eSseF De „beautiful noises" van Neil Diamond „De trotse robot", uitstekende SF- bundel van Heniy Kuttner -L l/akantie (2) WOENSDAG 14 JULI 1976 =USDER KRANT - FILM Love and death", schitterende Moody Allen: de belofte van de eng mm IjjlVeften/ang hebben we dorstig B* verhit uitgekeken over de ver- Mfrde velden en hebben we om- jpog gestaard naar de fderende, staalblauwe hemel en bloedhete zon, die in een stra- fide majesteit haar eeuwige weg langs de hemelboog volgde, mandenlang hebben we - met «en steeds mager wordend jfraa/r/e - onze planten en struiken wsproeid. zorgzaam als we zijn «o r lies wat leeft en groeit. Met hoop en duidelijke vrees hebben Re geluisterd en gekeken naar de Bbgeh/kse weerberichten en moe deloos begaven we ons elke avond naar bed in de wetenschap, dat 'onze natte wereld verleden tijd zou «lorden, als de voorzienigheid niet in zou gri/pen. Wekenlang hebben we vergeefs verkoeling trachten te Iten in de schaduw van de uit- lende bomen of in het water van tampvolle zwembaden, ekenlang hebben we een elijk leven geleid, kompleet tropenrooster en de reende .luiheid" van de zuid- g. Een luiheid, die we met het grootste gemak hebben over- omen. We hielden wekenlang la's op het hoogtepunt van de dag en verbleven tot diep in acht in onze tuin of op ons bal- genietend van eikaars diskus- ruzies of muziek. We deden enlang ons werk met de traag- l van een oude slak op pen- ngerechtigde leeftijd en hoop- ir het beste van. We gingen op tntie met een onbestemd ge- kwam toch niet helemaal uit voel van teleurstelling. Op weg naar een land, waar normaal ge sproken altijd de zon scheen en waar het lekker warm zou zijn. We voelden ons daarom bekocht en bedrogen door de natuur, die een grote grap uithaalde en de vakan- tiezon bij ons thuis bezorgde. Voor niets, helemaal gratis. We verhuis den van woestijn naar woestijn als zwervende Bedoeienen met onze moderne kamelen, al even bultig door de al te grote voorraad le vensmiddelen die we meesleepten op onze imperiaal. We lesten gretig onze dorst in de zeldzame oases langs de smeltende autowegen. En we dachten vol weemoed aan die goede oude tijd, dat het altijd regende tijdens onze vakantie. Toen we nog waar voor ons dure geld kregen als we - aangekomen in het verre zuiden - de warme zon konden begroeten als een oude, vertrouwde vriend uit vorige vakan ties. Ik begrijp uw gevoelens vol rancune tegen zoveel onrecht, u door de natuur in al haar grootsheid aangedaan. Maar ik kan het ook echt niet helpen, dat u juist in deze periode uw vakantie hebt gepland. U had verstandiger moeten zijn. U had - net als ik - moeten wachten. Wachten op de regen, die nu vast komt misschien. Ik ga nu vakantie houden. Drie weken lang. De woestijnen van Eu ropa zullen weer bloeien als een roos. De beken en rivieren zullen dan weer jachtig stromen, verkoe ling brengend aan de uitgedroog- den van Europa. Ik hoop, dat mijn tent dan niet zal bezwijken onder de gestadige stroom der plensbuien. Ik hoop ook, dat het niet langer dan een week zal duren. Want je bent tenslotte op vakantie en zoiets moet nooit overdreven worden. Maar ik zal niet klagen. Want ik heb duidelijk mijn portie zon al gehad. Gratis, voor niets. En ik wil na zo n lange, hete tijd, best voor de regen beta len. Zo ben ik ook wel weer V. K9KOPDE Deze week in de Amersfoortse theaters 4/ Neil Diamond: Beautiful Noise, el- pee, uitgebracht door de platen maatschappij CBS te Haarlem op het eigen CBS-label nr. 86004. In uitstekend stereo. ..Jammer, maar miereneieren hebben we hier niet". TOEKOMST EN TECHN/EK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG Allen Chen is inmiddels weggegaan uit de school om zijn kameraden niet bij zijn moeilijkheden te betrekken Op zijn zwerftochten krijgt hij het bewijs in