[esdeklassers Josephschool omen afscheid fGeen water meer it beken pompen" Veel plezier bij afscheid „Startblok" Braderie in Tourweek Bus schampt vrachtwagen EHBO Achterveld fclEDAAGS KAMP IN ARNHEM WERD SUCCES Iaterschap vaardigt verbod uit: Drinkwater vee staat op het spel LEUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS DONDERDAG 8 JULI 1976 ACHTERVELD - Maandag 28 juni trokken de leerlingen van de zesde van de R.K. basisschool St. Jo- voor een driedaagse schoolreis Arnhem. Diverse ouders hadden met hun auto beschikbaar gesteld het vervoer. Om twee uur was dan zover en er werd luid toete- vertrokken. Ongeveer drie kwar- was men al op de plaats van be- mming. Nadat de kamers waren rokken en de koffers waren uit- akt was het om half vier verza len voor een verkenningstocht door hem. Ik kreeg twee briefjes mee, een aanwijzingen en een met vragen was een mooie en leerzame leer- was een mooie en leerzame speur- 't; /waarbij veel te zien was, zo- eén waterval en een zeer oud ee'l Om vijf uur was iedereen bij de jeugdherberg terugge- jrd Na het eten werd er nog een 0 gespeeld waarbij iedereen een s won Om half elf was het bed- e volgende dag stond het golfslag- op het programma. De tocht daar- n voerde gedeeltelijk langs de Ook moesten er twee hellingen men worden een met een stijging 4% en een met een stijging van Dit was wel trappen geblazen 1 als men de vlakke Achterveld- tegen gewend is 1 het golfslagbad werd in de na- dag een bezoek gebracht aan de terbouwing. Na het avondeten werd •en hardloop-wedstrijd georgani- rd waaraan ook de onderwijzer mee- d. De leerlingen verloren glans- hetgeen hen allemaal een sigaar tte als prijs voor de winnende rwijzer. Na het hardlopen werd er een partijtje gevoetbald en werd Urn Dr. Doolittle vertoond. derde dag werd er nog een be- gebracht aan het Safaripark en openluchtmuseum. Ook deze be ien waren mooi en erg leerzaam, goede moed werd de terugreis 'aard Bij thuiskomst staken de lingen hun onderwijzer een pluim de hoed voor de drie zeer mooie AFSCHEID p donderdag 1 juli werd op de basisschool St Joseph afscheid )men van de zesde klassers. Deze nd werd begonnen met een H. Mis ie R.K. kerk te Achterveld De werd opgedragen door pastoor Jansen geassisteerd door de catecheet G. Stolker en enkele leerlingen. Het geheel stond helemaal in het teken van het afscheid van de school Tij dens de mis werd door de heer Solker en zeven leerlingen het verhaal van broeder Valentijn voorgedragen. Een verhaal wat zeker ook betrekking kon hebben op de scheidende leerlingen, dcch zeker op ieder die aanwezig was. Hierin lag wel opgesloten dat de bood schap van de klokken niet alleen voor broeder Valentijn was doch voor ons allemaal. De door de klokken gebrach te boodschap was "Als je niet groot kan zijn in grote dingen, moet je proberen groot te zijn in kleine ding en." Na de mis trok men naar de school waar een van de lokalen feestelijk was versierd. Nadat de ouders en de kinderen aanwezig waren werd de a- vond geopend met een welkomswoord door het hoofd van de school de heer Weimer. Na dit welkomswoord werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma. De zesde klas begon met zingen van een welkoms lied, waarna de eerste tot en met de vijfde klas elk op zijn manier af scheid namen van de zesdeklassers. Tijdens dit afscheid zongen de zesde klassers ook hun lied "Uit ons leven gegrepen" Dit lied was een terug blik over de afgelopen zes jaren op de school doorgebracht. Na het gezamenlijke zingen van het koffielied was het pauze. Na de pauze werden door de scheidende zesdeklas sers een aantal STUKJES