"v" Verhuur van steeds woningen minder aantrekkelijk Paardebloemen redden velen het leven Bloemen uit eigen snijden tuin Als het kindje binnenkomt Uit de hoge school der wetenschap LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE WOENSDAG 26 MEI 1976 ivrtATER TOT NU toe kent men een dozijn aardse kraters waarvan men met zeker heid aanneemt dat het om een meteo rietkrater gaat. Zo n krater is dus met door vulkanische aktiviteiten ontstaan maar door een meteoriet, die, komend a uit de wereldruimte, daar te pletter is gevallen. Van een aantal andere ver moedt men dezelfde herkomst. Een verdere vermoedelijke meteorietkrater heeft men laatst in Mexico ontdekt en wel in een heel dun bevolkt en moeilijk te bereiken gebied. De vondst heeft men eigenlijk al in 1959 aan de hand van een luchtfoto gedaan. De precieze positie en struktuur liet zich pas verle den jaar n.a v een expeditie, uitgerust door de universiteit van Mexico, vast stellen. De krater beeek volgens de lei der der expeditie 80 km ten oosten van Pueblo City te liggen; is nagenoeg ring vormig en bezit een doorsnede van 1180 m. Zijn wanden verheffen zich 18-35 m boven de omgeving uit en zijn bodem 92 m daaronder Recente explo raties hebben nog niet geleid tot de vondst van meteorietfragmenten. Sterke gelijkenis vertoont de krater met de Wolf-Creek meteorietkrater in Aus tralië ZYVAARTEKRACHTSTRALEN NAAST RADIO- en lichtgolven schijnen nog zwaartekrachtgo'ven te bestaan, die zeer waarschijnlijk ook met een snelheid van 300.000 km per se- konde zich door de wereldruimte spoe den. En waarom niet? Ons heelal wordt immers door de gravitatie of zwaarte kracht bijeen gehouden? Nochtans moeten er zwaartekrachtgolven be staan. die door een uitgesproken zwakke wisselwerking met de materie worden gekenschetst Bepaalde eind toestanden van elkaar ontmoetende en in elkaar dringende sterren zouden voorts intensieve zwaartekrachtgolven uitzenden. Maar helaas is men na het optimisme van Weber, de ontdekker van deze golven, nooit meer erin ge slaagd deze aan te tonen! Vreemd. We ber's experimenten zijn in München en Frasciti herhaald en wel met twee an tennes (voor de registrering van de gol ven) van bijzonder grote gevoeligheid Niet minder dan 150 dagen is aan een stuk door gemten maar zonder resul taat. Zou Weber's experiment bij toeval samengevallen zijn met een unieke ge beurtenis b.v een botsing tussen twee sterrennevels, waarbij extreem grote hoeveelheden van bedoelde golvende werden uitgestraald? Of zijn de ge bruikte antennes toch nog niet gevoelig genoeg voor de registratie van gewone, niet-extreme hoeveelheden zwaarte- krachtstralen7 IJSBERGEN VERSI EPEN In het land van de onbegrense moge lijkheden. Amerika, wil men een oud fantastisch plan van stal halen De Ame rikanen willen niets meer of minder dan ijsbergen uit het antarctisch gebied (Zuidpoolland) naar bepaalde streken van Amerika verslepen voor de water voorziening aldaar Het plan werd voor het eerst in 1850 geopperd. Volgens een recente studie van Rand Corporation zullen de ijsbergen niet door sleepboten worden vervoerd naar de plaatsen van bestemming, maar met buitenboord motoren worden uitgerust om zo op „eigen" kracht" het ruim 14.000 km lange trajekt „zwemmend" af te leggen. Men wil eerstdaags een en ander probe ren met enige kleinere „proefijsbergen' Berekeningen tonen aan. dat ongeveer 70% van de zoetwatervoorraden van de aarde in de zuidpoolijskap is opge slagen. Van de antarctische schelfijs- gordel brokkelen telkens en telkens weer delen af die zich in zee storten en als ijsbergen hun weg vervolgen Het gaat hier om ijs-eilanden ter grootte van het eiland Sylt. Heel