werelddierendag erslagen van de C.M.L.-werkgroepen 4 OKTOBER: PROBEER HET DIE DAG EENS ZONDER VLEES EN EIEREN! veel inspraak in leusden Het Milieu-Journaal verschijnt eens in de maand Redaktie: Werkgroep Voorlichting C.M.L. Wiesje Engelen, M Dem- mer, Fennie Kassner, Nelleke Kessels, Rob Nord, Ben Otten, Erik Jan Tuinin- ga, Wim Veen, Marijke Walta. UITGAVE VAN HET COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN. KONTAKTADRES: C.M.L., GEMEENTEHUIS LEUSDEN. TEL.41247, OF: DORDOGNE 11. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 19' Velen zullen bij Werelddierendag ongetwijfeld plannen maken om eens extra lief te zijn voor onze honden, katten, kavia's e.d Toch lijkt het ook wel een dag te zijn om eens stil te staan bij het feit dat we om ons te voeden ook miljarden dieren in de gehele wereld nodig hebben, waarvan er 50 miljoen per jaar sneuvelen om bij ons vleespotten op tafel te krijgen, elke dag weer. We leven eigenlijk in een rare wereld - aan de ene kant maken we ruzie om de wreedheid die wordt bedreven in de bio-industrie, aan de andere kant verwennen we de IV2 miljoen honden en katten in Nederland met de meest heerlijke „hapklare" vleesbrokjes, waar de mensen in de Derde Wereld totaal niet aan toekomen. In het CML-journaal no. 13 reageerde de heer Spaans op een artikel over deze problemen dat wij in mei (no 12) afdrukten. De heer Spaans was bedroefd door de vaak eenzijdige voorlichting over de bio-industrie en hij wees erop dat we toch ook meer aan zelfbeperking zouden moeten gaan doen. Ook hij herinnerde aan de manier waarop wij onze huisdieren vertroetelen met allerlei luxe hapjes. .We wilden daar ter gelegenheid van Werelddierendag nog eens op ingaan en voorstellen dat we het die dag eens zonder dierlijk voedsel stellen. DRIE PROBLEMEN Er is de laatste tijd erg veel afgepraat over de wereldvoedselsituatie, de vleesconsumptie en de manier waarop wij allerlei dieren behandelen. Aan de hand van o.m. een recent verschenen DIC-map kunnen we zien dat er eigenlijk drie soorten discussies tegelijk aan de gang zijn, t.w.: ahebben wij nu mensen het recht om dieren te behandelen zoals dat nu gebeurd in de bio-industrie? b. als wij minder vlees zouden gaan eten verbetert dan de wereldvoedselsituatie zodat de ontwikkelingslanden meer krijgen? c. is het eigenlijk niet te gek dat onze huisdieren beter te eten krijgen dan honderden miljoenen mensen in verre landen? DIC-map no. 55 „Minder vlees mevrouw?", te bestellen bij DE HORTSINK in Amersfoort voor 12,90 (tel. 11523). DE DISCUSSIE OVER DE BIO-INDUSTRIE Al enkele keren is dit probleem in het CML-journaal aan de orde geweest, vooral vanwege de milieubelasting door fosfaten in het water die deze industrie met zich meebrengt. Het is inderdaad te gemakkelijk om de boeren de schuld van deze ontwikkeling in de schoenen te schuiven; het blijkt dat het gehele systeem van onze voedselvoorziening dit soort excessen in de hand werkt. Dat we in Nederland wat te ver zijn gegaan met het op elkaar persen van opgesloten kistkalveren en leghennen is niet alleen de conclusie van een felle actiegroep als „Lekker Dier". Ook een officiële TNO-commissie kwam na 2 jaar studie vorig jaar met een kritisch rapport. Ook dit rapport pleit ervoor niet steeds de boeren te noemen als degenen die belang hebben bij de „intensieve veehouderij", zoals de bio-industrie officieel heet. Het is het gehele systeem van vraag en aanbod van allerlei dierlijke producten dat schuldig is aan deze ontwikkeling. Dat betekent dat ook wij als consumenten hier aan meedoen door het kopen van diepvrieskippen en mager vlees. Wie meer wil weten van de ethische aspecten die er aan deze discussie zitten, wordt verwezen naar genoemde DIC-map, wharin alle partijen aan het woord komen. MINDER VLEES, MEVROUW! Velen zullen de affiche van deze actie wel eens gezien hebben. In het kort komt het er op neer (en daar ging ons verhaal in CML-journaal no. 12 ook over) dat we op grote schaal kostbare voedingsmiddelen aan het verkwisten zijn. Voor elk kilo vlees die wij hier gebruiken zijn 8 kilo landbouwproducten nodig als voer. Zo worden onze vleesdieren gevoederd met voedingsmiddelen die elders in de wereld broodnodig zouden zijn. Sinds deze campagne zijn er nogal wat tegenargumenten aangevoerd (zie vooral genoemde DIC-map). Wel blijkt echter duidelijk dat vlees een zeer luxe vorm van eiwit-voeding is, veel duurder en veel inefficiënter voedergranen gebruikend dan b.v. peulvruchten en zuivelproducten. Als totaal systeem