Multatuli's „Max Havelaar" door {ademakers trefzeker verfilmd Schoolraad deed verslag van gesprek met gemeente Nog tien dagen inschrijven bij „Latent Talent" OLLANDS EPOS IN NEDERLANDS-INDIE „THE SELLOUT", SPION VINDT DE DOOD IN JERUZALEM Open deur- dienst in Leusden-Z. 1 EUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 15 or Bert Vos. MERSFOORT - In het Grand Theatre gaat deze week de nieuwe Neder- ise film „Max Havelaar" In première van regisseur Fons Rademakers naar bekende klassieke boek van Multatuli. De hoofdrollen In dit drie uren ende zich In Indonesië (Nederlands-lndié) afspelend epos worden vuld door Peter Faber. Sacha Bulthuis. Krijn ter Braak, Rlma Melati, ger Hauer en anderen. Verder op het Amersfoortse programma In het City ater de film „The Sellout" (De dood van een spion) van regisseur Peter Jinson met Richard Wldmark en Oliver Reed in de hoofdrollen. Een vrl) lig gemaakte aktiefllm met een groots opgezette achtervolging In de Stijn als hoogtepunt. Voor het overige zijn de films op het programma van Imersfoortse theaters allemaal geprolongeerd. „One flew over the cue 's nest" gaat In Studio G de zestiende Amersfoortse week In, terwijl té van Duin (verhuisd naar Cinema 1voor de vijfde week in de pretfilm Is ien. „Family Plot" van Alfred Hitchcock kan men bekijken In Cinema 2 rde vierde week en „All the president's men" van regisseur Alan Pakula ezakt naar Euro Cinema. \X HAVELAAR EN DE iCHT VAN DE lERKSTE jgisseur Fons Rademakers moet jeweten hebben, waar hij aan be- I toen hij het plan opvatte Multatuli's ^sieke ..Max Havelaar' te gaan ver- i Velen onder ons zullen het boek jlan niet noodgedwongen) kennen 3 het verhaal van Max Havelaar L zie je er beslist geen film in De al ingewikkelde konstruktie van het en de schrijfstijl maakt ,.Max Ha- in ieder geval in deze tijd niet bereikbaar voor de doorsnee lezer, jch liever vermaakt met detectieve, =rs en avonturen-romans De e categrorie. die Multatuli's klas- Er zal hebben gelezen, is de scho- die het boek op zijn lektuurlijst had MOEILIJKE STRUKTUUR Regisseur Rademakers heeft een nogal lange inleiding nodig gehad om tot de kern van het toch wel sterke ver haal te komen. Die inleiding had hij nodig om in ieder geval de nogal inge wikkelde regerings-struktuur van het toenmalige Nederlands-lndié uit de doeken te doen. Zonder dat begnp is het namelijk nogal moeilijk om het ver haal in de juiste verhoudingen te zien Nederlands-lndié werd - voordat Soe- karno en de zijnen er een definitief einde aan maakten - geregeerd door de koning van Nederland, ter plaatse ver tegenwoordigd door de gouverneur- generaal. Deze had assistenten in de verschillende provincies, de re sidenten. Die op hun beurt werden ter plaatse vertegenwoordigd door de ïène uit Max Havelaar, deze week voor het eerst In het Grand Theatre te i. (Of dat nu nog zo is. weet ik niet). II heb ik .Max Havelaar" als boek |of nauwelijks gelezen en dat geeft dacht Ik. een kleine voorsprong op l-lezers. die wellicht met toch wat fr huivering naar de film zullen gaan fndan ik deed Ik wist van mets, gaf |over aan het verhaal, zoals Fons akers dat ons op het witte doek fechotelde En dat verhaal is ei- |ajk niet mis. Het is niets meer en j minder dan een vrij authentiek dag van wat wij Nederlanders in de eeuw als bezettingsmacht op jerlands-lndië hebben gepresteerd, [i Havelaar. de hoofdpersoon, signa- ft de enorme misstanden die er be- i en verzet zich er tegen Maar Is altijd, ligt de macht bij de sterkste makers is er zonder twijfel in ge el een moeilijk verteerbaar brok li- lur in begrijpelijke, aansprekende igische filmbeelden om te zetten e dankzij cameraman Jan de Bont I ,,Max Havelaar" - ondanks de Nederlandse begrippen on- rone lengte van twee uur en vijftig tuten - een juweel van een film. assistent-residenten, die in feite namens hen optraden, waar dat nodig was Max Havelaar was zo n assistent resident Naast het Nederlandse regerings systeem kende Nederiands-lndië ook de heerschappij van de regenten Dat waren de oorspronkelijke prinsen, die na de bezetting door Nederland van hun uiterlijke macht waren ontdaan, maar nog wel degelijk een strenge en harde heerschappij voerden