geschikt om ge transporteerd te worden zijn de afbrok kelde platte ijstafelbergen, omdat deze niet zo gemakkelijk omkantelen WARMWATERBEKKENS HET FRANSE Staatselektnciteits- bedrijf verricht nu onderzoekingen om de in verschillende gebieden van het land aanwezige onderaardse warmwa terbekkens straks te exploiteren. Zo komt in het Panjse bekken op 1800 m diepte een warmwaterreservoir voor j met een oppervlakte van 7000 km2. Bij een volledige benutting van deze ther mische bron kan een niet te versmaden hoeveel heid energie worden verkregen van tenminste 30000MW. Soortgelijke onderaardse warmwaterbronnen be vinden zich ook in de valkte van de Elsasz, in het Rhonedal en in Aquitanië. De watertemperatuur in het Parijse be kken ligt tussen 60 en 75 graden celsius, in de Elsasz daarentegen bedraagt ze wel 120 graden celsius doch dan op een diepte van 2000 m Het primaire onder zoek gaat nu hierom of dat warme water gebruikt moet worden voor stookdoe- leinden of dat men het toch om moet zetten in elektriciteit. Ziehier een per- spektief voor onze moderne energie huishouding. AARDGAS OOK NEDERLAND is technisch tot iets groots instaat. Wij hebben Europa's langste aardgasleiding aangelegd, die in juni j .l. officieel in bedrijf is genomen en sinds kort helemaal doorgetrokken naar Italië. Door deze in totaal 728 km lange pijpleiding zal jaarlijks van onze gas- gronden in Groningen ongeveer 6,5 mil jard m3 aardgas naar Italië (6 miljard m3) een Zwitserland (0,5: miljard m3) stromen Het 498 km lange trajekt door West-Duitsland kruist eenmaal de Moe- isel (mooi technisch kunststukje), twee- maal de Rijn en op rond 400 plaatsen allerlei soorten wegen, kanalen, beken en spoorbanen. Van het 165 km lange stuk door Zwitserland voert slechts 32 km door reeds aangelegde tunnels op verschillende (tot op 2400 m) hoogte In de open terreinen moesten 358 wegen. 11 spoorbanen en 112 stromen worden overwonnen. Evenals langs de 165 km lange pijpleiding in Italië werden langs het hele stuk de telefoon en telegraaf kabels mede verlegd. BIJEN-TIJD ZOALS reeds bekend kennen bijen een tijdzin. Ze weten precies wanneer ze „aan het werk" moeten en wanneer dit en dat gebeuren moet. Welnu, deze tijdzin schijnt door magneetstormen verstoord te kunnen worden. Dan kun nen de bijen niet meer „op de klok kij ken" en raken ze. wat de tijd betreft, danig de kluts kwijt. Zo luidt de mening van Lindauer (Wurzburg). Terwijl bijen onder normale kondities na een meer daagse tijd-dressuur heel nauwekeurig zich aan de tijden voor hun speurtoch ten (op zoek naar voedsel) houden, wordt dit plotseling anders na storingen m het aardse magneetveld. De uit zwermtijden kunnen dan wel 10-14 uur van het normale patroon afwijken. Ver dere experimenten, waarin een klein bijenvolk in een centrifuge werd ge stopt, lieten de konklusie toe, dat de dagperiodieke schommelingen van de zwaartekracht als tijdaangever geen of slechts zeer geringe invloed uitoefenen Toen men de bijen uit Wurzburg naar de omgeving van noordpoolcirkel over bracht, bleken ze in hun tijd-oriëntering aanhoudend gestoord te zijn Toe na twee weken door een dagelijkse tijd- dressuur een synchronisatie tot stand gebracht kon worden, brak een onver wachte magnetische storm aan de pool cirkel het resultaat aan stukken. De bijen werden wederom ineens in hun tijd-oriëntering gestoord. LEPRA Een verlaten vermoeden van onze goede oude dokters uit de 19e eeuw inog met dokterskoetsjes de patiënten bezoekend) blijkt nieuw leven ingebla zen te hebben gekregen In de laatste paar jaar is uit intensief onderzoek dui delijk geworden dat in tegenstelling tot het volksgeloof, lepra (melaatsheid) ge makkelijk door de neus wordt overge bracht van mens tot mens. In dit li chaamsdeel blijkt de infektiehaard te zetelen en wel lang voordat andere ziekteverschijnselen zichtbaar worden En dit was aan onze 19e eeuwse artsemal lang bekend, maar niemand schonk er aandacht aan (te ouderwets). Had rnen dat rnaar gedaan, dan jou de ziekte veel beter ingeperkt zijn In de neus schijnen de lepra-bacillen als in een broedstoof te worden voortge- teeld om dan via niesbuien de vrije ruim te op te zoeken. Het is ook niet moge lijk dat de bacillen inde neus op een ge geven moment in de bloedstroom wor den geloosd en weer teruggegeven aan de rest van het lichaam OUDSTE MENS Enige tijd geleden lanceerde de pro fane pers het bericht over de vondst van een 4 miljoen jaar oude mens uit Ethiopië Nu blijkt het fossiel inderdaad een ouderdomsrekord te bezitten' De versteningen bestaan uit een hele bo venkaak, kompleet met tanden en kie zen, voorts uit een halve onderkaak, elk eveneens kompleet met tanden en kiezen Ondanks verwoede na-pogingen is het niet gelukt nog meer materiaal (schedel, extremiteiten) aan het be staande toe te voegen Hoedit zij, voor lopige schattingen spreken van een tenminste vier miljoen oude vertegen woordiger van het menselijk geslacht. Het een na oudste menselijke fossiel, met katalogusnummer ER 1470, een klein maar typisch menselijke schedel voorstellend, was niet veel ouder dan ..slechts 2.6 miljoen jaar Het is nu haast niet meer te ontkennen, dat 4 miljoen jaar geleden op aardeal mens achtige wezens hebben geleefd Dit wil meteen zeggen dat de aftakking van de apelijke stam nog veel eerder plaats gehad moest hebben Zo wordt door de laatste ontdekkingen de menselijke af stamming steeds verder weg in het ver leden weggedrukt. Waar ligt dan de grens? Of bestaat er soms helemaal geen grens? VEEL Nederlanders werpen tegenwoordig zo nu en dan een blik over de grenzen en zij ontdekken dat de gemiddelde Nederlander meestal niet slecht gehuisvest is. Toch staan er ook in Nederland nog duizenden huizen, die wel aan vervanging of vernieuwing toe zijn. Het proces verloopt echter niet zo snel en toch staan er duizenden bouwvakkers te trappelen om werk Minder goede huizen zijn dikwijls in eigendom bij bouwverenigingen en particuliere eigenaren, die ze verhuren. De huurprijs van de huizen is in veel gevallen zodanig, dat vervanging van een huis op rendabele basis niet mogelijk is Dat zou wel mogelijk zijn als er in Nederland een vrijer huur beleid zou worden gevoerd. Al jaren lang is men echter bezig de zogenaamde ,,oude" huiseigenaren te laten opdraaien voor de wens van de overheid om bepaalde catagoneen mensen voor een lage huur te laten wonen Men wijst dan altijd op de economisch zwakkeren maar er zijn ook grote groepen anderen, die daarvan profiteren. De huurbedragslijn van onze regering bevindt zich geheel in de ban van de politieke leuze dat de zwaksten in de samenleving beschermd moeten worden. NIEUWE WET OP STADSVERNIEUWING JAAR na jaar is de omvang van de geldontwaarding nu al circa 10%. De regering bestaat het echter om aan huiseigenaren dan toch nog maar 8% huurverhoging te laten De waarde van de meeste van dit soort huizen ligt dan ook ver boven de gekapita liseerde waarde van de huur Dat blijkt zodra ze vrij komen van bewo ners Bij verkoop leeg kan zo n ei genaar de werkelijke waarde eindelijk in handen krijgen Daar wacht hij dan ook op. het onderhoud intussen tot het mimimum beperkend Aangezien met de huur ook het on derhoud en de verbetering van deze woningen achter blijven staat de ge meenschap klaar om de eigenaren nu tot onderhoud te dwingen. Staatssecre taris