„Leusden moet nog een gezicht krijgen" Wat is daar aan de gang bij de SBBO ANTON DE RIDDER: LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 LEUSDEN - Anton de Ridder, de beeldend kunstenaar uit Leusden- centrum, die als docent verbonden is aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag afde ling monumentale vormgeving- omgevingsontwerpen, loopt al lange tijd met het idee rond om Leusden wat meer ..gezicht" te geven Om Leusden net iets méér te geven dan de nette saaiheid, waardoor het brave dorp zon der kern zich kenmerkt De huizenbouw in Leusden is ver zorgd Daar zijn veelal architekten aan te pas gekomen. De planologie is ver antwoord; daar heeft de stedebouw- kundige borg voor gestaan. De groen stroken zijn keurig aangelegd, en ze worden netjes onderhouden. Daar is al lemaal niets op aan te merken Maar het dorp mist een karakteristiek gezicht. Er zijn geen feestelijke hoogte punten. waar je iets kunt beleven Er is geen fontein, waar je es naar toe wan delt, en waar de kinderen bootjes laten varen. Er is geen ludieke plek, waar je es op je gemak gaat zitten praten. Er is geen point zéro, waar een beelden groep je doet mediteren Er zijn geen echte wandelplaatsen, en je winkelt nergens echt gezellig Wat het dagelijks terugkerende win kelen betreft: je zegt niet: nu ga ik tussen mijn drukke werkzaamheden in daar of daar es even gezellig bood schappen doen De houten noodwinkels in Leusden-centrum zijn qua opzet en aankleding even fantasie loos als de paar winkels in Leusden- zuid In Achterveld en Stoutenburg is het al niet veel beter Er is nog erg veel op dit gebied te doen in Leusden. Met eenvoudige middelen, en op basis van alle in Leusden aanwezige kunstenaar stalenten. zijn er mogelijkheden te over om er wat aan te doen. Nu de tweede fase van Leusden voor de deur staat, is het meer dan ooit van belang, dat direkt vanaf het begin beel dende kunstenaars bij het wordings proces worden ingeschakeld Voor de ontwikkeling van woonwi|ken (en van steden) wordt, dwars liggend op de sy stematiek van het ordeningsproces, steeds meer gedacht aan de inschake ling van beeldend kunstenaars en vormgevers. Deze kunnen een eigen, vaak zeer relativerende rol spelen wat betreft het identificeerbaar maken van de woon omgeving De mens heeft behoefte aan identifi- katie. De Leusdenaar noemt de eerste Euro-woningen het macaronidorp. Allandsbeek-west heet de blokkendoos. Allandsbeek-oost de ski schans. Daar zou de kunstenaar bij moeten kunnen aanhaken. Afgezien van de ludieke waarde van .kunst" in de woonomgeving heeft de inschakeling van beeldend kunstenaars en vormgevers ook een kultureel en maatschappelijke waarde. Wat wordt precies bedoeld met iden tificeerbaar maken? Bruikbare voor beelden zijn te vinden in Franse steden, waar de laatste jaren kunstenaars en kleurqpecialisten samen met ar chitekten bepaalde woonwijken hebben aangepakt Zowel in de school van het totale projekt als binnen kleinere omge vingen is van alles gedaan om een zo gevarieerd mogelijk beeld te krijgen. Naast de kleur, die aan wooneenheden of onderdelen daarvan zijn gegeven, zijn er op binnenplaatsen, bij zandbak ken of trapveldjes beelden en objekten geplaatst, die naast hun spelfunkties ook nog een stuk eigen herkenning aan de direkte lokale omgeving schenken. Allandsbeek-west heeft één in gang", zegt Anton de Ridder. ,,ln de buurt daarvan zou ik graag een objekt geplaatst zien, ter identificering van de wijk. Aan de periferie van de gemeente zou je dat symbool moeten kunnen laten terugkomen. De plattegronden, die momenteel aan de periferie staan, geven niet de eigenaardigheid van een wijk aan. Terwijl je, als je op