Aansluiting Rijksweg 28 via e Noorderrandweg in 1981? Openbaar (bus-)vervoer: geen hogere frekwenties Muziekschool Leusden gaat gemeente veel geld kosten Meer belasting betalen Leusder zwembad wordt voorlopig gerepareerd Brandweer: nog dit jaar stil alarm Gewest Eemland Nog geen oplossing voor soc. cultureel centrum in Leusden/Z. Vrije busbaan te dure zaak? LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 CULTUREEL OPENBAAR VERVOER baar vervoer door een provin ciale werkgroep worden uitge bracht. In deze werkgroep is ook de gemeente Leusden vertegen woordigd. „Ook in 1977 zijn we van plan met klem te blijven aandringen op een verbetering van het open baar vervoer tussen Leusden en Amersfoort. Wij zullen hiertoe de ontwikkeling op rijksniveau nauwlettend volgen." zo besluiten b en w. het hoofdstuk: „open baar vervoer" van de aanbie dingsbrief. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het tarief voor de onroerend eoedbelasting zal voor 1977 op een bedrag komen van f.20,87 per m wat betekent, dat per woning gemiddeld een bedrag van f.275,44 zal worden geheven. Indien de raad hiermee akkoord gaat. De f.20,87 per m2 is gesplitst in f.9,27 voor de gebruikers en voor de eigenaren een bedrag van f.11,60. De reinigingsrechten gaan per ingang van 1977 ook omhoog als de raad akkoord gaat. In 1976 was het bedrag voor het ophalen van het huisvuil f.58,00 per jaar, in 1977 zal dat dan f.62,00 per jaar worden Nog steeds niet kostendekkend, want de werkelijke kosten voor het ophalen van het huisvuil bedragen f.69,12 per aansluiting De hondenbelasting, in 1976 nog f.40,00 per hond per jaar, zal in 1977 met een tientje worden verhoogd, f.50,00. Demonstratie brandbestrijding op scholen. (Van de redaktie) LEUSDEN - De meningen van minister Westerterp over het openbaar vervoer vinden ook hun neerslag in de Leusdense situ atie. Het gemeentebestuur van Leusden is teleurgesteld over het tot nu toe bereikte resultaat: ,,Met enige teleurstelling hebben wij moeten konstateren dat - on danks de inspanningen van zowel de gemeente Leusden, het tot op dit moment niet is gelukt de ver binding via het openbaar vervoer tussen Leusden en Amersfoort te intensiveren." Het gemeentebestuur streefde er in eerste instantie naar om de frekwentie tussen Leusden/Cen trum en Amersfoort te verhogen en dan vooral in de avonduren en gedurende het weekend. Een voorstel hiertoe van de VAD, gesteund door provincie en ge meente, is door het rijk op fi nanciële gronden afgewezen. Na overleg met de rijks-hoofdin specteur is besloten deze aan vraag voor 1977 toch te herstel len. Binnenkort zal de nota open- (Van de redaktie) (van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Het gemeentebe stuur heeft nog geen oplossing voor een sociaal-cultureel centrum in Leusden- Zuid. „Ondanks alle inspanningen zijn we nog steeds niet geslaagd wat meer vooruitgang te krijgen tot het sticnten van een sociaal-cultureel centrum in Leusden-Zuid. De aard van de proble men ligt hierbij voornamelijk op het vlak van de grondwerving voor dit doel". Het college hoopt in 1977 de plan nen te kunnen afronden, zodat in 1978 met de bouw kan worden gestart. Ook van de zijde van G.S. is aangedrongen op een spoedige realisering v»n dit plan. „Maar," aldus de heer van der Post, „zonder grond begin je weinig. Onze voorkeur blijft uitgaan naar de plaats aan de Roovan Aldewereltlaan". Voor de bibliotheek van Leusden/ Zuid zal in 1977 een meer permanende huisvestingsmogelijkheid gevonden moeten worden, aangezien het huidige onderkomen in een vrijgekomen school lokaal aan de Willem de Zwijgerlaan slechts een zeer tijdelijk karakter heeft. LEUSDEN - Ontstond er nog niet zo lang geleden een paniek-situatie in de Leusder raad in verband met een gesignaleerd lek in het Leusder zwembad, waardoor duizenden liters water per dag verloren ging en gedacht moest worden aan een nieuw zwembad, nu liggen de zaken enigszins gunstiger. De werkgroep, die zich met deze problematiek heeft beziggehouden, is tot de konklusie gekomen, dat het bad te re pareren is, door aan de binnenzijde een nieuwe kunststoflaag aan te brengen. Deze laag moet het lekken voorkomen. Dit wordt