De Sonders zitten in de put NIEUW HUIS KAN NIEUWE START BETEKENEN Zie verder pag. 10 KRANT - REPORTAGE DONDERDAG 22 JULI 1976 5 Mevrouw Mr. A. L Lambrechtsen neemt afscheid van het M.A.I. AMERSFOORT - Op donderdag 15 juli door burgemeester Drs. Vermeer het nieuwe pand aan de Bergstraat 30 van de bekende Amersfoortse instelling het Maatschappelijk Advies- en Infor matiecentrum, officiéél ;eopend. Met de ingebruikname van dit jerceel gaat het M.A.I. een nieuwe jeriode tegemoet, een periode van /olledig integratie in het Amers- oortse sociale leven. Een periode /an volledige erkenning van het ;rote en praktische nut van zijn be- itaan. En een periode van méér irmslag door de ruimere akkomo- iatie, waarover het M.A.I. in het jerceel Bergstraat 30 gaat beschik ten. De ingebruikname van het iieuwe pand is de bekroning op het jverk van de oprichtster van en »rote stuwkracht achter dit Maat- ichappelijk Advies- en Informatie- juro. Mevrouw Mr. A.L. Lambrechtsen-van der Vlugt. \FSCHEID MEVROUW LAMBRECHTSEN Mevrouw Lambrechtsen heeft de dag van de 15e juli tevens gekozen Dm als direktrice afscheid te nemen ran het M.A.I. Zij is gedurende acht jaar de katalysator van het M.A.I. geweest, en heeft deze instelling uit jebouwd tot wat het nu is: een in formatiecentrum zonder drempel, waar vorig jaar aan zo'n 10.000 kliënten de weg werd gewezen in allerlei moeilijke en minder moei lijke zaken. Het oude pand aan de Bergstraat 25 had twee ruimten een voorkamer van 4 x 4,5 meter met een-erker, en een achterkamer van 4x3 meter met een keuken. BEHELPEN „In die voorkamer", zegt mevrouw Lambrechtsen, zaten we met ons tweeën twee cliënten tegelijk te helpen. De wachtenden zaten in het erkertje. We beschikten over twee telefoonlijnen. Iedereen kon alles van en over iedereen ho ren. Wij moesten ons optimaal kunnen konsentreren. Ik was bij voorbeeld bezig om met iemand te praten over de redenen waarom hij geen uitkering WW kreeg, en aan de telefoon werd me gevraagd of er in Amersfoort een kursus Maleis werd gegeven. Mijn kollega legde op het zelfde moment aan een kliënt uit waar deze een opleiding maat schappelijke diensverlening zou kunnen gaan volgen, en gaf telefo nisch antwoord op de vraag hoe de arbeidsvoorwaarden liggen bij het werkzaam zijn in België. We waren met de gemeente ei genlijk al langere tijd in gesprek over het perceel Bergstraat 30. We wilden erg graag in de Bergstraat gevestigd blijven, omdat die zo gun stig is gelegen. Dichtbij het station. En in de blauwe zone: je kunt er vlakbij parkeren. Eerst kwam de Onderwijs Ad viesdienst in het pand, tóén de Mu ziekschool. GROTE VERBETERING We zijn er ontzettend gelukkig mee, dat het M.A.I. tenslotte voor zijn werk het pand van de gemeente heeft toegewezen gekregen. Het pand heeft een héél lange uitgebro ken kamer en suite van 10x4 meter plus twee kleine kamers. Met elkaar precies wat we nodig hebben. Er is nu werkelijk sprake van een centrum waar iedereen met zijn vragen naar toe kan, en waar ieder een ongestoord de gelegenheid heeft om apart met iemand van ons bureau te praten". „Mevrouw Lambrechtsen, hoe bent u er destijds toe gekomen dit bureau in Amersfoort op te zetten? OPRICHTING 1968 „In 1968 kwamen er een paar dames bij mij, die mij vroegen of ik wilde plaats nemen in een comité in oprichting om in Amersfoort te komen tot een M.A.I., als bijkantoor van het Maatschappelijk Advies- en Informatiecentrum te Utrecht. Het kantoor Utrecht was namelijk benaderd door de di- rekteur van de Amersfoortse Ver eniging voor Vreemdelingen Ver keer met de vraag of in Amersfoort ook een M.A.I. centrum kon worden opgericht. Hij kreeg op zijn kantoor