oor zaak ingesteld. VERMISSING JONGETJE LEUSDEN - Het jongetje E. de S. dat zondagochtend om 8.00 uur zijn hondje ging uitlaten kwam niet meer 's ochtends thuis. De ongeruste ouders waarschuwden de politie, die eenzoek- aktie op touw zette. Aangezien de ei gen politiefunktionaris met speurhond met verlof was, vroeg men een speur- hondgeleider uit Nunspeet over te ko men. Tegen 17 30 uur verscheen de vader met het jongetje op het politiebureau Het kind was door een vriendje gesig naleerd en had de gehele dag spelende doorgebracht bij de familie O, zich van de prins geen kwaad bewust' BROMFIETS De politie vond zondag 16 mei in Den Treek een gestolen bromfiets, die aan de rechtmatige Amersfoortse eigenaar kon worden teruggegeven. AANRIJDING Een aanrijding tussen twee perso nenauto's vond plaats op 16 mei Be stuurder J. de L. uit Ede reed op de J Asschatterweg in de richting Achter veld. Vermoedelijk door het rijden met te hoge snelheid raakte hij in een scherpe bocht de macht over het stuur kwijt Daar hij te veel naar rechts kwam te rijden probeerde hij zijn rijrich- 1 ting te corrigeren Hij raakte hier door in een slip, en botste tegen een tegenligger, de heer W. G. uit Val kenburg die hem op dat moment tege moet reed Bij het politie-onderzoek bleek de heer J. de L. te veel alcohol te hebben gedronken om normaal achter het stuur van een auto plaats te kunnen nemen. Er ontstond zware materiele schade. Er deden zich gelukkig geen persoon lijke verwondingen voor. GELD ONTVREEMD Uit de kleedkamer van Roda verdwe nen op zondag 16 mei uit de zakken van aldaar achtergelaten kledingstukken twee portemonnees met geldbedra gen. De politie heeft de zaak in onder zoek. BEKEURING HONDEN Maandag 17 mei moest de politie te Leusden-centrum twee eigenaars van honden bekeuren, die hun hond binnen de bebouwde kom niet aangelijnd hadden Dinsdag 18 mei moest de politie an dermaal een mevrouw in Leusden-Cen trum bekeuren, die haar hond los liet lopen in de straten terwijl zij hem uitliet. LAWAAIVEROORZAKERS Donderdag 20 mei deelde de exploi tant van de bar van de sportzaal te Groenhouten de politie mede, dat niet zijn cliënten vorige week lawaai hadden gemaakt, maar visite van omwonen den, die een feestje hadden gevierd. BLIKSEMINSLAG Hoewel het nog geen zomer is, sloeg de bliksem voor de tweede keer in een verkeersbord, dat geplaatst is op de Noordennslag bij de Rossenberglaan. Het verkeersteken is inmiddels her steld. Misschien verdient het aanbeve ling om op dit bord een bliksem-afleider te plaatsen? CONTROLES Tijdens de controle op zondag 16 mei werden 35 bromfietsers gecontroleerd op gebreken, vijf bromfietsen moesten uit het verkeer worden genomen voor een nader technisch onderzoek op het politiebureau. Tijdens de patrouille op dinsdag 18 mei moesten 6 fietsers en bromfietsers worden bekeurd wegens het zich niet storen aan de algemene regels voor het verkeer. Eén bromfietser trok fietsers voort Dne fietsers reden naast elkaar. Enkele andere fietsers reden door het rode stoplichtteken. Tijdens de preventieve politiecon trole van de verkeersborden, het weg dek en de begroeiing op de kruispunten konstateerde de Rijkspolitie op donder dag 20 mei een erg slecht wegdek op de Leusbroekerweg. De betreffende in stanties berichtten de politie, dat deze weg binnenkort zal worden geasfal teerd Op de Noorderinslag moest de politie op donderdag 20 mei drie personen be keuren. die zich niet stoorden aan het rode verkeerslicht Ook op vrijdag 21 mei was het raak. Dit keer op de kruising Arnhemseweg-Ooievaarshorsterweg te Leusden-Zuid. De