Bibliotheek moet uitgroeien tot dienstverlenend centrum BURGEMEESTER VERRICHT 9 OKTOBER OPENING VAN OPENBARE BIBLIOTHEEK IN NIEUW LANGENBEEK m 5 Federatieve stichting bewaart eigen identiteit het best X VIER DAMES STARTEN 12.000 BOEKEN RIJK BETAALT 70% GEMIDDELD 25% LID J f' GEBOUW OPEN DAGEN ENDA EMEENTE LEUSDEN Losse verkoop Leusder Krant LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 (Van een onzer verslaggevers). Leusden - Wanneer burgemees ter A. H. van der Post op zaterdag 9 oktober aanstaande de opening heeft verricht van de openbare bibliotheek In Leusden-Centrum, Is Leusden meer dan alleen maar een ultleencentrum van boeken rijker. Wanneer het aan het be stuur van de bibliotheek ligt, zal de verbouwde bibliotheek Nieuwe Langenbeek gaan uit groeien tot een dienstverlenend centrum. Nlet-polltleke en nlet- commerclêle Instanties kunnen er In In de toekomst terecht om hun Ideeën aan de man te bren gen. Er zou bijvoorbeeld wat ruimte gereserveerd kunnen worden voor de gemeente, zodat het pu bliek gemakkelijker kennis kan nemen van zaken die In de raad aan de orde komen. De gedachten van het bestuur gaan, zo meldt voorzitter R. W. Groenman, ook uit naar een rechtwlnkel als die In Leusden ooit van de grond mocht komen. „Het publiek heeft vaak nog een verkeerde voorstelling van het gebruik dat men van een bibliotheek kan maken", aldus de heer Groenman. het woonhuis is nu de studiezaal, waar men gebruik zal kunnen maken van 120 130 tijdschriften, kranten, opiniebladen en andere pe riodieken Ook bevinden zich daar de naslagwerken, die niet uit geleend worden Het benedenge deelte van het woonhuis, zal ruimte bieden aan het administratieve ge deelte van de bibliotheek. Het op kamertje is verbouwd tot een keu kentje voor het personeel. Een viertal dames gaat de bi bliotheek bemannen. Mevrouw L. Ram heeft een volledige werkweek in de bibliotheek Een halve weektaak (20 uur) is er voor mevrouw S. Ytsma, die zich met de jeugdafdeling gaat bezighouden. Nog eens twintig uur wordt verdeeld door de dames E. Steggerda en J. Redaktle: Bert Vos (verantw.), tel. 41495; Memlx Kreljns, tel. 43792. Redaktle-adres: Postbus 11 (Flnn- mark 3), Leusden/Centrum, tel. 033-41495, b** 03420-3141, toes tel 17. ABONNEMENTSPRIJS: 24,- PER JAAR. Sluitingstermijn: dinsdagmiddag 12 uur. Ons kantoor is geopend van 10-12 en van 2-4 uur. NABESTELLEN FOTO'S D« meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u na bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van 5,00 per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de B.D.U. b.v. te Barneveld met duldell|ke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina wearop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3 - Leus- tfen/Centrum. Ongeveer 14 da gen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Opgave abonnementen, adver tenties en betalingen kunt u doen op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/C. DE LEUSDER KRANT j® ©en uitgave van de BDU- Krantenkombinatie te Barneveld. De voorzitter doelt daarbij op de mensen, die het idee hebben dat je bij de bibliotheek een boek haalt, zoals bij de kruidenier een zak sui ker. „Sommigen zijn nog van mening dat je aan de balie om een bepaald boek kunt vragen en dat dat voor je wordt opgezocht en daarmee klaar Maar er is in zo'n gebouw na tuurlijk nog veel meer te doen. Er liggen kranten en tijdschriften; er zijn naslagwerken; er is op bescheiden schaal mogelijkheid voor exposities. Wie verdere wensen heeft, kan die naar voren brengen. Want het ge bruik van een bibliotheek wordt na tuurlijk wel bepaald door het bestuur er van en de mensen, die er werken. Maar ook door de gebruikers." De bibliotheek mag dan meer worden dan alleen een uitleencen trum, boeken lenen kun je er natuur lijk ook. En dat niet in de laatste plaats. Over veertien dagen zullen er 12.000 boeken op de planken te vinden zijn. Het merendeel. 