|R/SGP-fraktie stemde tegen wegens jnvoldoende waarborg t.a.v. de zondagsrust Zesde klas Klimop bezochten waterzuivering Raad discussieerde over bezwarenprocedure voor gemeente-ambtenaren Nieuwe „Wegwijs" Leusden pUSDEN 1200 KAN VAN START GAAN Mevrouw Verduin: „Wordt het een feest zonder vrouwen?" Seen beroeps- trachten voor leheer van SOCCLE Fietspad Schoolraad vergadert X RONDVRAAG Versnelling Ingezonden: KVP-raadslid A. M. v. d. Berg nam afscheid Naamgeving wijken in de 2e fase LEUSDER KRANT - RAAD LEUSDEN DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 Van de redaktie) LEUSDEN - De Stichting Leusden 1200 kan van start gaan. De raad gaf jonderdagavond het groene sein, nadat er nogal wat gepraat was over de sa menstelling en het feit, dat de AR/SGP-fraktie tegen het subsidie-voorstel temde in verband met de zondagsrust De AR/SGP was bij monde van de heer 'an Maanen van mening, dat zijn fraktie de goedkeuring aan het voorstel moest nthouden als niet kon worden gegarandeerd, dat er op zondag geen Leusden- 200-festiviteiten zouden plaatsvinden. Een dergelijke garantie vond de raad iel wat te ver gaan, ook al werd geprobeerd een compromis te vinden, waardoor e raad unaniem akkoord zou kunnen gaan. zal kunnen zijn en dan heb ik graag de garantie, dat er niet op zondag feest wordt gevierd. Zonder die garantie moet ik helaas tegen stemmen. Voorde rest wens ik de stichting een goede vaart toe". Burgemeester van der Post: ,,Ik neem aan, dat de zondagmorgen onaan geroerd wordt. Ten aanzien van de zondagmiddag zal daar rekening mee FEEST ZONDER VROUWEN? Mevrouw Verduin Progressief ,eusden) kwam toch nog weer terug lp de samenstelling van het stich- ingsbestuur. ,,Met mannelijke arro- antie, zo konstateer ik helaas, is oorbij gegaan aan de vrouw. Dat be ekent, dat ongeveer de helft van de ^eusdense bevolking zwaar onderver- egenwoordigd is in het bestuur. Wordt et feest misschien ook zonder de rouw gevierd? Holl ,,Dat kan niet, dat is het mooiste eest dat er is...."). r zouden aanvankelijk twee vrouwen ,i het bestuur worden gekozen, nu is at er één. Ik moet er nogmaals op indringen, dat de vertegenwoordiging in de vrouwen in het stichtingsbe- tuur evenredig wordt uitgebreid", oor het overige wenste zij het be tuur veel succes toe bij het realise- en van net eeuwfeest en hoopte, dat een feest zou worden, gericht op en volledige integratie van de oude nieuwe groepen inwoners van Leus- en. Burgemeester vander Post: „Het be tuur van de stichting is samengesteld de vakantie en daarbij is inderdaad weinig rekening gehouden met het rouwelijke element. Dat is geen opzet eweest. Maar het bestuur heeft de logelijkheid om meer vrouwen te be ramen. Ik zal dit aan het stichtings- istuur doorgeven". PRINCIPIEEL TEGEN Alle overige frakties gingen akkoord en wensten de stichting veel succes toe, met uitzondering van deSGP/AR-frak- tie, die tegenstemde, omdat niet kon worden gegarandeerd, dat er op zondag geen aktiviteiten zouden plaats vinden in het kader van Leusden 1200. De heer van Maanen: „De herdenking van het 1200-jarig bestaan van Leusden is een goede zaak. Voor een klein dorp is dat een belangrijk feit. Ik hoop, dat het een feest voor de hele bevolking worden gehouden en de dan te houden festiviteiten zullen passend moeten zijn en in ieder geval niet storend voor andersdenkenden. Maar het stichtings bestuur beslist uiteindelijk. Het enige wat ik kan doen is uw visie doorgeven aan het bestuur". De heer van Maanen: „Dat is niet voldoende en ik moet tegen stemmen". De heer Holl (lijst 6) betreurde dit. „Als het een feest voor iedereen is, dan moeten wij er met z'n allen achter kunnen staan. Ook achter de visie van de heer Van Maanen en dan moeten