Hoe doen de egeltjes het?....hééél lief Zweedse vormgeving-150 jaar Gustavsberg Rutgers stichting Orgelserie St Joriskerk start 15 juni VRIJDAG 11 JUNI 1976 7 AMERSFOORT - Zwanger wor den - probleem voor ongehuwde jongeren. En voor hen niet alleen. Ook voor gehuwden is de geboorte regeling dikwijls nog een probleem, waarover niet gesproken wordt. „Goed ik wil best praten", zegt hij of zij. „Maar met wie. Met mijn va der of moeder kan het niet. Die pra ten daar niet over". „Met mijn man praat ik er niet over", zeet de vrouw. „Met mijn man praat ik er niet over", zegt de vrouw. „Met mijn vrouw praat ik er niet over", zegt de man. En ze zeggen het niet, ze denken het. En ze zwijgen. Ze zwijgen over het meest ongewone probleem, dat er dikwijls nog tussen twee mensen ligt - sexualiteit. ADAM EN EVA Waarom kan dat praten niet? Om dat, omdat, omdat. Omdat men soms nog zo dom preuts is, zouden we misschien kunnen antwoorden. Omdat de oudere generatie géén drempel heeft om te praten, maar wel wéét. Omdat de nog oudere ge neratie wel een drempel heeft om te praten en daarbij dan dikwijls nog heel weinig wéét. Er lijken veel taboes verdwenen door de openlijke manier waarop in de tegenwoordige tijd over talloze dingen de seksualiteit betreffende, wordt gesproken. En toch blijft het een beladen woord, zoals dat tegenwoordig heet. Beladen. Boor devol met gedachten, die generaties lang om een intermenselijk gebeu ren zijn opgesteld. Vanaf Adam en Eva is men beginnen te stapelen. En dat moeten wij er allemaal weer af zien te krijgen. Tot iedereen weer gewoon ongevangen tegenover el kaar kan staan. Zo maar onder een boom. In zijn geestelijke en licha melijke blootje. Onbevangen. Ge neraties zullen er misschien nog no dig zijn. Maar er wordt aan ge werkt: door de Rutgershuizen en Aletta Jacobshuizen. WAT IS EEN RUTGERSHUIS - WAAR IS HET RUTGERSHUIS IN AMERSFOORT In Amersfoort is een Rutgershuis in de W. van Mechelenstraat. En als u dan evenals ik eerst naar de Van Persijnstraat gaat en daarna naar de Schimmelpenninckstraat omdat u denkt te weten, dat daar de Willem van Mechelenstraat is. dan komt ook u er achter, dat deze straat ach ter het Sportfondsenbad, dus achter of voor de Bisschipsweg parallel loopt met de St. Anfridusstraat. Ook u zult dan nooit meer vergeten, waar de Willem van Mechelenstraat is. En u weet dan ook precies waar het Rutgershuis is. M.13. Op dit moment hangt er een grote vlag voor de ramen met twee egeltjes erop, ter gelegenheid van de cam pagne. „Hoe doen de egeltjes het? Héél voorzichtigis daarop het antwoord. „Met een goed voorbe hoedmiddel." En dan weet u of als ik nu tegen een jongere spreek - jij - meteen wat een Rutgershuis is - een voorbe- hoedhuis - zou je kunnen zeggen. Of nog beter een consultatiebureau, waar „mevrouwen" artsen (zoals deze vrouwelijke artsen door een gemeentelijke instantie genoemd werden) niet alleen alle inlichtingen over - maar ook de voorbehoed middelen verstrekken. Deze artsen zijn erkend als medewerkers van de ziekenfondsen, d.w.z. dat met hun recept de pil, het spiraal, het pessa rium enz. door het fonds betaald worden. Condooms moeten we zelf betalen. Want dat zou oplopen. VRIJ VRIJEN Niet alleen voorbehoedmiddelen zijn in de Rutgershuizen aan de or de. Wél is het ongewenst zwanger worden het probleem, dat in deze maanden in een landelijke cam pagne aangepakt wordt. Want er zijn teveel ongewenste zwanger schappen. 