Zestig jaar Internationale School voor de Wijsbegeerte en weven terug naar de natuur „Terpsichore" danste voor Sociale Werkplaats Gouda Verlichting voor plein geschenk van gemeente IN INGEBORG MEVROUW A. VAN DE ZANDE, Ujj cninnon DOCENTE LATENT TALENT: vWIR DIJ bpillllcll LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDFBDAG 23 SEPTEMBER 1976 11 LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Do- deweg 8 te Leusden bestaat dit jaar 60 jaar. Derhalve werd op zaterdag 18 en zondag 19 september een (druk bezocht) jubileumcongres gehouden. HOOFDGEBOUW GERENOVEERD „Wij hebben er hard aan gewerkt om voor dit jubileum het hele hoofdgebouw opgekalefaterd te krijgen," vertelt ons dr. J. G. van der Bend. „Het is ons ge lukt Er is een geheel nieuwe afwatering gekomen. Een nieuwe vloer. Een vol komen nieuwe keuken met moderne apparatuur. We zijn op tijd klaar gekomen, dank zij de inspanning van verschillende Leusdenaren, de aannemersfirma Bloemendal, bouwcoördinator Raayen, het schildersbedrijf Huurdeman, de elektriciteitsfirma Coen van den Berg, en tenslotte de Amersfoortse loodgieters Van Loon. Het bleek, dat ook het voorplein van onze school opnieuw geplaveid moest worden en de laatste drie, vier weken heeft een Amsterdams architekt daar voor gezorgd." GROTE BELANGSTELLING VOOR JUBILEUMCONGRES Maximaal kunnen er in de gehoorzaal 110 personen. Toen de congresgangers zaterdagmiddag binnenstroomden ble ken er ruim 150 mensen een zitplaats te moeten hebben. In allerijl werden er klapstoeltjes aangesjouwd. Bij het 60- jarig jubileum was het gehele weekend de zaal méér dan stampvol. „Dat heeft ons erg verheugd," stelt de heer Van der Bend, „en daaruit trekken we de conclusie, dat de zaak leeft, en dat de 60-jarige school van niet geringe be tekenis is voor de samenleving." Het thema van het congres was: „Oriëntatie omtrent de plaats van de school in het kulturele leven van Neder land in verleden, heden en toekomst". De eerste dag was alleen voor genodig den. Staatssekretaris Meyer van CRM bet zich vertegenwoordigen door het hoofd van de Afdeling Volksontwikke ling en Vormingswerk, de heer H. A. Leyendekker. Ook de burgemeester van Amersfoort behoorde tot de con gresgangers. Burgemeester Van der Post van Leusden woonde geringe tijd het congres bij, wethouder Zandbrink van Leusden was de gehele middag aanwezig. Voorts waren er genodigden van de verenigingen voor wijsbegeerte, van het algemene kulturele werk en ook de Amersfoortse Culturele Raad stuurde een vertegenwoordiging. Het congres werd de eerste dag geleid door de vice-voorzitter van het bestuur, ir. J. Boel. DE WIJSGERIGE ORIËNTATIE IN EEN VERANDERENDE WERELD Prof. Dr. J. de Graaf, voorzitter van het Curatorium sprak over „De wijsge rige oriëntatie in een veranderende we reld". Hij hield zich bezig met de vra gende mens, omdat het zoeken en vragen van de mens een filosofische be zigheid is. „De internationale school voor wijsbegeerte is een centrum, dat de realisering van menselijke vrijheid en solidariteit wil bevorderen door kritische bezinning op en verdieping van het mens- en wereldbeeld, dat ieder zich gevormd heeft. Zij verwelkomt dan ook ieder, die zich bezighoudt met fun damentele levensvragen, en bereid is tot een open gesprek. Zij wil zich daarbij bewegen op een wetenschappe lijk en filosofisch verantwoord niveau en verwacht de persoonlijke inzet van iedere spreker en deelnemer. De school zelf vertegenwoordigt geen bepaalde richting, maar verwacht verheldering en verdieping door de ontmoeting der gezichtspunten, aldus Prof. De Graaf. „Filosofie is geen wetenschap, en valt met geen wetenschap samen. Het is geen chemie of psychologie. Filosofie is