Veel boze reakties bij het sekretariaat binnengekomen Comité Milieuzorg Leusden (3) Goede kansen voor een samenwerkingsschool voor voortgezet onderwijs Circus Charivari in Leusden -J SCHOOLRAAD LEUSDEN EN DE SCHOOLGRENZEN Geslaagde Dauwtrap- wandeling HET C.M.L EN HET DRAAIBOEK EERSTE DEELPLAN Ingezonden: Hoe eenvoudig ruimtelijke ordening is Burgerlijke stand Gemeente Leusden LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS VRIJDAG 11 JUNI 1976 LEUSDEN - De Schoolraad voor het openbaar onderwijs in Leusden is niet erg te spreken over de gang van zaken binnen het openbare onderwijs in de ge meente Leusden. Vooral de onrust, die ontstond rond de ,,schoolgrenzen" vin De Bongerd, leverde de nodige commentaren op. Mevrouw T. van der Cratt-Brandsma, bestuurslid van V.O.O. Leusden en van de Schoolraad had één en ander nog eens duidelijk op een rijtje gezet (mede namens het bestuur vjode Vereniging Openbaar Onderwijs Leusden). Zij zegt: De Vereniging voor Openbaar Onder is heeft met stijgende onrust en lerbazing de gang van zaken bij de g splitsing tussen Bongerd en 4e ipenbare kleuter/basisschool gade- ;eslagen In hetzelfde nummer van de 'eusder Krant (26 mei j.1.waarin iet bestuur van de afdeling Leusden 0 0 blijk gaf van deze onrust en ferbazing, troffen wij nog een ander irtikeltje over dit onderwerp aan, dat ilijkens onderschrift een persbericht ian de gemeente Leusden'' inhoudt n daarin leest V.O.O en lezen vele ietrokken ouders en leerkrachten, dat Ie Schoolraad over deze kwestie ge- aadpleegd is. en na uitvoerig overleg net de .voorgestelde procedure ac- oord kon gaan" Wij kunnen niet aannemen dat de ichoolraad heeft ingestemd met een onbeholpen handelwijze als nii ge- folgd is door het gemeentebestuur, towel t a v ouders, leerkrachten als ludercommissies Wij weten ook. dat Ie zaken heel anders liggen Het is aan de Schoolraad zelf, om duidelijk te maken hoe een en ander leeft kunnen verlopen als nu gebeurd s /oor alle betrokkenen moet duidelijk lorden, dat de Schoolraad niet heeft ngestemd met de behandeling op déze nanier van een zo tere kwestie )oor de publicaties van gemeentewege wordt nu de indruk gewekt dat dit wel :o zou zijn (brief aan ouders, boven- jenoemd persbericht") liermee worden adviezen en beslui- en van de Schoolraad in een daglicht geplaatst dat wij - als V.O.O Leus- ien - niét aanvaarden Wij menen - namens de leden van 0.0. en alle andere betrokkenen - nkele punten duidelijk te moeten stel en De Schoolraad is geïnstalleerd en werkt volgens de voorschriften die daartoe in de onderwijswet zijn ge- ;even. als adviesorgaan voor het be stuur van het openbaar onderwijs m de gemeente (dit bestuur is. het colle ge van B W) De Schoolraad heeft er recht op dat zijn adviezen serieus genomen worden en dat door B W duidelijk wordt ge maakt wanneer zij menen daarvan te noeten afwijken dit serieus nemen zal B W dan lunnen bewijzen door een loyale en onverkorte aanvaarding van de School raad als wettelijk adviesorgaan ten dienste van het openbaar onderwijs in onze gemeente. 2 Orn naar buiten toe duidelijk te zijn. dient de Schoolraad zo min mo gelijk besloten te vergaderen, het kan uiteraard wel eens nodig zijn, maar in deze kwestie blijkt hoe groot de na delen ervan kunnen zijn - V.O.O zal zijn vertegenwoordigster in de Schoolraad een duidelijk voorstander 'an open vergaderingen blijven. 