)ennis Weaver in „Duel", •en enerverende film r „Black Emanuelle", een bijgekleurde imitatie in het kort bekeken LuC Niks te zeggen LEUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 lins( gavcr terda <voen ig. twi zate NJede jor Bert Vos) HMERSFOORT - De Amerikaanse regisseur Steven Spielberg maakte, ordat de superproduktie „Jaws" hem beroemd maakte, een voor de TV doelde speelfilm „Duel", met de bekende acteur Dennis Weaver (McCloud ,de TV-serie) in de hoofdrol. Deze film was echter zo goed en kreeg zoveel aties. dat besloten werd „Duel" uit te brengen in de bioscoop. Het is een jenaamde kleine film, gemaakt met een laag budget, maar dat neemt niet g, dat het thema voldoende is voor een anderhalf uur beklemmende span- Spielberg maakte zijn film naar een scenario van de Amerikaanse ice fiction-schrijver Richard Matheson, die ook zijn sporen verdiende op gebied van horror en fantasy. Hoewel niet direkt sprake is van een situatie, is het wel degelijk horror en fantasie in de meest moderne vorm: nduel tussen twee automobilisten. Een vrachtwagenchauffeur kontra een [ulfeur van een personenauto. David en Goliath. Matheson heeft, toen hij scenario schreef, een klein beetje aan de toekomst gedacht. Zoals over- rolking bepaalde reakties opwekt bij de mens - en in de toekomst is het mogelijk, dat er lemmingen-effekten door overbevolking zullen tstaan - zo laat het zich denken, dat het steeds drukker wordende autover- met de daarbij veranderende, op de auto ingestelde, leefpatronen, niet ader gevolgen kan blijven bij de verkeersdeelnemers zelf. !oals vroeger een duel op de vuist, de sabel of per pistool werd uitgevoch- zo is het mogelijk, dat in de nabije toekomst een meningsverschil per o wordt beslecht. Spielberg en Matheson gingen echter nog niet zo ver. n „duel" ontstaat spontaan, zonder enige merkbare oorzaak. De vracht- lenchauffeur begint zo maar opeens zijn angstaanjagende spel van kat en r 4). is met Dennis Weaver, die toch al niet in zo n beste bui is door een fikse O, ie met zijn vrouw. Geïrriteerde, geagiteerde automobilisten kunnen een raar op de weg zijn. Spielberg werkt dat gegeven uit tot een bijzonder innend stukje cinema, zich grotendeels afspelend op het beton van de oweg. Je zou iets dergelijks typisch Amerikaans kunnen noemen, ware niet. dat onze autobanen langzaam maar zeker het aanzicht van de lerikaanse highways beginnen te krijgen. De geloofwaardigheid wordt irdoor alleen maar groter. K9KOPDE fbeze week in de Amersfoortse theaters^ I ree VIP EN GOLIATH )avid Mann (Dennio Weaver) is een lelsreiziger op zijn weg huiswaarts fide ene kant van Californië naar de ere Onderweg besluit hij voor deze voor de verandering een pro- ale weg te nemen. Op deze weg I hij een gigantische tankwagen agen die grote rookwolken uitspuit, yin zorgt dat hij er snel voorbijkomt Jat even later rijdt de tankwagen hem piend voorbij en snijdt hem zodat zijn rem moet gaan staan. lardoor geïrriteerd passeert David 1 de tankwagen nog een keer en fl vol gas om zo ver moqeliik van iolep| Deze week heb ik u niks te zeg- 'n Niet, dat het normaal :t o» sproken in andere weken wel zo is, maar zoals de zaken er nu •rod staan, zult u het deze week in ze rubriek met niks moeten ee. Das niet niks, hoor ik een 'bouwereerde lezer mompelen, lemaa/ gewend aan dit hoekje inschriftTja, het spi/t me, er zijn momenten in het leven toe iedereen, dat je met ye mond dig' tanden staat, dat je verstomd fel. met stomheid geslagen en soort onheil en dan doe ye er ter het zwijgen toe. Zoals ik. riant eerlijk, als ik de kranten s. naar de radio luister of naar de eten bedenk ik opeens, dat "iets aan toe te voegen is. Dan nkik, dat ik beter mijn mond kan Men en mijn schrijfmachine ge- tee. Niks zeggen. Zwijgen, een maar luisteren naar wat an ten zeggen. ■J misschien, heel misschien leventjes glimlachen. Dat mag, iters endr