ook geen theologie. Er is ook geen „filo- sofia perennis" in de zin, dat één fi losofie de eeuwen trotseert. In tegendeel, de filosofie is zélf „perennis", haar taak is nooit af gelopen. Telkens zal zij ontdekken, dat zij vragen heeft trachten te beant woorden, die niet duidelijk en ondubbelzinnig waren gesteld:. Zo gaat filosofie van vraagstelling naar nieuwe vraagstelling. De levenskracht van de Inter nationale School voor Wijsbegeerte be staat vooral daarin, dat de vragen niet verstommen. Beter gezegd, dat het vra gende wezen, dat de mens is, niet ver stomt." DRIE GESCHENKEN Er werden de jubilerende school drie geschenken aangeboden. Namens de Stichting Perseus" bood de heer C. Bredius de eerste geschied kundige uitgave van de school aan, ge schreven door de heer Ir. E. van Ever- dingen, die tien jaar bestuurslid was. Ir. Van Everdingen vond dat het archief van de school niet goed in elkaar zat. Na zijn pensionering in 1972 bracht hij elke week één dag op de Dodeweg door om het archief te ordenen. Hij trof gegevens over Heidegger en Buber aan, die van de school spraken. Zo stelde hij een ge weldig interessante kroniek samen. Perseus", een partikuliere stichting, die aktiviteiten op algemeen kultureel gebied mogelijk wil maken, in 't bizon der op psychologisch en filosofisch ter rein, nam hiervan de uitgave ter hand. Het tweede geschenk was een uit het water opvliegende zwaan van Pieter Starreveld, aangeboden door mevrouw E. G. Aiking-van Wageningen, voorzit ter van het VEI bestuur (Vereniging tot Instandhouding van de School), namens alle leden en vrienden van de school. De Stichting Perseus verklaarde zich bovendien nog garant voor de financie ring van het voorplein. Het derde geschenk werd door de heer Van Zandbrink aangeboden na mens de gemeente Leusden: de nieuwe verlichting op het voorplein. Tijdens een stromende regen woonden de meeste congresgangers deze aanbiedingen bij, staande in de hal, luisterend naar een geluidsversterker Slechts enkele congresgangers stonden met paraplu's op het voorplein in de natte buitenlucht. Om 16.30 uur was er receptie. Deze werd besloten met een koud buffet in Zeist. De tweede dag stond onder leiding van mevrouw Aiking. WIJSBEGEERTE MEDE BEPAALD DOOR DE KULTUURFASE De eerste spreker was de bijna 90- jarige Prof. Dr. H. M. J. Oldewelt, die veel werk voor de school heeft verzet. Hij sprak, even gemakkelijk als vroeger over het onderwerp: „Wijsbegeerte, mede bepaald door de kuituurfase", een nogal theoretisch betoog dat niet zo zeer betrekking had op het jubileum. Volgde de wandelende lunch. Om 14.00 uur sprak Dr. J. G. van der Bend over „De plaats van de school m het kulturele leven van Nederland in de toekomst". Hij knoopte aan bij de Griekse wijsgeer Herakleitos, alles is veranderende, en de mensen moesten zich met hun denken daarbij aanpassen. Als de wetenschappelijke staf van de School twee keer zo groot zou kunnen zijn en zou kunnen worden gevormd door vier full-timers dan zouden er tweemaal zo veel kursussen kunnen worden gegeven. Dr. Van der Bend zou hiermee dan uitbreiding willen geven aan de pro- jektweken voor de 5e klassers van at heneum en gymnasium. En tevens uit breiding van conferenties, gericht op aktuele problemen, waarvoor de mensen in de samenleving staan, gezien vanuit de filosofie. De ecologische ver antwoordelijkheid. Het arbeidsethos, de werkeloosheid en de duizenden uit het buitenland aangetrokken werkne mers; rechtvaardige verdeling van het werk, ziekteverzuim. Na de theepauze presenteerde Prof. Dr. A. de Froe zich, die sinds een half jaar voorzitter van het Stichtingsbestuur van de School is: „Wijsbegeerte en wijsgerigheid." Drie kwartier werd de gelegenheid gegeven tot diskussie en daarna werd het jubileumcongres besloten met een ongedwongen samenzijn. Hieronder brengen wij graag de inte ressante agenda der kursussen onder de aandacht. AGENDA CURSUSSEN VAN DE SCHOOL Tijdvak 15 september t/m 31 december 1976: OPEN CURSUSSEN 18 en 19 september: Congres zestigjarig bestaan. Sprekers: prof. dr. H. Oldewelt, Prof. dr. J. de Graaf, Dr. J. G. van der Bend en prof. dr. A. de Froe. 24 september, 1, 8, 22 en 29 oktober: Avondvervolgcursus. Drs. L. C. Fretz: Ethiek. 