opgevoerd zoals het St. Joseph's Songfestival, Gezond buitenleven, Aardrijkskundige congres, modeshow uit het jaar 2000, drinklied, agent Bonnema, ze zijn weer voorbij, de slimme knecht en het af scheidslied. Van al het gebrachte was het songfestival wel het hoogtepunt, hoewel de andere stukjes ook zeer vlot en vol enthousiasme werden ge bracht. De op het songfestival gebrach te liedjes werden door de aanwezigen uit volle borst meegezongen. Zeker mag hier genoemd worden het door Eddy de Wijs gebrachte liedje van Adèle Bloemendaal "Ja, zo is het leven". De kleding en de manier van brengen was wel zo dat velen van de aan wezigen niet beter wisten of het een wezigen niet beter wisten of er was een meisje bezig. Stomme verbazing toen bleek dat dit was gebracht door een jongen. Na het zingen van het afscheidslied werd door een van de leer lingen zijnde Jos Houtveen een af scheidswoord namens alle leerlingen gezegd. Na dit afscheidswoord stelden de scheidende leerlingen zich op en toonden twee spandoeken samen vor- jnende ..De basisjaren zijn voorbij, op naar een nieuwe rij". Hierna werd door het hoofd, de heer Weimer, nog het woord gevoerd. Eerst een terug blik op het afgelopen jaar "Week in week uit hebben we met elkaar opgetrokken een jaar lang. Dit ging met altijd even gemakkelijk want er moest ook gewerkt worden Toch is er toen we eenmaal aan elkaar gewend waren een fijne sfeer geschapen. Jullie gaan nu de school verlaten, Hierbij wil ik je een goede raad mee geven Neem het niet te makkelijk op Wil je iets bereiken in het leven zal je er voor moeten vechten," aldus de heer Weimer. Ook dankte hij zijn team voor de fijne samenwerking in het algelopen jaar. Een speciaal woord richtte de hppr Weimer tot mevr. Boelsma, die als leerkracht de school gaat ver laten wegens haar vertrek naar Suri name. Mede namens de andere col lega's dankte de heer Weimer haar voor de zeer fijne mede en samen werking en het begrip wat zij steeds had getoond Haar werd alle goeds toe gewenst. Ook de heer pastoor en de catecheet de heer Stolker werden in het dankwoord met vergeten, evenmin de ouders voor het door hen getoonde begrip en de getoonde belangstelling het hele jaar door Ook de oudercommissie en het schoolbestuur werden niet vergeten Na het dankwoord kregen alle leer lingen een diploma en een pen als aandenken. Hiernadeeldende leerlingen cadeautjes uit aan de ouders. Na nog een poosje gezellig bij elkaar te zijn geweest werd deze avond besloten met een hartelijk afscheid aan iedereen ACHTERVELD - Het feestcomité van Achterveld brengt nogmaals onder de aandach* dat in de Tourweek op woensdagavond een braderie zal worden gehouden op de Hessenweg. De deelne mers aan deze braderie worden er nogmaals op gewezen dat men zich voor of op 14 juli hiervoor kan opgeven bij W Hilverts. Walter van Amersfoort- straat 2 Na 14 juli worden beslist geen aanvragen voor deelname meer aange nomen Een en ander houdt verband met de aanvraag voor de benodigde kramen Zesde klas „Onze Wereld" nam afscheid Donderdag 1 juli werd in de zaal van de R K basisschool Onze We reld afscheid genomen door de zesde klassers De feestelijk versierde zaal was op het tijdstip van aanvang ge heel gevuld met ouders en kinderen. Op het podium was een prachtig circus-decor opgesteld, dat gemaakt was door de zesdeklasser Ria Noach Hier zou het programma van voor de pauze zich afspelen. Het hoofd van de school, de heer Lucas, opende de avond met een wel komstwoord Hij hoopte dat deze wee moedige avond toch ook een gezellige avond zou worden. Tijdens zijn ope ningswoord zette de Jbeer Lucas zijn