over hun onderdanen Het was de bedoeling, dat de regenten en de residenten (met hun assistent-residenten) samen er voor zorgden, dat alles op rolletjes liep. Zo te zien een simpele zaak. maar er werd dan geen rekening gehouden met alle bestaande tradities, gebruiken en al dat soort zaken, in eeuwen gegroeid en niet zo maar door een bezettingsmacht op te heffen Het hoeft geen betoog, dat de resi denten en assistent-residenten op hun tenen moesten lopen, om niet in konflikt te raken met de regent en zijn gewa pende macht En die konflikten lagen voor het grijpen Terwijl de Nederlandse werm l'ang de auto bestaat heeft jand er aan getwijfeld, dat de |n/ef zou blijven bestaan. Want inks de steeds zwaardere las- pjft de auto de eens verkregen monie op de weg behouden. |n/nsfe, dat dacht ik tot zondag Jf die dag werd ik gekonfron- pmef een fenomeen. Het is ei- k zo maar een ervaring Niet f zo opzienbarend als je goed saf, maar op het moment dat gebeurde leek het iets onwe ls, iets buitenaards. Iets, wat g nooit had gezien en wellicht nooit meer zal zien. Maar i's gezegd bevond ik mij zon- op de autoweg. Noodge- ien moet je wel eens je leven n en dat was ook die dag het Terwip ik erg ens in den i" onderweg was naar huis, voortsukkelend in het voor geven honderd-kilometer- ir-gangetje, zo nu en dan gesneefd door op- iden standjes In snellere ka- en, gebeurde het. weg lag voor ons. Eigenlijk beetje maagdelijk leeg, olijks reden gevend voor ongerustheid ten aanzien een veilige rit naar huis. Een \bbelende tocht, zoals je vaak meer meemaakt tegen- tiig. Maar ver achter ons na- 'e reeds de storm. Alleen wij ten het niet gezien. Waf de pseudo-rust van het interieur gewelddadig werd bord door een passerende Wjder Een flitsende ronk, een schaduw, een naamloos Üt, verborgen achter een mo rt-Dat was alles. ,,Een motor zei ik. Ze zijn nog steeds taam en kwetsbaar op de Zal wel koud zijn. laatste woorden werden Wemd door een geluid, dat aan een orkaan deed denken. De storm brak los. Voordat we het be seften waren we omringd door een machtige zwerm motorrijders. Voor ons, achter ons, rechts en links van ons. De zondagsrust werd op een kermende, gillende, grauwende wijze verstoord. Een sfeer van on definieerbare agressie van een naamloze groep. Vage gezichten achter oplichtende motorbrillen, als buitenaardse wezens. Sterke leren figuren, die met hun grom mende monsters van kompakt staal en paardekrachten over de weg scheurden. Zigzaggend tussen de stille auto's door, die zichtbaar timide uitweken en ruim baan maakten. Een geestelijk met elkaar verbonden zwerm. Een niet te verbreken eenheid van pure kracht en macht. Majestueus in hun overwonnen kwetsbaarheid. Een eindeloze stroom. Honderden, dui zenden motoren. Flitsende vlekken, zo nu en dan onderbroken door een auto, die zich in de stroom waagde. Enkele kilometers verder was een benzinestation. De pompbe dienden waren onzichtbaar ge worden door het zwart en geel van de leren pakken. Een donkere, nog naronkende zwerm, neerge streken vooreen korte adempauze. Een onwezenlijk beeld op die an ders zo stille zondagmiddag. Een beeld, dat zich verderop steeds weer herhaalde als een zich einde loos repeterende film. Op dat moment besefte ik opeens de macht van_ de motor. Niet die van de eenzame motorrij der, die plotseling opduikt uit de benzinenevels om dan weer na een flitsende ronde in de verte te ver dwijnen. He was de macht van de 'massa. Een krachtige, agressief lij kende massa. Overheersend, on overwinnelijk Het was maar voor even. Enkele uren later was de auto weer heer en meester van de weg Maar dat zeldzame moment, waarop d e zwerm uittrok, was als een waarschuwing voor de auto mobilist. Het kan vandaag, het kan ook morgen zijn. Maar eens zal de heerschappi/ van de auto aan haar eind komen. Dan zullen de wespen voorgoed uit hun nest komen. En zeg dan niet. dat ik u niet heb ge waarschuwd V Peter Faber als Max Havelaar in de gelijknamige film van Fons Ra demakers. K3KOPDE (föeze week^i" de Amersfoortse theaters^ koffiebazen het land in feite leegzogen en van haar rijkdommen ontdeed, waren het de regenten, die de arme bevolking beroofden van hun schamele bezittingen door