iamenwerkingsovereenkomsten lelangrijke zaak voor de 2e fase Don Bosco aangewezen als resonans-school Bedankbriefjes aan belangstellenden was te voorbarig Zwembad moet gerenoveerd worden Architecten gaan nu reeds jraten met toekomstige jewoners le deelplan De aspekt groepen en hun studie CML wil coördinator in fulltime dienst IN MIDDENSCH00L-PR0JEKT COMMENTAREN EN MENINGEN LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 24 JUNI 1976 an de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vanavond zal de raad van Leusden zich uigen over een belangrijk voorstel: de samenwerkingsovereenkomsten ssen de gemeente en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de loningstichting Centraal Nederland ten aanzien van de bouw van 240 emie-koopwoningen in de wijken Akkerhoeve en Noordwijck in het jrste deelplan tweede fase Leusden-centrum. Met de Woningstichting >usden is de gemeente nog in onderhandeling over een dergelijke sa- enwerkingsovereenkomst met betrekking tot de bouw van 325 woning- etwoningen, eveneens in het eerste deelplan. Het gebruiken van sa- ienwerkingsovereenkomsten voor de realisering van bouwplannen is een ■langrijke mijlpaal in de ontwikkeling van de tweede fase. Niet alleen krijgt e gemeente via een dergelijke overeenkomst een betere greep op de hele itwikkeling van bestemmingsplannen in de uitvoeringsfase, maar door >n vroegtijdig inschakelen van zowel bouw-instellingen en architecten, iét eventuele toekomstige bewoners, wordt bereikt, dat alle partijen tijdig unnen inspelen op de plannen en hun wensen en ideeën naar voren jnnen brengen alvorens definitief een samenwerkingsovereenkomst issen gemeente en realisator wordt ondertekend. In Nederland wordt op t moment nog maar op beperkte schaal gebruik gemaakt van een sa- lenwerkingsovereenkomst. Het in Leusden gehanteerde model wordt als e meest ontwikkelde en meest vergaande gezien. Overigens brengt het erken met een samenwerkingsovereenkomst wel met zich mee, dat er eer hoge eisen aan het gemeentelijke apparaat wordt gesteld, omdat in it geval ook de gemeente partij is in het bouwprogramma, ook nadat de rond is verkocht. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal op z'n laatst in ugustus 1977 met de bouw van Akkerhoeve en Noordwijck worden estart. Naar verwachting zullen de eerste woningen in deze wijken van et eerste deelplan in februari, maart 1978 kunnen worden opgeleverd, taar bij de gemeente hoopt men, dat dit ree.ds eerder het geval zal zijn als ties volgens plan verloopt. Betrok de gemeente in het verleden realisatoren pas bij de verdere uit- ferking als een plan tot in vrijwel alle etails was vastgelegd, nu gebeurt dat i een veel eerder stadium, n.l. op een roment dat architecten, bouwers èn jekomstige bewoners binnen het ader van het globale be- temmingsplan 2e fase hun inbreng unnen leveren bij de detaillering en ntvoering. De samenwerkingsovereenkomsten lieden tevens een garantie dat aan het root de 2e fase opgestelde woning- Miwprogramma daadwerkelijk de énd kan worden gehouden; een pro gramma dat veel meer dan vroeger ge richt is op de bouw van veel goedkope woningen, die in de eerste plaats voor de Leusdense woningzoekenden be stemd zullen zijn. De overeenkomsten met B.N.G. en W.C.N. omvatten drie fasen, namelijk de voorlopige ontwerpfase, de defini tieve ontwerpfase en de af rondingsfase. Pas nadat de betrokken partijen over eenstemming hebben bereikt over de voorlopige schetsen, ontwerpen en kostenberekeningen, begint de defini tieve fase die wordt afgesloten met een bereidverklaring, waarin alles wordt opgenomen waarover men het met ei kaar eens is geworden. Eerst dan krijgen de overeenkomsten een defini tief karakter, waarbij de gemeente ver klaart de voor de woningen benodigde gronden te verkepen en de realisatoren zich binden om bepaalde woningen tegen bepaalde prijzen te bouwen, De thans aan de orde zijnde over eenkomsten hebben betrekking op de bouw van 240 premie-koopwoningen in Akkerhoeve en Noordwijck. de wijken die tezamen het eerste deelplan vor men Het is de bedoeling dat de eerste woningen hier eind volgend jaar gereed komen In het 1e deelplan is voorts de bouw van 325 woningwetwoningen. 