nwoners Groenhouten maakten ;ennis met gemeentebestuur De raad en de commerciële J. Jacobs en P. Arts belichten welzijnswerk I MI*agenpa £fi|Myyx| Ilëuspen Bijna 800 aanmeldingen Latent Talent GESPREKSGROEP BIJ LATENT TALENT Losse verkoop Leusder Krant LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 inder belangstelling dan rorig jaar voor Vredesmarkt Neusden/centrum - in een ge- []ig aangekleed Kerkelijk Centrum ji de Asschatterweg werd zaterdag f september in het kader van de «desweek de Vredesmarkt gehouden. Jalle zalen stonden marktkramen Isierd met feestverlichting opge- d, terwijl Oosterse en Zuidameri- ise muziek weerklonk. Het geheel gecompleteerd door kinderte- [iingen en werkstukken, die met het op de Vredesweek op verschillen- ILeusdense scholen waren gemaakt. e bezoekers, die vooral tussen vier J acht uur volop aanwezig waren, |den in de negen stands kennis nemen overvloedig dokumentatiemate- |al, daarnaast werden artikelen als jding en etenswaren te koop aan- ioden. bedoeling van de Vredesmarkt om de mensen in kontakt te lengen met een aantal groepen in en Leusden die zich ieder op hun wijze voor de zwakkere medemensen inzetten. Zo stond er de werkgroep Buiten landse Werknemers uit Amersfoort. Deze groep probeert de problemen van de buitenlandse werknemer en zijn gezin enigszins op te vangen. Met name de vrouwen van die gezinnen hebben het vaak erg moeilijk, niet alleen omdat ze geen Nederlands spreken, maar ook omdat ze in een heel andere kuituur terecht zijn gekomen. De taak van de bovengenoemde werk groep berust bij het begeleiden en helpen van zo'n gezin. Mevrouw Fr. van Schaik van de Werkgroep Buitenlandse Werknemers had gehoopt een aantal vrijwilligers in Leusden te zullen vin den, die deze mensen regelmatig zou den kunnen bezoeken. Zij werd daarin nogal teleurgesteld, ook al omdat de belangstelling voor haar stand niet geheel aan haar verwachtingen voldeed. Ook de heer Muller, van de Werk groep Israël, konstateerde dat, hoewel de markt veel gezelliger was dan de vorige keer, er minder publiek gekomen was ,,Het wordt steeds moeilijker om de mensen van dat kastje vandaan te krijgen," zei hij. Tevens vond hij het opvallend dat bij die stands, waarnaast dokumentatie ook andere dingen alsv eten en kleding te koop waren, de belangstelling voor dat laatste groter was. Mevrouw L. Hoelen, die de stand met Zuid-Afrika-informatie bemande, kon zich voorstellen dat voor haar onderwerp, hoewel het zeer aktueel is, niet zoveel belangstelling bestond. Ten aanzien van Zuid-Afrika wordt erg kontroversieel gedacht, men moet partij kiezen en daar is veel achter grondinformatie voor nodig. Omdat de zaak moeilijk ligt bij het bredere pu bliek, was zij zaterdagavond blij met die gesprekken die ze heeft kunnen voeren. Van de zijde van de I.K V.-werk groep, die de organisatie van de Vre desmarkt in handen had, werd gezegd de eerstvolgende keer terdege met de aanvangsuren van t v.-programma's rekening te zullen houden. Toch toonde men zich bij deze werkgroep enthou siast over de grote belangstelling vóór het beruchte tijdstip van acht uur in de avond. Degenen die meer willen weten over de werkgroep Buitenlandse Werkne mers kunnen kontakt opnemen met mevrouw Fr. van Schaik, Emmalaan 9, Amersfoort, tel. 11964. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden fofschljnt Iedere donderdag. Redaktle: B«rt Vos (verantw.), tol. 41495; Mamix Kraljns, tol. 43792. Redaktie-adres: Postbus 11 (Finn- mark 3), Leusden/Centrum, tol. 033-41495. b*g. 03420-3141, toos- tel 17. ABONNEMENTSPRIJS: f 24,- PER JAAR. Sluitingstermijn: dinsdagmiddag 12 uur. Ons kantoor is geopend van 10-12 en van 2-4 uur. NABESTELLEN FOTO'S D« meeste In de Leusder Krant 9*publlceerde toto's kunt u na bestellen (met uitzondering van srchlet- en historische toto's) bif, vooruitbetaling van 5,00 per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 tn.v. de B.D.U. b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, •ental, nummer van krant pagina •earop de toto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor Flnnmark 3 - Leus- Oen/Centrum. Ongeveer 14 da- 9en na betaling ontvangt u de 9ewenate toto's thuis. Opseve abonnementen, adver- •entlea en betalingen kunt u doen °P ons kantoor, Flnnmark 3, Oeuaden/C. DE LEUSDER KRANT een uitgave van de BDU- ^ebtenkombHialie ta-Barneveld. R s->, LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 22 september was er voor de bewoners van Groenhouten gelegenheid om kennis te maken met vertegenwoordigers van de gemeente en tevens enige informatie over hun wijk te verkrijgen. Goed 50 personen waren deze avond aanwezig, hetgeen minder is dan op dergelijke avonden met andere wijken. Wellicht is men in Groenhouten erg tevreden. De avond werd geopend door burge meester Mr. A. H. van der Post, die in beknopte zin informatie over de gemeente Leusden verstrekte (oor sprong, groei etc.). Tot slot gaf hij de bewoners het advies een wijkraad of wijkvereniging op te richten, daar deze in andere wijken goede gesprekspartners voor het gemeentebestuur zijn gebleken. Men voorkomt hiermee dat de bewoners individueel naar de gemeente stappen. Na de burgemeester was het woord aan de stedebouwkundige, de heer M. C, van de Woude. Deze vertelde het een en ander over het karakter van de wijk; hoe men getracht heeft zoveel mogelijk de slootjes en begroeiing te handhaven; iets over de beweeglijkheid van de blokken en de opbouw van het wegennet, wat zo rustig mogelijk is. Tot slot was het woord aan de heer M. Pais, die de bewoners inlichtte over de 2e fase. Voornamelijk over de manier waarop er gebouwd gaat wor den (de dichtheid o.a.) en over het hoofdcentrum dat tegenover de wijk Groenhouten aan de andere kant van de Hamersveldseweg geprojekteerd is. Daarna kon men vragen stellen en daar werd druk gebruik van gemaakt. Men had nogal wat kritiek op de par keerplaatsen, waarvan er naar het oordeel van de bewoners veel te weinig zijn. Verder pleitte men voor het be houd van de boerderij 't Spul. Er werd gevraagd of er al plannen waren voor deze boerderij, die men graag als ont moetingscentrum zou zien. Aangezien er nog geen bestemming is voor de boerderij kon hierover niets naders medegedeeld worden. Men zou dit later eventueel kunnen bespreken met het wijkorgaan (als dat er komt). Overigens vinden bewoners het ook best als de boer er blijft wonen. Ook na de pauze, waarin er geani meerd gepraat en gediscussieerd werd, konden er vragen gesteld worden. ACHTERVELD Donderdag 30 september: Bejaardensoos 13.30 uur Vrijdag 1 oktober: Klaverjassen De Hessenkar 20.00 uur. Vrijdag 1 oktober: Bibliotheek 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 2 oktober: Dorpscontactavond Ons Gebouw 20.00 uur. Zondag 3 oktober: 14.00 uur: dansen Ons Gebouw. Zondag 3 oktober Bibliotheek 10.30 - 12.00 uur. Dinsdag 5 oktober Bibliotheek 15.15 - 16.30 uur Dinsdag 5 oktober E.H.B.O. cursus nieuwe leden Ons Ge bouw 20.00 uur Zondag 3 oktober Aanvang 9.15 uur sluitingstournooi De Eemelaar. LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 30 september: ,,De Til". Eerste kaartavond jeugd- en jon gerenwerk. Aanvang 20.00 uur. Inschrijven tussen 19.30 en 19.50 (van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden is unaniem akkoord gegaan met de konklusie van het college, dat Sint Nicolaas zo commercieel is, dat geen subsidie kan worden verstred voor de traditionele intocht, die jaarlijks wordt georganiseerd door de Leusdense mid denstand in samenwerking met Blijhof. Hei ging niet zozeer om de hoogte van het bedrag (f 1000.