the president's men" - aktuele film perfekte snit van Alan Pakula Robert Redford ook in „The great Waldo Pepper" ttekijkers... jUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 ERSFOORT - In het kader van de „Redford-week" draait in ma 1 en 2 deze week een film met Robert Redford. In Cinema 1 is hoe kan het anders - de grote bestseller: „AH the president's de verfilming van het Watergate-schandaal met Redford en in Hoffman. In Cinema 2 kan men Robert Redford zien in „The I Waldo Pepper". Naast „Helden onder spervuur" in het City iter zijn dat overigens tevens de nieuwe films op het weekpro- ima der Amersfoortse theaters. André van Duin blijft nog itjes pret maken in het Grand Theater, Family Plot" van Alfred icock draait deze week verder in Euro Cinema, terwijl Jack Nichol- nog kort te zien zal zijn in Studio G, waar „One flew over the ioo's nest" de 15e Amersfoortse week Ingaat. Een gevarieerd nenu, dat is een ding wat zeker is. KüKOPDE week in de Amersfoortse theaters. DOOR BERT VOS THE PRESIDENT'S genlijk kun je het feit, dat the president's men" deze In Amersfoort haar eerste ingaat, afdoen met een ele aankondiging. Zelden een film zoveel voorpublici- lehad als dit markante pro- van regisseur Alan J. Pakula x>k de films „Klute" en „The llax View" op zijn naam heeft i). Toch komen we er niet ruit en dat willen we ook want „All the president's Is veel aandacht waard, nu - terwijl de Lockheed- e in Nederland in het brand- van de belangstelling staat ill the president's men" - de ming van Nixon's trieste irgang - een uiterst aktuele waarin regisseur Pakula het gelijknamige boek van urnalisten Carl Bernstein en Woodward, op voor lijke wijze laat uitkomen, een demokratie op de juiste I kan funktioneren. Dat dit in Nederland - zij het op izins andere wijze - mogelijk iwijst het rapport Donner in- Lockheed en prins Bern- Robert Redford en Dustin Hoffman in regisseur Alan J. Pakula. ,AII the president's men" van Robert Redford en Dustin Hoffman spelen de hoofdrollen in de film. Zij zijn de twee journalisten van „The Post", die de hele Watergate-affaire bij stukjes en beetjes ontrafelen. Regisseur Pa kula heeft getracht een juist beeld van de journalistiek te geven en is te week wordt in de Amster- e RAI een speciale tentoon- g gehouden op het gebied eeld en geluid, de Firato. De e waard om daar toch eens ijkje te gaan nemen. Niet zo- omdat ik van mening ben, dat idig aan nieuwe stereo- ratuur of een kleurentelevisie •nt, maar om - misschien ver- rd - kennis te maken met de «Igang in de techniek, die blij de nieuwe snufjes op deze sitie, niet heeft stilgestaan, al groei je tegenwoordig op tóen van sensorische knop- zelfdenkende stofzuigers en latisch werkende sluimer- srs, toch loopt de gemiddelde >r achter op de techniek. Een 'elingetje over de Firato be tfat. 5wel wij het misschien wel !n willen tegenhouden, doet iputer ook in de intieme be- iheid van onze huiskamer aam maar zeker haar intrede. t het misschien niet direkt in iten, maar tal van huishoude- pparaten bieden uitstekende dankzij computer izesdenkknoppen en al 'ektronische fraais meer. Het ement in de huiskamer gaat 'I niet meer zonder een een- g radiootje of grammofoon notsen van radiobuizen, 't Eer- handwerk heeft plaats akt voor verfijnde computer- ieken met geïntegreerde 'elingen, super-kristallen, storen en ultra-gevoelige "en. Televisie, stereo, qua- tie en video zijn begrippen tóen in de wereld, waarin de enica een belangrijk onder- s geworden. Het aan- en uit- gaat nog meestal