Geweldige drukte bij afsluiting zuivel-projekt Nogmaals: Bongerd en de „Schoolgrenzen" avonden !aad nadrukkelijk leistedelijking na tegen verdere tweede fase wee avonden over Vlontessori-onderwijs EN W EN VVD DENKEN ER ANDERS OVER Vijkraad Vetering ergadert juni a.s. 5 Leusdenaren meldden zich ij Wie-Aktie Op de Bongerd Alternatief 2 structuurplan gekozen Nieuwe schoolhoofden Losse verkoop Leusder Krant LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 26 MEI 1976 7 Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. SV Bookstores. Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden. Burg. Buiningpark. Manége en Taveerne, „De Klaveet". Postweg 1. Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. Leusden-Z^ Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan9. - Ouders en kinderen bekijken ma quette. LEUSDEN - De vergadering van de het ijkraad De Wetering vindt plaats op juni a s om 20.15 uur in restaurant euw Leusden te Leusden-C. vergadering is toegankelijk voor ?viftntaktpersonen werkgroepleden en o- hoop-nge belangstellenden de agenda staat Koninginnedag '76 Voorstel nieuwe kerngroepleden Boerderij Nieuwe bewoners Vjslag bespreking gemeente- a) schietbaan b) centraal antennesysteem c) bestemmingsplan Wetering d) dichtmaken bunkers e) tweebaans blijven Middenweg f) wandelpad limedijk g) verlichting Middenweg h) zandbakken boerderij j) I j) procedure Bank-Girocentrale Overige mededelingen Rondvraag LEUSDEN - Dankzij de inzet van de rie werkgroep Latent Talent, de meeste djkvereningen en vrijwilligers is, con- orm de opzet, de verspreiding van de Wie" folder huis aan huis overal de gemeente Leusden gerealiseerd ook het persoonlijk ophalen van de "gevulde aanmeldingsstrookjes isvol- ooid, lijkt een 75-tal inwoners van De eusden m beginsel bereid te zijn dit ajaar gedurende enkele avonden iets hun verworven kennis of vaardig- ze en, 1D ib ijkfiu ?r d( LEUSDEN-CENTRUM - Op de open bare kleuter- en basisschool „De Bon gerd" was het afgelopen vrijdag een drukte van jewelste. De hele dag waren leerlingen en personeel in de weer om het resultaat van weken werken aan het zuivelprojekt te etaleren. Na het water project van vorig jaar werd ook dit on derwerp een enorm succes. Al weken lang was men op school bezig en hierbij was er een fijne samenwerking tussen kleuters en basisschoolkinderen. In alle lessen werd de zuivel onder werp van gesprek. Zelfs het rekenen ge beurde met kazen en boter. Men maakte gebruik van een aantal films die door het ministerie vanlandbouw terbeschikking waren gesteld. Wel - het resultaat mocht er zijn. 's Avonds was alles klaar om de ouders te ontvangen en die gaven blijk van een geweldige belangstelling want het zag werkelijk zwart van de mensen. Men kwam binnen door de achterpoten van een koe en moest daarbij wel uitkijken het hoofd niet aan de uiers te stoten. Alles was overzichtelijk opgesteld en allerlei facetten van de zuivelindustrie kon men tegenkomen. De leerlingen verdienden een pluimpje voor deze ten toonstelling die ze grotendeels zelf had den ingericht. Ook deze avond werden een drietal films gedraaid Uiteraard kregen de be zoekers een drankje aangeboden, waar bij er naast wat geestrijk vocht de o zo gezonde melk of karnemelk geschonken werd. Al met al kunnen leerlingen en onderwijzers terugzien op een bijzonder geslaagd gebeuren en de bezoekers zul len zich met interesse afvragen wat men voor volgend jaar in petto heeft. - Natuurlijk waren er ook zuivelpro- dukten te proeven. /an een onzer verslaggevers). LEUSDEN - Een meederheid in e raad heeft zich donderdagavond tat'fiadrukkelijk uitgesproken tegen de en verdere groei van Leusden, na realisatie van de tweede fase. De acties van Progressief Leusden en e KVP en de heren Holl (lijst Kuy- hijjers), Van Maanen (AR/SGP) en oormolen (CHU) lieten blijken dat er in Leusden na de tweede fase al leen nog maar gebouwd zou mogen lorden ten behoeve van de natuur lijke groei. Opvang