3 Op korte termijn is er niet veel meer te doen aan de ontstane situatie paniek en onvrede bij ouders en kin deren. onnodige zorgen en werk voor de betrokken schoolhoofden. Niette min hopen wij dat de 4e openbare kleuter/basisschool een bloeiend be staan tegemoet gaan. Een zo spoedig mogelijk te bieden presentatie van hun plannen door de pas benoemde hoofd- leidster mevrouw De Roo en het school hoofd de heer Vermeulen zal de ou ders van toekomstige leerlingen een goed beeld kunnen geven van de lijn die men hoopt te gaan volgen. Dit zal de ouders gerust kunnen stellen over de kwaliteit van het onderwijs etc etc. 4 Op iets langere termijn denkt V.O.O onder andere aan een afspraak waarbij de klassen van scholen in zich uit breidende wijken (zoals tot nu toe de Hobbit en de Bongerd) niet tot de laatste leerling worden volgeboekt" al bij het begin van het schooljaar Dit heeft in het algelopen seizoen ge leid tot ongewenste zaken, dat juist kleuters en kinderen uit de lagere klassen van de basisschool, die hier in de loop van 75/76 nog kwamen wo nen, niét in hun eigen wijk maar veel verderop naar school moesten gaan. Dit moet in overleg tussen de school hoofden te regelen zijn 5 Tenslotte meent V 0.0 - in het belang van het openbaar onderwijs - te mogen eisen dat het gemeentebe stuur een deskundig onderzoek laat instellen naar de aantallen leerlin gen die in de 2e fase verwacht kun nen worden Hiervoor bestaan gespecialiseerde bu reaus die een dergelijk onderzoek snel en met niet al te hoge kosten ver richten - kosten die zéker niet ge spaard mogen worden als daarmee de onnodige ellende van alle betrokkenen vermeden kan worden, die zich nu weer voor onze ogen afspeelt. ..Regeren is vooruitzien", woorden die ons gemeentebestuur zich ter harte mag nemen - zeker als men alle kos ten in aanmerking neemt die op an dere terreinen niet gespaard worden als het gaat om de uitbreidingsplannen Aldus mevrouw Van der Graft namens VOO De Schoolraad had overigens over deze kwestie op 20 mei een brief gestuurd naar het gemeentebestuur, waarin om opheldering werd gevraagd Op die brief was nog geen antwoord ontvangen Bij het sekretariaat van de Schoolraad zijn veel boze reakties van ouders binnengekomen over de door de gemeente gevolgde gang van zaken De relatie schoolraad-gemeentebe stuur is niet bevredigend. Vandaar dat dit onderwerp op de agenda was ge plaatst. Aangezien de beleidsmensen van de afdeling Onderwijs van de ge meente die avond verhinderd waren - hetgeen zeer werd betreurd door de leden van de schoolraad - is dit punt verschoven naar een extra openbare schoolraadvergadering op woensdag 16 juni a.s. Voor de vergadering van vorige week waren ook leden uitgenodigd van het bestuur van de Stichting tot Oprich ting van Samenwerkingsscholen voor Voortgezet Onderwijs in Leusden en omstreken Deze stichting gaf op de bijeenkomst uitleg van hun aktivitei- ten SAMENWERKINGSSCHOOL IN LEUSDEN9 Naar aanleiding van de discussies die in 1974 binnen de gemeente Leus den op gang kwamen en die onder meer uitmondden in besprekingen in de gemeenteracd, werd vauit die ge meenteraad op 19 december 1974 een commissie in het leven geroepen die tot taak kreeg te bestuderen welke de mogelijkheden zijn voor voortgezet on derwijs in Leusden. Naar aanleiding van haar studie heelt deze commissie op 19 mei 1975 een rapport uitgebracht, waarin 10 samen vattende conclusies zijn opgenomen, die gebaseerd zijn op uitvoerig voor onderzoek op statistisch gebied. De commissie was samengesteld uit le den, die alle fracties in de gemeente raad vertegenwoordigden; waarbij de conclusies unaniem zijn onderschre ven De commissie wijst op de nood zaak om te komen tot een bundeling van krachten, zeker waar het gaat om het streven naar een school voor voortgezet onderwijs van het type MAVO/HAVO/VWO In het bedoelde rapport is reeds aangegeven dat de belangstelling voor het laatstgenoem de hoog ligt en zefs nog hoger dan het landelijk gemiddelde De commissie zegt voorts, dat reeds per 1-1-1975 in Leusden een voldoende leerlingen- potentieel aanwezig was voor het stich ten van een scholengemeenschap MAVO/ HAVO/VWO Hierbij wordt dan wel gedoeld op het totale leerlingenpoten- tieel Het bestuur van de Stichting tot Op richting van Samenwerkingsscholen in Leusden e.o. is van mening, dat dit rapport met grote zorgvuldigheid