De ziekenhuis-voetbalcompetitie VLASAKKERS WERD KRUISING BIJ DE GRENS Nieuwe sport- telefoon nummers LEUSDER KRANT - REPORTAGE LEUSDER KRANT DONDERDAG 29 JULI 1976 „Een brug te ver" in Amersfoort ligt tussen het één en het ander „slechts" één generatie. DUKE ZAAK Oorlog is een dure zaak, maar dat is het maken van deze film ook, want naar verwachting zullen de to tale kosten ongeveer 25 miljoen dollar bedragen. Als de film uitkomt zal dat 2 lh jaar na het begin van de werkzaamheden zijn. Van de 100 belangrijke rollen worden de voor naamste vertolkt door Dirk Bogar- de, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Kruger, Sir Lawrence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Red- ford, Maximilian Schell en Liv Ull- mann. Aan de filmopnamen in Deventer is in Nederland veel aandacht be steed, aan de opnamen in Amers foort veel minder. Dat een stukje Amersfoort - zij het gecamoufleerd in „Een brug te ver" mocht meedoen dankt het aan de ideale mogelijkheden van het afgesloten terrein en aan de aanwezigheid van het oefenskadron en het tankbatal jon. MARKET GARDEN IN HET KORT Producer Levine hoopt dat de film „Een brug te ver" vooral jonge ren zal trekken. Hij zegt: „Dan kunnen die een indruk krijgen van hoe het geweest moet zijn". En daarom hier een korte samen vatting van die grote geallieërde le- geroperatie, die niet tot het beoogde doel leidde en die er waar schijnlijk toe heeft bijgedragen, dat Nederland boven de grote rivieren de hongerwinter moest doormaken. Na de landing op de Franse kust op 6 juni, waren na een aan vankelijk vrij langzame opmars in Bretagne en Normandië, de geal lieerde legers massaal in Frankrijk en België uitgezwermd. Begin sep tember waren de geallieerde troepen eigenlijk tot de Ne derlandse grens opgerukt, maar de vaart was uit de opmars, vooral omdat de ravitaillenng wat stroef verliep. Van de onlangs overleden Britse veldmaarschalk B. Montgomery was het stoutmoedige plan om via Desnoods ga je midden op de weg liggen pitten. Het lijkt een lange weg, van de werkelijkheid van 1944, via Corne lius Ryan's boek, naar deze verfil ming onder producer Joseph E. Le vine van het door William Goldman geschreven film scenario, maar toch - Met een kortgeknipt koppie zeventig gulden per dag verdienen. - Mensen van de opname in gesprek met een militair van de kazerne. carrier, een echte half-track, een scammel (een bergingsvoertuig), enkele orieinele vrachtwagens, zoals een 1,5 cwt, en reed de pseudo Joe Vandeleur in een originele fer ret. In totaal een 30 filmvoertuigen. Maar ook een 50-tal pantservoer tuigen van nu, namelijk van het oe feneskadron Centurions pn van het 101e tankbataljon, dat in de Du- moulinkazerne in Soesterberg ge huisvest is, voor de achtergrond- aanvulling. Want dan komt op de film toch niet tot uiting, evenmin als het feit, dat de muur van de huizen maar een dun filmrequisiet is. LEUSDEN/CENTRUM - Nadat inde loop van de vorige zomer door een aantal elftallen, samengesteld uit per soneel van ziekenhuizen en verpleeg inrichtingen, als een soort van proef diverse onderlinge wedstrijden werden gespeeld, startte in maart van dit jaar de eerste officiële ziekenhuis-voetbal competitie in Nederland Het secreta riaat van de nog steeds groeiende ziekenhuiscompetitie is gevestigd in Leusden op nummer 52 aan de Landweg en niet vergeten mag worden, dat het initiatief tot deze onderneming is uit gegaan van de F C. Stetboys, de voet balclub van het Leusdense Lisidunahof. Wij willen vandaag onze schijnwerpers eens richten op deze ziekenhuiscom petitie Het speelseizoen loopt van 15 maart tym 15 september en de oorzaak daar in ligt o.m. aan het feit. dat de spe lers eigenlijk alleen maar op door de "eekse avonden beschikbaar zijn. Wij *|jn nog niet zover, dat de ziekenhuis directies, die verder alle mogelijke medewerking verlenen, hun daarvoor m aanmerking komende personeels leden gelegenheid geven om tijdens hun werktijd te voetballen, maar wat met is kan misschien nog komen. Voor lopig is door ploegendiensten tijdens de weekeinden geen mogelijkheid om op zaterdag- of zondagmiddag te