Méér aandacht voor de gemeentelijke voorlichting Werkgelegenheid in Leusden niet ongunstig Voorlichtingsdag over stand in tweede fase Gemeentebestuur Leusden heeft ernstige bezwaren lipyr DONDERDAG 23 SEPTEMBER Gemeente biedt veehouders de helpende hand BEGROTINGS ALLERLEI BEGROTINGS ALLERLEI Verkeers- brigadiers vragen uw medewerking Omleiding vrachtverkeer TEGEN WATERWINNING KOEDIJKERWEG Fietsers opgelet! Borden geplaatst Gemeente stelt meldpost in voor milieuzaken KENNISMAKINGSBIJEENKOMST VOOR NIEUWE INWONERS Ingezonden: WANBETALERS MILIEUBELASTING WORDEN NU AANGEPAKT LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 (vao de redaktie) LEUSDEN - De voorlichting van de gemeente Leusden zal worden geïnten siveerd. Er zal meer aandacht worden besteed aan de verschillende aspekten van voorlichting, dan in het verleden bet geval was, aldus het gemeentebe stuur in haar aanbiedingsbrief bij de ge meentebegroting 1977. Zij noemt in deze brief een aantal van deze aktivi- teiten op: De informatiegids „Wegwijs ïnLeus- Iden'verschijnt binnenkort en zal jaar lijks worden herzien en zo mogelijk uitgebreid. Het aantal persberichten van de gemeente is aanzienlijk opge voerd, er vindt een maandelijks ge sprek met de pers plaats, het bureau voorlichting is aangewezen als centraal informatie- en coördinatiepunt in de kontakten tussen het gemeentebestuur en de wijkverenigingen. De nieuwe in gezetenen ontvangen een informatiepak ket, bestaande uit een exemplaar van Wegwijs in Leusden, een plattegrond van de gemeente, en een folder van de VVV-Eemland Met een welkomstbrief van het gemeentebestuur. In de binnen kort te openen bibliotheek zal een ge meentelijke informatiestand worden in gericht. Vóór de behandeling van de begro ting 1977 door de raad zal een speciale begrotingskrant worden verspreid. Wat deze gemeentekrant betreft rond oud en nieuw verschijnt een volgend num mer. Verder overweegt het college tot een andere opzet te komen, waarbij in ieder nummer eenafgerond thema wordt behandeld, zoals bouwen en wonen, ver keer, sport, welzijn, milieubeheer en onderwijs. Ook een nummer, gewijd aan taak en plaats van het gemeentebestuur hoort, zo schrijft het college, in deze reeks thuis Een representatief voorlichtingsmid del is de brochure, die in 1977 gaat verschijnen. Hierin zal aan de hand van een groot aantal foto's met bege leidende tekst een indruk worden gege ven van de kenmerkende aspekten van Leusden De eerste voorbereidingen zijn ge troffen voor een nieuwe uitgave van de plattegrond, die zal verschijnen zodra het wegenverloop in het eerste doelplan van de tweede fase definitief vaststaat Het college hecht groot belang aan de totstandkoming van het dokumenta- tie- en informatiecentrum. Met de op bouw van het benodigde informatie materiaal wordt goede voortgang ge maakt en zij verwacht dan ook, dat de bevolking op korte termijn van dit cen trum (voorlopig ondergebracht in de kamer van het bureau voorlichting) gebruik zal kunnen maken. (Van de redaktie) LEUSDEN - De Stichting Jeugdraad Leusden heeft een posi tieve inbreng, aldus het gemeente bestuur. Er wordt door verschillende werkgroepen zinvol werk verricht in het belang van de plaatselijke jeugd- en jongerenorganisaties. Er hebben verschillende gesprekken plaastgevonden tussen gemeentebe stuur en de plaatselijke kerkgenoot schappen. Doel van deze gesprekken was een inzicht te verkrijgen in de wen sen van deze kerkgenootschappen in zake een eventuele uitbreiding van ker kelijk accommodaties. De plannen van de kerkgenootschappen zullen voor 1 november a.s. aan het gemeentebe stuur kenbaar worden gemaakt. In gezamelijk overleg met de be sturen van de in de gemeente geves tigde diensverlenende instellingen voor bejaarden is de procedure vastgesteld om te komen tot een pro- jekt van gecoördineerd bejaarden- werk. Inmiddels is een werkgroep geïnstalleerd, die in samenwerking met de Prov. Stichting voor Wel zijnsbevordering (P.U.S.W.) bezig is met het opstellen van een aktiepro- gramma. Het gemeentebestuur hoopt, dat de plannen voor de