aletschool kreeg geschilderde andkaart op schoolplein Vooral veel jeugd op Open Dag brandweer Feestelijk jubileum HANS GEVESTIGD IN „PALETSCHOOL" IMEUR VOOR LEUSDEN/ZUID DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 11 EUSDEN/ZU1D - Een belangrijke Ipaal in de geschiedenis van de iotheek van Leusden-Zuid, genaamd Boekenmolen", werd bereikt op nsdag 8 september om 20.00 uur. selekt gezelschap, geïnteresseerd iet bibliotheekwezen, kwam bijeen de heropening van ,,De Boeken- en" met enige plechtigheid te vie- e heer J A ter Maten, voorzitter- het bestuur van De Boekenmolen" d een bijzonder heldere speech de ontwikkeling van het biblio- ikgebeuren in Leusden-Zuid. Hij verheugd, dat men in zo grote ge- naar de Paletschool aan de Wil de Zwijgerlaan had willen komen, ,De Boekenmolen" heropend waar de bibliotheek thans gevestigd is. De Wethouder van Onderwijs der Ge meente Leusden, de direkteur van het Provinciaal Bibliotheekwezen te U- trecht, de ravonchef, een afgevaardigde van het Nederlands Bibliotheek- en Lektuur Centrum in Den Haag, verte genwoordigers van de bibliotheken in Leusden-ceritrum en Achterveld, de groep vrijwilligsters van Leusden- Zuid, een oud-bestuurslid, en de vier bibliothecaressen van Leusden (één full-time en drie part-time) bevonden zich allen onder het gehoor van de heer Ter Maten. De heer Ter Maten achtte het te recht zéér juist om bij de heropening van ,,De Boekenmolen" er rekenschap van te geven waar men vandaan kwam, waar men momenteel was, en waar men naar toeging De bibliotheek voor de bevolking in Leusden-Zuid is sinds het jaar 1905 werkzaam Mejuffrouw A. de Beaufort van ,,De Boom" en mevrouw Roëll- de Beaufort van ..Groot Schutterhoef" hebben sinds de oprichting van de bi bliotheek veel gedaan voor wat men toen noemde. de verheffing van het volk' De bibliotheek was open op de vrij dagavond, en vrijwillige medewerk sters verzorgden de uitlening met gro te inzet en enthousiasme. In 1965 ging men ook op de donderdagmiddagen boe ken uitlenen. verzicht van de bibliotheekruimte in de Paletschool. Wij zijn alle vrijwillige mede werksters bijzonder veel dank ver schuldigd. Zonder iemand tekort te doen. wil ik de persoon van mevrouw Commij.s hiervoor in het zonnetje zet ten", aldus de heer Ter Maten Van 1951 tot 1970 was de bibliotheek letterlijk onder de pannen gevestigd aan de Ooievaarshorsterweg. Het boe kenbestand werd van lieverlee uitge breid. Nadat de gemeente met een be scheiden subsidie de bibliotheek tege moet was gekomen, ging de uitbrei ding wat sneller in zijn werk Door het betalen van leesgelden heeft de bevolking van Leusden-Zuid het eigen boekenbestand grotendeels zelf gefi nancierd NIEUWE BEHOEFTEN Bij de uitbreiding van Leusden ont stonden er nieuwe behoeften. In 1971 gingen de besturen van de drie in Leusden funktionerende bibliotheken (Achterveld, Leusden-centrum en Leusden-Zuid) om de tafel zitten om een nieuw beleid uit te stippelen Dat was niet gemakkelijk ieder had zijn eigen achtergronden en zijn eigen idee- en. De heer Kemmen van de Provin ciale Bibliotheek in Utrecht, en later mevrouw Hazelhof, de rayonchef, zorg den voor een intensieve begeleiding Zo kwam men tot De Stichting Fede ratieve Boekenvoorziening Leusden". De heer Ter Maten onderstreepte, dat hij het vertrouwen had, dat er een nieuwe en goede vorm van samenwer king zal groeien Mevrouw L. Ram staat vanaf 9 september de vrijwilligsters in