spelen, terwijl de vroeg invallende duisternis vóór 15 maart en na 15 september geen avondvoetbal toelaat. Theoretisch zijn in het seizoen 26 wedstrijden te spelen. De huidige competitie draait met 11 verenigingen en dat betekent minimaal 20 wedstrijdavonden. Door het „abnormale" zomerweer van dit jaar moesten reeds meerdere wedstrij den worden uitgesteld. Op vele terrei nen kon eenvoudig met worden gespeeld, maar dat houdt wel in, dat verschei dene clubs in tijdnood komen met de kans, dat een restant van de compe titie pas in het volgênde seizoen kan worden afgewerkt. CRESCENDO Het gaat met de ziekenhuiscompe titie Crescendo, ondanks het feit, dat niet door de landelijke voetbalbond georganiseerd voetbal heel wat moei lijkheden ontmoet. Zo worden de mees te wedstrijden toch door goedwillende(?) KNVB-scheidsrechters geleid Hoe die heren dat versieren is weer een ver haal apart. In de thans aan de gang zijnde competitie spelen zoals gezegd 11 clubs in één groeD De nieuwe aan meldingen voor de wedstrijdenreeks van het volgende seizoen zijn nu reeds zo talrijk, dat in twee groepen gespeeld zal moeten worden. Voorts is hier en daar reeds sprake van 2e elftallen Of men in meerdere poules (met on derlinge kampioenswedstrijden) naast elkaar gaat spelen of in verschillende klassen (met promotie en degradatie) hangt af van de totale belangstelling. Wie weet of de huidige (provinciale) opzet nog eens uitgroeit tot een lan delijke competitie.' Ontegenzeggelijk heeft het spelen in kleiner verband (en dan bedoelen wij in verhouding tot de KNVB-organisatie) behalve nadelen ook heel wat voorde len, vooral op financieel, administra tief en organisatorisch gebied en of het nu door de voetbalbond geregle menteerd dan wel ..wild voetbal is. zal voor de meeste spelers uit de zie kenhuiscompetitie vermoedelijk geen verschil uitmaken Voor hen is voetbal niet meer dan een onderbreking van hun dagelijkse arbeid, die voor brood op de plank moet zorgen. Dat het ies- van ontspanning tot een spannend com petitieverloop te komen blijkt uit de ranglijst, die er op dit moment als volgt uitziet R K.Z. Maarschalkbos ■Tosti F C. Stetboys B Z 73 E S.B O Stichtse Hof Lichtenberg Eemeroord Gc^Jiers Erf bouwde platform zijn aanwijzingen gaf en de cameramannen op een speciale hoogwerker in verticale richting gingen bereidden de figu ranten en soldaten zich voor op het in aktie komen. En dat gebeurde nogal eens, want ontelbare malen werd hetzelfde stukje film opgenomen. Na het „stand-by" volgde „action" en weer daverden dan de twee motor rijders over het kruispunt, weer rookte de Sherman-tank, weer gin gen de mannen van de militaire po litie het verkeer regelen, weer reed overste Joe Vandeleur, de bataljons commandant van de Irisch Guards, in zijn „ferret" - een kleine gepan- serde verkenningswagen - langs de tankcolonne. OPMARS XXX KORPS VERFILMD Want dit tafereel werd op de Vlas akkers opgenomen: Het begin van de opmars van het Britse XXX korps vanuit het bruggehoofd over het Schelde-Maaskanaal in België door de corridor, die over Valkens- waard. Eindhoven, Son, St. Oeden- rode, Veghel, Grave, Nijmegen en Eist naar Arnhem leidde. Twee mo torrijders starten hun motoren en daveren over de weg, de militaire politie gaat de opmars regelen, de bataljonscommandant rijdt langs de tankcolonne, de tankbemanningen en de infantrie, die bij hun tanks of in de wegkant zitten stijgen in of op de tanks en kijken omhoog naar een formatie vliegtuigen van de grote luchtlandingsvloot. Operatie Market Garden is begonnen! ECHTE SHERMANTANKS Wat toen - op zondag 17 septem ber 1944 - bloedige ernst was is hier, op de Vlasakkers, slechts schouw spel. Men zou het ook een recon structie kunnen noemen, een uit beelden van „toen". Daarvoor stonden op de Vlasakkers originele Schermantanks van toen - eén met in krijtletters het opschrift „Berlin or bust", daarvoor waren er ook bedrieglijk goed nagebouwde tanks, was er een echte brengun- een gecombineerde luchtlan- dings/tankoperatie vanuit België een reeks rivierovergangen - en daarbij ging het vooral om de Rijn brug bij Arnhem - in