Plan economisch uitvoerbaar Iverleg-instanties hebben veel waardering voor ontwerp Uit het logboek van de politie Onze Leusdense muziekschool S OOROVERLEG BESTEMMINGSPLAN TWEEDE FASE Ingezonden: LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 17 JUNI 1976 5 fan de radaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Hoewel het aantal opmerkingen over het bestem- Ingsplan Leusden/Centrum - tweede fase toch nog altijd een boekwerkje yan 16 pagina's omvat, hebben de 28 in het vooroverleg betrokken instanties het algemeen veel waardering voor het totale plan, dat uitstekend is angepast aan de gewijzigde zienswijze binnen het kader van de ruimtelijke rdening in Nederland. De opmerkingen van deze instanties betreffen dan ook hoofdzaak aanvullingen en veranderingen van en in de voorschriften ter arduidelijking van het totaal. De uitkomsten van dit vooroverleg werden ezonden naar de leden van de werkgroep Bestemmingsplannen. Voor zover e gemaakte opmerkingen voor onze lezers wellicht interessant zijn, nemen e die over. Het openbaar busvervoer dient meer ijgen. CHOOLSTEEGBOSJES De Hoofdingemeur-direkteur van de indinrichting in de provincie Utrecht ndt de bebouwingsvrije zóne ten noor- en van de Schoolsteegbosjes onvol- nde om waterstandsdalingen in het :hoolsteegbosjes-complex te voor- imen Volgens de HID zullen er geen irbmdingen mogen blijven bestaan ;en het oppervlaktewater in de mwbouwwijken en de Schoolsteeg- ;jes. Ook heeft deze instantie voor- ;nog bezwaren tegen stedelijke funk- waar dan ook - binnen de te hand- iven 100 meter brede overgangszone, lerigens geeft de HID voorkeur aan %oop van het complex door de na- schermingsinstantie t gemeentebestuur is het daar ils niet mee eens. Zij schrijft: ,,Het irschil in waterniveau tussen de jchoolsteegbosjes en de nieuwbouw wijken bedraagt maximaal 40 centime- f Uit verricht grondonderzoek is ge leken. dat dit hoogteverschil ruim- hoots kan worden opgevangen in de noemde strook van 100 meter. Het irschil in waterniveau tussen beide ibieden houdt reeds in" aldus het ge- leentebestuur. „dat geen directe open ferbindingen aanwezig zullen zijn. Dit imt overigens niet weg. dat geen en- ile verbinding zal worden gemaakt, imeer daar er op zal worden toegezien, it het oppervlaktewater in de nieuw- iuwwijken van een goede kwaliteit zal ijn. Uit de inventarisatie is gebleken, dat it complex Schoolsteegbosjes naar it oosten toe in de waarde toeneemt, let westelijk deel is een open agrarisch lebied. Dit heeft ertoe geleid, een in itelijke richting afnemende stedelijke ivloed vanaf de Hamersveldseweg bij irbaat niet uit te sluiten. Daarom zijn het westelijke deel van de 100 meter lufferzóne dan ook enige stedelijke be stemmingen gedacht, die naar de lening van het gemeentebestuur wel len in de gedachte van een over- langszóne tussen Schoolsteegbosjes m de nieuwbouwwijken. fietsers", zegt het gemeentebestuur. .schoolgaande jeugd, is de situatie hier zeer gevaarlijk Verwacht mag worden, dat de komende jaren de hoeveelheid verkeer op deze weg eerder zal toene men, dan afnemen. Dit is dan ook de reden, waarom wij nog steeds voorstan der zijn van de aanleg van een fietspad langs de Lockhorsterweg en wel op zo n kort mogelijke termijn. Overigens is deze zaak niet geregeld in het aan de orde zijnde bestemmingsplan' VRIJE BUSBAAN Een vrije busbaan, zoals door het ge meentebestuur wordt bepleit, heeft niet de instemming van de HID, gezien de verstorende invloeden op onder meer het zeer waardevolle landgoed Look horst. Het gemeentebestuur van Leusden denkt daar duidelijk anders over: ,,Het idee van de vrije busbaan zal nog verder moeten worden