Schaefer heeft daarvoor al een wetsontwerp klaar liggen. In hetzelfde vlak van dwang tot verbetering ligt de komende wet op de stadsvernieuwing. Eigenaren, die al jarenlang te weinig huur beuren kunnen dikwijls vernieu wingen niet financieren, ook niet als er een derde subsidie bij komt. Men schijnt dan een huurverhoging te mogen toepassen van Zl/2% van de verbetering. Onder dreiging van dit soort ontwikke lingen schijnen er gemeentebesturen te zijn die dit soort panden opkopen. Over de prijzen die daarbij gegeven worden behoeft men geen optimistische verwachtingen te koesteren. Deze hele gang van zaken heeft bij de kleine beleggers de belangstelling voor de verhuur van woningen goeddeels weg genomen. BOUWEN VOOR VERHUUR ONAANTREKKELIJKE ZAAK HOE is het bij de grote beleggers? Daar zijn het de woningbouwvereni gingen en de institutionele beleggers die na de oorlog veel gebouwd hebben De woningbouwverenigingen bouwen zo goedkoop mogelijk om de huur van de woningen, meestal nog met subsidie, tot een haalbare kaart te maken. De kwaliteit van deze woningen drijft veel bewoners, die het even kunnen, naarde koopsector. De levensverzekerings maatschappijen vormen de andere groep onder de grote beleggers Zij bouwden in het verleden dikwijls met premies en kwamen daarbij met het aanbod van redelijk goede woningen tot een rendement van ongeveer zeven pro cent De premies kwamen daarbij in handen van de eigenaren. Ook daar is echter de situatie ver anderd De overheid is nu de huurders gaan subsidiëren en heeft bovendien de bouw zodanig gereglementeerd dat de verhuurders niet meer tot een ho ger rendement dan 4% mogen komen Dat is bij het huidige gemiddelde rente percentage maar een schrale beleg ging geworden. Dit heeft bij de le vensverzekeraars tot de conclusie ge leid dat bouwen voor de verhuur een volkomen onaantrekkelijke zaak is ge worden Daaron gaan de verzekeraars zich uit de sector verhuur van woningen langzaam terugtrekken. Men stapt nu over naar de sectoren bouw van be drijfspanden en koopwoningen Voorts heeft men besloten om nu meer in het buitenland te beleggen omdat daar een beter rendement is te verkrijgen. NIEUWE WONINGEN LANGER LEEG MET name voor de bouwwereld is het een teleurstellende zaak dat de bouw van huurwoningen wordt beperkt. Er zijn al zoveel bouwvakkers werkloos. In de koopsector is de ontwikkeling ook niet in alle opzichten gunstig. In kringen van hypotheekbanken is al op gemerkt dat de aankoop van woningen wordt afgeremd. In bepaalde delen van het land staan nieuwe woningen al veel langer leeg dan vroeger, hetgeen een verliespost oplevert voor de bouwers. Men ziet ook duidelijk dat de groei van de reele inkomers achter blijft. Voor de middenklassen in ons volk, en dat is de brede massa, wordt het leven steeds duurder, terwijl de werk loosheid eveneens zijn invloed doet gel den Het gevolg is dat er een zekere voorzichtigheid wordt betracht bij het opzetten van nieuwe projecten. In ande re delen van het land. met name in het westen, is er nog wel een ruime vraag naar woningen, waarbij het accent ligt in de belangstelling voor wat ruimere huizen, die het nodige comfort biJ Het ziet er naar uit dat de institJ onele beleggers op die markt hunij dacht gaan richten Vooral de eenj zinswoning is in de gunst van het] bliek Voor dit soort beleggers zi|T nog een extraatje aan de verkoop ij in de vorm van de te verlenen I theken en af te sluiten levensverzéj ringen. Bij de verdere bouwmogelil heden speelt ook het aanbod van vl doende geschikte grond een rol. Hef bekend dat dit grondaanbod grote i gen baart SOMBERE MAATREGELEN VOOR de naaste toekomst ziet er dus naar uit dat