afstelling van de ver keerslichten is hier nog niet helemaal goed geregeld, doch desalniettemin is het levensgevaarlijk het rode verkeers licht te negeren. Zeven personen liepen hiervoor een proces-verbaal op. Rijks waterstaat zal de afstelling der ver keerslichten op deze kruising beter gaan timen. Om ±20.00 uur werd op vrijdag 21 mei de bestuurder van een auto gecon troleerd tijdens de politie-controle. De heer W. uit Amersfoort, die zijn auto bestuurde, bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Hem werd door de politie verboden verder te rijden. Zaterdag 22 mei moest de politie vier personen bekeuren, die zich niet stoor den aan de verkeersregeling bij de Groene Zoom kruising Burgemeester de Beaufortweg. Ook hier kan de politie niet aan het waarschuwen blijven! TERUGGAVE BROMFIETS Dinsdag 18 mei kon een bromfiets, die vorige week uit het verkeer was ge nomen, nadat verschillende onderdelen ter opvoering van de snelheid door de politie waren verwijderd, aan de recht matige eigenaar worden teruggegeven. MIST Omstreeks half 5 in de ochtend van zaterdag 22 mei reed op de Arnhemse- weg in Leusden-Zuid, ter hoogte van café-restaurant ,,De Mof" een automo bilist, misleid door de mist, tegen een boom. De bestuurder werd licht ge wond bij deze eenzijdige botsing. De politie gaf het nadere onderzoek in handen van de Marechaussee, daar de automobilist een militair bleek te zijn. GRANATEN VAN SCHOOLREISJE Op de Grienden haalde de Politie, gewaarschuwd door een ongeruste moeder, een aantal gevaarlijke grana ten op. Deze granaten waren door enke le hongens uit Leusden-Centrum van 'n schoolreisje meegebracht. Tijdens een excursie in Stroe hadden zij zich op ver boden militair terrein begeven, en de granaten aldaar verzameld De gevaar lijke explosieven zullen door de Mijn- opruimingsdienst onschadelijk wor den gemaakt. EENZIJDIGE AANRIJDING In de middag van zondag 23 mei vond op de Jan van Arkelweg te Achterveld een eenzijdige aanrijding plaats, te 16.00 uur. Vermoedelijk door te hoge snelheid raakte de auto, bestuurd door de heer H. v d B. uit Barneveld in de berm van de Van Arkelweg. De auto kwam in een slip terecht maakte een salto en kwam tenslotte, zwaar bescha digd, tot stilstand. De bestuurder, de heer V. d. B. moest met een hersenletsel en een gebroken schouder in het Elisabeth ziekenhuis worden opgenomen Uit de hoge school der wetenschap DE LYNX HOE IS het met de lynx in onze be schaafde wereld gesteld? Is dit om zijn vacht zo begeerde dier nog niet uitge roeid? Het scheelt niet veel' Men heeft in de laatste tijd eindelijk paal en perk gesteld aan de meedogenloze jacht op dit katachtige dier. Dank zij het World Wildlife Fund, waarvan Prins Bernhard voorzitter is, wil men zelfs dit dier daar importeren waar het al sinds jaren uit gestorven is. In West-Duitsland, waar het dier in deze eeuw geheel is uitge roeid, tracht men deze katsoort vooral in het gebied van het Beierse woud weer in te voeren en te doen inburgeren. De lynx die om zijn pels en ook om zijn goed smakende vlees een slachtoffer van de mens dreigde te worden, kwam in de vorige eeuw vrij algemeen voor in grote delen van ons kontinent. De lui paard lybx, die nauw verwant is aan de Europese lynx. kwam toen wijd ver breid op het Iberische schiereiland voor, Nu is zijn woongebied eng begrensd tot een paar bergzönes en in het Coto- Donana-Natuurpark in zuid-Spanje brengt de lynx populatie het niet verder dan tot 15 exemplaren. De mens heeft de lynx uit zijn leefmilieu verdreven, de mens dient hem thans daar weer te in stalleren. VULKANEN