uitgewerkt en bestu deerd Afhankelijk van de resultaten van een nieuwe brug over het Valleikanaal ten behoeve van een beter openbaar busvervoer, zoals de gemeente dat voorstaat en ook de Nederlandse Spoorwegen (c.q. busbedrijven) dat wel toejuichen. De Nederlandse Spoorwegen pleit overigens ook voor een betere busont sluiting van het noord-oostelijke deel van het plangebied, door daar een voor de bus geschikte weg aan te leggen. Zij dringt er bij het gemeentebestuur op aan om de verschillende bushaltes zo goed mogelijk (en zo snel mogelijk) be reikbaar te maken door rechtstreeks op deze bushaltes aansluitende voetpaden. AANSLUITING RIJKSWEG 28 De Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering (PUSW) wil graag weten, wanneer meer ze kerheid is te verwachten ten aanzien van de direkte aansluiting op Rijksweg 28 op de nog aan te leggen Biezenkamp niet vergeten in totale ontwikkeling winkelvoorzieningen het plan niet voldoende van buurtwin- kelsteunpunten is voorzien. ,,De si tuering van buurtwinkelsteunpunten in het oosten van het plangebied roept een vraagteken op. De PPD acht het op zijn plaats, dat de mogelijkheid om - daar na gebleken behoefte - alsnog een vorm van winkelvoorziening te realiseren niet bij voorbaat moet worden uitgesloten". Wat betreft het hoofdwinkelcen trum vindt de PPD, dat een maximum percentage in de voorschriften dient mogelijkheden in Leusden/Centrum te LOCKHORSTERWEG Ten aanzien van verkeer en ven/oer heeft de HID ook enige opmerkingen ,Nu de Lockhorsterweg ongeschikt is verklaard als externe ontsluiting, wordt aangenomen, dat hiermee de gedachte om een fietspad langs de Lockhorsterweg aan te leggen zal zijn verlaten". Het gemeentebestuur vindt de Lockhorsterweg echter één van de belangrijkste ontsluitingswegen van Leusden, ook al leent deze weg er zich helemaal niet voor ,,Voor met name de deze nadere studie zal de vrije busbaan al dan niet worden aangelegd. Overigens zijn wij van mening, aat ae invloed op het omliggende gebied tot een minimum beperkt kan worden gezien het feit, dat geen ingrijpende werkzaamheden behoeven te worden uitgevoerd en de baan uitsluitend door de bus zal worden gebruikt" Merkwaardig genoeg gaat de Neder- landseSpoorwegenjnamensdedesbe- treffende vervoersbedrijven) niet in op deze vrije busbaan De Hoofdingenieur-direkteur van de Landinrichting heeft overigens ook zijn bedenkingen tegen het verlengen van de Noorderinslag en het aanleggen van Noorderrandweg. Het gemeentebe stuur zegt hierover: ,,De gesprekken hieromtrent met Rijkswaterstaat ge voerd, geven aanleiding om bij de planning van Leusden/Centrum uitte gaan van hetfeit, datdeze aansluiting zeker gerealiseerd zal worden. Het tijdstip van realisering zal wat ons betreft zosnel mogelijkplaatsvinden. We gaan er overigens wel van uit, dat rond 1980 deze aansluiting zeker zal zijn uitgevoerd". BUURTWINKELS De Provinciale Planologische Dienst vindt dat vooral het oostelijke deel van Fietspad langs de Lockhorsterweg een noodzakelijkheid op korte termijn. te worden opgenomen van te realise ren winkels in de sector „dagelijkse levensbehoeften" om een over bewinkeling te voorkomen In re latie tot de overige winkelcentra In Leusden. De PPD wijst er op, dat de taak, funktie en omvang van het centrum De Biezenkamp in relatie tot de nieuw te scheppen mogelijk heden, nog eens bezien dienen te worden. Het gemeentebestuur zegt hierover: ,,De voorschriften zullen zodanig worden aangepast, dat in het oostelijk deel van het plan de mogelijkheid aan wezig is. dat hier een winkelvoorziening wordt gerealiseerd met een maximum oppervlakte van 300 m2 Wat betreft de opmerkingen ten aan