[xcursie politionele Utrecht L Uit de hoge school der wetenschap i EUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 erkelijkheidszin kenmerkend oor provinciale begroting rRECHT - Tijdens een persconferentie in het Utrechtse Provinciehuis stelde college van gedeputeerde staten van Utrecht zich zonder reserves en gastvrij uvoor een groot aantal vragen, dat op de verschillende leden werd afgevuurd, a het welkomstwoord van de voorzitter, de commissaris van de koningin in provincie Utrecht, Prof. Mr. P. Verdar gaf eerst de gedeputeerde die de tefeuille financiën beheert, de heer C. H. i^etschert in het kort het uitgangs- aan. 37 cent naar algemeen bestuur 2 cent naar waterstaat algemeen UITGANGSPUNT at uitgangspunt is met name de rtuiging van het college, dat nu lelijk per 1 januari 1977 de ver- lsleutel van de toekenning van be- gen uit het Provinciefonds zal wor- herzien, zodat de duidelijk ongun- ;e positie, waarin met name depro- 'ie Utrecht daarbij verkeerde - jcht - zal worden gecorrigeerd, litgaande van een minimale correctie rdoor van Zl/2 miljoen gulden, is de roting dan sluitend te krijgen. Naar- te men minder uit dit fonds zal ont- gen, zal het tekort van de provincie eien. verdeling van dit fonds geschiedt Rijksniveau en ongeveer als volgt, beschikbare bedrag wordt eerst in een gedeeld; 1/3 gedeelte wordt ge- elijk verdeeld over de provincies, daarvandus elk 1/11 deel ontvangen. 1/3 gedeelte wordt dan het bedrag deeld naar rato van de bevolkings- otte en bij het andere 1/3 deel lelt de omvang van de provincie een Daarbij is de provincie Utrecht jaren achtereen slachtoffer geworden deze onjuiste wijze van verdeling, artegen al even veel jaren bezwaren aangevoerd. let voorlopige begrotingstekort was eerste instantie becijferd op 129 000,-, hetgeen een overschrij- betekende van het te accepteren órt van f2.560.000,- (te dekken met baten uit de te hanteren nieuwe deelsleutel van het provinciefonds) 12.569.000,-. Op dit laatste bedrag iden twee correcties worden toege it; de eerste correctie heeft be kking op de raming voor de presen- gelden van de statenleden en voor dragen in fractiewerkzaamheden. Te wachten valt, dat dit bedrag van )0 000,- door het Rijk zal worden Iragen. De tweede correctie kon ge- iren, omdat in de aanvankelijke op- de brutolast aan afschrijvingen rente van het Provinciekantoor te insweerd was opgenomen Daardoor de begroting nog eens met 116.600,- worden verlaagd. Het ver til van uiteindelijk f962.400 kon wor- gevonden door wijzigingen in de gaven. PROVINCIE WIL AFVOER HUISVUIL VERDER REGELEN In de aanbiedingsbrief bij de begro- wordt ten aanzien van het Milieu- heer onder meer gesteld; ,,ln het mende jaar zullen oplossingen gevon- moeten worden voor de verwerking huishoudelijke afvalstoffen, gepro- :eerd in grote delen in onze provin- Daarbij zijn wij van mening, dat leen nog tijdig oplossingen gevonden innen worden, indien de provincie overgaat tot het in opdracht van c.q. vanwege de provincie doen verwerken van de huishoudelijke afvalstoffen' Voorstellen," zo werd medegedeeld, ,,zijn inmiddels geconcipieerd In het blad Tl, personeelsorgaan van de provincie, lazen we daarover nog het volgende; ,,Dit betekent niet dat de gemeente lijke vuilophaaldiensten naar de pro vincie over zullen gaan, maar wel dat de gemeenten verplicht zullen worden hun huisvuil te brengen naar door de provincie te bouwen en te exploiteren overlaadstations. Vandaar zal het huis