P.A.M. Wendel, portman en karnavalsprins arin van Holst Pellekaan 2e i nationale kampioenschappen De duiven vlogen van Strom beek en Ruffec Ambitieus oefenprogram- na van Roda-zaterdag Leusdenaren in 60e Nijmeegse Vierdaagse Goudplevier cff. jeugdkampioen Alandsbeek-Oost eusder krant-sport woensdag 14 jul! 1976 C PORT Q URSIEF Komkom mertijd i* 'USDEN/CENTRUM - Met uwwel- m richten wij vandaag de schijn- ers op het gevarieerde (sport)- van de heer P.A.M. Wendel, dat )37 al merkwaardig begon in het lollandse dorpje Noorden. Dat je bestond toen in feite uit één 2 straat en omdat Wendel's ouder huis juist stond op het korte stuk de noordoostelijke zijde van die dat gemeentelijk bij Wilnis be de, werd hij Wilnisser vangeboor- let gehele verdere deel van Noor- maakte deel uit van de gemeente wkoop. Hoe dan ook, Pietje Wendel Ie zich vroeger gewoon Noorde- (met een N). Hij had er zijn vriend- 0 ging er naar de lagere school, •ganiseren was al vroeg in zijn 1 zijn lust en zijn leven en toen Wendel nog maar een klein Pietje van een jaar of acht kreeg en be- hij zijn eerste kans in die nch- Hij wilde voetballer worden en eek niet zo moeilijk want de Noor- Sport Vereniging was de enige •selijke club. Het viel echter tegen, at NSV nog maar pas begonnen was, rhikte de club nog niet over een ling voor de jeugd. Men zag er ook veel in omdat het met de senioren loeihjk genoeg ging. Toch moesten ouden Wendel's plannen doorgaan. Met een paar leeftijdsgenoten werd daarom een nieuwe club opgericht Klein Maar Dapper" ging het spul heten en KMD werd snel een succes. Van een begripvolle boer werd een veldje in bruikleen gekregen en wel pal achter het terrein van NSV, zodat de ouderen de ontwikkeling van KMD op de voet konden volgen Toen de jeugd na een tijdje al met drie elftallen speelde zag NSV wel het nut van een eigen jeugdafdeling in en na enig over leg kwam de boel bij elkaar Wendel kreeg een plaatsje in het bestuur en handhaafde zich daarin totdat hij in 1961 naar Leusden verhuisde Ondertussen had hij bijna vanzelf in teresse voor andere sporten gekregen. Voor het volgen van voortgezet onder wijs was de Noordense jeugd op Woer den aangewezen. De busverbinding was slecht, zodat de jongelui in groepen naar ,,de stad" gingen. In de zomer op de fiets en 's winters per schaats, want toen had je nog winters met ijs. Dat dit nogal eens uitliep op onder linge wedstrijden, laat zich indenken. Op een bepaald moment had Wendel zowel het fiets- als het schaatsaf- standsrecord Noorden-Woerden opzijn naam. Toch bleef dat meer Spielerei want voetbal trok hem toch het meeste Langzaam klom hij op en op zijn 16e jaar speelde Wendel bij NSV in het eerste. Een paar jaar later trok hij zich terug uit de actieve voetballerij, aangezien hij vond, dat dit niet zo goed te combineren was met zijn taak als bestuurslid. Hij organiseerde o.m. de uitgave van de NSV-kroniek en redi geerde dat clubblad later zelfs nog twee jaar vanuit Leusden NAAR RODA '46 Wendel was inmiddels getrouwd met een meisje uit het naburige Harmeien en verhuisde in 1961 naar Leusden. Toch werd na enige jaren de band met NSV begrijpelijk losser en losser en toen er zich kleine Wendeltjes aan dienden ging het contact met Noorden helemaal