Magistrale avonturen-epos van Jack Vance: „Durdane" „Ark van Noach", een verontrustend boek van Christian Zuber l JUBILEUM-UITGAVE MEULENHOFF-S.F.-REEKS Het woord voor wereld is woud", ecologische roman van Ursula LeGuin „DE HUIZEN VAN ISZM" EN „VIJF GOUDEN BANDEN" „OP ZOEK NAAR ZEI" - EEN MANNENB0EK MENSHEID BEDREIGING VOOR HET DIER Ray Conniff: fijne dubbelelpee „ALLE DERTIEN FABELTASTISCH GOED" - TRENDS VAN K00T BIE CHRIS HINZE: VARIATONS ON BACH FRED STUGER: SAXY SOUND leusder krant - algemene informatie DONDERDAG 17 JUNI 1976 11 „Durdane", door Jack Vance. Oorspronkelijke titels: „The Ano- me", 1971; 1973; The brave free man", 1972/1973 en „The Asutra", 1973/1974. Vertaling: Pon Ruiter. Uitgegeven door Meulenhoff Ne derland te Amsterdam in haar speciale SF-reeks nr. 100. Prijs: 19,50. 483 pagina's. De uitgeverij Meulenhoff viert haar honderdste SF-uitgave met de vertaling van Jack Vance's magistrale werk: .Durdane", een fiks brok SF van maar liefst 483 pagina's. Overigens organi seert Meulenhoff ter gelegenheid van deze 100-ste SF-roman een speciale SF-wedstrijd. waarover men u in de boekhandel nader kan informeren Jack Vance behoort in Nederland tot één der meest bekende SF-auteurs. Naast verhalen over avonturen op vreemde werelden (zoals de inmiddels beroemd geworden „Tschai" en de verhalen over de Duivelsprinsen) schrijft Vance even gemakkelijk en fas cinerend over de oude. vergane glorie van de planeet Aarde in haar laatste stervensuur (zoals in ,,De stervende aarde", ..Het laatste kasteel" en ..Te- lek"). Vance is een uitermate fantasierijk schrijver, die in de loop der jaren talrijke nieuwe werelden heeft geschapen We relden, die niet alleen kleurrijk en boeiend waren (en zijn), maar ook met een geheel eigen sfeer, ecologie en vooral eigen maatschappijvorm Daar naast weet Vance de lezer op overtui gende wijze te vertellen over allerlei bi zarre, soms gewone, maar toch andere wezens die deze planeten be volken. Kompleet met een eigen cul - tuur. die hij in de meeste gevallen uitge breid uitlegt aan de lezer op zijn eigen onnavolgbare, humoristische wijze Jack Vance schiep met de planeet „Durdane' opnieuw zon fasci nerende wereld vol onbekende vol keren. onbekende culturen in een bij zonder kleurrijke entourage. In het eerste deel van ..Dundane" maken we kennis met de jongens Mur, opgegroeid temidden van de sekte van de Chilieten een mannengemeenschap, die de vrouw als het vleesgeworden kwaad beschouwt en dienovereenkomstig de TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG vrouw al het werk laat opknappen, terwijl de mannen zelf zich te goed doen aan hypnotiserende middelen in sacrale sfeer om zich uit te leven in lustdromen. Een ingewikkelde ge meenschap vol met rituelen De jongen Mur ziet het echter allemaal niet zo zitten en ontvlucht de beklemmende sfeer van de Chilieten-tempels. Hij raakt aan het zwerven in het land Chant met zijn vele kantons met ieder hun eigen gebruiken en wetten. Aan het hoofd van alle kantons staat de Anome, de grote onbekende, beter bekend als ..De man zonder ge zicht". Een machtig man, want hij heeft het leven van iedere inwoner in handen via de halsband, die iedereen moet dragen. Eén druk op de knop en men heeft geen hoofd meerHet resultaat is een schijnbare vredestoestand zon der misdaad en ongerechtigheid, maar Mur ontdekt, dat er wel degelijk onrecht en misdaad is. Hij gaat op zoek naar de Anome om hem dat allemaal haarfijn te vertellen. Dat is nog maar het begin van een groots avontuur, dat steeds van karakter verandert, naarmate de jongen Mur. inmiddels omgedoopt in Gastel Etzwane, steeds meer de greep op de samenleving krijgt, dankzij de hulp van de aardman Iffnes van het Historisch Instituut Etzwane beleeft talrijke avon turen (die Vance met