met een «e, herkenbare knop, de rest gehanteerd worden via de He van uw rechterwijsvinger, doodgewone vlieg kan bij van spreken uw tamma's regelen, ook al zal dat meestal ongevraagd *ijl ik daar ietwat duizelig de knetterende geluiden loze beschaving wandelde, "ark naar merk, van super- naar super-model, lijk ingepakt door de kom- 'd van de elektronika, moest 'ens aan een verhaal van mijn ter denken. Zij vertelde on langs eens, hoe de televisie - nu zo'n vijfentwintig jaar geleden - haar intrede deed in het gezin van haar tante. Het was een hele ge beurtenis toenderti/d Vooral in het gezin van mijn moeder's tante, want het hoofd van het gezin stond bekend als een zeer voor uitstrevend man, die geen moment voorbi/ liet gaan om dat te tonen en dus één van de eerste kijk- kastbezitters werd. Het hele huis gezin stond na de komst van het toestel in eendrachtige bewonde ring rond het grootste wonder van de twintigste eeuw, deels in eerbied en deels meteen nietonge- rechtvaardigd wantrouwen tegen deze toch nog onzekere vorm van vooruitgang. Tante had zichtbaar moeite met die vooruitgang. Vooral toen 's avonds tijdens een méér dan offi ciële plechtigheid voor het eerst de knop werd omgedraaid en het blauwe beeld begon op te gloeien. Voor het eerst kwam en bleef een volslagen vreemdeling in tantes huiskamer zonder te zijn uitgeno digd. Tante zeeg neer in haar ver trouwde stoel en zweeg. Minstens een kwartier lang en dat was op zich al een mirakel. Maar kleine kinderen moesten ook vroeger reeds vroeg naar bed en zo kon het gebeuren, dat de jongste opdracht kreeg zich gereed te maken voor de komende nacht. Boos, omdat hij - zoals ge bruikelijk - weer achter het net viste, begaf tantes ongste zich naar de slaapkamer, om even later met een vrij volle po terug te keren. Hij liep dwars door de huiskamer, vóór het TV-scherm langs. Tante vloog overeind, greep de knaap in zijn nekvel, waardoor de po op het tapijt terechtkwam en sleurde haar zoon de kamer uit. Toen ze terug kwam keek ze ietwat gegeneerd en verontschuldigend naar de man op het scherm.Neemt urne niet kwa - lijk," zei ze, en haar stem trilde, „dit zal niet weer gebeuren. Zoiets hoort niet in een net huisgezin". Uit- teraard reageerde de man op het scherm niet en ging verder. Later op de avond werd er na gepraat over de eerste televisie avond. Tante wees naar het donkere scherm en zei met lichte boosheid in haar stem: „Het heeft mijn moeder's oom bijna een half jaar gekost om tante aan haar ver stand te brengen, dat de mensen op TV niets zagen van de huiska mer. Zij wilde het niet geloven. Als je op de Firato rondwandelt, kom je tot de ontdekking, dat tante's vrees van 25 jaar geleden, nog steeds geen realiteit is gewor den. Gelukkig maar, want de wereld van u en mij is al gecompli ceerd genoeg, nietwaar? We heb ben echt geen pottenkijkers nodig. Tante had wat dat betreft gelijk. V. daar prima in geslaagd. Maar dat niet alleen. Hij maakte tevens een sterke politieke thriller. Met „Klute'' en „The Parallax View" toonde Pa kula zich reeds een perfektionist. Met „All the president's men" be reikt hij daarmee het optimale. De hoofdrollen worden door Redford en Hoffman subliem gestalte gege ven, maar ook de bijrollen van onder meer Jason Robards. Martin Balsam en Jack Warden, komen er werkelijk puntgaaf uit. Voeg daarbij de idem fotografie van cameraman Gordon Willis en je hebt een film, die in alle opzichten het voorbeeld is van een perfekte politieke thriller. GEEN FILM DOKUMENTAIRE weest bij de inbraak in