wordt gecoördineerd in kaart gebracht Leusdens gebied wordt tussen half juli en oktober onderzocht )pen brief aan ï.S. van Utrecht Gemeente„Kwestie van mentaliteit" Bejaard echtpaar (70) fietste op één dag van Groningen naar Leusden JQQx 'centrum Onkunde of onwil Ingezonden: >E KWESTIE DE BONGERD 1- - Het gebied, dat in onze omgeving in kaart wordt gebracht. Elk kruisje is een vierkante kilometer. AMERSFOORT vVVy LEUSDEN/y LEUSDEN/Zufb^,.7' C ACHTERVELD 1 DONDERDAG 8 JULI 1976 LEUSDER KRANT - MILIEU [en provinciale burgerlijke stand ien dwingende noodzaak (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Blijkens berichten in de pers schijnt er de laatste weken nogal wat te doen geweest te zijn met betrekking tot voort razende cartransporters over de Ha- mersveldseweg en de Zwarteweg binnen de bebouwde kom van het wegdorp Ha- mersveld, een rauw verschijnsel ont staan sedert de vestiging van Pon B V in de gemeente Leusden jaren geleden. Op 4 juni 1973 besloot de gemeenteraad zowel de Hamersveldseweg, als de Zwarteweg tot voorrangsweg temaken de race-track voor de cartransporters was volmaakt Tegenstrijdige mededelingen van be voegde en verantwoordelijke autoritei ten worden aan het luchtruim pnjsge- gegeven Enerzijds legt de loco-burge meester, wethouder W. van Zandbnnk, tijdens een hoorzitting op 25 mei 1976 over het gewijzigd vastgesteld bestem mingsplan Princenhof een verkla ring al dat binnenkort middels ver keersobstakels bedoeld weggedeelt binnen de bebouwde kom het doorgaan de verkeer zal worden belemmerd, anderzijds vertelt wethouder J. Wage naar in de raadsvergadering van 24 juni 1976 dat hij geen middelen ziet tot afsluiting voor het doorgaande ver keer van bedoeld weggedeelte Wat heeft de burger nu aan deze beide ver klaringen? Ook een redactioneel artikel in de Leusder Krant van 1 juli 1976 wijst op de onmogelijKe situatie, terecht, immers het kwaad is bepaald niet een verschijnsel, dat zich in de laatste tijd heeft voorgedaan het bestaat al ja ren Vergeten is en wordt bijvoorbeeld dat op 13 maart 1974 om ongeveei 12 30 uur op bedoeld weggedeelte zich reeds een allertreurigst ongeval met dodelijke afloop heeft voorgedaan, met name op de Hamersveldseweg, waarbij een rode vrachtwagen met aanhang wagen en een fietser betrokken waren, waarvan de chauffeur in de richting van de Noorderinslag is doorgereden. Of de bestuurder ooit is gevonden wordt nergens vermeld Een uiterst triest voorval dat kenne lijk maar al te gauw door het gemeen tebestuur wordt vergeten, laat staan dat men het op prijs stelt daaraan te worden herinnerdMaatregelen? Vergeet het maar of het zou moeten zijn meer gele trottoirbanden om de racingtrack vrij te houden*? De grondwettelijke verplichting van de overheid tot gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goederen - art 4 van de Grondwet - wordt nota bene meer dan twee jaar na dit droeve ongeval in de Raad door de verantwoordelijke wethouder afgedaan met prietpraat' Het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens - het RV.V. - van de Wegenverkeerswetgeving bevat onder meer een verbodsbord, nr. 18: Gesloten voor motorrijtuigen, waar door één of meer aanhangwagens wor den voortbewogen", een bord met een rode cirkel, waarbinnen op een wit veld, bedoelde combinatie in het zwart is weergegeven B en W kunnen dit verbodsbord daar plaatsen - indien ze tenminste willen - waar de bebouwde kom van Hamersveld begint en wel één aan de Zwarteweg voor het uit het noorden komende verkeer en één aan de Hamersveldseweg voor het uit het zuiden komende verkeer Dit betekent dan wel. dat het de cartransporters, komende hetzij uit noordelijke hetzij uit zuidelijke richting, verboden is van deze weggedeelten gebruik te maken als doorgangsweg binnen de bebouwde kom Waarom