rt ab [roef riek- n d* s.Zj want dat geeft geen geluid. Glim lachen om de wereld, glimlachen om de mensen om je heen, die hun mond niet kunnen houden, die denken wèl wat te zeggen te heb ben. Glimlachen om jezelf. Omdat je eigenlijk veel vaker je mond eens moet houden en alleen maar moet luisteren. Luisteren naar anderen. Zo maar luisteren. Een uurtje mis schien. Of een hele dag. En met een beetje geluk hoor je dan opeens iets, waarvan je zegt: dat heb ik nog nooit eerder gehoord. Dat is iets nieuws. Dat is belangrijk. Maar misschien kun je ook blijven luisteren totdat je een ons weegt. Om na een heel leven tot de ontdekking te komen, dat er ei genlijk helemaal niets is gezegd door de menshejd om je heen, noch door ye zelf. Verspilde tijd? Ach nee. Want met luisteren doe je in ieder geval honderden mensen om je heen het grote genoegen: zij hebben dan het intense gevoel van voldoening. Zij weten, dat er naar hen geluisterd wordt. En ik, ik heb niks te zeggen. Ik zwijg. En luister. Het is alleen zo ellendig, datje er na een paar uur zo enorm slaperig van wordt. Maar dat ligt niet aan die lange stroom woorden, die op je neer klateren als een waterval. Dat ligt aan je zelf. Had je maar eerder naar bed moeten gaan gisteravond. V. hem een dodelijk ongeluk toe te bren gen. Als het David uiteindelijk wel lukt op een heuvel, tracht de tankwagen hem heuvelafwaarts van achteren te ram men. Als David Mann onderweg een café ziet, gaat David snel de weg af en ramt daarbij een omheining. In het café verdwijnt hij naar het toilet om zich op te frissen na het zenuwslopende duel. Als hij in het cafe terugkomt, ziet hij buiten wéér de tankwagen staan. Terwijl hij zijn sandwich eet grijpt paniek hem aan éen van de aanwezige chauffeurs in het cafe moet zijn tegenstander zijn Hij gaat op een van hen af in de veronder stelling dat deze het is Beschuldigt hem en er breekt een gevecht uit. David wordt door de eigenaar het café uitgezet en hij beseft dat hij zich vergist heeft want de vrachtwagen rijdt weg Onderweg begint het spel op leven en dood opnieuw: de tankautochauffeur probeert David bij een spoorwegover gang op een trein te duwen. David Mann raakt nu volkomen in paniek, rijdt het eerste benzine station dat hij tegen komt binnen om de politie te bellen Terwijl hij in de telefooncel staat, ziet hij het gevaarte recht op hem afkomen David vlucht uit de cel net voor de chauf feur die aan flarden rijdt en de terraria slangen van de pompstationhoudster eveneens verpletterd. Terug onderweg begint het opnieuw: langzaam of snel rijdend de tankwagen zit voor hem en probeert hem van de weg te rijden. David rijdt steeds meer plankgas en, vóór de tankwagen uit gegen een heuvel op ziet hij stoom onder de motorkap vandaan komen en realiseert hij zich dat zijn radiatorslang gebroken is. Terwijl de tankwagen hem steeds dichter en dichter nadert is David er zeker van ten dode te zijn op geschreven Op de top van de helling weet hij uit zijn auto te springen De vrachtwagen ziet hem maar kan zijn enorme gevaarte niet meer stoppen Met David's lege wagen stort hij van de heuvel af de diepte in. David kijkt ze in verbijstering na en kan alleen nog maar een schreeuw geven als hij de wagens met de chauffeur hun vernietiging ziet ingaan Het lijkt een beetje op het Oavid en Goliathverhaal. Waarbij ook hier David overwint. „Duel" is een uitste kend, maar vooral enerverend stuk film, dat van het begin tot het eind de aandacht gevangen houdt door het toch wel onwezenlijke van de sfeer, die uitstekend door Spielberg is vastgelegd. Hij is later door collega's meerdere malen geïmiteerd en het thema duikt zo nu en dan in anc|frj films op, maar „Duel" is een typische' Spielberg-film. Met daarin reeds herkenbaar die uitstekende stijl van filmen, die hij later in „Jaws" subli meerde en waardoor hij doorbrak als een jonge filmer, waar je nog veel grootse dingen van kunt verwachten. Deze week is Cinema 2, met uitzondering van zaterdag- woensdag en zondagmiddag. 