het hoofd kwartier der Demokrahsche Partij. Tot zover gaat het boek en ook de film eindigt op dat moment. De pu blieke opinie is dan wakker ge schud. andere publiciteitsmedia beginnen de verhalen van Wood ward en Bernstein serieus te ne menWat Pakula ons laat zien is het minutieuze onderzoek der twee verslaggevers. Waarbij niet vergeten moet worden, dat Pakula voortreffelijk de sfeer op de redaktie van de Washington Post weer heeft gegeven. „Het grootste probleem voor William Goldman en producer Robert Redford zegt Pakula in een interview, „was de enorme hoeveelheid beschikbare in formatie die ze in hun film konden stoppen. Het gevaar was, dat „All the president's men" een film zou gaan worden met allerlei bekende en minder bekende feiten over Wa tergate, een film zonder concept, een soort CBS-special rapport Dat is het gelukkig niet geworden. Hoewel de meeste mensen vol doende over Watergate zullen heb ben gelezen en de gevolgen voor president Nixon en zijn staf. Pakula's film beperkt zich tot de oorsprong. Tot het hoe de journalis ten het deden. En dat is de grote kracht van deze film. THE GREAT WALDO PEP PER Regisseur George Roy Hill is ook in Nederland geen onbekende meer. Hij was de regisseur van films als „Butch Cassidy and the Sundance Kid" en „The Sting „The great Waldo Pepper op nieuw met Robert Redford in de hoofdrol, gaat over de stuntvlie gerij en je zou eigenlijk kunnen zeggen, dat „The great Waldo Pepper" eigenlijk de verfilming van Hill's beste dromen is. Hill is namelijk zelf een verwoed vlie genier en het was daarom niet verwonderlijk, dat hij ooit eens een film over dit vak zou gaan maken. „The great Waldo Pep per" is het resultaat en het speelt Scène uit: „Helden onder spervuur". Phil Bruns). komt Waldo Pepper - na veel vallen en opstaan en het uitvoeren van steeds gevaarlijker stunts, waarbij doden vallen - bij de film terecht. In Hollywood. En bij de opnamen van een oorlogsfilm ont moet Waldo de man, die hij als de beste vlieger beschouwt: de Duitse oorlogsvlieger Ernst Kessler (ge speeld door Bo Brundin). Zijn droom kan verwezenlijkt worden Robert Redford speelt de hoofdrol in „The great Waldo Pepper", van regisseur George Roy Hill, waarvan hier een scène. Het gevaar zit er altijd in wanneer iemand een authentiek ftolitiek ver haal gaat verfilmen - vooral als zoiets in Amerika plaats vindt - dat het eigenlijk een inside-verhaal voor de Amerikanen wordt. Ook All the president s men" had op die wijze verfilmd kunnen worden. Door het verhaal vol te stoppen met aller lei bijkomstigheden over de Watergate-affaire. Voor Ame rikanen interessant, voor de outsi ders niet. Dankzij het feit, dat het werk van de journalisten Woodward en Bernstein het begin is geweest van president Nixon's roemloze einde en dat feit alleen al wereld nieuws is, zijn wij als Nederlanders in het algemeen uitstekend op de hoogte wat betreft Watergate. Dat maakt de film bereikbaar voor ons. Begrijpelijk, maar scena rioschrijver William Goldman is er ook in geslaagd om alle onnodige franjes te vermijden en heeft louter het verhaal van de twee journalisten weergegeven, die met de grootste inspanning en veel doorzettingsvermogen een bijzon der veel tijdvergend onderzoek be gonnen en er uiteindelijk in slaagden te bewijzen, dat het Witte Huis wel degelijk betrokken is ge- FASCINERENDE TOCHT SPEUR- „All the president's men" is een fascinerende speurtocht geworden. Een zoeken in de mysterieuze wereld van onbe kende factoren. Speuren naar de nog naamloze „bad guys", de