totstandkoming van een regionale gezondheidsdienst in 1977 meer gestalte zullen krijgen. Wij schreven het al elders in dit nummer: er is grote zorg over de huisvesting. Voor het oplossen van de meest urgente problemen is het gemeentebestuur aangewezen op de incidenteel wegens huuropzegging vrijkomende woningen. Zoals de Leusder Krant vóór de zo mervakantie in een uitgebreid artikel reeds schreef, is de gemeente aan het onderhandelen over de aankoop van een vrij groot gebouw in Leusden voor de huisvesting van studenten. Op dit moment zijn deze onderhandelingen nog niet afgerond (burgemeester van der Post: ,,we hebben nu eenmaal te maken met veel schijven en niet alle schijven draaien even hard"), maar één en ander is wel vrij ver gevorderd. Hoe wel het gemeentebestuur blijft hopen, dat eind dit jaar het plan kan worden gerealiseerd, is dat helaas niet zeker. Mocht dit wel het geval zijn. dan kan daarmee een deel van de studenten- huisvestings-problemen worden opge lost Het in 1975 aangepaste maai- schema voor de wegbermen heeft - voor zover kon worden nagegaan - de bloeimogelljkheid van de wilde planten In de bermen bevorderd. Met het CML wordt bezien of een aantal deskundige inwoners bereid is door middel van onderzoekingen één en ander te begeleiden. Begin 1977 zal de commissie Cen trale Antenne Inrichtingen zover met haar onderzoek zijn gevorderd, dat de resultaten kunnen worden voor gelegd aan de verschillende raads commissies. Intussen zijn er in ieder geval nog twee wijken, die nog geen goede ontvangst hebben: Rozendaal en Rossenberg. Ten aanzien van de wijk Rozendaal zijn besprekingen gaande tussen Groenstichting en de b.v. Eurowoningen in Rotterdam, besprekingen waar ook de gemeente bij betrokken is. Het schijnt, dat het systeem van Rozendaal al deels is verbeterd. Wat Rossënberg betreft: aansluiting op Groenhouten wat de bewoners voorstelden blijkt finan cieel geen haalbare zaak. Overwogen wordt om een tijdelijke verbetering aan te brengen totdat het systeem kan worden aangesloten op de centrale gemeentelijke mast, die mettertijd voor de hele gemeente dienst zal gaan doen. Deze mast zal zo'n ruim zeventig meter hoog moeten worden. In 1976 is gemeentewerken begonnen met een op moderne leest geschoeid wegencontrólesysteem, waardoor het mogelijk werd op snelle wijze gebreken aan wegen te herstellen. In 1977 hoopt men dit systeem te kunnen vervolmaken. nen redden. In verhouding met de rest van Nederland, is de schade in Leusden gering. De Zwembadstichting Leusden heeft voor 1977 een tekort van 387.969,- (in 1976 was dat 385 084,-). Het ge raamde tekort is als volgt onder te ver delen: 113 788.- voor het openlucht- bad en 274.081,- voor het instruktie- bad Aanzienlijk groter is het tekort aan de Sportstichting Leusden. Was dat tekort in 1976 nog 441.661.31In 1977 is dat uitgegroeid tot het respectabele bedrag van 702.580,91 De gemeente gaat in haar bereke ningen uit van een aantal inwoners op 1 januari 1977 van 19.000. De al gemene uitkering uit het gemeente fonds bedraagt voor 1977: 9.769.104,17. Aan jaarwedden wordt door de gemeente Leusden (inclusief de salarissen van onder wijzend personeel openbaar onder wijs) het respectabele bedrag van 6.792.449,95 uitgekeerd. Aan kin derbijslag: 165.057,36. Alles bij el kaar is het een duidelijke zaak, dat van de algemene uitkering uit het gemeentefonds niet veel overblijft. De gemeente Leusden zal nog tot en met 1977 gebruik kunnen maken van de intergemeentelijke stortplaats in Maarsbergen. Daarna zal moeten wor den uitgezien naar andere mogelijkhe den, zoals vervoer naar Wijster (VAM) of de Vuilverbranding Rijnmond De kosten van verwerking zullen dan wel aanmerkelijk stijgen, zo verwacht het gemeentebestuur. Iets om rekening mee te houden. Hoewel de grond te lijden heeft gehad van de ernstige droogte van dit jaar, kon het sterftepercentage binnen de perken worden gehouden. De planten - en vooral jonge bomen - hebben het wel moeilijk gehad, maar door een regelmatige watervoorzie ning heeft het grootste deel het kun- De controle op het