Leusden-Zuid ter zijde. Mevrouw Van Aken zal vanaf 1 oktober in ,,De Boekenmolen" aanwezig zijn om de vrijwilligsters ter zijde te staan en de bibliotheektechnische kant ter hand te nemen. Het noodlokaal van ,,De Pa letschool" zal slechts één jaar ge bruikt kunnen worden. Dan zijn de vijf jaar van zijn bestaansrecht ter plaat se verstreken Als bestuur van een volksbiblio theek", aldus de heer Ter Maten, ,,word je geconfronteerd met veel voor schriften van overheidswege. Dit eist een voortdurend afwegen. Wij willen de bestuurlijke verhoudingen toch steeds tot hun recht doen komen. Er gens in het midden moet je elkaar vinden De goede regeling zal stellig tot stand komen. Onze heropening is een voorafscha duwing van de aanstaande opening van bibliotheek Nieuw Langenbeek" als hoofdbibliotheek van Leusden Als Ach terveld, Leusden-Zuid èn Leusden- centrum goed funktioneren, dan heb ben wij een prachtige bibliotheek in Leusden. De bestaande bibliotheek voorzieningen zijn alle in het geheel opgenomen en krijgen subsidie van de overheid. Als er geen subsidie was verkregen van de gemeente Leusden, was het be staande bibliotheekwerk in de kou blij ven staan. De gemeente erkende de historische achtergronden van de drie bestaande bibliotheken. Eén van de resultaten van de toewijding van de financiële subsidie is de aanschaf van dit lokaal, waarmee we erg blij zijn. Voorop heeft bij ons steeds gestaan, dat wij de bibliotheekvoorziening in Leusden-Zuid gewaarborgd wilden zien. ONTSPANNING Wij richten ons op ontspanningslek- tuur voor volwassenen. Voor de jeugd hebben wij ook aanschaffingen gedaan om de wensen van de middelbare scho lieren tegemoet te komen. We hebben in het geheel 4.000 boeken, waarvan er nog 500 in IJsselstein staan Bi bliotheekgebruikers van Leusden-Zuid kunnen ook in centrum en in Achter veld terecht Namens de gemeente sprak de heer Van Woudenberg een kort woord. Hij noemde de bibliotheek ,,De Boeken molen" één van de steunpilaren van' de gemeente. De heer Kemmen, de direkteur van het Provinciaal Bibliotheekwezen in Utrecht, haalde herinneringen op uit de geschiedenis van ,,De Boekenmo len" en de twee andere Leusdense bi bliotheken Achterveld vond hij altijd wat ver. Hij had waarderende woorden voor de wijze waarop de bestaande bibliotheekbesturen de vernieuwing hadden weten op te pakken. ,,Het is een unieke situatie met de Federatie", zo zei hij, ..Vanuit IJsselstein hadden wij allerlei plaatselijke situaties niet kun nen bekijken. Een plaatselijk bestuur kan de kwestie van huisvesting het best beoordelen, en kent ook de plaat selijke behoeften het best. Vrijwillige medewerksters zijn onmisbaar, je hebt bekende gezichten, 't Is ook minder kostbaar We zijn erg blij, dat we dit beleid hebben verdedigd tegen techno- kratische machten. Dit is voor ,,De Boekenmolen" het zoveelste lokaal Ook nu weer moeten we aan een voortijdig einde denken. Maar ik kan me niet voorstellen dat het gemeentebestuur een bibliotheek qua huisvesting achteruit zal doen gaan". De rayonchef mevrouw Wolvenberg, wie het speet dat haar bloemen niet waren gearriveerd, konstateerde la chend dat Jan Wolkers en de strip boeken óók in ,,De Boekenmolen" wa ren opgenomen. .Mocht de poster, die de heer Kemmen heeft aangeboden, wat te ondeugend zijn, wacht u dan maar een paar jaar, en ook deze pos ter zal inLeusden-Zuid geaksepteerd worden. De plaatselijke bevolking kan de inbreng in