limlachen in „The Fortune" panning met Telly Savalas in The killer Force" ouden tijden EN TEN SLOTTE leusder krant - film leusder krant heförtune het verhaal killer force geprolongeerd opnieuw m.a.s.h. nachtvoorstellingètt kindervoorstellingen Heie week een rustig programma in de Amersfoortse bioscopen. De boog in niet altijd gespannen zijn en daarom maar twee nieuwe films, waarvan de test recente „The Fortune" van regisseur Mike Nichols is (Studio G) en rder „The Killer Force" van regisseur Val Guest met Telly Savalas en Peter ,nda (in City). Voor het overige prolongaties (De tien geboden, en - uiter- td: One flew over the cuckoo s nest!). Mike Nichols is niet de eerste de tste regisseur en Jack Nicholson is rdig op weg om de grootste ster op moment te worden. Zo op het ge- ht een niet onaardige kombinatie lor een suksesvolle film, vooral als ar nog bijkomt, dat het scenario rd geschreven door Adrien Joyce, man die ook tekende voor „Five sy pieces". Toch blijkt het moge- om zelfs met de beste talenten n minder geslaagde film te maken, larmee ik niet wil zeggen, dat „The rtune" in het algemeen geen leuke film is. Maar de opzet: een lachka- non, dat is het net niet geworden. Nichols weet hoe hij een film moet maken en dat doet hij stijlvol en mo dieus, zoals we van hem gewend zijn. Jack Nicholson en Warren Beat- ty, bijgestaan door een onbekende nieuwe ster Stockard Channing, doen hun uiterste best om de stem ming er in te houden en dat gelukt hen aardig. Maar wie een dolle uit bundigheid verwacht van het type Buster Keaton of iets dergelijks, komt ietwat bedrogen uit. OL- I' NICHOLSON THE FORTUNE Er breken weer gouden tijden n voor de fabrikanten, de groot- \ndelaren en de detailhandelaren fotografische spullet/es. Hon- \rdduizenden foto- en filmrolle- s gaan over de toonbank en ver delen van eigenaar en de ont- ikelcentrales zullen straks weer volle toeren draaien, bijgestaan or werkstudenten en andere tchten, die normaal gesproken rkeloos zijn. Allerlei klikjes en ikies zullen op de buik van pa of de onwennige handen van ma n nuttige werk doen: het vast- igen van het vakantievierende geslacht in allerlei standen en udingen op honderdduizenden tatsen in binnen en buitenland, ach nou toch even. Anders den- n ze. dat we geen plezier heb- n gehad op vakantie!" Kijk eens ar het vogeltjeDriftig zullen talrijke negatiefjes worden vol- petst met een ijver, waar mieren bijen /aloers op kunnen zijn. Mil- tnen guldens zullen dankzij dit bgrafische wonder van deze uw de economie een opdonder kopen in positieve richting, zo- l de ministers Lubbers. Duisen- rg. Boersma en de zijnen met n verheugd gezicht zich kunnen en fotograferen voor een opge- 'kt vakantieplaatje in de dagbla- n. Nou eens geen abortuskliniek Zuidafrikaanse kernzaken, '■en aktiegroep, die al demon erend op het Binnenhof de ede sfeer van politiek Den Haag tieren te verzieken. Nee, niks dat alles. Alleen maar fotogra- ende toeristen, die de geneug- van het goede leven vastleg- n voor de eeuwigheid, zodat zij, na ons komen, met vertedering inen bladeren in vergeelde n-albums of met een nostalgi as blik kunnen kijken naar de dderende en bevende beelden i de super-8 filmpjes, toevallig <uggevonden op zolder tussen mini-rokjes, de mislukte potten- kkerskunst van grootmoe en de dtsnijwerkjes van grootvader, lang geleden in een kunstzin- la vlaag van verstandsverbi/ste- 9 de pré-historische kunst van bkaanse stammen wilden imite- Film en fotografie. Een kunst voor de massa. Jong en oud. groot en klein, dik en dun, iedereen doet mee. Met eenvoudige toestelletjes, waarbij je alleen madr op de knop hoeft te drukken tot ingewikkelde elektronisch