we uitbundig feesten op zondag uitsluiten". De heer Bergsma (VVD) stelde voor, dat de heer Van Maanen voorwaarde lijk voorstemde en de heer v.d. Berg (KVP) diende een amendement in, waar in hij voorstelde de subsidie van de gemeente te verbinden aan de wens van de SGP/AR-fraktie. Maar toen de sport in het geding kwam, moest de raad konstateren, dat de AR/SGP-fraktie principieel bleef. „Alles wat onder auspiciën staat van de Stichting Leusden 1200 en op zondag plaats vindt, daar is van onze zijde bezwaar tegen", stelde de heer Van Maanen nogmaals nadrukkelijk. Een poging om de verantwoordelijk heid af te schuiven op het college strandde ook. Burgemeester van der Pst: „Waar ligt de grens? Achter deze tafel zitten echt niet allemaal moraal theologen". Wethouder Wagenaar zette alles keu rig op een rijtje en de raad kwam tot de konklusie, dat zij - zonder de heer Van Maanen en zijn fraktie - akkoord moest gaan met het voorstel, hoewel zij betreurden, dat het geen unaniem besluit kon zijn. Wethouder van Woudenberg moti veerde tenslotte zijn vóór-stemmen met de mededeling, dat zijn partij wel verwant is aan die van de heer Van Maanen, maar dat hij niet zo ver kon gaan als de AR/SGP. „Wij hebben als CHU echter wél de intentie om in alles tegemoet te komen aan het zo goed mo gelijk waarborgen van de zondagsrust". 0 de redaktie) LEUSDEN - Naar aanleiding van een wrstel tot verhuur van de verschil- ide accommodaties in Leusden aan Stichting Sociaal Culturele Centra leusden (SOCCLE) betoogde de heer irgsma (WD) dat eigenlijk een groot 1 van het beheer in handen zou ioeten*t)lijven van de gemeente om op ie manier de Stichting in staat te stel en bun werk zo goed mogelijk te doen. Dat was koren op de molen van de ieer v.d. Berg (KVP): „De woorden an de heer Bergsma bevestigen op- ieuw onze waarschuwing van des- ijds, toen we met de boerderijen be- innen „waar gaan we hiermede naar oe?" vroegen we ons toen af. Nu een (leidooi voor grotere inbreng van de ;emeente. Dat betekent meer beroeps- irachten, dus meer geld. Met de hoer erijen hebben we het Paard van Troje linnengehaald". Mevrouw Verduin was het deels eens net de VVD, maar zij stelde voor om iet extra benodigde geld voorberoeps- xachten te financieren uit grotere ujdragen van de gebruikers. Toch bleek de meerderheid niet di- 'ekt te springen om nu reeds met be- oepskrachten in zee te gaan. Wethouder van Woudenberg: „Ik heb 11e bewondering voor de inzet van hen, ie hier aan mee willen helpen. We loeten inderdaad niet een te grote :laira op hen leggen. Daarom wordt n eerste instantie voldoende mankracht dor de gemeente geleverd. Als alles oed draait, wordt het ambtelijke appa- aat teruggetrokken, zodat onze amb- enaren niet iedere avond „in het eld" bezig zijn. Bovendien heeft de lichting de beschikking over een be heerder en een administratieve kracht, let welslagen van de aktiviteiten hangt oor een groot deel af van de mensen, lie op vrijwillige basis zich voor dit 'erk in willen zetten. Zij verdienen dan >ok al onze waardering en steun". En daar kon de raad het mee eens zijn. (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de rondvraag wilde de heer v.d. Berg (KVP) zijn raadsperiode in Leusden niet besluiten zonder vraag. Hij vroeg het gemeente bestuur hoe het zat met de aanvrage tot bouwvergunning van het loonbedrijf van de heer De Groot aan de Emelaar- seweg. De provincie is niet akkoord gegaan met deze bouwaanvraag en nu wil de heer De Groot alle mogelijke wegen bewandelen om toch die vergun ning te krijgen. Van de zijde van de gemeente was hem alle medewerking toegezegd, maar wil daarbij niet zorgen voor afschrift van het dossier, waar door de heer De Groot goed voorbereid bij