Freddy Textor heeft hoge verwachtingen van zijn eetkafé in boerderij Hakhorst „Film, beeld, geluid", „Massamedia" en „Werken met video en dia" DRIE INTERESSANTE CURSUSSEN BIJ LATENT TALENT Laatste mogelijkheid tot inschrijven bEUSDER KRANT - INTERVIEW DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Over enkele weken staat Freddy Textor weer achter de tap. Niet meer die van het Soetterreinkafé van het Tropen instituut in Amsterdam, maar m Leusden. Vanaf medio okto ber is het eetkafé Hakhorst" Freddy's territoir. Anders ge zegd: plan K-3 is gerealiseerd. Freddy T;.xtor wordt de uitba ter van Hakhorst", één van de drie door de gemeente verbouw de boerderijen, waarvan de ople vering volgende maand gaat plaatsvinden. Het fraaie pand aan de Wetering 25a, waarvan de be stemming in de officiële stukken altijd ..bistro" genoemd werd, wordt door Textor zelf liever aangeduid als eetkafé" Meer dan een nuance-verschil, vindt hij ..Bij een bistro ligt de na druk op eten. Dat is in Hakhorst niet alleen de bedoeling. Buurt bewoners en andere Leusdena- ren moeten elkaar kunnen ont moeten Een kafé dus, maar waar je ook kunt eten De keuken is dan wat uitgebreider dan in de meeste kafé's Dus niet alleen biefstukken en uitsmijters, maar een kaart met een gerecht of tien. Er komt een grill Afhanke lijk van het seizoen wordt de kaart vastgesteld. Om een indruk *te geven, forel zul je er af en toe ook op tegen komen", aldus Tex tor. De inrichting van Hakhorst is dan ook meer die van een kafé dan van een bistro De tapkast, waar Grolsch uit de kranen komt, is laag. Er staat een leestafel vlak bij in de buurt. Wanneer er genoeg geld voor is, komt er een biljart, terwijl de omvang van de hoeveelheid planten ook van het beschikbare budget af hankelijk is. De tafels en stoe len is Textor nog bij elkaar aan het zoeken. Met belangstelling snuffelt hij in oude café-boedels. En omdat een open haard waar schijnlijk wel te kostbaar zal blijken, zal de warmte van een grote potkachel moeten komen GEACHEVEERD BRUIN Een bruin kafé gecreëerd dus? Freddy Textor ..Bruinachtig, ja. Maar toch iets geacheveerder, iets mooier. Hoewel dat natuur lijk ook een kwestie van persoon lijke smaak is De filosofie is in ieder geval bruin: één man moet met één glaasje bier een avond aan een tafeltje kunnen zitten Daar hebben we de ruimte voor: vijftien tafels met telkens vier stoelen Aan de bar zijn dan nog eens zo'n 25 plaatsen te vinden" Een gedeelte van de ruimte van Hakhorst ligt iets hoger dan de rest. Dat biedt de mogelijk heid om de stoelen en tafels aan de kant te schuiven en er leven de muziek op te laten treden. Maar daar heeft Freddy Textor nog geen concrete plannen voor Wel voor de bij het kafé horende zolder. Textor. ,,Dat wordt een galerie. Het eerste jaar wil ik vooral moderne grafiek laten zien. Ik open de galerie met een expositie van Mette Koorn- stra. Er is ook ruimte voor het werk van Leusdenaren. maar daai wil ik me eigenlijk niet speci fiek op richten" K-3 We hebben inmiddels twee K's van het K-3 plan. dat in de inlei ding vermeld werd gehad De K van Kafé en de K van de Kunst. Waarmee de codenaam al gelijk een stuk vriendelijker overkomt. Freddy: ,,Toen ik hier vier jaar geleden kwam wonen, waren er nog geen plannen voor de boer derijen. Ik heb toen het K-3 plan opgesteld Daarin gaf ik Hak horst de funktie van een kafé, met ruimte voor kunst en ruim te voor kursussen (de derde K). Die plannen van toen lijken eigen lijk heel veel op wat Hakhorst nu aan het worden is Dat plan heb ik indertijd bij burgemeester en wethouders in gediend Toen de werkgroep ,.Oude Boerderijen" werd in gesteld, kwam