Vertraging in realisering van sportaccommodaties uidelijke scheiding tussen rkeerswegen en woonerven Nieuw scholencomplex voor R.K. en openbaar onderwijs in Achterveld ianleg en exploitatie inhaalbare zaak Subsidie beleid gaat op de helling Vaste Coördinator tussen CML en gemeente Centrale administratie voor soc. cult, centra? IEEN ZWEMBAD VOOR ACHTERVELD EUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN VERKEER (Van de redaktie) LEUSDEN - De plannen met be trekking tot de diverse veldsporten (voetbal, korfbal en hockey) hebben enige vertraging ondergaan. Dit schrijft het college in de aanbiedingsbrief be groting 1977. Die vertraging had ver schillende (niet nader genoemde) oor zaken. De totstandkoming van een aantal sportvoorzieningen ten noorden van het plan ,,De Wetering" zal eerst mo gelijk zijn op het moment, dat de be stemmingsplanprocedure in een ver gevorderd stadium verkeert. Dit be tekent, aldus het gemeentebestuur, dat de goedkeuring van het door de raad beschikbare krediet voor de aanleg van twee hockeyvelden (waarvan één in grasvlies) afhankelijk is van de af wikkeling van deze procedure. IJSBAAN De tijdelijke ijsbaan aandeNoorder- SPORT inslag zal dit jaar nog gebruikt kunnen worden. Voor 1977 zal naar een defini tieve ijsbaan gewerkt moeten worden. De raad kan dan ook in dat jaar een desbetreffend voorstel verwachten. Zo als bekend zal deze definitieve natuur- ïjsbaan worden opgenomen in het sport complex Burg Buiningpark. Nog in 1976 zullen de plannen voor een sporthal (in het hoofdcentrum) door verschillende raadscommissies be sproken kunnen worden. SPORT WORDT TE DUUR De sport in de gemeente Leusden wordt te duur. Die konklusie trok het gemeentebestuur in de aanbiedings brief. ..Wij hebben met bezorgdheid vastgesteld, dat uit de desbetreffende investeringen voortvloeiende jaarlijkse exploitatie-lasten een steeds zwaarde re belasting gaan betekenen voor het gemeentelijke budget." Het gemeentebestuur, dat toch al rekening dient te houden met een be grotingstekort en een voor de komende jaren lager wordende uitkering onge woon bevolkingsverloop, is van mening, dat er daarom rekening mee moet worden gehouden, dat de beschikbare (geld-)middelen zo billijk mogelijk ver deeld moet worden Het college over weegt verschillende maatregelen om het bedrag, dat voor sport wordt uit gegeven, net onevenwichtig groot te laten worden ten opzichte van de an dere algemene voorzieningen Het gemeentebestuur wil daarom overleg gaan plegen met de Sport stichting om te bekijken in hoeverre de tarieven en de wijze van gebruik van de diverse sportaccommodaties eventueel bijgesteld dienen te worden. Verder vindt het college, dat een na dere bezinning nodig is ten aanzien van de vraag, welk deel van de kosten van gebouwen op sportterreinen met gemeenschapsgelden en welk deel door de (toekomstige) gebruikers zelf dient te worden gefinancierd Met name denkt het college hierbij aan het onderscheid tussen kleedruimten en clubgebouwen. (Van de redaktie) LEUSDEN - ,,De bijdrage die het Comité Milieuzorg Leusden middels zijn werk- en aspektgroepen levertaan de betrokkenheid van de bevolking bij het woon- en leefmilieu in onze ge meente. is positief te noemenaldus het college van b. en w in haar aan biedingsbrief bij de begroting 1977. ..Tegelijkertijd betekenen de aktivi- teiten van het CML een met te onder schatten vermeerdering van werk zaamheden voor bestuurders en ambte lijk apparaat. Voor de hieruit voort vloeiende problemen menen wij een oplossing te hebben gevonden door één van onze medewerkers te belasten met het koördineren van de kontakten tussen CML en gemeentebestuur. Wij verwachten dat hiermee een situatie is geschapen, die een goede weder zijdse kommunikatie waarborgt. (van de redaktie) LEUSDEN - Het gemeentebestuur is een beetje bezorgd geworden over het toenemend aantal beroepskrachten in dienst van de in de loop der jaren in het leven geroepn