60%, bevindt zich op de vroegere deel en achter in het vroegere woonhuis. Dat zijn de boeken voor volwasse nen. De voormalige schuur is omge toverd in een jeugdbibliotheek, waar zich de overige 40 prcoent van het boekenbestand bevindt. Waar vroeger het hooi lag. zullen straks een duizendtal platen liggen die te zamen de Leusdense discotheek vormen. De bovenverdieping van van Aken. „We hadden zegt me vrouw C S. C. Haselhoff. mede werkster van de Provinciale Bibliot heek Centrale. waarbij de Leusdense bibliotheken zijn aange sloten, „om vier personeelsleden gevraagd. Maar het rijk heeft be paald. dat we het voorlopig met 2yh persoon moeten doen. De vier ge noemde dames bezetten tezamen twee arbeidsplaatsen De halve ar beidskracht hebben we „ingeruild" voor een mechanische uitleenadmi nistratie. Dit alles heeft tot gevolg dat de bibliothecaressen ook tijd zul len moeten besteden aan de admi nistratie. Dat kan wel. Ze hoeven al het werk namelijk niet alleen te doen, want we hebben spontaan hulp aangeboden gekregen van twintig mensen. Die hebben zich, zonder dat we ook maar een oproep hebben geplaatst, aangemeld als medewerkers voor de bibliotheek. Daar zijn we natuurlijk erg gelukkig mee. Tenslotte hebben we dan nog de kans. dat we een medewerker kunnen krijgen op basis van de interim-regeling, die werkloosheid onder jeugdigen probeert te be strijden. Het ziet er naar uit, dat dat wel gaat lukken", aldus mevrouw Haselhoff Zoals de bibliotheekwet dat be paalt. betaalt het rijk dit jaar 70% van de kosten van het personeel. Over twee jaar komt het personeel volledig op rekening van het rijk. Volgend jaar komt het rijk voor 85% over de brug. 0e totale exploitatie van de bibliotheek komt voor het grootste deel voor rekening van de gemeente In het kader van de ge noemde bibliotheekwet zal de rijks bijdrage in deze groeien tot 20%. Al deze subsidies nemen niet weg. dat volwassenen een con tributie zullen moeten betalen. Jeugd tot achtten jaar leest bij alle openbare bibliotheken gratis Dus ook in Leusden. De prijs, die vol wassenen moeten betalen om een jaar van de uitleen gebruik te kunnen maken bedraagt 10,-. CJP-ers en houders van PAS 65 be talen 5.- Voor dat bedrag is men zowel lid van da bibliotheek als van de discotheek. Met de lezerskaart kan men gratis boeken lenen. Tel kens maximaalvier voor drie weken. Omdat het boekenbezit nog niet zo erg groot is - in een gemeente als Leusden zou de bibliotheek 26.000 boeken mogen bevatten - mogen er slechts drie romans per keer geleend worden Het vierde boek moet een studieboek zijn. De kinde ren mogen per keer niet meer dan twee prentenboeken en niet meer dan één stnpboek meenemen. Platen kan men lenen voor één gul den per stuk. Wanneer men lid wordt van de bibliotheek in Leusden- Centrum, mag men ook boeken lenen in Achterveld en Leusden- Zuid. die ook deel uitmaken van de federatieve stichting. Mevrouw Haselhoff en de heer Groenman verwachten nogal wat belangstelling voor de openbare bi bliotheek. Groenman; „Vooral in het begin zal het waarschijnlijk wel enigszins stormlopen. Dat hebben we ook in Leusden-Zuid bij de Boe kenmolen gezien. Op de eerste avond dat men boeken kon lenen in