2 oktober: Prof. Dr. G. Quispel. Eros in de Orphiek in het Christendom. 15 en 16 oktober: Konflikt en synthese (i.s.w. Civis Mun- di). Sprekers: Prof Dr J. H. M. M. Loe- nen, Prof. Dr G. van Benthum van den Bergh, Drs. W. Micke, Prof. Dr. A. J. F. Kobben, Drs. J. K. M. Gevers, Drs. S. W. Couwenberg, Dr H. Ph. Visser 't Hooft, en Prof. Dr. R F Beerling. 5, 12 en 19 en 26 november, 3 decem ber: A vond vervolgcursus. Dr J. G. van der Bend. Samen Spinoza studeren 30 oktober: Prof. Dr. A. de Froe: Bronnen van men senkennis 13 en 14 november: David Hume-herdenking. Sprekers: Prof. Dr. G. Nuchelmans, Prof. Dr. J. Plat, Prof. Dr. A. M. Th. Meijer e.a. 27 november: Achtergronden van liberalisme en so cialisme (i.s.m Humanistisch Verbond, taakgroep Wetenschap). 17-19 december: Kerstcursus. Kreativiteit. PROJEKTWEKEN VWO 20/24 september: Projektweek voor leerlingen van het vierde leerjaar van het Marnix Gymna sium te Rotterdam. 9-12 oktober: Projektweek voor leerlingen van 6 at heneum van het Peelland College te Deurne. 12-15 oktober: Projektweek voor leerlingen van 6 at heneum van het Peelland College te Deurne. 25-28 oktober: Projektweek voor leerlingen van 5 at heneum van het Veurs College, Leids- chendam. 6-10 december: Projektweek voor leerlingen van 5 vwo van het Pius X lyceum te Amsterdam. 20-24 december: Projektweek voor leerlingen van 5 vwo van het Marnix College te Ede. LEUSDEN - Mevrouw A. van de Zande gaat bij „Latent Talent" de kursus spinnen geven. Zij is van huis- en-school uit handwerklerares, en heeft op Curasao gewoond en les gegeven. Sinds een jaar of zes woont ze in Leus den. „Na mijn echte handwerkperiode ben ik, eenmaal in Holland, gaan weven en spinnen," vertelde ze in haar atelier- ruimte in één der Eurowoningen. „Het spinnen interesseerde mij geweldig. Ik vond dat zo'n boeiend proces, van vuil schaap tot mooi draad en prachtige kle ding! Het spinnen zelf is erg rustgevend. Als je zenuwachtig bent en je gaat een uurtje spinnen, dan valt alles van je af. Echt, voor zenuwachtige mensen is het een goede remedie. Spinnen is een heel oud ambacht. Die oude ambachten zijn aantrekkelijk, en de belangstelling ervoor gaat herleven. Dat geautomatiseerde leven met een druk op de knop en een kaart in de computer begint de mensen de keel uit te hangen. Vroeger werd het spinnen gedaan door de schaapsherders. Als de schapen geschoren werden, gebruikte de herder een gedeelte van de wol voor eigen kle dingstukken. De herders maakten zelf sokken, wanten en andere kledingstuk ken, uit die tijd dateert ook de naam: van één der steken: de zogenaamde schaapherderssteek." „Moeten de mensen, die aan uw kur sus willen deelnemen zelf over een spinnewiel beschikken?" „Om te beginnen laat ik de mensen eerst met de stok of de tol spinnen. Dat is de meest eenvoudige wijze van spin nen. Niet direkt met het spinnewiel, want dan moeten ze trappen, èn wol invoegen tegelijkertijd. Dat spinnewiel moetje echt leren bedienen. Eerst moe ten de mensen zicht op de draad krijgen, en moet de draad gemakkelijk in de hand gaan liggen. Voor het echte spinnen van wol om er kledingstukken mee te maken, zijn de stok of tol niet