vuil vervoerd worden naar bijvoorbeeld de VAM in Drenthe ter coinpostering. of naar de vuilverbrandingsinstallatie van Rijnmond om vernietigd te worden De overlaadstations zullen in die op zet bemand worden met personeel dat in dienst van de provincie is. Gedepu teerde staten hebben deze principe beslissing genomen omdat op korte ter mijn een aantal gemeenten wat betreft het storten van het huisvuil vast loopt en jarenlang overleg met gemeenten over een gemeenschappelijke aanpak van het vuilverwerkings-probleem tot nu toe niet tot resultaten heeft geleid. Naar de mening van gedeputeerde staten gaat de tijd zo dringen dat zoals de zaken er nu voor staan provinciale aan pak onvermijdelijk is geworden Een dergelijke aanpak past overigens in de Afvalstoffenwet (nog in het stadium van ontwerp). De wet legt de provincie de verplichting op gebieden aan te wij zen waar gemeenten samen moeten wer ken bij het verwijderen van hun afval. Daar waar een dergelijk samenwer kingsgebied samenvalt met de provin ciegrenzen kan de provincie zeil het door de gemeenten verzamelde huis vuil verwijderen. Omdat bij het nemen van het principebesluit uiteraard is ge keken naar de Afvalstoffenwet, kan de conclusie getrokken worden dat naar de mening van GS Utrecht zo'n kleine pro vincie is, dat versnippering op het ter rein van huisvuilverwijdering voor komen moet worden. Aan het zelf bouwen van een ver brandingsoven wordt momenteel in het geheel niet gedacht De hele opzet is volgens de heer T. Renes, waar nemend hoofd van de afdeling milieu van de griffie, zuiver pragmatisch. Er moet op korte termijn iets gedaan worden. ,,ln onze gedachtengang zorgt de provincie alleen waar het huisvuil naar Drenthe of Rijnmond gestuurd kan worden, en voor de contracten met VAM en Rijnmond. Het besluit is genomen uit de zorg dat de zaak spaak loopt als er niet op korte termijn iets gaat gebeuren Vragen als; hoeveel overlaadstations komen er en waar zullen ze gebouwd worden, zijn in dit stadium nog niet te beantwoorden. Ook de personele consequenties zijn uiter aard nog niet bekend, evenmin als de 4 cent naar maatschappelijke steun en voorzorg 3 cent naar volksgezondheid 10 cent naar natte waterstaat 11 cent naar onderwijs en volksontwikkeling i 5 cent naar droge waterstaat 3 cent naar milieubeheer 1 cent naar economische en agrarische zaken 3 cent naar natuurbescherming V' 5 cent naar recreatie l&*'~ - 6 cent naar sport iU 1 cent naar onvoorziene uitgaven Nevenstaand een overzicht van wat er gebeurt met elke gulden die de provin cie uitgeeft. 7 cent naar ruimtelijke ordening daarmee samenhangende organisato rische inpassing van de nieuwe taak. De heer Renes verwacht overigens niet dat de staten voor april 1977 een uitspraak kunnen doen. De voorberei ding zal veel tijd vragen, ook al omdat alle gemeenten uitgebreide inspraak zullen krijgen Het bovenstaande dekt geheel, het geen de gedeputeerden hierover mede deelden. Van enige voorkeur voor VAM of Rijnmond is volgens hen geen sprake. Dat de tarieven daarbij natuurlijk wel een rol spelen, laat zich verstaan. Eveneens in TI gaf de heer Letschert vrijwel letterlijk weer, hetgeen hij tijdens de persbijeenkomst bepaald niet onder stoelen of banken stak en met waardering voor de duidelijkheid nemen we ook dat graag over. ,,Als er uit Den Haag voor onze pro vincie niet meer geld komt, dan loopt binnen drie a vier jaar de zaak vol strekt spaak In de loop van de achter ons liggende