dochter Ellen en Loès'van Bekkum nog even in het zonnetje. Deze twee hadden juist op de dag van het af scheid met een knutselwedstrijd een fiets gewonnen Na het openingswoord kreeg de cir- cusspreekstalmeester het woord Hij was het. die het verdere programma aan elkaar moest praten. Nadat de kin deren van de eerste en tweede klas onder het zingen van een origineel lied de naam van het circus "Lape- temookus' hadden bekend gemaakt, werd de eerste artiest aangekondigd Het gedeelte voor de pauze speelde zich geheel af in de sfeer van het circus De eerste artieste was Ju dith Keizer die op de melodie van ,Jde bloemenwals van Tchaikovsky een sierlijke dans maakte om de als bloe men opgemaakte Marlies van Dijk en Saskia van Bergen Henegouwen Van wege de sierlijkheid was dit optreden zeker een van de hoogtepunten van de avond Hierna volgde het optreden van de clowns Jos Boersema en Bart van Wienngen Zij vervolgden het pro gramma met een stoelendans, hierbij geholpen door de dochter van de cir cus-directeur Fabiola Christina. Toen de clowns eindelijk door hadden wat de bedoeling van de stoelendans was. haalde de als schilder spelende Erik de Jong de stoelen weg met alle ge volgen van dien Dit verwekte natuur lijk grote hilariteit onder de toeschou wers. Ook de slangenbezweerders ontbra ken niet Zij haalden angstwekkende kunsten uit met hun reptielen. Nu» was het de beurt van de vier Lady- dancers Rian, Jeanette. Jozet en Har riet. Verbluffende staaltjes van acro batiek werden vertoond door Maarten Keja Jörgen Lucas, Anja Burgsteden en Hanneke Nabuurs Zelfs een play back zangeres Sheila Keizer ontbrak niet. Zij vertolkte het liedje Isabelle van de Poppys voortreffelijk De goochelaar Robert Boersema en zijn assistent Gerbrand Blom over bluften de aanwezigen met hun goochel kunsten De hierna volgende goochel- bellys Marion Rombout en Gertrudi Boersen voerden hun act heel wat door zichtiger uit Weer kwamen er twee clowns op Jolanda Kerkhof en Tekela Balvers met hun aap (Vera Zwam- bach). Onder grote hilariteit van de aanwezigen liet Gerda Jonkman als dompteuse haar kat (Ellie Vos) heel wat kunsten uitvoeren Na het optreden van de zeven majorettes kwam als laatste de boeienkoning André Kok. Deze wist BARNEVELD - Het Waterschap van de Barneveldse beek heeft een verbod uitgevaardigd om water uit de beken te pompen. De aanhoudende droogte heeft voor de boeren tot een Boodsituatie geleid. Zij willen voor het beregenen van de grond jraag water uit de beek halen. Dit heeft tot gevolg gehad dat de Waterstand in de beken sterk is teruggelopen. Vooral de laatste dagen is de waterstand in de beken met sprongen gedaald. Verdroging van meerdere beken is al opgetreden. "Het beregenen van de grond is belangrijk, maar als daardoor geen drinkwater voor het vee overblijft, is dat veel ernstiger," redeneert het bestuur van het Waterschap. Er is een spoedver gadering belegd om de droogte-situatie te bespreken. Naar aanleiding daarvan is de volgende verklaring uitgege- De steeds voortdurende droogte heeft 'oor verschillende landeriien zoda- lige gevolgen, dat van een noodtoestand noet worden gesproken. Veel agrariërs hebben reeds water uit Ie beken gepompt voor de beregening an hun gronden. Het bestuur heeft alle begrip voor de )ijzonder moeilijke omstandigheden an de agrariërs, wier broodwinning in liet geding is. In een spoedvergadering bijeengeko men, heeft het Bestuur zich ernstig over de situatie beraden. Daarbij is overwo gen, dat de klandestiene onttrekkingen van water uit de beken, die nu al op grote schaal plaatsvinden, onvermijdelijk tot gevolg hebben, dat