gloed beschrijft), waarna hij, zelf een machtig man ge worden, de strijd moet beginnen met buitenaardse aanvallers. Eigenlijk on gemerkt weet Vance de lezer binnen te leiden in het nieuwe avontuur, dat in het tweede deel ..De Roguskhoi' een aan vang neemt en tenslotte - toch nog on verwacht ontnuchterend - eindigt in het derde deel ,,De Asutra'waarin Vance tevens de mistroostige geschiedenis van een ander, buitenaards ras schil dert. Durdane" doet qua opzet en soms wat betreft de inhoud, denken aan het boek „Tschai", waarin immers ook sprake is van een overvloed aan totaal verschillende, buitenissige volkeren op een vreemde planeet. Toch is „Durda ne" verder niet met welk ander verhaal ook te vergelijken, ook al zal men typi sche SF-eiementen, zoals de halsband, ook in romans van andere schrijvers tegenkomen. De fantasie, waarmee Jack Vance zijn werelden beschrijft, is eigenlijk on voorstelbaar groot en het meest knappe is nog wel. dat hij er van het begin af in slaagt de lezer in die wereld te laten geloven als een realiteit, ver van de aarde verwijderd Een ander belangrijke element is de herkenbaarheid van de menselijke be schavingen. Ze zijn anders, buitenissig, bizar soms, maar in de kern wordt de menselijkheid behouden. Een mense lijkheid, die maar al te vaak wordt geac centueerd en getypeerd door het enorme geweld, door de agressie van de sterkste, maar die in de subtielere ondergrond van het verhaal een erg warme menselijkheid is. die, ontdaan van haar agressieve mantel, do mens toont zoals die in het begin van haar bestaan ooit is geweest. Het zijn de en kelingen, die het gevoel van rechtvaar digheid uitdragen. Het zijn die enkele .geweldenaren", die in staat zullen zijn om de opmars der mensheid in het grote heelal kosmisch te rechtvaardi gen. Ondanks de opmerkelijke arrogan tie van de moederplaneet. Meulenhoff heeft met „Durdane" op uitstekende wijze het jubileum van 100 SF-uitgaven gevierd. Hon derd SF-romans en korte ver halenbundels van hoofdzakelijk bui tenlandse auteurs. Misschien dat Meulenhoff de tijd nu rijp acht om in haar volgende honderd titels wat méér aandacht te besteden aan het werk van de Nederlands-talige SF- schrijvers. Waarmee de hegemonie van het buitenland in deze toch wel boeiende, goedgekozen reeks, zal zijn verbroken. Bert Vos. ff' „Het woord voor wereld is woud," Oorspronkelijke titel: „The word for world is forest," 1972, door Ursula K. LaGuin, gevolgd door „Nine lives," 1969 en „The End," 1970. Ver taling J. A. Schalekamp. Uit gegeven door de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht in haar Prisma-reeks nr. 1686. (SF) Ursula LeGuin schrijft SF-romans die voornamelijk gebaseerd zijn op de afwijkende ecologie en cultuur van andere planeten. Méér nog dan welke auteur in dit genre weet Ur sula LeGuin de lezer te boeien door haar enorme karakterisering van de hoofdfiguren en door het feit. dat zij in al haar romans eerbied toont voor andersoortig leven. Met een zekere vertedering beschrijft zij de door haar gefantaseerde planeten met de daarop behorende volkeren, meestal met subtiele gebruiken, die een ritueel vormen met een aparte I bekoring. Ursula LeGuin schrijft I vanuit haar typisch vrouwelijke ge voelens die veel minder de agressie en de hardheid van de in hoofdzaak mannelijke heelal-veroveraars ac centueert dat haar mannelijke colle ga's dat doen. Ursula LeGuin is één van mijn lievelingsschrijfsters Dat komt hoofdzakelijk, omdatzij SFschrijft in de meest pure vorm. Poëtisch ver halend. dromend bijna over vi sionaire planeten in de oneindige kosmos met iedere planeet op zich een wereld vol leven herbergend. Warm, echt leven, ook al wordt dit door de geweldenaar „mens" maar zelden direkt als zodanig herkend. De pure vernietigingsdrang van de mens speelt