,A woman under the influence knap spel van Gene Rowlands „Johnny got his gun", strijd voor 'n leven Huis kopen in Leusden? En nieuwsgierig naar de de^ RPS hypotl „Trackdown"-het recht in eigen hand In het kort bekeken „Harde jongens" sex op de grove toer Rijkspostspaarbank UUI^UCftLMU UftlUbtK iy/o 17 Gene Rowlands In één van de dramatische hoogtepunten in de film „A woman under the influence" met Peter Faik (achtergrond), terwijl zij iets aan de dokter van de psychiatrische kliniek tracht uit te leggen. KidK OP DE m M V ^^ainiu r* m ^Dez^week jn de Amersfoortse theaters^ door Bert Vos. AMERSFOORT - De acteur John Cassavetes behoort tot één der meest rebellerende regisseurs van Amerika. Zijn produktie ligt niet hoog, want er wordt van hem verteld, dat hij eerst een aantal rollen in commerciële films speelt om geld te verdienen voor een door hem zelf te regisseren film. Als acteur speelde hij in „The dirty Dozen" en onder meer ook in „Rosemary's baby" van Polanski. Begin dit jaar kwam na enkele jaren zwijgzaamheid zijn nieuwste film uit: „A woman under the influence" met Gene Rowlands (Cas savetes echtgenote) en Peter Falk in de hoofdrollen. Het werd een opzienba rende film, die vooral opviel door briljant spel van Gene Rowlands en Peter Falk. Cassavetes heeft zich de tijd genomen om zijn verhaal te vertellen: twee en een half uur, maar het is dan ook de moeite waard om te zien, hoe hij - zelf een acteur - als regisseur zijn hoofdrolspelers tot ongekende hoge acteur prestaties drijft. Duidelijk hierbij is, dat de camera eigenlijk een onderge schikte rol speelt: louter als observator. Ontroerend en fascinerend „A woman under the influence" is een fascinerende en ontroerende film, dat voor een groot deel drijft op de hoofdrolspelers Gene Rowlands en Peter Falk. Peter Falk. die bekend is van zijn hoofdrol in de TV-serie „Co- lumbo", is ongetwijfeld een uitstekend Wie denkt, dat alleen mensen eigen- wijk zijn, heeft het mis. Ook dieren zijn dat gelukkig, zodat we ons niet alleen ioeven te schamen voor deze soms toch wel nare eigenschap Neem nou onze poes. Dat is een knap eigenwijs beest. Op een goede dag zo maar aan iomen lopen en sindsdien gebleven. Van mij mag het, het is een rustige, 'gezellige poes. Een ouderwetse, in kleuren, waaraan je tenminste nog een poes herkent. Maar vorige week kreeg ze jongen. Zo maar Nou hadden we het wel ver wacht, want ook onze voorlichting is op dat gebied uitstekend geregeld, maar ja staat toch wel eventjes te kijken, als e poes met haar jongen na heel lang zoeken in een verborgen hoekje op kantoor vindt. Tussen de oude kranten an het foto-archief. In een eerste opwel ling vind je dat als journalist de meest ■paschikte plaats, maar na eventjes na denken zijn er toch betere denkbaar. Dus wii begonnen poes met haar jongen te verplaatsen. Heel fyoorzichtig, want gelukkig hebben onze moderne poezen hun instinkt nog steeds niet verloren. Wij slaagden er tenslotte in om de bale katten-familie op een plaats te kdigen, waar ze niet zo geïsoleerd zou .tip Nou, vergeet het maar. Onze poes an waarschijnlijk zijn alle poezen dat) knap eigenwijs, want ze begon dirakt na onze verhuizing met het tensport van haar jongen. Terug naar dat donkere hoekje tussen de kranten on het foto-archief. We hebben er ons dij neergelegd. Tegen zoveel doorzet tingsvermogen kunnen we niet op. acteur en dat blijkt ook duidelijk in deze film, waar hij geen politie-typetje neer zet, maar een ploegbaas bij openbare werken, wiens vrouw Mabel labiel is Of zoals haar man Nick het uitlegt: ..Ze is misschien niet gek, maar eigenaardig is ze wel." Dat blijkt, als Nick na een nacht overwerk niet thuiskomt en Mabel lang zaam maar zeker in haar labiele toe stand wegzinkt en de