Feestmarkt onder stralende hemel Sportagenda Vijnand Van Haselen É*1*AGENPA ^EMEENTE LEUSDEN Losse verkoop Leusder Krant EUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 edereen kan komen volksdansen met lona van de Burg i-C. thui 101 'LOEI va 3900 LEUSDEN - Een gesprekje met llona van de Burg, de tweedq Jocente, die wij benaderen in het kader van „Latent Talent", heeft iets blijs en héél vrien delijks. Ilona gaat volksdansen in Leus- den. Nu weet ik niet hoe u tegen over volksdansen staat: voor mij gaat er vrolijkheid en ontspan ning van uit, eigenschappen die noden tot méédoen. Ilona zelf is er nog niet zo verschrikkelijk lang mee bezig, maar ze zit er al helemaal in, en ze heeft dat onweerstaanbare van de volks dans over zich. „Drie jaar geleden", vertelt llona, „ben ik in het Kreatiel Centrum „De Hof" begonnen een kursus te volgen. Ik was met van alles bij „Blijhof" bezig, en „Blijhof" kreeg een folder van „De Hof" met de vraag of wij aan hun kaderkursus wilden méédoen. Het was een kader kursus van drie blokken in één handenarbeid, kreatief spelen en volksdansen. Ik had nog nooit gevolksdanst en was er aanvan kelijk niet zo van gecharmeerd, maar het hóórde bij die kursus Op een bepaald moment ben ik er steeds meer aan gaan doen. en wilde ik er steeds meer van weten. En toen nam ik voor het volksdansen een extra jaarerbij. (Dit jaar ga ik op die kader kursus handenarbeid doen) Het typische van volksdansen is, dat je. als je het zelf doet, het ook op anderen wilt overbrengen!" „Werkt u op die kursus ook met „leerlingenmateriaal", op wie u uw enthousiasme voor het dansen moest overbrengen?" „Aan het eind van het tweede jaar zijn we naar Soest gegaan om op een school les te geven In het afgelopen jaar moesten we in Amersfoort les geven op de kursus. In mei hadden we een afsluiting van het onderwijs Toen werd er in Amersfoort een klub- gebouw geopend, en werd ons gevraagd of we wilden komen volksdansen. We waren met z'n zevenen. We begonnen met héél jonge kinderen, en deden de ze vensprong, en kringdansen. We zijn geëindigd met jongens en meisjes van omstreeks 17 jaar, die niet van ophouden wisten! Juist die tieners, van wie je het niet zou verwachten, wilden als maar dóórgaan!" ,,'t Is erg aanstekelijk, dat volksdansen. Maar nu zijn de Hollanders over het algemeen géén geboren dansers." „Ik zeg altijd „Het is niet alleen dansen. Het is eenbepaal- de vorm van lichamelijke ont spanning Er zit ook iets van gymnastiek in. Als het langza merhand in sneller tempo gaat ben je moe aan het eind! Het is een gezonde lichamelijke inspan ning" Op „Blijhof" heb ik aan het eind van het seizoen met 22 kin deren een uitvoering gegeven. Dat ging zó leuk!" Ilona toont mij haar foto-al bum „Sommige kinderen hébben het al helemaal Moet u zien' Het is fijn om te konstateren wat je in korte tijd met hen hebt kun nen bereiken! De kinderen zijn er ontzettend vrolijk door Je hebt nooit een vervelend uurtje ertus sen, zoals je met gymnastiek w el es hebt. De kinderen waren zó enthousiast, dat ze tegen mij zei den: „Ilona, kunnen we niet eens naar „Stuif es in!„Dou dat zélf maar, hoor", zei ik Op de kursus hadden we allemaal men sen, afkomstig uit het vrijwilli gerswerk, voor speeltuinen en jongeren-klubs Er ontstaat di- rekt een band. In Baarn was een kerstweek, waar één van de kur- sisten bij betrokken was. Met maar liefst 500 kinderen heb ik daar gevolksdanst. Alle mede werkers aan die Kerstdagen wil den óók volksdansen. Ze waren elke dag eigenlijk vreselijk moe, maar konden het toch steeds weer opbrengen om dat volksdansen te leren!" „Hoe staan de jongens en de mannen tegenover het volksdan sen? Je hebt landen, waar spe cifieke mannendansen in zwang zijn. In Nederland heerst nog al tijd het idee, dat een man niet danst". „Jongens worden er over het algemeen aanvankelijk niet zo door aangetrokken Het is be langrijk dat ze méédoen, want je krijgt een veel leuker tegenspel. Ik heb vorig jaar op een school gemengd gevolksdanst. Eerst hadden de jongens er moeite mee om een