oger Moore en Lee Man/in in „Shout at the devil" n „ouderwets" avonturenspektakel M BEROT „Alice doesn't live here anymore" in Studio G Goedkoop Gehaktbrood met cocos EN TEN SLOTTE..... KOOKHOEKJE LEUSDER KRANT - FILM DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Kijken naar film betekent deze dagen, als het kwik boven twintig graden celcius komt wat Amersfoort betreft grotendeels kijken in gekoelde (alr-conditioning) zalen van de bioscooptheaters. Dat betekent jok In het Grand Theatre kijken naar een nieuw avonturen-spektakel met Lee tervin en Roger Moore In de hoofdrollen:Shout at the devil." Na drie weken imsterdam nu ook in Amersfoort te zien. Verder in Studio G de met een Oscar «kroonde film van Martin Scorsese: „Alice doesn't live here anymore" met ■lien Burstyn en Kris Kristofferson In de hoofdrollen. Voor wie smacht naar ie oude roem van film èn werkelijkheid, kan in het City Theater terecht voor «n reprise van één van de grootste oorlogsfilms ooit gemaakt: „De langste lag," met een keur van bekende acteurs en actrices. Voor het overige bieden je Amersfoortse theaters prolongaties, zoals „One flew over the cuckoo's lest" (Cinema 1), ..Mash" (Cinema 2) en „Vol gas met Herbie" (In Euro ;inema). VRIJDAG 11 JUNI 1976 SHOUT AT THE DEVIL Montageman Peter Hunt is enige tijd jeleden aan het filmen geslagen en het •est recente resultaat is.Shout at the jevil." een avonturenfilm van het iektakel-genre, die langdurig over het Kitte doek rolt. maar niet altijd de kijker lal weten te boeien door de voorko- ende langdraderigheid, die Hunt on- janks een snelle montage en veel aktie Looral aan het slot) niet heeft kunnen Jerdoezelen onder de mantel der tech- Jiek. Niettemin is ..Shout at the devil" (en ouderwetse spektakelfilm, waar fcen (op een ouderwetse manier) ple- lier aan kan beleven. Het verhaal speelt zich af in luidoost-Afrika, vlak voor de tweede lereldoorlog, waarbij Lee Marvin voor i Amerikaanse Ier O' Flynn, die op |oor jaagt en de rest van de tijd gebruikt ior het leegmaken van de ginfles. Ro- |er Moore wordt eerst diens metgezel p de jacht (voornamelijk om de Duitse (ommandant in dat gebied, gespeeld or René Kolldehof op een afstand te louden), later wordt Moore de com- fegnon in de strijd tegen de Duitsers, e inmiddels de oorlog aan het grootste jel van de wereld hebben verklaard en larbij ook Roger Moore's dochterje fen het jeugdige leven hebben beroofd, [lie reden voor wraak dus op die dy Germans,waar Barbara Per dezelfde als uit ..Peyton Place") k het nodige aan bijdraagt. Ook zij wil |oed zien. Als het verhaal zover is. is e film ook al een heel eind verwijderd |an haar startpunt en men heeft dan I het nodige voor de boeg. Hoe men verder ook over de film lag denken, het slot maakt weer een leleboel goed, want Hunt zorgt dan por de meest voortreffelijke aktie door de Duitse kruiser „Blücher" de lucht in te laten vliegen, dankzij niet aflatende ijver van Lee Marvin en Roger Moore. En dat is dan dat. Aardig entertainment, maar zoals gezegd: iets te lang uitgesponnen om van minuut tot minuut te blijven boeien. (Grand Theatre, eerste week) ALICE DOESN'T LIVE HERE ANYMORE Deze week in Studio G. de met een Oscar bekroonde film Alice doesn't live here anymore" van regisseur Mar tin Scorsese, die in 1973 bekend werd met zijn film ..Mean Streets." Scorsese hanteert in ..Alice doesn't live herea- nymore" het credo van de herboren vrouw, die tracht haar eigen weg te vin den zonder de borg van een man, die haar toch al