beheers-stichtingen Het gemeentebestuur vraagt zich af, of de in dit vlak gegroeide situatie wel in alle opzichten de meest efficiente is ,,Het verdient naar onze mening", al dus het college, aanbeveling te onder zoeken of wellicht kan worden gekomen tot een samenbundeling van krachten, waarbij bepaalde administratieve en beheerstaken op een centraalpunt wor den ondergebracht." In 1977 zal een desbetreffende nota aangeboden worden aan de raad. Overigens zal de Stichting Sociaal Culturele Centra Leusden de beschikking dienen te krijgen over één of meer (part-time) betaalde krach ten. Het gemeentebestuur denkt hierbij aan de administrateur en een beheer der. Geen eigen zwembad voor Achterveld. De eerstkomende jaren zullen de ■Achtervelders verkoeling moeten zoeken in de zwembaden in de omgeving, f,z°als In De Glind, Leusden/Centrum en Barneveld. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het subsidie-be- leid van de gemeente Leusden gaat op de belling. In de loop van 1977 zal een subsidie-nota aan de raad worden aangebodep, waarin voorstellen zullen zijn verwerkt om tot een meer plan matig subsidie-beleid te kunnen komen. In de aanbiedingsbrief bij de begroting 1977 stelt het gemeentebestuur deze problema tiek aan de orde. Door de veel heid van subsidies, in de loop der jaren gegroeid, met direkte en indirekte subsidies, is een duidelijk beeld, een goed over zicht, erg moeilijk geworden. In de subsidie-nota zal een concept subsidie-verordening worden op genomen, waarin de formele be palingen te vinden zullen zijn waaraan moet worden voldaan om voor een gemeentelijke sub sidie in aanmerking te kunnen komen. Verschillende raadsleden zullen dat een verheugende ont wikkeling vinden, want tijdens de algemene beschouwingen van vo rig jaar, werd door verschillende frakties op een dergelijke nota en regeling aangedrongen. B. en w. waren toen van mening, dat het erg moeilijk zou zijn om het hele subsidie-beleid in een rege ling te vangen. Zij is daar nu op terug gekomen en wil het alsnog proberen. ,,Maar wij blijven van mening, dat het uitstippelen van een subsidie-beleid een uiterst moeilijke zaak is," zo schrijft het gemeentebestuur. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 Kruising Noorderinslag/Hamersveldseweg krijgt zo spoedig mogelijk ver keerslichtinstallatie. Het wachten is op toestemming van GS. Verkeersonderzoek noodzakelijk, zoals door tellingen van het verkeer. De aanleg van een fietspad langs de Dodeweg heeff de volle aandacht van het college. Verbreding van het viadukt in de Heiligenbergerweg zal - wanneer er door de nieuwe aansluiting op rijksweg 28 een betere verbinding voor auto's met Amersfoort tot stand is gekomen- niet meer nodig zijn, zo stelt het college. DUIDELIJKE SCHEIDING Dat neemt niet weg, zo zeggen bur gemeester en wethouders van Leus den, dat toch naar een oplossing voor de fietsers gezocht moet worden, omdat deze weg tenminste voor het openbaar vervoer in stand zal blijven. Het ge meentebestuur gaat echter niet in op de mogelijke oplossingen VERKEERSLICHT INSTALLATIES De verkeerslichtinstallatie op de kruising Noorderinslag, hoek Hamers- veldseweg zal, zodra de desbetreffende reeds door de raad vastgestelde be grotingswijziging door GS is goedge keurd, worden geplaatst. In samenhang met de doortrekking van de Groene Zoom en de realisatie van de Noorderrandweg zal worden onderzocht of een verkeerslichtinstal latie op de kruising Groen Zoom/ burg. de Beaufortweg noodzakelijk zal zijn. De natriumverlichting langs de Arn- hemseweg zal eind dit jaar, begin vol gend jaar worden uitgebreid en ver beterd. Iplossing voor fietsers nodig bij viadukt over Heiligenbergerweg. ton de redaktie). 