--) maar wel om het principe. Het college van b en w ging er in haar voorstel van uit, dat het Sint Nicolaasfeest een zodanig commer cieel karakter heeft en dat het op de weg ligt van de Leusdense middenstand om daarom de intocht in haar geheel te financieren. De heer Kuipers (lijst 6): ,,Je kunt je afvragen of het wel verstandig is om voor St. Nicolaas zo'n klein bedrag te weigeren, terwijl voor een gras- vliesveld een kleine zeven ton wordt uitgetrokken". De heer Mandemaker (P.L.) stelde vast, dat Sint Nicolaas in Leusden niet commerciëler is dan waar ook in Nederland. Hij vroeg zich echter af, hoe de mening van het college zou zijn, als het een zuiver folkloristisch feest betreft. In dit verband deed hij de sug gestie om het feest geheel door Blij hof te laten organiseren in haar eigen clubgebouw en daarvoor subsidie te geven". De heer van der Berg (KVP): ,,Dat is het paard achter St. Nicolaas spannen. Als we met Blijhof gaan praten dan is dat hetzelfde. Het feest blijft er even commercieel om en bovendien spaart de Leusdense Middenstand dan f2500,- uit. Dat is ook niet nodig". De heer Mandemaker: ,,Het com merciële element staat duidelijk voor op. Maar de plaatselijke middenstand is kennelijk niet bereid of in staat om het bedrag van f2500.-- op te brengen. Ik stel dan ook voor om het feest in handen van Blijhof te geven" De heer Bergsma (VVD) had geen enkele moeite met het voorstel van b en w. „St Nicolaas is duidelijk commercieel. Of Blijhof het nu orga niseert of niet, de neveneffekten en aktiviteiten 'zullen blijven bestaan" Burgemeester van der Post; ,,Als de middenstand bereid is de volle mep te betalen, dan wil ik de middenstand tijdens de intocht en ontvangst wel een extra oppepper geven Wethouder van Woudenberg tenslot te: ,,Ik hoor, dat enkele raadsleden in een goed blaadje willen komen bij Sint Nicolaas, maar dit onderwerp is ook uitgebreid in de commissie be sproken en we kunnen het allemaal eens zijn met dit voorstel". En zo was het. LEUSDEN - Het aantal inschrijvin gen voor de najaarscursussen van de werkgroep Latent Talent heeft vele verwachtingen overtroffen. Tot op he den zijn 770 aanmeldingen binnengeko men voor de 62 aangeboden cursussen. Aangezien een aantal cursussen het minimum aantal deelnemers niet zal halen, zullen deze worden geannuleerd. De belangstellenden voor deze onder werpen zullen op korte termijn hiervan in kennis worden gesteld Belangrijk: Indien ingeschrevenen voor de gepu bliceerde aanvang van de onderwerp (en) van hun keuze geen bericht krij gen, gaat de cursus van start op de in het programma gepubliceerde datum en plaats. Voor nadere inlichtingen - Mevr J a.M Schouten, tel 03425- 1481. - Mevr J Bakker, tel. 033-42237. - D a. van den Wall Bake, tel 033- 41580 In overleg met de betrokken docenten zullen cursussen waar zeer veel be langstelling voor is tweemaal wor den gehouden, hetzij op dezelfde avond, hetzij op een andere dag van de week Daardoor kunnen ook verschuivingen van tijdstippen en plaats van bijeen komst noodzakelijk blijken. LEUSDEN - De heren J. Ja cobs, stafmedewerker van de Landelijke Raad voor Cultureel Werk, en de heer P. Arts, staf- funktionaris van het Nederlands Centrum voor Volksontwikkeling, gaan voor „Latent Talent" met een gespreksgroep „Welzijns werk" aan de gang. „Exact kunnen we uiteraard niet zeggen wat we zullen gaan doen" vertelt de heer Jacobs, die het woord voert mede namens de heer Arts, die met vakantie is. „Dat hangt af van wat de men sen willen 't Is bedoeld als ge spreksgroep over het welznns- werk.Waarwe mee willen starten is. het resultaat van het welzijns werk in Leusden op een kaart systeem te brengen Wat valt er al zo onder de noemer: welzijns werk. We willen wat van de ge schiedenis vertellen; we willen uitleggen waar het goed voor is, waarom het nodig is. Wat kun je ermee, wat wil je ermee. Ge spreksgroep