itchcock's „Family Plot" teleurstellende rvaring van oude thriller-meester tmrf I W. A\> „Wan Pipel": pleidooi voor Surinaamse keuze V i v .A Al donderdag 19 augustus 1976 9 k9kopde ai#* ■iitchcock wordt dagje ouder het verhaal van „fa- l mily plot" echte plot ontbreekt geprolongeerd nachtvoorstellingen kindervoorstelling"" Filmagenda Ameisfoort ,y 'j IT,. -- keuze tussen neder land en suriname LEUSDER KRANT - FILM AMERSFOORT - Deze week biedt het Amersfoortse filmprogramma twee ieuwe belangrijke filmprodukties. Dat is in de eerste plaats de nieuwste fltchcock: „Family Plot" en de nieuwste van Pim de La Parra Jr. „Wan Pipel", Ie eerste Surinaamse speelfilm. Natuurlijk werd André van Duin's verzamel- geprolongeerd, evenals „One flew over the cuckoo's nest" (de laatste n voor de 13e week!) Ook geprolongeerd werd Luis Bunuel's film „Belle de Nieuw in City is de film „Duel op de weg". Al met al toch wel een »varieerd filmmenu. fDezeweek in de Amersfoortse theaters DOOR BERT VOS Wie de nieuwste film van de thriller- ;pert Alfred Hitchcock bekijkt komt leeds meer tot de overtuiging, dat de ide meester een dagje ouder begint te irden. Was dat met de vorige twee Ims eigenlijk al duidelijk, met „Family 'lot" wordt dat alleen maar bevestigd. typische Hitchcock-effekten, die je ims de rillingen over de rug lieten lo in. ze zijn er soms wel. maar in afge hakte en ook eerder vertoonde vorm. [Dat wil echter niet zeggen, dat „Family 'lot" een uitgesproken slechte Film is. 'ant je kunt veel van een film zeggen. iar van ..Family Plot" nooit, dat het it een met vakmanschap gemaakte rolprent is Maar het is echter méér de routinier litchcock die aan het werk is en het ik van Victor Canning „The Rainbird 'attern" op het celluloid zet De tale wijze, waarop Hitchcock een Imverhaal in boeiende en soms [schokkende filmeffekten omzette, is grotendeels veranderd in filmtrucjes, die niet alleen de routine, maar tevens het gebrek aan originaliteit verraden Toch zijn er filmisch gezien nog wel [enkele knappe momenten te beleven. Zoals de wijze, waarop Hitchcock aan het begin de twee verhalen met de vier •fdfiguren door elkaar heen laat lo rn met elkaar verweeft en van het ene verhaal overgaat öp het andere zonder [dat het verband verloren gaat Het is echter pas in het laatste deel van de film, dat de oude Hitchcock nog even om het (film-) hoekje komt kijken, maar dan heeft het verhaal al te lang voortge kabbeld zonder echte spanning om er nog een ouderwetse Hitchcock van te maken. De echte fans zullen ..Family Plot" met toch wel uitstekend spel van Bruce Dern, Barbara Harris en Karen Black, wellicht niet willen missen en dat zal een troost zijn voor de man. die voor veel filmregisseurs het heilige voorbeeld is geweest. Het verhaal van „Family Plot" (sim- I pelweg in het Nederlands te vertalen als „Familie-intrige"), gebaseerd op het boek „The Rainbird Pattern" van Victor Canning, ziet er als volgt uit: Bruce Dern en Barbara Harris in „Family Plot", Hitchcock's nieuwste. niet weten dat hijzelf Eddie Shoebndge is. Tijdens een volgende spirituele bijeenkomst ontdekt Blanche een nieuw spoor De Priester die de baby ooit gedoopt heeft schijnt bekend te zijn om het feit dat hij altijd weet waar zijn dopelingen zich bevinden. De priester, weet zij. is nu Bisschop Wood van St. Anselms Cathedral Zondag gaat George naar St. Anselms waar de dienst al in volle gang is Echter nog voor hij inlichtingen kan inwinnen wordt de Bisschop onder de ogen van zijn gemeente gekidnapt door twee in vermomming gehulde personen. (Adamson en Fran). In de auto vertelt Adamson dat hij George in de kerk heeft zien zitten, en daar dit geen toeval kan zijn en George en Blanche dus blijkbaar teveel weten, be sluit Arthur hen uit de weg te ruimen, een karweitje waar Joseph Maloney zijn hand niet voor om draait Ik zal u verder