jaren hebben we met heel veel moeite de touwtjes aan elkaar kunnen knopen. Gelukkig zonder essen tiële taken te verwaarlozen. De rek is er nu uit." De man die in eerste instantie ver antwoordelijk is voor de provinciale portemonnee, gedeputeerde voor finan ciën C H. Letschert, heeft ondanks deze sombere uitspraak, goede hoop dat er op korte termijn meer inkom sten zullen komen. Staatssecretaris Polak van binnen landse zaken heeft vorig jaar in de Tweede Kamer gezegd dat hij vóór 1977 met een regeling zal komen. Het is duidelijk dat hij die toezegging ge stand wil doen. Of die regeling voor ons voldoende zal zijn, weet ik niet, dat hangt van het bedrag af dat uit de bus zal komen. Het zou natuurlijk bij zonder fijn zijn als vóór 1977 een ge rechtvaardigde strijd van vijf jaar om meer inkomsten, bekroond zal worden. De laatste jaren hebben we de begro tingen met een stofkam uitgeplozen, de bezuinigingen zaten vooral in de sfeer van de personeelsuitbreidingen. Dat is logisch omdat we als provincie heel veel geld uitgeven aan salarissen. Een personeelsstop als zodanig hebben we nooit gehad, waar echt nodig was hebben we geholpen. De noodzaak voor de uitbreiding werd uiteraard heel nauwkeurig bekeken, dat wel. Maar het is duidelijk dat door het steeds meer toenemen van de taken die de provin cies kregen, je niet ongelimiteerd het mes kan zetten in uitbreiding van het personeelsbestand. Bij een aantal af delingen en sectoren zijn de mensen zwaar belast Het is ook de verantwoor delijkheid van het college dat je die mensen niet over hun toeren jaagt En daar heb ik de laatste tijd voor mezelf wat vraagtekens bij gezet. Er zit nu in de begroting van 1977 extra ruimte voor personeelsuitbreiding. Vier ton voor de drie diensten Datgeeft lucht. Wij krijgen zoals we allemaal merken, steeds meer taken toege schoven van het Rijk. Op zich vind ik dat een juiste zaak. De provincie kan een duidelijke schakel zijn in het totale binnenlandse bestuur. Maar dan zal er wel geld op tafel moeten komen." In dit verband noemt de heer Letschert de bijdragen in de kosten van bestrij ding van luchtverontreiniging en ge luidhinder. Voor zover bekend zal voor de bestrijding van luchtveront reiniging f 120.000,- minder worden ontvangen dan in 1975 werd aangeno men Voor bestrijding van geluidhin der wordt naar schatting f 136.000,- uitgegeven. Of hiervoor een bijdrage wordt ontvangen is met bekend ondanks de eerder gewekte verwachtingen. ,,Voor onze begrotingen zijn dan aan zienlijke bedragen, aldus de gedepu teerde ,,lk heb gelukkig wel de indruk dat men bij binnenlandse zaken het be toog voor meer geld voor de provin cies wil ondersteunen. Het feit dat de provincies bij de 1%-operatie van minister Duisenberg buiten schot zijn gebleven, duidt daar al op Als de be loofde bijdrage komt zou ik een kaarsje willen branden voor de staatssecreta ris. Dan is er eindelijk iemand in Den Haag die waar gemaakt heeft wat velen loofd hebben." ,,Dit jaar was het extra moeilijk de touwtjes aan elkaar te krijgen. In eer ste instantie hadden we een tekort dat heel wat groter was dan de 2,5 miljoen die het nu geworden is. Er zijn nogal wat zaken afgevoerd die mij pijn hebben gedaan Kijk, we verwachten van de staatssecretaris minimaal de 2,5 miljoen te krijgen die we nu als begrotingstekort hebben. Komt er meer, dan zullen naar mijn mening de dingen die geschrapt zijn om het tekort binnen de perken te houden, het eerst aan de orde komen