gestuurde instrumen ten, waar te minstens een diploma knoppenkennis" voor nodig hebt om ook maar enig resultaat te beha len. Van piepkleine, vaak onher kenbare halfbeeld- negatiefjes tot vrijwel onbetaalbare 9 bij 7 2 platen. In ontelbare gradaties, kleur en zwart-wit. Straks zie je ze weer. De hon derdduizenden, die weer begin nen aan een vakantie-expeditie en zwaarbeladen met volgeknipte rol letjes film terugkeren. Rolletjes, waarop alle binnen- en buitenlan den in geuren en soms kleuren ge tuigen van het feit, dat het weer zomervakantietijd is geweest. En daarnaDaarna gaan we weer slechte tijden tegemoet als we eens op bezoek gaan bij een ken nis of een familielid. Want ieder mens is trots op zichzelf. Trots op de dure vakantie, die hij aan de gouden kusten van verre landen doorbracht. Trots op zi/n dure ca mera, trots op de al dan niet ellen dige resultaten, die ermee zi/n be haald. En wij kijken naar de wazige dia's, de flikkerende filmpjes en de grauwe zwart-witplaatjes van pa. moe. Jan, Piet, Klaas, Rika, Nellie en de anderen. In liggende, zitten de, zwemmende, springende, etende, slapende houdingen en standen. Verkleumend door de re genkou of roodverbrand door een zon, waar ze kennelijk niet op had den gerekend. We kijken dan ver bijsterd naar de Nederlandse natie, die op vakantie is geweest. En we hebben medelijden met de men sen in de ontwikkelcentrales, de fo tografen. Want zij hebben tenslotte al die ellende het eerst moeten verwerken. Maar aan de andere kant hebben zij er het meeste geld aan verdiend. Naast de lusten dus ook de lasten. Ik zal blij zijn, als het weer winter is. Want ook ik heb mijn kennissen en familieleden weer veel te laten zien als alles goed gaat. Ik ben nu al begonnen met het inkopen van mi/n filmrolletjes. Ik heb mijn plan nen gemaakt, een scenario ge schreven. De route is uitgestip peld. Het wachten is nu op het moment, dat ik de deur achter me dicht kan trekken. Jammer genoeg duurt dat nog ettelijke weken. Daarom vul ik nu mijn tijd met het vertonen van de vorige expeditie opnamen". Eén kennis van me vindt het iedere keer weer gewel dig. Maar ja, die is dan ook foto handelaar. Het is de laatste ti|d mode om films te maken, die indetwintiger, dertiger jaren spelen Nostalgie, noemt men dat en tal van regisseurs zijn met dat onzalige idee behept, wellicht in de hoop daar door een extra graande succes mee te kunnen pikken Mike Nichols doet daar ook aan mee en ook zijn verhaal speelt in die tijd. De sfeer weet hij niettemin aardig weer te geven en Warren Beatty als vetkuif, ach het misstaat hem niet En Jack Nicholson is Jack Nicholson, ook al is hij oneindig veel beter in „One flewetc Het verhaal „The Fortune" begint op het moment dat het meisje Frederika Quintessa Bigard („zeg maar Freddie") uit het huis van haar vader wegglipt Zij is de erfgenaam van een miljoenen- fortuin De man die haar opwacht is Nicky Stumpo. een eersteklas char meur en avonturier. Een en ander speelt zich af in de 20er jaren: de zoge naamde Mann Wet voorkwam dat men een vrouw „met immoreel oogmerk" over de gcens bracht. Nicky is al ge trouwd maar vindt dat dit nietmeergeldt hij is dus zogezegd onofficieel geschei den en wil nu met Freddie gaan wonen Volgens de Mann Wet is dit volkomen verboden. Op slinkse manier heeft Nic ky, Oscar Sullivan - een frauduleuze bankkassier - gedwongen „officieel" net Freddie te trouwen Hijzelf echter zal de genoegens van dit „huwelijk" proeven De drie rei zen naar Californië om aan de wur gende greep van Freddie's vader te ontkomen Ze huren een bungalow in afwachting op Nicky's officiële schei dingspapieren. Nicky heeft Oscar wijsgemaakt dat