'ACHTERVELD - De Achtervelders lillen hun jarenlange droom: een en zwembad, voorlopig in de Ijs- t moeten stoppen. Het is beslist n haalbare zaak, zo is door het meentebestuur van Leusden pljtig vastgesteld. In de aanbie- sbrief voor de begroting 1977 •rijft zij: „Zoals bekend leeft in de leenschap Achterveld reeds ie jaren de wens om daar een fembad te realiseren. Op grond n het enthousiasme, waarmee in :hterveld wordt gesproken over is eigen zwembad" is door het (meentebestuur nauwkeurig na- laan of deze wens in principe een ^albare zaak is. Helaas hebben onderzoekingen aangetoond, t er in Achterveld op een veel te ring aantal potentiële gebruikers in een zwembad in die plaats kan rden gerekend om ook maar tot n enigszins redelijk exploitatie- zet te komen." I Het gemeentebestuur van Leusden it dit niet verantwoord, temeer omdat in de huidige situatie voor de bevolking van Achterveld - zeker in de zomer maanden - binnen redelijke afstand voldoende mogelijkheden aanwezig zijn om te kunnen zwemmen. Nog niet zo lang geleden verstrekte de ge meente Leusden een subsidie aan de Rudolphstichting in verband met de kosten van renovatie van het zwembad „De Glind", waar veel Achtervelders zomers verkoeling zoeken. Om de kinderen uit Achterveld te kunnen laten deelnemen aan het schoolzwemmen, worden bussen inge zet naar het zwembad in Leusden- Centrum aan de Bavoortseweg. „Daarom is het helaas niet mogelijk om mee te werken aan de totstandkoming van een zwembad in Achterveld." Ook niet, indien de Achtervelders zelf het zwembad gaan bouwen? Burge meester Van der Post: „Ook dan niet. Zo'n bad kost al gauw twee miljoen gul den en het is de vraag of Achterveld dat uit particuliere giften bij elkaar krijgt, maar dan nog blijft een aanzienlijk ex ploitatietekort. wat niet door de ge meente kan worden opgevangen." VERKEERSONDERZOEK Voor de toetsing van het bestaande wegennet, de afmetingen van de ge plande wegen, het al of niet verdubbe len van rijbanen en het ontwerpen van nieuwe wegenstrukturen, acht het ge meentebestuur een gedegen verkeers onderzoek onmisbaar. „We zullen ons in de komende jaren dan ook met dit onderzoek bezighouden om op ieder ge wenst moment te kunnen beschikken over aktuele gegevens, die kunnen leiden tot een voor Leusden optimaal wegen net, waarbij wij zullen waken voor een overmaat aan wegverharding", zo schrijft het gemeentebestuur. VOETGANGERS EN FIETSERS (Van de redaktie). LEUSDEN - Naar het zich laat aan zien, zal het mogelijk zijn om in de loop van 1977 de plannen te rea liseren voor de nieuwbouw van de oudste school in de gemeente, de St. Josephschool in Achterveld. De bouwplannen zullen wellicht bin nenkort aan de raad worden voorge legd. De gemeente zal bij deze nieuwbouw als opdrachtgeefster fungeren, omdat in het nieuwe schoolkomplex naast de R.K. School ook de openbare onderwijsgemeen- schap zal worden ondergebracht. Het streven is er op gericht de nieuwe onderwijsaccommodatie met ingang van het schooljaar 1977/1978 in gebruik te kunnen ne men. De oude school zal voorlopig blijven bestaan voor andere doel einden. MONTESSORISCHOOL Doordat het openbare onderwijs in Achterveld straks een permanente be huizing zal krijgen, zal l\et mogelijk zijn de Montessorischool voor gewoon lager onderwijs onder te brengen in een aantal mobiele lokalen, die in Achterveld dan vrij zullen komen. Deze lokalen zullen aan de stichting Montessori-onderwijs in Leusden in bruikleen worden gegeven. VERKEERSTUIN ACH TERHAALDE ZAAK Bij de komst van Pon's automobiel handel naar Leusden werd door dit be drijf een verkeerstuin aangeboden aan de gemeente Leusden. Tot nu toe is deze tuin nog niet gerealiseerd en zoals het zich nu laat aanzien zal dat ook niet meer gebeuren. De gemeente heeft - na ingenomen advies van de De aandacht van de zijde van de overheid voor het fiets- en voetgan gersverkeer is de laatste jaren aan zienlijk gestegen. Die aandacht is ook terug te vinden in de Leusdense ge meentebegroting 1977, waaruit blijkt dat in 1977 een aantal voet- en fiets paden zal worden gerealiseerd waar al langer dan een jaar op wordt gewacht. In de aanbiedingsbrief noemt het colle ge (naast de fiets- en voetpaden