<-u verslagen van de C.M.L.-werkgroepen Hamersveld wordt Leusden-C. WERK GROEP BESTEM MINGS PLANNEN WERKGROEP MILIEU EDUCATIE en wat dat voor de boeren betekent 1 Het Milieu-Journaal verschijnt eens in de maand. Redaktie Werkgroep Voorlichting C.M.L Wiesje Engelen, Marjan Demmer, H Hermans, Fennie Kassner, Nelleke Kessels, Rob Nord, Ellen Otten. Ben Otten, Erik Jan Tuininga. Marijke Walta UITGAVE VAN HFT COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN KONTAKTADRESC.M.L., GEMEENTEHUIS LEUSDEN. TEL. 41247, OF: ARDENNEN 66. WOENSDAG 26 MEI 1976 Als werkgroep Voorlichting, willen wij in dit en volgende Milieu-Journaals de leden van de werkgroep Bestemmingsplannen voorstellen, opdat deze werkgroep nog meer aan gezicht wint. Wij beginnen met de heer C. Ph. Spaans. Ongeveer 10 jaar geleden kwam hij naar Leusden-C. Leusden bekwam een goede slager en de heer Spaans een fraaie woonomgeving. Vele jaren had hij zijn slagerij aan de Maashaven in Rotterdam. Voor de slagerij reed de stoomtrein naar Oostvoorne. Op 52-jarige leeftijd begon hij weer helemaal opnieuw. Al spoedig nadat hij zich hier gevestigd had, ving, tot zijn verrassing, Hamersvelds uitbreiding aan. Inmiddels heeft hij zijn slagerij overgedaan en doet hij het wat rustiger aan. Hoewel, rustig.. Als voorzitter van de winkeliersvereniging belandde hij in De boerderij van de familie Schot horst - vele jaren geleden. In 1950 woonden er in de gemeentes Leusden en Stoutenburg 5380 inwoners. In 1969 werden deze gemeentes samengevoegd Op 1 januari 1976 wonen er in de nieuwgevormde gemeente Leusden 18.779 inwoners. De opvallend onstuimige groei treft voornamelijk het dorp Hamenveld. In totaal zijr er tot nu toe 27 families van de oorsp'onkelijke bevolking ten nauwste bij b okken. In 1950 bestond de gemeente Hamersveld uit 625 personen. 5 boerderijen werden gesloopt. 7 boerderijen krijgen of hebben al een andere funktie. 5 boeren moesten hun bedrijf beëindigen, maar mochten wel op de boerderij blijven wonen 10 woningen werden gesloopt. Enige duizenden woningen werden gebouwd. Het is moeilijk om als stadse nieuwkomer nog iets van de sfeer van vroeger te proeven Daar was het dorp eigenlijk te klein voor. Het dorp bezweek onder de nieuwbouw. De agrariër verdwijnt uit het stadsbeeld. Wat uiteindelijk rest, zijn wat opgeknapte boerderijen her en der verspreid in de nieuwbouwwijken. Te mooi om echt te zijn. Deze verstadsing geldt eigenlijk alleen Leusden-C Op Stoutenburg merken ze dan ook weinig van de uitbreidingen. Even was er een lichte onrust. Er zou een,.weg dwars door de boerderij komen te lopen, wa^r, in-dejp&tte Jcams*, Lm-,! vrijeer, de ffladsytjfg^deiniTgen ;t, gehouden werden. De weg gaat niet door. In Achterveld komen er een aantal huizen bij, maar globaal heerst er in de gemeente Leusden toch nog betrekkelijke rust. Slechts7.7% van het totale oppervlak is bebouwd. Toekomstig bouwterrein 2.2%. Maar als je als boer in een uitbreidingsplan zit. moet je wel voor 100% weg. En als je aan de rand van zo'n uitdijend plaatsje woont, ontdek je dat de nieuwkomers er op uit trekken, lopend of fietsend, maar meestal met de auto. IEDEREEN KENDE IEDEREEN De familie Schothorst aan de C Leusbroekerweg zit nog ver van net gewoel af. Geen snippertje grond