al dan niet betalen van de hondenbelasting zal strenger worden, zo deelt het gemeentebestuur mee. Er zal naar een oplossing worden gezocht, waarbij de hond en de ei genaar zo min mogelijk wordt gestoord, maar waarbij overtreders (niet- betalers) wel degelijk het haasje zijn. Er zal iemand worden aangesteld, die deze zaak voor zijn rekening neemt. Hebt u een hond, maar niet betaald? De boete is niet gering WERKGELEGENHEID (Van de redaktie) LEUSDEN - De ontwikkeling van de werkgelegenheid in de gemeente Leus den is niet ongunstig. Dat kan worden gekonkludeerd uit de aanbiedingsbrief van het gemeentebestuur bij de be groting 1977, waarin het college onder het hoofdstuk „Werkgelegenheid" schrijft: „Met name de ontwikkeling van het gebied Princenhof is van bete kenis. In 1976 werd een groot aantal terreinen (ongeveer 52.350m2inclusief optie) verkocht. Aan werkgelegenheid betekent dit 50 tot 60 arbeidsplaatsen, exclusief de Bankgirocentrale. De belangrijkste verkoop betreft het terrein voor de Bankgirocentrale, groot ca. 43.500 m2. Het gemeentebestuur hoopt, dat binnenkort met de bouw van het eerste computercentrum van de Bankgirocentrale kan worden begonnen Volgens mededeling van de direktie der BGC zal het aantal werknemers in eerste instantie 138 (full-time) en 68 (part-time) bedragen Dit aantal zal in 1980/1981 zijn uitgegroeid van 250 tot 300. Het uiteindelijk aantal werk nemers bij de BGC zal ongeveer 600 tot 750 kunnen bedragen Na afronding van bovengenoemde verkopen zal aan werkgelegenheidster- rein nog ongeveer 3,4 ha overblijven. In de loop van 1977 zal omtrent de verdere ontwikkeling van nieuwe werk - gelegenheidsgebieden nader van ge dachten worden gewisseld in de com missie R.O." - -r Werkgelegenheid in Leusden ontwikkelt zich gunstig (Plan Princenhof). LEUSDEN - Op donderdag 23 sep tember wordt in het gemeentelijk in formatiecentrum aan de Zwarteweg een expositie gehouden van de plannen zoals die thans voor de wijken Akker- hoeve en Noordwijck zijn ontwikkeld. Tussen 15.00 en 18.00 uur en tussen 19.00 en 22.00 uur kan iedere belang stellende zich van die plannen op de hoogte komen stellen. De wijken Akkerhoeve en Noordwijck vormen fezamen het eerste deelplan dat in het kader van het globale bestemmingsplan „Leusden 2e fase" gerealiseerd gaat worden. Het eerste deelplan omvat de bouw van 710 woningen, waarvan 325 in de woning wetsector, 320 in de premiesector en 65 in de vrije sector. De 325 woningwetwoningen zullen worden gebouwd in opdracht van de Woningstichting Leusden. Tussen deze stichting en de gemeente is onlangs een samenwerkingsovereenkomst getekend, waarin ieders taak en ver antwoordelijkheid voor de bouw van deze woningen is vastgeiegd. Er is in middels aan een architectenbureau op dracht gegeven tot het maken van een ontwerp, dat zal worden besproken met de toekomstige bewoners en met de as- pectgroepen en de werkgroep bestem mingsplannen van het C.M.L. Wat de 240 premiekoopwoningen betreft die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de Woningstichting in Akkerhoeve en Noordwijck gaan bou wen, heeft het eerste overleg met aspirant-gegadigden reeds plaatsge vonden. Binnenkort zullen zij een uit nodiging ontvangen voor een tweede bijeenkomst die nog deze maand zal plaatsvinden Na de eerste bijeenkomst en het overleg met het C.M.L. zijn de plannen verder uitgewerkt, waarbij zo veel mogelijk rekening is gehouden met de gemaakte aan- en opmerkingen. Thans is het zo ver dat een definitieve verkavelingsschets getoond kan wor den. Met betrekking tot de overige 80 premiewoningen in het eerste deelplan - 40 huur en 40 koop - wordt momenteel onderhandeld met een realisator. Ver wacht mag worden dat in oktober met deze realisator een samenwerkingsover eenkomst kan worden afgesloten. LEUSDEN - In een brief aan Gedepu teerde Staten hebben burgemeester en wethouders hun bedenkingen geuit tegen het voornemen van het gemeente lijk waterleidingbedrijf van Amersfoort om in het gebied bij de Koedijkerweg 3 miljoen m3 water pet jaar te gaan win nen. B. en W. gronden