krankzinnigheid De situatie (de statis quo) bleef on geveer een week gehandhaafd. Toen begon moeder poes opeens onrustig te worden en ja hoor, opnieuw begon een jonge-poezen-verhuizing. U kent dat wel, poesje in de bek nemen en wegwezen. Met belangstelling volgden we het spoor van poes en kwamen verbijsterd tot de ontdekking, dat het dier een nieuwe standplaats had gekozen. In de slaapkamer, onder de wasbak. Ook een donker hoekje, dat wel, maar wij vonden dat minder geschikt. Uitgerekend op Dierendag begonnen we met een nieuwe moed der wanhoop aan het terugbrengen van de jonge poesjes naar het oude plaatsje in kantoor. Dat was helemaal verkeerd. Poes bedacht zich geen se conde en begon haar jongen te versle pen. Terug naar de slaapkamer. Een nieuwe poging. We besloten de poesjes een tehuis te bezorgen in de keuken, lekker dicht bij het vuur Fout, helemaal fout. Poes keek ons diep ver ontwaardigd aan Maar we hielden de deur gesloten, er wageen weg terug meer. We hebben het klagend ge- miauw ongeveer een halfuur lang aan kunnen horen. Toen bedachten we dat het dierendag was. Poes was dat niet vergeten. Nauwelijks hadden we de deur van de kamer geopend, of daar kwam poes. Met een jong in de bek. Statig en trots trippelde zij de trap op, naar de slaapkamer. Een triomfantelijke blik in haar ogen. Nu ligt ze weer prinses-heerlijk in haar hoekje onder de wasbak Met waakzame ogen. We mogen ons was sen, onze tanden poetsen. Maar we moeten van haar kroost afblijven. Datis haar afdeling en wij mensen moeten niet zo eigenwijs zijn dat anders te willen regelen. We hebben er geen verstand van. We laten haar daar nu maar en wij hebben in ieder geval de illusie, dat we op dierendag toch een goede dieren-daad hebben gedaan. Door onze poes niet dwars te zitten. V. begint. Het resultaat is. dat ze moet worden opgenomen. Zes maanden later keert ze terug. Genezen verklaard Nick is dolblij en nodigt familie, vrien den en kennissen uit om deze heuglijke terugkomst met een feest te vieren Het is duidelijk, dat Mabel geen massa mensen om zich heen nodig heeft, maar gewoon wat rust en begrip De terugkeer wordt dan ook niet wat Nick ervan had verwacht, maar uiteindelijk komt alles toch weer goed Simpel ingewikkeld Het verhaal is eigenlijk erg simpel en in een paar woorden verteld, maar Cas savetes heeft in zijn eigen film zoveel nuances en details weten aan te bren gen, dat de kijker gefascineerd gevan gen blijft in deze uitgebalanceerde ver telling over een eenvoudig gezin. Dankzij juist het subtiele, boeiende spel van Gene Rowlands, die op een soms ontroerende wijze haar onmacht, haar isolement naar voren probeert te bren gen. en Peter Falk. die haar zo goed als mogelijk is begeleidt, maar niet altijd de beweegredenen begrijpt, is ,,A woman under the influence" een gaaf stuk ci nema geworden met ditmaal het accent op de acteurs en de actrices en wat minder op de technische kant. hoewel er niet direkt slordig is gefilmd. De ca mera speelde echter inderdaad de ondergeschikte rol van observator en heeft vrijwel nergens gediend om de sfeer, de handeling extra te onder steunen. Een knappe film. die zonder meer aanbevolen kan worden Eerste week, Cinema 2-18 jaar. „One flew over the cuckoo's nest" heeft z'n twintigste week niet ge haald. In Studio G draait deze week de film „Johnny got his gun" naar het gelijknamige wereldbekende boek van Dalton Trumbo. Met Timothy Bottoms, Donald Suther land, Kathy Fields en Diane Varsi in de hoofdrollen. „Johnny got his gun" is een boeiende vertelling, waarin Joe Bonham (gespeeld door Timothy Bottoms) in flashbacks zijn leven vertelt. Op de laatste dag van Wereldoorlog I wordt Joe Bonham getroffen door een granaat. Terwijl de grote strijd in Europa eindigt, begint