80 premiewoningen en 65 vrije sectorwo ningen gepland Ten aanzien van de realisering van de 325 woningwetwo ningen is overleg gaande met de Wo ningstichting Leusden over het afsluiten van een samenwerkingsovereenkomst. De 2e fase als geheel omvat de bouw van ruim 3000 woningen. Ook de reali sering van de volgende deelplannen zullen worden voorafgegaan door het sluiten van samenwerkingsovereen komsten. ORGANISATIE Om de samen werkingsovereenkomst goed te kunnen uitvoeren zal een organisatiestruktuur in het leven worden geroepen, die daarvoor borg moet staan. Die organi satie zal bestaan uit een stuurgroep, een projektgroep en een coördinator De vaste leden van de stuurgroep zijn: vertegenwoordigers van het gemeente lijke beleid (burgemeester mr A. H. van der Post en wethouder J Wagenaar), een vertegenwoordiger van de rea lisator op beleidsniveau, de projektdi- rektie bestaande uit de heren F. J P. M Mikkers, J. A Dortmond. M T. Pais namens de gemeente en P A. van der Kam. namens de gemeente extern deskundige; stedebouwkundig coördi nator D. Zuiderhoek, extern deskundige namens de gemeente; plannings- en kostendeskundige A, v d. Bremer (extern deskundige namens de gemeente). De projektgroep eerste deelplan be staat uit: projektleider J. A. Dortmond. administratief-juridisch deskundige G Stein; kostendeskunkdige A. M. v d Geer; planningsdeskundige D Lange, architecten van de realisatoren; stede- bouwkundige H Th. W. van Veen (na mens de gemeente) en een me dewerker van het bureau Zuiderhoek en Van der Veen extern deskundige namens de gemeen te); civiel-technisch deskunkdige J. van Dijk, tuinarchitect J. D. D Hofman. INSPRAAK Ook de inspraak is in de samenwer kingsovereenkomst duidelijk geregeld. Inspraak zal plaats vinden via twee ka nalen: het Comité Milieuzorg Leusden (voor de huidige bewoners) en via informatie-avonden (voor toekomstige bewoners) Het ligt in de bedoeling om de toekomstige bewoners in kontakt te brengen met de architecten om de woonwensen en ideeën kenbaar te kunnen maken in een zeer vroeg sta dium. Hierbij zullen tevens een waar nemer van het CML en een provinciale vertegenwoordiger worden uit genodigd Zoals elders in dit nummer reeds is aangekondigd, zullen op zaterdag 26 |uni en dinsdag 29 juni voorlichtingsda gen worden georganiseerd door het 3ouwfonds Nederlandse Gemeenten sn de Woningstichting Centraal Neder land in het gemeentelijke voorlichtings centrum aan de Zwarteweg. Ar- chitekten en ook vertegenwoordigers van gemeente en CML zullen dan aan wezig zijn en er zal ruimschoots ex positie materiaal aanwezig zijn om alle belangstellenden, zowel toekomstige bewoners als huidige bewoners wegwijs te maken in de materie. In per soonlijke gesprekken met de toekom stige bewoners willen de architecten trachten zich een idee te vormen over wat met wil Intussen zijn de aspektgroepen van het CML begonnen aan hun taak. Be treffen de inspraakbijeenkomsten met de toekomstige bewoners het privége- deelte van de nieuwe wijken, de as pektgroepen zullen zich gaan buigen over het openbare gedeelte: wegen, voorzieningen, groen ed Wat overigens niet betekent, dat de toe komstige bewoners daar niets over te zeggen zullen hebben Ook zij zullen hun zegje kunnen doen Voor de gemeente Leusden is het werken met samenwerkingsove reenkomsten nieuw. Het moeilijkste zal zijn- aldus burgemeester van der Post tijdens een persconferentie- om