over. Toch kon hij niet zon der voetbal en in 1964 meldde hij zich bij Roda '46 aan als lid Hij speelde toen in het zondagteam met o.a. Ge rard van de Belt, Jan Drost en Jan Houtveen en later, toen de kinderen groter werden en zondag gezinsdag werd. stapte hij over naar de zaterdag- afdeling. In 1968 werd Piet Wendel als Roda-voorzitter gekozen. Vooral het jaar 1971 was bijzonder belangrijk. Niet alleen werd toen het zilveren jubileum van de Leusdense voetbalclub gevierd, maar ook het eigen clubhuis, waaraan door vele leden heel wat vrije uren wa ren besteed, kwam half december ge reed Voorts promoveerde het zon dagse standaardteam in dat jaar weer eens naar de le klasse en werd een begin gemaakt met het damesvoetbal bij Roda. En dan was er ook nog de lintjesregen" met het uitreiken van een drietal hoge onderscheidingen. Hans v.d. Pol werd erelid, H Broek man ere-voorzitter en W. Vrijhoef lid van verdienste en daarmee waren de mannen van het eerste uur beloond voor hun clubactiviteiten. De voorzittersperiode van Wendel werd gekenmerkt door een duidelijke struk- tuurswijziging. De zaken werden flink gedecentraliseerd Er kwamen een zon dag- en een zaterdagcommissie, een jeugd-, een dames-, een techniscHe-, een actualiteiten- en een clubhuiscom missie. Toen Wendel in 1972 op medisch advies de voorzittershamer uit handen moest geven, had hij intussen ook nog wat gedaan om het veteranenprobleem de juiste richting te geven. In plaats van de voor actief voetbal te oud gewor den spelers los te laten, werden die zo veel mogelijk gebundeld in Roda 6 (zon dag) en Roda-zaterdag 4. De ervaring en clubliefde van deze mensen was nog zo goed te gebruiken in allerlei com missies Wat voetbal en Roda betreft De heer P. A. M Wendel. zit de heer Wendel nu alleen nog als speler in het zondagse Roda 6, als voor zitter in de clubhuiscommissie en als verenigingsafgevaardigde in de Sport stichting Leusden. ANDERE BALSPORTEN Een jaar of 15 geleden was Piet Wendel mede-oprichter en ook voor zitter van ODIGO (Dns Doel Is Gezel lige Ontspanning). Dat was een zuiver recreatief spelende tafeltennisvereni ging. In oktober 1963 ontstond daaruit de thans in Leusden nog bestaande TTCL als een in hoofdzaak op de wed strijdsport gerichte tafeltennisclub Het restant van ODIGO bleek niet le vensvatbaar en op een gegeven moment werden de activiteiten opgeschort. De vereniging is nooit officieel opgeheven en in feite is Wendel nog altijd de voor zitter.. Hij was ook éénvandeeerste leden vande Biljartvereniging Leusden, die toen nog in rest. Bos eh Heide aan de Doornseweg speelde. Drie jaar ge leden werd hij voorzitter van de BVL. Bijzonder succesvol was vooral de in stuif voor de overige sportclubbestuur ders uit Leusden. Weer heel wat anders waren de be moeienissen van de heer Wendel met de Gouden Klomp. Het eerste seizoen van deze karnavalsvereniging was 1970-1971 De .beneden Moerdijkse lolbroekerij" kwam in Leusden niet zo vlot van de grond, maar toen er een maal schot in zat, ging het verder ge weldig. Reeds in het tweede seizoen beschikte de Gouden Klomp met prins Janus (den Hartog) over een volledige Raad van Elf. Wendel is een jaar adju dant geweest van prins Janus en twee jaar van prins Hanno (Houtveen). In 1974-1975 was hij opgeklommen tot de hoogste rang. Hij trad met zijn voor letters P.AM en een plusteken (voor de rest) op als prins PAM+ en dat werd in 1975-1976 wegens enorm suc ces voor een jaar geprolongeerd. Nu bevindt hij zich in de nadagen van dit prinsschap In november a s komt dat baantje vacant. Dan gaat hij het ook wat rustiger aan doen en blijft hij wat meer in de huiselijke kring. Zijn echt genote, dochter en twee zoons zien hem toch al niet zo bijster veel EUSDEN/CENTRUM - Afgelopen zijn in het Utrechtse zwembad Hommel" de Nederlandse zwem- mpioenschappen begonnen en zater- is daar het Leusdense zwemster- Karina van Holst Pellekaan een (mstèrretje geworden. )p de 100-meter rugslag voor meis onder de 10 jaar was zij volgens eerder bereikte limiettijd als geplaatst. Kanna had er zaterdag önehjk echt zin in, want met de zeer «te tijd van 1.26.15 verbeterde zij tef alleen het^lubrecord van ,,de ïen" Zij eindigde in haar serie als Dat was evenwel nog niet alles, r beheerst en met een uiterste chtsinspanning knabbelde Kanna in finale daar nog bijna een volle se- de van af. Met 1.25.23 (een gewel- tijd!) werd zij ook 2e in de eind- ijd. Kanna van Holst Pellekaan d in haar leeftijdsklasse op één iet snelste zwemstertje van Neder- Dat zij en passant ook weer het uen-record voor meisjes onder de en onder de 12 jaar verbeterde, nog eens extra leuk meegenomen. Zo'n hoge klassering in een nationaal kampioenschap had voorheen nog nim mer een lid van de Haaien kunnen be reiken. De zilveren medaille was een zeer mooie beloning voor de vele opoffe ringen, die Karina (en haar familie) zich vooral de laatste weken had opge legd Drie weken geleden hinkte zij nog rond met een gebroken teen in het gips. De inmiddels gehouden onderlinge clubkampioenschappen heeft zij verle den week moeten inhalen (en gewon nen). Hoewel haar kansen op een re delijke klassering in de Nederlandse kampioenschappen bleven bestaan, had niemand durven hopen op het resultaat van afgelopen zaterdag. Of misschien toch wel een beetje? Eigenlijk zou de familie de vorige week al met vacantie gegaan zijn Met veel moeite konden allerlei afspraken en het reisje naar de Pyreneeën een week worden uitge steld Iedereen leefde volop met Kanna mee en het hele gezin was in Utrecht present om mee te maken, hoe zij al die rompslomp via haar prestatie deed vergeten. LEUSDEN - Uitslag wedvlucht Strombeek 10-7-1976. Aantal duiven 229. Afstand 156 km. Los 07.00 uur. Snelheid eerste duif 1313.33 m p m. Eerste duif 8.58.37. Laatste duif 9.43.44. H W H no. 1-2 Spec 2-3-5-6-8-9-11- 12-13-18 t/m 23-26 t/m 30 rest 31 AW25-no 6 AW20-no.67 AW15-no.2 AW10-no.40 AW5-no.22 H. Lambrechts 1-7-14-16-57-66-77- 81-87 A Dusschoten 2-23-32-35-42-47 Gebr. Valkengoed 3-36-54-55-89 P. Lambrechts 4-10-17-78-85 G. Dieters 5-9-26-27-29-30-61-62-65 H v.d. Heuvel 6-13-37-39-40-72-82- 84 G. Hoefakker 8-49-68-73-74-86-88 W. Vrijhoef 11-12-18-19-22-41-48-56- 63-69-71-80 J Overeem15-24-33-34-43-44-46-53- 60 A. v.d. Vlies 20 C. Valkengoed 21-31-51-64 Gebr. Hoefakker 25-38-58-59 J. Carcia 28-45-95 J. Voorburg 50-52 V. Brouwer 67-70-76-90-93 H. Brandsen 75-92 J. Rijnders 79-91 J. Pouw 83-94 Uitslag wedvlucht Ruffec 10-7-1976. Aantal duiven 