het plan daar te recht. Die mensen zagen K-3 ook wel zitten en hebben het overge nomen. Toen lag de zaak eigenlijk verder open Op het moment dat er iemand voor de Hakhorst gezocht moest worden, heeft men mij gevraagd. Ik neem aan, om dat het idee in feite van mij kwam", aldus Freddy Textor TROPENINSTITUUT De adspirant-herbergier kwam temeer in aanmerking, omdat hij ook in het bezit is van de vereiste horeca-papieren. De diploma's, gehaald op een mo ment dat Textor dacht ,,je kan nooit weten", hadden hem ook al een plaats bezorgd achter de bar van het Soeterreinkafé van het Tropeninstituut in Amster dam. Vele jaren eerder was hij daar in dienst getreden als ad- junkt-secretaris. Het perso neelsblad van het Tropeninsti tuut, dat hem bij zijn afscheid interviewde, noemt zijn loopbaan ..de meest merkwaardige van het instituut' Aan zijn „tropen"- jaren gaat nog enige tijd als me dewerker van een verzekerings maatschappij vooraf. Voor hij zich in het zakenwezen stortte, bezocht de in 1937 in Palem- bang geboren Freddie Textor het Montessori-lyceum in Over- veen. Uiteindelijk is het dan toch de horeca geworden. Maar niet van dat hele nette Freddy Tex tor- ..We gaan niet werken met een strak professionele bedie ning. Er komen geen echte obers. Ik denk aan een paar werkstuden ten. In totaal zal er werk zijn voor zo n vier a vijf mensen Daaronder bevindt zich dan ook een professionele kok-bedrijfs leider". BEGRIP Over de samenwerking met de gemeente, die voor de verbou wing van Hakhorst heeft gezorgd, is Freddy Textor best te spre ken: ,,De samenwerking is prima verlopen. De gemeente is me zeer ter wille geweest Ik heb bij de betrokken mensen veel begrip ontmoet voor mijn plannen" Met de stichting SOCCLE heeft de heer Textor nauwelijks iets te maken ,,Ik huur de boerderij van de gemeente. De pacht is ge koppeld aan de omzet. De naast Hakhorst gelegen schuur wordt wel beheerd door SOCCLE. Daar voor verzorg ik de koffie en an dere zaken als dat nodig is' Wanneer het eetkafé precies opengaat is nog niet duidelijk. De oplevering vindt, zoals het er nu naar uitziet, op 1 oktober aanstaande plaats Textor heeft dan nog enkele weken nodig om de inrichting af te werken. De opening zal dus plaatsvinden in de tweede helft van oktober. De vijf tiende is de streefdatum Hak horst zal dagelijks geopend zijn vanaf ongeveer vijf uur 's mid dags Van zijn eetkafé heeft Textor grote verwachtingen. .,lk zie in derdaad grote toekomstmogelijk heden. Er is behoefte aan zoiets in Leusden. Niet alleen commer cieel, bedoel ik Ja, wanneer straks 't Ros Beyaart weer open gaat, is er concurrentie. Maar dat lijkt me helemaal niet erg. Kan zelfs stimulerend werken" aldus herbergier Freddy Textor LEUSDEN - Deze keer het zoek licht op drie interessante onder werpen in het projekt Latent Talent, die grote belangstelling verdienen. Te weten: „Film= beeld geluid", te geven door de heer A. C. Hoog endam. „Massamedia" door de heer L. Bakker, en „werken met video en dia" door de heer H. C. van Heest. „'t Hangt grotendeels van de groep af, die de kursus wil volgen", zegt de heer Hoogendam, „wat er aan de orde zal komen, 't Hangt er ook van af hoe de groep op mij zal reageren. Zijn er veel beginners bij, dan zal ik technisch gegevens over de filmkamera's verstrekken. Ver tellen hoé beelden worden opgete kend. Waarom het ene formaat films er uit is geschoten, en dergelijke. Ik zal wat technische informatie geven over het geluid. Bij films is er een diskrete verbinding tussen beeld en geluid. Ik zal er wat spelletjes tussen dóór vlechten: Beeld met gebaren, een arbeidershuis, een flatgebouw, een bungalow uit. Naar