vijf jaar lang gegarandeerd, maar in de praktijk blijkt, dat het wel langer mee gaat. Burgemeester Van der Post: „Natuurlijk wordt er wel verder gewerkt aan de plannen voor het vernieuwen, vergroten van het zwem bad, maar op korte termijn is dat niet nodig. Wel zal de technische installatie van het bad worden aangepast. Deze installatie was bestemd voor een capaciteit van 75.000 personen, maar aangezien momenteel rond de 160.000 personen een bezoek aan het bad brengen, is aan passing noodzakelijk en kan daarmee vooruit worden gelopen op het nieuwe of vergrote bad." (Van de redaktie) (Van de redaktie) LEUSDEN - Op de zorgenlijst van de gemeente Leusden staat zeer zeker de Stichting Muziekschool Leusden. Deze school heeft onlangs rijkserken ning gekregen, wat betekent, dat de Leusdense muziekschool vanaf 1976 mag rekenen op een rijkssubsidie. Op zichzelf, zo zeggen b. en w. van Leus den, is dat een verheugende ontwikke ling, maar in plaats dat daardoor een wat minder grote druk zal ontstaan op de gemeentelijke geldmiddelen, is het omgekeerde het geval. Aan de toeken ning van de rijkssubsidie is de voor waarde verbonden, dat binnen een aantal jaren door de provincie en de gemeente samen een subsidie moet worden ver strekt, dat het vijfvoud bedraagt van de rijkssubsidie. Daar van de zijde van de provincie nauwelijks enige optrekking van de subsidie aan de muziekschool valt te verwachten, zal - indien aan de voor waarden van de minister van CRM zou worden voldaan - de gemeentelijke sub sidie aan de plaatselijke muziekschool in de komende jaren drastisch moeten worden opgetrokken. „Hoewel wij ons op dit punt nog beraden," zo stelt het college, „willen wij u niet onthouden, dat bij ons college tegen deze ontwikke ling grote bezwaren bestaan." Burgemeester Van der Post, des gevraagd. „Het is inderdaad een on aardig staaltje van bestuur, om een gering offer van het rijk te laten com penseren door de gemeente. Er is een mogelkkheid om geen subsidie-verho ging toe te kennen. Als de rijksoverheid niet bereid is om een redelijke bijdrage te leveren, dan zullen de leerlingen van de muziekschool zelf voor de meer kosten op moeten draaien We beraden ons nog over de mogelijkheden." Voor dit jaar staat de Muziekschool Leusden voor eenbedrag van f 64.485,24 op de begroting Voor 1977 is dat f67.821,50. De school telt ongeveer 600 leerlingen, dat is een subsidiebedrag van ruim f 100,- per leerling. Geen hogere frekwentie van het openbaar (bus-)vervoer tussen Leusden en Amersfoort. De minister wil daar geen geld voor beschikbaar stellen. (Van de redaktie) LEUSDEN - De vrije busbaan van Leusden naar Amersfoort station NS, vorig jaar zo enthou siast aangekondigd, zal een erg dure zaak blijken te zijn Bur gemeester Van der Post was tij dens de maandag gehouden pers conferentie inzake de begroting 1977 niet zo optimistisch meer. Hoewel de desbetreffende werk groep nog haar rapport moet uitbrengen, is wel duidelijk ge worden, dat de aanleg van een dergelijke vrije busbaan een dure zaak dreigt te worden. De vraag is, of dit een haalbare kaart zal zijn, temeer omdat van de zijde van de rijksoverheid de geld kraan voor het openbaar vervoer blijkbaar deels wordt dichtge draaid. In de begroting (aanbie dingsbrief) staat overigens niets te lezen over de ontwikkeling rond de vrije busbaan. Geen nieuws betekent in dit geval zeker niet: goed nieuws wan de redaktie) [LEUSDEN - Het gemeentebestuur van Leusden heeft goede hoop, dat de insluiting van de Noorderrandweg op Rijksweg 28 nu spoedig vastere Tien gaat aannemen. Zij baseert die hoop op de verwachting, dat voor het Inde van 1977 beslist zal worden over een dergelijk voorstel van Rijkswater bat. indien de beslissing positief uitvalt - en dat is de verwachting - dan kan istreeks 1981 een dergelijk, voor Leusden uiterst belangrijke, aansluiting ealiseerd worden. >ze aansluiting van de nog aan te leggen Noorderrandweg op Rijksweg 28 plaats vinden in het kader van de aanleg van de nieuwe Rijksweg 28 tussen mersfoort en Utrecht, waarbij de aansluiting bij de Arnhemseweg (gedeelte- Ijk) zal moeten vervallen. „Ons beleid", zo schrijft het gemeentebestuur, „is r op gericht