of niet deze zaken zullen we moeten uitstippelen om het welzijnswerk in Leusden te kunnen afbakenen. Wij denken, dat het erg belang rijk is om te tonen hoe het wel zijnsbeleid tot stand komt. Opdat gebied zijn er veel veranderin gen aan de gang. Daar is men mo menteel zéér aktief mee bezig. Voor een groot deel hangt het van de groep af welk onderdeel wij verder zullen gaan uitdiepen. Er kan een groep gevormd wor den over de bedoeling en de nood zaak van het welzijnsvak Er zou ook een groep kunnen ontstaan, die geïnteresseerd is in het be leid dat de overheid voor dit werk voert." „Zijn de instellingen, waar u beiden als staffunktionaris werk zaam bent, overheidsinstellin gen? En in hoeverre bestaat zo iets bier in Leusden?" „De klubs waarvoor wij werk zaam zijn, zijn beide ontstaan uit het partikuliere initiatief In Leusden zijn aspekten van het welzijnswerk aanwezig Er is Gezondheidszorg Er is een Jeugdraad, er zijn sportvereni gingen. Er is een muziekschool gekomen Voegt daar lachend aan toe „Latent Talent is van de grond gekomen!" „Dat er in Leusden nog geen instelling voor welzijnswerk is komt, denk ik, omdat er te wei nig gebundelde initiatieven zijn geweest om te komen tot de par tikuliere oprichting van een wel- zijnsinstelling. De geweldig snel le groei van Leusden ook heeft de ontwikkeling van het welzijns werk ver achter zich gelaten Deze gemeente was nog niet zo ver om aan een samenhang van bestaande welzijnsaspekten te gaan denken „In hoeverre gaan ten aanzien van het welzijnswerk partikulier initiatief en overheidsbeleid hand in hand?" „Tot voor zéér kort hing het beleid ten aanzien van het wel zijnswerk al van het partikulier initiatief Men begon iets parti kulier en dat werd dan op een bepaald moment gesubsidieerd door CRM. Soms was de gemeen te mede -subsidient, maar in eerste instantie had men CRM er voor nodig. In de toekomst gaat de gemeente de eerste vioolspe len in het welzijnswerk Dat be tekent, dat ook de gemeente Leus den welzijnswerk moet gaan plan nen De beleidslijnen zullen daar toe moeten worden uitgestippeld Het leek ons leuk om met de werkgroep van „Latent Talent" te kijken of we konden komen tot het maken van plannen voor het welzijnswerk hier We willen onze diskussie toebuigen naar de eigen woonplaats, en zien of we vanuit de eigen woonplaats kunnen gaan denken." „Hoe kort of lang is de ge schiedenis van het welzijns werk?" „Dat hele welzijnswerk is zeer jong. Na de tweede wereldoor log is men er grondig aandacht aan gaan besteden. Stukje bij beetje kwam het onder de aan dacht van de overheid. Het vak welzijnswerk moet ook nog he lemaal geleerd worden. Het be palen van prioriteit is nog maar nauwelijks gelukt. Je moet be hoeften en noden in kaart gaan brengen en je moet zien wie daaraan kunnen beantwoorden. Het welzijnswerk moet gecoör dineerd worden. Dat gaat men in de toekomst óók van de ge meente Leusden vragen. Het aar dige is, dat op één van de avon den in de eerste of tweede week dat wij met de gespreksgroep beginnen in de gemeenteraad óók wordt gesproken over het wel zijnswerk. Het is dus een urgente kwestie. Wie belangstelling heeft wordt verzocht zich direkt bij ons op te geven. Dat kunnen be langstellenden zonder meer zijn, dat kunnen mensen zijn die al in actiecomité's en/of het jeugd werk zitten, dat kan ook een menggroep van beide zijn" Anco Mali. Maandag 4 oktober: „Café-restaurant Nieuw - Leusden". Vergadering wijkraad de Wetering. Aanvang 20.00 uur. Maandag 4 oktober: „Johanneshoeve". Bingo avond wijkvereniging Ros senberg. Aanvang 20.00 uur. Maandag 4 oktober: „Clubgebouw Blij hof". Start winterklubs. Van 16.00- 17.00 uur (8 en 9 jaar) en van 18.45-20 00 uur (10, 11 en 12jaar). Kosten f 17,50. Voor het hele sei zoen. Woensdag 6 oktober: „Clubgebouw Glijhof" Start winterklubs. Van 