veel mensen met vragen die niet lagen op het terrein van het „vreemdelingenverkeer", en kon- stateerde daaruit, dat er behoefte zou bestaan aan een centrum, waar men met die vragen en problemen naar toe zou kunnen gaan. Er is toen een klein sociologisch onderzoek verricht, waardoor kwam vast te staan, dat er in derdaad in Amersfoort grote be hoefte bestond aan een sociaal in formatiecentrum. Het rijk was toen nog van mening, dat een dergelijk bureau alleen bestaansrecht had in een stad van minimaal 100,000 in woners. Er is toen de konstruktie gevon den, dat wij een bijkantoor zouden worden van het M.A.I. centrum Utrecht. Pas een paar jaar later, toen bleek dat een Advies- en In formatie centrum wel degelijk vol doende kliënten heeft in een kleinere stad, zijn wij een zelfstan dige stichting geworden. Ik zei die dames, dat ik geen be stuursfunctie meer wilde aanvaar den, omdat ik gaan werken. Ik ben weduwe; mijn jongste kinderen waren bijna het huis uit, en ik zocht een baan. Maar wat zij over dit werk ver telden, trok mij bijzonder, en ik vroeg of ze niet iemand moesten hebben, die het bijkantoor zou run nen, en dat bleek inderdaad het ge val. Maar ik wist natuurlijk niet of ik voor dit werk geschikt zou zijn. Ik ben juriste, en bij de M.A.I. bureau's waren meestal maatschappelijke werkers betrokken. Bovendien was ik al 51. Ik heb me toen op eigen risico vier maanden ingewerkt op het M.A.I. centrum Utrecht, en na afloop wilde men toch wel met mij in zee. BIJKEUKEN ALS KANTOORTJE Ik woonde in de Kappeyne van Copellolaan, en richtte daar mijn bijkeuken in als kantoortje. Mijn kinderen bedekten de wasmachine met een kleed! Zo werd ik „aangesteld voor halve dagen", terwijl het geenzins zeker was of er enige subsidie zou worden toegekend". Mevrouw Lambrechtsen schiet hardop in de lach, als ze aan de si tuatie in de bijkeuken denkt: „Ik had een kantoortje met helemaal niets. Moet u zich dat voorstellenik had zelfs geen ballpoint!" DUIDELIJKE VISIE „Maar u wist wat u wilde gaan doen, en u werd gedreven door de behoefte, die er bij vele mensen be stond aan informatie." „Ja, ik had een duidelijke visie. Die halve dagen waren hele werk dagen. U weet hoe dat gaat. Va kantie nemen kon ik niet, want dan zou net in die tijd te niet worden gedaan, wat ik bezig was om gestalte te geven. Het was enig. Ik heb er enorm van genoten. Ik zocht allerlei mensen op, met wie het M.A.I. te maken zou kunnen hebben, legde overal kon takten. Met instellingen, maat schappelijke werkers, wethouders, de commissaris van politie, de openbare bibliotheek. Ik stelde: „We hebben dat en dat bureau, en dat dat moet dit en dit voor de men sen kunnen betekenen. "De kranten hebben geweldig meege holpen om te coachen. Dat was een must." CENTRUM ZONDER DREM PELVREES Welke was precies uw visie? En welke mensen verwachtte u op uw bureau?" „Voor mij moest het M.A.I. een centrum zijn, waar iedereen,, zonder drempelvrees, met zijn vra gen terecht kon. Van „Waar is een volleybalklub in Amersfoort?", „Hoe lang duurt een kappersoplei ding?" tot en met vragen over de meest ingewikkelde loonuitbeta- lingsstrookjes door de mensen, die van mening waren, dat ze een te geringe vakantiegeld-uitkering hadden ontvangen. Ook minder prettig zaken moesten behandeld kunnen worden als vragen over echtscheidingen. We hebben een gemiddelde van twee echtscheidingen per dag. En weggelopen kinderen. Er was een oud meneertje, die uit Utrecht in Amersfoort was komen wonen, en die zich afvroeg waar ie zich moest laten begraven. Zijn vrienden in Utrecht, die naar zijn begrafenis zouden willen komen, waren te slecht ter been om naar Amersfoort te