Persoonlijk denk ik dan heel sterk aan de 50.000 gulden voor experimenten voor openbaar vervoer, die gesneuveld zijn. Maar er is meer. Gelukkig is er niet al te veel blijven liggen. Dat komt hoofdzakelijk omdat we de uitkering ingevolge de Wet uit kering wegen op het maximum van 100% gebracht hebben, voor wat betreft de secundaire wegen. Dat wil zeggen dat het geld dat de provincie besteedt aan secundaire wegen voor de volle honderd procent uit dat fonds betaald gaat worden. We hoeven uit onze eigen middelen niet bij te passen. Dat scheelt ons aan uitgaven ruim drie miljoen Dat geld kan dus voor andere zaken besteed worden. Zo hebben we hier en daar uitgavenposten met meer dan de afgesproken norm van 8% ten opzichte van 1976, kunnen laten stijgen." Ondanks alle moeilijkheden bij het opstellen van de begroting voor 1977 is de heer Letschert toch met helemaal ontevreden. ,.Het is op zich geen som bere begroting, Al zijn er natuurlijk heel wat wensen blijven liggen. Nu is het wel zo, dat ik van nature een beetje optimistisch ben. Als je dat met bent moet ie met dit vak met beginnen. Dan leef je dagelijks in zorgen, want de tijden zijn moeilijk, al zijn er aan wijzingen dat het weer wat beter zal kunnen gaan Ik heb me trouwens aange wend me geen zorgen te maken voor za ken die over 2 jaar aan de orde zijn Het beeld verandert steeds en tot nu toe zijn alle pessimistische veronder stellingen nogal mee gevallen. Het blijft natuurlijk wel een moeilijke en on dankbare taak uitgaven die je nodig vindt te schrappen omdat er geen geld voor is." ONTWIKKELING RECREATIE NAAR DE PROVINCIE? GEDEP. IR. F. N. SIKKES VINDT DAT NOODZAKELIJK Aangezien tijdens de persbijeenkomst de verantwoordelijke gedeputeerde Ir. F. N Sikkes afwezig was, ploegen we voor zijn opvattingen over de ontwikke ling van de recreatie, zoals dit inde be grotingsvoorst ellen tot uitdrukking komt nog even voort in de akker van TI, waar Ir. Sikkes zegt; ,,Het rijk zou moeten verklaren dat het ontwikkelen van recreatie bultende gemeentelijke kernen een zaak van de provincie is. Tegelijkertijd zou er geld op tafel moeten komen Want het pro vinciaal budget is daarvoor onvoldoen de. Dit zou naar mijn mening een stuk doelmatig bestuur zijn. Bij de omzetting van de vereniging De Utrechtse Heuvel rug in een recreatieschap is mij wel ge bleken dat de overlegstructuur er mede de oorzaak van is, dat het allemaal veel te lang duurt. Over het totstandkomen van dat schap ben ik dan ook erg pessi mistisch," zegt gedeputeerde Ir. Sikkes ..Hoe blij we ook zijn met het feit dat de gemeenten zich via gemeenschappelijke regelingen in de schappen geïnteres seerd hebben in het recreatiegebeuren, toch mogen we de ogen niet sluiten voor het feit dat het zo te langzaam gaat. Het Henschotermeer bijvoorbeeld voor ziet 's zomers en 's winters in een zeer duidelijke behoefte De parkeer plaatsen zijn vaak tot de laatste plaats bezet. Het is duidelijk dat er behoefte bestaat aan een tweede Henschoter meer Maar waar moet dat komen, wie betaalt dat? Hier ligt naar mijn mening een duidelijke taak voor de provincie Het rijk moet dan echter niet alleen bij de investeringen inspringen, maar ook in de exploitatie bijdragen." De heer Sikkes is verder van oor deel dat de bijdrage die de provincie geeft m de exploitatietekorten van de schappen, en die van een aantal ge meenten, in geen enkele verhouding tot elkaar staan. ,,De provincie be taalt nu 20 - 50%. Je vraagt je dan