ging verloren. Maar verandenngen zijn er genoeg. Vroeger was het een mooi dorp, zeggen ze. Iedereen kende iedereen, 't Was wel erg klein. Je kon er nog geen klosje garen kopen. Je zat met 8 jongens in de klas. 1 bovenmeester en 1 juffrouw stonden voor 7 klassen. Na schooltijd ging je vogelnestjes zoeken van lijsters, merels en fazanten. Als je zo'n 400 meter achter het huis liep vond je er altijd wel zo'n 7 a 8 Nu mag je blij zijn als je er 1 vindt. Na de (in dit geval) katholieke kerk met z'n allen naar 't Ros Beiaard. En als er iemand stierf, moest debuurdiehetdichtstbij woonde aan de kant van de kerk voor de begrafenis zorgen. Maar dat is al erg lang geleden. Je was altijd onder de boeren. De vrienden uit je jeugd hield je je hele leven. Niet al deze dingen zijn veranderd door de uitbreiding. Maar 't heeft het allemaal wel versneld. Ook de gespreksstof is veranderd: ,,Je leest alles, hè. Je hoort milieu en je hoort de gemeente-begroting en uitbreidingsplannen. Al dat soort dingen hoorde je vroeger helemaal niet Je werd er niet in gekend ook. 't Was misschien wel een nadeel, dat weet ik niet". Voor de opgroeiende kinderen heeft 't veel voordelen, meer dan voor ons. Je verandert toch met meer. De kinderen worden veel vrijer, ze gaan met veel meer mensen om. Ze kijken niet meer zp naar geloof en standen Ze trouwen niëfif&tomatiscH meer met ëën boerenzoon. Er zijn ei bij die zeggen: Ik wil helemaal niet met een boerenzoon trouwen. Nee, schudt Conna. ,,Ikke wel hoor", roepen Marjo en Ineke. „En ik ga tegenwoordig donderdags zwemmen", zegt mevrouw Schothorst. ,,Dat had ik anders nooit durven doen. Maar ik denk nu. Iedereen doet het. Waarom ik met? Moet ik dan altijd maar hard werken?" DE BOER ZIJN LAND IS ONBETAALBAAR De bewoner van een prachtige boerderij aan de Hamersveldseweg was een van de allereersten die 2 ha grond moesten verkopen aan de gemeente. huidige burgemeester tot de laatste categorie, maar steeds moest er goed opgelet worden. Nog onderlaatst wilde hij een stukje grond tenigkopen langs huis. Een strook van 50 meter diep en 3 meter breed. Drie jaar daarvoor had hij het de gemeente verkocht. Voor de eerste 30 meter van de weg af ontving hij f 30,- per m2, voor de rest 4,-. Hij kon het terugkopen voor 65,- per m2! 22 JAAR BEZIG MET ONTEIGENEN tn tijdens de lange weg van marchanderen (18 ha werden verkocht) verloor zijn jongste zoon, die voorbestemd was hem op te volgen, de lust in het boerzijn. Tijdens het wachten op de vergunning van een veeschuur, bedongen bij de verkoopakte, zei de zoon: ,,Pa, ik houd het voor gezien, voor mij hoeft het allemaal niet meer". Zijn boerderij heeft hij behouden. Toevallig eigenlijk. Hij had er al een stuk grond naast gekocht om er een bungalow op te zetten. Bij een nieuw bestemmingsplan moest daar een weg lopen. Gelukkig kon hij zijn eigen boerderij terugkopen Daar moest toen wei het een en ander aan gebeuren „want vóór die tijd kreeg je nergens vergunning voor. omdat je in het uitbreidingsplan zat." Paard mocht hij houden, met moeite. ,,'t Is toch een huisdier?" Veel sfeer vindt hij hier niet meer. Vroeger hielden ze iedere week een paardenconcours. „Voor die stadse mensen is 't wel leuk. Ze vinden het fijn dat ze buiten wonen''. Waarbij duidelijk is dat zijn „buiten" een andere inhoud dekt 'T SPUL: (KINDER)BOERDERIJ IN GROENHOUTEN Midden tussen de bebouwing van Groenhouten woont de familie De Kruif op ,,'t Spul"Tot groot genoegen van de omwonende burgers. De kinderen mogen in- en uitlopen. Ze zien de koeien van dichtbij en de kalfjes. En als ze durven mogen ze de schuur in waar 400 kippen rondscharrelen. Eieren en volle melk worden aan de deur verkocht. 