de Paletschool, werden er zeshon derd boeken geleend. De volgende avond nog eens 280. Toen was de Boekenmoelen ineens behoorlijk geplunderd". Mevrouw Haselhoff: „Op basis van landelijke cijfers mogen we aannemen dat 25% van de bevolking lid zal worden van de bi bliotheek. Gemiddeld leent men veertig boeken per jaar. In totaal kom je dan op 120.000 uitleningen. Het boekenbezit wordt dan in derdaad in een jaar tijd tien maal uitgeleend. Dat maakt duidelijk, dat de bibliotheek nog in opbouw is. Leusden heeft nu, met het aantal inwoners dat het nu heeft, volgens onze normen „recht" op 26.000 boeken Maar daar zullen we naar toe moeten groeien. Dat duurt wel een jaar of tien", aldus mevrouw Haselhoff. Het hoofd-gedeelte van de bibliotheek. Bestuur en PBC zijn zeer inge nomen met het gebouw, dat men in Leusden-Centrum ter beschikking heeft gekregen In Nieuw Langen beek is zoveel mogelijk van het oude gehandhaafd. Maar natuurlijk moesten er ook zaken veranderd worden. Over het uiteindelijke resul taat is men tevreden. Mevrouw Ha selhoff „Het is zeer prettig dat de jeugdbibliotheek en de afdeling voor volwassenen in één gebouw zijn ondergebracht, en toch zo duidelijk afgescheiden Bij de verbouwing is rekening ge houden met de mogelijkheid dat het gebouw uitgebreid zal moeten wor den. Men heeft dat zo gepland dat het architectonisch niet storend hoeft te zijn. Bovendien zou dan een nadeel, dat het gebouw nu nog heeft ondervangen kunnen worden. De studiezaal is, evenmin als de platen- uitleen, bereikbaar voor mensen, die invalide zijn of slecht ter been. Het bleek niet mogelijk om in de boerderij een lift in te bouwen. (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - Het bibliotheekwerk in Leusden is al vrij oud. In Leusden-Zuid en Achterveld werden er al in het begin van deze eeuw boeken uitgeleend. In Zuid ging dat uit van de Christelijke Jon gemannen Vereniging (CJV), terwijl in Achterveld de Rooms-Katholieke parochie dit werk deed Ook in Leusden-Centrum had de parochie een bibliotheekje, maar dat is van later datum. Zeker is dat een 27 jaar geleden er ook in Leusden-Centrum werd uitgeleend. In 1973 zijn de besturen van deze drie bibliotheken eens met elkaar gaan praten over de toekomst. Deze besprekingen vonden plaats, voor uitlopend op de Bibliotheekwet, die verleden jaar in werking trad. De be sturen van de bibliotheken waren best te vinden voor nieuwe voorzie ningen, maar men wilde dan wel graag het „eigen werk", dat in de loop der jaren verricht was, er in in bouwen. Anders gezegd de eigen identiteit wilden alle drie zoveel mo gelijk bewaren. De rechtspersoon, waarin die ver langens het best tot hun recht zouden kunnen komen, bleek een federatieve stichting te zijn. Daarom werd de Federatieve Stichting Bi bliotheekvoorziening Leusden in het leven geroepen. De drie bi bliotheken behielden ieder hun eigen bestuur met een zekere mate van bevoegdheid, maar daar boven kwam een overkoepelend orgaan voor Leusden de federatieve stich ting. Afgevaardigden van de drie bi- bliotheekbesturen vormen het be stuur van de federatieve stichting Het bestuur onderhoudt bijvoor beeld de contacten met de gemeen te. waarmee men van doen heeft inzake subsidies. Ook heeft dit be stuur nauwe kontakten met de Pro vinciale Bibliotheek Centrale (PBC). waarbij de Leusdense bibliotheken zijn aangesloten. Iedere provin ;'e heeft een PBC. Deze instanties zijn er om kleinere bibliotheken een bestaansmogelijk heid te geven Met name de admini stratieve kant van het bibliotheek werk wordt door de