kunnen reizen. Hij ging zielsgelukkig weg met adressen van begrafenis-ondernemingen in Utrecht, en hij zei. „Wat heerlijk, dat dit bureau er is". En weet u, dat heb ik zo vaak gehoord in de loop der tijd: „Wat heerlijk dat er een bureau bestaat als dit!" „Kunt u meestal uit eigen infor matiebronnen de mensen helpen, en verleende u uw bemiddeling, als andere instanties moesten worden ingeschakeld?" „Er zijn veel dingen, die je direkt kunt aanpakken We schrijven vaak bezwaar - en beroepschriften voor mensen. In de praktijk blijkt dat het voor heel veel mensen moeilijk is om hun probleem mondeling, laat staan schriftelijk te formuleren. VERWIJZING NAAR IN STANTIES NA GEMAAKTE AF SPRAAK Als er een instantie is, die beter op de hoogte is van een specifiek probleem dan wij, verwijzen wij naar de instantie, nadat we voor de mensen meteen afspraak hebben gemaakt. We maken afspraken met het Algemeen Maatschappelijk Werk, met het Bureau voor School en Beroepskeuze, de Sociaal- Pedagogische Dienst, de Rechts winkel, het Medisch Opvoedkundig Bureau. RECHTSWINKEL Ingewikkelde juridische zaken sturen we direkt door naar de Rechtswinkel. Ik heb zelf een Rechtswinkel naar Amersfoort ge haald. Ik richtte destijds een verzoek tot de Universiteit van Utrecht, en daarop meldden zich acht juridische studenten. Inmiddels zijn het allemaal afgestudeerde ju risten, en uiteraard wisselt het be- stand van tijd tot fijd. De Rechts winkel houdt zitting in ons gebouw. We hebben ook de stoot gegeven tot oprichting van de BAHA de stichting voor Bizondere en Aan vullende Huisvesting te Amersfoort. Ik zag al die sloop- pandjes leeg staan en ik maakte da gelijks mee hoe moeilijk het voor jongelui was om aan woonruimte, aan een kamer te koemen. Die hele huisvesting in Amersfoort is een heet hangijzer. HET VERHUREN VAN KAMERS HOUDT OP Men moet er op geprepareerd zijn, dat het kamerverhuren mo menteel praktisch ophoudt. Niemand verhongert meer, en nie mand heeft er belang bij om een kamer te verhuren. Het is een kom- plekse reeks van redenen, waarom kamer verhuren vandaag de dag niet meer gaat. Zit iemand op een te hoge huur dan krijgt hij huursubsidiering. Er bestaat ook een huurdersbescher ming: als iemand eenmaal een huurder heeft, en hij begint het lastig te vinden, dan is het erg moei lijk om van zo'n huurder af te ko men. Bovendien stellen de huur ad vieskommissies, als huurders be zwaar indienen tegen een te hoge huurprijs, bijvoorbeeld een huur vast van 40,- per maand. Wie wil voor de prijs van een paar zakjes aardappelen tegenwoordig dan nog al die last van een kamerhuurder in huis hebben7" „Het probleem is zéér ernstig want er zijn veel meisjes en jongens, die in Amersfoort werken of stude ren, en die ergens een onderdak moeten vinden". DRINGENDE SIGNALERING BU B. EN W. „Ja. Wij kunnen daar niet zwaar genoeg aan tillen. Ik heb dan ook een brief geschreven aan het College van Burgemeester en Wet houders, en heb een afschrift ge stuurd aan de hogere beroepsoplei dingen, de ziekenhuizen, onder an dere „Zon en Schild" met zijn enorme personeelsbestand, en de Kamer van Koophandel, die dan weer de bedrijven moet waarschu wen dat het verhuren van kamers ophoudt. In Leusden is een tijd geleden de Hogere Beroeps opleiding voor (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/ZUID - Hoe een gezin in een jaar tijd verschrikkelijk in de put kan raken. Zo in de put, dat men geen eigen inkomsten meer heeft en afhankelijk is van een W- W-uitkering. Dat men een schuld heeft van enkele duizenden guldens. Dat men in een erbarmelijk slecht huis woont, zonder douche, met een provisorisch toilet en een levensge vaarlijk