NIEUWE PUTTEN LANGS DE KOEDIJKERWEG? schade voor agrarische gronden öf geen water Het dilemma van een waterleidingbedrijf: Besproeiing van groen en wegen in Leusden LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 1 JULI 1976 5 Water voor de boeren, water voor de burgers (Van de redaktie) LEUSDEN - Water is een belangrijk onderdeel van onze he dendaagse samenleving. Zonder water is het moeilijk een beschaving op peil te houden. Zonder water ontstaat een woestijn. Juist in deze tijd van langdurige hitte wordt het besef groter, dat water onmisbaar is. Voor de mens, de dieren en het plantenrijk. De droogte heerst nu al geruime tijd en voor tal van gewassen is het funest als die droogte nog langer aan zal houden. Hoewel de mais- in onze omgeving één van de hoofdgewassen- momenteel nog aardig stand houdt, is het wel nood zakelijk, dat er binnen niet al te lange tijd regen valt. Zoals gezegd: u wilt graag, dat er elke dag water uit uw kraan komt. Water, dat recht streeks wordt geleverd door de waterleidingmaatschappijen. Voor u levert dat - zelfs met deze droogte - nog steeds geen problemen op, maar water wordt steeds schaarser. De waterleidingmaatschappijen hebben wél problemen om voldoende water te kunnen blijven leveren aan hen, die het nodig hebben. Vandaar, dat deze waterleidingmaat schappijen zoeken naar meer bronnen. Eén van die bronnen is het gebied rond Glindhorst - waar in het verleden al meerdere malen over is geschreven, een ander gebied is aan de grens van Amersfoort met Leusden, rond de Koedijkerweg. De proef rond de Glind was niet onverdeeld gunstig wat betreft de gevolgen voor de agrarische be drijven en de totale grondwaterstand. De vraag is, wat de gevolgen zullen zijn voor Stoutenburgs agrarisch gebied, wanneer 't Waterlei dingbedrijf Amersfoort daar gaat beginnen met de waterwinning. Momenteel ligt op het gemeentehuis van Leusden een aanvraag van dit bedrijf voor wateronttrekking aan de Koedijkerweg ter inzage. Wij hebben allemaal water nodig, maar de vraag is ten koste van wat zal dat gaan? (norton-pompen. bronnen e d.) Direkt werden toen een aantal noodmaatrege lengetroffen om de watervoorziening op peil te houden Er kwamen in totaal 400 klachten binnen. In 273 gevallen werden maatregelen getroffen door de WMG. voor de overigen werden noodvoorzie ningen getroffen Een klachtencommis sie. bestaande uit vertegenwoordigers van o m waterleidingmaatschappijen en landbouworganisaties, funk- tioneerde voortreffelijk De meeste klachten werden gemeld tijdens de warme, droge periode van augustus 1975 Volgens het rapport, dat over deze pompproef verscheen, werd de proef genomen in een jaar, dat een droogte had. wat maar eens in de tien laar voorkomt. In een langgerekte zóne ten noorden van de pompput zijn verlagingen van maximaal 25 cm gekonstateerd. evenals in een zone ten zuidoosten van de put. ,,De bestaande water voorziening van mens endier,aldus het rapport. ..ondervond veel hinder van de pomppröef." Duidelijk is in ieder geval, dat deze proef 'n reeks kostbare gegevens heeft opgeleverd, die van belang zijn voor toekomstige water-onttrekkingen. AANVRAGE KOEDIJKER WEG die afhankelijk zijn van het beschikbare grondwater, wanneer er werkelijk aan de Koedijkerweg zal worden geboord en gepompt9 Uit het adviesrapport van de Commissie Grondwaterwet Waterleidingsbedrijven blijkt, dat verwacht wordt, dat het water peil van het grondwater niet overal ge compenseerd kan worden met voeding uit de bestaande waterlopenZodoende zullen op enige afstand van de waterlo pen aanzienlijke verlagingen van de grondwaterspiegel optreden Vooral in de zomer, als alleen de grotere beken nog water voeren, zal die grondwater- verlaging zeergrillig zijn en een aanzien lijk oppervlakte beslaan Wanneer 3 miljoen kubieke meter water aan de grond wordt onttrokken - wat de bedoeling is aan de Koe dijkerweg in eerste instantie - in een normaal jaar met een gemiddelde neer slag. dan zal die verlaging variëren van tien tot dertig centimeter. Tenminste in de maand april. Aan het eind van een droge periode is de verlaging en de om vang groter dan in april. Volgens het rapport zal ongeveer 2000 hectare in april een verlaging hebben van het grondwaterpeil groter dan 10 centimeter. 