het heffen van hoge schattingen. Hoewel je begrip kunt op brengen voor dit feit. omdat de Neder landers wel de regenten een zekere macht hadden gegeven, maar daarbij niet de financiële mogelijkheden om die macht uit te oefenen en een hun waar dige hofhouding in stand te houden. Max Havelaar. als ambtenaar in dienst van de Nederlandse regering, wordt benoemd tot assistent-resident in Lebak. Hij wordt daar gekonfronteerd met de talrijke misstanden De uit buiting van de bevolking door de regent, moord en marteling Max Havelaar wordt met deze situatie gekonfronteerd zonder dat hij daar eigenlijk goed op voorbereid is. Hij - die volgens de eed gezworen heeft om de bevolking tegen dit soort zaken te beschermen - begint een soort kruistocht. Een zachtaardige kruistocht, die hem bij de bevolking een soort aureool van heiligheid geeft Ech ter zonder enig effekt, want de macht van de regent en zijn gewapende knechten is voor het gevoel van de in landers groter, gevaarlijker en vooral tastbaarder, dan de macht van het woord, door Havelaar overigens met vuur en verve uitgesproken, maar ef- fektloos gebleven door de terreur van de regent. Havelaar s voorganger is door vergif tiging om herleven gekomen. Hl| was - bezig met het verzamelen van bewijzen over de daden van de regent Terwijl Havelaar bezig Is met zijn kruistocht, wordt hij op dat feit opmerkzaam ge maakt Het wordt pas echt geloofd, als zijn zoontje wordt aangevallen door een slang en zijn tuin vergeven blijkt te zijn van slangen, die er voordien niet waren. Het gevecht is begonnen, gaat steeds verder Onderhuids kruipt het kwaad voort, besluipt hem, sluit hem in. Said- jah, een jonge inlander, wiens vader door de mannen van de regent is dood geknuppeld omdat deze betaling kwam vragen voor de weggenomen buffel, besluit om bij de assistent-resident aan te kloppen voor hulp. Samen met het jonge meisje Ardinda Zij getuigen van de moord, de afpersing en de uitbuiting van de regent en Havelaar meent nu voldoende bezwarend materiaal te hebben om de regent aan te pakken ONDOORDRINGBARE MUUR Waar Havelaar voor komt te staan is een ondoordringbare muur van opzette lijk onbegrip De residenten noch de gouverneur-generaal wagen het om zich in de wespennesten van de inlan ders te steken. Zij laten de machtsuit buiting van de regenten oogluikend toe, zonder er rekening mee te houden dat er altijd een grens Is Voor Max Ha velaar betekent de ontkenning van de misstanden, de weigering om in te grijpen, het einde van zijn loopbaan De zachtzinnige, begripvolle Havelaar. die steeds heeft geprobeerd blank en bruin met elkaar te verzoenen, voor wie de mensen, bruin of blank, even belangrijk waren. Max Havelaar gaat ten onder. Hij loopt - letterlijk en figuurlijk - tegen een muur, die hem verstikt, hem verbijs terd. OPSTAND VAN DE ENKE LING Multatuli's boek, maar duidelijker en doordringender nog Rademakers film, wil een beeld geven van het ka pitalistische ultbuitlngs-systeem In het voormalige Nederlands-lndié. Hét boek was als een aanklacht be doeld, geschreven vanuit het ge zichtspunt van een jonge, bezielde ambtenaar, die het betere wil. Het is de opstand van een enkeling, die doeltreffend in beeld wordt gebracht. Onzichtbaar gesteund door de inlanders, die echter geen kans zien om zich van de machtske tenen van de regent te bevrijden. En Max Havelaar alleen ten strijde laten trekken. GEEN ZOET DRAMA Wie denkt, dat ,Max Havelaar" niets anders is dan een ietwat gero mantiseerd Hollands drama op authen tieke basis, heeft het niet begrepen. Na tuurlijk het is een drama, wat zich daar op het witte doek afspeelt, zoals het werd geschreven door Multatuli Maar het is veel méér Het is een - ietwat late - aanklacht tegen het Nederlandse bewind in vorige eeuwen. Tegen de onmenselijkheid van een systeem. Wij Nederlanders zijn nogal gauw geneigd om ons op de borst te kloppen, als we horen van wreedheden en uitbuitingen tijdens oorlog en bezetting, waar ook ter wereld. Het drama Nederlands-Indië leert ons echter wel om niet zo trots te zijn. Rademakers illustreert dat treffend, wanneer hij Nederlandse sol daten in de opstandige Lampong- distrikten toont, die - geheel volgens de