van immigratie |is uit den boze. De genoemde raadsleden lieten eze visie ten aanzien van de toe- omst van de gemeente blijken tij- ens de bespreking van het voor- ntwerp Streekplan Utrecht-Oost. ondersteunden een amendement PPR-raadslid M. Reichert, waarin zich uitsprak voor het tweede alter- "ïm^atiet dat in het Streekplan geboden ordt: relatief geringe verstedelijking ?euv iej je nadruk op de landbouw. Het Dllege van burgemeester en wethou- rs had veel liever gehad dat de raad ich had uitgesproken voor alternatief relatief sterke verstedelijking met adruk op land- en bosbouw. Maar al- n de beide aanwezige wethouders an Woudenberg (AR) en Van Zand- nk (KVP) en de VVD-fractie schaar- n zich achter het college door tegen et amendement van Reichert te stem- len. uss rso gen ena sal u ze alk ie 'ij kt ne r v hiji iar liett •n in dei irO' vit enr oho De stemming over het amendement betekende het einde van een meer dan een uur durende discussie over het voorontwerp streekplan. De KVP-er Van den Berg had al op de informatieve bijeenkomst over dit onderwerp, vori ge maand in Amersfoort, de burge meester zijn geestdrift voor alternatief 5 horen belijden. „Maar wat de heer Van der Post zei", aldus Van den Berg, „was niet geverifieerd bij de raad of de commissie R.O. Wij kunnen ons name lijk niet voor alternatief 5 uitspreken. In dat geval zouden de agrariërs na melijk weer het kind van de rekening worden. Het zwaard van Damocles zou bij alternatief vijf de agrariërs weer voor tientallen jaren boven het hoofd hangen. Weer die fnuikende onzeker heid, of ze al of niet van huis en haard verdreven zullen worden. Dat lijkt ons moreel niet verantwoord. In het recente verleden hebben we meermalen gezien tot welke ontwrichtingen onteigeningen kunnen leiden. We hebben er geen be hoefte aan dat allemaal nog eens mee te maken", aldus de KVP-woordvoerder. LEUSDEN - Op maandag 31 mei aan- aande vindt er in het gebouw van het tmafonds aan de Larikslaan een bij- nkomst plaats, georganiseerd door het icirlopig bestuur van de stichting voor fpn,t^sori-onderwijs in JLeusden.jNu imeenteraad definitefhaar JpesJem- ing heeft gegeven voor d^startivaneén ?eklassige Montessori-kleuterschool, ndt het bestuur, dat men als ouders arm moet gaan geven aan het bestuur deze school gaat beheren. De ge- achten van het voorlopig bestuur gaan de richting van een demokratische stuursvorm. Een vereniging lijkt hen meest geschikte vorm, waarbinnen te verwezelijken is. De nu bestaande ich ting moet hiertoe worden omge- rmd tot een vereniging Daarvoor is de avond van 31 mei aan- ande belegd. Op de agenda staat- bespreking van de statuten van de eremging; - verkiezing van het bestuur van de ver eniging; - kennismaking met de kleuterleidsters. Vooral een Montessorischool is sterk afhankelijk van de betrokkenheid van de.opderslpij het aan hun kinderen gege ten o^erwïjs Vandaar dat het voörlo- ;pig bestuur zïcH' voorstelt om met He 'leden van de vereniging een discussie te houden over vorm en inhoud van de school die hun kinderen gaan bezoeken Naast de Montessori methode/visie wil men in deze discussie ondermeer de volgende punten aan de orde stellen: de sociale vorming; de expressieve vor ming, het geven van een roldoorbre- kende aanzet (jongen-meisje) en het be vorderen van een kritische instelling (w.b. informatiemateriaal). Deze „brainstorming"-avond vindt 14 juni a.s. plaats in het D. H. V. Laborato rium, Tesselscljadelaan 4, Amersfoort. NIEUW STRUCTUURPLAN Daarnaast wees de heer Van den Berg erop. dat Leusden groeikern af is. „Laten we", aldus de heer Van den Berg, „daarom de tweede fase getem poriseerd, weloverwogen en afgerond bouwen. Geen derde fase meer. We hebben genoeg prestige-objecten ge had. Graag ondersteunen we in dit ver band de door de PPL in de commissie R.O. gedane suggestie om een nieuw structuurplan te ontwerpen, ter vervan ging van het plan uit 1969", aldus de heer Van den Berg. Namens de PPL zette