handen te krijgen, dan om de Siegfriedlinie heen te trekken en het Roergebied binnen te rukken. Een plan, dat de instemming van de geallieerde op perbevelhebber, generaal Dwight D. Eisenhower kreeg, in enkele dagen werd uitgewerkt en op zondag 17 september 1944 tot uit voering kwam. De 101e Luchtlandingsdivisie onder generaal-majoor M. D. Taylor moest de kanaal- en riviero vergangen tussen Eindhoven en Veghel veroveren, de 82e Lucht landingsdivisie onder brigade generaal J. M. Gavin het gebied tus sen Grave en Nijmegen, terwijl de le Luchtlandingsdivisie van generaal-majoor R. E. Urquhart en de le Poolse Parachutistenbrigade onder bevel van generaal-majoor S. Sosabowski bij Arnhem moesten landen en de Rijnbrug in handen zien te krijgen. Gelijktijdig met de luchthande- lingen zou het XXX Britse korps vanuit het bruggehoofd over het Schelde-Maaskanaal oprukken om binnen enkele dagen kontakt te krijgen met de diverse luchtlan dingstroepen. Het pakte anders uit. De Duitse afweer was sterker dan vermoed en op de avond van de eerste dag warer. de tanktroepen maar 10 km - tot Valkenswaard - gevorderd. Men lag uren op het tijdschema achter. Ook de bij Arnhem gelande lucht- - Camera loopt. landingsdivisie stuitte up zware te genstand. En die tegenstand werd dagelijks zwaarder. In de ochtend van de 19e september trok het XXX Korps over de baileybrug over het Wilhelmina- kanaal bij Son, 36 uur op het tijd schema achter. Maar toen stormde men door naar Grave, waar men kontakt maakte met de 82e Ameri kaanse luchtlandingsdivisie. De verkeersbrug over de Waal bij Nijmegen bleef aanvankelijk in Duitse handen. Die kwam eerst op 20 september, 's avonds om kwart over zeven in het bezit van de geal lieerden. Arnhem was nog maar 18 km ver! Toen liep het geallieerde of fensief vast, terwijl de Britse para troepen bij Arnhem steeds verder op een klein gebied werden samen gedrongen. Uiteindelijk werd het offensief afgebroken, trokken de Britse parachutisten zich uit het ge bied rond Arnhem terug en bleven de Duitsers heer en meester aan de rechter oever van de Rijn. Operatie Market-Garden was in zoverre mislukt, dat generaal- majoor Robert E. Urquhart gelijk kreeg, die enkele dagen voor Market-Garden tegen Montgomery zei: „Maar toch geloof ik, veld maarschalk, dat we wel eens een brug te ver konden gaan". LEUSDEN/CENTRUM - Op 10 juni j.l. hebben wij de Spo(r)tlights gericht op de sportmogelijkheden in Leusden „Uitknippen en bewaren' adviseerden wij u in verband met een aantal per 3 augustus te wijzigen telefoonnummers komen wij thans met een vervolgje op bedoeld spo(r)tlight. Schietvereniging Leusden e o Het te lefoonnummer van secretaresse mevr D. Zoetmulder wordt 033-40226. Zwem- en Poloclub de Haaien se cretaris A. J. Leusink krijgt als nieuw nummer 033-40297. Roda-cantine 033-40689 2 4 16 (Gem.) cantine B B -park 033-40206 6 3 5 15 Gymnastiekzaal Asschaaterweg 033- 6 2 3 14 43394 6 I 13 Zwembad Burg Buiningpark 033- 4 1 l J 40270 2 3 7 7 3 18 V AMERSFOORT - Misschien trof fen ons dinsdag 20 juli 's middags op de Vlasakkers het meest de rode petten van twee leden van de Mili tary Police, die met hun jeep op het kruispunt stonden. Een herinnering aan de oorlogs- en bevrijdingsdagen van 1944/45, die meer dan de „old time" tanks, was vervaagd. Als te zijner tijd de film „A bridge to far" - „Een brug te ver" in onze bioscopen zal draaien, zal het waar schijnlijk niemand, behalve aan hen die de opnamen meemaakten, op vallen, dat enkele shots uit de film op de Vlasakkers zijn opgenomen. En dat is ook de bedoeling niet, want dit stukje Vlasakkers was op deze middag en wegkruising in het Belgische Grensgebied, waar de tankformaties van het Britse XXX korps in het kader van de operatie Market Garden hun opmars door de corridor begonnen. Met als eerste doel: Eindhoven. Die naam stond ook op de wat scheefgezakte weg wijzer, waarvan de andere arm de naam Leopoldsburg vermeldde. Terwijl regisseur Righard Atten- borough vanaf het speciaal ge- - Linksaf naar Eindhoven; en dat midden in Amersfoort.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9