Freddie door haar vader onterfd is. La ter ontdekt Oscar echter dat dit hele maal niet waar is Op haar beurt, ont dekt Freddie dat de .liefde" van de jon gens voor haar meer op het financiële dan op het amoureuze vlak ligt De „wittebroodsweken" zijn dan voorbij en in een serie serieuze, maar ook doldwaze moordpogingen probe ren de twee knapen de dame om zeep te helpen om op die manier grip op haar fortuin te krijgen. Freddie weet alle el lende meesterlijk te doorstaan en door haar diepe geloof in de toch wel „goede bedoelingen" van de heren weigert ze later te geloven dat zij haar écht dood wilden hebben. Dan wordt duidelijk dat het echte for tuin toch niet in het geld maar wel in het meisje verscholen ligt. (Studio G, eerste week, veertien jaar) In het City Theater.Killer Force"een spannende thriller met Telly Savalas en Peter Fonda in de hoofdrollen. Het is een film van regisseur Val Guest, waarin Telly Savalas optreedt als „opper-waakhond" van een diamant syndicaat, Webb, terwijl Peter Fonda Telly Savalas in de film „Killer Force", te zien in het City Theater. firma is, raken slaags met Bradley's pa trouille, waarbij de chauffeur wordt ge dood Webb, die met een helikopter ter plaatse arriveert, laat het vliegtuig ver nietigen en de twee man doden. Webb is gekomen, omdat de firma zich ongerust maakt over het feit dat de arbeiders niet meer proberen diaman ten het kamp uit te smokkelen. Men neemt aan dat ze een koper hebben gevonden binnen de omheining van het kamp. Webb's taak is het die man te vinden Hiervoor wordt een ingenieus plan op touw gezet Het gehele kamp is omge ven door allerlei geheime beveiligings apparatuur, waaronder een z g „druk-strook", een gordel terrein van 1 '/2 m breed om het hele kamp, die bij de minste aanraking het alarmsysteem in werking stelt Dit is allemaal natuurlijk ook bekend bij het groepje mannen, dat van plan is hun grote slag te slaan. Nelson stelt Bradley voor een grote diamant te stelen en z g op de vlucht te slaan Als de plaatsvervangend chef van de Veiligheidsdienst zal hij er op kunnen rekenen, dat hij wel door de aspirant-rovers benaderd zal worden. Zo zal Bradley in het groepje opgeno men kunnen worden en achter de iden titeit van de „grote man" achter de schermen kunnen komen Het plan slaagt. Bradley gaat er van door met een grote steen en Webb, die onkundig is gelaten van Nelsons plan. zet de achtervolging in. Maar Bradley ontkomt. En inderdaad nemen de ro vers kontakt met hem op. Zij voelen hem eerst zwaar aan de tand. maar ra ken er tenslotte van overtuigd, dat zij hem kunnen vertrouwen. Bradley leidt hen langs alle alarm-apparatuur en „Klopjacht in Holland" spannende avonturen voor de kleuters. plaatsvervangend chef van de afdeling Beveiliging, Mike Bradley, speelt Voor de liefhebbers van dit soort films een niet slecht gemaakte thriller, waarbij Telly Savalas uiteraard als een gewel denaar tekeer gaat De plaatsvervangend chef van de af deling Beveiliging van 'het grootste diamant-syndicaat in Zuid-Afrika Mike Bradley, patrouilleert met zijn chauffeur Franklin door de woestijn, wanneer hij via de radio opdracht krijgt op zoek te gaan naar een onbekend vliegtuig, dat ergens in de buurt moet zijn geland. Het vliegtuig is ontdekt op het radar scherm in de controle-kamer, waar het hoofd van de Veiligheidsdienst van de firma. Ian Nelson, de zoekactie leidt. Bij hem op bezoek is een der directeuren van de maatschappij, Chambers, die zijn beeldschone dochter Clare bij zich heeft. Plotseling doet Harry Webb zijn intrede, de allerhoogste chef. die ver antwoordelijk is voor de veiligheid van de firma in Afrika, Azië. Europa en Ame rika Deze neemt