Sluimerende vulkanen kunnen soms na eeuwen weer „wakker" worden en aan het spoken raken. Dit is onlangs op Nieuw-Zeeland gebeurd Eind maart, begin april van dit jaar, zo lezen wij in een recent verslag, kwam de vulkaan Ngauruhoe weer tot leven. Hij stiet on der angstwekkend gebrul en gerommel machtige aswolken tot wel 7000 m hoogte uit en slingerde daarbij rood gloeiende rotsblokken ter grootte van een auto meer dan 150 m hoog in de lucht weg. Na enige dagen kwam de ACHTERVELD - Daar een van de leerkrachten van de openbare basis school „het Startblok" te Achterveld in het ziekenhuis lag werd door de leerlin gen van deze school het idee opgevat om een werkstuk te maken over het ziekenhuis. Eerst werd de school omge bouwd in een ziekenhuiswachtkamer. Toen men hier mee bezig was, kwam men tot de ontdekking dat men er toch niet zoveel van afwist. Er werd toen het plan opgevat om een ziekenhuis in Amersfoort te bezoeken. Contact werd opgenomen met het St. Elisabethzie- kenhuis. Daar werd het idee met en thousiasme ontvangen. Op donderdag 13 mei was het dan zover dat alle leer lingen van de school per bus naar ge noemd ziekenhuis vertrokken. De kinderen werden in het verpleeg stershuis door de direkteur-geneesheer ontvangen. Deze deelde mee, dat dit de eerste maal was dat een school het zie kenhuis bezocht Na een hartelijk wel komstwoord en een duidelijke uitleg over het ziekenhuis begon de rondlei ding. Allereerst ging men in de richting van het kinderpaviljoen Hier mocht men echter in verband met het besmet tingsgevaar niet binnen. Wel werd het bij deze kinderafdeling behorende speelveld bezocht Hier bleek dat met mooi weer zelfs de bedpatiënten met bed en al naar buiten gaan en zich zo toch met de lopende patiëntjes kunnen vermaken. Hierna ging men naar de af deling van de fysiotherapie. Hier werd de kinderen uitgelegd hoe men de men sen die o.a. in het gips hebben gezeten met allerlei moderne hulpmiddelen weer het normale gebruik over de spie ren kunnen krijgen Na deze afdeling te hebben bezichtigd was het de beurt aan de electrotherapie. Ook hier werd een duidelijke uitleg gegeven hoe men door middel van elektrische schokjes de stijve spieren weer activeert. De ar- beidstherapie werd zeker niet overge slagen. Hier zagen de kinderen hoe men door middel van kleikneden e.d. weer de volledige zeggenschap over de stijve spieren en ledematen kreeg. Ook hier werd getoond hoe men door moderne hulpmiddelen zich zelf kon behelpen. Na deze afdeling was het de beurt aan de beddencentrale. Hier kon men zien hoe alles wat door een patiënt was be slapen en gebruikt, werd gereinigd. Ook het hoe en waarom werd hier duidelijk uitgelegd. Via deze afdeling trok men naar de E.H.B.O. afdeling waar werd verteld dat hier alle binnengekomen gevallen werden behandeld. Kleine ge vallen werden hier zo afgedaan, maar was het van meer ernstige aard, dan werden die gevallen doorgestuurd naar de ziekenhuis-afdeling. Ook de röntgen- afdeling mocht men bezichtigen. Hier werd getoond hoe men röntgenfoto's maakte van o.m gebroken benen en armen. Hier werd ook verteld dat men om de twee weken het röntgenkamer- personeel onderzoekt of deze geen na delige gevolgen van de röntgenstralen hebben ondervonden. Na alle afdelin gen te hebben bezocht mocht men ook nog een interview afnemen met een pa tiënt. Dit bleek achteraf een arts te zijn, die onder zijn paard was terecht geko men Na terug op school te zijn aange komen werd er een aantal vragen ge steld aan de leerlingen die de excursie hadden meegemaakt. Hieruit bleek dat veel kinderen