„We moeten strijd voeren tegen verloedering van de politiek" HANS WIEGEL MAANDAGAVOND IN LEUSDEN: LEUSDER KRANT - REPORTAGE LEUSDER KRANT Donderdag 3 juni 1976 5 ..Tijdens de maaltijd is de prijs 10% gestegen, meneer1'' - Hans Wiegel in De Klaveet in gesprek met Kees 's Gravendaal van Hier en Nu „Dames en heren, dit is nu het ver schil tussen de VVD en de Partij van de Arbeid. Wij bouwen een tent op, fer*ijl de PvdA de tent afbreekt'' )e,fractie-voorzitter ontlokte daarmee een eerste hartelijk applaus aan de saai. die voor het merendeel met geest- jvèrwanten van de spreker gevuld was. Vervolgens ging Wiegel gelijk in op de politieke situatie van dat moment, het geen hij 's middags al had gedaan op een persconferentie in De Klaveet. „Ik sta hier op een bijzonder moment", ildus de heer Wiegel; ,,nog nooit zijn de verschillen binnen de regerings coalitie duidelijker naar buiten ge komen als juist nu De handelwijze van het kabinet ten aanzien van het ver lenen van een kredietgarantie voor de levering van reactorvaten aan Zuid- Afrika zou ik willen typeren als de ontmaskering van de onbekwaamheid, de onmacht en de onwil om de werke lijke politieke problemen aan te pakken GEVAAR Bij de start van dit kabinet is er al door de VVD gezegd dat ons land er met een socialistische regering op achter uit zou gaan Het klonk toen hard, maar wij hebben toen zelfs dur ven zeggen dat een socialistische re gering een gevaar zou betekenen voor ons land. Vanavond blijkt die voor spelling te zijn uitgekomen. Maar het is een bitter gelijk, dat we hebben gekregen Het aarzelend optreden van de regering gaat ten koste van de zwakkeren in de sa menleving. Het gaat ten koste van een bedrijfstak, waar het toch al slecht gaat Het gaat ten koste van het aan zien en de betrouwbaarheid van ons land in het buitenland aldus de heer Wiegel. maat ontbreekt", zo meent de heer Wiegel. Ook bij de vakbeweging zou het volle vertrouwen in de regering ontbreken. Volgens Wiegel h£g/t FNV-voorzitter Wim Kok onlangs laten ,^eten, dat hij een eventueel nieuw»l:ablnet met daarin de VVD op zijn beleid zou beoordelen. Wat Kok en iedereen met hem van een regerende VVD kan verwachten lichtte Wiegel maandagavond enigszins toe. ,.De collectieve sector", zo zei de liberale voorman, ,,zal een pas op de plaats moeten maken. De koopkracht mag niet verder worden uitgehold De PvdA vindt dat mensen met een inkomen vanaf f20.000,- er op achteruit zouden mogen gaan Wij vinden dat ook mensen met een hoger inkomen de koopkracht gehandhaafd moet worden. Daarom zal de overheid de broekriem moeten aan halen. Daarmee raken wij de kern van het geen er in het geding is. het gaat om de verhouding tussen overheid en indi vidu. Het is kiezen voor gelijkschake ling of kiezen voor vrijheid en ont plooiing. Wij kiezen voor de ontplooiing van de mens. Wij hebben vertrouwen in de mens Het vertrouwen dat men de ontplooiingsmogelijkheden zal aanwen den ten goede van zichzelf, zijn gezin en zijn bedrijf" Vervolgens ging hij in op de slechte economische situatie in het land. ,,Wij zeggen niet dat de schuld van de slechte situatie, van de verhoogde werkloos- beid alleen bij de regering ligt We hebben te maken gehad met feiten als een oliecrisis en een algemene ach teruitgang. Maar de feiten behelzen ook dit: het economisch herstel zou bet eerst te zien moeten zijn in de westerse landen, die een voorsprong hebben Nederland is zo'n land met een haven als Rotterdam en zijn rijk dom van het aardgas. Desondanks gaat het economisch herstel in Nederland langzamer dan in Duitsland. En dat is te wijten