100 tot 150 hectare rond de bronnen zal een ver laging te zien geven van 30 centime ter. Het gebied, dat van deze verla gingen te lijden zal hebben, wordt begrensd door de Hoevelakense Beek, Barneveldse Beek. Val leikanaal en het polderland en verder het gebied dat begrensd wordt door de Barneveldse Beek, Modderbeek, en Valleikanaal. Voor een bepaald deel zal het gevolg een verminderde opbrengst 3 miljoen kubieke water per jaar De eerdergenoemde commissie, die dit rapport samenstelde, wil het niet zo ver laten kgmen Haar konklusie is. dat het Waterleidingbedrijf Amersfoort genoe gen zal moeten nemen met de helft Bi| een onttrekking van 1,5 miljoen M3 water per jaar aan het grondwater rond de Koedijkerweg, zullen de effecten aanzienlijk minder schadelijk zijn. Die zal dan kunnen worden beperkt tot een gebied van 75 hectare rond de bronnen (plm. 30 centimeter verlaging) en een gebied van 50 hectare met een verlaging van 10 tot 20 centimeter. voorspellers hebben zelden gelijk, want het jaar 1976 is zo mogelijk nóg drogerDe landbouworganisa ties vinden, dat het water maar uit Holk gehaald moet worden dat een overcapaciteit heeft, aldus de heer D A. Verbeek, één der woordvoer ders Hoe het ook zij. water wordt steeds schaarser en moeilijker te krijger., zonder dat schade wordt aangebracht aan de huidige eco logie. Water voor mens, dier en plant. Het is een vereiste om te kunnen le ven. Het zal bijzonder moeilijkzijn om alle belangen goed tegen elkaar af te wegen, zonder dat er schade zal op treden. De agrariërs hebben water nodig. In droge zomers als van 1976 meer nog dan ooit. Wij hebben alle maal water nodig. Hoe zal het zijn, als er weer een dergelijke droge zomer komt en men heeft de putten aan de Koedijkerweg geslagen? Uitdrogende planten en struiken. Nu door delangdurigedroogte. En straks? PROEFTIJD VAN VIJF JAAR De Commissie geeft advies ver gunning te verlenen voor 1,5 miljoen M3 water, te onttrekken aan het grondwater bij de Koedijkerweg. voor een proeftijd van vijfjaar. In die periode moet uit de praktijk blijken, wat de gevolgen zullen zijn van deze boring. Intussen, aldus de commis sie, kan de gemeente Amersfoort haar alternatieve plannen ontwikke len. De commissie is van mening, dat de waterwinplaats Holk het beste al ternatief is. Deze plaats heeft een be hoorlijke overcapaciteit, waarover verder iets meer. WATERLEIDINGBEDRIJF AMERSFOORT Men kan zich afvragen waarom het Waterleidingbedrijf Amersfoort nu zo nodig op Leusdens grondgebied haar water moet onttrekken aan de bodem Op dit moment heeft de maatschappij Kasteel Stoutenburg zal in een gebied komen te liggen met een grondwater verlaging van 20 tot 30 centimeter, als er per jaar 3 miljoen M3 water aan de bodem zal worden onttrokken. (Van de redaktie) LEUSDEN - Door de aanhoudende hitte is het noodzakelijk geworden, dat zowel het jonge groen in de gemeente Leusden als de wegen regelmatig worden besproeid. Dat gebeurt dan ook. De jonge aanplant van vorig jaar en begin dit jaar wordt regelmatig van water voorzien door de Leusdense plantsoenendienst. Overigens is wel duidelijk, dat de schade in onze omgeving erg meevalt. Dat is vooral te danken aan de gunstige bodemgesteld heid van de Eemlandvallei. De meeste doorgaande asfaltwegen in de gemeente Leusden worden per dag drie keer besproeid. Dat is noodzakelijk, omdat door de hitte de deklagen van de wegen worden aangetast Waren het I I aanvankelijk alleen de wegen zonder slijtlaag die werden besproeid, door de, aanhoudende hitte worden nu alle wegen met asfaltlaag en doorgaande funktie regelmatig natgehouden, tussen, 11 en 3 uur Dat betekent, dat per dag ongeveer 60 tot 100.000 liter water wordt gebruikt voor dit doel. Overigens komt dat water uit de sloten en niet rechtstreeks uit de waterleiding. Vijvers in de wijde omgeving zullen - zodra aan de Koedijkerweg wordt gepompt - een lagere waterstand krijgen. De gebieden langs de Koedijkerweg, waar de waterputten zullen worden geslagen. POMPPROEF GLINDHORST Op 15 april 1975 startte bij De Glind (Glindhorst) een pompproef van de Wa terleiding Maatschappij Gelderland (WMG). Doel van deze pompproef was te onderzoeken hoe groot de invloed v/as, wanneer een relatief grote hoe veelheid grondwater aan de bodem werd onttrokken (6.1 miljoen M3 per jaar) zonder dat compenserende maat regelen werden getroffen. De proef duurde tot 14 oktober 1975 en ge durende deze periode werd ruim 3 miljoen kubieke meter water aan de grond onttrokken Het opgepompte water werd via een leiding weer in de Moosterbeek geloosd. Nagegaan werd of deze lozing weer van invloed was op de grondwaterstand, door metingen op verschillende punten. Er waren verder ongeveer tachtig waarnemingspunten in de wijde omgeving rond de pompput In deze proef ging het erom vast te stellen of het onttrekken van het water van invloed zou zijn op de