zien van het hoofdwinkelcentrum acht het gemeentebestuur het niet gewenst in de voorschriften reeds een branche verdeling op te nemen. Bij de detaillering van het plan zal deze opmerking van de PPD uiteraard betrokken worden. „Overigens wordt het hoofdcentrum ontwikkeld vanuit het gegeven van een uitgebreide Biezenkamp en de noodza kelijkheid van buurtsteunpunten", aldus de gemeente WERKGELEGENHEID De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amersfoort en Omstreken verklaart zich akkoord ..met de aan het plan ten grondslag liggende taakstelling voor de bevolkingsomvang van 28.500 personen in 1985 voor de gehele ge meente Leusden Met name wordt het streven ondersteund een relatief groot aantal woningen op te leveren in de jaren 1978 en 1979 tegen de achtergrond van het feit. dat zich momenteel een stagna tieperiode van ongeveer anderhalf jaar in de woningbouwprogrammering afte kent. Met de aangebrachte samenvoeging van de twee oostelijke winkelsteunpun ten tot eén concentratie van grotere om vang kan op grond van stedebouwkun- dige motieven worden ingestemd (be doeld wordt het winkelbuurtcentrum nabij de boerderij in Alandsbeek-red.). ..Grondslag voor het gemeentelijke beleid", aldus de Kamer van Koophan del. ..met betrekking tot de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Leusden is het streven naar een omvang van het aantal arbeidsplaatsen ter grootte van tenminste 50% van de beroepsbevol king. Terwijl het hier volgens de ge meente gaat om een minimum doelstelling. dient aan deze beleidslijn eerder het accent van een maximum te worden toegekend. De Kamer pleit dan ook voor een herbezinning op de hoe veelheid bedrijfsterrein die voor de ko mende periode zal worden ontsloten. Hetgemeentebestuur van Leusden hierover: „Door een aantal recente vestigingen in de vierde sector zal met de automatische toename van het aantal verzorgende arbeidsplaat sen in 1985 reeds de genoemde 50% zijn benaderd of overschreden. Zolang in regionaal verband nog geen duidelijke afspraken zijn ge maakt over de spreiding van de soor ten van werkgelegenheid over de regio-gemeenten en bovendien on derzoeken van met name de Kamer van Koophandel naar de omvang van de werkgelegenheidsterreinen geen duidelijkheid verschaffen, zijn wij het niet eens met de opmerking dat met betrekking tot de 50% van een maxi mum doelstelling moet worden ge sproken. Bij de bestemmingsplan nen voor de betreffende werkgele- genheidsgebieden zal hierop zeker worden teruggekomen". ECONOMISCHE UITVOERBAARHEID De Provinciale Griffie, afdeling 3. acht het bestemmingsplan tweede fase eco nomisch uitvoerbaar Enkele be langrijke opmerkingen van deze instan tie: ,,ln de nota" kosten bovenwijkse voorzieningen Leusden-centrum" is re kening gehouden met bedragen van de provincie, het rijk en derden Reeds in een eerder stadium is door G.S. gewezen op de onzekerheid welke be staat met betrekking tot de van de pro vincie te verwachten bijdragen'. Het gemeentebestuur van Leusden heeft hier - zo zegt zij - rekening mee gehou den ..Maar verdere versobering achten wij niet mogelijk en zal ten koste moeten gaan van bijvoorbeeld geluïdswerende maatregelen voor belangrijke wegen", zo geeft zij de Provinciale Griffie te ver staan. Voor de realisering van de tweede fase komt een bedrag van 12.548.790,- ten laste van de eerste fase. Het waarom van dit omslaan van Isten wordt uit het overleg niet duidelijk WAARDERING Vrijwel alle instanties hebben veel waardering voor het ontwerp, maar bovendien voor de wijze, waarop de bevolking reeds in een vroeg stadium bij de planning is betrokken. Vrije busbaan via spoorlijn Amersfoort-Veenendaal' De