provinciale cen trales gedaan Ook de aanschaf van boeken loopt via de PBC's Bibliotheken in gemeenten met minder dan 30.000 inwoners zijn verplicht zich aan te sluiten bij de Provinciale Bibliotheekcentrale Grotere plaatsen mogen nog aan gesloten zijn bij een PBC. maar zijn dat niet verplicht. Een voorbeeld daarvan is Veenendaal, dat met zijn 35.000 inwoners toch nog aan gesloten is bij de Provinciale Bibliot heekcentrale. Een uitzondering - op historische gronden - vormt de ge meente Baarn, die met minder dan 30.000 inwoners niet is aan gesloten De bibliotheken hebben veel te maken met de in het verhaal op deze pagina genoemd mevrouw C. S. C. Haselhoff. Zij is de medewerkster voor dit rayon van de Pronvinciale Bibliotheekcentrale, die de directie voert over de Leusdense bibliothe ken. Mevrouw Haselhoff is ook betrok ken geweest bij de aanschaf van de boeken voor de bibliotheek in Nieuw Langenbeek. Er is geprobeerd een zo breed mogelijk scala ter lezing aan te bieden. Verhoudingsgewijs zal men veel Engelse romans aan treffen. In verband met het feit dat nogal wat Amerikanen in Leusden wonen, heeft men hier extra aan dacht aan besteed De bibliotheek heeft het boeken bestand van de parochie bibliotheek van Leusden-Centrum overgenomen. Dat waren, na ver wijdering van kapotte en al te oude exemplaren, zo'n 1200 tot 1500 ban den. Deze boeken zullen tijdens een bijeenkomst in de Johanneshoeve op 9 oktober aanstaande officieel worden overgedragen. Daarom hebben we de kranten en een klein gedeelte van de tijdschriften beneden in een apart hoekje ondergebracht. Maar wan neer er een uitbreiding van de bi bliotheek nodig zou blijken, dan kan de studiezaal naar beneden ge bracht worden." Na de officiële opening worden er eerst enkele open dagen gehou den Dat gebeurt op zaterdag 9 ok tober (van 14.00 tot 17.00 uur) en maandag 11 oktober en dinsdag 12 oktober (beide dagen van 14 00 tot 20 00 uur) Op deze dagen worden nog geen boeken of grammofoon platen uitgeleend. Wel kan men zich laten inschrijven als lid Natuurlijk kan men de aanwezige tijdschriften, kranten en boeken inzien en wie wil kan zich rond laten leiden. Op woensdag 13 oktober begint de bibliotheek met uitlenen Vanaf die dag gelden ook de officiële ope ningstijden, die als volgt zijn vastge steld; Maandag 18.30-21.00 uur Dinsdag 14.00-17.30 uur Woensdag 10 00-12.30. 14.00- 17.30 uur. Donderdag 18.30-21.00 uur Vrijdag 14.00-17.30, 18.30- 21.00 uur. Zaterdag 10.00-12.30 uur. De bibliotheek is tijdens de ope ningsuren voor iedereen gratis toe gankelijk Gratis ook kan men gebruik maken van de leesruimten. Alleen als men boeken of grammo foonplaten mee naar huis wil nemen is een abonnement nodig. ACHTERVELD Agenda Achterveld van 23 septem ber tot en met 29 september. Donderdag 23 september 13.30 uur: Bejaardensoos ,,Ons Gebouw". Vrijdag 24 september 19.00-20.00 uur Bibliotheek Zondag 26 september 10.30-12.00 uur. Bibliotheek; 14.00 uur dansen ,,Ons Gebouw". Maandag 27 september 20.00 uur Jaarvergadering Carnavalsvereni ging bij Jan Voorburg. Dinsdag 28 september 15.15-16.30uur: Bibliotheek. Woensdag 29 september 19.15 uur TOP-kelder ,,Ons Gebouw". LEUSDEN/CENTRUM Dinsdag 28 september: Vergaderruimte „de Til". Start danslessen voor iedereen vanaf 14 jaar Aanvang 20.45 uur Woensdag 29 september: „Clubgebouw Blijhof'. Tekenfilm voor de jeugd. Aanvang 13.30 uur en 15.30 uur. Leden 1,-, niet-leden 2,- Donderdag 30 september: „de Til". Eerste kaartavond Jeugd- en Jon gerenwerk. Aanvang 20.00 uur. Inschrijven tussen 19 30 en 19.50 uur. Elke