deze voor Leusden zo belangrijke verbinding met kracht te spleiten. Direkt in relatie met deze aansluiting staat de aanleg van de Noor- jerrandweg tussen de te verlengen Groene Zoom en de Middenweg. „Het ste deel van de Noorderrandweg - tussen Middenweg en Zwarteweg - zaï it jaar wellicht nog niet worden aangelegd. Het gemeentebestuur verwacht bs eind 1977 een desbetreffend voorstel aan de raad te kunnen doen. Wat »l in 1977 reeds gerealiseerd kan worden is de aanleg van het deel Noorder- fendweg tussen de Zwarteweg en de te verlengen Groene Zoom, zodra de or de raad vastgestelde begrotingswijziging door G.S. is goedgekeurd. LEUSDEN - Het gemeentebestuur blijft voorstander van een versterking van de samenwerking binnen het gewest Eemland Ondanks de regeringsplannen inzake de reorganisatie van het binnen lands bestuur, ziet het college voor lopig nog geen verandering plaatsvin den. Het college hoopt, dat de door de raad vastgestelde gemeenschappelijke regeling spoedig de koninklijke goed keuring zal verkrijgen, waardoor het streven van raad en gemeentebestuur nog meer gestalte zal krijgen. Zoals bekend heeft Leusden de voorkeur uit gesproken voor een relatie tussen mid den-Utrecht en Eemland, terwijl de regeringsplannen uitgaan van een bin ding tussen Gooi en Eemland (Van de redaktie) LEUSDEN - Het stil alarm voor de brandweer zal nog dit jaar worden in gevoerd. De sirene zal dan nog slechts worden gebruikt in het geval dat er een storing in het stil-alarm-systeem optreedt. In 1976 zijn - aldus het gemeente bestuur in haar aanbiedingsbrief - weer goede ervaringen opgedaan met de instruktiemiddagen voor het onderwij zend personeel van scholen waarop voorlichting werd gegeven over de brandpreventie. „De brandpreventie en de instruktie daarover achten wij van een zodanig groot belang, dat in 1977 getracht zal worden deze verder uit te breiden." Het gemeentebestuur streeft er naar om tot een regelmatig overleg inzake brandpreventie, ontruiming bij gebou wen bij brand e.d te komen met de direkties en personeel van de in Leus den gevestigde tehuizen en instellingen. Wat betreft het bejaardentehuis 'tHa- mersveld" is dit reeds gerealiseerd. verkeer ?oveel mogelijk buiten de be staande woonwijken te houden. Om de wijkweg Asschatterweg te ontlasten en om het oostelijke deel van Leunden/Centrum (zowel 1 e als 2e fase) beter met openbaar vervoer te kunnen bedienen, acht het college een doortrekking van de Noorderinslag in oostelijke richting, via een (nieuw) brug over het Vallei kanaal van groot belang. In provin ciaal verband verschillen hierover de meningen. Zoals bekend zijn GS tegenstander van een dergelijke doortrekking De openbaar vervoer-bedrijven zijn echter voor stander van doortrekking. Zij staan achter de doelstellingen van het gemeentebestuur. In de loop van 1977 kan worden ver wacht. dat de provincie de gemeente medewerking zal vragen de nodige maatregelen te nemen om het verkeer in het bosgebied drastisch te beperken. Hieraan dient overleg met de aanwo- nenden van de Trèkkerweg vooraf te gaan, aldus het college. Het einde van de Noorderinslag In oostelijke richting. Het gemeentebe stuur streeft naar doortrekking van deze weg over het Vallelkanaal met aansluiting op de Asschatterweg buiten de bebouwde kom, ten be hoeve van het openbaar vervoer en ter ontlasting van de Asschatterweg als wijkweg binnen de bebouwde kom. De Centrumweg zal worden door getrokken volgens het nieuwe tracé, rond het toekomstige hoofdcentrum naar de Noorderinslag ter hoogte van de wijk Rozendaal. „Na realisering van deze wegen zal in en rond Leusden/Centrum een we gennet gekreëerd zijn met een externe ontsluitingsfunktie voor de gehele ge meente en een interne ontsluitingsfunk tie voor Leusden/Centrum,'' stelt het gemeentebestuur met genoegen vast Het ligt eveneens in de bedoeling om in 1977 de Centrumweg door te trekken naar de Noorderinslag (Nieuw tracé rond toekomstige hoofdcentrum). Deze weg is vooral van belang voor de ont sluiting van de tweede fase en zal in eerste instantie dienen om het bouw- De Trekerweg: drastische beper king van het verkeer?

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5