1974: 20.000, 70.000 onbedoeld, 18.000 abortussen! Ook onder nog heel jonge mensen (25%) wanneer deze zwangerschappen afgebroken moeten worden zijn we bij de abortus. En dat wil de Rut- gersstichting voorkomen. De con sultatiebureaus zijn er om preven tief te werken. Om te voorkomen Om te zorgen, dat iedereen onbe zorgd kan „vrijen". Vrij vrijen. Zonder de narigheid van ongewenst in verwachting raken. Wilt u, ge huwd zijnd, juist wel een kind en laat dat steeds op zich wachten, dan kunt u ook eens gaan praten. De Rutgersstichting is een onaf hankelijke organisatie. Zij heeft mets meer met de NVSH te maken. In 1970 heeft deze organisatie de bureau's afgesplitst en is ieder zijn eigen weg gegaan. De Rutgershuizen kunnen als consultatiebureau een aanvulling zijn op het werk van de huisartsen. Veel mensen hebben ook wat dit deel van hun lichaam betreft een drempeltje bij hun eigen huisarts. Wil men om eén of andere reden met een seksueel probleem dan ook 60 Rutgershuizen in Nederland. In Amsterdam Aletta Jacobshui zen Rutgershuizen zijn bureaus voor geboorteregeling en sek- sualiteitsvragen. Iedereen: jong, oud, man of vrouw, getrouwd of ongetrouwd kan er terecht on derzoek en recept voorbe hoedsmiddel, pil etc. Zo nodig doorverwijzing. Therapie voor echtparen. Sterilisatie. Relatie- problematiek. Uitstrijkje baar moeder 32,50. Consult 17,50 - tot 18 jaar 5,-. Amersfoort Rutgershuis, W. v. Mechelenstraat 13, tel 18931. Open op: maandagavond 7-9 uur; dinsdagmiddag 2-4 uur; woensdagochtend 9-11 uur; donderdagavond 7-9 uur. Roule rend artsteam: Mevrouw I. v. d. Weg; Mevrouw J. Brester; Me vrouw A. Smits; Mevrouw A. v. d. Horst. 2 verpleegkundigen: Agnes Uitenbogaard, Nel Meie- resonne. Beheerster: Mevrouw Meijer v. Dam. Receptioniste: Mieke Oude-Fnelink niet naar de huisarts gaan, dan kan men bij de „mevrouwen" artsen van het Rutgershuis terecht. Over igens hebben deze artsen wel een bepaalde gespecialiseerde deskun digheid, doordat zij alleen maar spreekuur houden voor deze kwes ties. WAT KOST EEN BEZOEK Een consult, waarvoor men het beste even telefonisch een afspraak kan maken, tel. 18931 - kost voor volwassenen 17,50. Gelijk aan het tarief van een huisarts. Voor jongeren tot 18 jaar is het ƒ5,-. Vroeger was dit gelijk aan het tarief voor de volwassenen, maar gezien de urgentie van een goede voorlich ting onder de jeugd heeft men het tarief drastisch verlaagd. Iedere jongen of meirje, die iets weten wil over de pil, de morning-after-pil, de prikpil, het spiraaltje of de ring kunnen praten, praten, praten met iemand die dat helemaal niet gek vindt, maar die er juist voor zit. Die er spreekuur voor houdt, om het de jeugd een beetje gemakkelijker te maken. Als je lid bent van bet zie kenfonds, dan behoef je alleen het bezoek te betalen. Het ziekenfonds betaalt de pil enz. Ook over geslachtsziekten kun je praten. Moet je zelfs praten, wan neer je maar enigszins een vermoe den hebt besmet te zijn. Praten kan geen kwaad. Het biedt alleen waar nodig een oplossing. Heeft men geslachtsgemeenschap gehad en heeft het voorbehoeds middel gefaald, is men de pil verge ten, dan kan op het bureau de moming-after-pil verstrekt worden. Een vijfdaagse tablettenkuur, die soms misselijkheid veroorzaakt en ook wel als een paardemiddel be schouwd mag worden. Wil men die morning-after-pil na zo'n „ongeluk je" bel dan direct het Rutgershuis. Binnen 36 uur, en nog beter binnen 24 uur moet met de tabletkuur be gonnen worden. IN DE KOPEREN