de eisen, die de groep me stelt, zal ik me beperken. Ik wil met de eenvoudige apparatuur, waarover de mensen beschikken, aan de gang gaan. Ik wil proberen de kursus, die zes avonden duurt, af te ronden met een zelfgemaakt filmpje mèt beeld en geluid. Ik wil aan wijzingen geven, zodat eenzelfde vakantiefilmpje, waarmee de mensen een filmavondje or ganiseren voor vrienden en familie, interessanter wordt. Omdat de filmmaker kritischer tegenover zijn eigen beelden is gaan staan. Een fil mer wil over het algemeen alles zelf doen maar ik wil 'm zeggen: geef de camera es aan je vrouw. Laat je oud ste zoon een geluidsbandje - De heer L. Bakker opnemen, in de huiselijke kring kun je best de taken verdelen- je maakt er de filmen levendiger door. Met z'n allen kun je de film bijvoorbeeld ook in elkaar plakken. Filmen is teamwork. Filmen is springen in tijd en ruimte. Filmen is niet aan tijd en ruimte gebonden. Allerlei trucjes kun je leren Mijn hoofddoel is nu te laten zien dat je met eenvoudige middelen aardig resultaten kunt krijgen .mits je kritisch bent". De heer Hoogendam is projektof- ficier bij de luchtmacht voor audio visuele techniek. Hij is doende met projekt ontwikkeling en is de laatste tijd vooral betrokken bij het filmen met 16 millimeter. MASSAMEDIA De heer L. Bakker is sociaal psycholoog, en stafdocent aan een Sociale Akademie. „Ik geef er massa-communicatie en diskussie- techniek", stelt hij. „Aan de Filma- kademie geef ik een film- pedagogische leergang voor mensen, die niet zelf filmer zijn, maar die professioneel met mensen omgaan, en die een audio-visuele kursus volgen om met amateur- apparatuur om te gaan". De eerste avond voor „Latent Ta lent" zal wat aan de thematische kant zijn. „Mijn deel is", aldus de heer Bak ker, „om de mensen ten aanzien van radio en televisie wat minder con sumptief te laten zijn. Aan de borrel tafel komt men alleen tot de uit spraak: ,,'t Was weer niks gister avond". En men is een uur later ver geten wat er op de televisie te zien was. Ik wil de mensen kritischer maken ten aanzien van de massamedia Wat hebben die voor funktie, bij sport en amusementsprogramma's bij voorbeeld Maar ook met betrekking tot de aktualiteiten. De eerste avond willen we ons be zighouden met de vragen: Wat is de massa? Wat is de massa communicatie, en wat beoogt deze? De tweede avond wil ik analyses gaan bedrijven van een aantal tele visieprogramma's, zoals de aktuali- teitenrubrieken, de sportprogram ma's. Ik wil kanttekeningen plaatsen bij het programma-aanbod: wie rea liseert zich hoe dat bewust in een bepaalde vorm wordt gegoten? Con troversiële zaken behandelt men op de televisie laat in de avond! Wat betekent het, dat bij de tele visiequizzen, een aantal mensen niet zo'n groot mogelijk aantal goe deren naar huis gaan? Een enkele omroep haalt voorbeelden van mis koop naar voren met een ombudsman en Koning Klant. Maar aan de werkelijke problematiek doet men niets. Je moet als luisteraar par tij zijn. Je moet je zelf afvragen in hoeverre je jezelf door de massame dia laat beïnvloeden. Ook het journaal zal door mij onder de loupe worden genomen. De heer A C Hoogendam De avond tevoren krijgen de mensen een verbod om naar het journaal te kijken. Ze moeten dan vanuit de dagbladpers het journaal zelf probe ren samen te stellen. Ze zullen zich dan ogenblikkelijk realiseren hoe subjektief alle beelden zijn. Reeds op de basisscholen zou men de kinderen moeten gaan begeleiden bij hun keuze der technische pro gramma's. Ik verwacht op deze kursus een groot aantal mensen, die de be doeling hebben om wat meer te weten te komen over de funkties van de