is samengesteld en derhalve een basis moet bieden voor verdere discussies en onderzoekingen Het bestuur is te vens van mening, dat de Leusdensege meenschap het beste gediend zal zijn met de oprichting van een school voor voortgezet onderwijs, die gebaseerd is op de samenwerkingsgedachte m de breedst mogelijke zin van de beteke nis Immers de samenstelling der be volking is levensbeschouwelijk gezien zodanig verdeeld, dat de oprichting van een school met één levensbeschouwe lijk karakter (dus niet zijnde een sa menwerkingsschool) de mogelijkheden voor anderen vrijwel tot nul redu ceert Er is veel gepraat en er zal nog veel gepraat moeten worden over het ka rakter van een samenwerkingsschool Met nadruk bestrijdt het bestuur de opvatting, dat de samenwerkingsschool tot kleurloosheid zou leiden. Het be stuur is van mening dat juist in het kader van een samenwerkingsschool gestreefd kan worden naar een opti maal begrip van eigen en andere le vensbeschouwelijke richtingen De samenwerking dient gebaseerd te zijn op respect voor eikaars overtui ging en onderlinge verdraagzaamheid die geaccepteerd moet worden door ouders en docenten en een recht snoer moet vormen voor de opvoe ding van de leerlingen- Het levensbeschouwelijke onderwijs moet in overeenstemming zijn met datgene wat de ouders uit de ver schillende groepen voor hun kinde ren wensen, waarbij eveneens voorop staat dat dit eedragen moet worden door het respect voor eikaars op vattingen. Daarmee wordt een geeste lijke diepgang in het schoolklimaat bereikt In een dergelijke school zijn de waarborgen aanwezig vooreeneven- wichtige ontwikkeling van de leerlin gen met het oog op hun (toekomstige) plaats in de maatschappij De opzet van dat deel van het onderwijs, dat gericht is op levensbeschouwing dient zijn weerslag te vinden in de totale structuur, zowel formeel als materi eel Getalskriteria behoren daarbij niet maatgevend te zijn. Het nestuur is van mening, dat een dergelijke school zal moeten worden ondergebracht in een stichtingsvorm, opdat een zo groot mogelijke binding met de levensbe schouwelijke richtingen in de Leusden se gemeenschap gerealiseerd zal wor den. Materiële voordelen 1enorme financiële voordelen: er behoeft maar voor één richting ge bouwd te worden 2 verkeersveiligheid, zeker kinderen van 12 en 13 jaar lijken, gezien hun gedrag in het verkeer nog niet in staat om op verantwoorde wijze de weg Leusden-Amersfoort af te leg gen Gunstige situering van een school in Leusden zal de verkeers veiligheid voor kinderen enorm be vorderen. 3. de aanwezigheid van een dergelijke school binnen de gemeente zal de belangstelling van de ouders voor de gang van zaken zonder twijfel vergroten en daardoor zal een gun stige wisselwerking ontstaan tus sen ouders en school 4 de omliggende gemeenten hebben belang bij de komst van een der gelijke school in Leusden. vooral de gemeente Woudenberg. De af te leggen afstond wordt voor de kin deren uit Woudenberg gereduceerd tot de helft. Bij het inrichten van de te stichten school zal het bestuur rekening dienen te houden met de constatering van de eerder gevormde commissie, dat er primair behoefte is aan AVO (alge meen vormend onderwijs), zoals MAVO/HAVO/VWO Door de bijzon dere omstandigheid, dat er in ons woongebied Lager Beroeps Onder wijs (LBO) aanwezig is. rekent het bestuur zich tot taak om te komen tot een onderlinge samenwerking waarbij het streven is naar een brede di versiteit van onderwijsmogelijkhe den Het bestuur van de Stichting heeft in december 1975 een aanvraag inge diend via de Vereniging Bijzondere Scholen (VBS) om te komen op het Scholenplan voor 1978-1979-1980. Om uiteindelijk te komen tot oprichting van de school acht het bestuur de vor ming van ouderverenigingen (protes tants, katholiek en humanistisch ge oriënteerd) in het gebied Achterveld. Leusden en Woudenberg essentieel