af; is de verdeelsleutel wel de juiste? Ook al in verhouding tot de financiële positie van de provincie", aldus de gedeputeerde ,,Een tweede waterleidingnet voor heel Nederland met water van mindere kwaliteit speciaal voor doorspoelen van toiletten, schrobben, sproeien en der gelijke zit er volgens gedeputeerde Ir. Sikkes niet in Hij verwacht wel dat er door het steeds schaarser wordende drinkwater niet aan te ontkomen zal zijn dat er voor bepaalde industrieën (en bedrijfsterreinen) een waterleidingnet zal moeten komen met half gezuiverd water. Gevraagd naar zijn mening over de noodzaak of mogelijkheid van een twee de waterleidingnet gaf Ir. Sikkes als zijn mening; Water wordt een schaars goed. De vraag is hoeveel kun je aan de natuur onttrekken zonder schade te berokke nen Degenen die niet zo vatbaar zijn voor argumenten uit de ecologische hoek zeggen, je kunt nog wel meer uit de grond halen. Zij die dat wel zijn, vinden dat er al te veel uitgehaald wordt. Gelukkig komt er in de tweede helft van dit jaar een rapport van des kundigen over de situatie in Utrertt. Dan komen we wat meer te weten.' Op het gebied van de drinkwatervoor ziening en het grondwaterbeheer staan er belangrijke dingen te gebeuren, r provincie moet een provinciaal pk maken voor de drinkwatervoorziening De wet die dat regelt maakt het moge lijk dat waterleidingbedrijven overge nomen kunnen worden Ten aanzien van het grondwaterbeheer komt er een provinciale adviescommissie die ge deputeerde staten adviseert over aan vragen tot onttrekking van water uit de bodem. Volgens Dr B Hofman, gedeputeerde voor milieuzaken behoeft er niet aan te worden getwijfeld, dat het tarief voor de zuiveringsheffing voor 1977 zeker met 10% zal moeten stijgen. Het hui dige tarief bedraagt f27.-per inwoner- equivalent per jaar en gelet op het be grote exploit at iebed rag van de water zuivering ad f32.500.000,- zal dat neerkomen op een tariefsstijging tot omstreeks f33,-. Alhoewel de provincie Utrecht nog wel tot de dure provincies in dit op zicht moet (of mag) worden gerekend, omdat bij de invoering in deze provin cie al zoveel zuiveringsinstallaties ge reed waren gekomen, is ze inmiddels al wel ingehaald door andere lichamen, die met de inning zijn belast De stij gingen elders zijn dan veelal ook forser, maar uiteindelijk zal in het gehele land ongeveer eenzelfde tarief gaan gelden. Naar de mening van de heer T. Renes, waarnemend hoofd van de afdeling we gen, waterstaat en milieu van de pro vinciale griffie, laat het budget van de provincie onmogelijk toe. dat deze zelf een deel van de kosten waterzuivering zou kunnen dragen Daar is z.i. ge woon geen geld voor. Het is trouwens het uitgangspunt van de wet, dat de kosten van de waterzuivering opge bracht moeten worden door degenen die het water vervuilen. Uitgaande van dat principe zal men met alle midde len de achterstallige bedragen van de weigeraars blijven invorderen. PROVINCIE KOOPT GEBOUW NEDERLANDSE BANK NAAST HET PROVINCIEHUIS Voor de aankoop van het kapitale pand naast het provinciehuis (achter St. Pieter 22) is in de begroting een be drag uitgetrokken van 1,6 miljoen. Daarmede zal men althans een deel van de zo nodige ruimte krijgen voor een meer acceptabele huisvesting van meerdere afdelmgen van de griffie. Uiteraard bracht dit vragen naar vo ren over het al of niet wenselijk zijn van een totale verhuizing van het pro vinciaal bestuur met alle diensten naar Rijnsweerd De kosten