De gouden koets was niet beschikbaar imnesty International Leusden il aandacht voor Buru Achterveldse dames verloren al weer Aktie christelijke scholen Geslaagd Eemelaar sluit seizoen af met toernooi Rode poon met sinaasappel Geslaagde dropping KPJ Zaterdag kontaktavond Bazar en rommelmarkt Klaverjassen LEUSDER KRANT Ingezonden: MISSIE-ZENDINGS KALENDER 1977 VERSCHENEN donderdag 30 september 1976 voor: verloving huwelijk en geboorte. Wijnand van Haselen KOOKHOEKJE Ons Genoegen s.v. Achterveld "lEUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS 9 daarom kozen wij een iets eenvoudiger rijtuig en om helemaal in de stijl te blijven, een kaart van de LEUSDER KRANT - Finnmark 3 - Leusden-C. Modellenboeken mogen thuis bekeken worden. LEUSDEN - Buru is een eiland in looesië waar 11.000 politieke ge- eoen wonen. Kunnen we zoiets in lederland begrijpen? Het is 1956; de Nederlandse regering isluit om enkele duizenden NSB-ers verschepen naar Bonaire, waar ze in liet zullen worden in de landbouw. ien van deze NSB-ers beeft ooit een •oces gehad; ze zijn direkt na de oor- opgepakt op aanwijzingen van pro- :tale en plaatselijke autoriteiten en is ook op aanwijzingen van buren, irbij valse geruchten en niet ge- ootroleerde beschuldigingen wel eens eo rol speelden. Sommige vandeNSB- rs kunnen hun gezin meenemen, an- eren willen dat niet eens, omdat ze «t kontakt na 11 jaar gevangenschap iet bun vrouw en kinderen vrijwel erloren hebben. Vrijwel iedereen rordt op Bonaire ingezet om zwaar lchamelijk werk te doen, met hun vroe- ere beroep wordt geen rekening ge- ouden". Een gek verhaal, niet? Natuurlijk uit e duim gezogen en in Nederland ook olstrekt onmogelijk. Niet onmogelijk chter in Indonesië; daar gebeurt van- ongeveer - de vergelijking met ISB-ers gaat natuurlijk hier en daar nank - wat hierboven beschreven staat. )it jaar zijn weer 1000 politieke ge- angenen, die sinds de staatsgreep van 965 gevangen zitten, naar Buru gede- lorteerd; hun aantal is nu op 11.000 ekomen. Het is daarom, dat Amnesty Interna- lonal, ook plaatselijk vertegenwoordigd ir de adoptiegroep Leusden, nu spe- ile aandacht voor deze Buru banne- ingen wil vragen en bij de Indonesi- he regering wil aandringen op onmid- llijke vrijlating van alle politieke ge- ngenen, waaronder die op Buru, en i het stopzetten van transporten naar luru. ISOLEMENT Het eiland Buru, in de Molukken ge- egen, zorgt alleen al door zijn ligging oor een volkomen isolement. Bij de prichting van het kamp Buru in 1969 'erd in de officiële brochure die daar- ver is uitgegaan, nadrukkelijk gesteld at isolatie niet de bedoeling was maar at het noodzakelijk was voor de vei ligheid van de gevangenen zelf. In de /daaropvolgende alinea's van die zelfde brochure wordt echter de werkelijke be doeling duidelijk, de regering gelooft dat deze groep mensen betrokken ge weest zou kunnen zijn bij de staats greep van 1965. Velen van de Buru bannelingen wor den- al vanaf 1965 gevangen gehouden zonder aanklacht, zonder enige vorm van proces ook zonder ook maar de minste mogelijkheid om zich te verde digen of te laten verdedigen. Aanvan kelijk waren de familieleden vaak in het geheel niet op de hoogte waar de gevangenen zich bevonden. Nu, na al die jaren komt die situatie nog veel vuldig voor. Briefkaarten waarop een beperkt aantal woorden is toegestaan vormen het enige middel van kontakt met de familie. Een dergelijke bijna nietszeggende kaart doet er gewoon lijk maanden over, zo laat een ant woord soms wel een jaar of