niet bracht wat ze had ver wacht van een goed huwelijk. Als haar man dan ook sterft, bedenkt Alice (Fllen Burstyn. de moeder uit ,,The Exorsist" zich geen moment en gaat op pad om die eigen weg te zoeken en te vinden. Samen met haar twaalf jaar oude zoontje Tom (Alfred Luther), die niet alleen grappig is. maar ook ta melijk lastig voor een vrouw die zich zelfstandig wil handhaven Scorsese verfilmt een positief stukje Amerika, met de vrouw Alice in het mid- _delpuntcL. rf En ook al loopt het haar in het eerste deel van de film behoorlijk tegen, het slot is toch een happy ending, wanneer zij plotseling de ..ware Jozef' tegen het lijf loopt in een wegrestaurant, waar ze als serveerster werkt. Kris Kristoffer son. (beter bekend als country-zanger dan als filmster, ook al speelde hij met Bob Dylan in ,,Patt Garrat en Billy The Kid" en andere mindere bekende films Scène uit: „De langste dag'' lOeze week rustte het grootste pe/ van Nederland uit. Uitrusten pn drie tot vier inspannende extra fkantiedagenWe hebben ze ge en. Ze reden op Nêerlands auto- j andere wegen om hun vrije tijd nuttig mogelijk door te kunnen tengen. fl/y aan rij. Keurig in file, pa/s dat volgens de verkeersin- vmatierubriek van de radio wordt fnoemd. Duizenden auto's in Vige stromen. Van oost naar west, pa noord naar zuid en omge- perc/. Een korte, maar uiterst he se volksverhuizing, die plaats end met de emotie van religieuse fnaanbidders op weg naar hun yiige tempel. Ik zat er tussen, leegesleurd door de stroom, ge grepen door dezelfde onverklaar bare emoties. Zoiets is niet prettig, ook al zeg je tegen je zelf, dat het allemaal best meevalt met de bezinedampen, die je buurman in de verstikkende ruimte van je eigen vierkante meter op wielen spuit. En je overleeft de rit, zoals de meesten dat doen. En je zit ietwat verbijsterd in je auto te staren naar die ene, over moedige ree, die met ware doods verachting de drukke vierbaans- weg oversteekt. Sierlijk springend tussen de blikken monsters door. Onverstoorbaar, gratieus. Een voortreffelijk staaltje van preciese timing. Op zo'n moment besef je, dat/e niets te klagen hebt. Want zij hebben veel méér moeite om te overleven dan wij. In die lange stroom gas-spuwende monsters. Die ene ree slaagde er moeiteloos in en ik feliciteerde haar in gedach ten met haar overwinning op de techniek van de mens. Een over winning van slechts enkele secon den. Dat was méér, dan ik kon zeggen. Want ik was op dat mo ment nog niet thuis. Steve Mc Queen in aktie in „Bullitt," een uitstekende politiefilm van regisseur Peter Yates, volgende week donderdag in de speciale donderdagcyclus van City. een rol), komt dan in het beeld en ver overt Alice Hij weet haar als een prachtvrouw te waarderen en daarmee zijn dan alle problemen, die Scorsese aan het begin van de film zo gloedvol schiep, in één klap opgelost. „Alice doesn't live here anymore" is een uit stekende rolprent, een film over een klein stukje typisch Amerikanisme. Een vrouwenfilm, gemaakt met een dosis realisme, die teniet wordt gedaan door het onwerkelijke (en daardoor onver wachte) slot Maar een kniesoor die daar over valt. Want je kunt lekker la chen met Alice. Zoals gezegd het is een pracht vaneen vjpuw. zoals je ze niet elke dag tegen zult komen. Deze week wel in Studio G 18 jaar, eerste week. DE LANGSTE DAG De programmering van het City Theater is in het algemeen gericht op westerns, kung fu-verhalen, sex en horror, afgewisseld met spionage en oorlogsfilms en thrillers. Films, die