'erkgroep Bestemmingsplannen CML en de Leusdense DE LAATSTE STUIPTREKKINGEN VAN HET C.M.L? COMMENTAREN EN MENINGEN LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 26 MEI 1976 Maandagavond werd door de werk groep Bestemmingsplannen van het Comité Milieuzorg Leusden vergaderd. Vijf leden plus de voorzitter gaven acte de presence. Vijf van de dertien. Een aardige opkomst voor een bevolking, die haar mening in tal van zaken met onder stoelen of banken steekt en erg veel prijs zegt te stellen op een ruime mate van inspraak. Met die inspraak is het trouwens helemaal niet zo rooskleu rig gesteld. Het CML is een vastgeroest instituut geworden, met onduidelijke funktie in een tijd, dat de ambtenaren de greep op de ruimtelijke ordening weer hebben herkregen en aan de werkgroep bestemmingsplannen duidelijk te ken nen geven, dat er voor de inspraak niet zoveel tijd meer is, er dient haast te worden gezet achter de realisering van het eerste deelplan tweede fase. En wat er aan inspraak kan worden geleverd, dient in de zomer (vakantie-)maanden te gebeuren. Dus die inspraak kan men wel vergeten. Het CML-journaal, de spreekbuis van alles wat het Comité Milieuzorg Leus den betreft, brengt de laatste maanden met veel meer, dan wat de landelijke aktiegroepen op allerlei (milieu-) ter rein in de landelijke dagbladen naar vo ren brengen of via hun eigen kanalen. Wezenlijke Leusdense zaken worden in dit blad sporadisch aangetroffen. Niet helemaal een verwijt aan de redaktie van dit CML-journaal, maar ze zou het zich toch wel moeten aantrekken. Het Coördinatieteam CML. Bestaat dat nog? We kunnen ons nog zo goed de nobele beginselen herinneren waarmee deze overkoepelende groep begon Volgens voorzitter (wethouder) Wage naar zou juist het coördinatieteam sti mulerend moeten werken, de andere werkgroepen aan het werk moeten houden. Er is geen barst van terecht ge komen. Hol gepraat, anders niet. Het vormen van aspektgroepen, een taak van dit coördinatieteam, loopt stuk door een slechte begeleiding in de pers. En als we het toch over publiciteit hebben, dan meteen het volgende. Maandagavond vergaderde de werk groep bestemmingsplannen CML over verschillende actuele zaken, zoals de beide sportcomplexen, je zou dan in ieder geval verwachten, dat de pers deze gegevens zou ontvangen om voor een goede vóór-publiciteit te zorgen, zodat er méér belangstellenden op de publieke tribune zouden zitten. Het enige dat onze redaktie ontving was een agenda met de notulen van de vorige vergadering En dan nog enkele dagen voor de datum van bijeengekomen. Geen kaarten of toelichtingen. Niets van dat alles. Bovendien zou je verwachten, dat de werkgroep Voorlichting van het CML, attent op allerlei zaken, in ieder geval wèl vandaag in haar nummer uit gebreide toelichting zou geven op de beide basis-plannen. Niets van dit alles. De werkgroep Voorlichting ont- vangt eenvoudig geen materiaal hier voor. In ieder geval niet tijdig genoeg. Er wordt dan ook duidelijk geen reke ning gehouden met de verschijningsdata van het Milieu Journaal. Haast, beperking van de inspraak wari tijd betreft, groepen bewoners (toe komstige bewoners) uitnodigen voor een gesprek over stedebouwkundige aspekten buiten het CML om, het vor men van aspektgroepen verwaarlozen, detailplanning hier tijdig gereed maken, als vaste leidraad voor de werkgroep bestemmingsplannen, vage begeleiding, van de publiciteit, kortom er zijn tal van faktoren, die er toe bijdragen, dat, het CML opnieuw een snelle dood zal sterven. Niet alleen door de lauwheid, waarmee de