langer op zich wachten. INTELLECTUELEN EN SCHRIJVERS Deze afgesloten- en uitgeslotenheid, zonder uitzicht of hoop op verandering, vormt het voornaamste beeld van de politieke gevangenen op Buru. Onder hen zijn vele intellectuelen en schrij vers. De gevangenen moeten hun eigen voedsel verbouwen, een deel daarvan wordt verkocht. De zware arbeid, ziek ten, het tekort aan voedsel en medicij nen, kleding en klamboes maken dat de geïdealiseerde voorstelling van de Indonesische autoriteiten (de ene keer wordt Buru een centrum voor Rehabi litatie genoemd, de andere een spe ciaal centrum voor Transmigratie) in het geheel niet opgaat. Welke benaming ook officieel aan de achttien kampen op het eiland gegeven wordt, de vrij heidsberoving, de dwang te leven onder zulke benarde omstandigheden, bete kent' voor de kampbewoners niets an ders dan dat zij gevangenen zijn. De Indonesische regering heeft in 1972 een speciaal kamp ingericht voor de vrouwen van de gevangenen die, met nadat er druk op hen was uitgeoefend, zich bij hun mannen wilden voegen. De meeste vrouwen zijn niet voor de voor stellen van de Indonesische autoritei ten gezwicht, hoe aanlokkelijk de situ atie op Buru ook werd voorgesteld Rond de tweehonderd vrouwen met zo'n vierhonderd kinderen werden in de loop van de jaren naar het eiland overge bracht. Éénmaal op het eiland aangekomen echter hebben ook de familieleden geen vrijheid van beweging meer en mogen zij bovendien niet meer van het eiland af. Zelfs de kinderen niet om de hun aangeboden schoolopleiding op Ambon te volgen. Zij allen zijn medegevangenen met de gevangenen geworden De zeer recente uitspraken van admi raal Sudomo, hoofd van de KOPKAMTIB, de Indonesische staats veiligheidsdienst, houden in, dat Indo nesië voor het eind van 1978 het pro bleem van de politieke gevangenen zal hebben opgelost. Degenen die dan nog niet zijn berecht, zullen worden vrijge laten. Welke betekenis moeten wij aan deze nieuwe beloftes hechten? Het is met de eerste keer dat de Indonesische re gering verwachtingen wekt die anders uitpakten dan aan betroffenen en de we reld te verstaan gegeven was. Verder ligLhet eind van 1978 nog veraf, voor mensen die nu aan hun elfde jaar van gevangenisschap toe zijn - onder uiterst zware omstandigheden - is dit tijdstip heel veraf. De groep Amnesty International te Leusden roept u op om nu brieven en kaarten, waarin in beleefde bewoordin gen wordt gevraagd om de beloften tot vrijlating van de politieke gevangenen in daden om te zetten, te sturen aan: President Suharto, Istana Negara, Jalan Veteran, Jakarta, Indonesië. en. De heer Adam Malik, Mrnster van Buitenlandse Zaken, Menteri Luar Negen, Departemen Luar Negeri, Jalan Sisingamangaraja, Jakarta, Indonesië. ober) beginnen veel christelijke scho- in Nederland een aktie voor nood- ijdende scholen. Vooral uit de ont wikkelingslanden zijn veel dringende ünvragen om hulp gekomen In Indo- tesië zijn talrijke scholen die geen teld hebben voor voldoende leerm id- telen In Afrika kunnen veel scholieren schoolgeld niet bij elkaar krijgen a zouden daardoor geen verdere op leiding kunnen krijgen. In Latijns- Amenka en andere gebieden duiken Weer andere problemen op. Maar in üie gevallen is er met betrekkelijk weinig geld veel te redden. Nieuwe scholen kunnen soms niet van de grond tornen omdat het startkapitaal te klein jüjft, hoe men zich ook inspant. En karom kunnen de christelijke scholen hor het niet laten om een steuntje te leven De aktie wordt onder het motto .Kom