hun angst voor het zie- vulkaan weer tot betrekkelijke rust. Tot voor kort evenwel bleef het onder gronds spannen, zodat men elk ogenblik rekening moet houden met een nieuwe eruptie. Zo luidt het recente vulkanolo- gische verslag. De Ngaruhoe (2296 m) vormt tezamen met de Ruapehu (2796 m) en de Tongariro (1996 m) een reeks werkzame vulkaan in het Tongariro na- tionaalpark in het centrum van het noordelijke eiland De vulkanen zijn aan de andere kant inzoverre „goed moedig" dat ze slechts zelden lava uit braken en dan nog in zulke geringe mas sa's, die helemaal geen bedreiging vor men voor de mens. (MATIG BENZOLGEBRUIK! Opgepast met het zogenaamde on schuldige benzol, een aromatische or- canische verbinding van zes koolstof- en zes waterstofatomen. Deze grond stof wordt in de farmaceutische, chemi sche, in de gummi- en autoindustrie, in de diepdrukkerijen, in de leerindustrie, in kleefstoffen voor schilders e.d. ge bruikt respektievelijk verwerkt. Bij herhaalde en langdurige opname, zo is onlangs gebleken, kan benzol de bloed- bereidende organen schade toebrengen. In vele gevallen heeft men zo leucaemie (witbloedigheid. een soort bloedkan- ker) zien ontstaan. Benzol kan voorts veranderingen in de chromosomen (celkernstrukturen), waarin het erfe lijkheidsmechanisme zetelt!) veroorza ken. Het gebruik van benzol als oplos middel in de huishouding en in de huis nijverheid dient steeds verder te wor den ingeperkt. Chronische inwerking van kleine en heel kleine hoeveelheden benzol brengt beschadigingen van het beenmerg te weeg. De opname (dit is heel belangrijk!) van benzol geschiedt meestal door inademing en via resorptie door de huid. Opgepast dus met benzol! kenhuis en de artsen hadden overwon nen Ook de rondleiding had men heel interessant gevonden en men had een ruimere kijk gekregen op het werk en het leven in een ziekenhuis. De alge mene tendens was, dat men veel angst had overwonnen en dat men het geheel zeer interessant had gevonden. Hieruit bleek dat de ziekte van een leerkracht soms toch een nuttig effect kan hebben. ACHTERVELD - Bij de politie te Achterveld, tel. 03425-1607, zijn als gevonden opgegeven een bromfiets helm waarop de naam Klement; een kinderpolshorloge VORIG JAAR 4000.000 ZWARTVISSERS ZATERDAG 29 mei zullen weer honderdduizenden sportvissers onge voon vroeg uit de veren komen om voor de eerste maal in het nieuwe seizoen te proberen om de vis van hun dromen te verschalken. De hengelsport mag zich in een steeds groter wordende populariteit verheugen wat te merken is aan het steeds groter wordende aantal aangevraagde visakten, dat in 1975 6000.000 stuks bedroeg. De overheid heeft nu echter ook een middel bedacht om het grote aantal zwartvissers - dat op 400.000 - wordt geschat er toe te bewegen om nu eeii tot „viskaart" omgedoopt bijdragebewijs te halen. Het verschil tussen een speciale en een gewone hengel zit hem in het aas dat wordt gebruikt dus niet in de lengte of de vorm van het snoer Met een gewone hengel - dit mag best een werphengel met een molen zijn - mag niet met levend aas vissen en een men niet met imitaties daarvan die gro ter zijn dan 1/z cm. Het aas waar mee men met een gewone hengel mag vissen bestaat uit b.v brood (vlok), aardappel, deeg, kaas, vliegen, maden en wormen. Om te vissen met levend aas en een speciale hengel hebben we een „kleine visakte" nodig. MATERIALEN VAN HENGELS ER zijn vele soorten hengels op de markt. Ook in de hengelsport kan men van nostalgie spreken Vooral door ou deren wordt er nog steeds met de ouderwetse bamboehengel gevist. Dit is een natuurlijk