GS in beroep zou kunnen gaan. De heer v.d. Berg wilde graag weten, waar om nu opeens dat weigeren van de ge meente was te verklaren. Burgemeester Van der Post: „On danks aandringen van de gemeente is GS niet bereid om met de visie van het college mee te gaan. De provincie zag voor de heer De Groot een oplossing op het komende Achterveldse industrie terrein, maar dat is voor de heer De Groot op een te lange termijn en bovendien zou een dergelijke vestiging overlast aan de omwonenden zelf be zorgen. Wij staan nog steeds achter de heer De Groot in zijn streven. Maar we hebben niet de vrijheid om alle af schriften van onze correspondentie met GS over te dragen aan particu lieren. Onze optimale bereidheid bleek wel uit het feit, dat de heer De Groot alle afschriften heeft, mogen inzien en dat is volgens ons voldoende om zijn belangen bij GS goed te kunnen beharti gen. De desbetreffende stukken kunnen t.z.t. wel ter inzage worden gegeven aan een beroepsinstantie. Onze sym pathie gaat uit naar de heer De Groot en we zullen hem zoveel mogelijk pro beren te steunen door adviezen. De heer Richert (PL) vroeg zich af waarom GS haar goedkeuring onthoudt aan het ontwerp-bestemmingsplan Sportpark Valleikanaal. Burgemeester Van der Post: „Die onthouding van goedkeuring dreigt inderdaad om pla nologische redenen (GS gaat met ak koord met de ligging van de schiet baan - red.) maar wij proberen met krachtige argumenten GS te overtui gen van haar ongelijk." Op de vraag, hoe het college gebruik denkt te maken van de mogelijkheden die minister Westerterp heeft ge schapen ten aanzien van woonerven, kon burgemeester Van der Post nog weinig zeggen. Deze kwestie zal wel licht eerst goed bekeken worden in de commissie-Verkeersaangelegenheden en in de commissie-R.O. en Financiën Dt in antwoord op een vraag van de heer Ruchert. De heer Mandemaker (PL) wilde graag weten, waarom de geplande kan torenflats in Groenhouten nog steeds niehzijn gerealiseerd en welke kon- sekwenties dit heeft. Burgemeester Van der Post: „De bestemming ligt vast in het bestem mingsplan. Groenhouten is vastgesteld door de raad en is deels goedgekeurd door GS. Er lopen echter nog beroepen bij de Kroon ten aanzien van het hele plan. De situatie voor de eigenaar van de grond is daarom erg onzeker. Er zal een nauwgezette heroverweging nodig zijn om te zien wat daar moet komen. Zodra er eventuele alternatie ven zijn, zal dit aan de raad worden voorgelegd." Mevrouw Verduin konstateerde dat er nog steeds geen fietsenrekken aan wezig waren tijdens de weekmarkt. „Hoe lang duurt bij wethouder Wage naar „spoedig"?" was haar vraag. Zoals bekend heeft de heer Wagenaar in mei reeds beloofd dat de rekken er spoedig zouden zijn. Wethouder Wa genaar „Ik weet het niet. Ik vind het ook een trieste zaak dat ze er nog niet zijn. Ik zal direkt nagaan wat er eigen lijk mee aan de hand is." (van de redaktie) LEUSDEN - Hoewel het tempo van de raad niet uitzonderlijk hoog lag, ging het op een gegeven moment toch in een lichte snel treinvaart. Ongemerkt ging dan ook bijna het voorstel „subsidie verzoek voor het projekt in de Derde Versnelling" onder de voorzittershamer door. Mevrouw Verduin (P.L.) had dat net op tijd door en verzocht de voorzitter er nog iets over te mogen zeg gen. Burgemeester van der Post: „Ik was al in de vierde versnel ling, toen u nog in de eerste zat, merk ik. Ga u gang mevrouw Verduin". Mevrouw Verduin was overigens van mening - en dat wilde ze even kwijt - dat het stimuleren van een dergelijk pro jekt ter plaatse niet aan anderen alleen moet worden overgelaten. Zij stelde voor om als gemeente bestuur te overleggen met La tent Talent om de mogelijkheden in een later stadium te bezien. Wethouder