bewoners op deze zaken reageren, maar ook door eenzelfde soort mentaliteit van de coördinatie commissie van het CML. De pit is er uit. Het enthousiasme is al dan niet met op zet stuk gelopen op toch weer een stuk burokratie. die je niet meer had ver-' wacht binnen de straks 1200 jaar oude Leusdense veste. En de raad, die zich in het verleden zo bezorgd toonde over het al dan niet werken van het CML7 De raad heeft het j veel te druk met andere zaken. De wer- kelijke essentie van de inspraak wordt - óók door de raad-op dit moment helaas opzij gezet. De in de laatste maanden ontstane ordening, geeft wat dat betreft te denken. Nog even, en we zijn terug in de tijd, dat duizenden Leusdenaren hun handtekeningen zetten onder bezwaar schriften. Terwijl het Comité Milieu zorg zich bezighoudt met wasmiddelen, watervervuiling en al dat soort zaken in andere delen van ons land, wordt de burger opnieuw aan de kant geschoven. Want er is zoveel haast. Met een verbijsterend gevoel hebben we maandagavond die CML-; vergadering bijgewoond Vastgesteld kan worden, dat de enige wezenlijke 1 bijdragen tot de diskussie vanuit het pu bliek kwamen. Voor zover er publiek was. Voor het overige was in het alge meen duidelijk, dat de vergadering slecht was voorbereid, er geen duide lijke visie naar voren kwam. Dat is niet direkt de schuld van de werkgroep, die haar gegevens ook niet erg ver van te- voren krijgt toegezonden Maar er zou, toch op z'n minst iets van gezegd kun-; nen worden. Niets van dat alles. De ver- j gadering kabbelde voort, zoals alles binnen het CML voortkabbelt. En dat/ terwijl er nu zeker een fikse storm zou moeten woeden. Maar dat is wellicht; wat teveel gevraagd. Vandaar dat wij met een gerust hart kunnen vaststellen, dat het CML bezig is aan haar laatste stuiptrekkingen. Een uniek experiment zal dan zijn verknald. Door laksheid71 Door onwil? De konklusie is aan u. Bert Vos. Van de redaktie) LEUSDEN/centrum - De werkgroep bestemmingsplannen van het Comité Mi lieuzorg Leusden kwam maandagavond bijeen om onder meer de twee basis ontwerpen voor sportparken Valleikanaal en Burgemeester Buiningpark te be- ipreken, terwijl verder mededelingen werden gedaan over de vorderingen wat betreft de detailleringen van het eerste deelplan tweede fase. Tenslotte werd de concept-brief voor GS van Utrecht inzake het streekplan Utrecht-Oost goedge keurd. Voorzitter H.H. Kreikamp van de werkgroep kon gelukkig nog zes van de dertien leden welkom heten en een vijftal belangstellenden. Hij betreurde het, dat liet meer leden aanwezig konden zijn, maar hoopte niettemin op een vruchtbare vergadering. Tijdens de vergadering kwam duidelijk vast te staan, dat het niet zo lest is gesteld met de werking van het CML. Het feit, dat de voorzitter geen volgende vergadering kon uitschrijven bij gebrek aan agenda-punten, bewees dui delijk, dat er van het coördinatieteam als overkoepelend en stimulerend orgaan niet veel meer uitgaat. Gedurende haar bestaan is zij dan ook hooguit vier of vijf keer lijeengeweest. Ook met de nog steeds te vormen aspektgroepen voor de tweede ase is het droevig gesteld. Het wachten is nog steeds op een detailplanning, terwijl er wel reeds bewonersgroepen zijn gevormd, die samen stedebouwkundige details en aanzien van het wonen in het eerste deelplan zullen gaan bespreken. De eerste /ergadering is in juni. Door de spoed, die moet worden betracht, zal volgens ir. )ortmond, hoofd van de afdeling Stadsuitleg, de inspraak ook beperkt moeten vorden, wil het eerste deelplan op tijd worden gerealiseerd. Zoals