De nieuwe Ford Fiesta Derde wandeling Sportreal 18 augustus Eerste ledenvergadering Montessori-school Mazda 818 automaat: prima wagentje Boemers (Leusden) tweede prijs in zeskamp Jeugdtennis- kampioenschap K.N.L.T.B. AUTO EN VERKEER Auto en Verkeers Nieuws Nieuwe grote Audi 100 in september REINBOUWSCHAAKTOERNOOI VELP: LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 real-wisselbeker Voorts ontvangt ie dere deelnemer aan de drie wandelac tiviteiten een speciaal baniertje Ukunt zich weer aanmelden tussen 18.30 en 19 15 uur. De af te leggen afstand is ongeveer 3 a 4 km en naar schatting is daarvoor ongeveer een uur nodig. LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 18 I augustus vindt al weer de derde wan- I delactiviteit van Sportreal (PAC Leus- |den) plaats. De uitslag" van de eer- 1 ste tocht was: |l mevr Traa, Stoutenburg 31 pnt. |2 mevr Smit, Leusden-C 30 pnt. mevr. Scheffer, Leusden-Z. 24 pnt. I en Rina Herder, Leusden-C. 24 pnt. 15. mevr Tolboom, Stoutenburg22 pnt. !nz. De resultaten van het 2e wandeleve nement, dat gisterenavond plaatsvond, I zijn ons nog niet bekend, doch dat hoeft Igeen bezwaar te zijn om vast het derde I en laatste onderdeel van de wandel- reeks aan te kondigen Op woensdag 18 augustus gaat dat gebeuren en wel met start en finish op het grote dag- recreatieterrein in Den "Treek (tussen Huize Den Treek en Aart Jansen). Het zal een wandeloptocht worden naar een aantal op een bijgeleverde plattegrond vermelde oriënteringspunten. waar zo als gebruikelijk een aantal opdrachten moeten worden uitgevoerd. Opdrachten die weer punten kunnen opleveren voor het algemene klassement dat opgemaakt wordt over de drie avonden samen. Zij (of hij, want dat kan natuurlijk ook) die het hoogste aantal punten verzameld heeft, komt in het bezit van de Sport- LEUSDEN - Op maandag 16 au gustus, a.s. zal de kleuterschool van de Montessorivereniging officieel aan de ouders en leden van de Vereniging wor den getoond, door voorlopig bestuur en LEUSDEN/CENTRdM - In Hillegom organiseerde de Koninklijke Nederland se Lawn Tennis Bond de vorige week in een driedaags toernooi een deel van de wedstrijden om het Nederlandse jeugdkampioenschap De LTV Lock- horst was met Haiko Bloemendal uit Leusden-Zuid als enigedeelnemer(en- kelspel jongens 10-12 jaar) vertegen woordigd in de strijd, waarvan bij voor baat vaststond, dat die beheerst zou worden door de Brabantse jeugd. Dat bleek ook wel uit de eindstanden. De vier Brabantse jongens werden le, 2e, 4e en 5e en de twee meisjes uit Bra bant eindigden in hun groep op de leen 3e plaats Tegen dit grote geweld was weinig in te brengen Toch verloor Haiko de twee sleutelwedstrijden om hogerop te komen pas na drie sets en met cij fers. die met een beetje meer geluk evengoed andersom hadden kunnen zijn. Het betekende echter wel. dat de Leus- denaar niet in de bovenste helft van de 30 geplaatste deelnemers kon eindigen. Mede dankzij twee overwinningen rin 2 sets) bereikte Haiko Bloemendal ten slotte nog de 15e plaats. In een natio naal kampioenschap toch altijd nog een zeer mooie prestatie De jongeLeusde- naar heeft in dit toernooi heel wat er varing opgedaan en beleefde in Hillegom een paar bijzonder prettige dagen, waarop veel gedaan werd aan de be steding van de vrije tijd tussen de wed strijden. Een jaar of tien geleden hield vrij wel niemand het voor mogelijk dat de Japanse auto's ooit een redelijk deel van de Nederlandse markt In handen zouden krijgen. Japan was sy noniem met namaak of plagiaat en hot Japanse produkt had nu niet di- rtkt zo'n verschrikkelijk goede naam. En bovendien zagen de Ja panse auto's er in die periode niet uit: het waren ouderwetse, lelijke wagens. De Japanner leert echter snel en is