hun bedenkingen ondermeer op een deskundigen rapport waarin wordt gesteld dat als de plannen van het waterleidingbedrijf doorgaan. veel meer water wordt onttrokken dan aangevoerd. Door de verlaging van de grondwaterstand zal een afsterving van wegbermbeplantingen kunnen optre den, terwijl ook de mogelijkheid van verzakkingen van woningen, wegen en kunstwerken als bruggen niet uit gesloten moeten worden. Tenslotte wijzen B. en W. erop dat in het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied-oost het betreffende ter rein niet als waterwingebied is opgeno- Tijdens de hoorzitting die Gedepu teerde Staten vorige week over de aan vraag van het gemeentelijk waterlei dingbedrijf Amersfoort hebben gehou den, zijn de hierboven genoemde be denkingen door een ambtelijk verte genwoordiger van het gemeentebestuur nader toegelicht. LEUSDEN - Herhaaldelijk komt het voor, dat gevaarlijke situaties ont staan, doordat fietsers op de rijwiel paden binnen de bebouwde kommen in de gemeente Leusden te weinig of te laat aandacht besteden aan - onder leiding van verkeersbri- gadiers - overstekende kinderen. De verkeersbrigadiersdienst doet daarom een dringend beroep op alle wielrijders, bij de diverse over steekplaatsen extra goed op te letten en op tijd af te stappen, zodat de veiligheid van de kinderen - ook op de fietspaden - gewaarborgd is. LEUSDEN - In de week van 20 tot 25 september zullen de borden worden ge plaatst die tot doel hebben het vracht verkeer uit de kern van Leusden te we ren. De gemeenteraad nam het besluit hiertoe in zijn vergadering van au gustus. Omdat rekening moet worden gehouden met de wettelijk termijn waarbinnen tegen dit besluit bezwaren kunnen worden ingediend, kan eerst daarna tot plaatsing van de borden worden overgegaan. De omleidingsroute loopt van de Hamersveldseweg via de Centrumweg, Groene Zoom. Lankslaan en Ol menlaan naar de Zwarteweg. Zoals be kend vindt er thans tussen de gemeente en Pon b.v. overleg plaats over de mo gelijkheid om het vrachtverkeer met cartransporters niet meer via Stouten- burg te laten lopen. LEUSDEN - Voor het melden van klachten over het milieu, zoals illegale vuilstorting, verontreiniging van vijvers en plantsoenen, vernielingen aan open baar groen, heeft het gemeentebestuur een meidregeling ingesteld. Deze regeling houdt in, dat men bij melding van een klacht vóór tien uur 's morgens rechtstreeks verbonden wordt met de betreffende opzichter. Als daar aanleiding voor is zal getracht worden de klacht nog dezelfde dag te verhelpen. Voor wie zijn klacht niet voor 10 uur heeft gemeld, bestaat de mogelijkheid om tussen 16 00 en 16.15 uur die aan een opzichter voor te leggen Tussen 10.00 en 16.00 uur worden klachten op een centraal punt geregi streerd. Zo nodig wordt dan de volgende dag met de melder van de klacht contact opgenomen. LEUSDEN - Het is in Leusden ge bruikelijk, bij het gereedkomen van een nieuwe wijk, voor de bewoners een kennismakingsbijeenkomst met het gemeentebestuur te organiseren. Voor de meeste bewoners van de wijk Groenhouten heeft een dergelijke bij eenkomst reeds vorig jaar plaatsgevon den. Sindsdien zijn er echter in Tarwe- land en Roggeland, alsmede aan de Landweg 150 woningen bijgekomen. Voor de bewoners van die woningen wordt de gelegenheid geboden met het gemeentebestuur kennis te maken op 22 september 1976, waar in hel^ Kerkelijk Centrum (Marcuskerk) aan de Asschatterweg om 20.00 uur een kennismakingsbijeenkomst begint. De opzet van de avond is om de nieuwe inwoners in een rechtstreeks contact met het gemeentebestuur zo uitvoerig mogelijk te informeren over de eigen- wijk. Nieuwe bewoners van Groenhouten, die sinds de vorige voorlichtingsbijeen komst aan andere, dan de genoemde „landjes" en wegen zijn komen wonen, zijn vanzelfsprekend op 22 september a.s. ook van harte welkom. LEUSDEN - Als eigenaar van grond, aangekocht in het kader van uit te voeren bestemmingsplannen, bood de gemeente de opbrengst van daarvoor in aanmerking komende stukken gras- en bouwland - voornamelijk mais - tot nu toe jaarlijks per