Circus Charivari komt naar Leusden De kronieken iade van de sterren van Mare ZES MEISJES VAN DE HOHORST IN EIOEN HUIS Het ware Amber li Filmagenda Amersfoort LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG LEUSDER KRANT Op de recreatiezolder van het Bijzonder Jeugdwerk-internaat werden de tientallen gasten vrij dagmiddag op koffie en gebak ont haald. Onder de aanwezigen uit Leusden onder meer mevrouw Van der Post, freule De Beaufort en dok ter Den Toom. Daarnaast veel men sen uit de wereld van het jeugd werk, zoals vertegenwoordigers van het ministerie en belangstellen den van andere internaten. Ook veel van degenen, die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van Het Koetshuis aanwezig. Mejuffrouw De Leeuw wees er op het belang van deze eigen woning voor de meisjes. Hen wordt onder andere de mogelijkheid geboden om zelf hun eten te koken. „Ook kan de betrokkenheid met plaatse lijke aktiviteiten groter zijn," zo zei de directrice. Verder zij het van be lang, dat de meisjes zich bij de keuze van de vrijetijdsbesteding meer op het zich alleen vermaken zullen moeten richten, terwijl dat in internaat altijd meer een groepsge beuren is geweest. Aan het eind van haar inleiding vroeg zij de zes bewoonsters van het Koetshuis om enkele aardewerk kannetjes uit te reiken aan mensen die zich verdienstelijk gemaakt hebben voor de totstandkoming van het nieuwe home. Deze zoge heten „Jacoba-kannetjes," ver vaardigd door de leidsters Vrijhoe ven en Peters, waren er onder meer voor de heer Van der Zee van de Rijksgebouwendienst en mevrouw Van der Post. De heer Blotenburg, coördinator van Het Koetshuis, kreeg een boek aaageboden Na de inleiding stond er een mu zikaal spel door de meisjes van De Hohorst op het programma. In een aantal coupletten bezongen zij de geschiedenis van de bisschop Ans- fridus en de zusters die het zand vergaarden voor de Heiligenberg. Al zingend trok de stoet zusters on der aanvoering van de monnik naar buiten, alwaar men met een king size sleutel bij de deur van het Koetshuis arriveerde. Daar haalde LEUSDEN - Onder het zingen van het volgende lied werd jongst leden vrijdag het Koetshuis bij de Holworst geopend: Zie het nieuwe Koetshuis voor de meisjes opengaan Mensen komen kijken, blijf gerusi nieuwsgierig staan Zie het nieuwe Koetshuis voor de meisjes opengaan Een nieuwe tijd breekt aan. Refrein: Leren leven met elkander Reik daarvoor elkaar de handen Leren leven met elkander Reik dan elkaar de hand. Ieder die mag wonen in dit mooi gelegen huis Zal hier wonen voor een tijd en voel je er dan thuis werden geschreven is de waarheid, die Bradbury vastlegde voor het nageslacht nog steeds dezelfde waarheid gebleven. Een waardevolle roman, te beschou wen als één van de betere literaire boe ken uit de rijke wereld van de science fiction. Aanbevolen. Bert Vos. „Jade van de sterren," door Doris Piserchia. Oorspronkelijke titel: „Star Rider." 1974. Vertaald door Annemarie Kindt- Van Ewijck. Uit gegeven door het Spectrum te Utrecht in haar Prisma (SF) reeks nr. 1700. „Jade van de sterren" is mijn eerste kennismaking met de SF-schrijfster Do- ris Piserchia. En die kennismaking smaakte beslist naar meer. Niet alleen door het verhaal van het meisje Jade, dat als Jak op zoek is naar de planeet Altijdpnjs, maar ook door haar bijzon der lichtvoetige manier van schrijven en de Filosofie die achter het verhaal steekt. Jade is eén van de Jaks, mensen, die zonder ruimteschip al „jinkend" met hun rijdier door het heelal schieten. Schijnbaar zonder doel, maar dat is in derdaad schijn. Want vrijwel alle Jaks zijn op zoek naar de wonderlijke, schone planeet Altijdpnjs. Een soort kosmisch Eldorado Een vergelijking met de menselijke beschaving is wat dat betreft op z'n plaats, want dezelfde be weegredenen, dezelfde innerlijke drang beweegt de Jaks te blijven zoeken- al jinkend door het heelal - naar de planeet die alles zal overtreffen, zoals vroeger avontuners met een enorme hartstocht zochten naar het ware Eldorado, de stad van goud. Jade beleeft allerlei opwindende avonturen, die zij luchthartig over zich heen laat gaan, want wat wil je: een meisje van veeertien kan zich niet overal druk over maken Maar toch is het juist Jade die de planeet Altijdpnjs vindt Jade komt eindelijk na een lange zwerftocht thuis en ontdekt ver schillende voor haar belangwekkende dingen. „Jade van de sterren" is een schitterend