bereid zijn produkt aan te passen aan de vraag die elders heerst. En zo kon het gebeuren dat nu, In 1976, de Japanse auto's „opeens" 15 procent van de personenautoverkopen in ons land voor hun rekening nemen. Vijftien hele procenten betekent dit jaar zo'n 75.000 auto's Mazda is het derde Japanse merk In Nederland. Een merk dat eerst zeven jaar geleden schoorvoetend onze markt betrad om vervolgens jaarlijks rekords te breken en straks al de 20.000 auto's in één jaar te gaan waarmaken. Waarachtig geen geringe prestatie. Mazda gooide het eerst volledig op de Wankelmotor, waarvan dit merk de licentierechten al in een vroeg stadium van NSU kocht om vervolgens de Wan kel zo snel te ontwikkelen, dat Mazda nummer één op de Wankelmarkt werd. Naast de Wankelmotor bleef Mazda echter ook zuigermotoren maken, het geen maar goed is ook. want de weinig economische Wankel kreeg het tijdens en na de oliecrisis zeer zwaar te verdu ren Zo zwaar, dat moet worden betwij feld of de Wankelmotor ooit nog wel een rol van betekenis kan gaan spelen. Mazda heeft het er tijdens de oliecrisis goed moeilijk mee gehad. En zich manmoedig door de problemen geslagen. Met als gevolg dat Mazda nu een uitgebreidere reeks wagens kan le veren dan ooit tevoren. Een mooi op elkaar afgestemd programma dat begint bij de kleine 1000 en eindigt bij de machtige 929 Pas kort geleden is dat programma nog uitgebreid met een serie automatische wagens in de klei nere klassen. Eén van die auto's is de 818 sedan met volautomatische ver snellingsbak. Een middenklasser met een lengte van ruim vier meter (4,08 m), een breedte van 1,60 meter en een hoogte van slechts 1.38 meter De wagen biedt plaats aan vier volwasse nen, die voor de instap ieder hun eigen portier beschikbaar hebben. Die instap levert dan ook geen problemen op. Voorin staan riante kuipstoelen met aangebouwde hoofdsteunen en volledig verstelbare rugleuningen. De stoelen bieden voldoende zijdelingse steun en de ruimte voorin is ook vol doende. Achterin is het heel behoorlijk toeven op de bank, maar de beenruimte en hoofdruimte houden niet over. Zeker 'engere Europeanen komen achterin wat in de knel te zitten. De rijpositie in de Mazda 818 Auto maat is uitstekend. Stuur en pedalen staan onderling goed op afstand, waar door het mogelijk is de ideale rijpositie met vrijwel gestrekte armen en benen in 'e nemen. Voor langere lieden zou °v»rigens de voorstoel wel wat verder achteruit mogen worden versteld. Het 9aspedaal staat wat dicht bij het brede rempedaal zodat het weieens voorkomt dat bij het remmen wat gas wordt gege ven. Zeker wanneer de bestuurder brede schoenen draagt De keuzehen del van de automaat en de handrem staan beide goed ondér handbereik Het stuur ligt gegoten in de hand en is op exact de juiste plaats ingeplant Het dashboard is mooi overzichtelijk. Direkt achter het stuur is een tweetal ronde klokken geplaatst waarin de belang rijkste instrumenten zijn gemonteerd. De klokken worden afgedekt door schuin geplaatste glaasjes, zodat re- flektie niet optreedt. De linker klok bevat een ampèremeter, brandstofmeter en temperatuurmeter, alsmede de twee belangrijkste waarschuwingslichterr oliedruk en bijladen. In de rechterklok is de tot 180 km/uur aanwijzende snel heidsmeter geplaatst, alsmede een dag- en totaalteller De laatste twee hebben beide een honderdmeter indi catie. In het midden van het dashboard is de radio ingebouwd, een sigare- aansteker alsmede het bedieningspa- DOOR FRED v. d. VLUGT Op 30 juni heeft British Leyland offi cieel z'n nieuwste prestigeauto de Rover 3500 V8 geïntroduceerd Het is voor het eerst sinds 1963, dat Rover fabrieken een volledig nieuwe conceptie op de markt brengen: een nieuwe vijf-deurs auto met een vlotte, k