onmiddellijk de leiding over De twee bemanningsleden van het heimelijk gelande vliegtuig, waarvan één een ex-employé van de diamant- overde „druk-strook Wanneer zij bin nen de prikkeldraadomheining van het kamp zijn, blijkt dat de leider van plan is de grote kluis te plunderen Maar de genadeloze Webb laat niet los Wanneer de overval schijnbaar een succes is geworden zet hij de achter volging door de woestijn in. De rovers, waarvan er enkele zijn gedood, worden in de woestijn ingehaald Lewis wordt gedood, maar Bradley weet met een koffer diamanten nog de wachtende he likopter te bereiken Keert hij met de diamanten terug of gaat hij er vandoor (City Theater, eerste week. 14 jaar) Uiteraard is de schitterende film van de Tsjechische regisseur Milos Forman „One flew over the cuckoo's nest" ge prolongeerd. Met een uitblinkende Jack Nicholson in een film. die terecht vijf Oscars verdiende In Cinema 1tweede week. 18 jaar. „De tien geboden", het ruim twintig jaar oude filmepos van regisseur Cecil B. de Mille, gaat in het Grand Theatre de tweede week in. Voor de liefhebbers van groots opgezette films in perfekte decoraties en overweldigende massa regie. een herkansing. Tweede week, alle leeftijden ..Alice in Wonderland", de bekende tekenfilm van Walt Disney, is ook deze week weer iedere middag te zien in Ci nema 2 Voor jong en oud fascinerend vermaak Tweede week, alle leeftijden. Vrijblijvend entertainment ook met de film „Vol gas met Herbie" („Herbie rides again") eveneens afkomstig uit de Walt Disney-fabriek De wonderlijke en dwaze avonturen van Herbie. de volks wagen. Reeds eerder in Amersfoort vertoond, maar nu weer terug. Superbouwmagnaat Hawk wil in het nart van San Francisco's wereld groot ste kantoorgebouw neerzetten. Hij heeft daarvoor al een hele wijk laten slopen, maar er is nog éen grote hin derpaal: Mrs. Steinmetz. die een oude brandweerpost bewoont, waar zij met wijlen haar man. de brandweercom mandant, de gelukkigste jaren van haar leven heeft doorgebracht Zij wil onder geen beding van haar woning in de brandweerpost afzien en wordt hierbij gesteund door de mooie Nicole, die een enorme hekel aan Hawk heeft, en haar Volkswagentje Herbie, een bijzonder wagentje met een eigen wil en intelli gentie. Hawk stuurt nu zijn onnozel lijkende neef Willoughby op Mrs Steinmetz af. Hij hoopt dat de onschuldig uitziende Willoughby een zo goede indruk op Mrs. Steinmetz zal maken dat hij haar ertoe zal kunnen overreden Hawks voorstellen tot ontruiming van de brandweerpost aan te nemen. Wil loughby wordt echter verliefd op Nicole en laat zich door haar en Mrs Stein metz ervan overtuigen dat Hawk een keiharde en niets ontziende zakenman is. Willoughby breekt nu met zijn oom en kiest partij voor Mrs. Steinmetz en Nicole wat hem ook de vriendschap van Herbie bezorgt. Hawk neemt nu zijn toevlucht tot aller lei lagen en listen om de brandweerpost te laten slopen Door 'n handige tegen zet van de tegenpartij wordt echter zijn eigen huis gesloopt Hawk is nü in een staat van dolle woede en mobiliseert alle tractoren, stoomwalsen, zandgra vers enz om de brandweerpost in een massale aanval met de grond gelijk te maken. De toestand van Mrs Stein metz en de haren lijkt nu hopeloos, maar nu is het Volkswagen Herbie. die zijn collega's te hulp roept en een woeste tegenaanval tegen Hawk en diens machines opent. Herbie en de zij nen zijn zo wild, dat ze de vijand ten slotte op de vlucht jagen. De brandweer post is gered en Willoughby en Nicole trouwen Zij zullen hun huwelijksreis maken met de trouwe, nimmer falende Herbie Euro Cinema, eerste week. alle leeftij den. In Cinema 2 kan men elke avond kijken naar de