elektrisch net. Voor welke woning men dan ook nog eens 100,- per week of 433,- gulden per maand mag betalen. Dat is het trieste verhaal van de familie Sonder aan de Arnhemseweg in Leus den/Zuid. Een triest verhaal, waarin de kentering naar een happy end nu enigszins in zicht lijkt, nu door be middeling van een maatschappelijk werker de gemeente een andere wo ning beschikbaar gaat stellen. Maar zover is het op dit moment nog niet en dan nog zal het wel enige tijd duren voor de familie Sonder weer helemaal in zijn normale doen is en de barre ervaringen van het afgelopen jaar zal kunnen vergeten. Vorig jaar juni kwam de familie Sonder vanuit de Randstad naar Leusden toe. In Vlaardingen exploi teerde het echtpaar, dat twee kinde ren (8 en 12) heeft, een snackbar. Dat was men ook van plan te gaan doen in Leusden. Zij namen de snackbar ..Het Zuiden" aan de Arn hemseweg over. Zij betaalden voor goodwill en inventaris en kwamen met de eigenaar van het pand een huurprijs van honderd gulden per week overeen Daar hebben de heer en mevrouw Sonder nu spijt van als haren op hun hoofd. GEEN SUCCES In de eerste plaats werd de zaak niet het succes, dat men er van ver wacht had. In de eerste maanden, toen mevrouw Sonder nog de zaak in Vlaardingen dreef, terwijl haar man hier reeds aan het werk was, wijtte men de niet al te hoge op brengsten aan de slechte weersom standigheden. Bovendien was het echtpaar, dat met goede moed in Leusden van start was gegaan, niet van plan om gelijk de moed op te geven. In die dagen had men ook niet de tijd en de rust om eens goed te kijken, hoe de kwaliteit van d e wo ning was. „We waren teveel met de zaak bezig en daardoor hebben we te weinig op het woonhuis gelet," zegt mevrouw Sonder nu Maar in de loop der tijd kwam men er wel achter dat de woning bepaald geen villa is en de overeen gekomen huurprijs voor het gebo- uene njKenjK aan de hoge kant is. Vooral toen de zaken zo slecht gingen dat men moest besluiten te sluiten - „Op het laatst hadden we dagen dat we vijf gulden vingen." - Een voorbeeld van de merkwaardige elektrische constructies die door de PUEM zijn afgekeurd. aldus de heer Sonder -, had men alle ti|d om de gebreken in het huis te ontdekken LEVENSGEVAARLIJK Al vrij kort nadat men het huis aan de Arnhemseweg betrokken had, werd de elektrische leiding door de PUEM afgekeurd. Door het hele huis liggen nog de oude metalen leidin gen, die vervangen moeten worden door kunststof leidingen. De be drading moet ook vervangen wor den. De familie Sonder meldde de resul taten van het PUEM-onderzoek aan de huisbaas, die twee electriciens stuurde om een raming van de kosten te maken. Volgens de heer en mevrouw Sonder schatten de elec triciens de kosten op 3000,-. Verder dan een schatting is het tot op heden niet gekomen. Aan het elek trisch net is niets verbeterd. Dat was voor mevrouw Sonder reden om maar eens met de PUEM te bellen. Begin juli kwam er weer een schrijven van de electriciteitsmaat- schappi|. „Wij herhalen met nadruk dat door deze installatie levens- en brandgevaar kan ontstaan", staat in deze brief te lezen. Voor de huisei genaar blijkbaar nog geen reden om tot aktie over te gaan. Maar het is niet alleen de levens gevaarlijke electrische installatie. Het toilet verdient die naam nauwe lijks. Een douche ontbreekt. De vloeren vertonen gaten. Onder de vloeren groeien ten gevolge van het vocht zwammen. Het vocht zorgt er ook voor dat van verschillende muren het behang loslaat. In de win ter hingen de ijspegels aan het plafond van de slaapkamer. Waar het niet lekt, tocht het wel. Toen de vlooienplaag achter de rug was, kwamen de vliegen m grote