alle betrokken op een zo effecient mogelijke wijze tot elkaar te brengen wat betreft hun ideeën, wensen en opvattingen over modem en prettig wonen in een nieuwe woonwijk. LEUSDEN - Met ingang van 1 augustus is ook technische school „Don Bosco" te Leusden geplaatst in de rij van 45 scholen die gaan meedenker en mee werken om de gedachten die aan de middenschool ten grondslag liggen te be proeven en uit te werken. Reeds bij het begin van de experimenten middenschool heeft Don Bosco gevraagd zich hierbij te mogen aansluiten omdat de middenschool-gedachte perspectieven kan bieden waar de huidige onderwijsstructuur geen of onvol doende ruimte laat. UITGANGSPUNTEN MIDDENSCHOOL De uitgangspunten van de midden school zijn door de minister van O en W aangegeven in de memorie van Toelichting bij de begroting van On derwijs en Wetenschappen van 1974 Deze uitgangspunten zijn 1 Uitstel van de beroeps- en stu diekeuze naar een later tijdstip, i.p.v. PP-.12-jarige op. 15-a 16-jarige leelüjd 2. Het aanbieden van gelijke en op- voor individuele ontplooiing en so ciale bewustwording. EXPERIMENTEER- NANSSCHOLEN EN RESO- timale kansen op alle niveaus van onderwijs, waarbij educatieve achter standen en schoolkeuzemotieven ver oorzaakt door milieugebondenheid wor den opgeheven. 3. Verbreding van het inhoudelijke onderwijs- en vormingsaanbod voor deze leeftijdsgroep door een grotere spreiding van vakken en het aanbieden van meer mogelijkheden tot ontplooiing van intellectuele sociale, culturele, artistieke en technische kwaliteiten. 4. Het aanbieden van adequate mo gelijkheden van onderwijsleersituaties In de huidige opzet gaan er op 1 au gustus in ons land 5 integrale en 10 deelexperimenten van start, waarvan een aantal al langer bij het project betrokken zijn. Elke experimenteer- school wordt hierbij gesecondeerd door twee resonansscholen die met deze experimenteerscholen een soort van drie-eenheid vormen, die door onder linge uitwisseling van ideeën, les materiaal en praktische ervaringen proberen elkaar te ondersteunen en aan te vullen. DON BOSCO RESONANSSCHOOL Zo zal Don Bosco met ingang van 1 augustus als resonansschool de Am sterdamse Geert Groote School (een z.g vrije school) terzijde staan te zamen met Klaas de Vriesschool te Haarlem. Men is zich op Don Bosco bewust van de grote verantwoordelijkheid die deze uitverkiezing met zich meebrengt en men weet dat dit nog maar het begin ls van een gigantische taak, waarmee de aan deze opdracht verbonden faci liteiten in geen enkele verhouding staan Maar ook ziet men het als een blijk van waardering voor het vele werk dat reeds in het kader van de onderwijs kundige ontwikkelingen werd verricht. CML kunnen nu aan het werk gaan de ijke A), (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Zoals het er nu uitziet, zullen de aspektgroepen n het CML aan het werk kunnen gaan met de twee eerste delen van het eerste lelplan tweede fase. Dat werd vorige week woensdagavond duidelijk na een vee uur durende vergadering van de Werkgroep Bestemmingsplannen van het omité Milieuzorg Leusden. Voor deze avond waren ook toekomstige leden an de aspektgroepen uitgenodigd, maar het was jammer - zoals voorzitter reikamp ietwat teleurgesteld vaststelde - dat er niet meer mensen naar de rgadering waren gekomen. De grote boosdoener was de televisie, die inter- tionaal voetbal had te bieden met Oranje in de hoofdrol. „Blijkbaar vinden mensen dat belangrijker" konstateerde de heer Kreikamp. Hij betreurde t overigens, dat de werkgroep de datum had vastgesteld zonder aan het voet- 1 te denken. De aspektgroepen. die nu aan het werk kunnen gaan, omvatten de sektoren Jfronen, Voorzieningen, Verkeer en Groen. Hoewel tijdens de~vergadering bleek, dat niets zwart op wit was gezet en zelfs de taakstelling voor de aspektgroepen