Joe Bonhams persoon lijke strijd om in leven te blijven. Deze film is het verslag van zijn strijd Joe is zeer zwaar gewond en daarom is het eigenlijk een wonder, dat hij nog leeft. Dit wonder is voor de militaire art sen een uitdaging om hem ook nog ver der in leven te houden en Joe van zijn kant haakt, ondanks zijn toestand, naar het leven Terwijl hij in een geïsoleerde ziekenhuiskamer ligt, begint hij terug te denken aan zijn leven. Deels herinnert hij zich feiten, deels speelt zijn fantasie Scène uit: Johnny got hls gun. hem parten en ziet hij het verleden an ders dan het geweest is Wij zien dit alles in flashbacks - de werkelijkheid en de fantasie - en zo wordt het verhaal van Joe Bonham een weerspiegeling van de moderne jeugd, die opgroeit in hoop, in dromen, in onvervulde ambi ties. Joe herinnert zich de dagen met zijn vader, hun lange gesprekken, hun wandelingen, hun uitstapjes. Langzaam begint Joe te beseffen hoe groót-hun onderlinge liefde, hun be hoefte aSn -elkaar was. Een behoefte, die pas openlijk bleek, toen Joe in mili taire dienst moest. Joe herinnert zich ook zijn eerste seksuele ervaring. Het meisje werd hem bijna opgedrongen door haar va der. die meende dat hij zijn patriottische plicht deed door zijn dochter te offeren aan een jongen, die naar het front ging. Nu Joe terugdenkt, beseft hij dat zijn samenzijn met dat meisje niet alleen seks was, maar ook het ontwaken van zijn eerste liefde. Hij zal dit meisje nooit vergeten, wat er ook gebeurt. Intuïtief weet hij dat het beter is een keer echt liefgehad te hebben, dan nooit ware liefde mee te maken. In een ogenblik van wanhoop vraagt Joe Christus om hulp, slechts om te ontdekken dat wonderen alleen in de hemel en niet op de aarde mogelijk zijn. Maar het meest denkt Joe aan zijn verpleegster. Hij verzint een manier om in zijn geïsoleerdheid de tijd bij te houden en de mensen te rangschikken om wie hij iets geeft, maar die hij door zijn zware verwon dingen niet kan zien. Door de ver pleegster lukt het hem met haar in communicatie te komen en groeit er tussen hen geleidelijk een liefde, die berust op begrip en medelijden. Zo krijgt Joe tenslotte weer contact met de wereld. Door dit contact wil hij weer in de wereld terug, weg uit het ziekenhuis, maar de legerleiding en de militaire artsen houden het bestaan van Joe liever geheim. Zij willen niet dat de wereld ziet hoe de heilige oorlog levende doden maakt en zo is Joe gedoemd voorgoed te blijven waar hij is. Studio G, eerste week, 14 jaar. Franz Marischka staat bekend om zijn Tiroler-sex-films. Vorige week draaide zijn eersteling op dat gebied in de City nachtvoorstelling. Vrijdagnacht in City in de late sex-show zijn nieuwste: ..Harde jongens, zachte poesjes". Wie denkt, dat men hier weer te maken heeft met zo'n Tiroler sex- geval. heeft het enigszins mis, want „Taglich blasmusik im Hinterhaus" is dat allesbehalve Marischka heeft wat anders willen maken en probeerde sex te mixen met wat serieuzer zaken, zoals een weggelopen weesje, dat zo maar ergens in het verhaal opduikt De humor van Marischka is er ook niet op voor uitgegaan. Nogal grof uitgevallen, zou ik zeggen, maar dat schijnt te liggen aan het feit, dat alles zich afspeelt in het milieu van mijnwerkers. Voor mijn ge voel was er niet zo veel vrolijks aan te zien en ook de sex-avonturen zijn nogal middelmatig in beeld gebracht. Pikante rie op z'n grofst. City theater, late sex show, vrijdagnacht, 18 jaar Er worden vanuit de Verenigde Staten tientallen speelfilms geïmpor teerd, die eigenlijk niet voldoende tot hun recht komen buiten land van herkomst. Het zijn zogenaamde „home made movies voor Amerika zelf gemaakt en niet in de eerste plaats voor de export. Sommige van dit genre