daarvoor vormen hiertegen een zeer belangrijke belem mering Daarmede zou naar de prijzen van nu zeker een bedrag van 18 mil joen gulden zijn gemoeid, terwijl er ook talrijke gevoelsbezwaren, zowel van de zijde van het provinciale be stuur als van dat van de gemeente Utrecht tegen kunnen worden aange voerd Niet weg te cijferen valt, dat de gesuggereerde concentratie toch zeker een jaarlijkse kostenbesparing van rond f700.000,- zou kunnen be tekenen. Behalve voor de posten voor ver betering van Eem en Valleikanaal, een memoreren van de veronderstelde groei van het woningbestand in Leusden tot 1990 met circa 3000 woningen en het constateren, dat de vuilstortplaats te Maarsbergen binnen afzienbare tijd vol zal zijn, vermeldt de voorliggende begroting weinig opzienbarens voor onze streek Gevraagd of een en ander al gezien moet worden tegen de achter grond van de plannen van de minister van binnenlandse zaken ten aanzien van nieuw te vormen provincies was het antwoord pertinent ontkennend. UTRECHT, Sinds ruim een jaar functioneert in et arrondissement Utrecht de Poli- ionele Milieugroep. Dat betekent, dat 'egelmatig bijeenkomsten worden ge- rganiseerd tussen vertegenwoordi- ers van het Openbaar Ministerie (de Hficieren van Justitie) en de contact- ersonen van gemeente- en rijkspolitie, ie in het bijzonder belast zijn met de aopak van milieu-delicten. Bovendien vindt er een regelmatig verleg plaats tussen het college van deputeerde staten, onder voorzitter- chap van de Commissaris der Konin- in in de Provincie Utrecht en het Jilieuteam van het Openbaar Minis erie, onder leiding van de Officier an Justitie Mr. G. W. von Meyen- eldt, eveneens met betrekking tot het tëleid ten aanzien van milieu-delicten. Deze van beide kanten bijzonder ge tordeerde samenwerking heeft onder leer geleid tot het organiseren van fcn excursie voor alle betrokkenen, eneinde ook in de praktijk een indruk e geven, van wat de provincie met lijn verordeningen en vergunningen stelsels tracht te bereiken Zo bracht dit bijna veertig hoofden ellende gezelschap eerst een bezoek to een auto-sloopbedrijf in Drie gen, om enige indruk te krijgen voor zover nog niet aanwezig) van de '^tergronden van hinderwet-vergun- llrf en ontheffing Verordening be-_ scherming natuur en landscfiap~Prö- hncie Utrecht, daarna volgde een be- bchtiging vanuit de autobus van de ^stortplaats voor huis- en grofvuil Maarsbergen, waarbij ter sprake ^am de Ontgrondingenvergunning en hinderwetvergunning. Wij spraken hier met de beheerder, Je in dienst staat van de Ned. Heide "ij-, de heer E. Scheper, die toelich- lu|g gaf op hetgeen hier gebeurt. Van- een negentiental gemeenten wordt jjier het huis- en grof vuil gestort en foor het eigen personeel der stort plaats glad geschoven. Aangezien hier de vrachten gewogen worden en er naar gewicht wordt be taald, had de heer Scheper de indruk, dat hier meer het licht gewicht vuil wordt gestort (voor zover het grof vuil betrof), terwijl het zwaardere vuil naar stortplaatsen wordt gereden, waar men per kubieke meter betalen moet. Min der dan in andere jaren heeft men last van de meeuwen, hetgeen te wijten is aan het feit. dat er nog maar heel wei nig water staat in de plassen van het Leersumse Veld, vanwaar normaal de vogels azen op de stortplaats. Volgens de heer Scheper wordt dage lijks het gestorte vuil met een laagje zand bedekt om verstuiving en ver spreiding tegen te gaan Zoals inmiddels al bij de bespreking