geschreven roman. De moeite van het lezen waard. V. Ray Bradbury: De kronieken van Mars. Oorspronkelijke titel: The j Martian Chronicles, 1946, I 1948, 1949, 1950 en 1958. Vertaling: I J. Baars en G. Suurmeijer. Uitgegeven P door Het Spectrum te Utrecht in haar Prisma (SF) reeks nr. 1657. Ray Bradbury- erg bekend geworden H door zijn door Truffaut verfilmde ro- man „Fahrenheit 451," schreef in een I reeks van jaren tussen 1946 en 1958 een I aantal verhalen die zich afspelen op de planeet Mars „De kronieken van 1 Mars." Verhalen, die soms niet meer zijn dan tien tot twintig regels, soms ook bladzijden lang zijn. Een merk waardige verzameling notities ovei een merkwaardige planeet Een nieuwe wereld voor de mensheid, waar de be schaving opnieuw kan beginnen. Aan vankelijk onwennig temidden van de echte Marsbewoners, die - traditie ge trouw - als minderheid al heel snel het veld moeten ruimen en al dan niet met i opzet om zeep worden geholpen. Dan hebben de mensen het rijk alleen op hun nieuw veroverde planeet en kan de his torie zich zonder enige gewetenswroe- I ging herhalen Bradbury is er op een briljante manier i in geslaagd de spot te drijven met de mensheid als ras. Hij tekent de mens met z'n merkwaardige hebbelijkheden, zijn racisme, zijn haat, zijn agressie, maar ook met zijn liefde en verdriet tot in alle details uit. Een ironisch, maar bijzonder fijnzinnig geschreven tijds beeld, geprojecteerd in een waarschijn lijke toekomst, zij het dan naar een pla neet, die toen misschien wel, maar nu niet de voorwaarden had voor de be schaving, die Bradbury met geestige pen schiep. Ray Bradbury houdt zijn lezers een bijzonder duidelijke spiegel voor, extra opgepoetst om alles goed te kunnen Izien van de eigen ego. Zelfs meer dan twintig jaar nadat de meeste verhalen - De grote sleutel wordt aangedragen. - De bewoonsters van Het Koetshuis voor Het Koetshuis. Ieder die mag wonen in dit mooi gelegen huis Maakt zich hier zelf dan thuis Refrein: Leren leven met elkander Reik daarvoor elkaar de handen Leren leven met elkander Reik dan elkaar de hand. Iedereen zal doorgaan op het eind van deze reis Ieder zal zijn weg gaan elk op zijn eigen wijs Neem je last dus op en draag 'm voort maar met verstand Neem 't lot in eigen hand. Refrein: Leren leven met elkander Reik daarvoor elkaar de handen Leren leven met elkander Reik dan elkaar de hand! - Alles ziet er nog te netjes uit. Mevrouw Van der Post opende Het Koetshuis mevrouw Van der Post de echte sleutel van de grote sleutel af om vervolgens tot de opening van het Koetshuis over te gaan. De zes bewoonsters van het Koetshuis toonden daarna zelf hun nieuwe huis aan de bezoekers. Het Koetshuis heeft een moderne in richting gekregen, waarvan echter nog niet zoveel te zeggen is. Door allerlei tegenslagen was men er na melijk niet in geslaagd om de meis jes al echt in het huis te laten wonen, zodat het allemaal nog een wat ste riele indruk maakte. Maar wanneer de meisjes, die allemaal werken in Amersfoort, zich eenmaal in hun huisje gevestigd hebben, zal het on getwijfeld een verrijking voor het internaat en haar bewoonsters be tekenen. Waarop de aanwezigen na de rondgang graag een heildrank uitbrachten. - Het interieur van Het Koetshuis - De monnik en de zusters bezingen Sint Ansfned (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Zes meisjes van het BJ-internaat „De Hohorst" aan de Heiligenbergerweg 5, bewonen sedert jongstleden vrijdag een eigen huisje. Mevrouw Van der Post, echtgenote van de burgemeester, was vrijdagmiddag bij De Hohorst aanwezig om de officiële opening te verrichten van „Het Koetshuis," de ruimte in het oude koetshuis, die is ingericht voor de zes meisjes. Het samen met twee leidsters bewonen van het Koetshuis betekent voor deze zes pupillen van de Hohorst, waar in totaal dertig zwak-begaafde meisjes wonen, een stap op weg naar een grotere zelfstandigheid. Zo formuleerde directrice mejuf frouw W. H. de Leeuw het tijdens haar welkomswoord tot de geno digden, die gevraagd waren deze voor de Hohorst feestelijke gebeur tenis bij te wonen. VAN DONDERDAG 3 JUNI TOT EN MET WOENSDAG 9 JUNI 1976 AMERSFOORT Grand Theatre, tel 14632 ,,De tien geboden", 2 00 - 7.45 uur (uitgezon derd woensdag), a 1. Studio G, tel 14632 ,,The Fortu ne", 2.15 - 7.00 - 9 30 uur, le en 2e Pinksterdag 2 15 - 4.30 - 7 00 - 9.30 uur, 14 jaar. Cinema 1, tel. 18900 „One flew over the Cuckoo's Nest", 2.00 - 6 45 - 9 30 uur, zaterdag en woensdag 6.45- 9.30 uur; le en 2e Pinksterdag 1.30- 4.00-6.45-9.30 uur, 18 jaar. Cinema 2, tel. 18900. Iedere middag „Alice in wonderland", 1.45 uur; a.l le en 2e Pinksterdag 1.45-4.00 uur. Iedere avond „M.A.S.H.", 6 30-9.00 uur, a.l Euro Cinema, tel. 33655. „Vol gas met Herbie". 