DOOFPOT En nu moet de oudste generatie niet meteen beginnen met hoofd schudden en misschien beschuldi gen, dat „al dat gedoe" nou nog meer in de hand gewerkt wordt. De jeugd is al zo verschrikkelijk. En nu ook dat nog. Krijgen ze in de krant nog even het adres om aan die rommel te komen.Want we zouden het kunnen omkeren en zeggen, dat de oudere generatie de jeugd goed in de kou laat staan, door hen slecht of in het geheel niet voor te lichten. „Omdat je daar niet over praat". Nee, zo is het niet. „Omdat je daar vroeger niet over praatte". Maar ouders van nu moeten praten met hun kinderen van nu. Wanneer ze dat niet kunnen om de één of andere reden, omdat ze niet weten hoe ze er over moeten beginnen, dan kun nen ook die ouders hier eens even met de mevrouwen-artsen over gaan praten. En als die zaak bij u zo ligt, dat u wel wilt, maar niet weet hoe u moet praten, belt u dan maar op, tel. 18931. Als u een gesprek wilt kost u dat 17,50 en dat is al tijd nog veel minder dan een leven lang een kind opvoeden van uw dochter van vijftien. Ja, van vijftien. Ze zijn er tegenwoordig nu eenmaal veel vlugger mee dan vroeger. Of misschien niet. Misschien was het vroeger precies hetzelfde. Of nog erger En werd er alleen niet over gesproken. Stopten ze het al lemaal in de koperen doofpot. Zat dat zó? Nu niet meer in de koperen doof pot, maar naar het Rutgershuis. Frank en vrij. U mag het gerust weten. Ik had mijn besprekingen en een mening over de werkzaamheden van voor lichtingsbureaus. Na - en tijdens mijn gesprek met Iet van de Weg, de vrouwelijke arts, met wie ik voor dit interview een gesprek had, kan ik niet anders zeggen dan: „Ik wou dat wij vroeger zo'n bureau gehad had den en zover geweest waren, dat wij meer wisten over het sexuele ge drag van de mens. Misschien waren er dan niet alleen minder zwanger schappen, maar ook minder gefrus treerde mensen geweest. Want weet u hoe de egeltjes het doen? Hééél voorzichtig en daardoor hééél lief. En dat is een groot geluk. Ook voor mensenkinderen. Nine de Kruijff. Kopje Juliana van Margaretha Hennix - 1973. AMERSFOORT - Op 12 juni a.s. om 11 uur zal mevrouw Christina Magnusson (prinses Christina van Zweden) in het exposeum ZONNEHOF te A- i mersfoort de tentoonstelling ZWEEDSE VORMGEVING - 150 I jaar Gustavsberg - openen. I Deze tentoonstelling, die t/m 8 augustus duurt, geeft vanai jhet jaar 1825 een overzicht van I de porselein- en aardewerk- industrie in het kleine plaatsje Gustavsberg op één van de ei- I landen aan de kust bij Stock- I holm. In 1917 had daar de om- wenteling in de Zweedse vorm- I geving op keramisch gebied I plaats. Wilhelm Kage ontwierp het j „arbeiders"-servies. Kopjes j én borden voor alledag. Op dit moment ontstond ook de samen werking kunstenaar/industrie w Zweden. Een ontwikkeling die elders in Europa al aan de gang was. Zweden werd in deze industriële vormgeving échter toonaangevend. Met au thentiek werk van Wilhelm Kage (Lelieblauw-servies), het eers te vuurvaste aardewerk, ser- riezen en unica van Stig Lind- hérg en Berndt Friberg ziet men het gehele verloop tot in de vormgeving van sanitair- Porselein en plastic plantenbak ken van heden. Lindberg en Friberg leveren ook aanzien lijke prestaties in email en wanddecoraties. In Nederland eigenlijk nog te weinig bekend. Gustavsberg vandaag - legt zich in uitzonderlijke mate toe op kranen, handgrepen e.d. ook voor gehandicapten. Prinses Christina van Zweden is de jongste