Hiervoor kan een ieder die de zin van een samenwerkingsschool voor voort gezet onderwijs inziet, zich aanmelden bij het secretariaat. De Schoolraad staat positief tegen over dit streven Indien er steun nodig is, zal dit kunnen worden gegeven Zij deed de suggestie om vooral ouders,' die kinderen van zes, zeven jaar heb ben, enthousiast te maken voor dit idee Deze kunnen dan ook ingescha keld worden Tot slot kreeg de heer Powell (voor zitter van de VOO, afdeling Leusden) het woord. Hij sprak met kracht zijn teleurstelling uit over de gang van za ken tot nu toe in de relatie gemeente bestuur-schoolraad en sprak de hoop uit, dat in de toekomst een betere sa menwerking zal kunnen ontstaan. De situaties, die zich tot op heden hebben voorgedaan, aldus de heer Powell, mo gen niet meer voorkomen Burgerlijke stand t/m 2 juni 1976. Geboren: 27 mei Denise, d.v J. T. Hoogendoorn en C Bos, Herikhof 3, Edwin, z v H A Berg en M. F. M. Ouden. Landweg 27; 29 mei Mane José, d v G P van Gelder en T.J.H. Appelhof, Kornoelje 29. Geboren te Amersfoort: 19 mei: Anthonius W z.v. J. W. Vrijhoef en E. van Veldhuizen. Hessenweg 136, 19 mei Maria Geertruide, d.v. J. W Vrijhoef en E van Veldhuizen. Hes senweg 136, 19 mei: Sarelle Rosalie, d.v J P Verkade en M. K. Gepken, Asschatterweg 129. 20 mei Tinka, d.v H ter Schegget en M M van de Kraats. Henegouwen 25. Overleden: geen. Gehuwd: 26 mei P. J. S. Hiep en A Wallet; 28 mei. A H Horst en A Meurer; 31 mei M H de Bie en R. E Tijmensen. Ondertrouwd: Evert Blotenburg. Maanweg 26. Leusden en Francisca Maria Herder. Burg de Beaufortweg 57. Leusden; Fake Wimmenhove, Ela- tinehof 15, Leusden en RoelfienaOlijve, Hamersveldseweg 116, Leusden. LEUSDEN - Rond de 125 „vroege vogels" hebben in de zeer vroege ochtend van Hemelvaartsdag meege daan aan de Dauwtraptocht, georgani seerd door de R.K. Stichting Jeugd- en Jongerenwerk i o de speel- en rekreatievereniging ..Blijhof" en de Hervormd/Gereformeerde Jeugdraad. Het begon allemaal voortreffelijk en j welgemoed, ook al hadden sommigen nog wel moeite om zich te onttrekken aan de korte nachtrust. Een mals mei- regentje kwam de tocht heel eventjes verstoren, maar niemand die daar erg van onder de indruk was Dat was men eigenlijk wel een beetje, toen men halverwege de tocht (bij café-restau rant Bavoort) dacht, dat men het al lemaal al had gehad Viel eventjes te gen. maar gezien het enthousiasme van de groep wandelaars na afloop van het tweede deel van de tocht, is toch wel gebleken, dat het bijzonder op prijs werd gesteld. Er waren twee kleine veranderingen in de puzzelopdrachten gekomen, door dat onbekenden paaltjes hadden ver zet en doordat de regen een opdracht (Van de redaktle) Leusden - Deze week. woensdag en donderdag, was het nieuwe Neder landse circus Charivari in Leusden. De ronde tent aan de Bavoortseweg bood het Leusdens publiek een ongeveer twee uur durend programma, waarin vooral de dressuur een belangrijke plaats innam. Hoogtepunt was wel de gedresseerde struisvogel, die werd bereden. Talrijke Leusdenaren hebben kunnen genieten van dit charmante circus, dat nog niet de grootsheid van de internationale circussen heeft, maar juist daardoor méér dan de andere circussen de sfeer toont van het ouderwetse circusleven. Zonder overdadige glamour en schittering, zonder reclame die alleen maar irriteert en niet in een circus thuishoort. Een circus van hardwerkende mensen, die - pas begonnen -toch eenacceptabel programma wisten te brengen. Op defoto: aktie In circus Charivari. LEUSDEN/CENTRUM - Deze week ontving de werkgroep Bestemmings plannen van het CML antwoord op de vragen, die de werkgroep naar aan leiding van het draaiboek eerdte deel- plan had gesteld. De brief van het ge meentebestuur werd op 21 april op gesteld, op 21 mei verzonden volgens de stempeling op de brief. In werke lijkheid op 4 juni, tegelijk met de