Waar men kan zwemmen in provincie Utrecht Levensechte nabootsing luchtlanding van Airborne Uit het politie logboek Geslaagde afscheidsavond zesde klas „Klimop" Zuster Rosa met vakantie VALLEI KANAAL EN EEM ONBETROUWBAAR Op 15 juli geen zuigelingenburo Opnamen voor „A Bridge too far" op Ginkelse Heide" Burgerlijke stand Gemeente Leusden KERKDIENSTEN Koude rillingen ondanks immense hitte KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 8 JULI 1976 IJSVOGEL Zondag 27 juni werd in Leusden een gewonde ijsvogel aangetroffen. De poli tie ontfermde zich over deze vogel. De ijsvogel werd gebracht naar de heer De Bruin in Woudenberg, die een vergun ning heett om beschermde vogels in be zit te hebben. De onfortuinlijke ijsvogel zal door hem worden verzorgd, tot hij weer op eigen kracht de wijde wereld in kan gaan. FIETSEN BIJ ZWEMBAD GESTOLEN Op zondag 27 juni en zaterdag 3 juli werden fietsen gestolen vanuit de fiet senstalling bij het zwembad. Een der fietsen was niet afgesloten. De politie maakt alle fietsengebrui- kers, die hun fiets neerzetten in de zwembad-fietsenstalling er nogmaals op attent hun fiets vooral van een dege lijk slot te voorzien Uiteraard is het meenemen van een niet op slot staande fiets een koud kunstje, óók met de hitte! AUTODIEFSTAL IN FRANKRIJK Een inwoner uit Leusden deed op maandag 28 juni aangifte van de diefstal van zijn auto, die hij met pech op één der Franse wegen had moeten achterla ten. Hij kon met een automobilist mee rijden naar Leusden, en vroeg de A N.W.B. zijn auto te willen gaan opha len. Bij informatie door de A.N.W.B bleek, dat dat met meer nodig was. Een andere weggebruiker had de auto mee genomen zonder een spoor achter te la ten. Het zal niet zo gemakkelijk zijn om de Leusdenaar zijn eigendom te bezor gen. PLASTIC GOLFPLATEN GOLF Een golf van plastic golfplaten kwam op woensdag 30 juni over de Doornse- weg. Een vrachtauto reed daar met een lading golfplaten, waar de wind onder kwam. De gehele rijweg lag bezaaid met golfplaten, en de politie moest ter assis tente uitrukken. Het duurde enige tijd, vóór dat de golfplaten weer allemaal waren opgeladen. CONTROLE Bij de verkeerscontrole, die re gelmatig door de politie wordt uitge voerd vallen herhaaldelijk de nodige bekeuringen. Vele weggebruikers ont breekt het aan de nodige discipline. Dinsdag 29 juni moest de inwoner uit Amersfoort R.T. worden aangehouden, die in een auto reed zonder voor- en achterruit, en zonder deuglijke rem- en achterlichten. De auto werd uit het ver keer genomen. Woensdag 30 juni moest de politie de auto van de heer M.v.d.L. uit Leusden uit het verkeer nemen. De auto beschikte niet over deugdelijke remmen en vertoonde andere gebreken. Op vrijdag 2 juli hield de politie een verkeerskontrole op de Doornseweg bij de stoplichten. Vier automobilisten moesten worden geverbaliseerd, die zonder pardon het rode stoplicht ne geerden. AANRUDING Een aanrijding, die erg goed afliep, vond dinsdag 29 juni plaats te Leusden-centrum op Finmark. Het jon getje Jasper Hoff reed daar met zijn skelter. Een vrachtwagen, bestuurd door de heer W.J.R. uit Doorwerth reed de skelter aan. De skelter kwam onder de vrachtwagens terecht. Het jongetje mankeerde gelukkig mets. Voor de ou ders en de vrachtwagenchauffeur een grote vreugde. LOSLOPENDE HONDEN Twee in Leusden loslopende honden werden op dinsdag 29 juni door de po- litie naar het dierenasyl gebracht. De eigenaar van de honden kunnen hun huisdieren daar weer afhalen. Als ze tenminste met met vakantie zijn gegaan, en zich op deze manier van hun huisge noten hebben ontdaan. VERBOD AFTAPPEN WATER Zaterdag 3 juli kwam bij de politie het bericht binnen, dat het Waterschap Barneveldse beek 'n verbod heeft in gesteld op het aftappen van water. Dit geldt voor het gebied in en rondom Ach