4% vet zit er in de melk, zodat de Leusdense dame* af en toe 't Spul. Milieu-educatie in samenwerking met de leerlingen gaat geschieden. U mag rustig komen kijken. Belt u dan even met mevr. W. J. M Bloemhof, tel. 41982. Natuurpad. Het plan was opgevat om een natuurpad uit te zetten in ons dorp. Mevr. Boerma is langs het aangeduide pad gewandeld en moest helaas constateren dat de aanwezige flora dusdanig door „spelende" kinderen en hondepoep is aangetast, dat het met de moeite loont hier op dit moment verder werk aan te besteden. Misschien biedt het park achter de Lisidunahof nog mogelijkheden. Tot zover Milieu-educatie. Meldt u zich nou eindelijk eens aan. Volgende vergadering: 1 juni, Galicië 15, 20.15 uur. B. O. Dat is 22 jaar geleden. Vier maal heeft hij intussen grond moeten verkopen. Onder vier verschillende burgemeesters, bij vier verschillende taxateurs. Een lange weg van onderhandelingen. Waarbij hij verschillende malen op het gemeentehuis is uitgescholden voor boer. 22 jaar geleden ging het zo. De boerderij Prinsehof was de eerste die werd verkocht. Deze boerderij was van een vereniging. In het bestuur hiervan zaten wat „knappe koppen". Zij bedongen en kregen 1,50 per m2 voor de grond, De gemeente benoemde twee taxateurs. Deze schatten zijn grond op 0,95 per m. Wat nu? De boer vatte een eigen taxateur bij de arm. Hij schatte de grond op 1,40. Tenslotte ontving hij 1,25. En zo werd er door de jaren heen onderhandeld. Waarbij het bijna niet anders kan dat beide partijen vaak vijandig tegenover elkaar stonden. Enerzijds de knappe koppen met hun al dan niet vermeende slimmigheidjes, anderzijds de boer met zijn land zijn leven onbetaalbaar. „Aan grond heb je uiteindelijk meer dan aan geld." De ene burgemeester was wat uitgekookter, de andere wat schappelijker. Gelukkig behoort de tijdelijk de koop staken. De kinderen leren spelenderwijs iets van het boerenbedrijf. En eigenlijk nog leuker dan op een kinderboerderij, 't Heeft allemaal nog een funktie. Soms wordt de jeugd weggestuurd met de opdracht bonestokkenzaad te kopen. Of heet pulp bami voor koeien te zijn. Maar geen kind uit Groenhouten denkt rr\eer dat de melk in de melkfabriek geproduceerd wordt. 6 jaar geleden verkocht de Kruif zijn boerderij en land (6 ha) aan de gemeente. In 1967 werd hij op het gemeentehuis ontboden. „Wij zijn door de regering aangewezen als groeikern, dus de gemeente moet uitbreiden". Hij heeft de verkoop enige tijd tegen kunnen houden, maar op het laatst ging hij toch overstag. „Je moet wel, anders word je onteigend. Dan stellen zij de prijs vasten daar moetje genoegen mee nemen, dan ga je minder beuren." Bij de verkoop bedong hij, dat de boerderij nog enige tijd bewoond mocht blijven en het bedrijf in de onmiddellijke omgeving uitgevoerd mocht worden. De leden van de werkgroep Milieu-educatie CML zijn