de beken geheel ver drogen. Aangezien er in dit gebied geen moge lijkheden zijn om water in te laten vanu.t een rivier of een kanaal, en er dus in 't gehpel geen aanvoer is behoudens en kele sprengen) betekent dit, dat de beken binnen korte of zeer korte tijd geheel leeggepompt worden. Dit is funest voor de landerijen, waarin de droogte verschijnselen zich hierdoor nog erger zullen openbaren, maar nóg erger is, dat er zelfs geen drinkwater voor het vee zou overblijven. Dit moet ten allen tijde worden voor komen! Om deze twee redenen heeft het be stuur (hoewel zeer ongaarne), moeten besluiten om alle onttrekkingen e.d. onmiddellijk stop te zetten, en streng toezicht te houden op de naleving hier van. Overtredingen zullen dan ook zwaar gestraft worden, aangezien de schaden hiervan niet te overzien zijn. Het bestuur verwacht evenwel, dat alle gebruikers van gronden in deze moeilijkheden begnp voor deze maatre gel zullen hebben, omdat dit het welzijn beoogt van de belangen van de gezamen lijke agrariërs. Het onttrekken van w?*«»r ;n deze moeilijke situatie zou bevoordeling van zichzelf betekenen ten koste van de an deren, die in dezelfde omstandigheden verkeren. Tot zover de verklaring. ACHTERVELD - Op de Hessenweg te Achterveld, in de bocht ter hoogte van de Schoonderbekerweg vond een kleine aanrijding plaats tussen een vrachtauto met aanhangwagen en een autobus van de VAD. Tijdens het passeren reed de bus met de rechterwielen het trottoir op en helde hierbij iets over naar links. Vermoedelijk tengevolge hiervan kwam de linkerachterzijde van de bus in aan raking met de linkerzijde van de vracht auto Beide voertuigen liepen mate riële schade od ACHTERVELD - Van 26 t/m 31 juli a.s. is Achterveld weer Tourdorp. Na de vorige wielerweek is het verschil van mening met de KNWU bijgelegd. Toch is het opval lend, dat ondanks de verbeterde houding van de wielerbond, het ren- nersveld drie weken voor de aanvang van het grote spektakel nog niet compleet is. Het aantal deelne mers bedraagt op dit moment onge veer 90 en dat is toch nog heel wat minder dan in 1970 en 1971, toen de Tour „vol" was met 132 renners. Nu kan er in de komende weken nog heel wat gebeuren, maar menige Achtervelder denkt nog met wee moed terug aan vroegere jaren, toen de strijd in hoofdzaak ging tussen plaatselijke- en streekrenners, eerst als „dikke banders" en later op wat sportievere fietsen. Die renners uit de naaste omgeving brachten ook al tijd grote groepen supporters mee en dat gaf in de tourweek aan Achterveld een aparte imago. Het is echter niet anders en ook de wielersport bleef niet stilstaan. Kijk maar eens om U heen: de race-fiets verdringt meer en meer het statige stangengeval van weleer Nog maar net is de Tour de France, het grootste wielergebeuren voor bereopsren- ners, ten einde als er al weer een ander wielerspektakel voor de deur staat. Voor de 19e maal. op zichzelf al een prestatie van grote allure, valt maandag 26 juli het startschot voor het Achterveldse wielerfestival voor de jeugd, beter bekend als de Tour de Junior en met een beetje gevoel voor proporties kunt u dat zien als een miniatuur van de Tour de France. Met merkenploegen en ploegleiders, met kopmannen en waterdragers, met gewone étappes en tijdritten, individueleel en per ploeg. Maar ook met gele en groene truien en een enorm prijzenpakket voor hen, die de Tour de Junior uit rijden. Het wielerfeest voor de jeugd duurt de gehele week met op de woensdag (voor de 9e maal) de „Mini-Tour" voor de plaatselijke wielersterretjes van 4 tot 11 jaar als evenbeeld van de Tour de l'Avenir. Ie TOUR