vooruitstrevende- Hjm Voor het ontwerp en de ontwikkeling van déze totaal nieuwe wagen heeft British Leyland een rekordbedrag van rond de 500 miljoen gulden geïnvesteerd, ondermeer voor de bouw van een compleet nieuwe fa briek in Solihull. De nieuwe Rover, die uiteraard in de duurdere prijsklasse komt te liggen is uitgerust met een alu minium V8 motor, met een vermogen van 155 PK De topsneldheid ligt boven de 200 km/uur. De auto komt niet voor begin volgend jaar in ons land op de markt De Caravan RA11976 wordt dit jaar in het Amsterdamse RAI-gebouw gehou den van zaterdag 11 tot en met zondag 19 december. De tentoonstelling wordt gehouden in alle hallen van het gebouw, er worden ongeveer 130 ex posanten verwacht en de expositie omvat rond de 600 verschillende toer en stacaravans. Voor de kampeer- en caravan-vakantiegangers een datum om vast te noteren. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft op schriftelijke vragen de Tweede Kamer medegedeeld dat de files die in de spitsuren steeds weer optreden bij de van Brienenoordbrug een extra benzineverbruik van naar schatting 250.000 liter per jaar veroor zaken. De tot nu toe redelijk geprijsde auto's van British Leyland zijn met ingang van 3 juli ook duurder geworden. De gemid delde prijsverhoging van alle Leyland modellen, met uitzondering van de Allegro-serie ligt rond de 2,2% De goedkoopste Mini kost thans 7 530. de Marina 10.990 en de nieuwe Prin cess 1800 HL. 16.950,- neel van de perfekt werkende kachel en ventilatie-unit. Zoals gebruikelijk bij Japanse auto's is één van de vele mo gelijkheden van de kachel het verwar men van de interieurlucht zonder dat er verse lucht wordt toegevoerd. De in het interieur aanwezige lucht wordt dan middels een ventilator langs de kachel gestuwd. Hierdoor is het mogelijk het interieur zeer snel op temperatuur te brengen Rechts is een tweetal open vakjes in het dashboard opgenomen plus nog een afsluitbaar kastje Links en rechts zitten openingen waardoor frisse lucht het interieur kan binnenkomen De lucht wordt afgevoerd via roosters in de ach terruitstijlen. Belangrijk is nog. dat de meest essentiele bedieningshendels direkt onder handbereik op de stuurkolom zijn geplaatst. Dit komt de veiligheid en het bedieningsgemak ten goede. Ue ruitewissers zijn uitgerust met elektrische sproeiers De Mazda 818 heeft een 1272 cc viercilinder voorin staan die de achter wielen aandrijft. De motor levert 69 PK bij 6200 toeren. Het maximum koppel is 9,4 mkg bij 4000 toeren. De motor is plezierig soepel en stil. In combinatie met de goed schakelende automaat doet hij het voortreffelijk, al zijn de pres taties natuurlijk niet geweldig Vooral de acceleratie boven de 100 km/uur valt in vergelijking mt de handgeschakelde Mazda 818 wat tegen Tot 100 km/uur gaat het allemaal nog best. Vanuit stil stand tot die 100 km/uur trekt de auto maat in 22,6 seconden Een seconde of zes langzamer dan de handgeschakelde versie maar daarbij moet wel worden bedacht dat iedereen een dergelijke tijd kan realiseren met een automaat, terwijl het bij handge- schakelde wagens voor een belangrijn deel neerkomt op de vaardigheid van de bestuurder De topsnelheid van de automaat ligt op 143 km/uur. Meer dan voldoende gezien de huidige maximum snelheden Het brandstofverbruik ligt bij een normale rijstijl op rond één op tien De Mazda heeft vóór schijfremmen en achter trommels. De circuits zijn ui teraard gescheiden en de wagen heeft een bekrachtiger en een begrenzer op het circuit naar de achterwielen. De remmen werken feilloos. Het remspoor is kort en recht en blokkeerverschijnse- len doen zich niet of nauwelijks voor. De besturing is wat licht en vaag, hetgeen vooral bij hoge snelheden een nadeel is. In het