hand te geven, een meis je uit te kiezen Toen ze er een maal plezier in kregen, ging al les automatisch!" „Voor „Latent Talent" geeft u een kursus voor volwassenen. Wie kunnen zich daarvoor op geven?" „Iedereen kan er aan méé doen De één zal het wat beter kunnen dan de ander, maar dat is niet belangrijk. Het uitgangs punt is, dat je er plezier in hebt en het met genoegen doet. Het is een fijne ontspanning, en het brengt toenadering tot elkaar Je moet beginnen met wat de mensen aanspreekt en wat niet te moeilijk is. Je moet je afvra gen waar de mensen van houden. Iets uit Amerika, iets uit Israël. Je voelt vanzelf aan de mensen waar ze het meest van gechar meerd zijn, en daar kan je dan op dóórgaan. Met volksdansen is het zó, dat je het met héél jonge kinderen kunt doen, met tieners, met vol wassenen en met bejaarden. Er is muziek en dans voor iedereen. Mij persoonlijk liggen de Ameri kaanse squares niet zo, maar op de kursus hadden we een jongen- die uit Baarn, van de Kerstweek - voor wie de squares het helemaal waren. Ik geef dansen uit verschillen de landen: Grieks, Romeins, Por tugees, Russisch. Engels, Frans, Amerikaans, Israëlisch en noemt u maar op. Al die dansen hebben hun eigen ritmen en klanken Door te weten waar de dansen vandaan komen, en wat ze betekenen, krijg je een beeld van de mensendaar. Franse, Amerikaanse dansen zijn vrolijk! Israëlische hebben over het algemeen iets treurigs: hopen op wat er niet is, dromenoverde toekomst. Ik zou best op de markt in Leusden de mensen willen uitno digen om te volksdansen Met het 1200-jarig bestaan van Leusden zou ik het volksdansen, graag willen inlassen bijvoorbeeld! Volksdans je besloten, dan moeten de mensen zich opgeven, een formulier invullen en een drempel overschrijden Ik hoop heel erg, dat de kursus bij „Latent Talent" het doet. Ik hoop ook, dat de mensen er iets aan hebben, en niet na een paar keer zeggen. „Nou weet ik het wel". Mijn einddoel is om met de groepen van „Blijhof" en Ach terveld een gemeenschappelijke jitvoering te geven". „In de folder staat onder Volksdansen: „Israëlische, Roe meense en Spaanse dansen vol werveling en temperament leert u op deze kursus. Tien woensdagavonden in de grote zaal van Ons Gebouw in Achterveld". Is er bij „Latent Talent" geen kursus voor kinderen?" „Mevrouw Schouten uit Ach terveld belde mij juist, en vroeg me of ik het ook voor kinderen zou willen doen. Zo omstreeks hun twaalfde jaar zijn ze gek op volksdansen. Ik vind het zelf heel erg leuk om met kinderen te volksdansen. De dansen waar je zelf het meest van houdt, daar gaan die kinderen ook het meest van houden Kinderen zijn niet ge remd, en tonen direkt veel lef Ik zou de kinderen op een éér der tijdstip kunnen nemen en de volwassenen er achter aan En dan maar hopen, dat die volwas senen hetzelfde enthousiasme kunnen opbrengen als de kinde ren!" ANCO MALI Ilona van de Burg. f50 f75 Leus oor de verkoop gsfa !r|anMan uw huis den-Z advies en informatie WIJNAND VAN HASELEN makelaardij in onroerende goederen Snouckaertlaan 22-24. Tel. 033-11941 Amersfoort, postbus 502 Weinig donors op bloedafnameavond I. Alle nnen 1419- )nafhankelijk ïieuwsblad voor de gemeente Leusden herschijnt iedere donderdag. Redaktle: Bert Vos (verantw.), tel. 41495; Mamix Kreijns, tel. 43792. Redaktie-adres: Postbus 11 (Finn- mark 3), Leusden/Centrum, tel. 033-41495. b«. 03420-3141, toes tel 17. ABONNEMENTSPRIJS: 24,- PER JAAR. luitingstermijn: linsdagmiddag 12 uur. Ons kantoor is geopend van 10-12 en van 2-4 uur. IABESTELLEN FOTO'S •e meeste in de Leusder Krant epubliceerde foto's kunt u na rtellen (met uitzondering van irehief- en historische foto's) bij 'oorultbetaling van 5,00 per xemplaar (formaat 13x18 cm) >P giro: 871441 t.n.v. de B.D.U. v. te Barneveld met duidelijke ermelding van gewenste foto, antal, nummer van krant, pagina daarop de foto werd geplaatst. U unt ook kontant betalen op ons antoor Finnmark 3 - Leus- 'en/Centrum. Ongeveer 14 da- en na betaling ontvangt u de jewenste foto's thuis. Opgave abonnementen, adver