de bibliotheek bepa len, in goede relatie met de bestuur lijke wil". Tenslotte sprak de heer Groenman namens de Federatie, en zei dat hij tot een stukje zelfinzicht was gekomen. Hij had altijd gedacht, dat het niet mogelijk was om ellenlange gesprek ken te wijden aan het uitlenen van boeken Maar hij wist nu wel beter Het professionaliseren van een bi bliotheek geeft spanningen, aldus de heer Groenman. ,,maar onze verhou dingen blijven goed gelukkig. Ik ben daarom zeer blij met de wijze, waarop de nieuwe bibliotheek is opgezet" Onder het nuttigen van een door één der vrijwillige medewerksters ge bakken allersmakelijkst soesje, een kopje koffie drinkend en aan een glaas je nippend, bleef het gezelschap nog geruime tijd bijeen. tat man en macht wordt er aan Nederland gewerkt. r en- rmijn meer in aan- preid rsus- ie a n het on- r de t ge- ïn- EUSDEN - Mevrouw A. Fraiquin !ft in Leusden-zuid het eerste lu- ke initiatief op haar naam staan, iwel de inplanting van Leusden-zuid zijn mag en de inwoners van Leus zuid daar beslist met veel genoe- naar kijken, is er qua aankleding straat en plein weinig of eigenlijk ts in dit dorpsdeel te beleven, 't Is imaal nogal netjes en daardoor mis- ilen wat saai van opzet. )ie grote grauw betegelde speel- ats voor de basisschool ,,'t Palet" de Willem de Zwijgerlaan had al ger de aandacht van mevrou Frai- n getrokken. Ze kijkt vanuit haar winters, wanneer de groen- irziening is uitgevallen, pal op dat notone tegelplein! Ie wist, dat er een plan bestond om nlderkundig met die tegelmassa iets doen, en ze rustte niet eerder dan ze dat plan in handen kreeg. Ze ple ermee naar de leerkrachten de Paletschool en die vonden het de landkaart van Nederland op schoolplein, dat gaf onverwachte lagogische, geografische mogelijk- len De gemeente Leusden was even- is enthousiast en verleende haar stemming Begin augustus was de 'gunning er. Toen kon de grote hoeveelheid verf steld worden- betonverf in tien kleu- De heer Buitendorp zette zich in De meesterschilder geeft aanwijzingen. om het schoolplein op te meten en het geheel in kaart te brengen Mevrouw Keyzer berekende de vierkante me ters van alle provincies om aan de weet te komen hoeveel verf er moest worden besteld. En zo kwam die primeur in de pro vincie Utrecht tot stand, en één van de weinig bestaande pleinen-met-land- kaart in Nederland alle provincies, kompleet met de eilanden, in vro- lie kleuren op het schoolplein van ocent on- mel- atent ving! e be- mel- met ïrha- i die dus n als liteit ordt! 750e cur- het pne- ande tel.: tel. lake, de Paletschool. Vrijdag 10 september veegde een zestal moeders en vaders het school plein schoon De weergoden waren het ludieke festijn in Leusden-zuid niet erg gunstig gestemd. Herhaalde lijk stond men op het punt het gehele gebeuren vanwege de regen een week uit te stellen. Maar de leerkrachten waren er zo in, dat ze van uitstel niet wilden horen! Vrijdagmiddag te kenden ze ondanks de regen reeds een gedeelte van de provincies uit. Zaterdagochtend 11 september was iedereen in de vroege ochtend (half zeven!) aanwezig en kon het werk onder leidinj? van het opperhoofd" de heer Fraiquin. een aanvang ne men. Drie moeders, twee vaders, bijna alle leerkrachten, inklusief de heer Van Aken, togen aan het verven. De provincie Utrecht werd het paarse hart van Nederland. Er was een gro te saamhorigheid onder de schilders en schilderessen en 's middags om 2 