de heer Rei chert de zaken op een rijtje. Hij toets te de twee hoofd-mogelijkheden (ge ringe of sterke verstedelijking) aan de nota „Uitgangspunten" en kwam ten slotte ook bij alternatief 2 uit als het meest gewenste „Daarop moet de keuze van Leusden vallen, zoals ook CML heeft laten blijken. Niet op alter natief 5. want daarmee leg je een tijd bom onder de stoel van de agrariërs", aldus Reichert Ook hij wees nog eens op de wenselijkheid van een nieuw structuurplan voor Leusden-Cc.itrum Ook de heren Voormolen en Van Maanen stelden nadrukkelijk geen be hoefte te hebben aan een derde fase en daarom voor alternatief 2 te kiezen. NIET DRINGEN Sprekend namens de WD zei de heer Klunder Nijland dat ook hij niet stond te dringen om uitgebreid te bouwen na de tweede fase „Maar van de andere kant", aldus Klunder Nijland. „willen wij niet op dit moment beslissen over zaken, die pas in 1985 en later spelen. Wij zien de tweede fase als een afron ding van de eerste fase. Maar wij willen voor de raad van over tien jaar geen mogelijkheden afsluiten We willen de zaak openhouden en steunen daarom het college" Volgens de heer Holl was dat een ge vaarlijke zaak. „Ervaring leert mee. dat het dan in 1985 wel eens een heel moei lijke zaak zou kunnen zijn om de klok terug te draaien, Ik zou liever nu nog eens beklemtonen dat we in afbouw zijn. Geen derde fase na de tweede. Al leen als het nodig is voor de opvang van ,de eigen groei". Burgemeester mr. A. H. van der Post ging op de meningen van de raadsleden uitvoerig in. Volgens hem is het een cen traal punt, dat. als de noodzaak wordt aangetoond, men in Leusden de visie moet hebben om verder te bouwen Maar volgens Van der Post is het nu nog niet duidelijk of er zo'n noodzaak is. De burgemeester wees erop. dat er een provinciale werkgroep aan het werk is, die een studie maakt van de migratie in de toekomst. „Wij moeten op de uit komsten van die studie niet vooruitlo pen". aldus de burgemeester; „wanneer de studie een behoefte aan het licht brengt, dan moeten wij nu geen beslis singen nemen die het maken van plan nen in de weg staan. Afsluiten van de mogelijkheid om verder te bouwen, en dat doen we wanneer we voor alterna tief 2 kiezen, lijkt mij overstandig. We moeten niet alleen kijken wat er in onze eigen gemeente speelt, maar ook zaken buiten de gemeentegrenzen in onze vi sie betrekken", aldus de heer Van der Post AMENDEMENT De tweede termijn bracht nauwelijks enig ander licht in de zaak. Aan de ene kant het college en de VVD, kiezend voor mogelijkheid 5, omdat men niet de mogelijkheid van verdere verstedelij king, wanneer de noodzaak daarvan wordt aangetoond, in de weg wil staan. Aan de andere kant Reichert en de zij nen. die Leusden niet willen zien groeien en het juist tegenover de raads leden van 1985 niet verantwoord vindt om de mogelijkheid van een derde fase nu te openen. Uiteindelijk verdedigde de heer Van der Post zijn keuze door te stellen dat kiezen voor alternatief 2 inhield dat het Leusden niet mogelijk zou zijn de eigen groei op te vangen. Maar ook dat argu ment mocht niet baten. In een door hem gevraagde schorsing formuleerde ir Reichert het volgende amendement: De raad Leusden is van mening dat er voorkeur moet worden gegeven aan al ternatief 2, waarbij er de mogelijkheid moet zijn voor opvang van de natuur lijke groei voor Lcusden en het kaart beeld in die zin aan te passen. Zoals gezegd, het amendement haalde het. heid over te dragen aan belangstellende mede-inwoners Vanzelfsprekend zijn er doublures ten aanzien van de aanmel dingen, niettemin lijkt een breed pak ket aan onderwerpen te verwachten in de creatieve vaardigheden, de talen.de hobbies op praktisch en ouk op meer beschouwend gebied In de komende we ken zal met elk van de potentiele do centen persoonlijk overlegd worden in welke vorm zijn of haar inbreng het beste kan geschieden en welke voorbe reiding (accommodatie, hulpmiddelen) er aan vastzit. LEUSDEN - Twee weken