speelfilms zijn hebben succes en worden geëxporteerd. Ik weet niet wat voor maatstaf filmim porteurs aanleggen ten aanzien van de keuze van de door hen te importe ren films, maar wat de film „Track- down" betreft lijkt het me toe, dat dit louter en alleen is gebaseerd op het feit, dat Jim Mitchum, de zoon van de bekende acteur Robert Mitchum er een hoofdrol in speelt. Het verhaal zelf is voor Nederlandse begrippen net zo absurd als tal van andere Amerikaanse filmverhalen, die wel degelijk zijn gebaseerd op be staande Amerikaanse toestanden, maar die in een klein nuchter landje als Nederland wat „overdone" aan doen. Amerikaanse TV-series hebben ook vaak dat euvel. ..Trackdown" is het verhaal van een leuk, aardig meisje van het platteland, dat genoeg van haar gezapige leventje krijgt en de grote stad opzoekt Het meisje, Betsy Calhoun (gespeeld door Grand Theatre. In het Grand Theatre gaat Fons Rademakers' ,,Max Have- laar" een nieuwe week in. Terecht, want de verfilming van Multatuli's klassieker is het aanzien waard, al was het alleen al door de uitstekende fotografie en het verfrissende scenario van Gerard Soe- teman, die het stoffige dagboek ook voor het grote publiek toegankelijk maakte Vijfde week. alle leeftijden. Cinema. ,,The man from the organi zation". Roger Moore, vecht door in Ci nema 1nu voor de vierde week. Hoofd rolspeler Roger Moore is en blijft en En gelsman, maar in deze film speelt hij een Italiaanse gangster, die rust pro beert te brengen in zijn Maffia-familie. Vierde week. 18 jaar. KINDERVOORSTELLING In Cinema 1 zwaait Tarzan op zaterdag- en woensdagmiddag aan de sterke lianen door het oerwoud in „Tar zan de onoverwinnelijke", met Ron Ely als Tarzan Opwindende avonturen voor jong en oud. McLeod, de leider van 'n kleine reli gieuze gemeenschap in Amerika, krijgt een visioen Hij ziet in Afrika, in het ge bied van de Bergen van de Maan, „het beloofde land" en besluit met zijn vrouw Rosanna en een aantal volgelingen zich daar te vestigen. Het gebied van de Bergen van de Maan wordt bewoond door de Bwala's, 'n primitieve stam. die zeer vijandig tegenover de blanken staat. Het opperhoofd Likui onderhoudt slechts contact met Whitehead, 'n koopman, die de Bwala's clandestien wapens levert. McLeod wil in de Bergen van de Maan een stuk grond kopen om daar met zijn volgelingen een kolonie te stichten en via de regering van 't land, waann de Bergen van de Maan gelegen zijn, komt hij in contact met Whitehead, die dan voor McLeod een stuk land van de Bwala's zal kopen Whitehead, die weet dat de Bwala's niets van de komst van blanken moeten hebben, laat nu onder valse voorwendsels door Likuï, die hem volkomen vertrouwt, een grondverkoopcontract tekenen. Likuï is analfabeet en Whitehead vertelt hem dat het levering van goederen betreft Voor dit contrat krijgt Whitehead van McLeod de helft van de koopsom, waarna Whitehead 't geld in eigen zak steekt De andere helft zal McLeod betalen bij aankomst op „zijn" grond Als McLeod en de zijnen in Afrika aankomen en de tocht naar de Bergen van de Maan beginnen, worden zij en kele malen overvallen. Dit is het werk van Whitehead. Deze wil de groep van McLeod uitschakelen voor deze het ge bied van de Bwala's bereikt, want anders zou het door Whitehead ge pleegde bedrof uitkomen. Bovendien wil Whitehead zich meester maken van de andere helft van de koopsom die nog in McLeod's bezit is. De aanslagen die worden gepleegd door O'Keefe en een Karen Lamm) komt terecht in Los Ange les, wordt prompt beroofd, krijgt een vriend en door de vriend raakt ze in de wereld der call girls terecht Dat al lemaal in een tempo, dat je niet voor mogelijk houdt. Terwijl Betsy, omdat ze niet alles wil doen wat er van haar wordt verwacht, ernstig wordt