geijkte patronen van een bezettings macht, gehele dorpen uitmoorden in koelen bloede Eigenlijk zonder enige noodzaak Een schrijnend stukje werke lijkheid, terecht door Rademakers ver filmd. waardoor ..Max Havelaar" als Hollands epos in Nederlands-Indië aan authenticiteit heeft gewonnen KNAP WERK Scenario-schrijver Gerard Soeteman is op een meer dan voortref felijke manier er in geslaagd om de nogal droge, saaie basis-stof van Mul tatuli in levende filmtaal om te zetten Dat is een knappe prestatie, waardoor Max Havelaar al voor de helft een ge slaagde film genoemd kan worden De andere helft van dit succes kan men op rekening schrijven van cameraman Jan de Bont, die ook nu weer uitblinkt in schitterende cinematografie, en de hoofdrolspelers, waarbij met name Peter Faber excellent, door de bezield heid. waarmee hij Max Havelaar tot leven laat komen. Maar het is tevens een feit, dat zeer zeker voor Ne derlandse begrippen (waar men nogal eens wat slordig omspringt met de bij rollen) ook de andere vertolkingen vol komen tot hun recht komen Zoals Sacha Bulthuis als de vrouw van Max Havelaar, die levensecht is door de eenvoud, Joop Admiraal als de man, die wordt vergiftigd. Knjn ter Braak als de controleur (de lafheid in ambtena- renkleed) en Frans Vorstman als de gouverneur-generaal Max Havelaar" is een co-produktie met P T. Mondial Motion Pictures in Ja karta en is geheel in Indonesië opge nomen. Het feit, dat op lokatie kon wor den gefilmd, heeft de film een onmis kenbare authenticiteit verschaft, maar tevens een enorme diepte Niet alleen door de schitterend in beeld gebrachte landschappen, maar tevens door de echte mensen, die dat landschap op de hun zo specifieke manier bevolken. Jan de Bont heeft die sfeer trefzeker weten te vangen, waardoor het verhaal van Max Havelaar uit de vorige eeuw. voor ons opnieuw tot leven komt. herkenbaar wordt en misschien een nieuw begrip gaat worden. Konklude- rend kan ik in ieder geval met genoegen vaststellen, dat er ondanks alle kritiek van de laatste jaren, toch goede films in Nederland kunnen worden gemaakt. Fons Rademakers heeft dat (opnieuw) bewezen. Dus geen kritiek? Toch wel Maar dat treft eigenlijk alleen maar de lengte van de film Rademakers heeft een voor mijn ge voel te lange aanloop moeten nemen om tot de harde kern van het verhaal te komen Een aanloop, die evenwel deels wordt gekompenseerd door een voorbeeldige introduktie van de sfper met het verfilrfien van het ber. kënde Saidjah en'^Adrnda-verhaaJ. waarbij de buffel de tijger doodt en het landschap van Indonesië, dat zelfs zonder enige handeling fasci neert door haar grootsheid en schoonheid. „Max Havelaar" Is - door al deze ingrediënten - een puur Hollandse film van internationale allure. Een kombinatie die niet vaak tot een echt succes heeft geleld, maar ik geloof toch, dat de verfilming van Multatuli's klassieke roman een uit zondering op deze regel zal zijn. (Grand Theatre - eerste week). Films over spionnen zijn weer „In". Er is een tijd geweest, dat de James Bond-sfeer overheerste om daarna In de vergetelheid te ver dwijnen en plaats te maken voor an dere genre films, maar sinds de CIA fiks in het (Amerikaans en buiten lands) zonnetje Is gezet, zit er weer brood In films over het werk van spionnen. In allerlei mogelijke en onmogelijke filmverhalen duiken ze weer bij bosjes op. Uitschieters waren daarbij films als „Three days of the Condor" en In mindere mate „The killer elite" van Sam Peckinpah. Regisseur Peter Collinson pikte ook een graantje mee en maakte met Richard Wïdmark en Oliver Reed de film „The Sellout" (De dood van een spion). Niet direkt een uitschieter, maar spannend genoeg met voldoende aktie voor enkele uur tjes entertainment. De film speelt zich hoofdzakelijk af in en rond Jeruzalem en dat geeft de film een nogal te nadrukkelijk aktueel sfeertje mee Maar in werkelijkheid maakt het niet zoveel uit. waar de film wordt geplaatst. Het enige wat nu nog lekker meegenomen is, is de be vestiging van de onkreukbaarheid van de Israëlische geheime dienst, maar dat hadden de meesten van u waar schijnlijk al vermoed Gabriel Lee is een dubbelspion en daar draait het hele verhaal om Oliver Reed