aan de Nederlandse rege ring", aldus de heer Wiegel. Volgens de oppositieleider was de economische situatie in Nederland ge zond. toen het kabinet Den Uyl aan de macht kwam Volgens hem was dat vooral te danken aan het strenge be leid van minister Nelissen, die eerst economische groei wilde zien en pas later bekeek waaraan geld uitgegeven zou kunnen worden ..Den Uyl", al dus Wiegel. heeft het omgekeerde gedaan Hij heeft de nering naar de tering gezet. Hij bekeek pas later, wie er moest betalen Dat heeft nu bijna geleid tot een situatie, zoals we die in Engeland aantreffen. Daarom, al zou dit kabinet op korte termijn verdwijnen, en er zou een kabinet met de VVD erin komen, dan nog zal er van een dergelijk kabinet op korte termijn weinig leuks te ver wachten zijn". Van de verslechtering van het onder nemingsklimaat zei de heer Wiegel dat TEGEN MIDDENSCHOOL Maar volgens Wiegel gaat het niet alleen om materiële zaken. Daarom liet hij zijn licht ook even schijnen over een tweetal immateriële zaken. Over het onderwijs zei de heer Wiegel. ,.De VVD staat huiverig tegenover de Middenschool. Niet dat we bang zijn voor een experiment. Maar ook bij de Middenschool kiest de regering weer voor nivellering. Men trekt het laagste niveau niet op, maar brengt het hoogste niveau omlaag. Het is in het belang van de samenleving en van ieder indi vidu, dat iedereen het juiste onderwijs kan volgen. Men moet kennis kunnen maken met alle politieke stromingen, waaruit men dan zelf moet kunnen kie zen. We zijn tegen indoctrinatie via het onderwijs", aldus de fractievoor zitter. die van zijn liberale toehoorders voor deze opmerking een warm applaus in ontvangst mocht nemen. Het tweede immateriële punt was het mediabeleid. Wiegel daarover. ,,De overheid wil de greep op de media vergroten Waarom? Laat de mensen voor Aantjes en Andriessen een moei lijke keuze zijn" VOOSHEID DOORGEPRIKT Dat bracht de heer Wiegel terug bij de aktuele politieke situatie. Hij benadrukte nogmaals dat het kabinet wel degelijk wist, dat er vanuit Zuid- Afnka een deadline bestond ,,In die brief, die de kamer woensdag van de regering heeft gekregen, stond niks. Doordat Kooymans hier bleef en niet direct naar de VS vertrok werd de voosheid helemaal doorgeprikt." .Ik heb geen respect voor een mi nister-president die de waarheid niet spreekt. Zo'n man is onwaardig langer minister-president te zijn". Wiegel concludeerde dat de VVD lessen moest trekken uit deze affaire. Hij zei daarover .Stel dat we in de regering komen, dan staat bij ons altijd het spreken van de waarheid voorop De werkelijkheid mag nooit verhuld worden, je moet ook de moed hebben om impopulaire dingen te zeg gen" Dat deed de heer Wiegel dan ook maar gelijk even. ,,Het V\ D-programma zal er sober uitzien. We zullen moeten vragen om matiging Geldverslindende verlangens en wensen kunnen niet in het programma opgenomen worden. Tegenover de bezuinigingsplannen van de regering zullen wij een ander plan zetten. Daaraan wordt nu de laat ste hand gelegd. Tot 1980 willen wij 18 miljoen bezuinigen. Voorde komende vier jaar zal de nullijn voor de collec tieve uitgaven aangehouden moeten wor den. Dat betekent dat een aantal fraaie wensen, die ook wij fraai vinden, niet uitgevoerd zullen kunnen worden Mis schien zal dat kiezers kosten. Wiegel over KGB, defensie, abortus, confessionelen, Zuid-Afrika, enz - Wiegel in de tent. Op de eerste rijen prominente VVD'ers uit dorp en streek ANDERE STIJL (van onze verslaggever) LEUSDEN - Tijdens de pauze waren alle aanwezigen in de grote VVD-tent in de gelegenheid om Hans Wiegel