op!" gehouden en niet voor eerst: Al bijna honderd jaar houdt ae Unie School en Evangelie" (waar in christelijke scholen verenigd zijn) de aloude ..Uniekollekte". Vorig jaar naderde de opbrengst de twee miljoen gulden en daa'r werd enorm veel rpee gedaan Er ontstonden ook inspirerende internationale kontakten door, zodat het niet alleen om het geld gaat, maar om het recht dat èlk kind in de wereld moet krijgen op goed onderwijs om zichzelf te ontwikkelen en te helpen de samenleving te ontwikkelen. En dat is iets wat overal in de wereld nodig is De Unie (Van Breestraat 14, Amsterdam-1007, telefoon 020-724275) hoopt ook dit jaar op de royale mede werking van ouders en allen die het christelijk onderwijs een goed hart toedragen Postgiro 515 - Voorburg. Sekretariaat: Van Breestraat 14, Am sterdam, telefoon 020-724275. LEUSDEN/CENTRUM - Op 27 sep tember slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht mej. A. Roetman uit Leus- den-C. cum laude voor het doctoraal examen scheikunde voor de verkoop van uw huis advies en informatie WIJNAND VAN HASELEN makelaardij in onroerende goederen. Snouckaertlaan 22-24. Tel. 033-11941. Amersfoort, postbus 502. ACHTERVELD - Als afsluiting van het tennisseizoen 1976 houdt de L.T.V. De Eemelaar zondag 3 oktober een slui- tingstournooi. Het tournooi zal worden gespeeld door samengestelde paren die zullen strijden om de oeker die hiervoor beschikbaar is. Deze beker werd vorig jaar gewonnen door het paar Sijtje van Gent - Frans Baan. De verwachtingen voor dit tournooi zijn hoog gespannen en men ziet vol verwachting uit of het winnende paar van vorig jaar in staat zal zijn de beker te behouden. Om 09.15 uur zullen de eerste paren aantreden om de strijd aan te binden. Gezien de suc cessen bij de gehouden tournooien en het zeer goede spelpeil zal het weer de moeite waard zijn om naar dit tournooi te gaan kijken. Puupekoppen stelden seizoensprogramma op ACHTERVELD - Maandag 27 sep tember hield de Carnavalsvereniging De Puupekoppen de jaarlijkse leden vergadering. De leden opkomst was nu niet zo denderend. Slechts 28 leden waren aanwezig. Nadat het bekende Achterveldse kwartiertje was verstreken opende de voorzitter, de heer De Vette, om ongeveer 20.20 uur de vergadering met een kort welkomst woord. Direct werd overgegaan tot het afwerken van de agenda. Uit het verslag betreffende het afgelopen seizoen bleek dat de Prins met zijn Raad van Elf zeer aktief waren geweest. Na dit verslag werd een speciaal woord van dank gericht aan de T.O.P. meisjes wegens hun voortreffelijke hulp U hebt ervoor nodig: 1 /2 pond rode poon 1 sinaasappel 1 ui 60 gram boter peper, zout wat dille Was de rode poon en leg ze in een vuurvaste schaal Snij de ui in ringen en leg ze er op. De sinaasappel in 4 partjes snijden en links en rechts van de rode poon leggen. Peper, zout en dille naar smaak toevoegen. Leg nu overal klontjes boter op de vis en giet er een half kopje lauw water tussen. Stoof de vis in de oven tot hij gaar is. Geef er worteltjes met peterselie en een romige puree bij. Eet smakelijk. Japieja. ACHTERVELD - Vrijdag j.l. hield de Achterveldse afdeling van de K.P.J. een dropping. De 55 deelnemende meisjes en jongens vertrokken vanaf café Bui- tenlust. Het ging in de richting Bunscho ten. Op de plaats van bestemming aan gekomen werden de deelnemers in groepen van vier verdeeld. Hierna werd men opweg gestuurd. De route die was uitgestippeld ging over dijken en wegen en was ongeveer 6 km. lang. Verschil lende groepen hebben