a/tij*/ sfeerfs -JNSTENAARSWERKGROEP MULDER-MENNENS-VOS EXPOSEERT BIJ DWARS, HEEDERIK EN VERHEY .EUSDER KRANT - KIJK OP KUNST 7_ Omgeving moet aan worden aangepast" le mens jnetseld baksteenreliëf met uit hardsteen gehakte dierfiguren ardentehuis ..Alebunda llberi" te Bedum AMERSFOORT - Méér en éér gaan met alleen de indi- cluele mensen, maar ook de stanties, instellingen, ge- eenten en andere formaties, mensen gezamenlijk vor en, beseffen, dat onze wereld imenselijk en onleefbaar be nt te worden (is geworden), éér en méér begint in steeds limere kring de opvatting dóór breken, dat we op de inge- agen weg niet kunnen dóor- an, en dat we er met ons len iets aan moeten (gaan) len. Steeds groter wordt de klub n mensen, en van de uit men - ui bestaande instanties, diede ens als zodanig uit het iso- ment, waarin hijdoordetech- ikratie wordt gebracht, willen ian) halen. En die de mens S' individu zijn waarde, vreug- in en menselijke kontakten ;er willen teruggeven. Méér i méér mensen gaan zich be ast bezighouden met het leven, it ze leiden, en zich kritisch istellen ten aanzien van vele tuaties en strukturen, die zich i de laatste wereldoorlog in irsneld tempo hebben gede- rmeerd. Méér en méér mensen (gaan) iseffen, dat ons kuituurpatroon ich van ons heeft losgemaakt, ndat wij beheerst en gemani- ïleerd worden door de techno- "atie. De mens mag er mate- ëel op vooruit zijn gegaan - lewel het grootste deel van de lensheid zelfs daaraan nog ,et toe is -: geestelijk en qua voelswereld komt méér en léér tekort. Het begint zelfs een "ingende vraag te worden of 1 mens de reeds opgelopen «veelheid schade nog kan her- lellen. Met inspanning van alle 'achten moet er urgent gesleu- fd worden aan situaties en :ruk turen. Een hoopvol teken is elk 'ken, dat wij waarnemen, wij- tnd in de goede richting. DE LICHTENBERG Onlangs konstateerden een tal specialisten, dat het zie nhuis ,,De Lichtenberg" me- ch perfekt funktionerende. t „De Lichtenberg" voorde tiënt als mens echter een 11e, önmgnselijke fabriek is. zij TièhttéTi eer. fonds op om st en kuituur binnen de kale ekenhuismuren te (gaan) ha ai. Dat er op menselijke schaal an worden gewerkt bij een rote onderneming, bewijst een areau als „Dwars, Heederiken erhey Ik zal hier met verder ver uitweiden, want dat zou Is verkapte reklame kunnen 'orden opgevat. Werkzaam zijn in de richting van de Skandi- navische coöperaties zou voor ons een uitweg op de doodlo- jiende weg kunnen zijn. "Weer een hoopvol teken wordt ons uit Groningen gebracht door de drie beeldhouwers Jet Mul der, Henk Vos en Fred Men- nens. Bij deze drie werkers, die afstudeerden aan de Gro ningse Akademie Minerva", groeide de gedachte om als kunstenaars niet terzijde van de menselijke samenleving te blijven staan. Niet aan de pe riferie van de samenleving emg verfraaiend beeldhouwwerk aan te brengen, maar als iedere andere werker midden in die samenleving bezig te zijn. Zij wilden de plaats innemen, die de kunstenaars - let wel: in een land als het moderne Neder land - té weinig innemen. In hun handen ligt immers de moge lijkheid om onze samenleving menselijk leefbaar te houden (wéér te maken)! Zij willen al van het beladen stempel: kun stenaar. Zij willen niet als de bakker zijn brood, de jurist zijn rechtskundig jiakket de le- Voorbeeld van hel kunstelement in een bestaande situatie Links de situatie zoals in werkelijkheid, rechts zoals de kunstenaarsgroep het in gedachten heeff raar zijn didaktische weten schap, hun produkt: het beeld houwwerk, leveren. En dan niet als een beeldje op een sokkel, doel op zichzelf. Niet als de aller individueelste expressie van de aller indivi dueelste emotie, slechts door een elitair gedeelte der mens heid begrepen en door de snobs aangekocht. En óók met als een fraaie dekoratie, die de leegte moet vullen wanneer alle ande re werkers - stedebouwkundi gen, architekten, aannemers, metselaars, schilders enzo voorts - het terrein hebben ver laten IN DE RUIMSTE ZIN Maar het beeldhouwwerk in de ruimste zin des woords, als een geintegreerd onderdeel van het landschap, de stad, de ar- chitektuur, de samenleving. Iets daarvan kunt u zien op de beknopte tentoonstelling, die Jet, Fred en Henk - zich pre senterend als de kunstenaars werkgroep Mulddr, Mennens, Vos - hebben ingericht in de hal van het Ingemeursburo Dwars, Heederik