14 jaar. hem vandaan te komen. Minuten later arriveert hij bij het benzinestation en belt hij zijn vrouw op. Het gesprek loopt uit op een ruzie en David komt bij zijn auto terug en luistert niet naar de pompbediende, die hem waarschuwt dat hij een nieuwe radiatorslang nodig heeft. Een verbaasde David bemerkt on derweg dat de truck hem weer achterop komt en hem zelfs passeert en langzaam voor hem blijft rijden Als de weg breder wordt probeert hij langs de grote wagen te komen, maar deze blok keert de weg. David blijft proberen en de tankwagenchauffeur blijft zijn sadis tisch spel op het scherp van de snede doorvoeren. Deze is er duidelijk op uit Grand Theatre. Eduard Douwes Dekker zal wel nooit hebben durven dromen - voor zover hij op de hoogte was van de cinematografische ontwik kelingen - dat zijn dagboek ..Max Have- laar". onder het pseudoniem Multatuli geschreven, ooit in Nederland via de film een succes zou worden bij jong en oud. Wat scholieren verplicht op hun literatuurlijst hadden staan en wat met fikse tegenzin werd doorgeworsteld, is door regisseur Fons Rademakers en scenarioschrijver Gerard Soeteman op een uitstekende wijze omgebouwd tot een voor iedereen toegankelijke film, waarin de nogal taaie vertelstof van Multatuli smakelijk wordt opgediend in fraaie filmbeelden van cameraman Jan de Bont. ,,Max Havelaar" speelt zich af in ,,ons Nederlands Indië'" van een dikke eeuw geleden, waar een jonge assistent-resident in de oppositie gaat en de strijd aanbindt tegen de misstan den die heersen. Misstanden, die ont staan zijn uit eeuwenlange traditie van het land zelf èn die door de komst van het kolonialisme zijn gegroeid Het is de strijd van de eenling, die opbotst tegen een muur van opzettelijk onbegrip èn de barrière tussen oost en west Fons Ra demakers heeft van dit gegeven een uitstekende film gemaakt van interna tionale allure en dat is nog niet vaak van een Nederlandse film gezegd. Vierde week, alle leeftijden. (Hoewel, met dat laatste moet je wat voorzichtig zijn, want het is beslist geen Peppi en Kokki of Walt Disney wat zich op het witte doek van Grand afspeelt). Studio G. Het streven zal er wel op gericht zijn om in ieder geval in Amers foort de twintig weken vol te maken, want ,,One flew over the cuckoo's nest" is nog steeds in Studio G. te vinden. De strijd tussen een patient en een ver pleegster in een psychiatrische inrichting blijft doorgaan en wie deze schitterende film van Milos Forman met Jack Nicholson en Louise Fletcher in de hoofdrollen, nog niet heeft gezien, heeft nog steeds een kans. Enfin, eigenlijk hoef ik het u niet meer te vertellen na bijna twintig keer (veertien jaar). Cinema 1Wie Roger Moore aan het werk wil zien als een meedogenloze Maffia-killer, kan daarvoor terecht in Cinema 1waar ,,The man from the or ganization" de derde week ingaat. Een goede aktiefilm met tal van lekker ge filmde achtervolgingsscènes. En dat niet alleen, want je moet er per slot van rekening 18 jaar voor zijn, om naar bin nen te mogen Cinema 2. Nieuw deze week is de film „Duel" van de Amerikaanse regis seur Steven Spielberg met Dennis Weaver (McCloud van de TV) in de hoofdrol „Duel', oorspronkelijk bedoeld als TV-film, is het enerverende verhaal van een onwezenlijke kracht meting tussen een vrachtwagen en een personenauto David en Goliath in mo derne vorm Een verbitterende strijd op de weg. Naar een uitstekend scenario van Richard Matheson. Eerste week. 14 jaar. Cinema 2. In de matineevoorstellin gen van zaterdag, zondag en woensdag kunnen de liefhebbers nog steeds hun hart ophalen aan de al eer der op TV en in het theater vertoonde grappen en grollen van Nederlands Topkomiek André van Duin De pretfilm van deze komiek draait dan nog steeds ih Cinema 2. Misschien