echter door het nemen van een verkeerde route heel wat meer gelopen. Het eindpunt was café De Kooi aan de Zevenhuizerstraat. De winnende groep bestaande uit Ria Wouters, Ruud van Middelaar, Thea van Druten en John Lorist was reeds in de tijd van 54 minuten op het eindpunt. De tweede plaats was voor de groep Manna Wouters. Leo Horst en Wim v.d. Kletersteeg die er 62 minuten over de den. De derde plaats was voor de groep Henk Voorburg. Sjaak van den Heuvel, Gijsbert Ruitenbeek en Tonny Ossend rijver in de tijd van 63 minuten. Nadat alle groepen waren gearri veerd, werd er getrakteerd op koffie met koek. Tijdens het koffiedrinken werd er nog ongeveer een uurtje nage- babbeld over deze dropping en over hetgeen men onderweg zoal had onder vonden. Na een „hartelijk bedankt" aan de gastheer toog men weer huiswaarts, terugziend op een zeer geslaagde K.P.J. avond. bij de begeleiding tijdens de optocht_en tijdens het kindercarnaval. De notulen van de vorige ledenvergadering werden door de secretaris Gijs Steenbeek voor gelezen en zonder op-of aanmerkingen goed gekeurd. Uit het verslag van de penningmeester, de heer Westerlaak, bleek dat er een gezond financieel be heer was geweest en dat men het seizoen 1975 - 1976 zonder schuld te moeten maken had kunnen beëindigen. De leden van de kascommissie hadden de zaak gecontroleerd en geheel in orde bevonden. PROGRAMMA Daar de heer H. van Ruitenbeek als lid van de kascommissie aftredend was moest een nieuw kascommissielid wor den gekozen. Als enige gegadigde was er de heer J. Colegem, die dan ook met algemene stemmen werd gekozen. Na dit agendapunt kwam de bekendmaking van de festiviteiten voor het seizoen 1976 -1977. Dit zag er als volgt uit. Op 13 ^november 1976 wordt het prinsenbal gehouden waar de nieuwe prins zal worden gekozen. Daarna komt op 22 januari 1977 het boerenkielenbal gevolgd door het groot carnaval op 18 februari 1977. De optocht zal worden gehouden op 20 februan 1977 terwijl op diezelfde middag ook het kindercar naval zal worden gehouden. Hierbij werd wel naar voren gebracht dat men het wel enigszins anders zal willen doen dan voorgaande jaren zodat ook voor de kinderen een nog groter vermaak en succes zal worden. Het tienercarnaval zal zijn op 21 februari en op 22 februari het bejaardencarnaval. Hierbij werd naar voren gebracht dat dit ook wel echt een bejaardencarnaval zal worden en niet zoals het reeds is voorgekomen de begeleiders van de bejaarden of de hele avond blijven hangen of reeds om 22.00 uur binnen komen vallen om toch nog van deze avond te kunnen mee genieten. Het vastenbal zal worden ge houden op 19 maart 1977. 1200 JAAR Voor de optocht geldt dit jaar het motto „1200 jaar leut en gijn." Nadat de festiviteiten met algemene instemming waren aanhoord kwam een zeer belang-* rijk punt aan de orde en wel de; verhoging van de contributie. Daar er' vorig jaar nog geen verhoging was toe--: gepast bleek dat men er nu niet van buiten kon om de bestaande contributie zo te laten. Gezien de enorme prijs stijgingen van muziek, zaalhuur e d. moest men tot deze maatregel overgaan. Na een voorstel van het be*1 stuur in discussie te hebben gebracht werd met algemene stemmen besloten de contributie voor echtparen te verho- gen van 25,- naar 30,- en voor al-, leenstaanden van 15,- naar 20,- Van de rondvraag werd slechts door/ drie personen gebruik gemaakt Tijdens deze rondvraag kwam ook het deelne- men aan de festiviteiten in verband met het 1200 jarig bestaan van de gemeente Leusden ter