TOUTENBURGERS TEVREDEN MET AANLEG FIETSPAD LEUSPER KRANT Nog beperkte inschrijving mogelijk LATENT TALENT VERKEERSSTROOM TE GROOT ONVOLDOENDE BEVEILIGINGEN OVERSTEKEN VAN VEE MOEILIJK TE WEINIG VERLICHTING TUSSEN STOUTENBURG EN LEUSDEN SCHOOLBUSVERVOER HANDHAVEN m Voor verloving, huwelijk en geboorte, •f-I =J IHI 511 d I DONDERDAG 23 SEPTEMBER 197fi heiligheid Horsterweg binnen lebouwde kom onvoldoende gaat, geeft dat een enorme roffel en rem je wel afVoorstel van één der aanwezigen; „Maak dan van heel Stoutenburg maar één groot was bord Een snelheidsbeperking voor de ge hele Horsterweg tot maximaal 50 kilo meter per uur. achtte de heer Wa genaar geen haalbare zaak. Ook het promoveren van de kom van het dorp tot zogenaamd woonerf, behoort niet tot de mogelijkheden, omdat de Horsterweg een doorgaande weg is en dat soort wegen zeer zeker niet voor woonerf-funktie in aanmerking komen CAR-TRANSPORTERS Hoewel nu pogingen worden onder nomen om de car-transporters van Pon uit de bebouwde kom van Leus den/Centrum te weren via een omlei- dingsroute, betekent dat niet, dat deze wagens niet via Stoutenburg zullen gaan Tal van aanwezigen wilden wel eens weten, wat daar aan wordt gedaan. Wethouder Wagenaar „De cartran- sporters zijn een probleem. Het is voor niemand een prettige zaak. Maar we zullen de konsekwenties van de vesti ging van Pon Leusden, waar we alle maal toendertijd blij mee waren en zijn in verband met de werkgelegenheid, moeten dragen. Wij zijn op dit moment in druk overleg om een goede oplossing voor het car-transport te vinden, maar dat is niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. Er is een mo gelijkheid om het vervoer te laten plaatsvinden via de Hamersveldseweg. industrie-terrein en De Mof naar Rijks weg 28, maar de weg is daar nu - met een paar haakse bochten - niet op be rekend en daarom zal van de zijde van rijkswaterstaat bezwaren worden ge maakt tegen deze route Ook de bomen zijn langs deze weg op sommige punten te laag, zodat - wanneer een cartran- sport moet uitwijken voor tegemoetko mend verkeer - de takken over de bo venkant van de wagens krassen en dat is natuurlijk niet zo n prettige zaak. Re- konstruktie van de bochten zou een op lossing kunnen zijn, maar daar is veel overleg met andere instanties voor nodig en molens malen nu eenmaal langzaam. Een andere mogelijkheid is via het eigen terrein van Pon en de Ba- voortseweg naar de Maanweg en van daar op de Arnhemseweg. Maar ook daar moeten verschillende voorzienin gen worden getroffen, die niet direkt te verwezenlijken zijn Kortom, we zijn druk bezig om naar een goede oplossing te zoeken." BANKGIROCENTRALE EN RIJKS WEG 28 De komst van de Bankgirocentrale naar Leusden zal méér verkeer aan trekken, dat voorlopig gebruik zal maken van de nu bestaande ontslui tingswegen naar Rijksweg 28. Wethou der Wagenaar bevestigde dat „Maar we kunnen niet wachten tot daarvoor een definitieve oplossing is gevonden De aanleg van de Noorderrandweg vindt volgend jaar plaats, maar de aan sluiting op rijksweg 28 - als alles volgens de plannen verloopt pas in 1981. Tot zolang zullen we genoegen moeten nemen met tijdelijke oplossin gen. voor zover die zijn te realiseren. Overigens moeten we blij zijn met der gelijke werkgelegenheid Verschillende gemeenten zouden hun vingers aflikken bij de gedachte, dat zij een der gelijke instelling binnen hun grenzen zouden kunnen krijgen." Sommige Stoutenbugers geloofden nog niet veel van de aansluiting op Rijksweg 28. „U zegt nou wel, dat die