Geslaagd schoolkamp „Startblok" Zeer warm indianenfeest Openbare kleuterschool vierde Ali- Baba-feest Tekenwedstrijd De Zonnebloem Vragen over enquête over winkels in Achterveld Sterven in Italbar „Galerij der giganten" niet de beste verhalen.... „Heeft iemand hier nog iets aan toe te voegen?" kostelijke bundel van R. A. Lafferty „EEN GESCHENK VAN DE AARDE", BOEIEND VERHAAL VAN NIVEN t fLEUSDER KRANT - ACHTÉRVELDS NIEUWS Minder drinken, dokter, meer geld is mijn probleem!" Het Turkse gezelschap bijeen. DONDERDAG 1 JULI 1976 ACHTERVELD - Donderdagmorgen om ongeveer 10.00 uur vertrok de Openbare Basisschool „Het Startblok" uit Achterveld naar Beekbergen voor een schoolkamp. Alle leerlingen gingen mee. Met een touringcar werden de leerlingen wegebracht met volle bepak king. Er waren er bij die zeker van plan waren om enkele weken weg te blijven, gezien hun bagage In Beekbergen aangekomen kreeg men eerst een speech van Oom Jaap, waarna men naar de slaapzalen kon gaan om de spullen op te bergen. Na het eten trok men al regelrecht het bos in en werd een vossenjacht georganiseerd De leerlingen werden in twee groepen gesplitst. De klassen 1 en 2 mochten met juf mee en de klassen 3,4. .5 en 6 met de meester. Na de vossenjacht werd er ook nog een vlaggenroof georganiseerd, de jongens tegen de meisjes. Na afloop van dit spektakel was het weer eten gebla zen Inmiddels waren er spelletjes uitgezet die na het corvee werden gedaan. Na deze spelletjes was het voor de klasse 1 en 2 bedtijd. De ovenge klassen trokken weer het bos in voor de nachtelijke speurtocht. Tijdens deze speurtocht werden de zenuwen van de meisjes wel eens op de proef gesteld. De jongens konden er blijkbaar beter tegen want die hebben niet zo gegild als de meisjes. Maar ja, het is begrijpelijk als je in het donker in het bos loopt en er wordt plotseling met blitzlicht een foto ge maakt of of je plotseling een pop uit een boom naar beneden ziet zakken. De vnjdag werd ook zeer nuttig be steed. De vrijdagmorgen werd een open luchtmuseum bezocht. Ondanks de hitte werd daar veel gezien en werd er veel plezier onder elkaar beleefd. In de middag werd een bezoek gebracht aan het zwembad Na eerst wat gezwommen te hebben werd er een wa- terplowedstrijd gespeeld tegen de leiding Na het avondeten werd er weer een spel gedaan, de jongens tegen de meisjes. De jongens wonnen en gingen dus met de eer strijken. Om 21.00 uur trok men weer naar het bos om het douane spel te spelen. Om ongeveer 23 00 uur werden de leerlingen lelijk ge stoord door een man die was vergezeld van twee politie mannen. De leerlingen werd verteld dat men daar niet mocht komen omdat er een buizerd zat te broeden. Allen moesten het bos uit. De meester werd zelfs meegenomen naar het bureau en de zesde klas moest er achteraan om te zien hoe ernstig men deze zaak opvatte. Na een rondje door Beekbergen kwam men weer in het bos uit waarna men kampwaarts toog. Toen allen mog maar juist binnen waren kwamen de twee politiemannen ook binnen wandelen. Men zag toen dat het Achterveldse vaders waren en kreeg toen pas door dat men flink beet genomen was. Na van de verbazing te zijn bekomen zocht iedereen zijn bedje op. De zaterdagmorgen werden de leer lingen door de ouders in Beekbergen afgehaald. Blijkens de onderlinge ge sprekken en de enthousiaste verhalen bleek dat dit schoolkamp zeker geslaagd is. ACHTERVELD - Vrijdag 25 juni hadden de kleuters van de openbare kleuterschool een geweldig