han den dat zijn meester vergiftigd is door Feng en Tien, de koks van de school. Hij brengt hen om het leven en hangt hen daarna op aan een lantaarnpaal Daarna doodt hij mr. Wu, hun opdracht gever, ook al zegt deze hen dat hij in ojxlracht heeft gehandeld van Suzuki, het hoofd van de Hung Kiu School. Dat gaat Chen naar de japanse school om daar Suzuki, de moordenaar achter de schermen, op te zoeken en zijn meester te wreken TOUR DE SEX DE FRANCE In de nachtvoorstelling, vrijdagnacht in City, (u weet wel in het kader van de voor de sex beschikbaar gestelde film tijd) draait deze week, heel toepasselijk. ersiflage van Woody GEPROLONGEERD terwerken. Sonja vindt dat zij half heilige en half hoer is; en Boris zegt: ..Here's hoping I get the half that eats" Sonja vindt dat sex zonder liefde een lege ervaring is. maar Bons meent dat voorzover het hem aangaat, lege erva ringen nog niet zo kwaad zijn. „Love and Death" zit vol visuele en verbale grappen; het is niet verwonderlijk, dat men Pierre herkent tijdens een velds lagscène. Boris onderdeel wordt vernie tigd. maar Boris behoort tot de vier over levenden. want hij heeft zich in een kanon verborgen en wordt af geschoten. komt in de tent van twee Franse generaals, die zich aan hem overgeven. Boris is de held van Moskou. Hij verovert het hart van een gravin. ..My room at midnight" zegt ze. ..Perfect" zegt hij, ..Will you be there, too?" Het avontuurtje komt hem op een duel met de minnaar van de gravin te staan. Sonja, die gescheiden is van de oude haringhandelaar die zij trouwde, belooft hem te trouwen wanneer hij overwint. Tot haar verbazing komt hij levend uit het duel. Met Sonja gaat hij naar Moskou om de keizer te vermoor den. maar dat mislukt door Boris' on handigheid, zodat Sonja de keizer k.o. moet slaan Al heeft Napoleon zich laten vervan gen door een dubbelganger. Boris wordt toch ter dood veroordeeld, maar hij is vol goede hoop, want er verschijnt een engel die hem vertelt dat Napoleon hem op. het laatste ogen blik gratie zal verlenen RAZENDSNEL Dat alles wordt in een razendsnel tempo gebracht, wat voor sommige mensen misschien ietwat vermoeiend wordt op den duur, maar wie al eens eerder een film van Woody Allen heeft gezien, zal zich daar zeer zeker op hebben voorbereid ,,Love and Death" is zonder meer een flitsende persiflage op het leven en de dood. barstensvol humor en ook vol cliché's, die door Allen echter op vakkundige wijze worden ge bruikt om weer als gloednieuw over het doek te daveren of om te worden door geprikt als een volkomen afgedane zaak. Voor mijn gevoel Is „Love and death" een film, dat een groter publiek verdient dan alleen de vaste bezoekers van Studio G. Maar mis schien trekt de film wel zoveel pu bliek, dat een prolongatie het gevolg is. Dat zou in ieder geval terecht zijn en dat kun je niet van alle films zeg gen. Vijf films zijn deze week geprolon geerd. Dat is dan in de eerste plaats (we doen het op het rijtje af). „The Genius" in het Grand Theater met Terence Hill en Miou-Miou in de hoofdrollen. Een komisch western-spektakel in het Trinity-genre, waarbij Terence Hill een erg ingewikkeld plan opzet om zijn te genstanders een fikse hak te zetten. Vlot verfilmd in de Sergio Leone-stijl. Maar dat kan ook niet anders, hij had de supervisie op het totaal (derde week Grand Theater- alle leeftijden). „Dik Trom weet raad" gaat in de matinee-voorstellingen van Cinema 1 de tweede week in en ook dat is terecht, want nog lang niet iedereen weet. dat Dik Trom een bijzondere jongen is en dat dit vooral in kleur veel beter dan ooit uit de verf komt. Voor jong en oud. maar vooral voor jong. (Cinema 1. tweede week, alle leeftijden). In de avondvoorstellingen van Cinema 1 domineert Jack Nicholson nog steeds in de formidabele film van