vragen te stellen. Een aantal mensen maakte daar gebruik van. Direkt na de pauze begon de fraktieleider van de VVD in de Tweede Kamer met de beantwoording van de schrif telijke vragen. Later op de avond beantwoordde Wiegel ook nog vragen, die via microfoons in de zaal aan hem gesteld werden. Op de vraag, waarom de VVD tegen de Vermogensaanwasde- ling (VAD) is, antwoordde de heer Wiegel, dat de VVD een voorstander van bezitsvorming is ,,Dus ook van winstdeling. Maar deze Vad geeft een te grote macht aan de vakbeweging. Het geld zou terecht komen in een fonds, dat beheerd wordt door d<> vakbeweging Daar zijn we tegen. We zouden er erg voor zijn, wanneer een werknemer met een winstdeling bijvoorbeeld een eerste aanbetaling op een eigen huis zou kunnen doen. Maar het is niet de vakbeweging, die moet beslissen; de werknemer is mans genoeg om zelf te zeg gen, wat hij wil". KGB Een tweede vragensteller wilde van de liberale voorman graag weten wat hij vond van hetgeen er de laatste tijd over de akti- viteiten van de Russische ge heime dienst (KGB) gepubliceerd was. Daarover zei de heer Wiegel: ,,We zijn op de hoogte van het feit dat de KGB in Nederland ver tegenwoordigers heeft. De in stantie die zich daarmee bezig houdt is de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD). Een vaste ka mercommissie wordt regelmatig op de hoogte gehouden, maar het is niet de gewoonte dat er mede delingen naar buiten worden ge daan Ik ben er persoonlijk van ove tuiga, dat een zo scherp mo ge. e controle van onze dienst noodzakelijk is. We moeten deze zaak in ieder geval niet onder schatten". DEFENSIE Desgevraagd zei Wiegel ook het een en ander over defensie. Hij liet weer eens weten, dat de VVD het lidmaatschap van de NAVO op prijs stelt en de Weste lijke verdediging een van de be langrijkste collectieve voorzie ningen vindt. Over de VVDM zei hij dat er gevochten moet worden tegen ondergraving van 't leger van binnenuit maar dat hij, on danks deaktiviteiten van de VVDM de indruk had dat de Nederlandse soldaten in een eventuele oorlog met volle inzet zullen vechten. Naar aanleiding van Wiegels opmerkingen over de Midden school, had iemand uit het onder wijs gevraagd, wanneer de rust op de scholen weer eens zou kun nen terugkeren. De fractielei der van de VVD vond dat deze vraag de kern van de onderwijs problematiek raakte en meende dat er inderdaad sprake van on rust was op de scholen. Hij re fereerde daarbij aan bijvoor beeld de Mammoetwet, en hij vroeg zich af in hoeverre de kwa liteit van het onderwijs door deze zaken verbeterd werd. ABORTUS Iemand wilde weten, waarom Wiegel niets gezegd had over de problematiek van de abortus. Dat was voor de VVD-er aanleiding om er toch het een en ander over wereldkundig te maken. Hij zei hierover onder meer: ,,Het probleem van de abortus is al veel te veel in de politieke strijd getrokken. Dat kan niet, want ieder moet voor zich oordelen en de meningen zijn ook dwars door alle partijen heen verdeeld. Deze zaak moet zo snel moge lijk uit de politieke strijd ge haald worden. Bij de totstandkoming van het kabinet Biesheuvel werd er door confessionele en liberale deelne mers een beginsel-akkoord be reikt over de abortus, zij het met pijn in het hart. Dat is bij deze coalitie niet gebeurd, en dat is de oorzaak van alle ellen de. Nu is deze zaak, vooral door het optreden van de Partij van de Arbeid gepolariseerd en dat stemt mij somber. Geheel hierbuiten staat dat het Van Agts goede recht is om op- te treden tegen Bloemenhove. De normale weg zou, mijns in ziens, geweest zijn, wanneer hij eerst