uur stond Nederland ludiek op het schoolplein van de Paletschool, mét provinciegrenzen, landsgrenzen, rivie ren en eilanden. Maar toen begon het ook onverbiddelijk te regenen en de plaatsen en de Friese meren konden er niet meer op worden aangebracht Een lid van de oudercommissie had koffie gezet en 's middags om 2 uur werd er een fles champagne*gedron ken. Voldaan, hoewel met pijnlijke ruggen, toog het grootste deel der schil derende Leusdenaren naar huis. Maar sommigen bleven om de wacht te hou den en de verf te beschermen en de gelegenheid te geven om te drogen. De heer Van Aken was de laatste be waker, die om half acht 's avonds de zaak afsloot Er was uiteraard veel belang stelling van de zijde der kinderen. Iedereen had aardig respect voor het werk en ging er niet expres es even oplopen Dat het schoolplein danig is opge vrolijkt en tot spelletje noodt, bleek zondag 12 september al. toen je kin deren op rolschaatsen de landsgrenzen zag volgen, en op de fiets de Neder landse kontoeren zag afleggen. Spelen derwijs komen ze op die manier aan de weet welke provincies aan Duitsland, en welke aan België grenzen: Behalve de plaatsen en de Friese me ren komt er volgende week nog een zonnewijzer bij, zodat de kinderen ook de windstreken vóór zich zullen zien En dan is de kaart van Nederland kompleet, en is er een vrolijk, kleurig speelterrein aanwezig, waarvan iets blijs uitstraalt ook al is de hemel grauw en regent het De kinderen gaan met de zonnewijzer de school in en uit! Hulde aan alle medewerksters en medewerkers! Kinderen in aktie op de Open Dag van de brandweer. - Beeld van de wedstrijden voor de leerlingen van Don Bosco, foto: P. L. Panne- keet. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag, 11 september hield de Leusdense Vrij willige Brandweer in het kader van Na tionale Brandweerdag open huis. In de Brandweerkazerne aan de Zwarteweg stond op tien uur 's ochtens al.een aantal jongens te popelen om de kazerne wat nader te inspecteren. Hoewel er de hele dag belangstellenden een kijkje kwamen nemen, was er vooral 's mor gens buiten verwachting veel publiek gekomen. Van de kant van het brand weercorps zelf waren genoeg vrijwilli gers aanwezig die maar al te graag bereid waren tekst en uitleg te geven op vragen die vooral rezen omtrent de be diening van de vier brandweerauto's. In een mum van tijd had de schooljeugd ontdekt waar de sirene zat, hetgeen misschien niet geheel tot genoegen van de omwonenden zal zijn geweest. Grote belangstelling bestond ook voor de voorlichtingsfilm over brandpreventie. Voor de jeugd bestond de grootste at tractie van de dag uit het eigenhandig blussen van een in brand gestoken au towrak. De volwassenen konden zowel kennis nemen van de verschillende soorten brandblusmiddelen als van de literatuur die op de informatietafels uit gestald lag, Het uit 37 vrijwilligers be staand brandweercorps was erg tevreden over de grote belangstelling die voor hun werk bleek te bestaanEen volgende open dag bij de brandweer zal zeker in het verschiet liggen. Na een aanvankelijk wat zielig straaltje, toch een vrolijke spuit uiteindelijk. LEUSDEN/ZUID - De heer Heeren, direkteur van Don Bosco vierde afge lopen week zijn 25-jarig jubileum. Uiteraard werd de jubilaris in de bloemen en de geschenken gezet. Hierbij enkele foto's van dit feestelijke gebeuren. foto: P. L. Pannekeet.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11