massamedia". DIA'S EN VIDEO De heer Henk van Heest zal het werken met dia's en het medium video behandelen Hij wil aantonen hoe de avondjes met het vertonen van vakantiedia's interessanter kunnen worden. De kursisten kunnen hun eigen dia's meenemen, om daarvan met het geluid, dat de heer Van Heest meebrengt, een aar dig geheel te maken! Boeiend voor de vrienden, aan wie de dia's getoond worden. Dia's kunnen op eenvoudige wijze met een muziekje en geluiden ge- kombineerd worden, zodat er een aardig verhaaltje ontstaat. De heer Van Heest is van plan om met een aantal mensen uit de kursus een groepje samen te stellen, die voor het 1200 jarig bestaan van Leusden, een dia-serie gaat samen stellen. Wat de video betreft wil hij de mensen bekend maken met de appa ratuur. Hij wil het mediumvideo be kijken, en de kursisten laten zien hoe zij zelf op video overkomen. Hij wil de kursisten zelf opnamen laten ma- kern Als je zelf opnamen gaat maken, ga je daarna bewuster letten op de vormgeving, die door een an dere camera-man wordt gereali seerd. Dan ga je zélf heel anders naar de televisie-opnamen kijken. In plaats van het feit, datje de televisie consumptief ondergaat, ga je er zelf kritisch mee aan de gang. - De heer H.C. van Leest. Er zijn verschillende videosyste men. Er zijn verschillende beeldbe- nadenngen. Je kunt van verschillende punten uit opnemen. Je kunt met vogelperspektief, kik- kerperspektief, close-ups Al deze mogelijkheden hebben hun eigen uitwerking op de kijker. „De mens kijkt", zegt de heer Van Heest, maar hij ziet niet. De mens hoort, maar hij luistert niet. En daar wil ik aan sleutelen". De heer Van Heest is free-lance scenarioschrijver en regisseur van audio-visuele presentaties. Hij werkt hoofdzakelijk voor het be drijfsleven. Alle drie heren beogen hetzelfde: zij willen informatie vertalen in beeld en geluid, zowel in video, films als dia's, en ze hopen dat ze daardoor de mensen kunnen doen zien en luisteren. Tot 20 september kunt u zich op geven voor deze boeiende kursussen. Anco Mali LEUSDEN - Haast U! Nog maar en kele dagen, en dan sluit de termijn voor inschrijving voor één of meer van de 62 cursussen dit najaar in Leusden. Tot op heden blijkt het aan tal belangstellenden groot en gespreid over het gehele aangeboden cursus pakket. Er zijn onderwerpen die al overtekend dreigen te raken, en waar van overwogen zal worden ze in het voorjaar te herhalen. Er zijn ook on derwerpen, waarvoor tot dusver de kritieke minimumgrens nog niet ge haald is. Het doorgaan van dergelijke cursussen kan afhangen van één in schrijving. Die van U? Of van iemand in uw omgeving? Handel snel. Laat uzelf, de docent en de organisatoren niet langer in on zekerheid Als U uiterlijk maandag stort bij de RABO-bank in Leusden kunt u er op rekenen dat uw aanmel ding tijdig bij de werkgroep Latent Talent binnen is Wees volledig met uw inschrijving! Vergeet niet uw naam, adres en de be treffende cursusnummers te vermel den! De administratie zit nu al met enkele puzzels, moeilijk te achterha len totaal-bedragen van mensen die niet om nadere informatie gevraagd kunnen worden (geen adres.en dus ook niet verwittigd kunnen worden als de cursus in een andere lokaliteit zal plaatsvinden of geannuleerd wordt' Bent U de 250e, de 500e of de 750e ingeschrevene? Dan volgt u een cur sus naar keuze voor niets! Voor nadere informatie over het cursusprogram kunt u contact opne men met één van de onderstaande contactpersonen: Mevrouw J. A. M. Schouten, tel.: 03425-1481; Mevrouw J. Bakker, tel. 033-42237; D. A van den Wall Bake, tel.: 033-41580.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 10