en Verhey, Laan 1914 nr 35. U kunt deze tentoon stelling zien op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met zondag 18 juli. Voor al met de zomerse temperatu ren wil ik u een bezoek aan de eksjxisitie aanraden, want de kantoortuin is airconditioned, en u kunt er koel en op uw ge mak de zaken bekijken! De Mulder-Mennens-Vos-fi- losofie komt m het kort hier op neer: de omgeving moet aan de mens worden aangepast. De mens moet zich niet aanjiassen aan zijn omgeving. Alle streven moet meer gezicht geven aan de menselijke kant van de sa menleving. LUTKENN1EUWSTRAAT GRONINGEN Het eerste projekt, dat de werkgroep laat zien, is een stuk parkeerterrein in Gronings binnenstad. Er waren wat huis jes weggebroken, en er was een gat ontstaan; er moest gepar keerd worden. Zo'n parkeergat met vervallen muren geeft een troosteloze indruk. De werk groep maakte een ontwerp om de achtermuur met bomen te beschilderen, en de muur op te metselen m golvende kurven van de kruinen van de bomen. Het weggedeelte wilden ze in het geheel laten meespielen door in de bestrating met verschil lende kleuren klinkers de scha duwen van de bomen in te leg gen. Deze schaduwtekening was meteen vakken-indeling voorde jHrkerende auto's. Doorrelief- vorming ontstonden alternatie ve verkeersdrempels. Een kleinigheid, maar nét het verschil, dat ook van een par keerplaats iets aantrekkelijks maakt. De moderne mens zit nu eenmaal met al die stukken blik, die hij kwijt moet, als hij in de binnenstad wil gaan winkelen. De bedoeling van de groep ziet u rechts Het projekt werd niet uitgevoerd. Wat het aan vreugde verloor, ziet u links. KLEUTERSCHOOL GRONINGEN Het tweede projekt, dat u op de tentoonstelling ziet, is dat voor een kleuterschool. De kleuterschool staat in een wijk, waar de jxilitie de handen vol heeft om de opgeschoten jongelui „in de hand te hou den". De kleuterschool heeft een onaanzienlijk uiterlijk, en de bestrating bestaat uit grau we, fantasieloze tegels. Op het terrein loopt een doorgangspad naar de andere kant van de wijk. De groep heeft er een prettige ruimte gekreeerd, ook voor de buurtbewoners. De kleuterleid sters kunnen er zich plezierig bewegen, en er is in de school meteén en ander rekening ge houden met _e kleuters. De groep heeft de omgeploegde stukken, waar de woonboten stonden, die -als schoollokaal in gebruik geweest zijnde- wer den verwijderd, volledig benut. De groep zette even de versnel ling, die de grauwheid oplevert, stil, en hield zich bezig met de leefbaarheid voor de mens. Het plan werd niet uitge voerd. Dit soort dingen wordt in het hokje „kunst en kuituur" geduwd, en dan is er plotseling geen geld voor. Andere bescha vingen -kun je bij ons spreken van een beschaving?- hebben ook hun versieringen in het le ven en de gebruiksvoorwerpen van alle dag, maar bij ons is dat plotseling: kunst. Gelukkig worden wel uitge voerd de polyester paddestoe len, die u ziet staan, in een se rie voor drie kleuterscholen. Het zijn dingen met veel moge- Versierende elementen in een normaal straatbeeld De laagst mogelijke prijzen omdat Verstrekkende garanties op alles wat U Service van vakmensen die alles in 115 nederlandse experts in een expert-zaak aanschaft! eigen werkplaatsen kunnen repareren! gezamenlijk Inkopen! Levering op consumentenvoorwaarden. De kunstenaarsgroep Mulder. Mennens en Vos i lijkheden. Je kunt ze stajielen, plat op de grond leggen, je kunt ze verschillend groeperen. De opzet voor de kleuterscholen is, dat ze verankerd worden. 3 De groep Mulder-Mennens- Vos werkt funktioneel en si- tuatiegericht, en probeert voor T elke situatie nét weer iets an ders te vinden, zodat er vreug de en leef- en belevingsmoge lijkheden ontstaan BEJAARDEN-TEHUIS BEDUM „ALEBUHDA LIBERI" Kijkt u naar het uitgevoerde projekt voor het bejaardencen trum te Bedum. De groep heeft zich bezigge houden met de bejaarden, heeft vastgesteld dat in het centrum bejaarden leven van het platte land, die gewend waren aan die ren op hun erf. In de nabijheid van het bejaardencentrum be vinden zich enkele kleuterscho len. Met de moeders en de kleu ters zou de communicatie op gang kunnen komen. De groep maakte een groot gemetseld baksteenreliëf, en bezaaide dat met wit hardsteen gehakte dierfiguren Op de bin- VERVOLG OP PAGINA 8

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7