regisseur Milos Forman: „One flew over the cuckoo's nest". Deze schitte rende film. die zich grotendeels afspeelt in een psychiatrische inrichting, zal niet nalaten grote indruk op u te maken. On- BRUCE LEE: VUISVOL KARATE Bruce Lee is in het kader van de Bruce Lee-maand deze week in het City Theater te zien in de film „Een vuist vol karate" van regisseur Lo Wei De inhoud van de film ziet er zo uit: Ho-Yuen-cha, stichter en leermeester van de Ching Wu Boks school, is onverwacht overleden en hij laat zijn leerlingen en hun leiders in grote verslagenheid achter Het meest onder de indruk is de jonge kampioen bokser Chen-jen, die niet kan geloven dat zijn meester aan een natuurlijke dood is gestorven De Ching Wu school, gevestigd in de internationale sector van Shanghai, krijgt bezoek van Japanse boksers van de Hung Kiu School onder aanvoenng van de tolk mr. Wu Zij honen de Chine zen. maar deze laten zich niet uitdagen omdat hun overleden meester dat niet gewild zou hebben. De volgende dag gaat Chen alleen naar de Japanse school en laat daar zien wat hij waard is door een grote groep boksers k.o. te slaan. De japanners eisen daarna, via de politie de uitlevering van Chen. „De trotse robot", door Henry Kuttner. Verhalenbundel. Oor spronkelijke titel: „The proud ro bot", 1941-1955. Vertaling: Pon Ruiter. Uitgegeven door Meulen- hoff Nederland b.v. te Amsterdam in haar speciale SF-reeks nr. 103. Prijs 11,50. Scène uit: Bruce Lee in „Een vuistvol karate". Henry Kuttner werd 44 jaar. Hij stierf in 1958. In 1940 trouwde hij met de toen al even bekende SF-schrijfster Cathe rine Moore en samen schreven ze tal van korte verhalen en romans onder allerlei pseudoniemen, zoals Lewis Padgett en Lawrence O'Donnell Een uitstekende verzameling van Henry Kuttner's werk verscheen kortgeleden bij Meulenhoff onder de titel: ..De trotse robot" en andere SF-verhalen. In totaal zijn in deze bundel twaalf verhalen op genomen. die stuk voor stuk van een uitstekende kwaliteit zijn. Het titelver haal is een erg amusant verhaal en be hoort tot de reeks „wilde robotverha- len". waarin een vertstrooide. het Woody Allen in heftige strijd tegen de Napoleontische legers gewikkeld de film.Tour de sex de France"Juist, u snapt het al: een Franse sex-komedie. Paul is filiaaldirecteur van een groot warenhuisconcern. Hij werkt hard, heeft een mooi huis waarin een zeer mooie vrouw en is tevreden met zijn bestaan. Dan dwarrelt er op een goede dag een brief op zijn bureau, waarin staat dat zijn vrouw hem bedriegt. Hij is zeer ge kwetst. zij heeft toch immer alles wat haar hartje begeert of zou ze misschien liefde tekort komen9 Hij gaat om raad bij een vriend, fotograaf die niet alleen da gelijks fotografeert maar ook de liefde bedrijft. Hij raadt Paul aan zijn sextech- niek te verbeteren en geeft hem het adres van een bedreven courtisane. Paul krijgt de smaak te pakken en als hij opnieuw een brief krijgt schept hij de leuze oog om oog. sex om sex en is dan niet meer te stuiten Hij grijpt wat hij grijpen kan. maar is nog wel steeds ja loers op zijn eigen vrouw. De fotograaf geeft dan enkele demonstraties in de liefdestechniek. Het blijkt dan dat zijn vrouw zelf de brieven heeft gestuurd om hem uit zijn onverschilligheid te halen. Dan brengt hij alles in praktijk wat hij in de afgelopen weken geleerd heeft. Wanneer hij maar kans krijgt en niet alleen thuis Zijn verbaasde vrouw weet niet hoe ze 't heeft. Het is wat teveel van het goede, zo had ze 't ook weer niet bedoeld. Voor de liefhebbers uiteraard best weer de moeite waard. (Vrijdagnacht. City Theater. 