het er nu uitziet ral eind augustus het definitieve ontwerp gereed moeten zijn. In september zal er dan nog een mogelijkheid tot inspraak zijn met een korte periode van aanpassing, let eerste schetsontwerp zal eind juni gereed moeten zijn. Op de opmerking van de «eer A. C. Floor, dat in juni nooit aspektgroepen van de grond gekregen kunnen worden, zei de heer Dortmond, dat uitstel wat het eerste deelplan betreft niet nogelijk zal zijn. EERSTE DEELPLAN Er zijn voor het eerste deelplan dne instituten, die willen bouwen. Dat is het louwfonds der Nederlandse Gemeen- en, de Woningstichting Centraal Ne tland en de Woningstichting Leus- en, terwijl nog onderhandeld wordt iet het Algemeen Burg. Pensioen- inds. Zoals het er nu uitziet zal er een stagnatie in het programma optre- len, volgens de heer Dortmond. Via de lijst van woningzoekenden ijn mensen aangeschreven, waarvan JVnjwel zeker kan worden aangenomen, C%lat zij in aanmerking zullen komen foor een woning in het eerste deelplan, ü^HKowel kopers als huurders. Volgende ijnaand zullen zij - samen met stede- louwkundigen - gaan praten over de Jl tedebouwkundige aspekten van het plan Zorgen over vertraging en opdrijving 'an de prijzen door de wensen der be woners hoeven niet zozeer te bestaan, is een samenwerkingsovereenkomst B jnet de beleggers gesloten, waarin dui- ^Btel'jk is vastgelegd, dat de grond pas loor de gemeente zal worden verkocht >p het moment, dat er gebouwd kan worden en overeenstemming is bereikt. die manier heeft de gemeente tot en iet een vinger in de woningbouw-pap. Voorzitter Kreikamp - die duidelijk «ok niet tevreden was over de gang van aken op dit moment - wees er op, dat it eerste deelplan voor het CML als een iroeftuintje wordt beschouwd. Mocht lijken, dat er fouten zijn of worden emaakt - mede door de haast waarmee 'ordt gewerkt - dan zal het CML voor Ie volgende deelplannen een andere merkwijze moeten zoeken. EIGENBOUWERS Eén van de belangstellenden, de heer Dijkstra, was wat bezorgd over de mo gelijkheid voor de zogenaamde doe- het-zelf bouwers in het eerste deelplan. Als blijkt, dat er maar 65 kavels in de vrije sektor beschikbaar zijn, terwijl er meer belangstellenden zijn voor kleine kavels voor „doe-het-zelf" - bouw en volgens hem ook was afgesproken dat er 100 kavels zouden komen, dan acht de heer Dijkstra dat een kwalijke zaak. Bovendien wist hij door gesprekken, dat veel potentiële eigenbouwers wach ten op het moment, dat zij kunnen in schrijven op de kavels. Volgens de heer Dortmond staan er al 200 gegadigden voor de vrije sektor op de lijst, die dan uiteraard eerst aan bod komen. De heer Dijkstra vond dit onbillijk tegenover hen, die geduldig hebben gewacht op een seintje van de gemeente. „Eigen in itiatief dient beloond te worden," aldus ir. Dortmond, „maar er zijn uiteraard méér criteria, die bepalen of iemand in aanmerking komt voor een kavel in de vrije sektor of niet." De heer Dijkstra was niet tevreden met dit antwoord en bleef van mening, dat tijdig door de ge meente bekend gemaakt had moeten worden, dat men kon inschrijven voor een kavel in de vrije sektor. Voorzitter Kreikamp: „Dat is het gemeentelijke beleid, dat is hier nu niet ter sprake." SPORTCOMPLEXEN De sportcomplexen Valleikanaal en Burgemeester Buuingpark kregen ruime aandacht van de wel aanwezige CML-leden. Voor de duidelijkheid pu bliceren wij de door de gemeente sa mengestelde toelichting op beide com plexen: DE INDELINGSPLANNEN Aan de hand van het programma van eisen voor de twee sportcomplexen Buiningpark en Valleikanaal zijn