van Zandbrink kon het daarmee wel eens zijn. Waar na de raads-trein zich weer in beweging zette. In de eerste ver snelling en al boemelend van voorstel tot voorstel. \Van de redaktie) LEUSDEN - De raad ging donderdag Jkkoord met de Verordening Metho dische Funktiewaardering en bezwa renprocedure 1976. Een nogal lange Daam voor een verordening, waarin de rechten en plichten van de Leusdense ambtenaar zijn vastgelegd met daarbij de beroepsmogelijkheden en bezwaren procedure. fiyer dit laatste werd door de raads- •aen uitvoeriggediskussïeerd. Voorde leusdense ambtenaren geldt namelijk, dat zij njet |n beroep kunnen gaan bij jde Ambtenarenrechter, maar bij een *P«ciaal voor deze gemeente in te stel len bezwarencommissie, waardoor, zo zegt het college „wordt beoogd, voor de ambtenaar die bezwaar wenst te maken tegen de waardering van zijn funktie, een eenvoudiger manier te kre- eren waarbij de psychologische drem pel in belangrijke mate wordt wegge nomen." De heer Kuijpers (lijst 6) had over- wegendè bezwaren tegen het feit, dat er geen keuze-mogelijkheid was. Hij zou liever hebben gezien, dat de amb tenaren kunnen kiezen uit de plaatse lijke bezwarencommissie of de ambte narenrechter Ook zijn fraktiegenoot de heer Holl dacht daar zo Over. Burgemeester, van der Post was het daar niet mee eens. „Iedere ambtenaar kan - als hij het niet eens is met de beslissing van de plaatselijke commissie - in beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep" Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer Holl, deelde de voor zitter mee, dat men in het Georgani seerd Overleg (de bonden) akkoord was gegaan. De heer Van Maanen (AR/SGP) vroeg zich af, of de raad het juridisch recht heeft om de ambtenaar uit te sluiten van een beroep op de Ambtenaren rechter. Burgemeester van der Post: „De rechtsingang kan door de raad wette lijk worden vastgelegd. In dit geval wordt het Ambtenarengerecht inderdaad uitgeschakeld en gaat een beroep direkt door naar de Centrale Raad van Beroep". Mevrouw Verduin (PPL) vond, dat theorie en praktijk vaak uiteen liggen. Ze wilde na een jaar praktijk graag een interim-rapport, waarin duidelijk staat aangegeven, hoe de bezwaren procedure in de praktijk werkt. Dit werd door het college toegezegd. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Geachte Redactie, Onze vriendelijke dank voor het duide- LEUSDEN/CENTRUM - De zesde klas van de RK basisschool „De Klim op" trok 26 augustus o.l.v. de heer G Bos naar Woudenberg om daar een van de modernste waterzuiveringsinstal laties te bekijken. Het water wordt hier gezuiverd door middel van bacteriën en dat dit een unieke situatie is, blijkt wel uit het feit dat uit de hele wereld mensen komen kijken. De bacteriën worden ook meegenomen om elders een dergelijke installatie van de grond te krijgen Slechts 3 mensen zijn nodig om alles op rolletjes te doen verlopen, dit door de verregaande automatisering. Alles kan via „knopjes" (zoals de kinderen vertelden) geregeld worden. De zesde klassers maakten over deze waterzuiveringsinstallatie op school een projekt, waarin duidelijk de manier waarop dit werkt naar vo ren komt. Zo waren de verschillende basins met bacteriën waarin het riool water komt uitgebeeld en ook het dorp zelf kreeg een plaatsje in de klas. Zuiver drinkwater krijgt men door deze methode niet, maar het is hel der genoeg om in noodgevallen ge bruikt te worden, in ieder geval zwemt er in het kanaal in woudenberg weer vis, en niet in zulke kleine hoeveel heden ook Om drinkwater te verkrij gen zou er nog een laatste fase nodig zijn, maar dit wordt in Woudenberg niet gedaan. Dat de kinderen daar in Wouden berg een bijzonder leerzame middag hebben gehad blijkt