van de begrotingsvoorstellen der pro vincie is gebleken, wordt er naar ge streefd, deze wijze van vuilnisstorten in het belang van de zorg voor het milieu, zo spoedig mogelijk te doen beëindigen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de moderne noolwaterzuiverings- ïnnchting te Woudenberg (de aspecten van de Wet verontreiniging oppervlak tewateren, de Verordening Waterkwa liteitsbeheer Utrecht en de Hinderwet). Oi.uer het genot van een kopje koffie kregen de aanwezigen hier een uit gebreide informatie over de verwer king van het rioolwater, zoals we die al eerder in onze bladen hebben ge bracht. De heer Lambrechts, op pro vinciaal niveau belast met de beheers zaken der zuivenngstechnische wer ken lichtte een en ander uitvoerig toe en stond open voor te stellen vragen. Bij de hierop volgende bezichtiging werd van alle kanten waardering geuit voor het werk, dat op deze zuiverings- ïnstalltie door slechts drie man sterke bezetting gebeurt Mr Van Meyenfeldt zei in deze ex cursie-voorlichting aan de betrokke nen veel heil te zien voor een goede uitvoering van het werk der leden van de Politionele Milieugroep. Na een voortreffelijke lunch in Hotel Schimmel te Woudenberg werden nog bezoeken gebracht aan een camping m Soest en een vuilstortplaats te Soester- berg Onzichtbare inkt kunt u maken van 1 deel lijnolie, 20 delen ammoniak en 100 delen water. Er is niets meer van te le zen, zodra het droog geworden is. Dompelt u het gehele blad weer in het water, dan wordt het geschrevene weer leesbaar. Echt vuil geworden suède dient u te laten reinigen door een betrouwbaar vakman. Vislucht kunt u uit pannen verwijde ren, door deze in te wrijven met een halve citroen Daarna om wassen, en dé vislucht is verdwenen. Planten hebben lucht nodig. Ook planten zijn levende wezens en hebben geregeld lucht nodig. Daarom moeten we 's avonds als het benauwd is in de kamer, of als er veel rook hangt, even het raam openzetten. Echter niet zo, dat de planten op de tocht staan, want daar kunnen ze niet tegen. Ook kunnen daardoor gemakkelijk luizen op de planten komen. Een olieverfschilderij kunt u schoon maken met een zachte spons en zeep water, jaarna met schoon, lauw water. Zeer voorzichtig werken, om de verf niet te beschadigen. Voor dit doel kunt u ook gebruik maken van een doorgesne den rauwe aardappel. Met het snijvlak zacht over de verf wrijven, tot deze schoon is. Naspoelen met koud water en laten drogen op een winderige plaats met de verfkant naar beneden. Vooral niet drogen in de zon. Nieuwe tandenborstels dienen voor het gebruik geweekt te worden in water waarin zout is opgelost. Geregeld desin fecteren is noodzakelijk. Voor uw huisdieren bestaan er die- renpensions. Laat ze dus niet thuis ach ter, als u met vakantie gaat. Neemt u een hond mee op reis naar het buiten land, dan moet u in het bezit zijn van een verklaring, dat het dier is ingeént. Moet u een verkeersweg - zonder trottoir - te voet betreden, loop dan steeds tegen het verkeer in, dan kunt u dit verkeer steeds zien aankomen, ter wijl u van achterop rijdend verkeer geen hinder hebt. OVERLEVINGSKANSEN WIE een lang leven op aarde wil hebben, moet maar honger lijden. Re cente Amerikaanse onderzoekingen hebben onlangs aan het licht gebracht dat een bijzondere muizestam (B/W) wel twee keer zo lang leeft op een karig laag-calonschdieetdannormaal. Gezet op een gewoon dieet (22% eiwit, 5% vet en 20 cal. per dag) leeft de mannelijke muis