aansluiting er waarschijnlijk in 1981 zal komen, maar is dat definitief? Heeft Rijkswaterstaat dat toegezegd?" Wet houder Wagenaar: „Het ligt in de be doeling dat in 1981 de aanleg van de nieuwe Rijksweg 28 zijn beslag zal krijgen. Tegelijkertijd zal de aansluiting van de Arnhemseweg op Rijksweg 28 gedeeltelijk worden afgesloten. Dan is het beslist noodzakelijk, dat de aanslui ting via de Noorderrandweg wordt ge- realiseerdWij verwachten, dat het pro- jekt volgend jaar op het officiële „wen- senlijstje" van Rijkswaterstaat zal staan. De plannen zijn gereed, wat dat betreft zijn er geen moeilijkheden meer op te lossen." De bocht In de Horsterweg ter hoogte van perceel 28 zal worden af gezwakt, waardoor geen tuin van het desbetreffende perceel behoeft te worden aangekocht voor de aanleg van het fietspad. Er was veel belangstelling voor de informatieve bijeenkomsten in ver band met de aanleg van een fietspad langs de Horsterweg. SCHOOLBUSVERVOER Zodra het fietspad langs de Hor sterweg zal zijn aangelegd, zal het schoolbusvervoer tussen Stouten burg en Leusden-centrum komen te vervallen, zo bleek naar aanleiding van vragen hierover. De aanwezige ouders, die hun kinderen in Leus den/Centrum op school hebben, waren het daar niet zo erg over eens „En de kleuters dan? Moeten die dan ineens ook op de fiets?" Wethouder Wagenaar: „Ook in an dere gebieden, waar geen kleuter school is, worden de kleuters met eigen vervoer naar school gebracht. Dat zou ook mogelijk moeten zijn in Stoutenburg." Waarop één van de moeders: „Allemaal best, maar dan moet je wel over een auto beschikken en dat is niet bij ie dereen het geval." Overigens was men toch niet helemaal tevreden over het schoolbusvervoer. Het bleek- en ook wethouder Wagenaar was daar zichtbaar niet van op de hoogte - dat de bus alleen is bestemd voor kleuters en leerlingen van de eerste en tweede klas van het lager onderwijs." De rest kan er geen gebruik van maken, omdat de bus op een onmogelijke tijd vertrekt Drie uur 's middags Meestal te laat voor de kleuters en te vroeg voor de lagere school-leerlingen." Men vroeg dan ook om beter aangepaste tijden en handhaving van de school bus voor de kleuters, zodra het fiet spad is gerealiseerd. VERBETERING WEGBERMEN EN STRAATVERLICHTING Tijdens de bijeenkomst kwamen al lerlei andere klachten naar voren ten aanzien van de Horsterweg. De zijkanten van de weg zijn volgens hen, die het kunnen weten, zodanig bescha digd, dat het niet alleen voor het fiets- verkeer, maar ook voor andere wegge bruikers levensgevaarlijk is geworden. Wethouder Wagenaar: „Dat zal zo snel mogelijk worden verbeterd." Klachten over de minimale straatverlichting tussen Stoutenburg en Leusden/Cen trum waren algemeen. Aangedrongen werd op een betere verlichting met kor tere afstanden tussen de lantaarnpalen onderling, waardoor 's avonds de vei ligheid van de weggebruiker wordt ge diend. met name de fietsers, die toch (tot de realisering van het fietspad) erg kwetsbaar zijn. Deze kwestie zal met de desbetreffende instanties worden op genomen. TOERISTISCHE ROUTE Het nieuwe fietspad langs de Hor sterweg valt onder het Provinciale Rijwielpadenplan en zal als zodanig worden opgenomen in toeristische routes, aldus een mededeling van wethouder Wagenaar. Een reden te meer, vonden de aanwezigen, om de uiterste zorg te besteden aan de vei ligheid van de weg, vooral binnen de bebouwde kom van Stoutenburg. Met een oproep aan de Stouten- burgers tot een volledige samen werking met de gemeente, zodat het