uit nodiging voor de volgende vergadering van de werkgroep. Vandaar, dat ver schillende gegevens in de brief reeds zijn verouderd. ,,De gegevens uit het draaiboek wor den intussen verwerkt in een tekening, de zogenaamde zoneringskaart." schrijft het gemeentebestuur Deze kaart is bedoeld als richtlijn voor de opdrachtgevers en architecten, die bin nenkort zullen worden ingeschakeld. Op de kaart zijn zones aangegeven, waar woningen van een bepaald type voorkomen, alsmede stedebouwkundige richtlijnen voor het totale gebied van het eerste deelplan Dit is nodig om een samenwerkingsovereenkomst tus sen gemeente en opdrachtgever te kun nen sluiten Het stadium van planvoorbereiding is thans vrijwel geheel afgesloten (21 april 1976 - redaktie) terwijl meer en had verkleurd, zodat het onleesbaar werd Voor het overige hebben alle deelnemers zich uitstekend vermaakt met deze tocht voor „vroege vogels" De uitslag was als volgt 1. Tom v t Klooster 2. Simon Ridder 3. Mevr M Veen 4. Saskia Mensink 5 C Boersen 6 J Boersen 7. Sandra Veen De organisatoren willen graag ie dereen bedanken voor de vele mede werking die voor het organiseren van deze tocht is verleend. Het was een fijne wandeling. meer het stadium van de planuitwerking is ingegaan Een duidelijke scheiding tussen planvoorbereiding en planuit- werking is moeilijk aan te geven. De zoneringskaart kan het beste als eind punt van de planvoorbereiding worden gezien. Daarna worden de architecten ingeschakeld, die de woningen ontwer pen In dit stadium wordt ook een aan vang gemaakt met de verdere detail lering van de planstruktuur De inspraak tijdens de planvoorbe reiding heeft plaatsgevonden door het CML en middels informatie-avonden en - middagen voor een ieder De in spraak op het woningontwerp zal ge schieden door de toekomstige bewo ners Het CML kan zich door een waarnemer laten vertegenwoordigen op inspraakbijeenkomsten met toekomsti ge bewoners om te beoordelen of pun ten uit de besprekingen onderwerp kunnen zijn voor gesprekken binnen de aspektgroepen. aldus het gemeen tebestuur in een brief van 21 april aan de uekrgroep bestemmingsplannen van het CML ln de brief wordt er ook op gewezen, dat het gemeentebestuur de werkgroep begin mei hoopt te informeren over de zoneringskaart Aan de hand van de lijst woningzoekenden zal worden getracht een reprensentatieve in- spraakgroep van toekomstige bewo ners samen te stellen. BEANTWOORDING VRAGEN Uit de reeks antwoorden op vragen van de werkgroep, kozen we de vol gende interessante aspekten De cen trale voorzieningen voor parkeren van zwaar verkeer kon, volgens het ge meentebestuur, niet binnen het tweede fase-gebied Het is nog niet bekend, wanneer het onderzoek inzake de Schoolsteegbosjes zal zijn afgerond Na verwerving van de nodige grond zal de Noorderrandweg zo spoedig mogelijk worden aangelegd. In grote lijnen zijn we het volkomen ens met het commentaar en de me- ing van Bert Vos in de Leusder rant van 3 juni j.l. Ook mij stelt et zeer teleur dat wij als enigen de lek uitgestoken hebben n a v. zijn aan- op het CML Wij stellen er prijs >P één opmerking heel duidelijk te verleggen De Leusdense pers, zegge en schrijve een krant, behoort zonder meer alle discussiestukken, agenda's en notulen loordinatieteamvergaderingen te ont vangen De opmerking. „Ja maar die jukken zijn ook alleen voor C M.L.