hoofdingenieur- direkteur van de Landinrichting prov. Utrecht ziet het nog niet zitten. LEUSDEN - Het zal de krantenle zer, radio-luisteraar en TV-kijker het ontgaan zijn, dat er reeds ge- Iruime tijd een beweging op gang is te komen tot herstructurering van gezondheidszorg, met als doel te komen tot een betere, efficiëntere ge zondheidszorg. Bij de herstructureringsplannen, zo als die ook zijn neergelegd in de vo- pig jaar in het parlement besproken [.Structuurnota gezondheidszorgvan Staatssecretaris Hendriks, wordt het Zwaartepunt vooral gelegd op verbe uring. versterking van de wat wij eouden willen noemen de thuisgezond heidszorg. In de kring van de kruis verenigingen is men zich dan ook al Seruime tijd aan het beraden hoe de kruisverenigingen hun aandeel in een betere, efficientere thuisgezondheids zorg kunnen waar maken. Duidelijk is geworden dat dit alleen kan door bundeling van krachten, door kis eenheid te gaan optreden. Om dit te kunnen bereiken is ook voor d-» kruisverenigingen herrt" lurering onder meer in de vorm van éénwording noodzakelijk. De landelijke en provinciale ver- enigingen van het Groene. Wit-Gele Oranje-Groene Kruis (overigens voorafgegaan door vele plaatselijke kruisverenigingen) gaven het voorbeeld an zijn reeds enige tijd gefuseerd tot aen landelijk c.q. provinciaal kruisin- stituut. Ook in de meeste plaatsen in de pro vincie Utrecht, waar meer kleuren kruisverenigingen werkzaam waren, zijn die verenigingen intussen gefu seerd. Door de éénwording en schaal vergroting van het kruiswerk, kan on- getwijleld een betere, efficientere or ganisatie tot stand kumen. met meer leden' en meer financiële armslag De samenwerking met de overheid (Gemeente), personen en organisaties werkzaam op soortgelijke of neventer- reinen (huisartsen, ziekenhuizen, maat schappelijk werk enz kan worden vergemakkelijkt en opgevoerd De ser viceverlening aan de leden (bereik baarheid wijkgebouwen, magazijnar tikelen enz.) kan worden verbeterd. Een meer doelmatige planning van de werkzaamheden (organisatie van de consultatiebureaus, groepsvoorlich- ting) kan worden doorgevoerd. En tenslotte kan vanuit één ver eniging beter worden ingespeeld op de verdergaande herstructurering van het kruiswrk in de vorm van z g basiseenheden. Dit zijn streeksgewijze werkverbanden van de kruisverenigin gen, die uitgaan van een samenwer kingsverband, waarin een aantal (9 tot 15) wijkverpleegkundigen en wijk ziekenverzorgenden, onder leiding van een hoofdwijkverpleegkundige, werk zaam zijn De thans in voorbereiding zijnde nieuwe rijkssubsidieregeling voor het kruiswerk gaat van het doen werkzaam zijn in deze z g basiseenheden uit. Van de zijde van de besturen van het Groe ne- en Wit-Gele Kruis wordt er de nadruk op gelegd dat men ook in de nieuw voorgestelde gefuseerde kruis vereniging het levensbeschouwelijk as pect in de zorg wel degelijk in het oog wil houden, ook al wordt dan de levens beschouwing als organisatieprincipe losgelaten en de nadruk gelegd op de kwaliteit van de hulpverlening en de hulpverleners. De nieuwe organisatie zal zich zo danig opstellen - de statuten bevatten daarvoor expliciete bepalingen - dat aan ieders overtuiging recht wordt gedaan. Dat wil zeggen: de organisa tie laat alle vrijheid en ruimte voor de levensbeschouwing, zowel bij de cliënten, werkers als bestuur. Dit houdt mede in, dat de werkers open moeten staan voor de geestelijke nood van de cliënten. (buiten de verantwóórdelijkheid van de redaktie) Als moeder van meerdere jonge leerlin gen en als leerling zelf, ben ik vaak op de muziekschool. Het heeft me van het begin af verbaasd, dat men een gebouw voor een muziekschool, op zo'n ongun stige plaats kan kiezen: le het ligt absoluut niet centraal 2e In de winter is het er erg donker (vele kleintjes worden gebracht, maar ook erg veel kinderen laat men rustig alleen gaan). 