stadsverkeer is het natuurlijk alleen maar prettig Vooral bij parkeren. Op de rechte weg laat de koersstabiliteit enigszins te wensen over Ook zijwind mist zijn uitwerking niet op de Mazda In de bocht ligt de wagen veel beter Daar toont hij een gemakkelijk onder controle te houden overstuurkarakter. Dribbel- neigingen komen eigenlijk alleen op siecnie wegen voor De vering is aan de stugge kant, wat gezien ons over het algemeen slechte wegennet helemaal geen bezwaar is. Wel zouden de schokdempers iets ef fectiever kunnen werken. Over het ge heel genomen komt de vering er echter lang niet slecht vanaf. De Mazda 818 is na de jongste vernieuwingen bepaald een aantrekkelijke wagen geworden. Hij toont elegant en stoer tegelijk, huis vest gemakkelijk vier personen, heeft een redelijke kofferruimte en voldoet op de weg goed. De motor is voor zijn taak berekend en de wagen rijdt plezierig en gemakkelijk. Hij is ook netjes afgewerkt en compleet uitgerust, zodat de aan schaffingsprijs ook de eindprijs is. En wat die prijs betreft: die is bepaald niet onaantrekkelijk. Voor de automatische Mazda 818 wordt 12.240,- in rekening gebracht en de handgeschakelde versie is nog eens 1000 gulden goedko per. Waarachtig prijzen waarmee deze goed afgewerkte en plezierig sturende Japanner voor de dag mag komen. kleuterleidsters. Van 20.00 uur tot 20.30 uur is het gebouw in het Ansfri- dushuis, Hamersveldseweg 57 a te be zichtigen. Daarna zal om 20.30 uur in het res taurant Nieuw Leusden aan de Biezen- kamp de eerste ledenvergadering wor den gehouden. Naast allerlei informatie voor de ouders van de 40 kleuters, die dinsdag 17 augustus voor het eerst naar school zullen gaan, is er ook een alge meen gedeelte van de vergadering voor de pauze (om 21.45 uur). Daarin zullen de Statuten en het Huishoudelijk Reg lement goedgekeurd moeten worden, terwijl ook een bestuur moet worden gekozen Het voorlopig bestuur hoopt dat ook de leden die geen kinderen op de kleuterschool hebben, dit algemene gedeelte willen meemaken. Zo zullen in ieder geval afspraken moeten worden gemaakt om de zeer succesvolle „brainstorm-avond" van 14 juni jl. voort te zetten, zodat volgend jaar met veel animo de (door de ge meenteraad reeds goedgekeurde) basis school van start zal kunnen gaan. Ook alle belangstellenden zijn van harte welkom om informatie te krijgen over de mogelijkheden van het Montes- sononderwijs in Leusden. VELP-LEUSDEN - De Joegoslaaf Ivan Nemet heeft volgens de verwach tingen het 7e Reinbouwe schaaktoer nooi gewonnen. Hij kreeg in de zater dag gespeelde laatste ronde in de hoofdgroep na zeven zetten remise aangeboden van zijn West-Duitse tegen stander Klaus Wockenfuss; nam dit aanbod en wist meteen, dat hij de titel open kampioen van Nederland had ge wonnen. Bovendien leverde dit hem een geldprijs op van 2000 gulden. Hans Ree, de Nederlandse meester werd op de valreep nog tweede. Nemet, die 33 jaar is, speelde voor het eerst in Nederland en zal op het komend congres van de Wereldschaak bond in Israel worden benoemd tot internationaal meester Al sinds 1962 is Nemet overigens nationaal meester Vorig jaar was het voor de Joegoslaaf een erg succesvol jaar, want hij won toen in zijn land twee toernooien; werd in een ander sterk bezet toernooi ge deeld eerste en bereikte in 1976 een zesde plaats in het Joegoslavische kampioenschap Een sterke schaker dus die Nemet. Hij reisde zaterdag wel meteen terug naar Joegoslavië, want daar wachten hem belangrijke teamwedstrijden zo vertelde hij na afloop van het Rein- bouwtoernooi. De Nederlandse meester Hans Ree en Bert Enklaar waren nog al onder de indruk van zijn klasse. Ree: ,,De opening is wat minder goed van hem, maar wat hij daarna laat zien is van grote klasse. Hij