feest. Dit feest was door enthousiaste vaders en moeders voorbereid. De meeste kleu ters waren die morgen al heel vroeg wakker en konden bijna de tijd niet af wachten om naar de kleuterschool te gaan. Tot-n om 10 uut alle kleuters in de klas waren vertelde juf Hester het ver haal van Ali Baba en de 40 rovers. Nadat het verhaal uit was mochten de kl-'iiters naar huiten. Hier stond een aantal als rovers en gesluierde vrou wen verklede moeders te wachten Elko moeder nam een groepje kinde ren onder haar hoede en wandelde hiermee over de op het plein met kramen en parasols ingerichte Ooster se markt. Op deze markt waren voldoende attri buten aanwezig voor de kinderen om zich te verkleden In de kortst moge lijke tijd krioelde het van rovers, Ali Baba's, gesluierde vrouwen en slavin nen, allen gekleed in de mooiste ha rembroeken, gewaden en tulbanden, en omhangen met de duurste juwelen In de Ali Baba-tuin werden al heel vlug de goud- en zilverstukken ontdekt die werden verzameld in een schatkist Na een verfrissing werd het kasteel van de rovers gezocht Via gele pijlen kwam men al spoedig bij een echt kas teel aan Hier binnengaande ontdekte men al een rovershol In dit rovers hol kwam gouden roverslimonade met zilverstukken (ijsblokjesjoptafel. Daar de kinderen ondanks het warme weer toch honger hadden gekregen werden zij verrast met patat, appelmoes en een hele lange knakworst, waarna een ijsje met een verrassing volgde Nadat ome Piet die dit zo keurig verzorgd had door de kinderen was bedankt ging men terug naar de school Hier liet een van de ouders het Ali Baba-gebeuren nog eens door middel van een poppenkast de revue passeren, waarna de kleuters warm en vermoeid huiswaarts keerden ACHTERVELD - Tijdens de Tour week zal er op de woensdagavond een braderie op de Hessenweg worden gehouden. Op deze braderie zal de Zon nebloem ook weer van de partij zijn. Door de Zonnebloem is er nu een teken wedstrijd voor de jeugd georganiseerd waarbij uiteraard verschillende prijzen te winnen zijn. De te maken tekeningen moeten wel betrekking hebben op het werk van de Zonnebloem zoals het Welfarewerk de boottocht met zieken en bejaarden en het ziekenbezoek. De tekeningen kur-ien op de avond van de braderie tegen betaling van een kwartje worden ingeleverd bij de stand van de Zonnebloem. Nadat de ingeleverde te keningen door een deskundige jury zullen zijn beoordeeld zullen de prijzen worden bekendgemaakt. Alle Achter veldse en Stoutenburgse kinderen kun nen aan deze tekenwedstrijd meedoen. (Van de redaktie) ACHTERVELD-LEUSDEN - De heer J. C. T Kuijpers, fractievoorzitter van lijst 6, stelde vorige week donderdag enkele vragen aan het gemeentebestuur 1 Is het juist, dat door een bureau voor ruimtelijke ordening in opdracht van het ministerie van Economische Zaken, in het dorp Achterveld een en quête is gehouden naar de bestaansmo gelijkheden van winkelvoorzieningen in kleine plaatsen en dat, althans volgens dit bureau, het gemeentebestuur hier over is geïnformeerd en alle medewer king heeft toegezegd? 2 Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, wat is dan de reden, dat noch de bevolking, noch de winkeliers, noch de raad of de commissie voor het Midden- en Kleinbedrijf hieromtrent is ingelicht? 3. Welke garantie hebben B en W, dat de resultaten van dit onderzoek vertrouwelijk worden behandeld? 