geleden zijn ouders van leerlingen op de kleuter school en van leerlingen uit de le en 2e klas van de basisschool „De Bon gerd" via een uitvoerige brief op de hoogte gesteld van de maatregelen, die helaas noodgedwongen moeten wor den genomen om tot een evenwichtige verdeling van leerlingen over de open bare scholen in Leusden-Centrum te komen. Ondanks de uitvoerigheid blijkt uit een aantal op het gemeentehuis ontvangen bezwaarschriften, dat hier over toch enige misverstanden blijken i te bestaan. Alvorens tot de maatregelen te be sluiten, is er door het gemeentebe stuur intensief overleg met de School raad geweest De Schoolraad, waarin ook ouders van leerlingen van open bare scholen zijn vertegenwoordigd, j adviseert het gemeentebestuur over zaken, die het openbare onderwijs be- I treffen Ook in dit geval heeft de j Schoolraad na uitvoerig beraad een ad vies uitgebracht en wel in die zin, dat hij zich met de voorgestelde maatre gelen kan verenigen. Hetzelfde geldt voor de Technische Commissie Onderwijs, een uit raads leden samengestelde commissie, die burgemeester en wethouders adviseert over onderwijsaangelegenheden. Het gemeentebestuur is dus bij zijn be sluitvorming bepaald niet over één nacht ijs gegaan. Bij een aantal ouders lijkt de vrees te bestaan, dat een verandering van school ook een verandering van onder wijsmethode zal inhouden. Dit zal ech ter geenszins het geval zijn Het on derwijs op de nieuwe openbare school zal inhoudelijk niet afwijken van het geen op ..De Bongerd gebruikelijk is. Bovendien zal er tussen het onder wijzend personeel van „De Bongerd" en de nieuwe openbare school regel matig overleg plaatsvinden om de over gang van leerlingen zo goed mogelijk te doen verlopen. In veel gevallen, met name waar het de overgang van ,,De Bongerd" naar de 4e openbare school betreft, zullen kinderen die nu bij elkaar in dezelfde klas zitten, ook op hun nieu we school bij elkaar zitten, zodat ook ten aanzien van de bestaande contacten de overgang niet al te groot zal zijn. De vakanties zullen voor De Bongerd en de 4e upenbare school gelijk zijn, er wordt naar gestreefd dit m de toe komst voor alle openbare scholen het I geval te doen zijn De mobiele lokalen, waarin de vier- j de openbare school voorlopig zal wor- j den gehuisvest, doen niet onder voor een permanent schoolgebouw In het verleden al hebben deze lokalen bewe zen aan alle vereisten te voldoen Voor de behandeling van de inge diende bezwaarschriften is een Ad viescommissie Leerlingenplaatsing in gesteld, die nog deze week bijeen komt. Deze commissie zal op de kortst mogelijke termijn haar advies aan burgemeester en wethouders uitbren gen. Indieners van bezwaarschriften kun nen ervan overtuigd zijn dat hun be zwaren zorgvuldig zullen worden be oordeeld. Van de uiteindelijke beslis sing door burgemeester en wethou ders zullen zij voor 15 juni bericht ontvangen. Aldus een persbericht van de ge meentelijke voorlichtingsdienst. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raad is donderdag avond akkoord gegaan met de benoe ming van mevrouw M. Bik tot hoofd leidster van de openbare kleuterschool „De Blokkendoos" in Leusden-zuid. Mevrouw Bik is dertig jaar oud en komt uit Gouda. Hoofdleidster van de vierde kleuter school in Leusden-centrum wordt de 32-jarige mevrouw B. de Roo-Brouwer uit Leusden. De raad kon eveneens ak koord gaan met de benoeming van de heer A. J. Vermeulen tot hoofd van de vierde openbare lagere school in Leusden-centrum. De heer Vermeulen is afkomstig uit Edam. De werkgroep Latent Talent vraagt geïnteresseerden, die om welke reden dan ook hun aanmelding niet konden inleveren (bijv. niet thuis bij het op halen) hun belangstelling één dezer da gen -voor 7 juni- kenbaar te maken aan één van de in deze folder genoemde per sonen. aan mevrouw T. Arts, Ruiter- horst 2. tel. 13697, of aan de heer D van den Wall Bake, Bohemen 37. tel 41580

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7