bij de Raad voor de Volks gezondheid was geweest en ver volgens de onafhankelijke rechter ingeschakeld had Als Van Agt dat echter anders doet, dan eist de rechtstaat desniettemin dat men zich aan de verordeningen van de minister van justitie houdt. Dat is niet gebeurd, en dat betekent dat Van Agt het plegen van een misdrijf heeft toegestaan. Laten we in ieder geval hopen op een wijze oplossing. Deze zaak zal door ons niet politiek op scherp gesteld worden" net. De vragensteller vroeg zich af wat men kocht voor polarisatie en gaf er ook min of meer een antwoord op. De vragensteller concludeerde dat de VVD meer en meer de grip op het regerings beleid verliest. Zijn er nu wer kelijk geen mogelijkheden tot sa menwerking met de PvdA, zo wilde de man van Wiegel weten. Met deze vraag had de heer Wiegel minder moeite. Zijn ant woord: ,,We moeten openstaan voor samenwerking met redelijke socialisten. Maar we hebben te maken met de huidige PvdA. De redelijken hebben het daarin niet voor het zeggen". Waaraan de li berale voorman nog een stukje kritiek op zijn socialistische col lega vastknoopte: ,,De minister president hoort niet alleen te vertolken, wat zijn achterban vindt. Hij moet de PvdA ook voorgaan. Hij moet op een ge geven moment kunnen en durven zeggen: tot hier en niet verder. Dat doet hij niet en dat is mijn kritiek op de minister-presi dent". Een volgende vragensteller wilde weten, welke tijd een re gering met daarin de VVD nodig zou hebben voor ,,het herstel". Daarop zei de heer Wiegel niet exact te kunnen antwoorden. ,,Dat zou ongeloofwaardig overkomen. Ik heb al eerder gezegd dat we eerst zullen moeten ruimen. Het zal er allereerst om gaan om de werkloosheid terug te drukken tot het niveau dat er was bij de aanvang van het kabinet Den Uyl. Hoe lang dat duurt is niet te zeggen". ZUIF AFRIKA Opnieuw een jonge vragenstel ler wilde van de VVD-fractie- voorzitter weten, of hij wel een kredietgarantie verleend had, wanneer hij aan het regeren was geweest. De heer Wiegel ver klaarde daarop dat de kleur van een regime niet belangrijk was in zo'n geval. Dan zou je name lijk ook niet aan de Sovjet-Unie of China moeten leveren, vol gens de heer Wiegel. En even later- ,,Een overweging is na tuurlijk ook, dat als wij niet le veren, een ander het wel doet. Dat zie je nu aan Frankrijk. En bovendien zou je dan nog kunnen zeggen: laten wij nu maar leve ren, want wij hebben een prin cipieel standpunt tegen apart heid. Veel meer dan bijvoorbeeld Frankrijk dat he merking, die bi: aanwezigen enig ontlokte Ik doe u de belofte dat een week na het verschijnen van het regerings plan er een VVD-plan op tafel zal liggen. Regeren zal voor de VVD bete kenen, dat er de eerste jaren puin ge ruimd moet worden We zouden dat dan doen met het risico van tussentijds vallen, waardoor je aan niets leuks toekomt", aldus de heer Wiegel - Wiegel tijdens de persconferentie in De Klaveet. Dat leek echter met de grootste zorg van de liberale voorman te zijn. ..Waar wij voor vechten is een verbe tering van het politiek klimaat. Het gaat niet alleen om een andersoortig kabinet, maar ook om een andere stijl van regeren. Een stijl waardoor minis ters zich weer aanzien kunnen verwer ven bij het volk Gezag wordt dan niet ontleend aan zeteltal, maar men weet zelf respect af te dwingen Ik heb lie ver dat men zegt: we zijn het oneens met de VVD, dan dat men zegt we weten niet wat we er aan hebben. We zullen een strijd voeren tegen de verloedering in de politiek. Ik hoop dat velen het met die aanpak eens kunnen zijn, ook van buiten de VVD", aldus Hans Wiegel