fietspad ook werkelijk in 1977 gerea liseerd kan worden, besloot voorzit ter Wagenaar de zeer konstruktieve bijeenkomst daarom kozen wij een iets eenvoudiger rijtuig en om helemaal in de stijl te blijven, een kaart van de LEUSDER KRANT - Finnmark 3 - Leusden-C. Modellen boeken mogen thuis bekeken worden. LEUSDEN - Voor de onderstaande cursussen wordt de inschrijving bij de Rabobank in Leusden nog korte tijd opengesteld o a omdat het minimum aantal deelnemers voor een deel van de cursussen nog niet is bereikt. Be langstellenden kunnen voor nadere in formatie omtrent de inhoud van deze cursussen zich rechtstreeks in ver binding stellen met de betrokken cur susleiders Adressen en telefoonnum mers van cursusleiders alsmede alle overige inlichtingen kunnen worden ver kregen bij de volgende contactper- sonen: Mevrouw J A M Schouten, Hessenweg 317 A, 03425-1481, Me vrouw J. Bakker. Calabrie 31, 033- 42237, D A van den Wall Bake, Bo- hemen 37. 033-41580 Cursus nr 1 - Waar komen die aardbevingen vandaan? 2. - Naaien. 3. - Volksdansen 5. - Frans voor beginners 6. - Sexuele opvoeding en voorlichting. 7 - Hengelsport. 8. - van Rembrandt tot Appel. 9. - Op voeding en onderwijs. 16. - Wand kleden 17 - Meer weten over onze woning en woonomgeving. 18. - Mas samedia 19 - Duits voor gevorder den 20 - Gespreksgroep welzijns werk. 23 - Gespreksgroep nieuwste geschiedenis 24 - Elektronika hob by 25 - Populaire elektrotechniek. 26 - Werken met video en dia. 27. - i Geluidsinstallaties 29 -Onzekeretoe komst. 32 - Wat is maatschappelijk werk° 33 - Voorlichtingsavond over de W AO en de G.M.D 35. - Itali aans voor beginners. 41 - Verslaving, 44 - Film beeld geluis. 46. - Griekse tragedies. 47. - Leeskring Tacitus. 49. - Aquariumtechnieken. 51. - Eenvoudige bedrijfsadministratie 53. - Milieuzorg een persoonlijke bij drage. 54. - Wereld onder water. 56 - Computers. 58 - Sexualiteit. 60 - Antieke meubelen. omdat daardoor elke mogelijkheid verdwijnt om te parkeren (met uit zondering van eigen erf.) Ze voelden dat als een ernstig bezwaar, omdat bezoekers en ook sommige bewoners zelf, daardoor genood zaakt worden om op de weg te parke ren, wat de overzichtelijkheid en de veiligheid voor het verkeer daar ter plaatse er niet groter op maakt. Wet houder Wagenaar was dat met de aanwezigen eens en beloofde deze zaak nog eens nauwkeuriger te be kijken om te zien wat voor alternatie ven hiervoor gevonden zouden kun nen worden. de redaktie) JSDEN/STOUTENBURG - In het algemeen zijn de inwoners van Stouten- rg en omwonenden van de Horsterweg- voor zover ze.vorige week don- dag aanwezig waren bij de voorlichtingsbijeenkomst - tevreden over het dat binnen afzienbare tijd begonnen wordt met <Je aanleg van een spad langs de Horsterweg. Hoewel de westzijde van de Horsterweg bij ileg van een fietspad het meeste geld kost, zo vertelde de heer Wagenaar, als voorzitter optrad, is die oplossing de beste. De aanwezigen hadden bezwaar tegen aanleg aan die kant van de weg. Hun bezwaren en vragen veel eerder gericht op de rekonstruktie van de Horsterweg binnen de uwde kom van Stoutenburg, het op dit moment moeizame oversteken vee over de Horsterweg en het steeds drukker wordende verkeer wegens ontbreken van een goede aansluiting op rijksweg 28 via de nog aan te in Noorderrandweg. „Werkgelegenheid aantrekken is natuurlijk mooi, het verkeer op de Horsterweg wordt daardoor wel steeds groter." De van de Bankgirocentrale viel bij sommigen dan ook in slechte aarde, de BGC niet wachten, tot de aansluiting