26. Afstand 779 km Los vrijdag 9-7-1976 om 06.10 uur Eerste duif vrijdag om 18.50.36. Laatste duif zaterdag om 9.33.55 H.W.H.no. 1-2 Spec. 1 AW25-no 5 AW20-no. 1 AW15-no. 4. G. Dieters 1 H. Lambrechts 2-8 H v.d Hoek 3-4-5 Gebr. Valkengoed 6-7 A. Dusschoten 9. Karina van Holst Pellekaan haar element Tk ge ?in- aar nu rk- En VLI we ovai ezi rstec LEUSDEN/CENTRUM - Het in hei gelopen voetbalseizoen toch nog ge gradeerde zaterdagelftal van Roda'46 ïen kwam net één puntje te kort) heeft ernstige plannen om in de per 4 ptember a.s. beginnende nieuwe mpetitie zo goed mogelijk voor de g te komen. Roda start op 5 augustus met een imposant oefenprogramma in niet minder dan 7 wedstrijden (dat twee per week!) tegen hoger-, gelijk- lager-geklasseerde ploegen, zodat BI a Ie linie's goed uitgeprobeerd kunnen MJ UDrden en trainer Martin Ruitenberg et de sterkste formatie van start kan ■j g an Het bereiken van de eerste plaats het komende seizoen is wel bijzonder Yj elangrijk omdat het kampioenschap de 3e klasse recht geeft op directe omotie naar de le klasse. Kansen erop heeft Roda wel, dachten wij, ant behalve een jaar ervaring in de 2e asse lijkt de Leusdense zaterdagploeg blijk! erker te zijn geworden. R. Nieuwen- i- D uis en H. J. van Pluuren kwamen van doo: bnersfoortse Boys resp. KWA over, nvijl 9 A- en B-junioren het komende ar bij de senioren kunnen worden in- et Hieronder geven wij nog eens de deling van de 3e klasse, met achter de ubs hun eindposities van het seizoen '75-1976. De meeste concurrentie te verwachten van Stroe, 5 aug. Roda 2 - Posthoorn 2 18.45 u. 12 aug. Roda 1 - WZ '49 1 18.45 u. 12 aug. Roda 2 - WZ '49 2 18.45 u. 14 aug. Brederodes 1 - Roda 115.00 u 19 aug. Roda 1 - S.C. Amersfoort 18.45 u. 21 aug. Hulshorst 1 - Roda 1 14.30 u. 26 aug. Roda 1 - Cobu Boys 1 1830 u 26 aug. Roda 2 - Coby Boys 2 18.30 u 28 aug. Roda 1 - LFC '69 1 15.15 u. 28 aug. Roda 2 - LFC '69 2 15.15 u. 28 aug. Roda 3 - LFC '69 3 13.00 u. 28 aug. Roda A - LFC '69 A 13 00 u. Als „tussendoortje" organiseert Roda '46 (zaterdag) nog een groot tournooi op zaterdag 7 augustus a.s. met deelname van het le en 2e elftal van Culemborg '67, Eminent Boys, Ra- diostad en Roda '46. Dit tournooi begint 's morgens om 11.00 uur. de ulemborg en het Puttense Rood Wit. sziji VA'71 9e 3e kl. ;md< DN wi 2 et ulemborg '67 n etfëo orst osthoom oda '46 ood Wit roe VP wart Wit 9e 3e kl. 6e 3e kl. degr. 2e kl. 5e 3e kl. 8e 3e kl. prom. 4e kl. degr. 2e kl. degr. 2e kl. 3e 3e kl. 7e 3e kl. 4e 3e kl. Het oefenprogramma ziet er als volgt atum: wedstrijd: aanvang: aug. Roda 1 - Posthoorn 118.45 u. LEUSDEN/CENTRUM - A.s. dinsdag wordt voor de 60e maal een aanvang gemaakt met de Nijmeegse Vierdaagse Wandeltochten. Vermoedelijk doen meer Leusdenaren aan deze prestatie tochten mee, maar van een viertal we ten wij dat zeker. Onder leiding van onze plaatselijke Vierdaagse-crack Wim van der Laaken heeft dit groepje constant en hard getraind om het dia manten wandelevenement tot een goed einde te kunnen brengen. Wandelen, de eenvoudigste voorwaartse menselijke beweging van weleer, wordt tegenwoor dig sport genoemd omdat er zwaar moet worden getraind om gewoon 30, 40 of 50 km per dag te lopen. De oer mens deed in zijn tijd niets