slechte jongens. De film heeft in totaal acht miljoen guldens ge kost en wie het resultaat bekijkt, zal dat geld wellicht goed besteed vinden, zeker als men in ogenschouw neemt dat het film- maken tegenwoordig een erg dure hobby aan het worden is. Voor Nederlandse journalisten is het interessant te zien, hoe hun Amerikaanse collega's tewerk zijn gegaan. Voor het publiek is „All the president's men" bo vendien een perfekte politieke thriller, gemaakt door een regis seur, die zich niet heeft laten ver leiden tot het maken van eert propagandafilm voor de demo- kratische partij, maar te werk ging zoals Woodward en Ber- stein: integer. (Cinema 1 - eerste week - alle leeftijden). zich af in de dertiger jaren, als na de eerste wereldoorlog een be hoorlijk aantal piloten werkeloos wordt. Deze jonge Amerikanen, in de eerste wereldoorlog geleerd om met stuntvliegen hun leven te redden, wagen nu hun leven om met stuntvliegen hun geld te ver dienen. In vliegende circussen bijvoorbeeld of als stuntvlieger bij de film. Robert Redford, Waldo Pepper, is zo'n jonge werkeloze Amerikaan, die met stuntvliegen probeert de kost te verdienen Regisseur Hill heeft niets nagela ten om al dat stuntwerk in perfekte scènes aan het publiek te laten zien. Doordat de vliegeniers elkaar steeds probeerden de loef af te ste ken, worden de stunts steeds ris kanter en het kan dan ook niet uit blijven, dat er doden vallen. Waldo Pepper vindt zich de op één na beste stuntvlieger ter wereld en hetenige wat hij wil bereiken is de beste vlieger te worden. Opnieuw een soort „great American dream", een soort Amerikaanse frustratie, waar je honderden goede films over zou kunnen maken. Na optreden in het Flying Circus van Doe Dilhoefer (gespeeld door Als hij Kessler in de lucht weet te verslaan, zal hij de beste vlieger ter wereld zijn... „The great Waldo Pepper" is een uitstekend gemaakte film, met tal van hoogtepunten zoals het mo ment, dat Waldo met zijn beste compagnon Axel Olsson (uitstekend vertolkt door Bo Svens- on) voor een enorme stunt zorgt, door met een meisje op de vleugel door een nauwe straat te vliegen. Spannend entertainment. Dat kun je gerust aan George Roy Hill over laten, ook al kun je van mening zijn, dat ondanks de uitstekende verfil ming van de eigen privé-dromen, vooral het slot wat onwezenlijk aandoet en minder spannend is dan de tal van andere hoogtepunten op eerdere tijdstippen Maar ook daar kun je verschillend over denken. (Cinema 2, eerste week, 14 jaar). HELDEN VUUR ONDER SPER- afspeelt in een psychiatrische in richting, moet de laatste kans niet voorbij laten gaan. „One flew over the cuckoo's nest" won niet voor niets maarliefst vijf Oscars! 14jaar. EURO CINEMA: Hoewel wij „Family Plot" van de meester der suspence: Alfred Hitchcock beslist niet de beste vonden, toch is deze thriller met Bruce Dern en Karin Black in de hoofdrollen geen slechte film. Geroutineerd vakman schap van de man, die voor velen nog steeds het grote voorbeeld is. Nu in Euro Cinema te zien. Veertien jaar. NACHTVOORSTELLING E~N In de nachtvoorstelling van het City Theater kan men vrijdagnacht - misschien na een avondje keifeest-vieren - kijken naar de film „De sex-kliniek" van de Franse re gisseur Jean Levitte, met Monique Vita en Jean-Michel Dhermay in de hoofdrollen. Het onderwerp is - zoals gebruikelijk in een sex-film - erg simpel Een jong echtpaar komt hoe vreemd dat misschien ook klinkt - met sexproblemen te zitten en het enige wat hen overblijft om hun prille huwelijk te redden, is