terveld en Stoutenburg, het gebied ten oosten van de Barneveldse beek tot aan de Rudolphstichtmg. Het Waterschap Barneveldse beek moest tot deze maat regel overgaan, omdat de drinkwater voorziening voor het vee in groot ge vaar is gekomen. De politie zal uiteraard kontrole op de uitoefening van dit verbod uitoefenen. Het Waterschap Heiligenbergerbeek deelt dergevTaagd mede, dat zijnerzijds geen maatregelen zijn te verwachten. Geboren: 30 juni 1976, Helena Anita, d v M van Meerveld en E. Vreekamp Elders geboren (Amersfoort): 17 ju ni. Esmeralda M van Deuveren. Vogel wikke 4; 18 juni. Annelinda Koldewe. Dalmatie 56: 19 juni. Annelies Maas, Waarden 7 Overleden: 24 juni. Jannetje van Dijk, 85 jaar Overleden elders: Geen Gehuwd- 24 juni. R.P. van Witzen- burg en C.W van der Meer. 25 juni J E van Houten en K.J J Toorman: 25 juni. A.F.J Wering en M.H H Spaaij; 25 juni. D A Troost en A van der Molen Ondertrouwd te Leusden: 24 juni. Jan Gernt Kortes, Leusderweg 170, Amersfoort en Geertruida van Eist, Hessenweg 139, Leusden. 28 juni Hendricus Gerardus van Darn, Wenckebachplantsoen 155, Nieuwegein, en Johanna Gerarda Smal. Bavoortse- weg 109. Leusden. 28 juni. Pieter Eelco Hoitinga, Brui..- horst 23. te Leusden en endrika Jo hanna Kistemaker. Soestdijkseweg383, te De Bilt ACHTERVELD Ned Herv. Kerk zondag 11 juli 9.00 u eerw. heer van Beuskom uit Houten. R.K Kerk zaterdag 10 juli 19.00 u H. Mis; zondag 11 juli 8.00 u.. H. Mis; 10 UO u Hoogmis -«V't ^hwuodeoni LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk 9 00 u ds. J. J. Kooi man, Ger., 10.30 u ds. J J. Kooi man. Herv 19.00 u ds R ter Haar, de Bilt, Ger /Herv. R K.K zaterdag 19.00 u zondag 8.00 u.: Hoogmis; 9.30 u. Misj 11.00 uur. LEUSDEN/ZUID Dorpskerk: 10 00 u prof dr. v. Unnik, Utrecht, Herv 18 30 u ds B. Eysenga, Scherpenzeel, Herv. (G B R K K Huize Don Bosco: zaterdag 19 15 u zondag 10.00 u Hoog mis; 11.30 uur Geref. Kerk (Vrijgemaakt) zondag 11 juli: Kerkgebouw Ned. Herv Kerk, Arnhemseweg Leusden- Zuid, 8.15 en 16.30 u. Dienst. LEUSDEN - Zuster Rosa is van 13 julj tot en met 2 augustus aanstaande met vakantie Als plaatsvervangster zal iij die periode zuster Laudy optreden. Het adres van zuster Laudy Burg' Beaufortweg 4, tel. 42081 UTRECHT - De aanhoudende hoge buitentemperaturen betekenen voor velen een uitnodiging om te gaan zwem men. Het aantal mensen dat daarbij van het oppervlaktewater gebruik wil maken, schijnt, blijkens de vele ge vraagde inlichtingen, iedere zomer te T I stijgen. In mei en juni heeft het labo- s" ratorium van de provinciale water staat van Utrecht op vrij grote schaal aandacht besteed aan de hygiënische betrouwbaarheid van het oppervlakte water. Ook al zijn er intussen zuive- le ringsinrichtingen in bedrijf, dat geeft geen garantie dat het gewone oppervlak tewater in kanalen, rivieren en polder- watergangen nu voor recreatie in het water - dus voor zwemmen - geschikt geworden is. Het zwemmen in dit soort watergangen moet altijd kritisch worden beoordeeld. Ook al valt het op enkele punten mee met de verontreiniging door laecale colibacteriën, dan nog geldt het ?n bezwaar dat heel wat watergangendoor de aanwezige ratten de ziekte van Weil zouden kunnen veroorzaken. De hygiënische betrouwbaarheid van de volgende watergangen laat in elk geval te wensen over, zoals nu uit het onderzoek bleek de Kromme Rijn, de Langbroekerwetering, de Biltsche en Zeister Grift, de Vecht, de Leidsche Rijn, de Hollandsche IJssel, de Ben schopper-, de Lopikerwetering en de Vlist, het Valleikanaal en de Eem Kleinere watergangen, zoals de polder sloten e d blijven hier buitenbesrhou- wing Betekent dat nu, dat vanuit hygi ënisch oogpunt in de provincie Utrecht nergens het zwemmen in open water moet worden toegelaten? Het ligt ge lukkig gunstiger! Evenals in voorgaande