zet deze figuur uitstekend neer Zowel de Amerikaanse als Russische Inlichtingendienst zijn van plan Gabriel naar Israël te lokken en hem daar te elimineren. Sam Luca, die de CIA heeft verlaten nadat gebleken was dat Gabriel Lee (zijn naaste medewerker en protégé) niet alleen dubbelspion was, maar ook naar Moskou over is ge lopen. heeft zich inmiddels in Je ruzalem gevestigd met Gabriels ex- vriendin Deborah (gespeeld doorGayle Hunnicutt). Sam Lucas (een rol van Ri chard Widmark) wordt dan ongewild de spil van het verhaal Belaagd door aller lei geheime diensten (ook door die van Israël zelf) probeert Lucas zijn voorma lige vriend te helpen. Maar het gaat al lemaal niet zo gemakkelijk en hoewel de eerste moordaanslag op Gabriel jammerlijk mislukt (wel ten koste van onschuldigen) sluit het net zich om de dubbelspion. Er wordt een beroeps moordenaar op zijn spoor gezet, de „Hollander" genaamd. Dit spelletje „achtervolgen", van kat en muis, wordt enige tijd aardig volge houden en je krijgt de indruk, dat het behoorlijk vol spionnen en moordenaars zit in dat verre Jeruzalem. Zeker als blijkt, dat Deborah vals spel speelt en eveneens een dubbelagent blijkt te zijn. De hel breekt dan los en alles resulteert in een grootscheepse achtervolging van Sam en Gabriel door de Israëlische geheime dienst in de woestijn. Er ontstaat een felle jacht, die haar hoogtepunt vindt in een dodelijk mijnenveld. „The Sellout" Is een aktiefllm van middelmatig niveau, waarin rou tiniers als Wldmark en Reed niet veel moeite hoeven te doen (en dat dan ook niet doen) om de zaken op gang te houden. Er zit echter voldoende aktle In om vooral de liefhebbers van dit soort vermaak te blijven amuse ren. Vooral de wilde achtervolging door de woestijn behoort tot een fil misch hoogtepunt en het Is beslist weer eens iets anders dan een ach tervolging door een stad of op een achtbaansweg. (City Theater. 14 jaar). GEPROLONGEERD Zoals gezegd is de rest van het bioscoop-programma wegens succes geprolongeerd, ook al vragen we ons af. waarom ..All the president's men" zo slecht in Amersfoort is ontvangen, dat deze markante en perfekt gemaakte po litieke thriller na één week reeds naar het kleinere Euro Cinema verdween Studio G. ,,One flew over the cuckoo's nest' van regisseur Milos Forman begint zo langzamerhand een vertrouwde naam op de Amersfoortse bioscoopagenda te worden Hoewel nog slechts voor korte tijd, zoals de di- rektie van Jogchem aankondigde, draait deze zes-voudige Oscarwinnaar met Jack Nicholson en Louise Fletcher in de hoofdrollen nu voor de zestiende week „One flew over the cuckoo's nest" is het fascinerende verhaal van een kern gezonde drop out, die bij wijze van grap'zich meldt voor een behandeling in een psychiatrische inrichting In het begin lijkt het nog steeds een goeie grap en de patiënten van de inrichting, die tot dan onder de strakke leiding van de hoofdzuster (Louise Fletcher) zich nauwelijks durfden uiten, maken er, samen met Jack Nicholson als de grap penmaker. een dolle boel van Zo te zien een uitstekende therapie Maar het systeem van een psychiatrische inrich ting werkt anders en dat ondervindt Ni cholson tot zijn schade en schande. „En één viel uit het nest" is ongetwijfeld één van de beste films van de laatste tijd Milos Forman is er op een uitste kende wijze in geslaagd om - via een achterdeurtje - het soms onmenselijke systeem binnen een inrichting op de korrel te nemen. Hoewel er subtiel met de humor wordt gewerkt en er vooral het eerste uur kostelijk en amusant kijk spel wordt geleverd, moet men deze film niet m de eerste plaats als een soort lachfilm zien Daar is het onderwerp ook veel te indringend voor. Het is dankzij de regie van Forman. dat het gelijkna mige boek van Ken Kasey een filmische uitschieter van formaat werd Waarbij dient te worden aangetekend dat Ni cholson en Louise Fletcher uitstekend spel leveren, daarin uitmuntend bijge staan door acteurs en actrices in de bijrollen en patiënten van een psychia trische inrichting in de VS Mocht u na zestien weken nog niet aan „One flew zijn toegekomen, dan is bo venstaande misschien een overweging om toch maar eens te gaan kijken Want deze film blijft