als alternatief voor hen. die tot nu toe André steeds via de zwart-wit TV hebben moeten aan schouwen Achtste week, alle leeftijden Euro Cinema. ,,Once upon a time in the west" is een succesfilm, die niet weg te branden is van het witte doek. nu in onverkorte versie, ,,'t Gebeurde in het westen" van regisseur Sergio Leone is al vaker in Amersfoort geweest en bleef daar wekenlang, maar mocht u de film nog niet hebben gezien, het kan nu weer Compleet met die uitstekende muziek van duivelskunstenaar Ennio Morricone (te vinden in de topveertig). Met in de hoofdrollen een keur van be kende sterren: Henry Fonda, Claudia Cardinale, Charles Bronson. Jason Robards Een opwindende re- konstruktie van hoe het eens gebeurde in het wilde westen van Amerika. Bij zonder fraai gefilmd en fascinerend in combinatie met Morricone's muziek Eerste week, veertien jaar City. ..Black Emanuelle". Wit wordt zwart. Maar ook zwart bloot kan erg mooi zijn. Regisseur Albert Thomas keek goed naar de ..Emanuelle-" films met Sylvia Kristel in de hoofdrol en heeft een goed geheugen Het resultaat is een fantasie-loze imitatie van de oor spronkelijke versie. Een goedkope film- truc. maar voor wie kijken naar mooi bloot een genoegen is. maakt het niet zoveel uit. Ook herhalingen kunnen prettig zijn. Eerste week, 18 jaar Nachtvoorstellingen. Een dergelijke herhaling is ook vrijdagnacht in het City Theater te zien, waar ..Vrolijke ontucht in Tirol" van regisseur Franz Marischka de boel opnieuw op blote stelten zet. Deze film werd het begin van een ware Tiroler sex-rage en behoort beslist niet tot de slechtste Want zoals een wijsgeer eens heeft op gemerkt: „Om sex moet je kunnen lachen, want het is in feite het leukste entertainment van de mens". Nu maakte die wijsgeer er ook een potje van. maar wat waar is moet gezegd worden: lachen kun je wel met Marischka en zijn Tïroolse capriolen in delederhosen 18 jaar Ook een herha ling is de film. die zaterdagnacht in City is te zien Eveneens een lachfilm. Hoe Dennis Weaver in de uitstekende film van Steven Spielberg: „Duel". \3 )d 9| nl >v Het is tegenwoordig mode om een succesfilm „bij te kleuren" Dat wil zeg gen. dat het verhaal ongeveer hetzelfde blijft, maar dat de hoofdrolspeler of speelster een kleurling(e) of een ne gerfin) is Overwonnen discriminatie- gevoelens zou je op het eerste gezicht zeggen, maar ik denk, dat het eerder een kapitalistische truc is om meer geld te verdienen Ik denk. dat de film industrie een zeer belangrijke groep kij kers heeft ontdekt de met-blanken Blanken speelden tot nu toe de heldhaf tige en ook de schurkachtige hoofdrol len. In thrillers en detective-films waren vaak de negers de gebeten hond met hun drug-handel en dat soort fraaie za ken. Later werd de zaak omgedraaid en kreeg je zwarte politie-inspekteurs en zwarte helden. Een recent voorbeeld is de film ..Boss Nigger", waarin twee zwarte outlaws jacht maken op blanke bandieten, waar een prijs op staat. Maar ook op het gebied van de aktie- en sexfilms kan zoiets niet uitblijven. We kennen Cleopatra Jones, om maar iets te noemen, en we hebben „Black Ema nuelle' Scène uit: „Black Emanuelle" Die laatste film gaat deze week in het City Theater draaien Van vrijdag tot en met zondag, want de overige dagen worden gebruikt om het theater om te" bouwen tot twee theaters. „Black Emanuelle" is de zwarte^ versie (de bijgekleurde) van de*. „Emanuelle-films" waarin onze land^ genote Sylvia Kristel zo'n belangrijke.-^ allesonthullende rol speelde Wie die* twee films heeft gezien, weet ongeveer wat men kan verwachten, want de fan tasie van regisseur Albert Thomas ging nu niet direkt zo ver. dat een geheel eigen verhaal in elkaar werd gedraaid/j Thomas heeft erg goed naar de 4 Emanuelle-films gekeken en paste het zelfde recept, met bijna dezelfde situa-"j ties toe in zijn eigen versie, die zich dan weliswaar in Afrika afspeelt inplaats van in het verre oosten, maar die ook, even als Emanuelle begint met erotiek in het/r vliegtuig. Enfin, u kent het verhaal als u al eerder hebt genoten van Emanuelle op de sex-toer. waarin alles mogelijk is zolang de censuur maar niet al tezeer— wordt geprikkeld. seï?l?' 