is geen van de talloos onder zoekende en/of adviserende instanties van B en W - die nota bene betaald wor den door de burger als haar bijdrage aan de collectieve voorzieningen - noch enig raadslid, al dan niet lid zijnde van het bestuur van Veilig Verkeer Ne derland, ooit op de gedachte gekomen eens te gaan snuffelen in de Wegenver keerswetgeving en in het R.V.V.? In de Biezenkamp-affaire is bijvoor beeld over de kronkel inde Asschatter- weg door B en W in haar antwoord op bezwaren gesproken van een flauwe bocht, maar ziet... plotseling ver schenen er twee waarschuwingsborden, nr 68. een S-bocht, eerst naar links en nr 69. een S-bocht, eerst naar rechts Waarom zijn hier wél borden ge plaatst na nota bene eenongegrondver- klaring van een ingediend bezwaar? Is er soms sprake van onkunde of onwil? of soms van nog iets anders? De burger is sprakeloos en in een democratische rechtstaat wellicht soms ook machteloos? K. Grool, Galicië 7, Leusden/C. milieukartering terecht een nut- e liefhebberij Polders en kaden, ken en uiterwaarden, houtwallen en I [ronden worden bezocht en onder- :ht. Steeds meer onderzoekers gaan roepshalve en als liefhebber bouw- weiland in Dat heeft ook zijn ade kanten. Als steeds meer mensen zich bui wegen en paden begeven, brengen schade toe aan landbouw, land- lap en natuur. Voor de boeren is^ ook geen bijhouden meer aan. Zelfs" t de kijker kun je vanuit de keuken t zien met welk doel iemand in het id loopt Dat kan net zo goed een toe- t zijn als een onderzoeker ofschar- aar. Vragen of ze in het land mogen is al heel zelden bij, en elke keer ir achter lopen kan ook niet Wordt een hek niet goed gesloten of wat voor planten er groeien of wat voor vogels en andere dieren er voor komen Die mensen noemt men milieu- ka rteerders Elke gemeente moet voorliet "Bui tengebied" een bestemmingsplan ma ken Dat staat in de wet op de ruim telijke ordening Het buitengebied van een gemeente is het gebied buiten de bebouwde kom In zo n bestemmingsplan wordt aan gegeven waar en wat gebouwd kauwor den Vobr de grond dié niet bebouwd mag worden moet het plan voorschrif- len omtrent het gebruik geven NIET UIT DE LOSSE HAND Het bestuur van de provincie moet die plannen beoordelen en gaal daar bij uit van het door hem opgestelde Nu zijn de gegevens die op mensen betrekking hebben makkelijk te krijgen Die worden immers al bijgehouden in de bevolkingsregisters, de arbeidsbu reaus en nog veel meer plaatsen De mensen zijn al geteld en dat wordt goed bijgehouden. Voor planten, vogels en dieren gaat dat niet op. Die zullen elke keer opnieuw geteld moeten wor den Daarvan worden op de burgelijke stand geen registers bijgehouden! INVENTARISATIE Dat tellen van planten, vogels en andere dieren noemt men inventari seren De inventarisatie van de na tuur, het milieu, noemt men kartering en deze milieukartering. waar het hier om gaat wordt in de provincie Utrecht onder toezicht en leiding van het pro vinciaal bestuur uitgevoerd. De gegevens van het onderzoek staan natuurlijk ook ter beschikking van de boeren en hun organisaties. Een belangrijk gevolg van deze ge coördineerde milieukartering is. dat de eigenaars van landerijen na afloop van het onderzoek iedereen, die dan ook nog een onderzoek willen plegen, zonder meer naar het provinciaal be stuur kunnen verwijzen Zij beschikt immers over. de gegevens Niemand hoeft dun- nog-de boeren lastig te val- -•lén In de omgeving van Leusden zullen in de eerder genoemde periode twee deskundigen van de provincie aan het werk gaan In totaal zullen ze 300 km2 buitengebied gaan onderzoeken, met een snelheid van één km2 per dag. In de gehele provincie Utrecht zal 1400 km2 voor een dergelijk onderzoek in aanmerking komen 5 voor plant en dier EUSDEN - Van half juli tot okto- zal van de