1 45 - 4.15 - 6 45 - 9.15 uur, a 1 City Theater, tel. 16572 Vrijdag t/m woensdag „Killer Force", 2.00 - 8.00 uur; zaterdag 2.00 - 6.45 - 9.15 uur, le en 2e Pinksterdag 2.00 - 4.15- 6.45 - 9.15 uur, 14 jaar. DONDERDAGCYCLUS City Theater, „Countess Dracula", 2.00 - 8.00 uur, 18 jaar. NACHTVOORSTELLINGEN City Theater, „Massagesalon en jonge meisjes", vrijdagavond 23.00 uur, 18 jaar. „The Klansman". zater dagavond 23 45 uur, 18 jaar. KINDERVOORSTELLING Cinema 1, zaterdag- en woensdag middag om wart voor twee (1.45 uur): „Pink Panther Festival a.l KLEUTERTJE KIJK EENS Euro Cinema, zaterdagmorgen om half elf (10.30 uur): „Klopjacht in Hol land", Nederlands gesproken, a.l. „Het ware Amber." door Roger Ze- lanzny. Oorspronkelijke titel: „Sign of the Unicorn," vertaald door Jean Schalekamp. 1975. Uitgeven door Het Spectrum te Utrecht in haar Prisma (SF)-reeks nummer 730. Veelschrijver Roger Zelazny is een man, die graag de SF vermengd met Sword Sc Sorcery-sfeer Een dergelijke vermenging is duidelijk in de „Amber- reeks," drie boeken over de prinsen van Amber, die elk op hun manier gebruik makend van de mogelijkheden van de schaduw - proberen op de troon van Amber te komen, een koninkrijk op een onbestemde plaats, maar kennelijk het middelpunt van het historische gebeu ren binnen en buiten de schaduw. Zelazny maakt in deze triologie han dig gebruik van een soort Tarotkaarten, die de uitstekende gewoonte hebben om te fungeren als een soort videofoon en als het nodig is als verplaatsingmid del. De kaarten tonen de afbeelding van de prinsen (en prinsessen) van Amber en is een uitvinding van Doorkin één van de grootste magiërs van Amber, uitvinder van „Het Patroon," datje, als je het patroon ervan volgt, de kennis en de macht geeft over de schaduw. Kort om- Zelazny schreef met de Amber- reeks een drietal schitterende avonturen-SF's „Het ware Amber" is het laatste deel. En Zelazny kan het ook hier weer niet laten en laat zijn helden verdwijnen in het mysterieuze, in het al lesomvattende Patroon dat het Einde van alles zal zijn en het begin van iets nieuws. Het ware Patroon. Voor de liefhebbers. De moeite van het lezen waard. V. LEUSDEN - Op woensdag 9 en don derdag 10 juni komt een Nederlands circus naar Leusden Het is het cir cus Charivari, onder direktie vanLeo- na en Bart de Vrind Het circus, dat een plaats krijgt op het terrein aan de Bavoortseweg tegenover het burg. Bui- ningpark presenteert dagelijks twee programma's, woensdag op 15 uur en 19.45 uur, donderdog om 16.15 uur en 19.45 uur. Elk programma duurt twee uur In de grote tent, die plaats biedt aan duizend bezoekers, wordt een afwisse lend programma geboden. Direktrice Leona de Vrind presenteert vrijheids- dressuren met paarden en pony's, dwergbokken en Schotse collie Nieuw in de Europese circuswereld is het verschijnen in de piste van een struis vogel Het 2 25 m. hoge dier wordt bereden door Alex de Werk, een be gaafde leerling van de bekende domp teur Jos Uyterlinde. Met de struisvo gel werken oa. nog mee een kakatoe en een aap. Het is volgens de direktie van het circus de eerste maal, dat in Europa een bereden struisvogel in de circuspiste verschijnt Alex de Werk presenteert verder in het programma vrijheidsdressuren met pony's, bereden door Laponder- apen. De gorilla Conga is een sensa tie op zich. zo staat in het program ma Ook zal de jonge dresseur een vermakelijk nummer met gedresseerd! varkens in de piste brengen. Los Caravanos halen halsbrekend! toeren uit in hun evenwichtnummei met niet minder dan 100 glazen. Cor tes en zijn assistente brengen een num mer op een rol, waarbij hij een degei op de punt van een dolk laat balan ceren Noppy en Nicol zorgen voor de lach waarbij eieren en porceleinen bordei het moeten ontgelden. PeterSalsky ten slotte springt achterover van een ach meter hoge ladder in de piste en zorg daarmee voor de nodige sensatie. Circus Charivari is op dit momen op tournee langs 120 steden en dorpei in Nederland, verdeeld over alle pro vincies. se i? A) ua VK) rt-oJ" I

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11