sprake. Na hierover nog" even te hebben gediscusieerd werd be- Gijsbert Ruitenbeek en Tonny Ossen- drijver in de tijd van 63 minuten, voorzitter de vergadering sluiten. Hij wenste alle aanwezigen een heel goed en gezellig Carnavals feest toe en wel thuis. ACHTERVELD - Door de Stichting Jongerencontact te Achterveld wordt op zaterdag 2 oktober voor de elfde maal een dorpscontactavond georgani seerd in Ons Gebouw. De aanvang van deze avond is 20.00 uur. Het bandje van Jaap Veenendaal zal deze avond de mu zikale omlijsting verzorgen. Een hoog tepunt van deze avond is de verloting met als hoofdprijs een vierdaagse reis per boot naar onden voor twee per sonen. De organisatoren hopen op een grote opkomstGezien de resultaten van voor gaande jaren belooft ook deze avond zeker weer een succes te worden Voor de nieuwe bewoners van Achter veld zeker een avond om niet te mis sen daar men op zo'n avond kennis kan maken met de overige bewoners van het dorp. Kaarten voor deze avond zijn ad. f.4,50 verkrijgbaar bij: Bakkerij Huppelschoten, Kerkdijk, tel. 1412; Bakkerij Schouten, Hessenweg 317, tel. 1216; Ton Kleinveld, Deliana van Weedestraat 13, tel. 1774; Theo Snijders, Jan van Arkelweg 18, tel. 1769 en Vera Krijger, Jacob de Bijestraat 1, tel. 1976. (bulten de verantwoordelijkheid van'de redaktie) De Algemene Missie Kalender (AMK) en de kalender van de Nederlandse Zendingsraad. (NZR-kalender) voor 1977 zijn in het begin van de maand verschenen Het is wederom een co- produkt: de kalenders verschijnen on der eigen naam, maar hebben - op de vermelding van enkele feestdagen na - qua beeld en woord precies de zelfde inhoud. Hebben de NZR en het CMC (Centraal Missie Commissariaat) tot dusver sa men een aantal thematische kalenders uitgegeven, nu werd een andere, mis schien bredere weg ingeslagen. De kalender 1977 is een bundel taferelen uit het leven van volkeren of volks groepen temidden waarvan missiona rissen en zendingsarbeiders dienst baar zijn. Ter inleiding van deze serie van twaalf kleurenplaten plaatst de redak tie onder andere de opmerking dat ACHTERVELD - Op 21 oktober a.s. hoopt de Nederlandse Hervormde vrouwenvereniging weer haar jaarlijkse bazar en rommelmarkt te houden. Deze bazar en rommelmarkt zal weer worden gehouden in de Christelijke school aan de Walter van Amersfoortstraat. Even als vorig jaar doét deze vereniging een beroep op de inwoners van Achterveld, en Stoutenburg. Mocht er iets zijn wat niet meer wordt gebruikt of dat men toch van plan is op te ruimen dan even een telefoontje naar 03425 - 1237 of 03425 - 1857 en het wordt graag bij u opgehaald. het wezenlijke van missie- en zen dingswerk niet zichtbaar te maken is. 1 Wel zijn dat uiteraard degenen ten dienste van wie dat werk wordt ver richt Mensen die er anders uitzien, die zich anders kleden, anders wonen, zich wellicht anders gedragen, maar met wie wij het meest fundamentele j gemeen hebben, namelijk het mens.- zijn En de inhoud daarvan wijkt in j zijn beleving nauwelijks af, aldus sug- gereren de kalendermakers, die hun in Zuid-Amerika, het Verre Oosten, Azië en Afrika gemaakte kleurenfoto's deze keer „ondertiteld" hebben met uit de Bijbel geciteerde passende tek sten Landen en paatsnamen worden i genoemd waar de foto's zijn opgeno- men Wie er aardrijkskundige moei- i lijkheden mee zou hebben, wordt ge- j holpen door een eenvoudig landkaartje van het betrokken gebied op de omme zijde van het kalenderblad, waar men ook nadere inlichtingen krijgt over de afgedrukte