gemeente Leusden buitengebied in kaart worden ge- ht ten aanzien van fauna en flo- Deskundigen van de provincie zul- dit werk gaan verrichten, datnood- lijk is voor een goede ruimtelijke ening in Nederland en dus ook in sden. Waarom deze milieukarte- Nederlandse natuur wordt re- natig in kaart gebracht. Milieu- jeerders doorkruisen het land. Zij len in opdracht van rijk, provincie jemeente. van universiteiten, hoge- olen en instituten. Zij komen ook r zich zelf. schoolklassen, jeugd- den voor natuurstudie, milieu-aktie- epen en natuurvrienden vinden in wordt er schade aan vee ol gewas toe gebracht. dan kost verhaal halen meer dan het opbrengt. Wordt er iemand door een stier of een ram gepakt dan kan dat ook moeilijkheden geven. De milieukartering moet en kan beter georganiseerd worden Daarom gaat het provinciaal bestuur van Utrecht een burgelijke stand voor planten en dieren inrichten Tussen mei en ok tober gaan provinciale milieukarteer- ders te veld Niet in de hele provincie natuurlijk, dat is teveel ineens. In 1976 gaan zij naar de gebieden die op bijgaand kaartje zijn aangegeven. Zij gaan daar de stand van de na tuur opnemen. Wat zijn dat milieu- karteerders*? En, wat doen ze? Op topografische landkaarten worden vakken van één km2 uitgezet In die vak ken gaan deskundige mensen bekijken streekplan Zo n streekplan, het woord zegt het al, omvat het grondgebied van meerdere gemeenten. Al die plannenmakerij gebeurt maar niet zo uit de losse hand Er worden uitgebreide onderzoeken ingesteld naar de meest uiteenlopende zaken De ont wikkeling van de bevolking, het verkeer de werkgelegenheid, de bodemgesteld heid en nog veel meer. Een van de dingen die ook onder zocht wordt is de natuur in het plan gebied Het is voor de goede opstel ling van een plan nodig te weten hoe het is gesteld met de plantengroei en de vogels- en wildstand Zelfs vissen en insecten die in het gebied voorkomen kunnen van belang zijn. Uit die "natuur" gegevens valt veel te leren over b v vervuiling van het water en de lucht Daarvoor gaan dus die milieukar- teerders te veld Nu gaan die ook maar niet zo de wei in Elke karteer der krijgt een legitunatiekaart met foto van de provincie. Bovendien wordt aan de boeren en tuinders in het ge bied vooraf gevraagd of zij hun mede werking aan de kartering willen ver lenen Die medewerking bestaat dan hieruit dat zij de karteerders tussen mei en oktober van dit jaar op hun land toelaten als dat nodig is. De boeren en tuinders in de te onderzoeken gebieden ontvangen over dit onderwerp een brief van de provin cie Het spreekt vanzelf dat de karteer ders wegblijven uit hooiland en land waar bijvoorbeeld mond- en klauwzeer is vastgesteld Bovendien, ze moeten zich op verzoek legitimeren Leusden, 1 juli 1976. Geacht college. De Leusder Krant van 1 juli 1976 aakt uitvoerig melding van uw ant iorden op de vragen van de heer Hoekstra aangaande de leerlingen- aatsing van openbare basisscholen Leusden. Ik kan mij niet aan de indruk ont- ekken dat u zich bij de beantwoording >bt laten leiden door informaties welke u door het college van B en W zijn verstrekt Het is onvermijde lijk dat dit resulteert in een een zijdig beeld van iets dat wij lang zamerhand toch wel een ernstig kon- flikt kunnen noemen In dat konflikt zijn B en W duidelijk partij. Als voorbeeld zou ik U op één ding willen wijzen. Als antwoord op vraag 3 stelt u dat de desbetreffende ouder- commissies één week voor dat de ou- LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week fietste het 70-jange echt paar Homan-Carels in één dag vanuit Groningen naai onze ge meente. s Morgens om 4 uur vertrokken zij vanuit Groningen en na een prachtige fietstocht (met uiteraard enige rustpauzes) arri veerden ze 's avonds om half zeven bij de fam Boogmans. waar