IN 1958 Wij willen U een korte geschiedenis van de Achterveldse wielerweek niet onthouden en kunnen U vertel len, dat in 1958 de eerste Tour van start ging op initiatief van een drietal wielersportliefhebbers. Een van hen bleef tourbaas tot 1974. De overige twee mannen van het eerste uur gaven de bekende pijp al heel wat eerder aan de nog bekendere Maar ten. Gerrit Methorst uit Barneveld won de allereerste Tour. die toen niet alleen in Achterveld bleef. Ook Barneveld, De Glind, Hamersveld en Stoutenburg stonden op het rou teschema. Drie plaatselijke renners (Henk van Dijk in 1959, Henk Rutte in 1960 en „ijzeren" Willem van Middelaar in 1961) waren niet alleen de volgende winnaars, ipaar ook het einde van de Achterveldse hegemo nie. De 5e Tour werd internationaal door de deelname van een ploeg Belgische renners en één daarvan (Jos Huybs) werd eindoverwinnaar. In 1963 bracht de 6e Tour ook Duitse renners aan de start en van dat jaar af vond uit veiligheidsover wegingen de Tour verder op Ach- tervelds grondgebied plaats. De laatste paar jaar verschenen ook een flink aantal Engelse jongens in het Achterveldse wielergebeuren. Ma thijs de Koning (Scherpenzeel), de la tere Tour de France renner en de momenteel zeer bekende Hennie Kuipers uit Denekamp (nationaal, Olympisch- en Wereldkampioen) waren in 1964 en 1965 onder de deelnemers van de Tour de Junior. De RTC-Amersfoortrenner Jan Vlastuin (Scherpenzeel) won in 1965 en uit die tijd stammen ook de tour- en kissmissen. Els Koning en Bea Smink openden de lange rii Vanaf 1968 werd op de woensdag van de tourweek de Mini-Tour inge last een „uitvinding" die thans nog steeds een bijzondere belangstelling geniet van de Achterveldse bevol king. In 1970 deed tijdens de tourweek in Achterveld een nieuw dagblad haar intrede de „Bliksemkrant," vol uitslagen en tournieuwtjes. De eerste Duitse eindoverwinning was die van Johannes Demming in 1967 (de 2e op naam van Karl Thiele kwam in 1969) en de Brit Russel Oli veroverde niet alleen in 1974 defini tief de gele trui, maar ook in 1975 en bijna zelfs het hart van een Achter veldse jongedame. Taalmoeilijkhe den bestonden niet, want Achterveld is in de laatste week van juli internationaal. Wout Meinten werd in 1972 bij de 15e Tour voor zitter van het Achterveldse wieler- comite en in 1974, toen de laatste initiatiefnemer als zodanig aftrad, ook tourbaas. Hij verwacht dit jaar, o.m. door de gewijzigde omstandig heden, een geheel open Tour. En met een klein beetje medewerking van de weergoden zal hij best nog wel eens gelijk kunnen krijgen. zich binnen 15 seconden in een kast van zijn strak aangeknoopte boeien te ontdoen Iedereen was hierover stomverbaasd Vermoedelijk was hier de tweelingbroer van de boeienkoning ook in het spel In de pauze werd een loterijtje ge houden. terwijl men genoot van een heerlijk kopje koffie Na de pauze werd door de zesdeklas leerlingen Henri Kok. Loes van Bekkum. Tru- die de Jong. Gerard'van de Breemer, Jan Bokkers. Gerda Jonkman en El len Lucas een toneelspel opgevoerd, dat zich afspeelde in een politiebu reau Iedereen komt aangifte doen van een voorwerp dat gestolen is Doch de een wil voor de ander niet weten dat hij of zij op het politiebureau is. Telkens als er een verschijnt om melding van de diefstal te maken, ver stopt de ander zich. De dief had ech ter wel een geweten, want toen allen hun aangifte van diefstal hadden ge daan kwam zij, Petra Horst, binnen en bracht alle gestolen voorwerpen terug behalve een kanariepietje De dief werd aan een lang touw door de benadeelden afgevoerd De scheldende leerlingen boden hierna hun