een bezoek aan een sexkiiniek. waar men er vrijwel altijd in slaagt om via progressieve Amerikaanse metho den de patiënten weer op te peppenNou ja, u kijkt maar hoe dat allemaal gaat. Voor de liefhebbers is er genoeg te genieten. (18 jaar). Regisseur George McGowan laat de „Seven" rijden in de film „The magnificent seven ride!" met Lee van Cleef en Stefanie Powers in de hoofdrollen. Voor de liefheb bers van een goede western met veel aktie. (18 jaar). Vanaf 9 september is de nieuwe Nederlandse speelfilm van Fons Rademakers „Max Havelaar" In hetGrand Theatre. Hier een scène uit deze - geheel in Indonesië opgenomen - film. Regisseur Michael Wotruba is één van de vele honderden regis seurs, die het thema „oorlog" in een speelfilm vastlegden. Wat Wo truba betreft is dat de film „Heroes in heil" (Helden onder spervuur) en wie wel eens vaker naar oorlogsfilms gaat kijken, kan onge veer weten, wat hem te wachten staat. De helden lopen weer. In dit geval gaat het rond enkele gevangen genomen Amerikaanse vliegers, die proberen uit een krijgsgevangenkamp in Frankrijk te komen. Hun opzet slaagt en er vol gen dan een hele reeks avonturen Maar helden leven een gevaarlijk leven en de dood wacht vrijwel op iedere hoek van de straat. Een spervuur heeft de eigenschap, dat de kans om geraakt te worden maximaal is. Voor de liefhebbers van oorlogsfilms best een aardige film om naar te kijken. (City Theater, veertien jaar). GEPROLONGEERD GRAND THEATRE: André van Duin's pretfilm gaat in het Grand Theatre de vierde week in. Wie naast de talrijke TV- en theater shows nog niet genoeg heeft van deze Nederlandse top- bekkentrekker. kan ook deze week nog terecht. (Teen echte speelfilm, maar een verzameling sketches, samen met Frans van Dusschoten Alle leeftijden. STUDIO G: „One flew over the cuckoo's nest" beleeft z'n vijftiende speelweek in Amersfoort, maar is nu in het kleinste theater, Studio G. en dat betekent wellicht, dat Milos Forman's uitstekende film aan de laatste Amersfoortse weken bezig is. Wie Jack Nicholson en Louise Fletcher nog steeds niet hebben bewonderd om hun voortreffelijke spel in een verhaal, dat zich KINDER-VOORSTELLINGEN In Cinema 1 kan de jeugd op zaterdag- en woensdagmiddag te recht voor de komische, flitsende, spannende en krachtpatserige avonturen van Popeye de zeeman in de film „Popeye, met spinazie meer mans." Uiteraard fijn amuse ment voor jong en oud Alle leef tijden. Na de grote (zomer-) vakantie beginnen de voorstellingen in Euro Cinema, speciaal voor de kleuters weer. Zoals gebruikelijk onder het motto: „Kleutertje kijk eens" draait deze week op zaterdagmor gen om half elf de film „Pippi zet de boel op stelten". Uiteraard met Ne derlands gesproken tekst, zodat de film gemakkelijk voor de kleuters te begrijpen is. Alle leeftijden. VERWACHT En dit keer besluiten wij deze rubriek met iets, waar veel film programma's mee beginnen, een zogenaamde pre-view op ko mende films. Wij maken deze uit zondering voor de nieuwe Neder landse film van regisseur Fons Rademakers: „Max Havelaar", naar de klassieke roman van Mul- tatuli met Peter Faber en Sacha Bulthuis in de hoofdrollen. Deze film is geheel in Indonesië opge nomen. Cameraman was Jan de Bont, terwijl verder Krijn ter Braak, Rutger Hauer en Maruli Si- tompul rollen in deze film vervul len. Het scenario is van Gerard Soeteman. De film gaat - tegelijk met andere plaatsen in Nederland - op 9 september in het Amersfoortse Grand Theatre in première.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15