tenties en betalingen kunt u doen 3P ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/C. DE LEUSDER KRANT een uitgave van de BDU- Krantenkombinatie te Barneveld LEUSDEN/CENTRUM - In samen werking met de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis en de E.H.B.O. Leusden vond in „De Til" de jaarlijkse bloedafname plaats. Hoewel dit voor de twintigste keer in Leusden gebeurde, moest de heer Pasker, penningmeester der E H B.O., tot zijn spijt konstateren dat er sprake is van een teruggaande lijn in de bereidwilligheid om bloed af te staan. Terwijl er vorig jaar nog honderd vijfentachtig donors waren bleken dat er nu slechts honderdvijftig te zijn. Een genng aantal voor een snel uitbreidende gemeente. Opvallend was ook, dat er weinig jongeren naar „De Til" gekomen waren. Aan de voorlichting had het niet gele gen: overal hingen affiches, er stond een bericht in de krant en geluidswagens waren door de verschillende wijken ge reden. Een huis - aan - huisaktie is sinds de uitbreiding van Leusden niet meer haalbaar. Misschien was de geringe op komst mede te wijten aan on bekendheid met de wijze van bloedaf name of door er de noodzaak niet van in te zien. Een positief punt was dat deze avond dertien nieuwe vaste donors konden worden genoteerd. Voor acht uur liep het storm in De lil.- - De mensen van de bloedtransfusiedienst en de vijfen dertig E.H B O.'ers konden het nauwe lijks aan. Na achten werd het echter rus tiger. Onder de mensen bleken trouwe gevers te zijn: er was zelfs iemand die voor de twintigste keer klaar stond voor het doel. Aan het einde van de avond dankte de heer Pasker de „prof uit Amsterdam, de „semi-profs" uit Amersfoort en ,.het Leusdens stelletje ongeregelde amateurs" dat zij ook dit keer weer voor de goede zaak present waren geweest. Tot slot sprak hij de hoop uit dat de opkomst het volgend jaar aanzienlijk hoger zal zijn. Beeld van de bloedafnameavond in De Til. LEUSDEN/CENTRUM - Dins dag 7 september vierde de Leus- dense markt haar 3-jarig be staan onder een stralende he mel Het was een drukte van jewelste, waarbij het geheel een feestelijk aanzien kreeg door de versier de kramen en de diverse bijzon dere attracties. Iedere marktganger maakte kans op een waardebon, want tijdens deze feestmarkt werden er vele uitgereikt, met een tota le waarde van f3 800,--. Dit gezellig gebeuren duurde tot drie uur (in afwijking van de normale marktijden) en begint al een jaarlijkse traditie te wor den, waarbij de medewerkers aan deze feestmarkt een patent op mooi weer schijnen te hebben Donderdag 9 september: 18.30 uur FC Stetboys - Lichtenberg op het Lisidunahofterrein. Zaterdag 11 september: 16 15 uur Roda (za - SVP op het Burg. Buiningpark. Zondag 12 september: 10.00 uur. da mesvoetbal SVA - Unitas op het Kerst enssport park Zondag 12 september 14.30 uur SV Achterveld 1 - Dorestad 1 op het Kerst enssport park Zondag 12 september: 14.30 uur Ro da (zo.) - VVZA op het BB-park. Maandag 13 september: 18.15 uur: FC Stetboys - ESBO op het Lisiduna hofterrein Donderdag 16 september: 20.30 tot 22.30 uur receptie t.g.v het 30- jarige bestaan van de vv Roda "46 in het clubhuis op het Burg Bui ningpark. (Mededelingen voor de sportagenda, zoals thuiswedstrijden van het stan daardteam, vergaderingen en andere sportactiviteiten kunnen t/m maan dagavond telefonisch worden opgege ven onder no. 41380). ACHTERVELD Donderdag 9 september: 13.30 uur: Bejaardensoos Vrijdag 10 september: Bibliotheek 19- 20 uur. Zondag 12 september: Concert DWS bij de kerk. Aanvang na de mis van 10.00 uur. Zondag 12 september: Bibliotheek 10.30-12 00 uur Zondag 12 september Zondag 12 september: Dansen in Ons Gebouw, 14.00 uur Dinsdag 14 september: Bibliotheek 15.15-16.30 uur Dinsdag 14 september: 20.00 uur: Jaar vergadering EHBO, Ons Gebouw Donderdag 9 september: Jongensclub Pico, Ons Gebouw 19.00 uur LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 9 september: „Clubgebouw Blijhof", geen volksdansen Donderdag 16 september: „Clubgebouw Blijhof", volksdansen: 16.00-17 