is een groot taktikus" en Bert Enklaar kon het daar alleen maar mee eens zijn. Beide Nederlanders hadden in het toer nooi van Nemet geen kans gekregen, maar Nemet vertelde daarover ,,dat hij zijn collega's goede vechters vond en dat is erg belangrijk voor een schaker", zo meende de nieuwe open kampioen van Nederland. Hans Ree pakte alleen de tweede prijs doordat hij in de laatste ronde Jan van Reek uit Leiden geen kans gal Wockenfuss, die Duits kampioen is, deelt met de Joegoslavische meester Rukavina, die Bert Enklaar versloeg, de derde plaats. In de bondwedstrijden van de KNSB, het derde onderdeel, naast de reserve- groep van hetReinbouwschaaktoernooi. wist in een achtkamp C. Petersen uit Hoevelaken 5/2 punt te scoren Dat was juist goed voor een eerste prijs Peterse jr. deed het duidelijk minder want hij kwam niet verder dan één overwinning, evenals Van der Hoeven uit Amersfoort. In een zeskamp pakte Boemers uit Leusden een tweede prijs met vier punten, terwijl Pieterse uit Ermelo buiten de prijzen viel. ..Hoeveel jaar hebben we al een brandverzekering9" De nieuwe Ford Fiesta, waar schijnlijk de meest besproken auto van 1976 in Europa, zal officieel op 3 september in Nederland worden geïntroduceerd. Op die datum beaint trouwens ook de verkoop in de ande re Europese landen met uitzondering van Engeland, waar Ford's nieuwe troef in de kleine klasse pas begin volaend laar od de markt komt. Met die internationale introductie van de Fiesta sluit Ford de eerste fase af van het grootste project dat ooit In één keer door een automobielfabrikant is ondernomen. De ontwikkeling en research, de bouw van een nieuwe fabriek in de Spaanse stad Valencia en de uit breiding van de productielijnen in de bestaande fabrieken in Keulen. Saarlois en Dagenham vergden een in vestering van ruim 2 miljard gulden! Een van de redenen voor die onge kend hoge geldinjectie was het feit dat die nieuwe kleine Ford - waaraan vier jaar is gewerkt - geen vervanger werd van een van de bestaande modellen, maar een geheel nieuw project. Voor het eerst namelijk zou Ford in de kleine klasse de concurrentie aangaan met wagens als de Fiat 127. de Volkswagen Polo, de Renault 5, de Honda Civic en de Mini's. Begrijpelijk dan ook, dat Ford zich niet alleen terdege op de technische conceptie van die nieuwe kleine wagen wierp, maar ook een in tensief marktonderzoek instelde naar de wensen en gewoonten van het grote publiek dat nog steeds de voorkeur geeft aan die kleine auto. Het resultaat mag er zijn. De nieuwe Fiesta is een bijzonder aantrekkelijke auto, opmerkelijk ruim van binnen, met veel glasoppervlak en technisch zeer doordacht, met een groot aantal veilig heidsvoorzieningen. De Fiesta is een wagen met voorwielaandrijving gewor den en heeft een drie-deurs carrosserie gekregen. Dat wil zeggen, dat aan de achterzijde de modetrend van een wijd openslaande achterklep is gevolgd. De auto zal in vier verschillende modellen op de markt komen, een basis Fiesta die net 10.000 gaat kosten (inclusief de nieuwe BTW verhoging), de Fiesta L die wat luxueuzer van binnen is uitge voerd, de Fiesta S met een krachtiger motor voor. de sportievere auto mobilisten en tenslotte het parade paardje de Fiesta Ghia, voorzien van talloze extra's, een fineerhouten in strumentenpaneel. gelegeerd meta len wielen en een speciale binnen- bekleding Alle modellen zullen uitgerust zijn met gelaagd veiligheidsglas en oprol gordels, veiligheidsaspecten die uniek zijn voor een auto in deze klasse. TECHNISCHE BIJZONDERHEDEN De Fiesta zal leverbaar zijn met twee motoren, één van 957 cc met een ver mogen van 45 DIN PK en één van 1117 cc, die 53 DIN PK heeft. De motoren zijn afgeleid van de Escort motor, ter behoud van de gevestigde