3e Dan die toch_al gevaarlijke zwarte weg, waar enorme vrachtwagencombi naties langs denderen (50 km??) en alle kinderen langs MOETEN! 4e De weg naar binnen is nu prachtig geasfalteerd. Enorm, maarnu een rede te meer voor vele automobilis ten om binnen te racen! 5e DE BRANDWEER!!! Verleden week had ik les toen er brand alarm werd gegeven. Ik heb 1000 V angsten uitgestaan en met mij de docen ten. Het alarm hoor je niet, maar de auto's racen binnen. Op dat moment ging er een klas van de muziekschool uit. De kinderen hadden gelijk in de ga ten, wat er aan de hand was. Ze bleven op de ongelukkigste punten staan kijken hoe de brandweer met loeiende sirene uitrukte. Ik kan me heel goed voorstel len dat een kind dit prachtig vindt Maar één verkeerde beweging van één van de kinderen, en er gebeuren de grootste ongelukken Wie treft dan nog schuld?? Je kind krijg je er waarschijnlijk niet mee terug Gemeente is dit niet eens iets om over na te denken, of moet men wachten tot het kalf verdronken is? Er is gelukkig NOG niets gebeurd'! Een (OVER) bezorgde moeder. LEUSDEN - Zondag 6 juni moest de politie weer ingrijpen bij een bosbrand, die reeds zaterdag 5 juni had gewoed, en die ondergronds bleek te zijn door gegaan 't Gebeurde aan de Kikker- steeg, het pad naast de ingang van ,,Don Bosco" en achter .Groot Schut- terhoef". Via waterpompen vanaf de Arnhemseweg rolde men meterslange slange uit om het water ter plaatse te brengen, en de voortwoekerende brand te verdrinken. Dit karwei nam enige uren in beslag, voordat de vuur haard volledig was ingedamd. BEKEURINGEN EN BRANDJE Tijdens de algemene politiecon trole op maandag 7 juni moest de Leusdense politie één automobilist be keuren, die niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs, één auto moest uit het verkeer worden genomen we gens diverse mankementen en techni sche gebreken Twee opgevoerde brom fietsen werden in beslag genomen. Ook trof de politie tijdens zijn pa trouille een smeulend brandje aan op de Paradijsweg. dat door de Leusdense brandweer moest worden geblust. DIEFSTAL TWEE FIETSEN Uit de stalling van het sportpark aan de Bavoortseweg werden twee he renfietsen gestolen De politie heeft het onderzoek ter hand genomen. De fietsen werden ontvreemd op woensdag 9 juni. AANRIJDING Een aanrijding tussen een fietser en een automobilist vond plaats op donderdag 10 juni Het jongetje A. K 11 jaar oud uit Leusden, reed op de Hamersveldseweg. en stak zonder uit te kijken over naar de Landweg. Hij werd hierbij aangereden door de auto mobilist, de heer De B uit Stroe, die het jongetje niet meer kon vermij den. Met een bloedend gezicht moest het kind naar het Sint Elisabeth zie kenhuis worden vervoerd, waar ge- lukkig zijn verwondingen nogal mee bleken te vallen LOSLOPENDE HOND In Leusden-centrum moest op vrij dag 11 juni een mevrouw worden be keurd, die haar hond niet onder con trole hield Het dier raasde door alle,, tuinen heen, tot ergernis van alle na tuurliefhebbers. AANRIJDING Vrijdag 11 juni vond op de Dodeweg nabij de Paradijsweg een aanrijding plaats tussen een automobilist en een bromfietser De bromfietser, de heer R. W uit Woudenberg, rijdend op de Dodeweg, ging zonder om te zien de Dodeweg af. de Paradijsweg op Hierbij werd de man aangereden door de auto, bestuurd door de heer H. uit Leusden, die op deze plotselinge manoeuvre niet verdacht was. De heer R W moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5