inde lingsplannen gemaakt. Deze plannen zijn inmiddels met de betrokken sport verenigingen en de sportstichting be sproken. De tijdens die bijeenkomsten gemaakte opmerkingen zijn verwerkt in de plannen. Hierna volgt een beschrij ving per indelingsplan 1. Burgemeester Buiningpark De begrenzing van het plan is zeer sterk beinvloed door deaan wezige hout opstanden en de eigendomsverhoudin gen. Het plan heeft daardoor een lang gerekte vorm gekregen en fungeert als een overgang van het woongebied naar de landgoederen de Boom en Lockhorst De toegang tot het plan is om verkeer stechnische redenen bij de Centrumweg gesitueerd. De oude Bavoortseweg zal met par- keerstroken worden uitgebreid, met een „uitstulping" ter plaatse van de concentratie van de sporten zwemmen, tennis, voetbal aan de zuidzuide van het plan en van de sporten korfbal, handbal, schaatsen aan de noordzijde van het plan. Er is rekening mee gehouden dat de fietsers zo dicht mogelijk bij de be stemmingen kunnen komen, de auto mobilist zal zijn auto iets verder weg kunnen stallen. Het park zelf zal ver keersvrij zijn, met dien verstande, dat een ambulance-auto tot op elk veld zal kunnen komen via het voetpad door het park. Aan de hand van een bodemonder zoek en een bepaling van de hoofdlig ging van het terrein is vastgesteld, dat de bodem geschikt is voor sportvelden en dat het noordelijk deel het meest ge schikt is voor de ijsbaan. T.a.v. elke sport afzonderlijk het vol gende: Zwembad de ligweide is uitgebreid om een betere verhouding tussen wateroppervlak en ligweidecapaciteit te krijgen; Tennis het huidige aantal banen kan uitgebreid worden tot maximaal 12. Ook kan de ruimte voor deze uitbreiding benut worden voor de bouw van een tennis- hal. Voetbal het aantal velden is opgevoerd tot 6 stuks met een oefenveld ter grootte van een voetbalveld; Korfbal er is plaats gereserveerd voor 2 korfbal- velden met 3 vakken 1 extra vak om korfwisseling op de zwaarst bespeelde vakken mogelijk te maken De ruimte kan ook benut worden voor 3 velden van 3 vakken als de velden een kwart slag worden gedraaid; Handbal er is ruimte gereserveerd voor de aanleg van 2 handbalvelden; Ijsbaan de ijsbaan is van een zodanige indeling en oppervlakte dat zowel een baan kan worden gemaakt met de officiéle wed- LEUSDEN/CENTRUM - Kleuters van de „Wipwap" bezochten vorige week een boerderij. Het werd een plezierige excursie. strijdmaten als een baan die optimaal moet worden geacht voor het recrea tieve schaatsen. De ruimte kan 's zo mers benut worden voor zomeravond voetbal, vnje recreatie, schoolfeesten etc. Ten behoeve van de sporters zullen enige gebouwtjes met kleedruimtes en eventueel clubzaaltjes kunnen worden gebouwd. SPORTCOMPLEX VALLEIKANAAL De begrenzing van dit plan wordt sterk bepaald door het Valleikanaal Aan de noordzijde van de Liniedijk is ruimte voor maximaal 6 hockeyvelden, die ontsloten zullen worden vanaf de Middenweg. Deze toegang wordt te vens benut voor het maken van een verbinding tussen het plan De Wetering en de Middenweg. De parkeerplaats ten noorden van het plan de Wetering en ten westen van de Hamersveldse Wete ring is in de eerste plaats bedoeld als parkeerplaats voor de boerderij Groot Krakhorst in het plan de Wetering maar hij kan daarnaast als parkeerplaats voor het sportcomplex dienst doen. De Liniedijk wordt reeds thans in zeer sterke mate aangetast door lopen de, gravende en bomenhakkende kin deren. Het is wenselijk om het gebruik te reguleren door de aanleg van een voetpad, waardoor het bestreden in hoofdzaak tot het pad