Rommelmarkt draagt behoorlijke steen bij aan de realisering van de speel-o-theek miss oeac h Wat zijn vetplanten? Elpee van Corry Konings: Nederlands repertoire EASY LISTENING NAAR PIM EN ROGIER Music AII-in-2 LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 1 JULI 1976 16 AMERSFOORT - De rom- nelmarkt zaterdag 19 juni door de Aktiegroep '71 ophetEuter- peplein georganiseerd heeft het respektabele bedrag van f22.500,- opgebracht. Ondanks de weersomstandigheden - in de loop van de morgen begon het flink te regenen - heeft het resultaat ook de organisatoren, aldus de heer L. Peperzak, Overbluft. Om 12 uur, toen de regen ophield en ook het plas tic kon worden opgeklapt, dat over de grote hoop kleding was geworpen, was reeds f 15.000,- binnen en toen kon al gezegd worden, dat de opbrengst die van vorig jaar had overtroffen. Dat ondanks het ontbreken van de aküviteiten die de winkeliers van het Euterpeplein hadden toegezegd voor hun rekening te zullen nemen, zoals het re clamevliegtuig, dat boven de stad zou cirkelen, de poffer tjeskraam en de suikerspin. Omdat van de netto-op brengst 10% naar de aktiegroep 172 gaat voor andere akti- Viteiten, zoals het kinderkamp, dat men elk jaar organiseert, en ook een tandem aan de Stich ting Dagverblijven De Punt toe gezegd, blijft de werkgroep Speel-o-theek" van de drie samenwerkende verenigingen van ouders van geestelijk ge handicapte kinderen toch nog met een tekort op de begro ting zitten, ondanks de verras send hoge opbrengst WAT IS EEN SPEEL-O-THEEK? -,,Wat is een speel-o-theek?" vroegen wij enkele dagen na de rommelmarkt aan de voorzitter van de federatie van de ouder verenigingen m Amersfoort, de heer E. P. A de Jong, aan mevr. E. M. Wassenaar-Bulk, be stuurslid van ..Helpt elkan der", aan de heer T Dorres- tein, maatschappelijk werker bij de Sociaal Pedagogische Dienst en mevr A. L Vmk- huyzen, pedagoge verbonden aan het kinderdagverblijf aan de Tollenslaan. En wij meenden een beetje naar de bekende weg te vragen want zoals een bibliotheekboe ken en een discotheek gram mofoonplaten uitleent, zo doet een spel-o-theek dat met speelgoed. Maar toen bleek toch, dat we wel de klok hadden horen luiden, maar niet wisten waar de klejiel hing Want aan een speel-o-theek, zeker voor geestelijk gehandicapte kmde- ren, zit veel meer vast. Het is zo, dat ouders of ver zorgers van geestelijk gehandi capte kinderen er regelmatig mee geconfronteerd worden, dat het voor het kind aange schafte speelgoed bij het kind met aanslaat. Daarbij komt, dat de in de normale speelgoedzaak ver krijgbare artikelen voor het kind gevaar opleveren, dan wel te zwak van konstruktie zijn, enz. In het bijzonder zal er bijv. op gelet moeten worden, dat het speelgoed gif- ensplin- tervrij is. Daarnaast zal de speel-o-theek de mogelijkheid kunnen bieden door ouders of anderen speciaal gemaakt speelgoed te laten zien en be langstellenden met deze ouders in kontakt te brengen. Het is beslist niet zo, dat de speel-o-theek zelf speelgoed gaat verhandelen en in speel goed gaat handelen Men wil dat de vakhandel ingeschakeld blijft, maar ziet eventueel wel een taak ten aanzien van het zelf speelgoed maken. Dat in de plaatselijke fede ratie van verenigingen van ouders van geestelijk gehan dicapte kinderen, te weten „Helpt elkander", de Protes tants-Christelijke vereniging „Philadelphia" en deR K. ver eniging „Voor het zorgenkind" op 21 maart 1974 de idee van bijeen is, lijkt de start financieel mogelijk. HET GROTE PROBLEEM:DE HUISVESTING Een groter probleem vormt de huisvesting. Besprekingen met de Openbare Bibliotheek aan het Zonnehof hebben nog niet tot resultaat geleid en daarom zal voor korter of lan ger tijd een onderkomen ge vonden moeten worden. En dat is geen eenvoudige zaak geble ken. Want hoewel men nog steeds hoopt op de Openbare Bibliotheek, die de nodige „know how", wat betreft uit lening bezit, zal binnen enkele weken de kogel door de kerk moeten. „Het duurt ons veel te lang. We kunnen ook niet dagverblijf, maar dat wordt om meerdere redenen onge wenst geacht. De voornaamste daarvan zijn, dat de gehandicapte kin deren dan de speel-o-theek als een onderdeel van hun school zien en ook dat van de inte gratie, die men graag