18 jaar) THE MECHANIC Zaterdagnacht kan men in het City Theater kijken naar Charles Bronson in de film ..The Mechanic" van regisseur Michael Winner. Het is het verhaal van Arthur Bishop, een be roepsmoordenaar in de perfektie. Alle moorde, die hij in opdracht pleegt, maken de indruk van een ongeluk. Nooit komt de politie op de gedachte dat er sprake van een weldoordachte moord kan zijn. „The mechanic" is eigenlijk de film over een mechanische moordenaar, iemand, die dood zonder erbij na te denken Dat dit uiteindelijk leidt tot een ineenstorting, ondanks de koelheid, waarmee het werk wordt gedaan, blijkt ook in dit verhaal, wanneer Bishop een instorting krijgt. Zijn nieuwe metgezel, die alle kneepjes van het vak van hem heeft geleerd, kan de zaken overnemen. Of toch niet? Charles Bronson is opnieuw de geweldenaar in deze film vol aktie. Voor de liefhebbers spanning ge noeg, ook al zullen verschillende trouwe City bezoekers „The Mechanic al eens eerder hebben ge zien. In de donderdagcyclus van dit theater, 1974. (City Theater, zater dagnacht, 18 jaar). bij r-iteit hebt van l voc» slant! "werl n. voor i ie< udt an R BERT VOS IERSFOORT - „Love and death" van de duivelskunstenaar Woody Allen enige nieuwe film op het weekprogramma van de Amersfoortse ers. Verder kunnen de liefhebbers van Bruce Lee in het kader van de Lee-maand deze week hun hart ophalen aan „Een vuist vol karate" en nee moeten de filmliefhebbers, die alle andere films reeds hebben >n het deze week doen. In de nachtvoorstelling van City is misschien Mechanic" met Charles Bronson nog interessant. Hoe het ook zij, wie elijk een schitterende film wil zien deze week, kan ik van harte „Love and van Woody Allen in Studio G. aanbevelen. )VE AND DEATH" [K>dy Allen wordt wel eens be- uwd als een duivelskunstenaar, ia het medium film telkens weer nnavolgbare wijze de wereld op ak neemt. Allen's persiflerende wordt niet door iedereen op prijs eld. Het is al net als met de or van een filmer als Mel Brooks, oet er van houden cn als dat niet ;ns jeval is, dan zul je het een uiterst '"/Roeiende bezigheid vinden om Allen's films te kijken. Dat is schijnlijk ook de reden, dat -esU 'e and Death", Woody Allen's I wste, niet in de grotere theaters nden is, maar zoals in Amers- in een arthousetheater. Deze in Studio G. „Love and Death", orig jaar oktober in Arnhem tlj- het filmfestival voor het eerst in 3ij e erland te zien was en eind 1975 in r°c* ;lële première ging. al eens eerder een film van dy Allen heeft gezien, weet wat of haar te wachten staat. Toch is :dere keer weer een verrassing als de ontdekking komt. dat Allen je weer overrompelt met zijn ein ze reeksen grappen. Woody Allen schrijft het verhaal, regisseert de film en vertolkt de hoofdrol: eigenlijk is het meer een one man show van hoog ni veau. RUSSISCHE KLASSIEKEN" Woody Allen heeft zich op de Russi sche klassieke literatuur geworpen. Het resultaat is „Love and Death", over Boris Groesjenko die in het jaar 1812 het heilige moedertje gaat verdedigen tegen de oprukkende horden van Napo leon. Het is duidelijk dat hij liever borsjt lepelt en geen zin heeft de vette sausen en soufflés van de Franse cuisine te eten Boris is een militante lafaard. Zijn vader heeft een winterverblijf en een zomerverblijf en heeft ook in een zak doek nog een stukje aarde verpakt, waarop ook een huis voor de gasten zal worden gebouwd („Met een klein, klein zwembad voor vlooien?") Boris heeft dromen die er uitzien of zij door Ken Russell zijn geregisseerd, maar hij heeft ook een visioen dat is geïnspireerd door „Het zevende zegel". Hij is verliefd op zijn nichtje Sonja en voert filosofische gesprekken. Hij kan ook een uitstekende monoloog opbouwen uit titels van Russiche mees- „Tour de sex de France". grootste deel van de dag onder invloed van alcohol verkerende geleerde, Gal legher. allerlei dingen uitvindt, waarvan hij zich later niet kan herinneren waar voor ze zijn uitgevonden. Dat levert bij zonder