iet bekend was, vond voorzitter Kreikamp toch, dat er niet langer gewacht kon orden. De tijd dringt. Een ander belangrijk punt was het gebrek aan materiaal, 'aarmee de aspektgroepen moeten gaan werken. Getracht zal worden om de no- ïge gegevens zo snel mogelijk bijeen te brengen. Een voorstel om maandag ogmaals een vergadering met de aspektgroepen te gaan houden, werd door de anwezigen als tijdverlies ervaren. „Het wordt nu de hoogste tijd dat er wordt ewerkt in plaats van gepraat merkte één der aanwezigen op. die ook vast- telde, dat „één en ander wel slecht was voorbereid Het zenden van bedankbriefjes aan erschillende Leusdenaren, die zich adden opgegeven voor één van de as- ektgroepen, werd naderhand door oorzitter Kreikamp betreurd. Het 'leek, dat dit erg voorbarig was, om- lat nu met moeite aspektgroepen sa mengesteld konden worden. Besloten 'erd dan ook, om al die mensen als- •og persoonlijk te gaan benaderen met 'et verzoek deel te willen nemen aan 'én van de aspektgroepen Naast het werk van de aspekt groepen zullen de twee beleggers, die in de eerste fase gaan bouwen, het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en de Woningstichting Centraal Nederland, openbare bij eenkomsten gaan beleggen. Dat zal voor het eerst gaan gebeuren op zaterdag 26 en dinsdag 29 juni in het voorncntingscenirum daudeZwar teweg Hetligtindebedoeling.dat deze bijeenkomsten de hele dag gaan duren Belangstellenden zullen dan aan de hand van expositiemate riaal de suggesties en alternatie ven kunnen bestuderen en hun wen sen, verlangens en ideeën ken baar kunnen maken in persoonlijke gesprekken met de op deze expo- sitiedagen aanwezige architecten. De beide beleggers (bouwers) zullen tot half augustus daarna bezig zijn met de verwerking van de gegevens en suggesties Over de derde bouwer, de Woningstich ting Leusden was voorzitter Krei kamp nogal vaag. „De indruk be staat, dat deze stichting, die een groot deel van het eerste deelplan vol zal gaan bouwen met woningwetwoningen, ook niet he lemaal gereed is. We hopen binnen kort met de stichting te gaan pra ten om ook ten aanzien van de woningwetwoningen tot eenzelfde wijze van informatie en inspraak te komen als dat van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten en de Wo ningstichting Centraal Nederland. De studies van aspektgroepen, archi- tekten en toekomstige bewoners dienen in september te zijn afgerond. Half oktober kan dan het definitieve ont werp worden gepresenteerd, ook weer via één of meer informatieve avonden. De vergaderingen van de aspekt groepen zullen besloten zijn, omdat deze groepen van vijf tot tien man hun werk zullen g^an doen in huisbij eenkomsten Zodra de aspektgroepen hun studie zullen hebben voltooid, zul len alle groepen in een openbare ver gadering hun bevindingen uit gaan wisselen en er over kunnen diskus- siëren. EERSTE DEELPLAN De Werkgroep Bestemmingsplan van het CML had trouwens - na de uitleg van de heer De Lange - weinig op merkingen te maken over de zönerings- kaart van het eerste deelplan. Alleen de heer Spaans ging er dieper op in en wees op de moeilijke situatie die zal ontstaan na realisering van het buurt winkelcentrum aan de Noorderinslag bij Alandsbeek Dit kleine winkelcentrum zal worden gesitueerd bij de boerderij endeNoor derinslag zal in zuidelijke richting om het winkelcentrum en boerderij geleid worden. Het oude deel van de Noorder inslag zal - zo dacht de heer Spaans aan de hand van de kaart te constate ren - gebruikt worden voor de woning bouw Hij achtte dit vooral verkeers technisch gezien een ongelukkige op lossing Door de omlegging van de Noorderinslag zal de ingang van het winkelcentrum precies in een bocht van de weg komen te liggen. Hij vond dat erg gevaarlijk. „Het is voorde hail- baarheid van dit winkelcentrum