blijkt onze landbouw iin hoge mate verspillend door de nog steeds toenemende productie van voedergranen voor de vleesproductie, in West-Europa wordt ca. 4 maal zoveel graan als veevoer gebruikt dan voor directe consumptie, j Dat het gehele landbouw- en voedselsysteem zeer ingewikkeld in elkaar zit kunnen we vrijwel elke dag lezen in de krant. Terwijl de halve wereld verhongert zitten wij in Europa met boterbergen en vleesoverschotten, en een maand na de peperdure groenten worden er weer miljoenen kroppen sla doorgedraaid of als veevoer gebruikt. Velen zien in deze ingewikkelde situatie een excuus om maar niets te doen. Ons advies daarentegen is toch dat we m ieder geval kunnen beginnen minder luxe goederen als vlees en eieren te gaan gebruiken. Een Nederlandse bijdrage aan het opbouwen van graanreserves voor voedselhulp aan de Derde Wereld pioet niet gezocht worden in een verdere uitbreiding en intensivering van onze eigen landbouw, maar vooral in het tegengaan van verspilling van dierlijke eiwitten. Onze huisdieren eten !beter dan honderden miljoenen mensen. Uit het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat het een luxe verschijnsel is als we waardevolle voedingsbronnen zeer inefficiënt omzetten ih vlees voor menselijke consumptie. Nog veel schrijnender echter zijn de cijfers over de zeer waardevolle voedingsbronnen die worden verwerkt in het eten voor onze huisdieren. Op basis van Engelse gegevens blijkt dat de gemiddelde hond per jaar het equivalent van 181 kilo aan landbouwprodukten krijgt en dat dit meer is en van een hogere kwaliteit dan de meeste mensen in arme landen. Vooral omdat zowel katten als honden vleeseters zijn krijgen ze een geweldige hoeveelheid eiwitten binnen; honden krijgen zelfs meer dan een gemiddelde mens in Europa. Zoals u uit de vele reclame via televisie en de radio wel duidelijk is geworden is huisdierenvoedsel een goede handel geworden. In Engeland is de omzet in deze branche in de laatste 20 jaar zelfs verdertigvoudigd, hoewel het aantal dieren amper verdubbeld is. Op het ogenblik wordt er in de Verenigde Staten zes keer meer ^petfood" verkocht dan babyvoedsel, dit is parallel aan de verhouding tussen de geboortecijfers. Hoe pijnlijk de wereldvoedselverhoudingen wel zijn blijkt uit de cijfers over dit voedselverbruik van de ruim 70 miljoen Amerikaanse huisdieren. De ansjovisvangsten voor de kust van Peru schijnen genoeg te zijn om alle Zuidamerikanen van het noodzakelijk minimum dieet aan eiwit te kunnen voorzien. Toch verdwijnt vrijwel alles in de magen van Amerikaanse huisdieren. Een andere griezelige statistiek is dat de Amerikanen per jaar in het totaal drie maal meer geld aan huisdierenvoedsel uitgeven dan er in de gehele wereld per jaar aan voedselhulp aan de Derde Wereld wordt gegeven. Misschien kunnen we ook deze zaken eens even bedenken als we op Werelddierendag lief zijn voor onze beminde viervoeters. Een dag (of meer) zonder vlees of eieren zou een mooi begin zijn. EJT OVER SOJABONEN, KAAS EN CHAMPIGNONS Op de markt van Leusden, iedere dinsdag gehouden, kunt u bij de „Indische Toko" plakken geperste sojabonen kopen. Heel smakelijk en voordeliger dan vlees. Dobbelsteentjes bakken in de koekepan met uien, paprika's, preien, taugé, tomaten etc. etc. bij rijst, eventueel aangevuld met een lekkere kerrie-saus, zal u de grootste komplimenten van uw disgenoten bezorgen. Verder zijn er vele smakeÜjke mogelijkheden met kaas: gebakken plakken; geraspt of verwerkt in een kaassaus. Bijvoorbeeld bij Brussels lof in de winter een delicatesse. Dan blijven de champignons eens per week een goed alternatief voor koe, kip en varken Gebakken met peper, zout en provengaalse kruiden een heerlijk vleesvervangend gerecht. VERK jROEP BESTEM MINGS PLANNEN Deze keer geen verslag van de ■Werkgroep Bestemmingsplannen ■aangezien er tussen nu en het verslag ■van de Leusder Krant van 19 augustus Ijl geen vergadering heeft plaats "gevonden. Daarom nu hier de stand van zaken Izoals deze is meegedeeld door de heer ■Lange van gemeentewerken. IIn den begine was er een schetsontwerp. ■Hierop werd eind juli ingesproken door |de toekomstige bewoners en de leden Van de aspectgroepen van de Werkgroep Bestemmingsplannen. Dit schetsontwerp bevat: 1) een schetsverkaveling; p) een schetswoningontwerp. Mengs veranderde dit aangepaste Wetsontwerp in een definitief Wetsontwerp. pit werd besproken door de jadscommissie van Ruimtelijke 'rdening op 6 september en door de raad op 23 september. Het definitieve