amusant materiaal op, zoals in „De trotse robot" en „De wereld is van mij". SF en aanstekelijke humor op voortreffelijke wijze vermengd Indrukwekkend is de wijze waarop Kuttner (al dan niet samen met zijn vrouw) verschillende onderwerpen en genres in verhalen omzet. Tijdmachi- neverhalen, zoals.Mimsy waren de bo- rogoven" en „Verbinding met morgen" hebben niet alleen humor, maar stem men ook tot nadenken De meeste ver halen hebben een uitstekende plot, zoals „De Twonky", waarin een echt paar wordt gekonfronteerd met een radio uit de toekomst, die wel wat anders reageert dan men van een radio verwacht. Martianen komt men tegen in „Niet kijken", als men tenminste gevoe lig is voor het derde oog. „De trotse robot en andere verhalen" is een amusante, tijdloze bundel SF- verhalen, die je eigenlijk in één adem uitleest, barstensvol originaliteit en in ventiviteit Aanbevolen! Bert Vos Na een rustperiode van drie jaar ver raste Neil Diamond eind vorig jaar ieder een met de mededeling dat hij weer zou gaan toeren. Behalve Australié en Nieuw-Zeeland stonden ook nog een twaalftal optredens in Amerika op het programma Nadat alles in een groot succes afgelopen was. kwamen er ge ruchten dat Neil ook Europa zou aan doen, maar die plannen werden uitge steld. Anderhalf jaar na ..Serenade" is nu „Beautiful Noise" uitgebracht. Ge produceerd door Robbie Robertson (the Band) en met de medewerking van de zojuist genoemde Robertson. Garth Hudson (eveneens the Band). Mac Re- benac (Dr John). Larry Knechtel, Jim Gordon. Jim Keltner, Russ Kunkel. Joe Lala, Jesse Ed Davis. Bob Boucher, Je rome Richardson. Tommy Morgan, Tom Scott, Bob Findley. James Newton Howard en de van het „Serenade" album al bekende Dennis St. John, David Paich. Richard Bennett en Alan Lindgren De arrangementen zijn ver zorgd door Nick DeCaro en Bob James. Dit nieuwe album van Neil Diamond zit wat de arrangementen betreft uitste kend in elkaar en je zou kunnen stellen, dat Diamond zijn vorige elpee heeft overtroffen qua stijl en muzikaliteit. De songs bij elkaar vormen een verhaal over de jaren zestig van de straten van New York Coty's „tin pan alley", gezien door de ogen van een jonge tekstschrij ver. Het verhaal over de periode, waarin in Amerika tal van zaken veranderden van vorm en inhoud, een vernieuwing plaatsvond, vooral bij de jeugd Neil Diamond verhaalt dit allemaal met zijn zo typische zangstem Aangevuld met de talrijke koren en koortjes is ..Beautiful Noise" gewoon een typische Diamondelpee. Lekker in het gehoor liggend, een tikkeltje overdone zo nu en dan. maar in het algemeen plezierig om naar te luisteren Voor de liefhebbers zeker een aanradertje V. danks de grote dosis humor is regisseur Forman er op excellente wijze in ge slaagd om de sfeer, de methodiek en de reakties van de patiënten in een psy chiatrische inrichting te verfilmen, zon der dat dit uitmondt in een overdosis tragiek. Met Louise Fletcher als de te- genhangster van Jack Nicholson, ver pleegster contra verpleegde. Nogmaals aanbevolen! (Cinema 1. avondvoorstellingen, achtste week, veertien jaar). In Cinema 2 is het opnieuw lachen, gieren, brullen geblazen met Frankrijks topfilmkomiek Louis de Funès in: Va kantieperikelen met funes(te) gevol gen". Aanbevolen pretentieloos amu sement voor jong en oud. (Cinema 2, tweede week, alle leeftijden). Julie Andrews en Christopher Plum- mer vervullen de hoofdrollen in de mu sical. die niet meer van het witte doek weg te branden is: „The sound of mu sic". Nauwelijks terug als reprise in Amersfoort of de film wordt deze week (in Euro Cinema) geprolongeerd. Maar goed. als u zo graag deze film meerdere malen wilt zien: ik hou u niet tegen. (Euro Cinema, alle leeftijden, tweede week).

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11