op een bepaald publiek zijn gericht, dat daarom weet waar het aan toe is. Persoonlijk ben ik een voorstander van dit soort programmeringen en eigenlijk zou men er veel meer dan nu naar moeten streven om iedere bioscoop een eigen karakter te ge ven. Elk theater een eigen publiek, zou het motto kunnen zijn, ook al is het risico aanwezig, dat je dan onwil lekeurig een soort verstarring te weeg brengt, een programmering zonder flexibiliteit. Dat gevaar kan al grotendeels worden verminderd zodra het Grand Theatre gesplitst zal zijn in meerdere theaters, waardoor de programmering flexibeler kan gaan worden dan op dit moment. Niet meer grotendeels afgepast op het aantal zitplaatsen en de kans op succes, maar ook met een eigen ka rakter. (zoals de Arthouse-films van Studio G.) Een lange inleiding, maar ik wou eigelijk alleen maar weer eens wijzen op het feit, dat het City Theater re gelmatig belangrijke reprises brengt, die weliswaar in het karakter van City liggen opgesloten, maar bij hun première toch groot succes hadden in de grote familie-theaters (zoals Grand). Deze week is dat de lange oorlogs film ..De langste dag," één van de grootste en ingewikkeldste filmproduk- ties aller tijden, waaraan maar liefst drie regisseurs meewerkten (Ken Annakin. Andrew Marton en Bernhard Wicki). Producent Darryl F Zanuck heeft niets aan het toeval willen overlaten en koos John Wayne. Robert Mitchum. Henri Fonda, Rod Steiger en Robert Wagner voor de hoofdrollen. De voorbereidingen tot de landingen van de geallieerden in Normandié - de grootste militaire operatie uit de ge schiedenis - strekten zich uit over een periode van twee jaar; maar het speur werk naar de gebeurtenissen tijdens en na de landingen wordt tot op de huidige dag voortgezet door schrijvers even zeer als door militaire deskundigen De film „De Langste Dag" is een van de resultaten van dit speurwerk: een weergave van de vele kritieken gebeur tenissen die uiteindelijk het verloop van de operaties in de lucht, ter zee en te land zouden bepalen Dat betreft dan evenzeer de tegenslagen als de hoogst fortuinlijke toevalligheden; aan beide was de invasie uitermate rijk. Dat het er bij deze film om ging de invasie zélf weer te geven (anders gezegd: de waarheid geen geweld aan te doen), was volstrekt geen handicap. De werke lijkheid kan - met name in kritieke situa ties - vaak „fantastischer zijn dan fan tasie." In Normandié was dat zeker het geval; en dat gold dan zowel voor de aanvallers als voor de verdedigers. Beide groepen immers werden gecon fronteerd met de meest onwaarschijn lijke gebeurtenissen, die over zege of nederlaag beslisten Bij het reconstrueren van de invasie in Normandié, deze langste dag uit de geschiedenis, kon men aldus putten uit boeiend materiaal. Er was dan ook geen enkele reden deze film iets anders te doen zijn dan een weergave van wat zich werkelijk in Normandié heeft afge speeld. Er is daarbij geen gebruik gemaakt van oud materiaal van documentaire aard. Men heeft eenvoudig alle gebeur tenissen die voor het uitbeelden van de invasie nodig waren, opnieuw gereali seerd en vervolgens gefilmd Hierbij is het nuttig erop te wijzen, dat de nationa liteiten die destijds bij de invasie betrok ken waren, nu hebben samengewerkt bij de vervaardiging van dit gerecon strueerde document. Een film om beslist nog eens te gaan zien. (City, alle leeftijden) BULLITT Dat is ook het geval met „Bullitt" van de Engelse regisseur Peter Ya tes met Steve McQueen als de poli tieman