voorstellingen. Gelijk voor--, gaande jaren is gezorgd voor een bondig bijbelrooster De baten van de beide kalenders, waarvan de koopprijs f4,50 bedraagt, worden in de fondsen gestopt waaruit missie en zending hun geldverslindende arbeid moeien financieren. ACHTERVELD - Uitslag onderlinge schietwedstrijd Ons Genoegen: 1 B Voskuilen 50 pnt. 2. W Wittebrood 48 pnt. 3. J. E van Hamersveld 47 pnt. 4. W J Lagerweij 47 pnt. 5. A. van Daatselaar 46 pnt. 6. P van Nimwegen 46 pnt. 7. J van Rossum 45 pnt. 8. G Tolboom 45 pnt 9 W Voskuilen 44 pnt 10 W. v d Kletersteeg 44 pnt 11. H Hols 43 pnt 12 J. van Nimwegen 41 pnt 13 F. Koenen 40 pnt 14. C van Dort 35 pnt 15 G Schimmel 34 pnt 16 G Valkengoed 34 pnt 17 Th van de Koedijk 32 pnt 18 M Bothof 32 pnt 19. J Kommer 27 pnt ACHTERVELD - Zondag speelde het Achterveldse dames-elftal een thuis wedstrijd tegen SVMM. Deze wedstrijd werd door Achterveld met een punt verschil verloren Het is een wed strijd geweest waarvan gezegd kan worden dat het een doelpuntenfestijn is geweest. Reeds vijf minuten na de aftrap was het L Kerkhof die Achterveld een 1-0 voorsprong bezorgde. Dit duurde ech ter niet lang want vier minuten nadien was het 1-1 SVMM wist de voorsprong zelfs te vergroten tot 3-1. De Achterveldse dames pikten dit niet en L. Kerkhof wist de stand op 2-3 te brengen Dit hield men zo tot kort voor de rust toen SVMM er 2-4 van maakte Na de rust kreeg men ongeveer het zelfde spelbeeld. De doelpunten bleven niet uit. Nadat M. Burgwal er 3-4 van maakte kwam SVMM weer opzetten en scoorde 3-5 L. Kerkhof scoorde vrij kort daarop haar derde doelpunt en bracht de stand op 4-5. Ook M Burgwal liet zich niet onbe tuigd en wist haar tweede doelpunt te scoren waardoor de stand 5-5 gelijk werd Toch moest Achterveld het hoofd buigen want kort voor het einde wist SVMM de stand op 5-6 te brengen Het is een wedstrijd geweest om vlug te vergeten, want in de beide achterhoedes werden er veel fouten gemaakt Geen prettig vooruitzicht voor de Achterveldse dames met voor zon dag de wedstrijd tegen Vriendenschaar uit Culemborg voor de boeg. Het zal dan ook knokken worden om het eerste winstpuntje te kunnen binnenhalen. Zondag a.s. Vriendenschaar - Achter veld aanvang 10.00 uur ACHTERVELD - Nu alle ver enigingen weer hun winterprogranna zijn begonnen komen ook de klaverjas- tournooien weer opgang. Vrijdag 1 ok-J tober zal het eerste klaverjastournooi worden gehouden in café De Hessenkar. Aanvang van dit tournooi is 20.00 .uur. Gezien de resultaten van voorgaande jaren zal ook dit toernooi' - wel weer veel deelnemers doen ver-# schijnen. Afdeling jeugd: Uitslagen zaterdag 25 september: Junioren: Achterveld Al - HVC A2 Achterveld A2 - Soest A2 Amf. Boys B2 - Achterv. BI Achterv. Cl - Spakenb. Cl C2 - Achterv. C2 Achterveld C3 3-1 1-3 4-3 1 -11 0-3 1-2ji 5-£J 1-1 4-0*' 6-0^ 3-M 1-14 Hoogland TOV C2 Pupillen: Achterv Dl - VVZ '49 Dl Soest D3 - Achterveld D2 Soest D5 - Achterveld D3 Achterveld El - Hoogl.veen El Baarn E2 - Achterveld E2 Achterveld E3 - VVZA E4 Programma voor zaterdag 2 oktober: Quick A2 - Achterveld Al 15 30 Achterv A2 - Spakenburg A2 15.30 Achterveld BI - VVZA B3 15.30 J Roda Cl - Achterveld Cl 13 00 Achterveld C2 - De Glind Cl 14.15 Achterveld C3 - Amf. BoysC4 14.15 t Pupillen: CJVV Dl - Achterveld Dl 13.00 Achterveld D2 - APWC D2 13.00 Achterveld D3 - Hoogland D4 13 00 Hoogland El - Achterveld El 13.00 Achterveld E2 - Roda E2 12 00 Roda E3 - Achterveld E3 11.00 UI

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9