00 uur: kinderen vanaf 8 jaar; 19.00- 20.00 uur. gevorderden, 20 30- 22.30 uur: volwassenen. Zondag 12 september: Rijwielrecrea- tierit. Startpunten en aanvangstijd elders in deze krant. Woensdag 15 september: „Marcus- kerkbijeenkomstN.B P. Bloem schikken 20.00 uur. Maandag 13 september: „Marcus- kerk". BijeenkomstN.C.V B. 20.00 uur. Elke donderdag: U.V.V. Senioresoci- eteit „Sporthal Groenhouten", de Meent. Van 14.00-16.30 uur. Elke dinsdag: Van 18.45-19.45 uur: Jeugdschaken in de oude Roda- kantine Om 19,45 uur. schaken voor senioren in dezelfde kantine Elke dinsdagmiddag: Sociëteit voorda mes en heren van 60 jaar en ouder om gezellig te kaarten. Van 14 30- 17.00 uur Johanneshoeve, Ha- mersveldseweg Elke woensdag: „Lisidunahof" repe tities koor „Treecksangh" Van 19.45-21.45 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10.00 niir Gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruis, gebouw Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33. 'Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid in de Johanneshoeve, Hamersveld- seweg Vanaf 9.00 uur. Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De Til" open vanaf 19.00 uur. Hob byclub om 18 30 uur Hulpdienst „De Wetering". Telefoon nummers 42746/42249 Stichting Amivedi Mevr. Drost, tel. 033-44123 LEUSDEN/ZUID Donderdag 9 september: Openstelling voor het publiek van bibliotheek „De Boekenmolen In de Palet- school aan de Willem de Zwijger- laan. Uitlening van 13.30 tot 17.00 uur. Voor volwassenen en jeugd Vrijdag 10 september: Bibliotheek „De Boekenmolen", Paletschool, Wil lem de Zwijgerlaan. Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Uitsluitend voor volwassenen. Zaterdag 11 september: Jazzhut van Theo Caldenhoven, Van Diepen- heim Scheltuslaan 14. Geopend van 12.00 tot 18.00 uur Zaterdag 11 september: De Hervorm de Gereformeerde Jeugdraad komt spulletjes bij u ophalen voor de fancy-fair van dinsdag 14 septem ber. Zondag 12 september: Jeugdklubs van 9 tot 11 en 12 tot 16-jarigen- nog steeds zomervakantie Maandag 13 september: Gezinsverzor ging en ouderenhulp van de ge fuseerde kruisverenigingen in het wijkgebouw De Roo van Alderwe- reltlaan 13. Van 14.00 tot 15.00 uur Maandag 13 september: Gemengd koor „Kunst Veredelt", repetitie in ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemse- weg Van 20 00 tot22.00uur Nieu we koorleden van harte welkom Dinsdag 14 september: UW Sociëteit. Ontmoetingsmiddag vooralle men sen van Leusden-zuid, die van ge zelligheid houden. In het klub- gebouw van „Roda van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 14 september: Bibliotheek „De Boekenmolen' Paletschool, Wil lem de Zwijgerlaan Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur Uitsluitend voor volwassenen. Dinsdag 14 september: Fancy-fair, waarvoor op zaterdag 11 septem ber door de Hervormde Gerefor meerde Jeugdraad spulletjes bij u zijn opgehaald. Zaïeruag 18 september: Receptie in ,,'t Trelpunt" aan de Arnhemse- weg door het 50-jang Christelijk Gemengd Koor „Kunst Veredelt". Van 15.00 tot 17.00 uur OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw B Hassink, Azunet 17, Leusden-cen trum. tel 43132 (U herinnert zich op 22 augustus nam mevrouw Deenik af scheid van de Oppascentrale). EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Greetje Grijpma: grote kleur lino's bij Galerie Ina Broerse, Nieuwe Spie- ghelstraat 57, Amsterdam. Tel. 020- 236642. Galerie Ina Broerse is geopend 's maandags van 12.00 tot 18 00 uur, dinsdags tot en met 's zaterdags van 9.30 tot 18.00 uur 's Zondags geslo ten. Tot en met zaterdag 9 oktober ONZE KRANT IS OP ONDERSTAANDE ADRESSEN LOS VERKRIJGBAAR. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W J Schut. Hamersveldseweg 26 Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. Manege en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1. Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323 Leusden-Z^ Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan 9.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 3