Bullitt in de hoofdrol. Het is een voortreffelijke (harde) politie film, met Steve McQueen als Frank Bullit een dwarse, eigenwijze poli- tieinspekteur, die het niet zo nauw neemt met de „wet," maar die alleen die wet maar hanteert wanneer het hem uitkomt en er resultaten mee be reikt kunnen worden. Voor het over ige kent Bullitt zijn eigen wet en laat die ook gelden in zijn strijd tegen de Amerikaanse misdaad. Wat dat be treft heeft Bullitt wel iets van de hoofdfiguur in „The French Connec tion" (Gene Hackman), die ook op deze onorthodoxe wijze zijn eerbare, maar gevaarlijke beroep uitoefende. Steve McQueen staat bekend als een acteur, die in tal van films altijd bezig is in auto's of op motoren. (Hij is zelf autocoureur). Het is dan ook logisch, dat McQueen in de achtervolgings scènes in „Bullitt," die uitermate knap zijn verfilmd, zelf achter het stuur zit. Cameraman William Fraker heeft trouwens ook wat de rest van deze spannende policier betreft boeiend camerawerk afgeleverd, waarmee een extra pluspunt aan deze sterke McQueen-film wordt toegevoegd. Het verhaal van .Bullitt" ziet er (in het kort) als volgt uit: Johnny Ross wordt gezocht door zijn broer Pete Johnny heeft een misdadigers-syndicaat voor 2 miljoen dollar bestolen Hij weet te ont komen en gaat naar San Francisco waar politiefunctionaris Walter Chal mers hem bescherming belooft als hij bij een belangrijke rechtszaak als kroongetuige wil fungeren Inspecteur Frank Bullitt krijgt de opdracht Ross te bewaken Bullitt verdeelt de wacht in drieén. Als eerste zal inspecteur Stan ton de wacht houden op de kleinere kamer die Chalmers voor Ross gehuurd heeft Tijdens de wacht van Stanton weten twee mannen de kamer binnen te drin gen en schieten Ross en Stanton neer. Bullitt vindt de twee. badend in het bloed. Ross is er het ergste aan toe en wordt onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd waar hij een zware operatie ondergaat. Het hele ziekenhuis is zwaar bewaakt. Toch weet een van de moordenaars op de kamer van Ross binnen te dringen Hij sluit de bloedcir culatiemachine. welke aan Ross ver bonden is. af Ross sterft. Ondanks een felle achtervolging door het ziekenhuis weet de moordenaar te ontkomen. Teneinde de bende in het ongewisse te laten of Ross werkelijk dood is, laat Bul litt het lijk uit het ziekenhuis weghalen. Wanneer Chalmers zijn kroongetuige wil opzoeken, en er achter komt dat én Ross. én zijn medische kaart weg zijn, belt hij Bullitt. Deze hangt echter zonder meer de hoorn op de haak. Bullitt ont dekt dat Ross, een paar uur voor zijn dood gebeld heeft met een vrouw in San Mateo. Ondertussen doen de moordenaars nu ook een aanslag op Bullitt Na een enerverende auto-jacht door de straten van San Francisco moe ten zij echter het onderspit delven. Zij verbranden levend. Bullitt gaat naar San Mateo en vindt daar de vrouw: vermoord' In haar koffer vindt hij een enorm bedrag aan geld en cheques op naam van een zekere Renick Hij laat Ross vingerafdrukken nemen en het blijkt dat Ross en Renick dezelf den zijn. Dan vertelt Bullitt aan Chal mers dat zij de verkeerde man bewaakt hebben en dat Renick een vlucht naar Rome heeft geboekt. Hij bevindt zich echter niet onder de passagiers voor Rome maar onder die voor Londen. Na een bloedige achtervolging die zich over het hele vliegveld uitstrekt en waarbij een groot aantal doden vallen, weet Bullitt eindelijk Ross alias Renick te pakken te nemen (City Theater, volgende week don derdag). Scène uit: „Gezocht wegens