inmiddels beroemd geworden en via TV geïmiteerde speelfilm van regisseur Robert Alt man: „M.A.S.H." met Elliot Gould en Donald Sutherland in de hoofdrollen. „M.A.S.H." is één van de tot nu toe best gemaakte zwarte oorlogsko medies, waarin de taboes van de we reld in vredestijd overboord worden gezet op een even gemakkelijke ma nier als de mens als prooi in de oor log om het leven wordt gebracht. In „M.A.S.H." wordt het instituut van de krijgsmacht aan de paal gespijkerd en het Is in feite onbelangrijk waar en wanneer de film zich afspeelt. In Ko rea of wat ook best mogelijk had kunnen zijn, in Vietnam in latere tij den. Hawkeye. Trapper John en Duke zijn chirurgen in een oorlogshospitaal en practical jokers. Dat is hun enige manier om te kunnen blijven bestaan aan hun kant van de oorlog Het zijn mensen, die het leger altijd aan hun laars lappen, maar de oorlog proberen te winnen door het redden van zoveel mogelijk mannen van de dood. Hun dagelijkse Donderdag 3 juni 1976 21 wttttttt* Het is dat ik zo neutraal als mijn steunzolen moest blijven, maar anders had ik nog driftig mee gaan klappen, maandagavond in de tent Want dat was even een feest. Het zal /e ook maar gebeuren Je nodigt in februari Hans Wiegel uit om op 31 mei een spreekbeurtje te verzorgen in Leusden en als het dan zover is blijkt diezelfde Hans ineens driftig bezig Ome Joop pootje te lichten. Joop had het er natuurlijk zelf naar gemaakt. Want Zuid-Afrika had zoiets onschuldigs als een paar kernreactoren nodig - over vi/ftig jaar is zo'n kreng even gewichtig als een stopcontact - en toen wou Joop niet even voorschieten. Want in Zuid-Afrika heb je zwarte en blanke mensen en die blanke zouden die zwarte het liefst als splijtstof voor hun reactoren gebruiken. En dat mag nou eenmaal niet van Pronk Maar Lub, die van economische zaken had al uitgerekend dat er voor vijfduizend manjaren werk aan die reactoren zit en toenMaar wat vertel ik u eigenlijk allemaal, dat weet u allemaal al precies. Het is zoals die liberale dame, die zich in De Klaveet in het gevolg van Wiegel ophield, terecht opmerkte: „„Als er één positieve kant aan deze zaak zit, dan is het wel dat nu ook de gewone man-in-the-street over deze hele politieke affaire meepraat En zij hapte van haar tournedos. Geen wonder dus dat Leusdens liberaal volksdeel zich met pretoogjes om de grote leider schaarde. En hij was nog niet achter het spreekgestoelte gaan staan of jawel hoor:,. Het grote verschil tussen de VVD en de Partij van de Arbeid: Wij bouwen een tent op en de PvdA breekt de tent afDe lachers meteen op de hand. Een goede start Nou waren die Leusdense VVDers toch alzo trots als een hond met zeveni staarten op die tent. ,,De PvdA heeft moeite om 7 50 man voor Proloog ondefc te brengen Wij bouwen gewoon even o een tent voor duizend man,zo vertrouwde een liberaal raadslid me grinnekend toe. Een andere heer lichtte mij ongevraagd exact in over het aantal uren dat er aan gewerkt was. En een uur voor de voorstelling renden twee plaatselijke bloemisten om strijd op en neer tussen hun auto en het podium om sprekehs decor wat op te fleuren. ledereen kreeg loon naar werken. Even na achten was de tent volgestroomd met autoriteiten en gewoon volk. Een kamerlid, een vrouw van een fractievoorzitter, een wethouder, gemeenteraadsleden, een oud-wethouder thans buiqemeester (die handjes uitliep te delen, alsof niet Wiegel, maar hij de meest prominente aanwezige was), enzovoort, ledereen was er en die meneer op het podium zei het al meteen geen onderscheid tussen autoriteiten en voetvolk; gewoon: „dag allemaal." Nou, en dan vergeet ik haast nog te vertellen dat een andere meneer ons vantevoren