- leden bestemd", verwees naar een be slissing maanden geleden door de Werk- jroep Bestemmingsplannen genomen, te stukken niet meer automatisch toe te sturen aan de pers, maar in plaats tuervan aan de Werkgroep Voorlichting Als de redaktie van de Leusder Krant tet met deze beslissing oneens is [volgens ons volkomen terecht) dan had men tegen deze gang van zaken zelf Protest moeten aantekenen. Voorts spreekt de heer Vos over als •ouden de „de vuile was" maar bin- willen houden Bij zo'n comité het c.M L. krijg je uiteraard te ma- met een heleboel onwetendheid, anPassingsproblemen e d. Aan de kant an de leden van het C.M.L., de amb- snaren en de burgerij. Het is daarom toms moeilijk vast te stellen wanneer het groezelige hemd nog een dag gedra gen kan worden of zonder pardon in de wasmachine moet worden gestopt Hoogst toevallig kreeg de Werkgroep Voorlichting net op het moment dat we de wasmachine wilden starten een verzoek van de burgers uit het Coör- dinatieteam een avond te beleggen om te spreken over inspraak: Zoals het niet moet en zoals het misschien kan Dit weerhoudt de Wrkgroep Voorlich ting er niet van in het komende Milieu- Journaal enige onbegrijpelijke knel punten op een rijtje te zetten. (Zie volgende week in de Leusder Krant) Wij zijn verheugd dat het C M L. de heer Vos ter harte gaat, hoewel dat hart deerlijk bloedt, maar menen dat de waardevolle suggesties die hij in zijn commentaar noemt (sportcomplex Valleikanaal, ontwerp bestemmingsplan Achterveld, Bankgiro centrale) mis schien vanuit zijn sympathie in een eerder stadium persoonlijk aan de Werkgroep Voorlichting had kunnen doen Het leifst met een kapabele burger die onze Werkgroep steunt Citaat: „Zoiets kan natuurlijk niet alleen door de kleine werkgroep Voor lichting worden gedaan Dat is een logische zaak" Overigens heeft het Coördinatieteam deze voorlichting over specifieke „uit- breidings" plannen opgeëist en daar voor een maandelijkse uitgave van 1 pagina van het Milieu-Journaal gere serveerd En tot slot zijn we van me ning dat een al te grote argwaan soms het uitzicht verduistert op goede be doelingen van dat hele kleine groepje Leusdenaren die het CM L. vormen Namens de Werkgroep Voorlichting CML. Marijke Walta. COMMENTAAR REDAKTIE Dat lange tijd geleden eens de sug gestie is gedaan om alle voorlichtings materiaal van het CML naar de werk groep Voorlichting te zenden en niet meer naar de pers, is mij bekend. Van de zijde van de pers is daar dan ook heftig tegen gereageerd en het resultaat was (uiteraard) dat BEIDE instanties de berichten en stukken zou den ontvangen Dat is enige tijd uitste kend verlopen. Als wij echter uitgaan van de veronderstelling, dat voorgaande niet juist is, dan nog is er uiteraard een kink in de CML-kabel gekomen, want de suggestie om alles via de Werk groep Voorlichting te doen, hield te vens in, dat deze werkgroep ervoor moest zorgen, dat alle informatie tij dig de pers bereikte. Dat diteen on mogelijke zaak is voor een dergelijke kleine (uit vrijwilligers bestaande) werkgroep is, eenduidelijke zaak. Van daar ook dat men van dit onzalige idee is afgestapt. Of men daar nu op terug zou zijn gekomen, is mij niet bekend (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) En het is niet de taak van de pers om de Werkgroep Voorlichting van stof tot schrijven te voorzien Daarvoor is het Coordinatieteam opgericht, dat - en dat is juist - in elk nummer van het Milieujournaal één pagina vol zou schrijven Daar is slechts zelden gebruik van gemaakt. Evenmin is het coordinatietearp. er in geslaagd om voldoende ideeen aan te dragen, ter wijl die toch wel voorhanden waren. Een al te grote argwaan kan inderdaad het zicht op goede bedoelingen verduis teren, maar mijn „argwaan" is alleen maar ontstaan, door de grote duister nis, die in de loop der maanden is ge groeid, alle goede bedoelingen van de werkgroepen ten spijt Voorlopig lijkt het me beter de diskussie hierover te sluiten Als er nog enig vuur in het Coordinatieteam en haar voorzitter zit, dan zal binnen afzienbare tijd de hemel wel opklaren en misverstanden zullen dan wellicht rechtgezet kunnen worden Gewoon een kwestie van uit huilen en opnieuw beginnen We weten tenminste - dankzij de praktijk - wèl hoe dat moet V. In een onlangs ontvangen ongevraagd drukwerk staat onder meer het volgende te lezen „Dan maar de art. 19-procedu- re. dacht