zomers werd ook aandacht besteed aan het water in de verschillende plassen en de open zwembaden van hetnatuur bad "-type De Maarsseveense plassen: wel eens het allerbeste water uit de provincie genoemd, bleken weer geheel betrouw baar water te bevatten In deze cate gorie konden bij het onderzoek ook wor den ingedeeld de zweminrichtingen te Vinkeveen, te Nieuwersluis, De Kikker te Groenekan, de Biltsche Duinen te Bilthoveo en het zwembad De Meent te Breukelen. Maar ook de recreatie- plassen in het westen van de provincie waren niet verontreinigd Daaronder vallen de plassen De Eend, de Grutto en De Zwaan De Vinkeveense plassen hadden in hy giënisch opzicht heel goed water Al leen bij de bebouwing (langs de Zuwe) was de kwaliteit wat matiger als gevolg van de verspreide lozingen van afvalwater uit de woonbebouwing De Loosdrechtse plassen hadden in doorsnee water van redelijk aanvaard bare kwaliteit (klasse 2) Met name in deze droge zomer is voor het op peil houden van de plassen nu en dan Vecht water nodig, dat van minder gunstige invloed is op de bacteriologische hoe danigheid van het plassenwater. Het zwemmen in de zogenaamde eerste plas (nabij de Oud-Loosdrechtse dijk) wordt nog steeds afgeraden, omdat de kwaliteit hier meermalen twijfelachtig/ onvoldoende is. De toestand van het Eemmeer (tussen het Gooi en Nijkerk) was in de vooraf gaande twee jaren al danig verbeterd. Bij het onderzoek in mei en juni werd steeds een gede tot aanvaardbare kwaliteit vastgesteld, zodat van een verdere verbetering sprake zou kunnen zijn Voor het Henschotermeer (bij Wou denberg) heeft de te lange droogte ook tot gevolg gehad dat het waterpeil weer ..beneden peil" geraakt. Bij veel bezoek en in het bijzonder op warme weekeinden is het water in esthetisch opzicht weinig aantrekkelijk In hy giënisch opzicht valt het met de be trouwbaarheid tot nu toe bepaald mee. van de onlangs genomen 14 monsters kregen er 10 het predikaat goed en de overige 4 aanvaardbaar. Ten behoeve van de controle op de kwaliteit van het water in speelvijvers in de stad Utrecht werden in de laatste paar weken 35 monsters onderzocht. Eén van de vijvers bleek een extra verversing nodig te hebben op drukke dagen. De overige vijvers hadden al len een goede en in sommige geval len matige maar aanvaardbare hoe danigheid. Vergeleken met de bevin dingen in de vorige zomer mag wor den gesteld dat de kwaliteit van het recreatiewater thans niet veel af wijkt van vorig jaar ln sommige ge vallen (zoals voor het Eemmeer. de Vinkeveense Plassen en de recreatie- plassen in west-Utrecht) was de kwa liteit wat gunstiger. LEUSDEN - In verband met de va kantie is er op 15 juli aanstaande geen zuigelingenburo van dokter Lanting in het Wit-Gele Kruisgebouw in Leus den-Centrum. LEUSDEN/CENTRUM - De leerlin gen van de zesde klas van de R.K. Ba sisschool ..de Klimop' namen vorige week dinsdag afscheid van hun school. Na een Eucharistieviering op school brachten de 26 zesdeklassers een af- scheidsrevue ten tonele. Deze afscheidsrevue bestond uit kleine voordrachtjes en liedjes die gemaak en ingestudeerd waren door de heei Bos Vrijwel alle ouders waren aanwezig er zij genoten van het gevarieerde pro gramma Zo was er een kwis voor 3 echtparen die beoordeeld werden door de leer lingenjury Zij kregen zelfs een prijsje in de vorm van een cactus. Van de diverse liedjes was vooral hef liedje ,.Het is zo warm" erg toepas; selijk en het werd erg leuk gebracht. Door een aantal kinderen werden ef volksdansen uitgevoerd en vooral hej voordrachtje .Operatie" werkte op d^ lachspieren van de toeschouwers In het slotlied werden alle leerkracht ten van de school bezongen en telkens keerde het droevige refrein - ..Vaar' wel Klimop-school' - weer terug' Aan het eind van d scheidsavond 1. deautjes aan. aan school