van Koning Carl XVI Gustav's vier zusters. Zij werd geboren op 3 augustus 1943 als dochter van de bij een vliegtuigongeluk in 1947 omge komen Prins Gustav Adolf en Prinses Sibylla. Evenals haar oudere zusters bezocht zij een gewone Zweedse school en stu deerde in Sockholm. Daarna vervolgde zij haar studies aan het Radcliffe College in Cam bridge, Massachusetts. Zij con centreerde zich daarbij hoofd zakelijk op de Amerikaanse Ge schiedenis, Muziek en 18de eeuwse Hollandse Kunst. Op 15 juni 1974 trouwde zij in Stockholm met de heer Tord Magnusson Zij hebben thans één zoon. Gustav, geboren 8 augustus 1975. Mevrouw Christina Magnus son, zoals prinses Christina zich het liefst genoemd ziet, heeft een sterk sociale inte resse. Voor haar huwelijk 4 werkte zij in 1971 op het in lichtingen-departement van het Zweedse Ministerie voor Bui tenlandse Zaken. In september 1973 trad zij toe tot de staf van het Zweedse Rode Kruis, waarbij zij zich hoofdzakelijk bezig hield met de internatio nale hulp en dan ook m maart 1974 de West-Afrikaanse sta ten als Mali en Nigeria bezocht. Vanaf 1965 tot op heden open de zij als koninklijk vertegen woordigster van haar volk we reldexposities in New York, maar ook filmfestival in Sor rento en modeweek inMtinchen. In 1971 in Tokio een tentoon stelling van de collectie Chi nese Kunstschatten van haar grootvader, wijlen koning Gus tav VI Adolf. Kunst en volk. Twee dingen, die zij trouw blijft. Ook na haar huwelijk Daarom opent zij 12 juni om 11 uur de tentoonstel ling Zweedse Vormgeving in exposeum Zonnehof te Amers foort. In de sfeer van de sociale gedachte zal mevrouw Chris tina Magnusson een aquarel o- verhandigd worden, die zij aan een kinder- of ander tehuis in Zweden zal mogen doorgeven. De opening zal tevens worden bijgewoond door professor Bo Broms, dr. Arthur Hald, Ma rianne Landqvist, curator Gus tavsberg Museum en Lisa Lar son, ontwerpster keramiek. „Leeuw" van Lisa Larson. Lelieblauw arbeidersservies van Willem Kage uit 1917. AMERSFOORT - Er is goed nieuws voor de liefhebbers van Kerkorgelmuziek in Amersfoort en de regio. Tijdens de zomermaanden zul len in de Amersfoortse Sint- Joriskerk in totaal twaalf orgel concerten gegeven worden, waarvan de eerste zal plaats vinden op dinsdag 15 juni a.s. en daarna wekelijks op dinsdag avond met uitzondering van 3 en 31 augustus. De Sint-Joriskerk bezit drie fraaie orgels t.w. het drie - klaviers Naber - orgel (veertig registers), het Metz- ler-koororgel (negen-registers) en het Metzler-positief (drie registers). Mede door het bezit van deze drie orgels, krijgt de orgelliefhebber de gelegenheid om vele orgelcomposities uit verschillende stijlperioden - uitgevoerd door vooraanstaan de organisten - te beluisteren. Als buitenlandse gast zal in de serie optreden de voortreffe lijke Franse organiste Michelle Leclerc (zie foto); organiste van de Kathedraal te Sens. De toegangsprijs tot de con certen bedraagt f3,50 (inclu sief programma). Houders van C. J. P., Pas 66en kinderen t/m 14 jaar f2,50. Overzicht orgelserie: Dinsdag 15 juni: Willem Hüls- man; 22 juni: Feike Asma; 29 juni: Klaas J. Mulder; 6 juli: Jan Jansen; 13 juli: Herman v. Vliet; 20 juli: Ewald Kooiman; 27 juli: Jaap Remmerzwaal; 10 augustus: Willem Hülsmann; 17 augustus: Michelle Leclerc; 24 augustus: Feike Asma; 7 september: Bert Matter; 14 sep tember: Willem Hülsmann. De organiste Michelle Leclerc

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7