4 Bestaat er geen gevaar, dat door deze enquête het onderzoek naar win kelplanning in de regio, dat in op dracht van het overlegorgaan Eem- land is of zal worden uitgevoerd, zal doorkruisen of nadelig zal beïnvloeden0 Toen het tijd was trok men in op tocht onder het uitbrengen van wilde indianenkreten naar het weiland. Daar aangekomen zag men een aantal echte indianententen staan. Toen de kinderen deze zagen staan was het hek helemaal van de dam. Het was een geren en ge schreeuw van jewelste. Door de kleu terleidsters. bngestaan door de moe ders werden een aantal spelletjes ge daan Hoewel het die dag tropisch warm was werd er toch enthousiast aan mee gedaan Om ongeveer twaalf uur moesten twee moeders het in verband met de warmte echter laten afweten. De kinderen wer den voorzien van limonade en ijsjes die er in gingen als koek Ook werden zij getrakteerd op poffertjes Een enorme stapel poffertjes werd naar binnen ge werkt Jammer dat het die dag zo enorm warm was. want om ongeveer half drie moest men daarom opbreken Rond die tijd werden de kinderen afgehaald en werd met een geweldig indianengehuil afscheid van elkaar genomen Ondanks het fcarme weer is er door de kinderen heel veel genoten en hebben zij zich eens echt kunnen uitleven Limonade voor de volgelingen van Ali Baba. ACHTERVELD - Donderdag 24 juni was het voor de kleuters van Hummel- tjeshonk een ware feestdag Er was voor hen die dag een indianenfeest op een weiland bij de heer Rutte. Veel van de kleuters konden die nacht vrijwel niet slapen of waren erg onrustig Voor de meesten kon het niet vlug genoeg tijd zijn om naar school te gaan. Al spoe dig krioelde het speelplein van de school met als zodanig verklede india- nenkindertjes. Ook een groot aantal moeders liep daar als indianenvrouw verkleed rond „Sterven in Italbardoor Roger Zelazny. 1973. Oorspronkelijke ti tel: „To Die in Italbarvertaald door Pon Ruiter. Een uitgave van Het Spectrum te Utrecht in de Prisme (SF)-reeks nr. 1707. Roger Zelazny is een uitstekend SF- schrijver, wat hij voor mij vooral demon streerde met zijn voortreffelijke roman ..De heer van het licht", dat ik nog altijd als eén van de beste staaltjes van SF beschouw Er zijn mensen, die daar an ders over denken, heb ik begrepen, maar dat mag van mij. „Sterven in Ital bar is de nieuwste, in Nederlandse ver taling, verschenen roman van Zalazny en ook dit boek is beslist de moeite van het lezen ten volle waard Zelazny begeeft zich in dit boek ook deels op de mythologische toer. zij het dan op buitenaardse werelden. De hoofdfiguur van het boek is een geheim zinnig man, H genoemd, die aan de ene kant in staat is om te genezen, aan de andere kant veroorzaakt hij dood en verderf Beide gaven houdt hij zelf aardig in evenwicht, totdat op een gege ven moment de wijzer doorslaat en de ware aard bovenkomt. Dan blijkt H. vol ledig in de ban te zijn van een boos aardige godin Verschillende mannen- met uiteenlo pende motieven- hebben bijzondere be langstelling voor de man H Roger Ze lazny schetst in zijn boek de speurtochten van deze mannen, de ge- dachtengangen van de man H en die van zijn tegenspelers. Tenslotte resulte rend in een spannende apotheose, waarin de man H ten ondergaat door krachten, die sterker zijn dan hij Een uitstekend SF-verhaal van .meester" Zelazny De moeite waard. „Galerij der Giganten' de beste SF-verhalen, samengesteld door RobertSilverberg,uitdejaren1929 tot 1964. Vertaling Annemarie Kindt, behalve de eerder gepubli ceerde verhalen. Een uitgave van Deltos-Elsevier te Amsterdam. Als je een verhalenbundel in handen krijgt