advertentie ten verkoop aan. Voor het grasland gebeurde dat twee maal per jaar: eenmaal in juni en een maal in augustus. In, verband met de grote droogte die de?e zomer is opge treden, dreigde een aantal veehouders de komende winter door gebrek aan veevoer in moeilijkheden te komen. Daarom besloten burgemeester en wet houders een deel van de tweede gras verkoop en van de maisverkoop uitslui tend voor deze groep te bestemmen. De selectie werd opgedragen aan een amb telijks werkgroep, die ondermeer advies inwon bij het Landbouwschap. Dit resulteerde erin dat 11 veehouders bij voorrang de qpbrengst van een stuk gras- of maisland konden kopen tegen een prijs onder de marktwaarde. Voor het overige gras- en maisland bestond de mogelijkheid om tegen een vastgestelde - lage - prijs in te schrijven. De belangstelling hiervoor wac zo groot, dat de vraag het aanbod ove trof. Dankzij de grote medewerking van de veehouders zelf kon echter een voor alle partijen bevredigende oplossing worden gevonden, waarbij het beschik bare grasland in onderling overleg is verdeeld en de opbrengst van de akkers met mais via een verloting aan de man zijn gebracht. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) KURSUS MILIEUZORG Als u persoonlijk iets wilt verbete ren aan het milieu, maar u weet niet precies hoe en waarom, dan is er in Leusden binnenkort een uitstekende ge legenheid om dat te leren. Latent Talent, daar heeft inmiddels wel iede reen van gehoord, organiseert 62 cur sussen, waarvan de kursus „Milieu zorg, een persoonlijke bijdrage" uiter mate geschikt is voor mensen die ge woon willen weten wat je moet doen en laten ten behoeven van het milieu ,,De kursus heeft als doel onze dage lijkse, in het bijzonder huishoudelijke, aktiviteiten na te gaan op hun milieu- konsekwenties en een aanzet te geven tot verandering. Het is mogelijk in groepsverband maatregelen te stimule ren welke een positieve invloed hebben op het milieu", zo ^taat letterlijk de kursus omschreven, die onder leiding staat van E v d. Vlist, chemicus en al jaren werkzaam in het kader van het milieubehoud Dit lijkt ons dé kans, vooral voor de huisvrouwen, om vaneen deskundige te leren op welke dage lijkse terugkerende kleinigheden we moeten letten. Als u over 20 jaar nog goed drink water wilt hebben, enigszins schone lucht wilt inademen, dan moet u daar zelf iets aan doen! 6 donderdagavon den 20 uur; 7, 14, 21. 28 okt /4. 11 nov Kosten f.24,- Plaats. Kantine Gemeentewerken, achter het voorma lig gemeentehuis, Burg. de Beaufort- weg 63. Leusden-C. LEUSDEN - De provincie Utrecht gaat bij hardnekkige weigeraars van de milieubelasting zeer binnenkort over tot het leggen van beslag op inboedels. Kort daarna volgt dan openbare verkoop van het huisraad. Datum en uur van verkoop worden via openbare aankondigingen bekend gemaakt. De totale kosten van de executie kunnen oplopen tot circa 165,-. Wan neer tot verkoop van onroerend goed wordt overgegaan, zijn alle ach terstallige termijnen van de milieubelas ting terstond opeisbaar. Binnen veertien dagen gaan de provinciale deurwaarders boedelbeslag leggen bij particulieren zowel als bedrijven. Over de jaren 1973 tot en met 1976 is in stad en provincie Utrecht nog een bedrag aan milieubelasting in te vorderen van bijna negen miljoen gul den. Het provinciaal bestuur acht het te enen male onaanvaardbaar dat een groep hardnekkige weigeraars anderen voor de kosten van schoner water wil laten opdraaien. Omdat met loon-, giro- en bankbeslag, zoals de provincie dat on verminderd blijft toepassen, de achter stallige belasting niet bij alle weigeraars is in te vorderen, heeft men nu besloten over te gaan tot beslag op huisraad en openbare verkoop daarvan. Hoge kosten en veel lasten kunnen wei geraars zich thans nog besparen door achterstallige milieubelasting vóór 20 september a.s. te voldoen. Na die datum volgt onherroepelijk het zogenaamd „herhaald bevel" door de deurwaarder, bij niet betaling ogenblikkelijk gevolgd door beslag en betekening.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9