Zijn gehoor in Leusden was het er in ieder geval wel mee eens, want er volgde een daverend applaus. Wiegel herhaalde nog eens, dat hij er, mocht het kabinet vallen, niets voor voelt om samen met de PvdA te regeren Ook een nationaal kabinet zit er volgens de liberale voorman niet in. Over doorvoerhaven was. Bovendien kwam de VVD-fractieleider op de volgende slimme vondst Wanneer ik uw redenering als juist aanneem en dan even door trek, dan volgt daar uit dat het in Nederland juist beter zou moe- Een vragensteller legt Wiegel het vuur na aan de schenen. samenwerking met de confessio nelen, met name met de KVP toonde de heer Wiegel zich be duidend enthousiaster. ,,Er zijn verschillen, maar de vroegere samenwerking moet hersteld kunnen worden. De VVD zou graag regeringsverantwoorde lijkheid willen dragen, dus zal er met de confessionele partners van gedachten gewisseld moeten worden", aldus Wiegel Op dat ogenblik stelde de spre ker de aanwezigen in de gelegen heid om mondeling vragen te stellen. Eén van de eersten die zich meldden was een jonge man, die van Wiegel wel eens exact wilde weten, hoe hij dat nou bedoelde, dat Nederland met een haven als Rotterdam voorop zou moeten lopen in het econo misch herstel. De vragensteller kenmerkte Rotterdam als een doorvoerhaven, en als het met je achterland (Duitsland) niet be ter gaat, dan is het voor zo'n haven ook wel erg moeilijk om economisch beter te varen Wie gel was het daar niet mee eens. In de eerste plaats stelde hij, dat Rotterdam niet alleen een ten gaan. Want in Duitsland gaat het ook beter". Dezelfde jongeman wilde van de heer Wiegel ook weten, hoe be zuinigingen op de collectieve sec- zouden leiden tot ruimere individuele bestedingsmogelijk heden. De vragensteller wees er op dat onder collectieve voor zieningen ook tal van uitkerin gen vallen en wanneer je daar op gaat beknibbelen bevorder je nu niet bepaald de investeringsmo gelijkheden van die mensen, die daarvan leven. De heer Wiegel, die erkende dat hem een scherp zinnige vraag gesteld werd, had enige moeite met het antwoord. Hij zei dat er ook andere zaken in het geding waren. En herhaal de nog eens dat het investerings klimaat voor bedrijven niet gun stig is. NIET POLARISEREN De volgende man achter de microfoon, was het niet eens met Wiegels radicale afwijzing van de PvdA als mogelijke coali tiepartner in een volgend kabi hier een complex van iactoren aan ten grondslag ligt. ,,Niet alleen mate riële, maar ook immateriële en psy chologische factoren zijn bepalend voor het antwoord op de vraag of het be drijfsleven de bedrijven draaiende kan en wil houden Op dit moment ontbreekt het vertrouwen Voorstellen van re geringszijde worden door het bedrijfs leven alleen geaccepteerd, als men ze kan accepteren Men wil dan een positieve mentaliteit proeven bij de regering Maar dat psychologische kli- zelf bepalen wat ze willen lezen, horen en zien Waarom subsidie voor een bepaald weekblad. Daarmee slaan we een gevaarlijke weg in; de overheid vindt voor ons wat we moeten vinden". Volgens de VVD-er zijn de VVD en de confessionelen het op dergelijke immateriële punten meer met elkaar eens dan de PvdA en de confessio nelen. Degenen binnen de confessionele partijen die kiezen voor de PvdA zijn volgens hem in de minderheid ..Het zal vervolg van voorpagina Vervolgens was het woord aan de Hemmes van de Kamercentrale de VVD, die de heer Wiegel in- Wiegel had ondertussen mooi binnenkomertje bedacht in de Toen hij plaats genomen had ach- het spreekgestoelte, begon hij met:

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5