functioneel. Maar je leert de draadbeheersing er het beste mee. Wanneer men zo ver is, dat het spinnen met tol en stok geen moei lijkheid meer oplevert, is men aan het spinnen op het spinnewiel toe." „Wat ook erg aantrekkelijk is, is het verven met plantaardige stoffen. Ik zag op het vouwblad, dat u daarmee ook aan de gang gaat." „Vroeger verfden de mensen de wol ook met plantaardige stoffen. Alle oude gobelins zijn plantaardig geverfd. Pas zo'n jaar of tachtig misschien zijn er aan het verven chemische produkten te pas gekomen. Nu er gelukkig weer een ten dens is van „terug naar de natuur" is men de oude recepten weer gaan op zoeken. Volgens die oude recepten ga je eksperimenteren. Ik vind het net een wonder. Van een stel groene planten komt er een prachtig bronsgroene, geelgroene of bruine kleur tevoorschijn. Blauw haal je er niet uit. Indigo, nee, dèt gaat niet." „Geeft u eens enkele voorbeelden van planten, die een goede kleur ople veren." „Geel krijg je uit boerenwormkruid. Groengeel uit fluitekruid. Geel ook uit de berk en de esdoorn. De bolsters'van de kastanje en de doppen van de walnoot geven een prachtig bruin. Dat is zo leuk, nu de herfst aankomt, is het de tijd om van alles te verzamelen. Met heide, flier, Sint Janskruic". krijg je ook erg mooie kleuren. Je kijkt op den duur naar elke slootkant of er iets van je ga ding bij is! Dat spelen met de natuur is zo fijn. Je betrekt de natuur bij het spinnen. Voor mensen die van de natuur houden, die graag het bos ingaan, is het ideaal. Meekrap werd vroeger in Zeeland gevonden, maar dat moet je tegen woordig bij de drogist halen. En blaren- hout ook Er zijn sommige natuurtinten. als berk en esdoorn, die een voor- en/of nabehandeling met een chemisch middel nodig hebben. Vroeger zullen ze dat ook op één of andere wijze hebben opgelost Ën voor mensen die niet van buiten houden, is er altijd de mogelijkheid nu chemisch te verven met tinnetjes." „Wilt u tenslotte iets vertellen over het vervaardigen van kledingstukken?" „ik zal wat zelf gemaakte kleding stukken méénemen, dan krijgen de men sen aaar een idee van. Dan kan men zien, wat men met de gesponnen wol kan doen. Kinderen zijn gek op hand gesponnen truien. Daarom heb ik zelf zo'n plezier in dat spinnen. Ik heb series truien voor mijn vier'kinderen gemaakt. Breien zie ik eventueel als een vervolg op het spinnen, als er mensen zijn die willen breien of haken met de door hen ge sponnen wol, en ze kunnen dat niet, dan wil ik ze dat graag leren. Ik wil maximaal acht mensen op de les hebben, méér is niet mogelijk. Het is wel een gevecht geworden om de goede schapenvacht te krijgen. Wit gaat wel. Maar grijs en bruin zijn moei lijk. Op grijze wol moet je erg zuinig zijn. Je ziet ook meestal witte schapen in de wei. Een enkele maal een bruin schaap Gelukkig komen de schapen te rug. ..Je ziet steeds meer kuddes." In het vouwblad treft u onder het kopje „Spinnen" de volgende beschrij ving: - spinnen met de spintol en de spinstok. - kaarden van wol, - herkennen van materiaal geschikt voor spinnen, - spinnen met een spinnewiel, - verveu van wol, plantaardig en che misch. Anco Mali NEDERLANDS HERVORM DE KERK BEJAARDEN MIDDAGEN Op donderdag 30 september zal in Leusden-zuid weer de eerste bejaar denmiddag van dit seizoen worden ge houden. In ,,'t Trefpunt'' aan de Arn- hemseweg. GEREFORMEERDE KERK GESPREKSAVOND LITURGIE Op donderdag 23 september om 19.30 uur wordt in de Opstandingskerk aan het Euterpeplein te Amersfoort, een gespreksavond gehouden over de litur gie. Inleider die avond is drs Fr de Jong uit Doetinchem. Generaal- Deputaat liturgie. De avond is belegd door de Classis Amersfoort van onze kerken. Ambtsdragers