er wel wat aai zal blijven in de betere woonhuu De prijzen daarvan zijn echter hoog dat die voor vele mogelijke woners niet haalbaar zijn. Duizew zetten zich voor hun goede huis d in de schulden en indien de welvaar lijn zich niet opnieuw naar bovent weegt kunnen daar moeilijkheden voortkomen Wij weten allen dat der gering nog een aantal sombere mai laf regelen in het vat heeft. In de sector goedkope woningen het aanbod in de komende jaren dal wanneer de overheid volhardt in hi er politiek van lage rendementen vcjijk bouwers Voor zover men wenst te ren, omdat het budget een aankoop c e toelaat, ziet de toekomst er somberu ar Wij blijven in Nederland sukkelen n el een woningprobleem voor de mindj'aï bedeelden in onze samenleving. Daj zullen wij onze aandacht op blijven richten. Welke oplossing ook vinden, men zal de bewoners toch beter van moeten leren doordn gen. dat een hoger percentage van inkomen aan de post wonen moet woj den besteed Met lage huren is bouwen van een huis met redelijk coo-&f fort niet meer mogelijk Iedereen het wel een recht op behoorlijk wonen maj daar hoort een redelijk offer tegenov? te staan Helaas zijn er daar nog te wej nigen voldoende van overtuigd L yp< ig' en c 1 Drs. A. van MIERL EEN VAN DE NUTTIGSTE KRUIDEN DIE ER ZIJN. ON- Iedereen kent dc paardebloem, die langs wegen en in weilanden op niet te schrale grond overvloedig voorkomt. De plantkunde- of nattehisleraar was er verliefd op, want aan de hand van de bloem kon hij je nu eens haarlijn uitleg gen wat een composiet was. Aan de hand van het verhaal van de doormid den gesneden wortel waarvan beide de len op totaal verschillende grond wer den uitgepoot maakte hij je duidelijk, dat verworven eigenschappen niet erfe lijk waren. Want het zaad van die twee, uiterlijk zo verschillende planten, gaf, uitgezaaid op dezelfde grond, toch w eer precies dezelfde habitus. De boer is niet verliefd op dc paar debloem. Weliswaar is het blad van deze plant véél voedzamer dan gras, maar daar staan een paar hatelijke ei genschappen van de peerdeblom tegen over: a. ze vormt een rozet dat heel lang plat op de grond blijft liggen, zodat je dat voedzame blad toch niet te pakken krijgt als je maait: b. dankzij dat rozet verpest de paardebloem de grasgroei grondig; c. in kg blad per ha kan dc plant niet tegen weidegras op, zodat ze ron duit schadelijk is. Vandaar dat de plant hier op alle mo gelijke manieren bestreden w ordt. Daar kan men echter mee aan de gang blij ven, want langs de wegen groeien mil joenen paardebloemen. Via de pluisjes zweeft het zaad overal heen en daar door is de plant onuitroeibaar. En toch is ze een der nuttigste planten op onze aardbol. TEELT IN DE OORLOG 1920 ontvluchtte dr. Boris Be rkman. Moskou Deze arts wist Ame rika binnen te komen, erkend te worden en zich als arts in Chicago te vestigen. Hij had veel belangstelling voor natuur en landbouw en zag. dat in de USA grote gebieden door erosie (wegspoelen en -stuiven van de bovengrond) be dreigd werden. Berkman zei, dat de paardebloem de beste plant was om voor erosie vatbare grond vast te leggen en dat is ook zo. De pen wortel gaat diep de grond in. het is een vaste plant die men maar eenmaal behoeft te zaaien en nooit te bemesten en de rozet houdt de grond stevig vast?'Zo begon de teelt in de USA. die hier en daar nog toegepast wordt ook al heeft men thans andere middelen orn erosie tegen te gaan. Berkman wist, dat Edison ook al paardebloemen had bestudeerd De wortel bevat nl 4latex, natuurrubber dus. van zeer goede kwaliteit. Een ver want van de paardebloem, de saghys, werd en wordt in dc Sovjet-Unie ge teeld als rubberplant, ongeveer op de