blij, want in de boerderij aan de Hamersveldseweg krijgen zij ruimte om een permanent toegankelijk documentatie-centrum m te richten. Hetgeen natuurlijk wel weer problemen oplevert i.v.m. het beheer en zo. Misschien iets voor u om bij te springen? Werken met de scholen op de hei. Er zal weer met een aantal groepen leerlingen op de hei gewerkt worden Het stukje hei waar het ditmaal om gaat verkeert in slechte toestand. Drie jaar geleden is de toen aanwezige heide weggemaaid en hiervoor is nieuwe heide ingezaaid. Nu de heideplantjes beginnen te groeien moeten jonge berken en vogelkersen van dit terrein worden verwijderd. Het ligt in de bedoeling dat dit schoonmaken door enige dames van „Vorig jaar werd de hooiberg in brand gestoken! Dat wordt dit jaar meer inkuilen en het hooi zoveel mogelijk in de stallen." Elders heeft hij nog pachtgrond. Sinds 1968 mocht er aan de boerderij, die dus inmiddels van de gemeente is, niets meer worden verbpuwd, Bil de# ramen is het hout 'aan "het rotten „Jè kan het met je pink naar buiten duwen". Wat gaat er in de toekomst gebeuren? De Kruif weet het niet. Toen de boerderij verkocht werd woonden zijn ouders nog bij hem in. Als ze naar Groningen waren gegaan, waren de oude mensen wel meegegaan. Maar ze stierven liever in de gemeente waar ze grootgebracht werden. Als ze zelf jonger waren geweest was De Kruif elders wel opnieuw begonnen. Maar nu? Pachten wel, maar kopen? En daarbij komt dat zijn zoon helemaal geen zin heeft om boer te worden. In de gemeenteraad zitten ook bijna allemaal nieuwkomers. Met andere belangen. De ouderen worden eruit geschoven. Als 't erop aankomt, kunnen de boeren nog wel een vuist maken. Zoals destijds toen men over het Valleikanaal wilde gaan bouwen. Met die aktie deden ook burgers mee. De Kruif wacht maar af. „Je moet je eigen aanpassen zoals het is. dat is voor je eigen het makkelijkst en voor een ander ook" En die aanlassing V^'rfoópt nrima.^e^ k^/?^^e^SpWtèv. waè(^iw burgerbevolking De oudste dochter houdt met een vriendin eén. handtekeningenaktie onder de burgers van Groenhouten Hebben die er soms bezwaar tegen als ze blijven zitten? In het geheel niet. 't Liefst blijft de familie de boerderij bewonen. Desnoods zoekt hij dan een baantje in de buitenlucht. „Liever niet natuurlijk, maar als het niet anders kan. Soms komt er familie van buiten op bezoek Hoe houden jullie het hier uit, vragen ze, zo tuisen al die huizen. „Het gaat niet van de ene dag op de ander, het went". Marijke Walta De heer Spaans, aktlef lid van de werkgroep Bestemmingsplannen CML. de Werkgroep Bestemmingsplannen. Toch zit hij in deze Werkgroep meer als filosoferend burger dan als ondernemer. Een geliefkoosde openingszin van hem is „Ik met mijn lekenverstand", en daarna verwoordt hij dan vaak heel essentiële zaken, die anders met aan bod zouden komen, omdat ze onder geen enkel specialisme vallen. Hetgeen niet uitsluit dat hij ook prima partij geeft inzake middenstandsbelangen. Hij vindt dat er wel degelijk invloed uitgaat van het C M.L. Een voorbeeld is het samenvoegen van 2 kleine buurtsteunpunten tot 1 groter in de plannen van de tweede fase, wat gebeurde op advies van de Werkgroep Bestemmingsplannen. M. W.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 12