ook in „Het woord voor wereld is woud" een be langrijke rol. met daarnaast de kracht van het vredelievende Ath- seeërs, kleine mensachtige wezens, die in het woud leven, als het ware één zijn met de bossen, met de bomen die hun huis zijn. Ze worden als half intelligent door de menselijke kolonisten gebruikt voor slavenarbeid totdat de ommekeer komt en de „Krietsies," zoals ze door de kolonisten worden ge noemd, het slavenjuk van zich af gooien. Niet gewelddadig, want „geweld" en „doden" zijn begrip pen, die bij hen onbekend zijn. Maar toch De kolonisten zijn houtkappers. De aarde heeft een groot gebrekaan hout, deze planeet heeft er méér dan genoeg van. Maar met het kappen van de eeuwenoude bomen, kappen zij het leven van een volk af Een volk, dat vreedzaam wenst te leven binnen en buitende droom. De Athsheeérs maken dan kennis met het begrip „doden." Een zeer pijnlijke gebeurtenis, die hen ver wart. Ursula LeGuin schrijft aan het slot van haar verhaal: „Schrijven is ge woonlijk zwaar werk voor me, en prettig: dit verhaal was gemakkelijk te schrijven en onplezierig. Het liet me geen keus Dit schrijven was zo'n beetje als een dictaat opnemen van een baas met een maagzweer. Waar ik over wilde schrijven was het bos en de droom, dat wil zeggen, dat ik een zekere ecologie van binnenuit wilde beschrijven en wat wilde spelen met enkele van de ideeën van Hadfield en Dement over de funktie van de droomslaap en de toepassing van de droom Maar de baas wilde het hebben over de ver nietiging van het ecologische even wicht. Hij wilde niet spelen. Hij wilde moraliseren Ik ben niet zo dol op moralistische verhaaltjes, want ze missen vaak barmhartigheid. Ik hoop dat het met dit niet het geval is zij legt hiermee duidelijk uit, wat het verschil van dit verhaal is met de meeste van haar andere. Het is anders geschreven, iets harder, iets minder poëtisch, maar niettemin bleef toch de barmhartigheid, de liefde voor het leven, begrippen die In Le- Guin's boeken steeds voorop staan. Ze moet zich toch de vol gende keer echter niet meer de wet voor laten schrijven door wie dan ook. In haar eigen vrijheid is zij het beste. V „De huizen van Izsm De vijf gouden banden door Jack Van ce. Oorspronkelijke titels: „The houses of Oszm, 1964 en „The five gold bands," 1950. Vertaling Ivain Rodriguez de Léon. Uitge geven door Meulenhoff Nederland te Amsterdam in haar speciale SF-reeks nr. 104.243 blz. Prijs 10,50. Twee romans van Jack Vance in één band. Het kan tegenwoordig niet op bij Meulenhoff, die met vaste regelmaat Jack Vance in haar fonds stopt. Hoewel „De huizen van Iszm" en „De vijf gouden bandenniet direkt de beste verhalen van Vance zijn. zijn ze zonder meer toch wel de moeite van het lezen waard. De romans horen thuis in de categorie „schelmse romans,wat be tekent. dat Vance op de humoristische avonturentoer gaat Van deze twee romans vind ik „De huizen van Iszm" de beste. Dit verhaal gaat over een zeer merkwaardige pla neet, Iszm, waar volautomatische plant aardige huizen groeien. Felbegeerd in het heelal, maar slechts met mondjes maat uitgevoerd en dan nog alleen de mannelijke exemplaren. Uitvoer van vrouwelijk zaad is ten strengste verbo den en kan de dood kosten aan de on verlaten, die dit toch proberen. De Aardse plantkundige Aile Farr maakt eer. simpele studiereis naar deze eigenzinnige planeet en komt daarmee nietsvermoedend terecht in een groot - scheeps komplot van zaad-dieven. Het wordt een schitterend avontuur, waarin Vance zich weer lekker uitleeft in allerlei fantastische zaken. Vooral de ontkno ping is de moeite waard. „De vijf gouden banden" is het ver haal van Paddy Blackthorn, die op jacht is naar het geheim van de ruimtestuwer, ook in handen van een monopolie, dat de aarde niet al te best gezind is. Hoewel