getale oprukken. De stapels vuil achter het huis zijn uiterst aantrekkelijk voor ratten, en die ^rden er verleden jaar dan ook in grote hoeveelheden aangetroffen. MENSONWAARDIG „Mensonwaardig" noemt sociaal werker Jan Burger de woonsituatie van de Sonders. Als medewerker van het katholiek maatschappelijk werk in Eemland heeft hij zich be ziggehouden met de situatie van de familie Sonder. Hij vindt het erg droef dat een dergelijke woonom- standigheid in Leusden nog bestaat Hij heeft ook de financiële achte ruitgang van de familie Sonder ge zien. Toen het bedrijf gesloten moest worden, was er een schuld van om en nabij de zestig duizend gulden. Voor steun van het borgstellings fonds voor zelfstandigen kwam Sonder niet in aanmerking. Dat fonds, dat bijvoorbeeld steun ver leent aan zelfstandigen wier nering sterk seizoengebonden is, zag niet zitten dat de cafetaria binnen af zienbare tijd wel goed zou kunnen draaien. In die dagen had het waar schijnlijk verstandiger geweest, wanneer de Sonders het op een fail lissement aan hadden laten komen. Maar of het nu valse hoop dan wel door andere ten onrechte op geroepen verwachtingen zijn ge weest, zo is het in ieder geval niet gegaan De familie Sonder begon stukje bij beetje de inboedel van de cafetaria te verkopen. Dat ook dat niet geheel voorspoedig ging, is een volgende tegenslag voor ze. „Ik had," zo zegt de heer Sonder, „bij voorbeeld een gloednieuw ijsmaci- hine van twaalf duizend gulden. Die heb ik met veel moeite kunnen ver kopen voor achtduizend gulden. Ik heb vaak genoeg mensen binnen ge had, die er vijf-, zesduizend gulden voor boden. Ik heb ze de deur uitge gooid. Dat is toch geen fatsoenlijk bod." NIET OPGEWASSEN Waar het uiteindelijk op uitdraait is een schuld, die nu nog ongeveer twaalfduizend gulden bedraagt. Plus een echtpaar dat duidelijk gepakt is door de moeilijkheden van het laatste jaar. Sonder heeft ge probeerd om zijn vliegbrevet te naien en als vlieger in kleinere vlieg tuigen zijn brood te verdienen Maar de gebeurtenissen hebben hem zo aangegrepen dat de keuringsarts hem psychisch niet opgewassen acht tegen het beroep. Over een halfjaar mag hij terugkomen. Zijn vrouw is duidelijk zeer gespannen. Ze laat zich behandelen door een psychiater omdat ze de moeilijkheden ab soluut niet meer aan kan. De kinderen heeft ze een week eerder van school gehaald, omdat die vol gens haar werden nagewezen. Een onhoudbare situatie. Via Jan Burger zijn ook de mensen van de afdeling huisvesting avan de ge meente daarvan overtuigd geraakt Hoe moeilijk het is om in Leusden aan een redelijk betaalbaar huurhuis te komen, weet iedereen Toch zit een ander huis voor de Sonders er aan te komen. Waarschijnlijk in de loop van augustus zal het gezin met zijn drie prachtige bouviers een huis kunnen betrekken in Stoutenburg. Wellicht een startpunt om uit de moeilijkheden te geraken. „Wie in zulke slechte omstandigheden moet wonen, zou er toch vreselijk moede loos van worden en nauwelijks de fut hebben om iets te ondernemen Maar de Sonders zijn juist ondanks alles voortdurend zeer aktief geble ven," zegt Jan Burger in ieder geval. Het is te hopen dat de Sonders in Stoutenburg een nieuw en beter be staan kunnen opbouwen. Want al hebben ze de moeilijkheden onge twijfeld voor een deel aan zichzelf te danken, het is zoals Jan Burger het uitdrukte „een mensonwaardige si tuatie". En droef dat zoiets in Leus den vandaag de dag nog voorkomt. De eigenaar van het pand aan de Arnhemseweg hebben we helaas niet voor commentaar kunnen be reiken. Marnix Kreyns. Grote hoeveelheden rommel achter het pandje

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5