lustmoord" 15 rTTTTTTT^ Beginnen we toch nog even met Hans Wiegel. Die heeft vorige week ook alzo weinig aandacht gehad en bovendien moet hij een beetje getroost worden, want het kabinet is niet gevallen. Ondanks alle ferme woorden vorige week in Leusden uitgesproken. Ik kom nog even op het betoog van de VVDer terug omdat het voor mij een toonbeeld was van watje vaak hoort in de politiek en wat er eigenlijk niet in thuishoort. Wiegel vond dat het kabinet moest gaan, omdat het onzorgvuldig met een stuk werkgelegenheid was omgesprongen, omdat het het aanzien van ons land in het buitenland geschaad heeft, omdat juist een bedrijfstak die het toch al zo moeilijk heeft de dupe werd, omdat de premier niet de hele waarheid gesproken heeft U kent inmiddels uitgebreid de stortvloed van redenen, die Wiegel aanvoerde om de noodzaak van het verdwijnen van het kabinet Den Uyl aan te tonen. Met overtuiging voerde hij de VVD-tent het ene argument na het andere aan. Wat haperend kwam daarentegen het antwoord op de vraag eruit, of hij zelf als premier een kredietgarantie voor levering aan Zuid-Afrika gegeven zou hebben. Een van de holste frasen ooit door Wiegel geuit kwam uit de geluidsinstallatie. Als je tegen apartheid was, moest je juist wel aan Zuid-Afrika leveren, want die andere landen hadden een nog veel minder principieel standpunt. En als wij het niet deden deden die andere landen het wel. Een gammele stelling. En het ging toch juist over al of niet leveren aan Zuid-Afrika Maar daarop pakte Wiegel de premier niet, daarop was hij waarschijnlijk niet te pakken. Wiegel speelde de man en niet de bal. Dat er niet alleen in de landelijke doch ook in de plaatselijke politiek en niet alleen ter rechterzijde van het midden doch ook bij liriks aan spelbederf wordt gedaan, toont ons de fractie van Progressief Leusden in het debat over de verplaatsing van de Bankgirocentrale. De twee heren en dame van PPL stemden tegen het voorstel van B en W om het verzoeknummer van de Weteringbewoners te draaien en de BGC van 't Ruige Velt te halen Niet omdat men er op tegen was, maar om formele redenen. Wat de raad een jaartje eerder had vastgesteld moest gewijzigd worden, anders was het gebouw er niet te zetten. Omdat het gebouw niet verder aan fe passen was en dus de voorschriften enigszins gewijzigd moesten worden, stemden de progressieven tegen. Ook dat is een zuiver voorbeeld van onzuivere politiek. Voordat de PPL tegen stemde waren de neuzen uiteraard al lang geteld. De PPL was eigenlijk helemaal niet tegen de verplaatsing - zei dat ook - en zou ook nooit de verantwoordelijkheid hebben willen dragen om de vestiging van de BGC op de genoemde formele gronden af te laten springen. Maar omdat de rest van de raad voorstemde kon de fractie van de PPL met een gerust hart instaan voor de konsekwenties van haar.principiële' opstelling. Die had namelijk geen konsekwenties Met een vroom gezicht ga je bij iemand achterop de fiets zittenen als er dan iets mis gaat, kan je altijd nog roepen: ,Ja maar, ik heb niet getrapt, ik was er tegen." Dat gaat volgens mij weinig te maken met een principiële opstelling. Bij sommige kiezers een wit voetje halen door „nee" te zeggen, terwijl je de zekerheid hebt, dat het,ja wordt, wat je in je hart ook vind. Dat is erg goedkoop. K. fc^Madchen vom Birkenhof Bumsfidelen Madchen, Michael Thomas weet van geen ophouden - in City NACHTVOORSTELLINGEN Regisseur Michael Thomas moet een erg druk baasje zijn. Het City Theater kan daar dankbaar