product dat vertrouwd aandoet. Maar dit neemt niet weg dat zo'n hengel bijzonder zwaar is De hengels van glasfiber" zijn mementeel de meest verkochte Zij zijn licht en gemakkelijk vervoerbaar. Er zijn twee modellen verkrijgbaar, de z.g telescoop- en de steekhengel De eerste wordt met één beweging (als b.v. een statief) uit elkaar gescho ven terwijl we bij een steekhengel wel alles in elkaar kunnen schuiven zodat er maar éen deel overblijft, dat we dus in omgekeerde volgorde in elkaar moeten schuiven wat dus iets meer tijd kost De prijzen lopen niet zover uiteen. Deze is geheel afhanke lijk van het soort materiaal waarvan de hengel vervaardigd is. Voor circa f 100,- - kopen we een goede hengel. Een nieuwtje op hengelgebied is die van „Carbonfiber". Hiervan is de dia meter nog kleiner en het soortélijk gewicht nog lager. Zo licht als een veertje dus Maar de prijs - die tussen de f500,-- en de f 1.000 ligt - zal ve len van ons weerhouden er een aan te schaffen. Velen zijn er nog die een leefnet gebruiken Hopelijk heeft u uw ouder wetse metalen leefnet allang weggedaan en vervangen door een nylon exemplaar waarin de vissen zich niet zogemakke lijk verwonden Een rechtgeaarde sportvisser zet zijn buit voorzichtig weer uit We zorgen ervoor dat we tijdens het verwijderen van dé haak de vis niet beschadigen. Er zijn speciale hakenwippertjes in de handel waarmëe we onszelf en het dier veel moeitje besparen Let u er ook op datdeslijm- laag niet beschadigd wordt het is het behoud van de vis en de visstand in onze wateren Het geeft ons de gele genheid om na een drukke week de won derlijke mengeling van spanning en rust van het hengelen te blijven ervaren ACHTERVELD - Loopt er in Achterj- veld een kattenhater of mogelijk eed dierensadist rond? Nadat enkele weken geleden een kat op een ergelijke wijze ij; mishandeld, waarna het dier weer vrij is gelaten, is nu weer een dergelijk geval geconstateerd. In de afgelopen weeft heeft men weer een kat de nagels van dé voorpoten uitgetrokken. Wel een lagé en ergerlijke manier van dierenmishanl- deling. De plaatselijke politie verzoekt degene die dit ziet gebeuren het wel t$ willen melden zodat aan dit ergelijk^ gedoe een eind gemaakt kan worden! Ten overvloede nog even het telefoont nummer 03425-160/ SOORTEN AAS HET gebruik van kant en klaar lokr aas is al helemaal ingeburgerd Er zijn natuurlijk nog wel „echte' sportr vissers die zelf hun aas maken maar velen kopen tegenwoordig het kant- en klare lokaas Er zijn hiervan wel 30 soorten verkrijgbaar en het verdient aanbeveling om bij uw handelaar goed te ïnlormeren welke soort aas het meest geschikt is voor het waterwaar- in u denkt te gaan vissen In het alge meen kunnen we stellen dat rood aa£ (met duivenmest) het meest eschikt is voor op de grond zoekend' vissen zoals brasem. Geel en licht u kunnen we het best gebruiken voor l voorn en bliek DRIE KLEUREN ZEGELS Op het postkantoor kunnen we een blanco viskaart krijgen deze invullen. De ambtenaar van de PTT plakt er dan een zegel op en we kunnen na dat deze van een stempel is voorzien onze dobber uitwerpen, tenminste als het visseizoen al begonnen is. Voor de verschillende manier van vissen zijn drie zegels verkrijgbaar; rood f5,--(voor het bijdragebewijs), blauw f 11,75 (visakten voor het vissen met meer dan één hengel en een speciale hengel), geel f33,-- (voor het vissen met alle soorten hengels en vistuigen meestal alleen door beroepsvissers aangevraagd) Kinderen onder de 14 jaar hebben geen bijdragebewijs no dig

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11