met de beste SF-verhalen en ze zijn dan ook nog eens samengesteld door een bekend SF-schrijver. dan neem je aan, dat je het beste van het beste in handen hebt. ook al zal de keus misschien enigszins subjektief kunnen zijn Ik neem aan. dat dit boek het eerste deel is van een serie ..Galerijen want op de omslag staat een 1Dat is een gelukkige bijkomstigheid want je kunt dan de gerechtvaardige hoop hebben, dat de volgende delen wat beter van inhoud zullen zijn. En afgezien nog van de inhoud - zeker niet de beste verhalen die er in die periode zijn geschreven - is de helft van de verhalen (drie van de zes) in ieder geval eerder in Nederlandse vertaling verschenen. Een van die ver halen, „Een Martiaanse Odyssee", ver scheen eerder in „Alfa 3' de SF- verhalenbundel van Meulenhoff. vertaald door Warner Flamen. Elsevier had dat er best bij mogen zetten, zodat de geïnteresseerde lezer in één oogop slag kan zien, of hij de verhalen kent of niet Het enige verschil is de vertaling. Aan beide kleven fouten, dus wat dat betreft maakt het niet zoveel uit. De veihalen zelf zijn van Stanley G Weinbaum, John W. Campbell, Lester del Rey, Robert A Heinlein Theodore Sturgeon en Isaac Asimov En het zijn „Heeft iemand hier nog iets aan toe te voegen?", door R. A. Lafferty. verhalenbundel met ver halen uitdeperiode1961 toten met 1974. Vertaling: A. W. H. Bommel van Terwisga. Uitgave: Het Spec trum te Utrecht in haar (SF) Prisma reeks nr. 1727. Lafferty heeft een volstrekt eigen stijl. Dat staat duidelijk op de omslag van het boek vermeld, maar het is geen loze kreet. Het is een feit. En die eigen stijl resulteert in een aantal vol- niei nun oeste Gelukkig maar Natuurlijk kan uitgeverij Elsevier er weinig aan doen. dat dit eerste deel voor de echte SF-liefhebbers zo ma gertjes is uitgevallen. De bundel werd tenslotte samengesteld door Robert Silverberg namens de leden van de SF-schrljvers van de VS, die zich in een vereniging hebben gebundeld. Het enige wat Elsevier kon doen, was de zaak later vertalen en uitgeven. Maar dat neemt niet weg. dat ik hoop, dat de volgende delen een betere se- lektie zullen bevatten. Alleen voor een beginnend SF-lezer is deze eerste Galerij de moeite wellicht waard. Bert Vos. strekt anders-soortige SF- en fantasy-verhalen. dan wij in doorsnee eigenlijk gewend zijn. Laf ferty drijft eigenlijk een beetje de spot met ons, arme lezers. Dat merk je meteen als je zijn verhalen begint te lezen, want hij heeft een ietwat badi nerende toon over zich, soms iets van „jongens onder mekaarSoms voel je je tenminste behoorlijk belazerd en dat is misschien de reden, dat ik in eerste instantie altijd wat moeite heb om aan verhalen van Lafferty te be- „Een geschenk van de aarde", door Larry Niven. 1968. Oorspron kelijke titel: „Slowboat Cargo/A gift from earth". Vertaling Pon Rui ter. Uitgegeven door Meulenhoff Nederland te Amsterdam in haar speciale SF-reeks nr. 105. .Een geschenk van de aarde is de ginnen. Bij HetSpectrum verschenen kortgeleden een tweetal bundels van hem, waarvan „Heeft iemand hier nog iets aan toe te voegen?" de ene is. Laten we ons hier maar tot beperken, dat is al moeilijk genoeg. De andere bundel. „Niet pluis" komt een andere keer wel aan bod. Zoals gezegd: Lafferty geeft je bij het lezen een belazerd gevoel, maar alsjeeen keer door de zure appel hebt heengebeten, blijft hij boeien tot de laatste bladzijde, ook al zijn niet al zijn verhalen even leuk en spannend of boeiend. Lafferty