anders dan vele kilometers per dag te voet af te leggen Wie eenmaal in de training zit en alle moeilijkheden ervaart weet, dat hij of zij er naar toe moet leven om dat trainingspatroon vol te houden. Het is niet eenvoudig in een tijd van fietsen, brommers en auto's, maar men ontdekt weer, hoe mooi de omgeving is en ook wat voor doorzettingsvermogen de tegenwoordige mens moet hebben om hele dagen de normaalste mense lijke beweging terug te vinden. Marion (15 jaar), Michel (14), Marcel (17) Geomini hebben dit jaar met Wim van der Laaken (56) alle voorbereidingen samen doorgemaakt. De eerste twee Geomini's lopen 4 x 30 km en Marcel en Wim hebben 4 x 40 km als ver plichte afstand. De drie jongelui begin nen dinsdag aan hun eerste Vierdaagse en Van der Laaken staat aan de voor avond van zijn 31e Nijmeegse presta tietocht. Hij heeft tot nu toe alle na oorlogse Vierdaagsen uitgelopen! Als bijzonderheid melden wij nog, dat hij beroepshalve gratis gebruik mag maken van de Nederlandse Spoorwegen. Me vrouw Van der Laaken treedt (per fiets) op als verzorgster van het Leus dense viertal. LEUS DEN/centrum - Ik moest net vandaag maar eens over de komkom mertijd hebben. Dat was vroeger in au gustus figuurlijk een stille tijd voor de perszonder nieuws of sensatie. Met het goeddeels verdwijnen van de letterlijke komkommertijd - het Westland is ook niet meer wat het was - reken ik de laatste jaren ook juli tot de slappe tijd. Iedereen is hard aan vakantie toe of gepakt en gezakt reeds vertrokken in de richting van de Middelandse zee. En dat terwijl het weer hier beter, althans zon niger is dan waar ook in Europa. Met temperaturen, waar geen der Spaanse Costa's zich voor hoeft te schamen. Wie weet of er nog een regenbui komt vóór U deze regels onder ogen zult krijgen,maar hoe dan ook, het is op dit moment zeer stil in de Leusdense sport. De Roda-cantine is dicht en Joop Kramer ligt misschien ergens op zijn rug aan het strand. Onlangs was er nog wel de CVL-grasbaanrace. Meer stof dan gras, zeg dat wel, maar spannend was het zeker. Er wordt hier en daar nog wel wat gevoetbald en als je dat hoort, denk je al gauw, dat zoiets moest worden verboden met dit weer. Doch ze doen maar wat ze niet kunnen laten en mis schien is het ergens nog goed voor. Pon Voorwaarts werd bijvoorbeeld zomer avondkampioen De komkommertijd is ook in mijn brievenbus merkbaar. Sporadisch komt daarin nog nieuws over voorbije of nog komende svort en op een paar exemplaren na („de Bel" van de Pedaalridders en „net Looas- mannetje" van de Haaien) is ook de grote stroom van Leusdense clubbladen tijdelijk opgedroogd. De Tour de Junior brengt eind juli in Achterveld nog wat leven in de brouwerij, maar dat is irrii- wel alles. Zelfs de uit mijn jeugd bekende zomersporten als afstand spiassen vanaf een bruggetje en pols- stokspringen of touwtrekken over een beek of kanaaltje worden met of maar zelden meer beoefend Het weer van ue laatste weken is trouwens beter geschikt voor ijs-, bier- of limonadefa- bnkanten dan voor het doen aan sport en voor mii hoeft het dan ook met tot oktober te duren, hoewel 30 graden boven nul toch altijd beter is dan even veel streepjes er onder. Zondagnacht had ik een droom, die met de kom kommertijd