gemiddeld 334 dagen, de vrouwelijke 381 dagen. Ook bij de mens heeft de vrouw betere overle vingskansen dan de (zwakkere?) man. Doch gezet op een normaal dieet mi nus 10 cal. per dag hielden de .hon gerige" muizen gemiddeld het meer dan 700 dagen uit! Een andere muize stam (DBA/2f) bleek eveneens langer te kunnen leven indien gezet op het zelfde normale dieet doch niet minus 10 cal. maar minus 10% eiwit Bij deze muizen doet het eiwit-tekort zijn heilzame levensrekkende werking. On derzoekers vermoeden nu dat het ver anderde dieet hetzij direct hetzij indi rect het immune (onvatbaarmakings resp weerstand) systeem in gunstige zin beinvloedt. Dit is misschien ook iets voor de mens Door de meest gunstige verandering (combinatie van voedingsfactoren) in het dagelijkse ka rige dieet aan te brengen zou men de mens niet alleen langer kunnen doen leven maar kan men ook bepaalde auto-immune ziekten (afbraak van weef sels en cellen door eigen factoren) voorkomen resp. een halt toe roepen. KANKER EEN krasse uitspraak van de No belprijswinnaar Pauling zegt, dat kan ker een ziekte kan zijn, veroorzaakt door een tekort aan vitamine C. Deze bewering schijnt enige steun te heb ben verworven van een Schots re- searchteam, dat het aannemelijk heeft gemaakt dat groie doses vitamine C de gemiddelde overlevingstijden van kankerpatiënten in üe laatste fase ver viervoudigt! De analyse van de in de vorige maand bij elkaar gegaarde gege vens toont aan, dat de 100 met vita mine C behandelde eindstadium kanker patiënten gemiddeld vier keer zo lang verder leefden als de controlepatien- ten met een gemiddelde van 201 da gen tegen normaal" 50 dagen Daar enboven, zo zegt Pauling, kan vitamine C soms een dramatische teruggang in ver-gevorderde kankerwoekeringen te zien geven Anderen bestrijden Pau ling's opvattingen en menen zelfs ze ker te weten, dat grotere doses vi tamine C kankerwoekeringen kan ver snellen. ZONNE-ENERGIE HET eerste proef-centrum voorzon- ne-energie is er! Zullen er meer volgen nu het eerste schaap over de brug is? Het centrum bevindt zich te Maidstone in Zuidoost-Engeland, het zonrijkste gebied van Groot-Brittannie. Het is een produkt van Solartraps Company te Kent met het doel prestatienormen voor het steeds groter wordende aantal zonneverwarmingspanelen vast testel len, die in Engeland en andere landen worden gemaakt voor huishoudelijk en commercieel gebruik. Verder verne men wij dat in Maidstone 12 zonne panelen staan, in prijs variërend tus sen f120 en f600 per m* en getest op een enorm plat dak. Twee andere panelen worden beproefd of ze een MALARIA ZOALS BEKEND wordt degevreesde malaria (100 miljoen mensen lijden er nog steeds aan ondanks de vele genees middelen) veroorzaakt door eencellige dierlijke parasieten van het geslacht Plasmodium. De parasieten huizen in muskieten, die bij het steken de ziekte verwekkers op de mens overbrengen. Nu de vraag: lijden de muskieten zelf dan niet aan malaria? Ze herbergen im mers in zich de verwekkers? Welnu, in de laatste tijd heeft men heel verrassend vastgesteld, dat de malariaverwekkers niet alleen de mens ziek maken, maar blijkbaar ook de muskiet. Alleen blijft het een raadsel waarom een deel van de muskieten er niet vatbaar voor is en de rest wel. Van een vreedzame sa menleving tussen muskieten en parasie ten, zoals vroeger gedacht, is dankzij dit recente onderzoek dan helemaal geen sprake meer.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7