manier zoals wij vroeger meekrap teel den: 3 jaar laten groeien, dan de wortels rooien en dc latex extraheren. Boven dien is het zaad van de paardebloem rijk aan olie Toen men de plant nog op uit gebreide schaal teelde in de USA, bouwde men een soort rijdende stofzui ger om het pluizige zaad te winnen. Dat werd via dc luchtstroom hard tegen een gazen wand aangeslagen en zo scheidde men pluis en zaad. De paardebloemolie bleek voor allerlei doeleinden bruik baar te zijn Maar men bleef zitten met het pluis. BEWERKING TIJDROVEND Dat pluis echter bestaat uit holle, met lucht gevulde buisjes. Elk buisje is om geven door een waslaag. Het is een fan tastisch isolatiemiddel. Toen in de oor logsjaren Amerika gebrek kreeg aan kapok heeft men het op grote schaal gebruikt Het bleek echter ook een fan tastische drijfvermogen te hebben éen pond pluis kon 50 pond andere stoffen drijvende houden Vandaar dat tijdens de oorlog de „Mae West life jackets" of reddingsgordels op oorlogsschepen tenslotte met paardebloempluis gevuld werden. Daardoor heeft de plant dui zenden mensen het leven gered. En dat was nog niet alles De bloemstengel is vezelachtig en levert een prima grond stof voor touw Tot zover in 't kort de roman van de paardebloem. Kort na de oorlog ver schenen in Amerika vele püblikatiès over de teelt en de verwerking van de plant Maar daar kwam een einde aan, toen de kapok en de rubber uit tropi sche streken weer overvloedig toe vloeiden. Want economisch kan de paardebloem niet tegen kapok en he veaboom op, hoe groot haar kwaliteiten ook zijn. Misschien is dat een gevolg van loonverschillen, maar ook speelt een rol dat de tijd tekort is geweest om goede rassen paardebloemen te kweken Ver der is een driejarige teelt nogal tijdro vend. Het rooien van de wortels kost veel werk, wevenals het verzamelen van de pluizen en het scheiden van pluis en zaad Dit alles had tot gevolg dat de paardebloem weer afzakte tot een vroegere status van onkruid! Wat de erosiebestrijding betreft maakt men ook al niet veel gebruik meer van de plant, omdat het zaad, als men het niet zorg vuldig wint, honderden km ver afdrijft en terecht komt op bouw- en grasland waar men het niet wenst. Men past daarom liever steppevor ming toe alsmede ploegen in cirkelvorm of teelt planten die gemakkelijk te maaien zijn, zoals lucerne en grassen. De rol van de paardebloem is vrijwel uitgespeeld, als kultuurplant. Als on kruid zal ze nog wel eeuwen lang onui troeibaar blijken te zijn. MOLSLA Konijnenhouders steken de pollen graag uit, want is een goed voeder. Kin deren plukken de bollen en blazen die er af. Zoveel pluisjes er op blijven zit ten, zoveel jaar wordt men minder oud dan honderd. Thee, getrokken van de gedroogde bladeren, werd eertijds ge bruikt als bloedzuiverend middel en als middel tegen maagklachten. Doktoren beweren dat men er zijn maagklachten alleen maar mee kan verergeren. Wilt u pe^së toch de paardebloem nuttig ge bruiken, dan moet u haar gebruiken als molsla. Als in het vroege voorjaar de plant haar groei hervat, komen er heel wat terecht onder de molshopen. De daaronder zittende blaadjes zijn bleek groen en zeer mals. Men kan beter veldsla kopen bij de groenteboer, maar voor natuuraanbidders is de molsla nog altijd je van het. De plant is in ons taalgebied bekei onder tientallen namen en elk daarva wijst op een bepaald gebruik of een be paalde opvatting. Gaat u dat maar eeo na. Paardebloem (paarden eten het bla graag), hondensla slecht soort sla) kaardebloem, kaarsjes, kettingbloen konijnengroen, leeuwentand, melk bloem, molsla, papenblad, pluimpjes schuftbloem, stuiver, veldrijs, wilde chorei, uitblazertjes, zevendistel, zuur