gerea liseerd ziet, waarschijnlijk weinig terecht zal komen. Dat laatste is één van de wensen, die men heeft: door de speel-o-theek het geestelijk gehandicapte kind en het nor maal begaafde kind met elkaar in kontakt brengen, hoewel voorop staat de geestelijk ge handicapte kinderen meer pro fijt te doen hebben van hun speelgoed. Mevrouw Vinkhuyzen gaat daarop nader in. Zij vertelt dat Deze week zwommen gehandicapte kinderen in het instructiebad in Liendert een speel-o-theek aan de orde kwam was op zich begrijpe lijk. Van de landelijke federatie had men gehoord over een ex periment in Haarlem, men wist van de speel-o-theek, die door de heer W Verschoor, ver bonden aan het Koninklijk Blin deninstituut in Huizen, speci aal voor blinde kinderen was opgezet en logischerwijze dacht men ook aan een speel-o-theek in Amersfoort. Men aarzelde echter, vooral uit financiële overwegmgen en als in het na jaai van 1975 de Sociaal Pe dagogische Dienst, bij wie de gedachte aan een speel-o-theek ook leefde, niet bereid was gebleken er zich in de persoon van de heren P van Heyzen en T. Dorrestein voor in te zet ten, dan zou de gedachte mis schien nog in de koelkast staan. En dat is beslist niet meer het geval. Want hoewel het startkapitaal, waarvoor men zelf f 12.000,- bijeen heeft ge bracht en dat nu dankzij de Aktiegroep '71 behoorlijk wordt verhoogd, nog wel niet geheel langer wachten als we op 1 september willen starten. Want wat de aanschaf betreft moeten we op twee maanden rekenen". „Zijn er dan geen andere mogelijkheden, bijv. in een school, in een kerkgebouw?" is onze vraag. Er moet in Amersfoort voor dit doel toch ruimte te vinden zijn en eigen lijk hopen de leden van de werkgroep, dat mede door dit artikel hun een - betaalbare - ruimte wordt aangeboden, waarin zij kunnen starten. Die ruimte moet enerzijds aan bepaalde eisen voldoen, kan anderzijds vrij eenvoudig zijn. Nodig is, aldus mevrouw Vinkhuyzen, een ruimte om speelgoed op te slaan, dat wil zeggen waar afsluitbare kasten kunnen worden geplaatst om het speelgoed op te bergen, een hoek, waar de leidster van de speel-o-theek rustig met de ouder(s) kan praten, en een hoek, waar de kinderen onder tussen kunnen spelen. Misschien zou een dergelijke ruimte wel te vinden zijn in een school voor geestelijk ge handicapte kmderen of in een de ontwikkeling van het niet gehandicapte kind - de kennis van de betekenis van het eigen lichaam en de kennis van de wereld om zich heen - spelen derwijs in een snel tempo plaatsvindt. „Het gehandicapte land echter krijgt die kennis niet volledig spelenderwijs. Die moet door ons, volwassenen, gestimuleerd en begeleid wor den. Spelen-speelgoed is slechts één facet, dat de ont wikkeling van het gehandicapte kind stimuleert. Maar het kan bijdragen tot een zo harmo nisch mogelijk ontwikkeling". DIENSTVERLENING AAN OUDERS EN KINDEREN Dat kan door het juiste speel goed en door meer dan de ge wone aandacht van volwasse nen, ouders, leidsters, enz. Doen de volwassenen dat in te gering mate dan blijft het spel van het gehandicapte kind aan de oppervlakte en bestaat de kans, dat het kind in zijn spel in eindeloze herhalingen ver valt, zonder veel variatie. Bij het aanbrengen van variatie in het spel van het gehandicapte kind zal het initiatief dikwijls van de volwassenen moeten uit gaan. Het geleidelijk laten ver lopen van deze variatie, het tempo waarin deze variatie wordt aangebracht en de keuze van spel en speelgoed zijn van groot belang. De speel-o-theek wil de ouders bij die keuze behulpzaam zijn, dus dienst verlenen naar de ouders én naar de kinderen toe. De leidster of leider van de speel-o-theek zal de kinderen en de ouders begeleiden bij hun keuze en trachten na te gaan wat voor dat kind met die handicap het juiste is. Mocht er twijfel over de keuze zijn, dan zal de wens van de ouders moeten prevaleren. Hoewel de speel-o-theek op gezet wordt voor alle geeste lijk gehandicapte kinderen in Amersfoort en omgeving en in bepaalde mate voor normaal begaafde kinderen wil men toch vooral de geestelijk gehandi capte kinderen, die thuis zijn, bereiken. Alleen in Amersfoort zijn er dat zeker 300, maar onge twijfeld zal men ook uit de om geving, die ongeveer begrensd