natuurlijk niet eeuwig in Amersfoort op het programma staan. (18 jaar) Cinema 1. ..André van Duin's pret film" draait nu voor de vijfde week in Amersfoort en is in Cinema 1 te zien Voor wie er zin in heeft ga maar kijken naar deze aaneenschakeling van stuk ken uit Van Duin's TV- en theatershows, (alle leeftijden) Cinema 2. Alfred Hitchcock's „Family Plot" begint In Cinema 2 aan de vierde speelweek Hoewel ik persoonlijk deze nieuwste film van de meester van de suspence niet direkt een overrompelend stukje cinemato grafische kunst vond (eerder een ge routineerd gemaakte film, waarin het vakmanschap van Hitchcock zich niet verloochent), is er voor de liefhebbers van thrillers toch voldoende te beleven, om er een middagje of avondje aan te wagen. Want filmen kan Hitchcock nog steeds Dat moet gezegd worden (14 jaar) Euro Cinema. Regisseur Alan J Pa kula maakte naar het boek van de jour nalisten Woodward en Bernstein van The Washington Post een markante po litieke thriller in perfekte snit met Robert Redford en Dustin Hofmann in de hoofdrollen Het is het verhaal van de fascinerende speurtocht naar de men sen achter het Watergale-schandaal, die uiteindelijk resulteerde In het aftreden van president Nixon Een knap gemaakte film. die beslist de moeite van het bekijken waard is. (alle leeftijden) NACHTVOORSTELLINGEN In de late sex-show van het City Theater kan men vrijdagnacht kijken naar de sexfilm: „Het Deense sleutel gat". Uiteraard valt er weer van alles in te beleven voor de liefhebbers Achttien jaar moet je er wel voor zijn. Zaterdagavond in City een reprise van Charles Bronson in de aktie „Mr Majestyk", het verhaal van een ei genaar van een meloenen-plantage, die dwars wordt gezeten in zijn nobele arbeid. En wie Bronson kent, weet dat er dan altijd wel wat aktie te beleven valt Zo ook deze keer Mr Majestyk laat zich niet op z'n kop zitten 18 jaar) KINDERVOORSTELLINGEN In de matinee-voorstelling van Ci- nema 1 op zaterdag- en woensdagmid dag is het deze week de beurt aan een Duitse jeugdfilm. „Bello en de jacht op de diamanten" Een spannend avontuur voor jong en oud In Euro Cinema kunnen de kleuters zaterdagmorgen de film .Sjors en Sjimmie en de rebellen" verwachten. Een Nederlandse kinderfilm, die voor spannende uurtjes zorgt bij het jonge publiek. DONDERDAGCYCLUS In de donderdagcyclus kan men in het City Theater volgende week donderdag kijken naar de film Het graf van de angst (Tales from the crypt) met Joan Collins en Peter Cushing (uiteraard!) in de hoofdrollen en geregisseerd door Freddie Francis. Het is een nogal macaber filmverhaal, zoiets als „Duizend en een nacht", maar dan in de horror-sektor. Een groep toeristen bezoekt de grot ten onder een verwoeste abdij en vijf van hen, van de groep afgedwaald, blijken plotseling opgesloten te zitten in een grafkelder Daar staat plotseling een sinistere monnik voor hen. die ieder hun lot uit de doeken doet Joanne Clay ton wordt bedreigd door een waanzin nige Kerstman (gevlucht uit een naburig gesticht op de vooravond van' Kerstmis) Zij kan de politie niet waar schuwen omdat zij zojuist haar man heeft vermoord, terwijl zij een oogje op haar dochter moet houden, die zit te wachten op een bezoek van de (echte)'- Kerstman Het tweede verhaal gaat over een man, Carl Maitland, die een dubbel leven leidt met vrouw en minnares, maar in hallucinatie die de monnik op roept gruwelijk gestraft wordt De derde episode uit de film gaat over een oude sjofele man. die door een buurjongen niet geduld wordt in zijn rijke buurt De oude zonderling wordt tot zelfmoord gedreven, maar neemt via zijn kennis van occulte zaken hardhandig wraak. De vierde episode uit Tales from the crypt is een variant griezelverhaal „Het apenootje' Een man en een vrouw komen in het bezit van een beeldje dat hen drie wensen toestaat. De man. Ralph Jason, krijgt een auto ongeluk en de vrouw wenst hem weer tot leven. Door een gruwelijke speling van de om standigheid krijgt zij haar man per doodskist thuis, levend maar nog in ge balsemde staat, terwijl hij schreeuwt om gedood te worden Het laatste verhaal gaat over de dui velse wraak van een tehuis vol blinden op hun wrede nieuwe directeur. De laatste