betrouw baarheid en aangepast aan de econo mische eisen die van een kleine wagen verwacht mogen worden. Dat betekent dus in de eerste plaats een grote zui nigheid, waarvoor ondermeer een nieuwe eigen Ford carburator werd ontwikkeld Brandstofbesparing is ech ter ook verkregen door een uitgekiende aërodynamische carrosserie Het is wel interessant te melden, dat de Ford ont werpers aan de hand van uitgebreide windtunnelproeven meer dan 250 detail-wijzigingen aan de carrosserie aanbrachten voordat de Fiesta zijn de finitieve lijn kreeg. De motor is dwars voorin geplaatst en is gemakkelijk voor onderhoud bereik baar, evenals trouwens koppeling en versnellingsbak. Ford heeft bij de hele Fiesta bijzonder veel aandacht besteed aan onderhoudskosten besparende technieken.Zo hoeft bijvoorbeeld de versnellingsbak nooit meer van olie ververst te worden en zorgt een elec- tromagneetje in de bak dat metaaldeel tjes automatisch worden verwijderd. De koppeling is zelfregelend en hoeft nim mer meer te worden bijgesteld, de rem men zijn eveneens zelfregelend en ook de wiellagers behoeven geen on derhoud meer. De gehele wie lophanging en de stuurinrichting zijn voor de gehele levensduur van de auto gesmeerd, de uitlaat bestaat uit één stuk, opgehangen in een aantal rubber klemmen en kan eventueel in een wip vervangen worden. Ford claimt de on- derhouds en reparatiekosten met bijna de helft te hebben verminderd aan deze nieuwe Fiesta Het is begrijpelijk dat een fabriek die zo'n immense investering in een nieuwe wagen steekt het accent wel moet leggen op economie en betrouw baarheid. Immers daarvan hangt in grote mate het verkoopsucces af en Ford moet heel wat Fiesta's verkopen om uit de kosten te komen. Men heeft wat dat betreft dan ook een planning opgezet, die een jaarlijkse verkoop op de wereldmarkt omhelst van niet minder dan 500 000 auto's! De voorbe reidingen voor deze mammoet productie waren ongelofelijk grondig. Niet minder dan 216 proefmotoren wer den intensief getest. Met 35 prototypen van de Fiesta werden in de voorberei dingsperiode 1,5 miljoen testkilometers afgelegd In totaal werden door ontwer pers en ingenieurs volgens Ford 2 mil joen manuren aan de ontwikkeling van de Fiesta besteed. Voor de direkt geïnteresseerden tot slot nog een aantal technische gege vens; De fabriek geeft voor de 957 cc motor een topsnelheid op van 137 km/uur, voor de 1117 cc een van 142 km/uur. Het gemiddeld brandstofverbruik ligt voor deze motoren op resp. 1 op 13,5 en 1 op 12. De Fiesta heeft op de voor wielen schijfremmen, achter trommel- remmen. Lengte: 3 m 56, breedte 1.57 m. rijklaar gewicht 700 kg. De inhoud van de bagageruimte is rond 200 liter, met weggeklapte achterbank 1205 liter. De wagen is standaard uitgerust met staalgordel radiaalbanden, maat 135 SR - 12. Deze maand is uitgelekt, dat Volkswagen begin september met een nieuwe, grotere en veel luxueu ze Audi 100 op de markt komt. De nieuwe prestlgewagen van V W wordt een ruime vijfpersoons limousine, die wat zijn styling betreft in de voet sporen treedt van BMW en Mercedes. De nieuwe Audi 100 wordt leverbaar met drie verschillende mo toren: een 1,6 liter (85 PK) een 2,0 liter (115 PK) en een 2,2 liter (136 PK). Bijzonder Is. dat Audi voor het eerst een vijf-cilinder motor in serie- produktie zal gaan nemen. Hoewel nog veel details geheim zijn op dit moment, schijnen in technisch op zicht en op veiligheidsgebied eer aantal opzienbarende ver nieuwingen aan deze auto te zijn doorgevoerd. Of na de introductie van dit nieuwe model, Volkswagen nog door zal gaan met de produktie van de NSU RO 80, het tot nu toe niet zo succesvolle paradepaardje van de firma, Is nog niet bekend.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7