zonneklaar uit de verhalen die ze over hun „projekt" kunnen vertellen. lijk verslag van de hoorzitting op 16 oktober j 1. over het fietspad Koster- weg en Zwarteweg Daar ik als 75+er de gesprekken moeilijk kon volgen we gens slecht gehoor, heb ik die in de LK goed kunnen terugvinden. Het voorstel van mij de sloot langs de Horsterweg te dempen werd direct gekraakt met een dooddoener: „Dat mag niet van de Waterstaat". Waarom mogen de sloten in de bebouwde kom wél gedempt worden? Het is volgens (Van de redaktie) LEUSDEN - Voor de KVP- fractievoorzitter A. M. van den Berg was het donderdagavond de laatste maal, dat hij als raadslid aanwezig was in de Leusdense raadzaal. Binnenkort vertrekt hij naar het Brabantse waar hij een nieuwe werkkring heeft aanvaard. Voor burgemeester Van der Post alle aanleiding om het scheiden de raadslid in het zonnetje te zet ten. De heer Van der Post vond het jammer opnieuw afscheid te moeten nemen van een raadslid. „Het is jammer, dat met uw vertrek de snelle doorstroming van de raad slechts wordt ge accentueerd. Een bepaalde sta biliteit komt een gemeente ten goede. U hebt in de raad nu een halve zittingsperiode meegemaakt en u hebt zich spoedig na uw komst goed thuisgevoeld in Leusden, met al haar fouten en gebreken. U hebt in de raad een duidelijke rol gespeeld ten aanzien van de maatschappelijke en sociale pro blemen. U had een geheel eigen inbreng, die nogal eens verras send was. Een verschil van me ning ging u niet uit de weg, dat bleek steeds weer. Er be staat geen enkele twijfel aan uw inzet voor het gemeentewerk. Ik heb altijd de indruk gehad, dat u de stukken goed bestudeer de. Voor uw inzet onze hartelijke dank en voor al hetgeen u voor de gemeente en de gemeenschap hebt gedaan. Gefeliciteerd met uw nieuwe funktie en ik hoop, dat het werk u voldoening zal geven. We laten u niet gaan zonder een afscheidsgeschenk, een herinne ring aan de tijd, dat u in Leusden en haar raad doorbracht. U bent de eerste, die ons nieuwe ge schenk krijgt aangeboden." Het desbetreffende geschenk was niet meer het torentje van Oud-Leusden, maar een oud dorpsgezicht. De heer Van Maanen sprak namens de hele raad het schei dende raadslid toe. Hij vond het maar een moeilijke zaak. „We raken nu zo langzamerhand in een stroomversnelling," konsta teerde hij. „Vier raadsleden hebben nu binnen een jaar hun raadszetel ingeleverd en dat is maar liefst 30 procent van de raad. Als het zo doorgaat hebben we straks misschien binnen een jaar een nieuwe raadssamen- stelling De heer Van Maanen had zich eigenlijk afgevraagd, wie en wat de heer v.d Berg nu eigenlijk afgevraagd, wie en wat de heer v.d. Berg nu einde- De heer A. M. van den Berg nam afscheid als raadslid. lijk was en had naar een verge lijking gezocht, maar die niet gevonden, „Na verloop van enkele we ken na uw installatie hebt u zich - samen met wijlen pastoor Kit- selaar - op het raadswerk ge stort. U was een kritisch raads lid, een volhoudertje, een door- douwertje Ik juich het toe, dat u ondanks de zakelijke menings verschillen steeds de samen werking binnen de raad hebt be vorderd. En verder als er van de raad ooit geschiedenis wordt geschreven, dan bent u de man, die tegen aankoop en restauratie van de boerderijen was. U hebt een eigen stempel op de raad gedrukt, ondanks de eigen ge breken, die u ook wel bij uzelf gekonstateerd zult hebben. Ik hoop - namens de raad - dat het u heel goed zal gaan Hij overhandigde de heer Van den Berg een tafelaansteker met inscriptie ter herinnering aan de twee jaar, dat de heer v.d. Berg in de raad heeft doorgebracht. De heer Van den Berg konsta teerde, dat er toch nog wel veel lovende woorden waren gespro ken, ook al hadden die woorden „een ondertoon en een bepaalde benaderingswijze". „Ik heb steeds getracht een eigen inbreng te hebben. Mijn behandelingswijze is misschien niet altijd de meest gelukkige geweest, maar het is nooit bedoeld geweest als per soonlijk, maar steeds als een zakelijke strijd. In het woorden spel voelde ik me het meest prettig. Ik heb me in de vijf jaar dat ik in Leusden heb gewoond, erg thuis gevoeld. Ondanks de vele kritiek die ik op Leusden had." De heer v.d. Berg hoopte, dat de integratie van oud en nieuw Leusden die nu reeds gestalte krijgt - meer dan ooit gereali seerd zal worden tijdens de vie ring van 1200 jaar Leusden. Hij hoopte, dat 1977 voor Leusden een goed en plezierg jaar zal worden. „Een stuk van mijn hart blijft in Leusden liggen." mij de enige oplossing om spoedig tot een besluit te komen. De sloot is boven gronds drie meter breed en is op volle breedte van de Gemeente dus hoeft de Gemeente geen grond van aanliggenden te kopen. Men hoeft geen tuinen te ver nielen en aanliggende eigenaren hoe ven geen grond te missen Want daar zitten ze heus niet op te wachten en de gemeente hoeft ook niet de sloot schoon te houden, want een sieraad is die sloot ook niet. Maar nu komt de gemeente met een plan om het fietspad achter de sloot te leggen. Als Waterstaat dat wel goed vindt, dan begrijp ik het ook niet meer. Dan gaat het fietspad het water blok keren bij veel regenval. Het verkeer rijdt veel te hard. Daar is genoeg over gesproken op de hoor zitting. Dat die scherpe bocht er uit moet is voor mij niet nodig. Als ze daar hard rijden moeten ze tenminste afremmen. Als er een fietspad komt zal er ook voor veilige oversteekplaatsen moeten worden gezorgd voor het overstekende vee, wat geen luxe was, ook al kwam er geen fietspad. J. Huurdeman Stoutenburg. LEUSDEN - Op woensdag 6 oktober a.s. komt onder voorzitterschap van wethouder Van Woudenberg de kom missie naamgeving wegen bijeen. De LEUSDEN - Aanstaande woensdag (6 oktober) vergadert de Gemeenschap pelijke Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs. Om 20 uur komt men bijeèn in de raadszaal van het gemeentehuis. Op de agenda staat: 1 Opening. 2. Mededelingen. 3. Notulen. 4 Besluitenlijst. 5. Ingekomen stukken 6 Aanvulling Dag Bestuur; a voor zitter, b Sekretaresse/Penning- meester, c. Ambtelijk Notulant 7. 2e gesprek met de Gemeente 8 Vaststelling Vergaderrooster 1977 9 Jaarvergadering; a datum en plaats, b. Verkiezing onderw, per soneel. c. aftredende leden. 10. Regionale Schoolraad a Schooltandverzorging, b. Voort gezet onderwijs in Regio Eemland, c. 't functioneren. 11. Kommissie Onderwijs. 12 O A D 13. Aanbiedingsbrief Onderwijsbegro ting Leusden 14 Wat verder ter tafel komt. 15. Rondvraag 16. Sluiting. vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de boerderij Ha- mersveldseweg 5. Aan de orde komt de naamgeving vain de wijken in het bestemmingsplan „Leusden 2e fase" De vergaderingen van de commissie naamgeving wegen zijn openbaar en kunnen dus door belangstellenden worden bijgewoond. LEUSDEN - Vanaf eind vorige week wordt in de gemeente Leusden huis- aan-huis de nieuwe uitgave van de ge meentelijke informatiegids „Wegwijs in Leusden" bezorgd. De gids telt 70 bladzijden en geeft een zo volledig mogelijke opsomming van alle voorzie ningen die in Leusden op gemeentelijk, kerkelijk, medisch, onderwijskundigen sociaal-cultureel gebied of anderzijds voor handen zijn. Het is de bedoeling de gids thans jaarlijks te laten ver schijnen. Inwoners die de gids op maandag 4 oktober nog niet hebben ontvangen, worden verzocht kontakt op te nemen met het bureau voorlichting, Zwarte weg 14, telefoon 41247, toestel 116 ol 113.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7