de afloop van de film niet vertellen - het is het beste deel - maar wat tal van Hitchcock-films uit vroegere jaren wel hadden, ontbreekt bij „Family Plot": een echte plot, een onverwachte ont knoping, zoals dat zo sterk naar voren kwam in een film, die me altijd is bijgebleven als één van zijn beste: „Psycho". De knipoog aan het slot van de film zou je ook dubbelzinnig op kunnen vat ten het is best mogelijk dat de meester ons een beetje voor de gek zit te houden en eigenlijk helemaal geen zin meer had om een film te maken maar het deed. om zijn opdrachtgevers niet teleur te stellen Toch had hij dat beter niet kunnen doen. Want de beste herinneringen die we aan zijn eerdere, uitstekende thrillers bewaren, worden daar deels door teniet gedaan. En het enige resul taat is. dat je met een gevoel van lichte teleurstelling de bioscoop verlaat. Sim pel en alleen omdat Hitchcock al je ge spannen verwachtingen niet heeft beantwoord En dat vind ik erg jammer (Cinema 1eerste week. veertien jaar). Karin Black en William Devane in „Family Plot". Tijdens een spirituele biieenkomst onder leiding van Blanche Tyler, tracht de gefortuneerde, bejaarde Julia Rain bird aan de weet te komen waar haar verdwenen neef en erfgenaam zich be vindt 40 |aar geleden had Julia deze neef van zich afgestoten, maar om haar geweten te sussen wil ze hem nu 10.000 dollar nalaten Blanche's vriend, een taxichauffeur, raakt onder de indruk van dit bedrag en probeert een spoor te vinden, maar komt niet verder dan de familie-chauffeur van de familie Rain bird, die echter al 25 jaar dood is Plotseling duikt voor zijn taxi een lange in leer geklede vrouw op. die na derhand een enorme diamant ontvangt van Hoofd Inspekteur Grandison van de politie akademie als losprijs voor de rijke ontvoerde Victor Constantine. De vrouw verdwijnt per helikopter en ontpopt zich als Fran, een vrouw die van het leven geniet en samen met diamanthandelaar Arthur Adamson ex clusieve dure kidnappingen verricht. De losprijs is altijd een van te voren be paalde. kostbare edelsteen. Thuis aan gekomen wordt Constantine bevrijd en Adamson verstopt de edelsteen in een kristallen luchter. Blanche zit net midden in een séance met mrs. Cookson, de vriendin van Julia Rainbird. als George binnenstormt. Hij heeft de dochter van de familie- chauffeur opgespoord. Vera Hannagan. Door zich voor te doen als advokaat vernam hij dat een vriend van haar vader. Shoebridges. zo n veertig jaar geleden een baby heeft geadop teerd De familie kwam echter om in een brand, en naar zij meent, is iedereen dood George rijdt met Blanche's auto naar de begraafplaats van Barlow Creek, waar hij de grafstenen van de Shoe bridges aantreft. Die van Harry en Sadie zijn groot en oud, en er staat op te lezen dat zij in 1950 kwamen te over lijden. Ernaast staat een kleinere steen voor het graf van Eddie Shoebridge. Er staat dezelfde datum op. maar de steen is duidelijk nieuwer dan de twee andere. Volgens de beheerder van de begraaf plaats is de steen in 1965 besteld en Eddie werd verdacht het vuur dat zijn ouders ombracht zelf aangestoken te hebben. Eddies lichaam was echter nooit gevonden Op het gemeentehuis van Barlow Creek komt George aan de weet dat er geen overlijdingsakte van Eddie is. maar dat wel iemand daarom verzocht heeft, een zekere Joseph Maloney George treft deze Maloney aan als ei genaar van een klein benzinestation De stugge verschijning blijkt echter niets te willen loslaten, maar wel noteert hij ijverig George's nummerbord wan neer deze in de auto van Blanche on- verrichterzake terugkeert Hij speelt dit I nummer door aan Arthur Adamson en onthult dat deze diamanthandelaar in werkelijkheid Eddie Shoebridge is. Die nacht arriveren George en Blan che bij Blanche's huis. niet wetende dat Fran en Arthur hen observeren vanuit een geparkeerde auto aan de overkant