in verband staat. Het ging over sport en daarom wihkU e.e.a. met onthouden. Het gemeentebestuur had een door de Sportstichting ingejluisterd plan laten uitvoeren. Gebruikmakend van de stille periode zonder lastige pot- tekijkers (die waren immers met va kantie) hield men in juli en augustus de achterblijvers enthousiast bezig met de uitbreiding van het BB-park, de aanleg van de schiet- en tennisbanen en de hockeyvelden aan het Valleikanaal en met de bouw van een sporthal en de aanleg van de ijsbaan voor Zwanen burg. Geholpen door het prachtige weer zonder vorstverlet - was bijna alles ge reed (alleen de sporthal kwam niet ver der dan het pannebier) toen de vakan tiegangers weer thuiswaren. Zelfs de indirect voor de sport van belang zijnde „groene golf' van wethouder Wa genaar was een feit. Jammer was, na mijn ontwaken, dat het slechts een droom was geweest M M T jfc w De jeugdploeg van de Beemden met haar mascotte. LEUSDEN/CENTRUM - Na de vierde wedstrijd van de straatvoetbal competitie van Alandsbeek-Oost is bij de jeugd Goudplevier, met nog een wedstrijd voor de boeg, kampioen ge worden. En hoe! Drie knappe overwin ningen en een doelsaldo om „u" tegen te zeggen. De wedstrijd van afgelopen vrijdag was er weer één, waar een telraam bij nodig was. Met 20 doelpunten in een uur werd het een nieuw record Luc Haan wist niet precies meer of hij 5 dan wel 6 treffers had gemaakt. Eén daarvan leverde hem intussen wel een piek op. Pa (langs de lijn) zette een gulden in voor een solo- doelpunt en pingelen kan Luc best, zodat het muntstuk weldra van eigenaar was verwisseld. Op 14 augustus a.s. wordt, ondanks de reeds behaalde kampioenstitel, de competitie voortge zet met de wedstrijd tussen het combinatie-elftal en Goudplevier. De stand is thans: Goudplevier 3 3 0 0 6 37-5 Beemden 3 1 0 2 2 6-26 Combinatie 2 0 0 2 0 2-14 Ook door de senioren werd vrijdag gespeeld. Het werd wel de spannendste wedstrijd uit de gehele reeks tot nu toe en dat moest ook wel, omdat het einde van de competitie nadert. Alle teams hebben 2/3 van hun taak volbracht en de KZ-combinatie zit redelijk goed op rozen. Toch zal de-beslissing pas in de allerlaatste wedstrijd vallen als de twee grootste kanshebbers elkaar treffen. De ontmoeting van jl. vrijdag was anders wel erg merkwaardig. Het reeds vrijwel kansloze Beemden speelde onverwacht goed en vóór de pils in de pauze stonden de witgeshirte Beemdelingen, vooral dankzij de inderhaast in elkaar geknut selde mascotte en de onklopbare „ont dekking" doelman Jan Nieuwstratcn (met behulp van de doellat stopte „hij" zelfs de enige penalty van het tournooi), met 2-0 voor. De „staatsgreep" mislukte echter gedeeltelijk, want in de tweede helft liet Grienden haar ware gezicht zien. De zeer vlotte en span nende wedstrijd eindigde tenslotte in 2-2 en de ranglijst is thans: KZ-combinatie 2 2 0 0 4 7-4 Grienden 2 1 1 0 3 8- 4 Beemden 2 0 1114- 5 Waterhoen 2 0 0 2 0 4-10 Nu gaan de spelers op zomerreces om uitgerust en bruingebrand 13 augustus aan de voorlaatste wedstrijd (Waterhoen-Beemden) te beginnen. Er gaan nu reeds geruchten, dat de prijsuit reiking t.z.t. gepaard zal gaan met een zeer groot openluchtfeest.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9