heeft een geheel eigen plaats ingenomen in deaitijd zo boeiende wereld van de science fiction en fantasy (denk maar eens aan zijn SF-fantasie „Bruggehoofd op aarde"). De meeste verhalen zijn wars van echte technische staaltjes, geven geen echt inzicht in toekom stige strukturen. Het zijn meestal iet wat satirische „sprookjes" met vrij wel alti|d 'n wijze les of een spottende titel van het boek van de Amerikaanse schrijver Larry Nivendie in Nederland al eerder bekendheid verwierf met Neu tronster en „De stranden van Sirius Vier Wie Neutronster heeft gelezen, zal in ..Een geschenk van de aarde opnieuw worden gekonfronteerd met het geheel eigen heelal en zijn eigen bewoners, zoals Niven die heeft ge schapen De werelden van de buiten staanders. de poppenspelers, de Kzinti en andere zonderlinge wezens op Jinx. Tisgelukt. Wunderlanden. in dit boek. op .Kijknouwes een merkwaardige pla neet, die alleen maar bewoond kan wor den op een zeer hoog gelegen plateau In deze wereld van kolonisten en be manning (na de landing is dit on derscheid gebleven met de bemanning bedoeling. Een sterk voorbeeld hier van is „Hoe ze het teruggaven". In dit verhaal wordt verteld, hoe de in dianen het land, dat aan hun voorva deren is ontstolen, op dezelfde wijze terugkochten na de ondergang van de blanke (Amerikaanse) beschaving. Zwarte humor van de bovenste plank en allesbehalve dub belzinnig Lafferty verdeelde deze bundel in verhalen over booswichten en bui tenplaatsen en je staat versteld hoe gevarieerd het totaal is geworden. De vreemdste booswichten en de meest opmerkelijke buitenplaatsen zijn te vinden in de zeer flexibele schrij versgeest van Lafferty. ..Heeft iemand hier nog iets aan toe te voegen? Nou, eigenlijk niet, maar ik ben net zo eigenwijs als Lafferty en doe het toch. Een kostelijke bundel! Bert Vos. als de elitegroep) komt een grote socio logische verandering door de komst van een nieuwe stuwrobot van de oude aar de. die een geschenk meeneemt Zoals gewoonlijk een nieuwe technische of biologische vinding En als de aarde iets weggeeft, is het oppassen geblazen' De wereld van Kijknouwes wordt be heerst door het standsverschil tussen kolonisten en hun afstammelingen en bemanningsleden en hun afstammelin gen Het recht van de sterkste wordt bepaald door het bezit van de zoge naamde organenbank en de be schikbare wapens Uiteraard hebben de bemanningsleden vlak na de landing de wapens in bezit genomen en op die ma nier de kolonisten gedwongen naar hun I pijpen te dansen Dat is eeuwenlang aardig gegaan, daarbij gesteund door de orgaanbank waarin de levende or- ganen van misdadige elementen werden opgeborgen om dienst te kun- i nen doen voor het in leven houden van bemanning én kolonisten (in die volg- orde) Uiteraard zijn er ook opstandelingen, rebellen Zij vinden het maar een akelig systeem. Alles gaat op z n kop staan na de komst van de stuwrobot en het bijbe- I horende geschenk van de aarde en in I een snel tempo ontwikkelen zich de ge- I beurtenissen. Waarbij nog komt. dat één inwoner van Kijknouwes een bijzondere j gave heeft en daardoor, tegen wil en j dank in de rebellie wordt betrokken om er tenslotte een beslissende hoofdrol in j te spelen „Een geschenk van de aarde" is j een boeiende toekomstroman, waarin wordt geschetst, hoe een ko lonie zich op een vreemde planeet kan ontwikkelen. Geloofwaardig van opzet, avontuurlijk van uitwerking. Bert Vos i

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9