van de weg. Adamson hoort genoeg om te begrijpen dat de twee op het spoor zijn van Eddie Shoebridge. Hij laat Fran Scène uit: Duel op de weg, de film, die deze week in City draait. Een spannende thriller van regisseur Jonathan Kaplan met Jan-Michael Vincent en Kay Lenz in de hoofdrollen. gaan. Dit leidt tot dramatische ontwikke lingen. die nog versterkt worden door de plotselinge overkomst van Roy's ne- derlandse vriendin Karina. Roy moet kiezen tussen Karina en Rubia. tussen Nederland en Suriname Dan blijkt dat hij de roep van gron- mama Suriname en van Rubia niet kan weerstaan. Volkomen in hun ban breekt hij met Karina Wan Pipel eindigt met ontroerende scenes op het vliegveld Zanderij, waar Roy en Rubia afscheid nemen van Karina Afscheid van Nederland „Wan Pipel" - één volk Een bijzonder interessante film voor Neder landse kijkers en voor hen, die straks ook misschien zullen of moeten kiezen tussen Suriname en Nederland Een film. die voor hen wellicht heel wat te zeggen heeft (Euro Cinema, eerste week. alle leeftijden). „Belle de Jour" van de beroemde re gisseur Luis Bunuel in Studio G. gaat de tweede week in. Een uitstekende film. sfeervol en met gevoeld verfilmd, met Catherine Deneuve en Michel Piccoli in het hoofdrollen. 18 iaar „One flew over the cuckoo's nest" van Milos Forman met Jack Nicholson Scène uit „Wan Pipel". Het duo Pim de la Parra Jr. en Wim Verstappen staat eigenlijk het best be kend als de makers van de meeste Ne derlandse blootfilms. Een reputatie, die ze tot nu toe met opmerkelijke blijmoe.- digheid en doortastendheid in stand hebben gehouden Pim de la Parra's nieuwste film. „Wan Pipel" behoort ge lukkig niet tot deze categorie, zodat ook andere filmliefhebbers kunnen oordelen over de filmische kwaliteiten van deze Nederlandse regisseur van Surinaamse afkomst Met „Wan Pipel" bewijst Pim in ieder geval, dat hij wel degelijk goede films kan maken Op het filmfestival in Cannes was Wan Pipel" uiteraard ook present en de aanwezige (vooral Nederlandse) critici waren nogal positief in hun oordeel. Scorpio-films, de produktiemaat- schappij van De La Parra, introduceert „Wan Pipel" als de eerste Surinaamse speelfilm na haar onafhankelijk worden en dat is het eigenlijk ook. De hoofdrol spelers zijn hoofdzakelijk van Suri naamse afkomst, met uitzondering van Willeke van Ammelrooy. Zoals Pim in zijn (zoals gebruikelijke omvangrijke) -persbericht zegt „Wan Pipel heeft emotioneel de Surinaamse nationali teit" Ondertussen trekt Wan Pipel in Pa ramaribo nog steeds volle zalen. Twee weken geleden brak deze film het plaatselijke record van Ben Hur Ver wacht wordt dat binnen twee weken ook het Caraibische record (The sound of music te Trinidad) zal worden gebroken. Dit fenomeen wordt veroor zaakt doordat Wan Pipel publiek trekt dat in geen tien jaar naar de bioskoop is geweest, terwijl het jongere bioskoop- volk Wan Pipel twee tot drie maal met een bezoek vereert. Alles wijst er op dat dit patroon zich in Nederland (waar 160.000 Surinamers wonen) zal herha len. Met deze ontwikkeling zijn de makers van Wan Pipel uiteraard zeer ingeno men. Pim de la Parra heeft meer dan tien jaar moeten wachten voor hij deze film gefinancierd kon krijgen, en het is een ieder zo langzamerhand bekend dat Wan Pipel (volgens Wim Verstappen ..het Wilhelmus van Suri- Naakt op de liefdesmarkt", vrijdagnacht in City. Vrijdagnacht in het City Theater de sexfilm „Naakt op de liefdesmarkt een produktie van de Duitse sexfilm- regisseur Michel Thomas over de han del in blanke slavinnen. Een tikkeltje afgezaagd, zo langzamerhand, maar ach. voor de liefhebbers misschien de moeite waard om er meer dan één oogje aan te wagen Zaterdagnacht in City: „Dochters van Dracula" en dat betekent simpelweg, dat de liefhebbers van de horror aan hun trekken kunnen komen. Uiteraard met de bijna onvervangbaar geworden Peter Cushing in één der hoofdrollen, dat kan nooit missen (18 jaar). In de kindervoorstellingen van Ci nema 1 kan de jeugd kijken naar het onsterfelijke komische duo Laurel en Hardy in hun film „Door het dolle heen". Goede wijn behoeft geen krans, dus laten we het hierbij, (alle leeftijden). Filmagenda voor Amersfoort van ^donderdag 19 augustus tot en met woensdag 25 augustus 1976. GRAND THEATRE .Andre van Duin's pretfilm", a 1. 