donderdag: Clubgebouw Blijhof: Volksdansen. Van 16.00-17.00 uur voor de jeugd vanaf 8 jaar. Van 19 00-20.00 uur voor gevor derden. Van 20.30-22.30 uur voor volwassenen Elke donderdag: U.V V. Seniorensocië teit „Sporthal Groenhouten", de Meent. Van 14.00-16.30 uur Elke dinsdag: Van 18 45-19.45 uur: Jeugdschaken in de oude Roda- kantine. Om 19.45 uur: schaken voor senioren in dezelfde kantine. Elke dinsdagmiddag: Sociëteit voor dames en heren van 60 jaar en ouder om gezellig te kaarten, van 14.30-17.00 uur. Johanneshoeve, Hamersveldseweg. Elke woensdag: „Lisidunahofre petities koor „Treecksangh". Van 19.45-21.45 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10.00 uur Gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruisgebouw Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33. Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid in de Johanneshoeve, Hamers veldseweg. Vanaf 9.00 uur. Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De Til" open vanaf 19.00 uur. Hob byclub om 18.30 uur. Hulpdienst „De Wetering". Telefoon nummers 42746/42249. Stichting Amivedi: Mevrouw Drost, tel 033-44123. Elke zaterdag: „de Til". Discodans avond. Aanvang 20.00 uur Elke zondag: „de Til". Discodansmid dag. Aanvang 14.00 uur LEUSDEN ZUID Donderdag 23 september. Bibliotheek ,,De Boekenmolen". Paletschool Willem de Zwijgerlaan. Uitlening van 14.00-17.00 uur voor volwasse nen en kinderen Vrijdag 24 september: 19.00 uur Jeugdklub in ,,'t Trefpunt", Arn- hemseweg Voor 12 t/m 16 jaar Vrijdag 24 september Bibliotheek, ,,De Boekenmolen". Paletschool, Willem de Zwijgerlaan. Uitlening van 19.00-20.00 uur. Uitsluitend voor volwassenen Zaterdag 25 september: Jazzhut van Theo Caldenhoven, van Diepenheim Scheltuslaan 14 Geopend van 12.00- 18.00 uur Maandag 27 september. Gezinsverzor ging en ouderenhulp van de gefu seerde kruisverenigingen in het wijkgebouw aan de De Roo van Al- derwereltlaan 13. Van 14.00-15 OOu Maandag 27 september. Jeugdklub voor 8 t/m 10 jaar van 18.30-20.00 uur in ,,'t Trefpunt", Arnhemseweg Maandag 27 september: Gemengd Koor ..Kunst veredelt' aan de Arnhem seweg Van 20.00-22.00 uur. Nieuwe leden van harte welkom. Vooral herenleden!!! Dinsdag 28 september. OVV Sociëteit. Ontmoetingsmiddag voor alle men sen van Leusden-Zuid, die van ge zelligheid houden. In het klubgebouw van ,,Roda" in het Burgemeester Buining Sportpark Van 14.00-16.30 uur. Dinsdag 28 september Jeugdklub van 10 t/m 12 jaar van 19 15-20.30 uur In ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemse- weg Dinsdag 28 september Bibliotheek ,,De Boekenmolen". Paletschool Willem de Zwijgerlaan Uitlening van 19.00-20.00 uur. Utsluitend voor volwassenen. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar: me vrouw B Hassink, Azuriet 17, Leus den-Centrum, Telefoon 43132 EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Greetje Grijpma: Grote kleurlino's. Tot en met zaterdag 9 oktober in „Galerie Ina Broerse". Nieuwe Spie- ghelstraat 57, Amsterdam, telefoon: 020-236642 „Galerie Ina Broerse" is geopend: 's maandags van 12 00 tot 18.00 uur Dinsdags tot en met 's zaterdags van 9 30-18.00 uur. 's Zondags gesloten. ONZE KRANT IS OP ONDERSTAANDE ADRESSEN LOS VERKRIJGBAAR. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 03 S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut. Hamersveldseweg 26 Zwembed Leusden. Burg Buiningpark. Manege en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323. Leusden-Z» Luitjens Supermark Pr. Irenelaan 9.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 3