allemaal veelbetekenend „veel plezier en ik hoop dat u zult genieten" had toegewenst. Feest dus voor iedereen Of misschien niet voor die ietwat onrustigeij£ WD-meneer. die zich vrijwillig had gemeld om het parkeren van auto's in de hand te houden. Met een bandje om zijn mouw, stond hij driftig iedereen naar een plaatsje te gebaren. Dan waren er natuurlijk af en toe van die onverlaten die zich niet geheel aan de aanwijzingen hielden. Maar liberaal of niet, orde moet er zijn. Ook als het feest is. En dat was het Voor bijna iedereen dus Ook voor mij. En ik zit, als neutraal Leusdenaar, al met smart te wachten op Wim Aantjes. Die pakt het nog iets beter aan dan Wiegel. Die heeft voor zijn spreekbeurt een heel dienstencentrum laten verrijzen Beeld uit de film „M.A.S.H." van Robert Altman. confrontatie met de onmenselijke kon- sekwenties van het oorlogsbedrijf brengt hen er eveneens toe. om ook in vredestijd geldende opvattingen over menselijke verhoudingen met een kor rel zout te nemen Waarbij de happe ning of de practical joke voor hen tevens een vorm van therapie is voor mensen binnen het hospitaal, die met zichzelf, het oorlogsleven of met wat en wie dan ook in de knoop liggen. In soms schitte rende scènes wordt de oorlog belache lijk gemaakt, het patriottisme doorge prikt en de oorlogsleuzen met eén enkel woord als een nietszeggende frase af gedaan. In „M.A.S.H." kan men lachen om de oorlog. En terecht, omdat het oorlogsbedrijf het meest belachelijke en lachwekkende element is in ons be staan als mensheid, ondanks de dode lijke ernst waarmee het macabere spel met de dood wordt bedreven „M.A.S.H." een hoogtepunt uit de recente filmgeschiedenis. Een film, die je best nog eens een keer kunt gaan zien, omdat de waarheid van „M.A.S.H." niet vaak genoeg gezegd en getoond kan worden. (Cinema 2 - alle leeftijden.) In de nachtvoorstellingen van het City Theater kan men vrijdagavond kijken naar „Massage-salon en jonge meis jes", voor de liefhebbers best de moeite waard Onder het motto „zij masseren en zij incasseren, maar het is niet af trekbaar van het ziekenfonds", kunnen de liefhebbers het twee uur lang rustig vanuit de bioscoopstoel bekijken. 18 jaar Zaterdagavond in het City Theater de film „De Klansman" met Richard Burton en Lee Marvin in de hoofdrollen Ik vind het een beetje moeilijk om „The Klansman" als film te plaatsen. Regisseur Terence Young heeft een1' film willen maken over de Ku Klux Klan,1 de anti-negerorganisatie in Amerika. Uit de film blijkt duidelijk, dat hij niet zo erg gesteld is op deze misdadige orga nisatie. maar aan de andere kant is hij een liefhebber van de aktie in de film en dan blijkt, dat dit laatste aspekt het wint. zodat „The Klansman" tenslotte ont aardt in een regelrechte harde aktiefilm, met moorden, verkrachtigen en castra-1 tie De bedoelingen waren goed, maar het uiteindelijke resultaat riekt mij iets teveel naar sensatie om de film wat het onderwerp betreft serieus te nemen Gewoon een spannende film voor de liefhebbers, maar meer is „The Klans-1» man" helaas niet geworden. (City. zaterdagavond. 18 jaar) Tenslotte aandacht voor de kin dervoorstellingen van deze week. Dat is in de eerste plaats op zaterdag en woensdagmiddag in Cinema 1' een fijn tekenfilmprogramma onder de titel „Pink Panther Festival", waarin de Rose Panter weer allerlei vrolijke avonturen beleeft. Alle leef tijden. In Euro Cinema staat voor de kleu-. ters de film „Klopjacht in Holland" geprogrammeerd. Een Nederlandse, jeugdfilm. Alle leeftijden. Zaterdag morgen. Dolle avonturen van Herbie, de Kever, opnieuw te zien in Euro Cinema.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 21