grondwater stand Na een week kwamen de eerste klachten al binnen over verstoring van de bestaande watervoorzieningen Terwijl bij Glindhorst de pompproef van de Waterleidingsmaatschappij Gelderland werd gehouden, was men bij de waterleidingmaatschappij Amersfoort reeds aan het denken aan nieuwe bronnen in verband met het feit, dat de bestaande in de nabije toekomst om verschillende redenen niet meer zullen voldoen. Opnieuw kwam men terecht op een gebied, dat de Leusdense agrariërs direkt raakt: langs de Koedijkerweg in Stouten burg. Op dit moment ligt de aanvrage tot het verlenen van een vergunning voor het onttrekken van water op die plaats, ter inzage op het ge meentehuis tot 19 juli a.s. Hierbij moet echter worden opgetekend, dat er geen sprake is van een tijdelijke pomproef, zoals in deGlind, maar van een definitieve drinkwaterput, die er voor zal moeten zorgen, dat de water leidingen in de gemeenten Amers foort, Bunschoten en Leusden vol doende water blijven geven. Deze aanvraag is momenteel het middelpunt van besprekkingen van de plaatselijke landbouworganisaties, die volgens onze informaties het niet eens zijn met de plaats, waar het water zal worden onttrokken aan de bodem Zij zijn van mening, dat men beter in de polder naar water kan gaan zoeken. Tot 19 juli kan men bezwaren indienen te gen de aanvraag van het waterleiding bedrijf Amersfoort. DE GEVOLGEN VOOR LEUSDENS GRONDGEBIED Wat zullen de gevolgen zijn voor het Leusdens grondgebied en de agrariërs, van degewassen zijn. Voor een ander deel - wat nu al een nat gebied is - zal de opbrengst echter hoger kunnen zijn. Ten noorden en ten zuiden van het gebied zal een oppervlakte van ongeveer 100 hectare een water standverlaging te verwerken krijgen van méér dan dertig centimeter. De opbrengst van de welputten zal verminderen, waardoor problemen zullen ontstaan met de veedrenking. De landgoederen van Hoevelaken en Stou tenburg zullen eveneens de lasten on dervinden van een grondwaterverlaging van tien tot 30 centiemeter De vijvers van de landgoederen Hoevelaken en Stoutenburg zullen minder water bevat ten Maar, aldus het rapport, dat kan via een pompje bijgevuld worden Het gebied rond kasteel Stoutenburg en Stoutenburgerlaan zal méér last krijgen een verlaging van 20 tot 30 cen timeter. Bovenstaande effekten zullen worden bereikt, als uit wordt gegaan van waterputten op de Amersfoortse Berg en langs de Hogeweg. Met die laatste putten is het steeds slechter gesteld, omdat het zoutgehalte van dit grondwa ter blijft stijgen. De oorzaak hiervan is een zogenaamde zoutrug in dit gebied, die het water steeds sterker beïnvloedt. Langs Rijksweg 28 zullen ook een aantal putten moeten verdwijnen in ver band met verbreding van deze rijksweg Volgens de plannen van het Waterlei dingbedrijf Amersfoort zal de Koedij kerweg voor die vervanging moeten zorgen. Als men nagaat, dat de totale produktie van het bedrijf inclusief inkoop van water van andere waterleidingbe drijven in 1973 ruim 7 miljoen kubieke meter bedroeg en de waterbehoefte in 1980 wordt geraamd op ongeveer 9 mil- loen kubieke meter per jaar, dan is het logisch, dat met het wegvallen van ver schillende putten een alternatief moet worden gevonden Water moet er nu eenmaal zijn De alternatieven zijn a inkoop van water van de Waterleiding Maatsch Gelderland via het te stichten station Glindhorst maar dat is niet op korte termijn te realiseren b Inkoop van water van het pompstation Holk. dat een ver gunning heeft voor 10 miljoen M3 water per jaar. maar in 1973 ..slechts' 1.4 miljoen M3 water onttrok aan de bodem. Dit station heeft dus een overcapaciteit. Ook bij het Waterleidingbedrijf Amers foort heeft dit laatste alternatief de voor keur. maar in verband met allerlei moei lijkheden ten aanzien van de traceringen van de leidingen e.d is dit niet op korte termijn uitvoerbaar, terwijl toch een ze kere haast geboden is, wil men straks niet zonder of met onvoldoende water komen te zitten. Daarom wil men voor de eerstkomende jaren het water langs de Koedijkerweg halen Het meest geschikte punt in ver band met de bodemgesteldheid. AGRARIËRS ZIJN TEGEN Natuurlijk zijn de agrariërs (landbou worganisaties) tegen dit voorstel. Zij voorzien dezelfde, zo niet grotere moeilijkheden als tijdens de pomp proef in Glindhorst Terecht? Gezien de talrijke klachten rond de Glindhorst zou men hier positief op kunnen antwoorden. Bovendien ging de WMG er van uit. dat een droogte als in 1975 maar eens in de tien jaar voorkomt Weer-

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5