beperkt blijft. Daarnaast zou door regelmatig onder houden en eventueel nieuwe aan plant het geheel een meer „parkach tig" uiterlijk moeten krijgen. Indien deze maatregelen niet worden genomen zal de dijk steeds meer aangetast wor den. Met betrekking tot de sport en over ige voorzieningen het volgende: Hockey er is ruimte voor maximaal 6 velden. Het zesde veld (het meest z.o. veld) zal vermoedelijk gedurende de looptijd van het bestemmingsplan (10 jaar) niet no dig zijn. Het huidige gebruik als kweke rij van bomen t.b.v. de nieuwe wijken kan in die periode worden voortgezet. Als het door de raad genomen besluit tot aanleg van een grasvliesveld wordt goedgekeurd wordt de aanleg van een hockeyveld op de ruimte voor het vijfde veld (het veld ten noorden van het zesde veld) zelfs discutabel.Deze ruimte kan worden gezien als een reser veruimte t.b.v. de sport of als reserve ruimte t.b.v de kwekerij. Tennis DE GERESERVEERDE RUIMTE IS VOLDOENDE VOOR DE AANLEG VAN 9 open banen of 6 banen met een tennishal. Rioolgemaal reeds gebouwd, ten behoeve van de af voer van rioolwater naar de zuiverings installatie te Amersfoort; Rein waterkelders een reserveruimte voor de opslag van drinkwater voor het opvangen van piek- afnames. Boerderij Groot Krakhorst over de bestemming van deze boerderij met omliggende grond is nog geen defi nitieve beslissing genomen. Gedacht wordt aan jeugdwerk. Schietbaan De eisen die aan de veiligehid worden gesteld zijn zodanig, dat het onmogelijk is dat een verdwaalde kogel over de wal rond het complex komt. Het geluid wordt gedempt omdat vanuit een over dekte standplaats wordt geschoten, terwijl de grond wallen rond het complex en de Liniedijk het geluid extra dempen Bovendien wordt met vrij lichte en daardoor geluidsarm^ munitie gescho ten. Geluidsproeven onder ongunstige omstandigheden (bevroren sneeuw en N.O.-wind) hebben uitgewezen dat het verlenen van een hinderwetvergunning waarschijnlijk geen problemen zal op leveren. Volkstuinen een complex volkstuinen voor de teelt van bloemen of groenten. Geen 2e woning-complex Gasstation reeds gebouwd voor de aardgasvoor ziening van Leusden. DISKUSSIE Er werd op gewezen, dat er op dit moment al meer dan honderd mensen zijn ingeschreven voor de volkstuintjes. Aangedrongen werd om snel met de aanleg daarvan te beginnen, liefst nog met een uitbreiding vanwege de belang stelling (er zijn ruim vijftig volkstuintjes in het complex Valleikanaal geprojek- teerd). Enkele leden vonden de opzet van vooral 't complex Valleikanaal wat teveel van 't goede maar er werd op gewezen, dat alles was gebaseerd op de sportnota. Bovendien is het uiteraard niet zo, dat alles ineens zal worden ge realiseerd. Naar gelang de behoefte en het beschikbare bedrag op de gemeen tebegroting zal elk jaar worden beke ken welk deel van de sportcomplexen STREEKPLAN UTRECHT OOST De concept-brief, bestemd voor GS inzake het streekplan Utrecht-Oost werd door de aanwezige leden van de werkgroep bestemmingsplannen aan vaard. Hierin wordt - evenals de ge meente deed - gekozen voor het alterna tieve model 2 met een relatief geringe verstedeliking met de nadruk op de landbouw. Een spoedige aansluiting via de Noorderrandweg op rijksweg 28 acht het CML noodzakelijk. Het kwekersge- bied rond Ursulineweg en Driftakker- weg dient te worden gehandhaafd (op de kaart aangegeven als rekreatiege- bied) -. Verder worden m de bnef een aantal vragen gesteld betreffende de historisch-geografische waarde van het streekplangebied geegevens ontbre ken), over de pompproeven op de Glindhorst, de