worden hier in elk ge val verwacht. De avond wordt om22.00 uur besloten met een avondgebed in de kerk met medewerking van het kerkkoor. LEUSDEN - Dinsdagavond 21 sep tember in „Huize Ingeborg" aan de Pa- radijsweg te Leusden-zuid een volks- dansfestijn met „Terpsichore". Geen gewoon volksdansfestijn, maar een heel bizonder! Twintig leden van de Amers foortse dansgroep zijn te gast bij zo'n vijftig mensen van de sociale werkplaats te Gouda. Deze mensen, een groep Mongolen en zwakker begaafden, in de leeftijd van 18 tot 64 jaar, genieten op „Ingeborg" van een ontspanningsweek. Hun leiders en leidsters hadden „Terpsichore" gevraagd of zij een avond wilden komen optreden. „Terpsichore" was meteen enthousiast. Ze hadden al eens gevolksdanst in de Sinaikliniek met geestelijk en lichamelijk gehandicapten, en ze vonden het heel zinnig om met hun dansen sociaal bewogen werk te doen Jan Willem Gouverneur en Huib Vonk stelden een leuk programma sa men. Twintig minuten lang deden ze met de leden van „Terpsichore", voorname lijk Joegoslavische en Roemeense dansen voor. En omstreeks 9 uur kwam het hoogtepunt van de avond: de mensen uit Gouda mochten zelf mee gaan dansen. Jan Willem en Huib hadden drie verschillende passen uitge zocht, drie basispassen, waarmee ze Is raëlische dansen gingen uitvoeren. De Israëlische dansen waren uitgekozen, omdat die de meest simpele bewegingen hebben. Jan Willem liet deleidsters en de leiders en hun pupillen vier keer met het rechterbeen vooruit op de grond tikken, daarna vier passen naarrechts maken, en daarna twes passen in de kring naar voren en twee passen weer terug. De pupillen stréalden. En ze dansten méé in volle overgave. Voor een enkeling was het allemaal wel eens een beetje te moeilijk. Die huilde dan stille tjes, maar even later werd hij of zij weer in de kring getrokken, en werd er op- nieuwgeprobeerd, met het puntje van de tong uit de mond. Als 't dan lukte, voelde men zich volmaakt gelukkig. Toen Jan Willem één der Israëlische dansen had voorgedaan vroeg hij wie die dans al dacht te kennen. Vier mensen van de Goudse Werkplaats en hun leider meldden zich met enig bravour. En zij dansten in het midden van de kring met Jan Willem tussen hen in, en ze brachten het er schitterend af. Jan Willem: „Nou even stil mensen, anders kan ik het niet uitleggen. En als ik zo moet schreeuwen, heb ik morgen geen stem meer". Prompt stilte. Iedereen luistert en kijkt aandachtig Als de muziek weer klinkt zetten ze zich in beweging, eerst aarzelend. Maar elke dans eindigt in een dolle boel Als ze naar het midden van de kring moeten komen om de handen ten jubel in de hoogte te strekken, doen ze dat met volle overgave. Er is er ook wel eens een. die het niet zo ziet zitten. Die loopt de zaal uit, en maakt hetgebaar tegen ons van: die zien ze vliegen. Eén meisje vindt het te warm, gaat in de gang zitten, en konstateert met voldoening, dat het daar koeler is. Het is een gelukkige groep mensen, die door „Terpsichore" ten dans wordt gevoerd. Ze genieten er van, van jong tot oud. En ze helpen elkaar, want bij hen geldt de ongeschreven wet: wie wat méér mans of vrouws is, helpt de zwak kere broeder of zuster. Ook voor „Terpsichore" een zeer waardevolle avond. Anco Mali CONFERENTIES TOE RUSTINGSCENTRUM Op het Toerustingscentrum staat de deelname open voor de Leusdense be langstellenden voor de volgende confe renties: 9 oktober: Mens-zijn met en zonder werk, 10.30-16.30 uur. K Reenders, Hoogeveen. 13 november: Aan de praat met de an der, 10.30-16.30 uur Drs. J. B. G. Jonkers. 20 november: Handen samen, ogen dicht, 10.30-16.30 uur Mevr. M Harry-van Loon.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11