op rijksweg 28 gereed is?" zo gevraagd. Wethouder Wagenaar: „Die aansluiting komt er - naar wij chten - pas in 1981. Zo lang kan de Bankgirocantrale beslist niet iten. Integendeel." SPAD VAN DRIE METER lés alles volgens plannen verloopt de omwonenden, die nauw bkken zijn bij de grondverkoop ten eve van de aanleg, alle medewer- Ijverlenen, dan kan volgend jaar een worden gemaakt met de aanleg I fietspad wordt drie meter breed, [sen fietspad en de Horsterweg ligt j strook met sloot. Voorstellen, om kloot te dempen en er een riool in te Jen met daarop het fietspad, bleken I haalbaar te zijn, omdat hiervoor i toestemming werd gekregen van |desbetreffende waterschap. De nu gestelde konstruktie heeft gens wel als voordeel, dat de vei- ieid van de fietsers en bromfietsers Jdt vergroot door deze sloot. „Die I keurig als opvang dienen voor ver- lalde automobilisten," aldus de Ihouder. TNOORDERRANDWEG let fietspad loopt van de Hessenweg fJtoutenburg tot aan de Noorder- weg in Leusden/Centrum Ver- lllende aanwezigen hadden tegen ■laatste eigenlijk wel wat bezwaren jaarom wordt het fietspad niet door fokken langs Zwarteweg en Ha- [sveldseweg? Dat komt de vel vet nieuwe kruispunt Noorder- weg - Horsterweg met het fiet- ^d. Dit kruispunt (met de Noorder- weg) zal zoveel mogelijk tegelijk het fietspad langs de sterweg worden aangelegd. De Horsterweg zal binnen de be bouwde kom van Stoutenburg volle dig worden gerekonstrueerd, waarbij de weg zelf naar het oosten zal worden verlegd. Op de nu be staande brede bermen, die als par keerplaatsen worden gebruikt zal aan de westzijde het fietspad komen met voetpad, aan de oostzijde zal het een deel van de weg worden. SCHERPE BOCHT De scherpe bocht ongeveer ter hoogte van perceel 28 zal worden afge zwakt. Niet alleen uit ver keersveiligheid. maar ook omdat daar door wordt voorkomen, dat een strookje grond nodig zou zijn van de tuin van dit perceel Sommige aanwezigen vonden, dat die bocht er beter in kon blijven. „Dan wordt er tenminste niet zo hard gereden Als die bocht er deels wordt uitgehaald, wordt het de automo bilist veel gemakkelijker gemaakt," zo werd er gesteld. Voorzitter Wagenaar bestreed dit. „Als we de bocht zo laten, is het veel gevaarlijker, temeer omdat straks ook het fietspad er langs komt." Voornaamste argument was overigens het feit, dat anders grond zou moeten worden aangekocht op die plaats OVERSTEKEND VEE. Vooral de aanwezige agrariërs namen de gelegenheid te baat om hun gramschap te spuien ten aanzien van het steeds onveiliger wordende oversteken van hun vee. „Nu de weg steeds drukker is ge ligheid van onze kinderen ten goede. Zoals de situatie nu is geschetst, bete kent het, dat de fietsers binnen de be bouwde kom van Leusden/Centrum weer „vogelvrij" worden verklaard." Wethouder Wagenaar was het daarmee niet eens. „Zodra de omlei dingsroute via het werkgelegenheids- terrein Princenhof in werking is getre den, en dat is al op korte termijn, zal het verkeer op de Zwartweg aanzienlijk minder zijn. Het verkeer zal dan worden omgeleid via de Noorderrandweg. Wij streven er naar om de aanleg van de Noorderrandweg en het fietspad parallel te laten verlopen." ZOVEEL MOGELIJK OP GEMEENTE TERREIN Het fietspad zal zoveel mogelijk op gemeenteterrein worden aangelegd, maar het is op sommige plaatsen on vermijdelijk, dat medewerking wordt gevraagd aan omwonenden en gron deigenaren in verband met kleine stukjes grondaankoop. Er is in principe naar gestreefd, aldus een toelichting van de heer Gerber op de