in de tweede fase) de aanleg van een fiets pad langs de Lockhorsterweg, een fiets pad langs de Horsterwg, eventueel langs de Dodeweg en over het viadukt van de Heiligenbergerweg. Het ontwerp voor de Horsterweg voorziet in de aanleg van een eenzijdig fietspad vanaf de toekomstige Noorder randweg tot aan het fietspad langs de Hessenweg. Dit ontwerp zal nog dit jaar aan aanwonenden en belanghebbenden worden voorgelegd. Vereniging Velig Verkeer Nederland - besloten om niet tot realisering van de verkeerstuin over te gaan. Het is geble ken, dat door allerlei nieuwe ontwikke lingen een verkeerstuin inmiddels een achterhaalde zaak is geworden. In over leg met de schenker zal worden gezocht naar een alternatief voor deze tuin. SCHOOLTANDVERZORGING BAART ZORGEN icheiding tussen verkeersweg en woonerf. id de redaktie) LEUSDEN - Eén van de belangrijkste doelstellingen wat betreft de wegen binnen bebouwde kom is in de gemeente Leusden de duidelijke scheiding tussen jen met een vérkeersfunktie en woonerven. In de verschillende wijken.m eerste fase is deze scheiding doorgevoerd doormiddel van verkeersobstakels ils drempels en wegversmallingen. Ook bij het ontwerpen en realiseren van woonwijken van de tweede fase aal worden gestreefd naar een harmonieuse ergaog van verkeerswegen naar woonwegen. „We zijn er ons van bewust d it n dergelijk systeem niet overal kan worden toegepast aldus het college de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1977. ,,maar het verdient Dbeveling zoveel mogelijk het gekozen systeem te volgen, zodat de mogelijkheid staat de in de nabije toekomst te verwachten wettelijke normen ten aanzien van woonerven ook in deze gebieden te hanteren De ontwikkeling rond het instituut schooltandverzorging geven aanleiding tot bezorgdheid, schrijven b. en w.~Tn hun aanbiedingsbrief. Er is bij de ver schillende scholeain Leusden een dui delijk afnemende belangstelling voor deze vorm van dienstverlening te kon stateren, wat de vraag oproept, of de hieraan verbonden kosten nog wel op wegen tegen het nut van deze dienst. Besprekingen met de Stichting School tandverzorging in het distrikt Nijkerk hebben deze zaak alleen nog aktueler gemaakt. Gebleken is, dat deze stichting voorlopig niet bereid is een andere en naar de mening van b. en w. van Leusden meer reële verdeelsleutel betreffende de kosten van deze dienst te hanteren. B. en w. zullen zich nu op deze situatie beraden en komen in het voorjaar van 1977 terug op deze pro blematiek ONDER WIJSADVIESDIENST Hoewel de Onderwijsadviesdienst Amersfoort alle waardering verdient voor het uitstekende schoolbegelei- dingswerk, maar het college vindt toch wel, dat de hoogte van de hieraan ver bonden kosten bepaalde grenzen niet mag overschrijden Aan de andere kant is een drastische inkrimping van hetgeen op dit punt tot nu toe is bereikt niet in het belang van het onderwijs in De oudste school binnen de gemeente Leusden, de R.K. St. Josephschool In Achterveld zal In 1977 een plaats krijgen In een nieuw scholenkomplex. Het gebouw zal voorlopig worden gehandhaafd. Leusden B. en w. verwachten binnen kort in het bestuurlijke vlak vanuit Leus den de nodige inbreng te hebben in de gang van zaken bij de Amersfoortse Onderwijsadviesdienst. VOORTGEZET ONDERWIJS Over het voortgezet onderwijs binnen de grenzen van de gemeente Leusden kan het college niets positiefs melden Hoewel over dit vraagstuk in tensief overleg is gepleegd, ontbreken op dit moment voldoende gegevens om een duidelijk beeld te kunnen vormen ten aanzien van de mogelijkheden van dit onderwijs In 1977 verwacht het col lege meer klaarheid te kunnen brengen. De raad kan binnen niet al te lange tijd voorstellen verwachten betref fende de wijze, waarop het gemeen tebestuur denkt de scholenbouw in de tweede fase te realiseren. Een speciaal hiervoor gevormd team zal hier binnenkort advies over uitbren gen.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7