wordt door Soest, Soesterberg, Woudenberg, Scherpenzeel, Barneveld en Harderwijk de speel-o-theek in Amersfoort weten te vinden. Daarom zal de op te richten Stichting dan ook „Speel-o-theek Eemland" gaan heten. En de heer de Jong voegt er aan toe, dat er in de toekomst misschien wel eens dependances zouden kun nen komen. „Het gaat er om de gehandicapte mens die voor zieningen te geven, die hij of zij nodig heeft". GEEN MEDELIJDEN WEL MEDELEVEN Mevrouw Wassenaar voegt er aan toe, dat het geestelijk gehandicapte kind geen mede lijden behoeft, wel medeleven. En dat niet de reeds eerder genoemde integratie vooral ook beoogd wordt te laten zien dat het afwijkende kind ook mo gelijkheden heeft. Mogelijkhe den, die ontdekt en gestimu leerd moeten worden, ook door de keuze van het speelgoed, waartoe de speel-o-theek in zo belangrijke mate kan bij dragen. Volgens de begeleidingscom missie zou de opvang goed kunnen gebeuren door vrijwil ligers, die over een bepaalde deskundigheid beschikken - bij. oud-mederwerkers van dagverblijven - en die gecoacht worden door een coordinator. De speel-o-theek in Haar lem, die erg goed functioneert is gestart vanuit een opvoed kundige visie, die in Hilver sum vanuit de speelkant. In Amersfoort wil men een middenweg bewandelen. Het aanvangskapitaal is er nu, men hoopt dat de ruimte er komt. De heer de Jong zegt bij het afscheid dan ook: denk er om, wij starten op 1 september! AF-NOLb'ï Hoe poht N PBZE. KEiS ZO CjOBOLCC*'?, -y föHD^r JE PHir dwaj REisr/ 1 C'PIB a in Vetplant is de volkse benaming voor succulent, welk woord afgeleid is van het Latijnse sucus, hetgeen „sap" betekent. Een succulent is dan ook een plant waarvan bepaalde delen zeer saprijk zijn. Bij de cactussen zijn het de verdikte stengels of stammen, die veel vocht bevatten, en bij de zo genoemde vetplanten is dat het geval met de bladeren, vandaar dat we stam- en bladsucculenten onderscheiden. Het weefsel, waaruit deze bladerep bestaan, wordt alweer met een vreemd woord parenchym genoemd, dat bestaat uit cellen van ongeveer dezelfde lengte en breedte, die naast elkaar geplaatst zijn en veel vocht kunnen bevatten (het Griekse para is naast, eg is in, kheo is gieten; dus samen: naast elkaar ingieten). In tijden, waarin het milieu rijk is aan water, nemen deze weefsels veel vocht op, en tijdens daarop volgende droogte houden ze het lang vast. DE FAMILIE DER CRASSULACEEËN De Latijnse benaming van de vetplanten duidt op de omvang van de door het opgenomen vocht gezwollen bladeren, crassus betekent namelijk dik. Begrijpelijk is dus, dat vrijwel alle vetplanten afkomstig zijn uit droge streken. De in ons land in het wild voorkomende soorten van het geslacht Sedum groeien dan ook hoofdzakelijk op de zandgronden, zoals het vrij algemeen voorkomende Sedum album, of Wit vetkruid. Er zijn van dit geslacht talrijke gekweekte vormen, zoals Sedum sieboldii met een variëteit met blauwe- en goudbonte blaadjes. Vele vetplanten hebben uit zuinigheidsoogpunt nogal kleine bloempjes en zijn daarom minder aanzienlijk, vandaar dat wij speciaal de aandacht willen vestigen op de soorten met grotere bloemen, bloeiwijzen of van een bijzondere vorm. SEDUM MORGANIANUM Dit aardige hangplantje wijkt in verschillende opzichten nogal af van zijn familieleden. Allereerst de grijze, halfronde, vlezige blaadjes: ze buigen aan de top naar de lange stengels toe en bedekken deze geheel. En dan de bloemen: ze verschijnen in losse trossen aan het einde van de stengels, hebben een klokvorm en bestaan uit zachtroze bloemblaadjes, in het midden breed met naar elkaar toe gebogen randen CORRY „Corry" - elpee van Corry Konings. Uitgebracht door de pla tenmaatschappij Phonogram te Amsterdam op het Philips label nr 6410 118. In uitstekend stereo. Corry Konings, zangeres van het vaderlandse lied, is na de gouden perio de met de Rekels nu bijna drie jaar op de solotoer. Zij is erg populair, voor al in het zuiden van ons land en in Belgie, waar zij bijna avond aan avond op het podium staat Cornelia Helena Konings werd op 8 september 1951, onder het sterrebeeld van Maagd, in Breda geboren. Na het doorlopen van de lagere school ging Corry naar de huishoudschool. Zij be haalde haar diploma en verhuisde naar St.