'aatS,e be,reft heett re9^ nfJlw ma! Vast nie' zovee' moei- ijkheden gehad, want Sylvia Kristel is - en dat is beslist niet als een dis- '7ln,e:ende °Pmerk'ng bedoeld - beslist beter als haar zwarte teqen-4 f "3s,er- Voor het overige maakt hetij mnn U" Zw3r« "lOOt is OOk4 dan i ZOÜ ,e Unnen 2e99en en dat is 1 word? h"'96 ?aarheid die in de film .1 Scène uit: „Once upon a time in the west" van Sergio Leone. kan het ook anders met Bud Spencer en Terence Hill in de hoofdrollen. „De vier vuisten de lucht in" is de titel van deze door regisseur Giuseppi Colizzi ge maakte film Plata (Terence Hill) en Salud (Bud Spencer) spelen in dit film verhaal twee piloten, die allerlei bonte avonturen beleven, zowel in de lucht als in het oerwoud, waarin ze belanden. Uitstekend entertainment vol aktie „Trinity "-slapstick noemt men dat. 18 jaar KINDERVOORSTELLINGEN Cinema 1. In Cinema 1 kan jong èn oud in de matinee-voorstellingen van zaterdag- en woensdagmiddag kijken naar de tekenfilm „Hugo de Hippo" van tekenaar Bill Feigenbaum met de stemmen van Ton van Duinhoven, Lex Goudsmit. Ko van Dijk, Arnold Gelder man en John Lanting Gezongen door Marie Osmond, Jimmy Osmond en Burl Ives. Het is een bijzondere tekenfilm, die voor jong en oud de moeite van het bekijken waard is Het verhaal speelt zich af in Zanzibar, waar de goedlopende kruidnagelindustrie danig in de war wordt gestuurd, doordat de haven door een grote school haaien onveilig wordt gemaakt en de kruiers niet meer door het water durven te wa den Goede raad is duur, maar de rege lende sultan heeft een uitstekende op- fbssing. Hij bedenkt, dat alleen nijlpaar den het eiland van die plaag kunnen verlossen Aban Khan gaat samen met de tovenaar de jungle in en vangt met veel moeite en toverkracht twaalf hippo's (nijlpaarden), waaronder de ko ning, de vader van Hugo. Het kleine nijlpaardje Hugo gaat als verstekeling mee Maar daarmee begint het uitste kende verhaal pas Bill Feigenbaum heeft met „Hugo de Hippo" een tekenfilm gemaakt, die niet alleen humor in diverse kwaliteiten heeft te bieden, maar voor jong en oud ook een aantal wijze lessen, smakelijk verpakt in het amusante verhaal Nederlands ge sproken. alle leeftijden Euro Cinema. In Euro Cinema kunnen de kleuters zaterdagmorgen te recht voor „De avonturen van Pietje Bell" Pietje Bell en zijn kornuiten Peentje en Engeltje besluiten een circus op te richten Voor een circus heb je dieren nodig en de vrienden trekken erop uit om deze te vangen. Op jacht naar een kip worden ze gezien door de veldwach ter. die hen oppakt en naar het buro brengt De vrienden leggen alles uit aan de commissaris die hen laat gaan. De circusvoorstelling kan nu beginnen en tot hun vreugde is het een groot succes. Pietje zelf treedt op als goochelaar, doch een van zijn trucs pakt verkeerd uit en dat betekent het einde van het Pietje en Engeltje staan er echter niet al te lang bij stil. want zij hebben een verlaten boot ontdekt. Zij merken dat dit de opslagplaats is van smokkelwaar Doch voordat zij de politie kunnen waarschuwen worden zij door de smokkelaars gevangen genomen en opgesloten Door een list kunnen zij echter ontsnappen en na een wilde ach tervolging door donkere enge pakhuizen overmeesteren ze de twee schurken en brengen ze in triomftocht naar het politieburo Moe en gelukkig gaan de twee vriendjes naar huis. Alle leeftijden. Nederlands gesproken POLLUX mi „U verlangt toch niet dat we mid den op de weg gaan zitten?" Terence Hill en Bud Spencer: Vier vuisten de lucht in.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 21