plannen, geen grond van tuinen in Stoutenburg zelf aan te tasten. Daarvoor vindt een rekonstruktie plaats in de bebouwde kom van Stoutenburg De weg zal daar enigszins worden verlegd, terwijl tevens van de gelegenheid gebruik zal worden gemaakt om rioleringen alvast onder de weg te leggen vooruitlopende op de afzienbare termijn aan te leggen riolering voor Stoutenburg. Wethouder Wagenaar. „Wat die riolering betreft, daar wordt door mij hard aan qe werkt om die plannen, die al jarenlang be staan. nu eindelijk eens te realiseren Er worden nog steeds besprekingen over gevoerd." Oversteekplaatsen voor vee beter beschermen, zeggen de agrariërs. PARKEERPLAATSEN STOUTEN BURG Door de verlegging van de Hor sterweg binnen de bebouwde kom van Stoutenburg en de aanleg van het fietspad (met klein voetpad) zal de daar aanwezige, vrij brede par- keerstrook verdwijnen. De aanwezi gen vonden dat een belangrijk punt, worden, wordt het voor ons steeds moeilijker en voor het verkeer steeds gevaarlijker. Straks komt de Bankgi rocentrale er ook bij en ook dat ver keer zal gebruik maken van de Hor sterweg. We pleiten dan ook voor een betere beveiliging op de desbe treffende oversteekplaatsen (vier in totaal) door middel van een drukknop-installatie of een knipper licht, die we zelf op rood kunnen zet ten als het nodig is." Voorzitter Wagenaar had alle begrip voor de moeilijkheden. Hij beloofde naar een voor alle partijen be vredigende oplossing te zullen zoeken. Voorstellen tot het aanleggen van zo genaamde veetunnels achtte hij in Leusden niet haalbaar in verband met de hoge waterstand, waardoor het een zeer kostbare zaak zou worden. Ook een drukknopinstallatie is in eerste in stantie erg duur: zo n 35.000 per stuk. Zoals bekend zijn op deze weg wel borden geplaatst om het verkeer voor het overstekend vee te waarschuwen. ONVEILIGEHEID BEBOUWDE KOM De inwoners van Stoutenburg hadden vorige week tijdens de bijeen komst wel éen grote klacht over de on veiligheid van de bebouwde kom van Stoutenburg Het verkeer vanuit Leus den/Centrum rijdt in Stoutenburg veel te hard, terwijl de situatie daar veel te onoverzichtelijk voor is. Veel aanwezi gen pleitten dan ook voor een betere beveiliging er. een betere politie controle Om dit laatste te kunnen bereiken, zo werd door wethouder Wagenaar beves tigd, zullen de borden met vijftig kilome ter verplaatst moeten worden, omdat op het korte gedeelte wat nu aan een maximum snelheid van 50 is gebonden, politie-controle erg moeilijk is. Althans via de gangbare meet-systemen. De voorzitter beloofde na te gaan in hoe verre deze borden kunnen worden ver plaatst. Omdat het verplaatsen van kom-borden e.d. een zaak van de pro vincie is, zal met die instantie kontakt worden opgenomen. Een andere suggestie was het plaatsen van knipperlichten vóór het begin van de bebouwde kom van Stoutenburg. „Knipperlichten," zo vond één der Stoutenburgers," wer ken altijd alarmerend. Als ik zo'n licht zie, dan rem ik meteen af, want je weet nooit wat het knipperlicht be tekent Het lijkt me een goede op lossing." Wethouder Wagenaar was dat met de spreker eens en no? teerde de suggestie om te zien, of het voorstel uitvoerbaar zal zijn. Een andere suggestie kwam van de voorzitter zelf: het aanbrengen van een zogenaamd ..wasbord' bij een binnenkomen van het dorp. „Een dergelijk systeem, ribbels in de weg. wordt ook vaak gebruikt bij stoplich ten en kruisingen Het werkt preven tief Als je daar te hard overheen

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5