distel, kankerbloem, brievenbesteller Uit de wortels heeft men weieens extrakt gemaakt dat op koffie lijkt, chorei leent zich daarvoor uiteraard ter. U ziet het. het is allemaal „ErsatT wat de plant levert. Als de menshei elkaar in de haren vliegt kan dat belang rijk zijn. In normale tijden niet. Vandaa dat het geval toch weer in de rubne „onkruiden" thuishoort, ondanks de chieven vol publikaties over het nut va de plant. Niettemin zouden wij haar ons landschap missen. WANNEER EN HOE? De tijd nadert weer met rasse schreden, dat we profijt kunnen trekken van onze tuin. Het is een dankbaar werkje, te weten, dat we in de zomermaanden ons huis kunnen versieren met zelf gekweekte bloemen. We geven toe, dat de bloemen hartje zomer in de winkel en „aan de kar" niet duur zijn, maar het is prettig om resultaat te zien van ons werk en bovendien is het aardig een fleurig gezicht te hebben op een welverzorgde tuin. IEDER aanstaand moedertje ver heugt zich natuurlijk over de komst van haar baby. „Maar", hoor ik wel eens zeggen, „die vreselijke negen maanden moeten er niet bij zijn!" Ik zou daarop kunnen antwoor den- „Men krijgt nu eenmaal niets voor niets. En zo'n grote vreugde is toch zeker de prijs van die minder prettige maanden wel waard" Bo vendien kun je er zelf heel wat aan doen. Ze behoeven eigenlijk niet vervelend te zijn. Toegegeven, de eerste tijd kunnen er lichamelijke bezwaren optreden, die 't het vrouwtje wat moeilijk ma ken. Wie in deze periode last heeft van misselijkheid, moet b.v. na de maaltijd direct even gaan liggen, ja. het ontbijt liefst inbed gebruiken En in elk geval is het maar tijdelijk. Na de eerste 2 a 3 maanden behoeft de normale, gezonde vrouw die een baby verwacht, nergens meer last van te hebben, als zij maar rustig en gewoon haar gang gaai en zich niet teveel in zichzelf verdiept Het best kan men zich heel nuch ter voorhouden, dat dit een volko men natuurlijke toestand is. waarin duizenden vrouwen op hetzelfde ogenblik verkeren en er de conse quenties van verdragen. „MIJN FIGUUR'' WIE in deze geesteshouding de bevalling tegemoet ziet, behoeft zich ook geen verwrongen voorstel lingen te maken of doorlopend on der ongemotiveerde angst gebukt te gaan. Besef goed. dat complicaties bij een bevalling tot de uitzonderin gen behoren, maar dat een normaal gunstig verloop het natuurlijke is. Waarom zou het juist bij u anders dan normaal gaan? „Maar mijn figuur", jammeren sommige vrouwen, terwijl zij be vend van ontzetting de veranderin gen van hun lichaam gade slaan ..Aan mij is niets meer besteed. Waarvoor zou ik me nog verzorgen7 Ik zie er toch afschuwelijk uit!" Dit is wel de domste redenatie, die er be staat Niemand van ons behoeft af schuwelijk te zijn om aan te zien. wanneer zij een baby verwacht Als zij maar de juiste kleding kiest. Er is tegenwoordig in de modema gazijnen een keur van aardige en flatteuze positiepakjes te krijgen, die de toestand zo goed maskeren, dat het nauwelijks te zien valt. EEN VREUGDE WACHT HET is heus niet meer zo. dat een vrouw in positie moet denken, dat het er voor haar niet meer op aan komt. Integendeel, het komt er voor haar dubbel op aan. dat zij er zo florissant mogelijk uitziet. Ook wat de rest van haar uiterlijk betreft. De huid en het haar hebben een extra zorgvuldige behandeling no dig, om niet vaal, vet en onaantrek kelijk te worden. Het beste nog zal het u helpen, wanneer uw geest ervan doordron gen is, dat er iets feestelijks met u gaat gebeuren en een grote vreugde u wacht. Deze gesteldheid zal zich op uw uiterlijk weerspiegelen. De blijde vreugde moet u uit de ogen stralen De rust van uw ziel en het geluk