Wetsontwerp is op 23 september aan de burgerij van Leusden getoond en op |24-28 en 30 september aan de '•ekomstige bewoners en de leden van J aspectgroepen. Momenteel bevinden wij ons in de fase tussen dit schetsontwerp en het definitieve ontwerp. Behalve de twee al genoemde punten bevat dit definitieve ontwerp de inrichting van de woonomgeving. Het stedebouwkundig grondidee verandert niet meer. Aangezien de Werkgroep vooral bij de ideevorming betrokken is, is er voor de leden van de aspectgroepen wat dit gedeelte van het eerste deelplan betreft niet veel werk meer aan de winkel. (Ter herinnering: dit gedeelte, de door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en_ de Woningstichting Centraal Nederland te bouwen huizen). Anders ligt het voor de woningwetwoningen van de Woningstichting Leusden. Hierover moet de discussie nog op gang komen. Na het definitieve ontwerp volgt de juridische procedure en daama het bouwrijp maken van de terreinen. Verwacht wordt dat men hier omstreeks april '77 mee kan gaan beginnen. Voor de aspectgroepen blijft er intussen genoeg te doen want Wonen-Verkeer-Groen en Voorzieningen gelden natuurlijk voor de gehele nieuw te bouwen wijk. Maar eerst moet hierover het een en ander op papier gezet worden door Leusdens Gemeentelijke Diensten èn doorgespeeld worden naar het C.M.L. We hopen van harte dat hiervoor bij de gemeente een coördinator aangesteld wordt. Een schakel tussen het C.M.L. en de gemeente zodat de gegevens met vliegende vaart bij de leden van de aspectgroepen belanden. Er wordt op gewacht. M w WERKGROEP MILIEU EDUCATIE STERFGEVAL De belangrijkste werkgroep binnen het C.M.L., namelijk die werkgroep die de akties moet voeren om u en ons steeds weer opnieuw te herinneren aan het belang van onze leefomgeving, ligt op sterven. Dat is een ernstige zaak. Deze werkgroep heeft tot taak om op speelse wijze aktie te voeren voor het milieu in Leusden. Denk aan de aktie „vuilniszak", glasaktie, schone straten en vijvers; het plaatselijk ondersteunen van landelijke en provinciale akties zoals binnenkort de aktie voor een bewust drinkwaterbeheer „Kranig met water". En nog vele zaken meer. De werkgroep Milieuzorg, wier bestaan door allerlei oorzaken zo ernstig wordt bedreigd, is een onmisbaar tandwiel in het C.M.L. en moet daarom blijven bestaan. Wie wil zich hiervoor inspannen? Als over 20 jaar het drinkwater schaars is en de lucht nog ernstiger verontreinigd, wat is dan uw antwoord op de vraag van uw kinderen „en wat deed jij toen?"033-42036/41247. Op 30 augustus jl is ei1 een vergadering van de werkgroep Milieu-Educatie C.M.L. gehouden. Dej„Boslessen" van het afgelopen schooljaar werden nog even onder de loep gènomen. Ook dit schooljaar zullen door de werkgroep drie scholen worden uitgenodigd mee te doen aan de „bosless^n". Eind september hopen we Jweer van start te kunnen gaan. Natuurpad Er wordt over gedacht om een natuurpad in het park achter de Lisidunahof aan te leggen. Enkele leden van de werkgroep zullen, samen met de gemeente, de mogelijkheden van zo'n pad onderzoeken. U hoort hier nog nader over. Het verslag van de vérgadering die inmiddels op 27 september plaats vond, kunt u in het volgendè Milieu-Journaal verwachten. M. D. De heer C. van Dijk woont sinds een jaar in Leusden. Komend vanuit Zeist zocht en vond hij hier een gezellige woonomgeving en een veilig speelgebied voor de jeugd. Via het Milieu-Journaal belandde hij in de Werkgroep Bestemmingsplannen C.M.L. „Als bouwkundig opzichter begin je op het moment dat het werk bijna rond is. Ik wilde ook wel eens wat van de voorbereidingen weten." Vandaar zijn intrede in de Werkgroep Bestemmingsplannen. Buiten deze interesse brengt hij zijn specifieke bouwtechnische achtergrond mee, hetgeen hem maakt tot een bekwame inspreker. Zijn werk houdt onder meer in, dat hij ook veel met andere gemeenten moet samenwerken „In andere gemeenten is er meestal alleen inspraak van de toekomstige bewoner en wie dat niet is heeft bar weinig in te brengen. Het is prettig dat hier de gemeente zoveel inspraak toelaat. De gemeente Leusden is vrij open. Wat op een tekentafel uitgedokterd wordt kan er in de praktijk wel heel anders uitzien." Aldus deze positieve praktikant. M. W. Met ingang van NU is Marjan Demmer de C.M.L.-vraagbaak voor milieuzaken. Heeft u vragen, opmerkingen, suggesties over uw eigen woon- en leefmilieu over het milieu in Leusden over het milieu in het algemeen Bel dan (033)-43352

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11