laat de blinden omkomen van honger en kou, maar vindt zijn ma cabere einde opgejaagd door zijn eigen hond in een smalle gang waarvan de muren zijn bekleed met scheermesjes. Je moet er van houden, dat wel. Enfin, u ziet maar. Volgende week donderdag In het City Theater. (18 jaar). Scène uit: „The Sellout", de dood van een spion, deze week In City. LEUSDEN/CENTRUM - De gemeen schappelijke schoolraad voor het Open baar Oderwijs gemeente Leusden, kwam 1 september bijeen. Er was nogal wat te bespreken het geen blijkt uit de volgende punten. VERSCHILLENDE SCHOOLTIJDEN Nu een aantal ouders hun kinderen op verschillende (openbare) scholen geplaatst zagen, blijken school en ook de vakantietijden niet hetzelfde Hoewel het gemeentebestuur voor de vakantie toegezegd had dit gelijk te trekken, is dit niet gebeurd Uiteraard is deze situatie voor de ouders erg lastig Tot ongenoegen van de school raad zal deze kwestie pas in het school jaar 1977-1978 geregeld worden Volgens het gemeentebestuur zouden vooral de verkeersbrigadiers tegen het gelijktrekken van de schooltijden zijn, hetgeen de schoolraad nogal ver baasde VERKEERSSITUATIE SCHOOLGAANDE JEUGD (NAAR AMERSFOORT) Op 24 juni schreef de Schoolraad opnieuw aan het Gemeente Bestuur wanneer er voorzieningen tav de schoolgaande jeugd naar Amersfoort getroffen worden. Het antwoord van B en W luidde, dat de kruising Hoge- weg-Barneveldseweg en het viaduct Heiligerbergerweg in de gemeente A- mersfoort liggen en tevens zijdelings onder invloed vallen van Rijkswater staat (i.v m de nabijgelegen rijkswe gen). Tav het zonodige fietspad Lock- horsterweg zal B en W haar plannen hiervoor zeer binnenkort proberen door te zetten, hoewel staatsbosbeheer en de milieudienst zich verzetten. De Schoolraad wil weten wat de be zwaren zijn en zal daarover inlich tingen vragen. Als adviesorgaan kan de Schoolraad zelf helaas geen stap pen ondernemen bij de betreffende instanties Ze vertrouwt echter op de toegezegde inzet van het gemeente bestuur GESPREKSDELEGATIE SCHOOLRAAD MET B en W Beide partijen kwamen 24 augustus bijeen en wilden uitgaan van een zo goed mogelijke belangenbehartiging voor het openbaar onderwijs en mis verstanden zoals in het verleden te vermijden. Daarbij kwamen o.a. ter sprake betere contacten met oudercommis sies. etc om zoveel mogelijk op de hoogte te komen van hetgeen de scho len en de ouders willen. Ambtelijke assistentie voor de School raad hierdoor zou o.a de waardering voor de Schoolraad blijken van de zij de van het gemeentebestuur Hetzelfde geldt voor de z g presentie gelden, die in vele gemeenten aan ad viesorganen worden gegeven (Beide laatste punten wil het gemeen tebestuur nog eens ernstig bezien). Verdere gesprekspunten De benoemingsprocedure voor school leiders. De Schoolraad heeft hiervoor in '74/'75 een sluitend geheel voor gesteld. dat echter toch weer door kruist wordt door (onvoorziene) nieu we ontwikkelingen De Schoolraad stelt voor tezamen met een afvaardiging van het gemeente bestuur tot een procedure te komen die voor alle betrokkenen bindend is B en W. ging hiermee gaarne akkoord Een beter functioneren van de School raad zal ook verkregen worden door continuiteit in de vertegenwoordiging van het Gemeentebestuur, (deze laat nog wel te wensen over) terwijl de Schoolraad zelf wijst op de noodzaak om de vergadering zoveel mogelijk openbaar te houden Wat betreft de lange termijnplanning voor de scholenbouw in de 2e fase blijkt dat er intussen meer is gebeurd na het verschijnen en weer intrekken van de deelnota 2e fase (de herziene nota heelt de Schoolraad echter niet ontvangen ter beoordeling). Een des kundig planningbureau is aangetrok ken voor het maken van alzijdige prog noses voor de 2e fase-uitbreiding en heeft zijn gegevens bij het gemeente bestuur gedeponeerd. De herziene nota gemeenschapsvoorzieningen (waaron der kleuter- en basisonderwijs) krijgt de Schoolraad ter inzage. CONCEPT WETSONTWERP BASISONDERWIJS Deze wet heeft tot doel de eenwor ding van kleuter- en lageronderwijs (vaak in de praktijk al begonnen), of ficieel te maken. De bedoelingen van de minister van onderwijs zijn vooral: a. een doorlopend ontwikkelproces te scheppen voor