onderwijzer een wandkleed aan met het alfabet. De avond werd beslo ten met een dankwoord van de heer Lucas ACHTERVELD - Dinsdag 29 juni namen de zesde klassers van de oper- bare basisschool Het Startblok", sa men met ouders, broers en zusjes of ficieel afscheid van de school. Aangezien de school voor dergelijke evenementen te klein is geworden werd dit afscheid gevierd in de Oude Peer- destal. Deze afscheidsavond was ge heel door de leerlingen zelf verzorgd. Nadat een ieder in de feestelijk ver sierde zaal een plaatsje had gevonden en een door de oudercommissie aange boden consumptie had genuttigd, werd de avond door de voorzitter van de oudercommissie geopend, en kwam het feest uit de startblokken. Voor de mi crofoon verscheen Suzan van Egmond die in dichtvorm de afgelopen vier jaar dat de school bestaat, de revue liet passeren, onderbroken door kinderen, die bepaalde passages in beeld brach ten o a. hoe de school had deelgenomen aan de carnaval en het parochiefeest. Na een daverend applaus volgde hier na een dans van de eerste en tweede klas ingestudeerd door mej Terhorst voorstellende een treurende fee die niet bij machte bleek te zijn de blaad jes te kleuren in de herfst. Maar eind goed al goed, want door de hulp van de boskabouters kwam alles op zijn pootjes terecht en konden de opgeluchte fee en haar helpers een ron dedans maken om de in herfsttooi ge hulde bomen Tijdens de pauze werden de jury leden gekozen om de artiesten van het bijna echte songfestival te jureren die na de pauze zouden optreden. Aangekondigd door Lisette Ochse traden de volgende play-back artiesten op 1 Marv Enters met het liedje: Vrou wen, vrouwen, vrouwen, van Ria Valk 2. Karin. Susan. Joan en Evelien als de groep Abba met het liedje: So Long 3 Hilda Steenbeek met pianist Theo Steenbeek en gitariste Attilla Turan met het liedje The alternative way van Anita Meyer 4 Jaqueline Enters met het liedje: Me sousafoon van Come van Gorp. 5. Willempie, gezongen door Robert- Paul Wolters 6 Govert. Cecile, Maris-Stella, en Max als The brotherhood of men. zongen Kisses for me. Dat de juryleden het niet makkelijk hadden bleek uit het succes dat iedere groep of solozanger(es) had. Na het tellen van de toegekende punten bleek Jaqueline Enters als eerste uit de bus te zijn gekomen, waarna de gelukkige winnares haar liedje nogmaal ten ge hore bracht Na dit vrolijke gedeelte van de avond kwam de ernst even om de hoek kijken De scheldende leerlingen werden rond hun meester veizameld, die hen op zijn eigen sympathieke wijze een per soonlijk woordje meegaf, waarna hij de getuigschriften uitreikte. Tot slot werd door de voorzitter van de oudercommissie een dankwoord ge sproken aan het onderwijzend team, voor mevrouw Enters en haar helpers die deze avond mede hadden doen sla gen en de familie Uhm voor de genoten gastvrijheid. Hierna werd door de leerlingen een surprise en een bloemetje aangeboden. Bi] het afscheid werden de kinderen die de school gingen verlaten door ie dereen heel veel succes toegewenst. ACHTERVELD - Het bestuur van de Achterveldse EHBO verzoekt de leden die in de tourweek hun medewerking willen verlenen zich te willen opgeven bij W. Hilverts. Walter van Amersfoort- straat 2 te Achterveld, telefoon 1990 Verder ligt het in het voornemen om in het najaar van 1976 weer te beginnen met een nieuwe cursus EHBO. Dege nen die deze nieuwe cursus willen vol gen kunnen zich hiervoor reeds opge ven bij W W van Dijk, Hessenweg 170, W. Hilverts, W van Amersfoortstraat 2. mevr. Van Eist, Hessenweg 139 te Stoutenburg.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7