ze nog 3 weken zullen blijven. Voor hen zelf was het ook een hele ver rassing dat het zo vlot ging, want ze waren niet speciaal met dat doel vertrokken De heer en mevrouw Homan logeren vaker hier in Leusden bij de fam. Boogmans. Dat contact kwam in de oorlog tot stand toen ze mevrouw Boogmans - als 4-jarig oorlogskindje - in huis hadden. Bijzonder leuk dat zo'o langdurig contact ontstaan is. Op de fiets had dit krasse echtpaar de afstand nog niet eerder overbrugd maar het is ze bijzonder goed bevallen. Ook de drie weken dat ze hier nog blijven, zullen ze op de fiets de omgeving verkennen, waarna ze weer aan de lange tocht terug beginnen. We hopen dat het weer dan net zo stralend zal zijn als op de heenweg. de schoolraad van te voren geen over leg plegen over de agenda's van de schoolraadsvergaderingen met de in stantie die zij representeren. Bureau Voorlichting gemeente Leusden. ders de bewuste brief in de bus kre gen zi|n ingelicht Afgezien van het feit dat éen week veel te kort iS om nog een ouderavond te beleggen (gezien de beslotenheid van de school raadvergaderingen wisten wij immers van niets) is uw antwoord pertinent onjuist De oudercommissie van de Bongerd kreeg op dinsdag 27 april officieel het bericht van de ophanden zijnde schoolcorrecties, de ouders kre gen het bericht op donderdag 29 april Dit is dus twee dagen van tevoren en niet zeven' Het tijdig informatie inwinnen bij de andere partij had u voor deze fout kunnen behoeden Hoogachtend, Mevr M A Defares-van Hees Voorzitster Ouderkommissie ..De Bongerd" Afschriften aan - Schoolraad Leusden - Gemeentebestuur Leusden, afdeling onderwijszaken - Leusder Krant Er is ten aanzien van de onderhavige problematiek geen sprake van een ern stig conflict. De situatie is veeleer van dien aard dat door een klein gedeelte van de betrokken ouders de zaak zoda nig op de spits wordt gedreven, dat zij als gevolg hiervan dit als conflict zijn gaan ervaren. Het overgrote deel van de ouders, die wel de noodzaak aan vaarden van deze op zichzelf onplezie rige maatregel, heeft hun kinderen aan gemeld op de aangegeven school, zonder dat dit met strubbelingen gepaard is gegaan. De bewering dat door het gemeente bestuur aan Gedeputeerde Staten onjuis te informatie zou zijn verstrekt, welke bewering overigens haar grondslag mist, komt geheel voor verantwoorde lijkheid van mevrouw Defares. Het enige door haar hiervoor aangehaalde voorbeeld kan deze bewering in elk ge val niet staven. De brief aan alle be treffende oudercommissies is namelijk verzonden op 23 april j.l. en die aan de ouders op 29 april d.a.v. Er kan on zerzijds niet worden nagegaan wanneer de brief door de oudercommissie van ,,De Bongerd" is ontvangen, doch het is in het algemeen niet gebruikelijk dat een lokale brief eerst vier dagen later wordt bezorgd. Het gaat overigens niet aan dat brief schrijfster bij wijze van voorbeeld slechts wijst op één zaak, daarmee sug- gerende alsof er in dit verband nog meer punten genoemd zouden kunneD worden. Deze suggestieve opmerking, die op geen enkele wijze wordt gecon cretiseerd, ontneemt ons de moge lijkheid hierop te reageren. Ten aanzien van de openbaarheid van de vergaderingen van de school raad kan worden opgemerkt, dat het dagelijks bestuur van de school- het huishoudelijk reglement dit voor schrijft. Wanneer het dagelijks bestuur van de schoolraad evenwel van mening is dat het belang van het openbaar onder wijs dit vordert, wordt in beslotenheid vergaderd. Een beslissing op dit punt behoort dus niet aan het gemeentebe stuur, doch uitsluitend ter competen tie van het bestuur van de schoolraad. Los daarvan valt evenwel niet aan te nemen dat de vertegenwoordigers van de verschillende oudercommissies in

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5