de kinderen van 4 tot 12 jaar, zonder grote overgan- gen. 5 b verfijning van het onderwijs en toe spitsing daarvan op ieder kind per soonlijk. c. te komen tot een samenhangend, plan van doel, inhoud, werkvormen en organisatie in het toekomstige basis-onderwijs. De Schoolraad bestudeerde dit wets ontwerp aan de hand van commentaar door zijn vice-voorzitter geschreven De minister van onderwijs vroeg om reacties, vooral van betrokkenen, ou ders, scholen etc Ook de Schoolraad Leusden zal zijn mening over dit wetsontwerp (waar men het in grote lijnen mee eens was) aan de minister zenden. LEUSDEN - Voor zover is na te gaan. heeft de folder van de Werk groep „Latent Talent" inmiddels alle inwoners van de gemeente Leusden bereikt Dank zij de hulp van leden van wijkverenigingen en vele anderen zijn in de afgelopen week 6000 pro gramma's voor dit najaar 1976 huis aan huis verspreid Wellicht heeft u met uw huisgenoten al een keuze ge maakt uit de 62 aangeboden kursussen Wat is het geworden'' Eén van de mo derne talen9 Of heeft u een selektie gemaakt uit de kursussen in de hob by-sfeer film beeld - geluid, wer ken met video en dia twee cursussen die uw creativiteit zullen stimuleren als u van dit medium houdt Of een van de fotografie-groepen, electrotech- niek, geluidsinstallaties, of electronica Uit de inschrijvingen tot dusver blij ken de creatieve handvaardigheidsthe ma's goed in de belangstelling te staan: naaien, wandkleden, poppen maken, bloemschikken, textiele werkvormen, kreatief weven, worden in een speci aal voor dit doel verbouwde boerde rij gehouden De werkgroep is ver heugd dat enkele inwoners, die tot de bekende deskundigen op hun gebied gerekend mogen worden, bereid zijn in dit verband hun kennis en ervaring in te brengen Het betreft hier o a de thema's massamedia, welzijnswerk, nieuwste geschiedenis, onzekere toe komst?, Israel. Maar U moet niet te lang wachten met uw inschrijving En kele kursussen zijn aan een maximaal aantal deelnemers gebonden. Maar ook zitten vele docenten in spanning of er voldoende belangstelling voor hun on derwerp bestaat' De inschrijving sluit 20 september aanstaande nog maar 10 dagen' CURSUSACCOMMODATIES Het is mogelijk dat enkele bijeenkom sten op een andere plaats worden ge houden dan in de folder staat vermeld Dit onder meer vanwege enige onze kerheid over het gereedkomen van de boerderij „Groot Krakhorst" Als er iets verandert ontvangen de inschrij vers tijdig bericht BEVESTIGING INSCHRIJVING U bent ingeschreven op het moment dat de werkgroep uw stortingsbewijs (met naam en adres!) voor de be treffende kursuskosten heeft ontvan gen Als u geen nader bericht ont vangt. dan gaat de cursus dóór op de in de folder vermelde plaats, datum en tijd Alleen als de cursus op een andere plaats of datum van start gaat of geannuleerd wordt, ontvangen de inschrijvers mededeling hiervan of wordt het inschrijvingsgeld geretour neerd Vanzelfsprekend geeft de korte om schrijving van elke cursus maar wei nig informatie over de totale inhoudj- de wijze van overdracht enz. Zo maak te de heer Kelder de werkgroep erop attent dat zijn cursus 1 „waar komen die aardbevingen vandaan9" niet alle wetenschappelijke aspekten van dit on derwerp zal kunnen dekken Ook andere elementen van de geofysica komen aan bod Heeft u vragen over een van de cursussen9 Via de onderstaande con tactpersonen kunt u rechtstreeks met de betrokken docent overleggen CONTACTEN Heeft u, om welke reden dan ook. geen^ cursusprogramma (meer) in huis9 Wenst u informatie over dit program ma9 Bel dan: mevrouw J A M. Schou ten 03425-1481. mevrouw J. Bakker: 033-42237, D A van den Wall Bake: 033-41580 Tl LEUSDEN - Zondag 12 september^, zal er om 18 30 uur weer een Open Deur dienst worden gehouden in de Dorpskerk te Leusden-Zuid In deze dienst hoopt voor te gaan ds J Gou- mare uit Amersfoort Het thema vande' prediking is „Vader wacht!" Mede- werking aan deze dienst wordt verleend door het jeugdkoor „Sjaloom" uit Nij- kerk Na afloop van de kerkdienst is er gelegenheid om onder het genot van een kop koffie met elkaar van ge dachte te wisselen in de hal van ,.'L_ Trefpunt".

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15