de gemeente Nee, zeggen de bezwarenmakers. doe het maar via de normale lange weg(art 11). Daarmee kenbaar makend, dat de Bankgirocentrale zich maar elders in het land moet vestigen." (einde citaat). De toevoeging „art. 11" is afkomstig van de schrijver van het geciteerde artikel, want, wat staat er echter in art 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening? Art 11 W.R.O. lid 1 luidt aldus: „Voor zover in een bestem mingsplan gronden begrepen zijn, die in de naaste toekomst voor be bouwing in aanmerking komen, kan bij het plan worden bepaald, dat B W volgens bij het plan te geven regelen het plan moeten uitwerken of binnen bij het plan te bepalen grenzen het plan kunnen wijzigen (einde citaat). Kanttekening: a de normale wettelijke procedure voor een bestemmingsplan geschiedt opgrond van art. 10 W R.O en niet volgens art. 11 W.R.O b tussen de laatste concluderende zin van het eerstgenoemde citaat en tekst en strekking van art 11 W.R O bestaat geen enkel verband, sterker, art 11 W R O. kan een vestiging juist bevorderen' Hoe eenvoudig ruimtelijke ordening wel is, moge onder meer blijken uit het volgende Er bestaat ook zeer veel jurisprudentie over art. 11 W.R.O wat nodig is om te weten te komen wat de wetgever bedoelde. Hoe zorg vuldig te werk gegaan moet worden moge onder meer uit twee willekeurig gekozen uitspraken van de Kroon blij ken. als gevolg van ambtshalve toet sing aan de wet van door gemeente raden goedgekeurde voorschriften uit bestemmingsplannen,- met name toetsing op grond van art 11 W.R.O ,- met op 't oog nauwelijks verschil in tekst Geval 1 - plan ,,De Klomp", gera. Weesp. „B W zijn bevoegd het plan te wij zigen. mits: a de wijziging betrekking heeft op gronden, welke eigendom zijn van de gemeente, of de wijziging ge schiedt op verzoek van de eige naar of de eigenaren der gronden, b. het karakter der gronden niet aan merkelijk zal worden gewijzigd, c de structurele opzet van het plan niet aanmerkelijk zal worden ge wijzigd; d. de bebouwingscapaciteit, beoordeeld zowel naar het aantal woningen als naar de totale omvang der bebou wing. elk afzonderlijk met niet meer dan 10% zal worden gewijzigd Geval 2 - plan „Omgeving Kraats- weg", gem. Ede. „B W zijn bevoegd de plannen met toepassing van art 11 W.R.O. te wijzigen, mits b. het karakter der bebouwing niet aanmerkelijk zal worden gewijzigd, c. de structurele opzet der plannen niet aanmerkelijk zal worden aan getast. d de bebouwingscapaciteit, beoordeeld naar het aantal woningen als de tota le omvang der bebouwing, elk afzon derlijk, met niet meer dan 10% zal worden gewijzigd Vraag: Welk van deze twee gevallen van genomen raadsbesluiten is door de Kroon geaccepteerd en welk is door de Kroon vernietigd9 Antwoord: Het tweede geval is door de Kroon geaccepteerd, KB. van 19-2-1970, terwijl het eerste geval door de Kroon is vernietigd, K B van 17-10-1972 Objectiviteit tegenover subjectivi teit! Zó eenvoudig nu is de ruimtelijke ordening. Terzake genomen raadsbe sluiten worden altijd ambtshalve door de Kroon getoetst aan de W.R.O., zélfs als er geen bezwaarschriften zijn ingediend Voor alle duidelijkheid zij vermeld, dat ondergetekende geen bezwaar schrift heeft ingediend tegen vestiging van de B G C. in "t Ruige Velt, zulks om geuite beweringen te ontzenuwen. Maar, wat niet is, kan altijd komen zo is het leven nu eenmaal! Het dilemma is, dat de enige moge lijkheid die de bestaande wet de burger biedt voor inspraak is, zijn gevoelens kenbaar te maken door indiening van j een bezwaarschrift; diegenen, die vrij- heid en democratie wensen te handha ven, gedragen zich dan ook stipt naar de wettelijke (spel)regels; zo is het al- thans in een democratische rechtstaat! Een Staat die waard is om te worden verdedigd! K Grool Galicië 7 1 Leusden-Centrum Tel. 033-42125

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5