van uw hart zullen uw gezicht die aparte schoonheid verlenen, die het geheim is van iedere aanstaande moeder. Beklaag u dus niet om die negen maanden Zij zijn een tijd van voor bereiding óp het grote wonder en dienen, om u vertrouwd te maken met de aanwezigheid van uw kind. Ze kunnen een oase van schoonheid en vredigheid zijn, wanneer u de on vermijdelijke lichamelijke onge makken met opgewektheid op de koop toe wilt nemen. HOE LATER OP DE AVOND, HOE SCHONER BLOEM Bloemen worden het beste gesneden in de avonduren Zorg er voor om de stelen zo lang mogelijk af te snijden. Voor een laag tafeltje is het aardig als garnering een gemengd boeket te heb ben. Pluk de bloemen in diverse kleuren en zorg er voor, dat moet alle stelen even lang zijn, waardoor we stijfheid voorkomen. Beschikt u slechts over een kleine tuin, dan is dit juist de manier om de tuin niet te veel te onttakelen door het wegsnijden van veel bloemen van eén perk. We plaatsen de gesneden bloemen niet diezelfde avond in de vaas, doch zetten ze die nacht in een emmer fris water en pas 's morgens na een verse snede in de steel te hebben aangebracht, op de plaats van onze keuze. Om de bloemen gedurende vrij lange tijd goed te houden, kunt u aan het wa ter wat „chrysal" toevoegen, overal in de handel verkrijgbaar. Dit verlengt de levensduur der bloemen in sterke mate. HOE TE SNIJDEN? Bent u genoodzaakt overdag bloe men te snijden, doe dit dan in elk geval niet op het midden van de dag, maar in de vroege morgenuren. Ook in dit ge val plaatst u de bloemen eerst een paar uur in een emmer fris water, opdat zij de gelegenheid krrijgen zich vol te zuigen Eventuele zijknoppen van dahlia's worden verwijderd, terwijl we gladio len, papavers en godetia's in de knop snijden. Lathyrus moet slechts in weinig water worden geplaatst. Bloemen van siertabak kunnen heel goed in een vaas in de huiskamer worden geplaatst, mits men ze „open" snijdt en niet in de zon zet. Alleen 's avonds en 's morgens vroeg zijn ze ook buiten open. Meestentijds zijn de bloemen bij zon nig weer in de tuin overdag gesloten, maar in de kamer (dus buiten de zon) blijven ze lange tijd geopend. Van la thyrus moet zoveel mogelijk worden gesneden, u voorkomt daardoor zaad vorming. Viooltjes kunt u vrijwel iedere dag snijden, want hoe meer men hier van snijdt, hoe beter ze groeien. Rozen zullen het in huis niet zo lang goed doen. meestal zijn ze na een paar dagen verlept en is het mooie er af HOE SPROEIEN? Wij willen vooral nog eens de aan dacht vestigen op sproeien en gieten, want het kan ook nadelig zijn, te veel met de gieter te werken. Water geven we uitsluitend bij het planten en zaaien of wanneer de grond werkelijk droog is. We zorgen er voor dat 't water bestemd is voor de tuin, een paar uur in de gieter heeft gestaan, want het is verkeerd al te koud water te gebruiken. Giet of sproei bij droog weer niet iedere dag, maar een paar keer per week, maar dan zo, dat de grond flink doortrokken is van vocht. Sloot- en rivier- of regenwater zijn beter dan hard leidingwater. Op zeer warme dagen en in zonnige tuinen laat u de grond na tuurlijk niet al te droog worden. Giet nimmer overdag maar pas in de late namiddag als de zon haar grootste kracht heeft verloren. De grond kan dan voor de avond weer op temperatuur komen. Het water moet verspreid neerko men, men mag dus niet te lange tijd op een dezelfde plant gieten, waardoor be schadiging zou optreden. Vergeet vooral de klimplanten tegen het huis niet, deze komen nog al eens in het ver geetboekje. In juni moet u het meest op uw hoede zijn in verband met het soms schrale en droge weer I

Leusder Krant | 1976 | | pagina 14