13.30-14.45 uur (6 en 7 jaar) en van 15.00-16.30 uur. (5, 6 én 7 jaar). Woensdag 6 oktober: Raadzaal Ge meentehuis Schoolraadvergade- dering Aanvang 20.00 uur. Elke donderdag: Clubgebouw Blijhof: Volksdansen. Van 16.00-17.00 uur voor de jeugd vanaf 8 jaar. Van 19.00-20 00 uur voor gevor derden. Van 20.30-22.30 uur voor volwassenen Elke donderdag: UW Seniorensocié- teit „Sporthal Groenhouten", de Meent. Van 14.00-16.30 uur. Elke dinsdag: Van 18.45-19.45 uur: Jeugdschaken in de oude Roda- kantine. Om 19.45 uur: schaken voor senioren in dezelfde kanti ne. Elke dinsdagmiddag: Sociëteit voor dames en heren van 60 jaar en ouder om gezellig te kaarten. Van 14.30-17.00 uur. Johanneshoeve, Hamersveldseweg. Elke woensdag: „Lisidunahof" repeti ties koor „Treecksangh" Van 19.45-21 45 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10.00 uur gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruisgebouw. Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33. Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid in de Johanneshoeve Hamersveld seweg. Vanaf 9.00 uur. Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De Til" open vanaf 19 00 uur Hob byclub om 18.30 uur. Hulpdienst „De Wetering". Telefoon nummers 42746/42249. Stichting Amivedi: Mevrouw Drost, tel. 033-44123. Elke zaterdag: ..De Til". Discodans avond. Aanvang 20.00 uur. Elke zondag: „De Til". Discodansmid dag Aanvang 14.00 uur LEUSDEN-ZUID Donderdag 30 september: Bibliotheek „De Boekenmolen". Paletschool Willem de Zwijgerlaan. Uitlening van 11 00 tot 17.00 uur voor vol wassenen en jeugd. i Vrijdag 1 oktober: 12- tot 16-jarigen. Jeugdklub in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg. 19.00 uur. Vrijdag 1 oktober: Bibliotheek „De Boekenmolen". Paletschool Wil lem de Zwijgerlaan. Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Utsluitend voor volwassenen. Maandag 4 oktober: Gezinsverzorging en ouderenhulp van de gefuseerde kruisverenigingen aan de De Roo van Alderwereltlaan 13. Van 14.00 tot 15.00 uur. Maandag 4 oktober: Voor de eerste maal: Bibliotheek „De Boeken molen". Paletschool Willem de Zwijgerlaan. Uitlening van 14.00 tot 17.00 uur voor volwassenen en jeugd. Maandag 4 oktober: 8- tot 10-jarigen. Jeugdklub in ,,'t Trefpunt" aan dei Arnhemseweg. 18.30-20.00 uur. Maandag 4 oktober: Gemengd Koor „Kunst Veredelt". Repetitie-avond in ,,'t Trefpunt" aan de Arnhem seweg van 20 00-22.00 uur. Nieu we leden van harte welkom, vooral herenleden! Dinsdag 5 oktober: U.V.V. Sociëteit. Ontmoetingsmiddag vooralle men sen van Leusden-Zuid, die van gezelligheid houden. In het klub- gebouw van „Roda" in het Burg. Burning Sportpark. Van 14.00 tot 16 30 uur Dinsdag 5 oktober: 10- tot 12-jarigen. Jeugdklub in ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemseweg, 19.15-20.30 uur. Dinsdag 5 oktober: Bibliotheek „De Boekenmolen, Paletschool Willem de Zwijgerlaan. Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Uitsluitend voor vol wassenen. OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw B. Hassink, Azuriet 17, Leusden-cen trum, telefoon 43132. EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Greetje Grijpma: Grote kleurenli- no's. Tot en met zaterdag 9 ok tober in „Galerie Ina Broerse", Nieuwe Spieghelstraat57, Amster dam. tel 020-236642. „Galerie Ina Broerse" is geopend 's maandags van 12.00 tot 18.00 uur, dinsdags tot en met zater dags van 9.30 tot 18.00 uur, zon- iags gesloten. ONZE KRANT IS OP ONDERSTAANDE ADRESSEN LOS VERKRIJGBAAR. LEUSDEN-C. Leusder Krant, Flnnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Buinmgpark. Manege en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1 ACHTERVELD: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. LEUSDEN-Zj Luitjens Supermarkt, Pr Irenelaan 9.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 3