Paddy niet altijd de slimste van de kos mos genoemd kan worden, weet hij zich aardig te handhaven en komt zelfs in het bezit van de vijf gouden banden, waarin het geheim van de ruimtestuwer zit. Dat de halve kosmos dan de jacht op hem opent, deert hem niet zoveel. De kunst is om het geheim veilig op aarde te krijgen Jack Vance weet de lezers te boeien met zijn relativerende schrijfstijl, waarin het avontuur de hoofdrol speelt. V „Op zoek n^ar Zei", 1962 door Lyon Spraque de Camp. Oorspronkelijke titel: „The hand of Zei", vertaald door Annemarie Kindt. Uitgegeven door Deltos Elsevier te Am sterdam In haar nieuwe SF- reeks nr 5. Prijs ƒ.11,90, 141 bladzijden. Op zoek naar Zei is het vervolg op De hand van Zei en begint met de ontsnap ping van Zei, prinses van Qirib uit de handen van haar ontvoerders waarna zij samen met Dirk Barnevelt vlucht op geïmproviseerde ski's over de onmete lijke oppervlakte van drijvende zeeplan ten Barnevelt stelt een strafexpeditie samen om de kidnappers van Zei op te sporen maar ondertussen moet hij ook nog zijn baas Shtain die spoorloos ver dwenen is zien op te sporen Zei en Barnevelt beleven de meest griezelige avonturen en Barnevelt krijgt het extra moeilijk want Zei probeert hem te ver leiden Alleen de landelijke traditie dat elkjaarde prinsgemaal instukjes ge hakt en opgegeten wordt weerhoudt hem er van Zei te trouwen. „Op zoek naar Zei" is pretentieloos SF-amusement. Spraque de Camp - zo „Ark van Noach," door Christian Zuber. Oorspronkelijke titel: „L' arche de Noë," 1974. Vertaling: Henny Scheepmaker. Uitgegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht in samenwerking met het Wereld Natuurfonds. 294 bladzijden met 126 kleurenfoto's. Prijs 45,- Hoe rijk we ook denken te zijn, de wereld is in tientallen jaren tijds weer een enorm stuk armer geworden Op kapitaal belust is de mensheid er niet voor teruggedeinsd om talrijke diersoor ten uit te moorden Dankzij het feit, dat steeds meer mensen zich ervan bewust zijn, dat aan deze zinloze moord een einde moet worden gemaakt, konden talrijke diersoorten voor uitsterven worden behoed. Het Wereld Natuur Fonds is een van die overkoepelende instellingen, die zich inzetten voor het behoud van de natuur in al haar fascine rende geledingen De mens is het wreedste roofdier aller tijden en door haar toedoen zijn reeds tal van diersoorten van onze aardbodem verdwenen Andere heb ben het nét overleefd De bekende Franse schrijver, cineast en fotograaf Christian Zuber heeft tien jaar lang ge reisd, door zes werelddelen, om in „Ark van Noach' een aanklacht tegen de moordlustige mens vast te leggen Het is een fascinerend, schitterend geïllustreerd boekwerk, maar tevens verontrustend door haar inhoud. Met verbijstering nemen we kennis van de ellendige geschiedenis van de Ben gaalse tijger, waarvan er in 1920 nog ruim 40.000 waren en in 1972 nog slechts 1800. Deze soort kan waar schijnlijk nog gered worden door het im- en exportverbod dat in de meeste landen geldt voor bont van gestreepte en gevlekte roofdieren. Niet meer te redden is bijvoorbeeld de Aziatische jachtluipaard in dit boek is een foto op genomen van het nog enige levende exemplaar. Ook voor de Indische leeuw, waarvan er nog circa 150 exem plaren in het Girwoud in India leven, ziet de toekomst er somber uit De grootste leeuwesoorten, de Kaapse leeuw en de berberleeuw, zijn reeds uitgestorven. Wie kent de wellicht zeldzaamste vogel ter wereld, de tsi kiriti? Of het dwerg- zwijn, waarvan men dacht dat het in 1920 was uitgestorven, maar dat in 1972 weer opdook in Assam? Vanaf het begin van de jaartelling tot de Middeleeuwen zijn er ruim honderd diersoorten uitgestorven. Vanaf de Middeleeuwen zijn er ruim honderd diersoorten uitgestorven. Vanaf de Middeleeuwen tot het eind