voor zijn. want wat zou men daar moeten beginnen met de late sex-show van iedere vrijdagavond zonder de produkten van deze Duitse sex-regisseur? Deze week kan men daar in het City Theater opnieuw een film van Thomas zien, „Die bumsfide len Madchen vom Birkenhof," keurig netjes vertaald in het Nederlands tot: „De vurige meiden van Birkenhof" en dat allemaal onder het inmiddels be kend (en berucht) geworden motto: „Op de berg of in de stal, in de Alpen doen ze 't overal!" Zo ook in dit verhaal Drie wellustige zusters beheren de boerderij Birkenhof Mannen zijn schaars in de omgeving en als op een mooie zondag een verdwaalde wiel renner op de hoeve terecht komt ont staan er heftige taferelen wie deze jon geman mag koesteren. De meisjes zijn zeer vindingrijk als het er om gaat de jongeman te verleiden. Komische en erotische avonturen waarbij ook nog een burgemeester, een timide school meester en een houtvester het nodige bijdragen (Vrijdagnacht, City Theater, 10 jaar) „Gezocht wegens lustmoord" is de nieuwste titel van de film, die de Italiaanse regisseur Dario Argento maakte onder de titel „The bird with the crystal plumage," in Nederland uitgebracht als „Vogel met kristallen pluim." Maar „Gezocht wegens lustmoord" is veel origineler, dat geef ik grif toe en whats in a name? In Italië noemde men deze film van Argento een Hitchcock met een knof- looksausje en als do Italianen dat zeg gen. dan zit er wel een beetje waarheid in. maar voor de rest zijn de Italianen erg chauvinistisch wat hun eigen film- broeders betreft. Want ook al is deze film beslist niet slecht gemaakt, met Tony Musante. Suzy Kendall en Eva Renzi in de hoofdrollen, het blijft een Italiaans produkt, met die typische Ita liaanse sadistische trekjes, die eigenlijk overbodig zijn, maar eeraer als sappig sausje zijn toegevoegd. De muziek is van Ennio Morricone en dat is natuurlijk altijd meegenomen. (Zaterdagnacht, City Theater, 18 jaar). GEPROLONGEERD Deze week kan men (als men dat nog niet heeft gedaan) kijken naar één van de grootste bestsellers van dit jaar: „One flew over the cuckoo's nest" van regisseur Milos Forman en met Jack Nicholson en Louise Fletcher in twee schitterende hoofdrollen Een film, die beladen werd met Oscars. (Cinema 1,18 jaar, derde week) De beroemde oorlogssatire van re gisseur Robert Altman, ,,M A S.H"gaat als reprise in Cinema 2 haar tweede week in. Wie de echte MASH wil zien en wil vergelijken met de TV-imitatie kan daarvoor deze week nog terecht Een uitstekende film. Tweede week Cinema 2, alle leeftijden VOOR PEUTER, KLEUTER EN DE JEUGD In Cinema 1tijdens de matineevoor- stellingen van zaterdag en woensdag kan men deze week kijken naar de spannende Nederlandse jeugdfilm: ,,Pim Pandoer in het nauw." Voor de kleuters draait zaterdagmor gen in Euro Cinema .Zeepkisten race." even spannend ais een echte auto-race t Dit gehakt kunt u het beste een dag van te voren maken U hebt er voor nodig: 500 gr. rundergehakt 100 gr. cocos 1 theelepeltje kerry 1 theelepel stroqiaroma 50 gr. paneermeel 2 eieren, peper, jzout 2 eetlepels melk 50 gr. boter Meng alle ingrediënten goed door elkaar en laat 15 minuten rusten, meng het daarna nog eens goed en maak van het gehakt de vorm van een broo(l. Maak de boter bruin, leg.het gehakt erin, braad het aan alle kanten mooi bruin en blus het vlees al met water. Laat het nog ongeveer 30 minuten sudderen. ;U kunt het ook heel goed koud eten. Eet smakelijk' Japieja

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15