toegetakeld door een klant en tenslotte sterft, omdat de gangster Jonny Dee geen dokter roept uit angst voor de politie, begint broer Jim (gespeeld door Jim Mitchum) aan een speurtocht naar het verdwenen meisje en raakt verward in de „tradities" van een grote stad De politie haalt haar schouders op en verschillende hulporganisaties wassen hun handen eveneens in onschuld Jim Calhoun wordt kwaad en komt in aktie. Bijgestaan door de leidster van een opvangcentrum (een beetje cynisch gespeeld door Cathy Lee Crosby) neemt Jim Calhoun het recht in eigen hand en dat gaat be paald niet zachtzinning. Daarna is „Trackdown" een niet slecht ge maakte aktiefilm, waarin Jim Mitchum als een stoere held het kwaad overwint en de politie laat zien, dat het niet zo moeilijk is om recht en orde te scheppen in de mis dadige chaos van Los Angeles. Euro Cinema. „Once upon a time" begint in Euro Cinema blijkbaar een nieuwe ronde prolongaties, want ook deze week is deze voortreffelijke film van Sergio Leone in Euro te zien Met Charles Bronson, Henry Fonda en an dere sterren in de hoofdrollen Ennio Morricone schreef de muziek Tweede week, 14 jaar Onverkorte versie City. Naast „Harde jongens, zachte poesjes" vrijdagnacht, kan men zater dagnacht kijken naar „De Chinees met de linkse directeen dat betekent weer knokken geblazen Het is nog wat rom melig in City vanwege de verbouwing, maar een kniesoor die daar op let 18 jaar. paar andere trawanten van Whitehead hebben tot gevolg dat McLeod en nog een man uit de groep om het leven ko men. De groep raakt in nood. maar krijgt dan plotseling hulp van Tarzan Hierdoor lukt het Whitehead niet zijn plan volledig uit te voeren Wel slaagt hij erin het geld van de groep te laten ste len. maar met de hulp van Tarzan weten de volgelingen van McLeod toch „hun" grond te bereiken Hier stuiten zij op de Bwala's, die hen willen verjagen Er dreigt een gewapend conflict te ont staan, doch door het ingrijpen van Tar zan en het inmiddels gealarmeerde leger wordt een bloedbad voorkomen. Hetbedrog van Whitehead wordt nu ontmaskerd en het lukt Tarzan de Bwa la's te overreden de nieuw aan gekomen blanken in hun gebied toe te laten, omdat de kennis van de blanken ook de Bwala's ten goede zal komen SJORS EN SJIMMIE Sjors en Sjimmie tenslotte, beleven zaterdagmorgen in Euro Cinema al lerlei spannende avonturen met de to- vernnq. Sjors en Sjimmie hebben als dank voor hun hulp aan een bekende oud heidkundige een toverring gekregen Wat zij niet weten is dat deze ring echte toverkracht bezit Wanneer Sjors tegen Sjimmie zegt dat hij best eens in de riddertijd zou willen rondkijken, wordt zijn wens onmiddellijk vervuld De ridders zien de jongens voor tovenaars aan en zonder pardon worden ze in een kerker opgesloten. De wanhoop nabij, neemt Sjors de ring weer in de hand en wenst, hun aartsvijanden Boris en Pedro te zien. Ook deze wens wordt vervuld en met de hulp van de twee schavuiten ontvluchten ze De ridders ontdekken dit en opnieuw worden ze overmeesterd, maar nu alle vier! Het viertal wordt veroordeeld tot gevange nisstraf. maar tot hun grote opluchting slaagt Sjors erin om hen weer terug te toveren in de 20e eeuw Weer een van die geweldige Sjors en Sjimmie avonturen! Kom naaf tic voorlichtingsavond van tic Ri|ksj>osts|niarbank. Die wordt gehouden op woensdag 1 oktober in Ons Gebouw, Hesseweg, Achterveld, s avonds van 20.00 - 22.00 uur l krijgt alle informatie over on/e hypotheken. Mn antwoord op al uw vragen over hypotheken! Op deze leerzame a\ond bent u de gast van de Rijkspostspaarbank. Uw verfrissingen komen op onze rekening! HÏÏPK3 uw nationale spanr- en hypotheekbank Jim Mitchum, Cathy Lee Corsby en Erik Estrada in: „Trackdown".

Leusder Krant | 1976 | | pagina 17