-Willibrord, waar Corry een oplei ding voor kapster volgde. In haar vrije tijd nam zij gitaarlessen,"Corry: ,,Ik zong en speelde al gauw mee in één van de bandjes (,.The Mooks"), die het dorp rijk was We hadden plaatselijk sukses en werden veel gevraagd voor avondjes. Soms kregen we daar geld voor, ik geloof 25 gulden per avond. In de omgeving werden we pas echt populair toen we op een talentenjacht de vijfde prijs wonnen' Door toedoen van de plaatselijke muziekhandelaar Ries Brouwers kwam Corry in kontakt met Pierre Kartner, die speciaal voor Corry de tekstschreef voor haar eerste hit- ,,Ik zal geen traan meer om jou laten". Dit was Corry's eerste single met de Rekels, die tot juli 1972 - toen ging zij op de solo toer - haar vaste begeleiders zouden blijven. In april 1970 leerde Corry Piet Roe ien kennen, die in 1973 haar man zou worden en tevens haar manager. Op het ogenblik woont Corry samen met haar man en de twee huisdieren in Weelde, een dorpje in Belgie, enkele honderden meters voor de grens bij Baarle-Nassau. Naast haar vele op tredens in Nederland en vorig jaar nog in Suriname, verschijnt Corry regel matig op het Nederlandse TV-scherm en zelfs op het bioscoopdoek in de film van René van Nie ,,De vijf van de vier daagse. Tot nu toe verschenen bij Phonogram de volgende ,,Corry"-singles. „Mama Theresa" (5 mei 1975), „Ik wil niet trouwen met jou" (10 november 1975), „Ik krijg een heel apart gevoel van binnen" (10 mei 1976). Aldezesukses- singles werden opgenomen op haar nieuwste LP „Corry" (Philips - stereo 6410 118). „Music All-in 2", Pirn Jacobs en Rogier van Otterloo. Elpee. Uitgebracht door de platenmaat schappij CBS te Haarlem op het CBS-label nr 80581. In uitstekend stereo. Presentator en pianist Pim Jacobs, orkestleider en arrangeur Rogier van Otterloo en ..last but not least" pro ducer en regisseur Ralph Inbar vormen tesamen het drietal dat verantwoorde lijk is voor het populaire televisie programma ..Music All-in". Een pro gramma dat ver over de grenzen be kendheid geniet omdat artiesten „live" muziek op hun eigen wijze kunnen uit voeren Dankzij deze formule waren hier wereldartiesten als Gladys Kmght and the Pips, Cleo Laine, Jams Ian, Randy Newman en vele anderen op de buis De kombinatie Pim-Rogier is in .Music All-in" al vele malen te zien en te horen geweest, veelal in een be geleidende rol maar ook werden regel matig door Rogier gearrangeerde stuk ken door hem. het orkest en Pim uit gevoerd. De lijn van het televisie programma is op de twee tot nu toe verschenen Music All-in"-LP's doorgetrokken; muziek die het ene mo ment lekker swingend klinkt en waar het volgende ogenblik een bijzonder rust gevende werking van uitgaat. Op ..Music All-in 2" staan elf num mers die allemaal door Rogier ge arrangeerd zijn Met de hulp van Louis de Lussonnet op drums en bassist Rob Langereis geven Pim en Rogier aan alle nummers hun specifieke interpretatie en laten ze nog eens duidelijk horen wat dat speciale sausje is, waar zij het patent op schijnen te hebben. Een fijne easy listening-elpee voor liefhebbers: en zeer spitse punten, terwijl daartussen de gele helmknopjes van de meeldraden parmantig omhoog steken. Ze moeten geplant in potaarde met wat grof rivierzand vermengd, terwijl enig turfmolm moet worden toegevoegd om de vochthoudendheid te bevorderen. CRASSULA FALCATA Het Latijnse falcatus betekent „sikkelvormig" en met crassus is dik verklaart dit de naam Sikkel Dikblad, vanwege de grijskleurige fluweelachtige, dikke bladeren die zich langs de korte stengel opeenstapelen. Veel water heeft de plant niet nodig; vooral 's winters, in de rusttijd, kan volstaan worden met om de 14 dagen wat water. We kiezen deze plant om de vele vuurrode kleine bloempjes, die in een groot scherm in het voorjaar aan een lange stengel verschijnen. De plant wil een lichte plaats in de volle zon, terwijl er gewone bloemistengrond of ook wel cactusgrond voor gebruikt kan worden, met 's zomers vrij veel water en wekelijks mest. De aan de voet gevormde jonge scheuten kunnen in een afzonderlijk potje met zanderige aarde gekweekt worden, na ze eerst een dagje te hebben laten drogen. /Vit LL GQ IrtiUSSff,,PJ

Leusder Krant | 1976 | | pagina 16