van de vorige eeuw nog eens honderd en van 1900 tot 1972 al bijna honderdtien Met liefde voor het dier probeert Christian Zuber ons via zijn boek „Ark van Noach" te waarschuwen. Het is een uniek kijk- en leesboek geworden met 126 grote kleurenfoto's en tal van andere illus traties en tekeningen. Het is niet altijd een even opgewekt verhaal wat Zuber ons te vertellen heeft. Maar misschien dat „Ark van Noach" een bijdrage kan leveren tot meer begrip van de mens tot de natuur en voor het leven dat het herbergt. Voordat het te laat is. Aanbevolen! Bert Vos is tenminste mijn indruk - heeft met dit verhaal niet zo'n erge inspanning nodig gehad, want het verhaal is erg rechtlijnig en simpel van opzet. De be schreven avonturen op de planeet Khrisna zijn in de traditie van Jack Vance maar missen deels de fascine rende kleurrijkheid, die Vance zijn krea- ties meegeeft Niettemin is het - evenals het eerste deel - een amusant verhaal, met humor geschreven. Hoe wel je je natuurlijk af kunt vragen of een vrouwenmaatschappij zoals die van Qirib - indien het ooit ergens realiteit wordt - zo zal zijn Het verhaal is dan ook typisch door een man geschreven en dat wordt vooral in dit deel van het verhaal overduidelijk gemanifesteerd Maar ja, er zullen in het oneindige heelal allerlei vreemde zaken voor komen. En waarom dan niet een ko ninkrijk, geregeerd door vrouwen, waarbij de koningin ieder jaar haar prins-gemaal oppeuzelt als ean soort offer aan de godin? V POUUX „Nou. ik zou nu die t.v -uitzending maar eens uit mijn hoofd zetten" PRATEN OVER PLATEN EN MUSICI DIE ZE MAKEN Ray Conniff and the singers: „Somewhere my love" en „Bridge over troubled water" - dubbelelpee. Uitgebracht door de platenmaatschappij CBS te Haarlem op het CBS-label nr. 22017 - in uitstekend stereo. Als ik Willem Duys zou zijn, dan zou ik na het beluisteren van deze twee elpees waarschijnlijk uitbarsten in een lange reeks lyrische ontboezemingen, zoals „Ray Conniff en zijn zangers en zangeressen weten op een verbluffende wijze hun stemmen als muziekinstrumenten te gebruiken, ei genlijk hebben ze geen instrumentale begeleiding nodig. Ze kunnen het zon der, Op deze dubbel-elpee zijn weer tal van schitterende vocale staaltjes te be luisteren en ik zeg niets teveel als ik vertel, dat ik met enorm veel plezier en achting heb geluisterd naar wat Ray Conniff en de zijnen in de groeven heb ben vastgelegd. En ook u zult onder de bekoring komen van de kracht, die deze stemmen samen bereiken in al hun per- J fectie." Maar ik ben Willem Duys niet en heb evenmin de behoefte om deze iwee el- pees op deze manier te begeleiden. Toch is hetgeen Ray Conniff en de zijnen brengen uiteraard gewoon kwali teit en de talrijke evergreens die op •- deze dubbelelpee staan gegroefd zijn de moeite van het beluisteren waard voor hen. die van dit genre houden. Het is ontspannen muziek en zang. inder daad tot in de perfektie uitgevoerd Om enkele van de meest bekende songs te noemen: „Red roses for a blue lady", ..Downtown". ..Edelweiss ..Somewhere my love .Tie me kangaroo down, sport „Bridge over troubled water", „I'll never fall in love.' again" en „Midnight Cowboy In totaal 22 nummers. Bert Vos.G t i 1.1 i „Alle dertien fabeltastisch", Elpee van het Simplisties Verbond, op het Simpelpee- pabel nr SV 2 - in uitstekend stereo. Koot en Bie zijn twee handige, simpele jongens. Ze hebben nog talent ook. Want wie heeft bereikt, wat zij heb ben klaargespeeld7 Eigen vaste zend tijd, een eigen platenlabel? Voor mij ligt de tweede Simpelpee van het edele duo onder de titel Alle dertien fabel tastisch goed", met op de achterkant een goed geproportioneerde juffrouw, die dat op bijna geen enkele manier verbergt voor de nieuwsgierige blikken van platenkoper Het is. alsof ze wil zeggen: „I want to fuck you", zoals Koot en Bie in schitterende rockarran- gementen en een uiteraard erg simpele tekst met kracht naar voren brengen op 4 deze elpee. Dat nummer en nog tal van anderen vormen samen een uitstekend „radioprogramma', waarin allerlei zaken op deskundige wijze op de hak worden genomen. Een parodie op Hil versum drie. zou je bijna kunnen zeg gen, compleet met de holle frases het waardeloze geprietpraat van de pre senta toren. Wie zegt. dat de tijd van de Cliché mannetjes definitief voorbij is. heeft on gelijk. Deze tweede Simpelpee bewijst dat opnieuw overduidelijk. Want Koot en Bie- ondanks het feit. dat zij onder de vlag van het Simplisties Verbond va ren, stelden hun elpee samen uit 'oute- cliche s, relativerend en spottend Zoalc het nummer „Kaal", waarin een radio consumentenorganisatie de vuige han delsmethoden van zwendelaars in haartonicum ontmaskert. Of „Enge bu renwaarin Koot en Bie nog eens de vinger op de zere politieke plek van he veelpartijenstelsel legge Eng hoor aiio maal. Maar steengoed. Fabeltastis- he toppers van twee handige showb'ni^n met talent voor trends Chris Hinze: Variations on Bach, elpee. Uitgebracht door de platenmaatschappij CBS te Haarlem, met Louis van Dijken Jan Goudswaard. CBS 80745- in uitstekend stereo. De Nederlandse fluitist Chris Hinze. die tijdens het Holland Festival de pre mière gaf van zijn muziekstuk „Parci- val" en daarin alle mogelijke muziek stijlen verwerkte, is het best op dreef, wanneer hij - in dit geval samen met Louis van Dijk (piano) en Jan Gouds waard (akoustische gitaar), bijgestaan door de musici van de Chris Hinze Combination- moderne vertolkingen van klassieken maakt, waarbij hij als fluitist de hoofdrol speelt. Dat was onder meer het geval mei de elpees „Sketches on Bach' en dai ir ook nu weer het geval met „Variations on Bach", een vervolg eigenlijk op de eerstgenoemde elpee De muziek die Hinze op deze elpee maakt, zal een vrij groot publiek aanspreken, want ook al zijn de jazz-invloeden duidelijk te her kennen. Hinze heeft zonder meer op deze elpees zijn eigen stijl gevonden, die niet bombastisch is qua uitvoering maar eerder uit een reeks speelse ar rangementen bestaat, lichtvoetig door de begeleidende musici gevolgd In het algemeen ben ik geen liefheb ber van moderne jazz Ik begrijp die muziek niet. heb er geen enkele voeling mee Integendeel, dat soort muziek irri teert mij in hoge mate Chris Hinze daarentegen boeit mij. Door de eenvoud waarmee hij klassieke melo dieën in moderne zetting brengt, maar tevens door de ongelooflijke virtuositeit van zijn fluitspel „Variations on Bach" is een schitte rende elpee voor een groot publiek. En daarom alleen al een belangrijke plaat V Fred Stuger: „Saxy Sound", elpee. Uitgebracht door de pla tenmaatschappij CBS te Haar lem op CBS 53082 in uitstekend stereo. De Nederlandse saxofonist Fred Stu ger is van platenmaatschappij veran derd en is nu ondergebracht bij CBS te Haarlem, waar nu zijn eerste elpee on der CBS-vlag werd uitgebracht: „Saxy Sound". Tegelijk met deze elpee verscheen 'n single, waarop „Miranda" met op de achterkant „Spanish Domi no". twee nummers van Stuger zelf. die overigens ook de meeste andere num mers op deze elpee voor zijn rekening nam „Saxy Sound" is een fijne elpee voor mensen, die van gemakkelijk in het ge hoor liggende instrumentale easy listening-muziek houden. Een beetje dromerig komt de muziek op je over. vooral door de uitstekende sound van Stuger's saxofoon. Stuger wordt bijge staan door Albert Van Woudenberg op bas. Martin Deijst op drums, Frederik Paul op piano. Wim Onink op ac cordeon, Mien v. d. Heuvel en Toos v. d. Brink op'mandolines en André Sommer op steel-gitaar V. Op de foto Fred Stuger.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 13