Zr Smelda, de heer Bos eil de Pastor LANGE DAG landingstroepen oprukten doorde bossen, richting Arnhemse Hijii- Wat - werd gefilmd speeldp zich nog wel helemaal up de grond af de landing zelf komt pas later aan bod Hoofd persoon in het drama was gis teren Engelse acteur Anthony Hojikins, die speelde voor de Britse generaal Frost Hopkins beschikte daarbij over het mi nuscule jachthoorntje dat Frost altijd placht te gebruiken omzijn mannen bij elkaar te ..blazen de figuranten, al. klaar om op weg naar Arnhem biji groten ge- ic;tale ten o/fei-te mallen aan Duit- >se tanks. De groepjes, steeds 14 man bij elkaar, worden op angstig echt aandoende manier gedrild door echte Engelsen, die soms de grootste moeite hebben ze in de pas te laten lopen voor dé camera's EDE - Generaal R. E. Urquhart (met hoed) op het filmslagveld. Voor de cameralieden blijkt zo'n dag erg lang te zijn: om zeven uur waren ze er al om hun stellingen te betrekken, pas om elf uur konden de eerste op namen worden gemaakt In het midden zijn de troepen te zien vlak voordat ze in aktie kwamen. Sean Connery, de ex-James Bond die in de film ,,A Bridge too far" de bekende generaal Urquhart speelt, kwam gister avond voor het eerst opdagen op de hei. Vandaag speelt hij het voornaamste deel van zijn rol. EDE - In de alweer zengende hitte begon donderdag de tweede opnamedag van ,,A Bridge too far" op de Ginkelse Hei, waarde Airborne luchtlandingen levens echt worden nagebootst. De Gin kelse Hei bleek doorde liggingen omgeving een streepje voor te hebben op de heidevelden bij Wol- fheze, die in september 1944 het oorspronkelike décor vormden voor generaal Urquhart en de zij nen. Overigens kwam de echte gene raal R. E. Urquhart (inmiddels een krasse oude baas) een kijkje nemen op het filmslagveld: ge zeten op zijn uitklapbare stoeltje in de schaduw onder de vleugel van een Glider sloeg hij met be langstelling een destijds door hem geleide operatie gade, die ditmaal voor het kritische oog van de re gisseur telkens weer de revue passeerde. Generaal Urquhart die een aan tal maanden geleden zijn vrouw en de kinderen opdracht gaf naar een James Bondfilm te gaan kij ken toen hem was gevraagd of de acteur Sean Connerie de rol van zijn persoon in de film kon vertolken. De familie vond het een geschikte kandidaat en zo besloot de oude generaal het hele spul eens van dicht bij te gaan bekijken. Toen Sean Connery langs de generaal liep raakten beide mannen in gesprek, een gezamenlijke wandeling volgde en zo kwamen ze weer terechtbij de grote zweefvliegtuigen waar generaal Urquhart 17 september 1944 ook mee in Nederland te recht kwam. ,,Het was niet be paald confortabel", zei de grijze man, ,,wel rustig zonder die mo toren". Connery kon uit de gesprekken met de generaal toch wel het een en ander opsteken, zodat een ieder kan verwachten dat zijn rol in de film levensecht zal zijn. KOUDE RILLINGEN EDE - Een overzicht van de „slag" op de Ginkelse hei bij Ede: rechts onder de cameraploeg, in het midden onder de „soldaten" klaar om te fi gureren rond de opgestelde Gliders. EDE - Regisseur David Attenborough (links) en acteur Anthony Hopkins (r) als generaal Frost ginnegappend over het toetertje van de Britse veldheer. Edenaren en Arnhemmers die de Airborne nog hebben meege maakt kregen er ondanks de im mense hitte koude rillingen van, s- aó'e'chrftifriiët er uit opv de Ginkelse hei bij Ede toen de filmmakers van ,,A Bridge too far' de luchtlandingen van september 1944 naspeelden. Alsaf ze net uit de lucht wa ren komen vallen, zo lagen de in de Deventer haardenfabriek nagemaakte zweefvliegtuigen er bij, terwijl her en der kleurige parachutes in de hei waren neer gevlijd de taterelen van vlak na de eerste landingen, toende lucht-

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9