2 00, 8.00 u zaterdag 2 00. 6.45, 9.15 u, zondag 2.00. 4.15, 6.45, 9 15 u STUDIO G Belle de jour 18 jaar 2 15. 7 00, 9 30 u zondag 4 30. 7.00. 9.30 u CINEMA 1 ..Family plot' 14 jaar 2.00. 6.45. 9 30 u zaterdag en woensdag 6 45, 9.30 u zondag 1.30, 4 30. 6.45. 9 30 u CINEMA 2 ..One flew over the Cuckoo's nest", 14 jaar. 1,45, 6.30. 9 15 u zondag 1.30,4 00, 6 30, 9 15 uur EURO CINEMA ,,Wan Pipel a l 1 45, 4 15. 6 45. 9.15 u CITY THEATER Vrijdag t/m woensdag „Duel op de weg' 14 jaar 2.00, 8.00 u zaterdag 2.00, 6 45, 9 15 u. zondag 2.00, 4.15, 6.45, 9 15 u. 2 15. v'Vi - *1 A <>4. .<ef/° v* name") met een paar druppels bloed is gemaakt Een hit met Wan Pipel bete kent daarom voor Pim de la Parra iets meer dan een hit met Frank S Eva Op het onlangs te Kingston, Jamaica gehouden Carifesta Film Festival was Wan Pipel temidden van films uit Ja maica, Trinidad. Cuba. Haïti, Mexico. Guyana, Venezuela en Colombia De Grote Verrassing Daar bleek ook dui delijk dat Wan Pipel niet alleen een Su rinaamse. maar een Caraibische film is „Wan Pipel" is eigenlijk - naast de eerste speelfilm over Suriname, een film. die een pleidooi houdt om voor Su riname te kiezen. In het verhaal komt dit ook duidelijk tot uiting. Roy Ferrol. sinds vijf jaar student ekonomie in Nederland, wordt onver wachts naar Suriname terug geroepen omdat zijn moeder op sterven ligt Hij komt nog net op tijd in Paramaribo aan om zijn moeder in zijn armen te zien sterven. Na haar ter aarde bestelling tracht zijn vader het geld voor Roy's terugreis naar Nederland bijeen te zoe ken. Suriname oefent echter een onweer staanbare aantrekkingskracht op Roy uit. In deze hartstochtelijke gemoeds stemming raakt hij verliefd op de hindo- staanse Rubia Soekdew. die als hoofd zuster in 's Lands Hospitaal werkt Hun allengs dieper wordende relatie stuit echter op weerstanden bij hun weder zijdse families. Roy's vader wil dat zijn zoon zo snel mogelijk terug gaat naar Nederland om zijn studie te voltooien Ook Rubia s vader wil dat Roy Ferrol zo snel mogelijk terug gaat naar Neder land Roy, verliefd geraakt op Suriname en op Rubia denkt echter niet aan terug- „Dochters van Dracula". Zo te zien gaat het er weer erg schokkend toe in deze Hammer-films-produktie met Damien Thomas als de Graaf en Louise Fletcher in de hoofdrollen. Geprolongeerd om hen, die tot nu toe deze voortreffelijke film nog niet zagen, de kans te geven alsnog dit verzuim goed te maken. Het verhaal van een psychiatrische inrichting, waar een kerngezonde man verstrikt raakt in de onmenselijkheid van het systeem Humor en diepe tragiek in juiste propor ties vermengd tot een film. die tot diep nadenken stemt Met een schitterende vertolking van Jack Nicholson en Louise Fletcher. (Cinema 2. dertiende week. veertien jaar) „André van Duin's pretfilm" blijft nog een weekje om de liefhebbers van deze Nederlandse komiek nog even te laten genieten van hoogtepunten uit zijn T.V.- en theatershows. Grand Theatre, tweede week. alle leeftijden. DONDERDAGCYCLUS CITY THEATER ..Jelierson Bolt ka ra te-expert 14 jaar. 2 00. 8 00 u NACHTVOORSTELLINGEN CITY THEATER ..Naakt op de liefdesmarkt 18 jaar Vrijdagavond 23.00 uur. „Dochters van Dracula 18 jaar. Zaterdagavond 23.45 uur. KINDERVOORSTELLING CINEMA 1 Zaterdag- en woensdagmiddag 1 45 uur (kwart voor twee): „Door'tdolle heen alle leeftijden.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15