resultaten en de gevol gen; verder vraagt de werkgroep hoe GS de werkgelegenheid in de regio ziet. Ook wil de werkgroep graag weten, waarom in één van de modellen het ge bied Stoutenburg een rekreatiegebied wordt gesitueerd, terwijl de agrarische zal worden uitgevoerd. Hoeveel het to taal zal gaan kosten, was maandag avond niet bekend, maar dit zal worden opgezocht en in het verslag worden verwerkt. In het algemeen had men veel lof voor de zorg, waarmee beide plannen zijn opgesteld. De heer Hofman was zelf het veld ingetrokken om de groenpar- ti)en op de kaart met de realiteit te ver gelijken en was tot de konklusie geko men. dat de gemeente zeer zorgvuldig tewerk is gegaan en alle bestaande groen heeft ingepast. IJSBAAN Enige zorg bestond wel wat betreft de plannen om grasbaanraces te gaan hou den op de geprojekteerde ijsbaan in het Burgemeester Buiningpark. Die zorg hoeft niet te bestaan, want volgens de heer Dijkstra, bestuurslid van de ijsclub Zwanenburg, die de ijsbaan gaat exploi teren, zal dat niet worden toegestaan. Door het deels vernielen van de gras mat, zal in de winter geen goed ijs kun nen worden verkregen. Overigens wees de heer Dijkstra op de tal van mogelijk heden, die de ijsbaan in de zomer zal gaan bieden. Allerlei zomerse manifes taties zullen zowel overdag als 's avonds op dit terrein kunnen worden gehou den. 's Avonds zal een complete verlich ting borg staan voor het slagen van aller lei festiviteiten. Eem deel van het terrein zal waarschijnlijk door de ijsclub wor den geasfalteerd om allerlei aktivitei- ten, zoals rolschaatsen mogelijk te ma ken. Angst voor geluidshinder hoeft volgens de heer Dijkstra niet te bestaan. Ook de ijsbaan op de huidige plaats heeft mét muziek kunnen draaien zon der klachten van omwonenden, terwijl de nieuwe ijsbaan op een plaats ligt, die verder van de bewoonde wijken is ver wijderd. Volgens de heer Dijkstra was zowel voor het complex Valleikanaal als voor het burgemeester Buiningpark een ten nishal geprojekteerd. Hij vroeg zich af, waarom nu slechts werd volstaan met On tennishal op het complex Valleika naal. Volgens de heer Bokhorst, die na mens de gemeente de sportplannen van een uitleg voorzag, was het een kwestie van kiezen tussen het ene of het andere complex. De heer Dijkstra was echter van mening, dat deze uitwerking af week van het advies van de Sportstich ting, die voor beide complexen een ten nishal had geadviseerd. Die mogelijk heid blijft bestaan, aldus de heer Bok horst Inplaats van een aantal open- luchtbanen kan een tennishal worden gebouwd als daar behoefte aan bestaat. belangen juist m dit gebied erg groot zijn. Ook het ontbreken van gegevens omtrent de mogelijkheden voor het openbaar vervoer die de spoorlijn Amersfoort-Veenendaal te bieden heeft wil de werkgroep graag verklaard zien, evenals het feit, dat er geen motieven zijn aangegeven voor de aanleg van o.m. de S 10 en de verbreding van rijksweg 28. Het wachten is nu op ant woord van G.S RONDVRAAG In de rondvraag vroeg één der aan wezigen, wanneer er nu aspektgroepen worden opgericht Vrij lang geleden had zij zich daarvoor opgegeven, een beves tiging daarvan ontvangen, maar later had hij nooit meer iets gehoord. „Waar hebt u zich voor opgegeven?" was de vraag. „Ja, dat is zo lang geleden, dat ik dat niet meer weet. Voor wonen, geloof ik Voorzitter Kreikamp kon geen datum voor een volgende vergadering afspreken bij gebrek aan agendapunten, zodat de vergadering omstreeks kwart over tien werd afgesloten.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5