erg belangrijkaldus de filosofie van de heer Spaans, „dat het oude deel van de Noorderinslag blijft bestaan en - als het verkeerstechnisch mogelijk is - zal worden gebruikt als de toegangs weg naar het winkelcentrum en de bistro in de boerderij De heer De Lange wees er op, dat het niet inde be doeling ligt het oude deel van de Noorderinslag weg te halen „We zul len zoveel mogelijk van de oude weg gebruik blijven maken,-' stelde hij de heer Spaans gerust. Voorzitter Krei kamp. „Het is in ieder geval een goe de zaak, dat de heer Spaans dat in de aspektgroep Voorzieningen in de gaten houdt en naar alternatieven zoekt. Ook de aspektgroep Verkeer kan zich over dit onderwerp buigen VOOROVERLEG Over de resultaten van het voor overleg met verschillende over heidsinstanties met betrekking tot het ontwerp-bestemmingsplan tweede fase hadden de werkgroeps leden weinig op te merken. De heer J Herks vroeg zich af, wat hij nu met dit boekwerkje aan moest. Het was hem net zo duidelijk als koffiedik. De heer Spaans was zeer verbaasd in het boekwerkje te le zen, dat de rijksconsulent van Handel, Ambacht en Diensten voor de provincie Utrecht niet had ge reageerd, althans niet schrifte lijk. „Het verbaast me wel, dat de rijksconsulent niet op de pro blematiek van de winkelvoorzie ningen in Leusden is ingegaan. Voor de middenstand is het be langrijk, dat zij weet, hoe de rijksconsulent over deze moeilijke problematiek denkt. Het stelt me teleur, dat deze in alle talen zwijgt. Want een goede bewinkeling ïsniet alleen van belang voor de midden stand van Leusden, maar ook voor de Leusdenaren zelf. De rijks consulent is in deze kwestie toch een belangrijk figuur, dacht ik en ik vind het dan ook geen juis te handelswijze. Ik vind het een beetje een nare zaak. We betalen vrij veel voor deze instantie en dan willen wij er ook wel iets konkreets voor terugzien", aldus de heer Spaans. INCOMPLEET De Werkgroep Bestemmingsplan nen vergaderde trouwens ook afgelo pen woensdag weer incompleet. Ver schillende leden lieten ook nu weer verstek gaan. Voorzitter Kreikamp hoopte aan het slot van de bijeenkomst, dat de aspektgroepen in de korte tijd, die zij ter beschikking hebben, vrucht baar werk zullen kunnen afleveren. „We zijn er van overtuigd, dat er fou ten gemaakt zullen worden. Ook dit is een experiment waar we van kunnen leren", merkte de voorzitter op en sloot omstreeks tien uur de vergadering. Met het gevaar om als beroeps kankeraar betiteld te worden, wil ik toch opnieuw ingaan op de aspekt groepen en het CML. Naast alle goede wil, die er momenteel wordt betoond binnen het Comité Milieu Zorg Leusden, was vorige week woensdag toch te konstateren, dat het eigenlijk „natte vingerwerk" Is, wat momenteel wordt gedaan. De aspektgroepen kunnen nu aan het werk gaan. Ze hebben er tenmin ste opdracht voor gekregen, ook al bleek, dat verschillende aspekt groepen door één of andere vreemde procedure, verre van compleet waren en alsnog een persoonlijk beroep moest worden gedaan op mensen, die inmiddels een be dankbriefje hadden ontvangen. We zullen dat aspekt laten voor wat het is. Het zal wel te wijten zijn aan een verregaande kommunlkatle- stoornis binnen de gelederen van het Coördinatieteam. Maar er is wel één belangrijk punt, wat niet over het hoofd gezien kan worden. En dat is het toch weer ver bijsterende feit, dat de leden van de verschillende aspektgroepen naar huis worden gestuurd om hun huis werk te maken zonder over brood nodige informatie en basismateriaal te beschikken. Op de avond zelf bleek er voor de leden van de aspektgroepen alleen maar een kaart van het eerste deelplan ter beschikking te zijn. Ver der niets, Geen diskussienota eerste deelplan, geen materiaal over de complete tweede fase met de deel no ta's, zelfs niet over de informa- tiepaketten (die wel vrij volledig waren) van het Bouwfonds Neder landse Gemeente en de Wonings tichting Centraal Nederland. Een slechte basis om mee te starten. Het Coördinatieteam bleek niet van te voren zwart op wit te hebben vastgelegd, wat er nu eigenlijk moet gaan gebeuren, wat er van de as pektgroepen wel en niet wordt ver langd. Zelfs voorzitter Kreikamp van de werkgroep Bestemmingsplannen had daar duidelijk moeite mee. Hij improviseerde voor een deel en dat gaf een vage indruk. „Zie maar wat jullie ermee gaan doen", was de uit eindelijke opdracht die de leden - met de vakantie vlak voor de deur en zon der konkrete gegevens om erg snel van start te kunnen gaan - daar niet erg gelukkig mee zullen zijn. En dat is jammer. Want de wél aanwezige leden van de aspektgroe pen hebben tenminste - ondanks het voetbal op TV - getoond wel degelijk belangstelling te hebben voor het ruimtelijke ordening-gebeuren bin nen de gemeente Leusden. Voor mijn gevoel liet het Coördinatie team CML deze belangstellenden opnieuw deels In de kou staan. Een betreu renswaardige zaak, waar nu toch snel eindelijk iets aan gedaan dient te worden, wil niet alles wat er nu gaat volgen één grote farce worden. Een lichtpuntje is het voorstel, dat nu aan de gemeente is gedaan om een volledige medewerker aan te trekken, die speciaal tot taak krijgt de coördinatie binnen het CML in goede banen te gaan leiden. Als daar een aktleve en stimulerende man of vrouw voor kan worden aan getrokken - op niet al te lange termij - zal de vierde zomerslaap van het CML wellicht voorkomen kunnen worden. Bert Vos (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een werkgroep, onder meer bestaande uit vertegenwoordi gers van de zwembadstichting en de dienst gemeentewerken, heeft gecon stateerd dat het buitenbad in het Burg. LEUSDEN/CENTRUM - Voor zitter Kreikamp van de Werk groep Bestemmingsplannen van het Comité Milieuzorg Leusden heeft - in overleg met de heer J. Wagenaar, voorzitter van het Coördinatieteam - het gemeen tebestuur dringend verzocht op korte termijn een CML-coör- dinator aan te stellen. Deze man of vrouw dient full time ten dienste van het CML te staan om alles in goede banen te leiden, kommumkatiestoornissen te voorkomen en alle werkzaamhe den en aktiviteiten van het CML te coördineren. Deze mededeling op de bijeenkomst van de werk groep, vorige week woensdag, werd met instemming ontvangen. Buiningpark gerenoveerd moet worden De werkgroep werd ingesteld om uit te zoeken, waarom het bad meer wa ter gebruikte dan nodigen waardenatte plekken in de zonnewei vandaan kwa men. Men constateerde dat het bad lek is en door de constructie moeilijk te repareren. Daarom adviseert de werk groep om het buitenbassin te vervan gen. Dat is dan tevens het moment om een aantal aanpassingen in het bad aan te brengen. Deze betreffen: - grotere diepte en betere afscher ming van de springkuil; - grotere oppervlakte van het half diepe bassin, - aanzienlijk grotere verversing van het water, - rechte wanden en overloopgoten in verband met het wedstnjdzwemmen; - een betere plaatsing van de bad- meesterpost in verband met de stand van de zon; - vergroting van de kleedaccommo datie; - vergroting van de zonneweide. Nadat het adviesorgaan van bad en zweminrichtingen van de Vereniging van Nederlands Gemeenten zich ach ter de voorstellen van de werkgroep had kunnen plaatsen, heeft de werk groep een conceptplan opgesteld met een voorlopige begroting, gebaseerd op uitvoering in gewapend beton Nu is het nodig om een adviesburo op het gebied van zwembadbouw ir. te schake len plus TNO in Delft. Om deze op drachten te kunnen verlenen is een voorbereidingskrediet van f50.000,- nodig. De raad wordt vanavond ge vraagd dit bedrag te voteren.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5