de platte grond een bepaald symbool zou zien. zou weten dat je in die wijk bent als je dat ding tegenkomt". De in de Franse woonwijken inge schakelde kunstenaars zijn specialis ten. Tegenwoordig bestaan op de aka- demies afdelingen als monumentale vormgeving en omgevingsontwerpen Studenten worden binnen die speciali satie ingewijd in specifieke problema- tieken, die te maken hebben met sa menwerking tussen stede- bouwkundige, architekt, landschapsar- chitekt en beeldend kunstenaar. Er worden studies gemaakt rondom begrippen als maat., schaal, ma terialen, gegevens vanuit de natuur zelf om tot een zo groot mogelijke integratie te komen tussen kunst, omgeving en architektuur. Anton de Ridder: ,,Als identifikatie- objekten, zowel twee - als drie dimen sionaal, denk ik aan het rood-zwarte embleem bij de ingangen van de Lon- dense underground' de ingangen van de Parijse metro in Art Nouveau stijl Hier ligt het aksent op een be geleiding van het zich verplaatsende publiek. Ook voor dergelijke vormge vingen die in het stadsbeeld veelvuldig voorkomen, is het van veel belang, dat er aandacht is besteed aan allerlei este- tische faktoren" Naast identifikatie bestaat er voor de woonomgeving nog een ander belangrijk begrip, namelijk oriëntatie Van oudsher waren het kerken, fontei nen, bruggen, watertorens en gashou ders. die als oriëntatiepunten dienden. Door plaats en hoogte waren ze vaak vanaf grote afstand waarneembaar De uniformiteit, kenmerkend voor onze tijd, maakt oriëntatie moeilijk. In overleg met de routingdeskundige zou je een bepaalde wijk een bepaald kleursysteem kunnen geven. Deze kleur zou je op de plattegrond aan de periferie terug moeten vinden Dit kleursysteem zou je kunnen koppelen aan de verkeersbegeleiding. En dan zijn er nog de begrippen als slaapsteden" en .groene weduwen". De traditionele ontmoetingsplaatsen, zoals lang geleden de pomp en het badhuis, bestaan niet meer. Winkelcen tra hebben de straatkoopman, de groenteman, de melkboer vervangen. Er is geen of bijna geen kommunikatie meer op straat. Er is sprake van een enorme verschraling. In de oude, tradi tioneel gegroeide woonwijken, volks buurten, was er een nauwe verweven heid tussen de private sfeer en de straat. De straat was het verlengde van de woonruimte. Een deel van het leven speelde zich op straat, in de openbare ruimte af. ,,Nu hebben we ons verzekerd", stelt Anton de Ridder, ,,van veel vi suele privacy in tegenstelling tot visueel kontakt Van achter de luxaflex of vitrage kijken we over het groen van onze omheinde tuintjes naar wat zich op straat afspeelt, en dat is bitter weiniq De straat is opgesplitst in verkeers elementen, en fungeert niet meer als verlenging van 't wonen. De kommuni katie met de buitenwereld loopt veel al via telefoon en telex. De informatie be reikt ons via krant, radio en televisie". „Wat kan er naar uw inzicht in Leusden gedaan worden om het ge heel meer gezicht te geven?" Anton de Ridder: „De woonsituatie kan sterker beleefbaar gemaakt wor den. Eigentijdse beelden, ruimtelijke objekten of wat dan ook aan kunstzinnige produkten zouden kunnen worden aangebracht ter verfraaiing van algemeen toegankelijke gebieden, wijken, plantsoenen, gebouwen, win kelcentra. Een goed leefmilieu is een bijdrage tot een essentiëel stuk volksgezond heid Binnen het kader van de één pro centsregeling (1 van oe bouwkosten wordt door de overheid beschikbaar gesteld voor dit doel) kan veel bereikt worden! Door middel van partikulier ini tiatief kan het natuurlijk ook! Scholen kunnen voorzien worden van spiritueel ingerichte, ruimtelijk goed georganiseerde speelpleintjes. In- klusief speciaal ontworpen speelobjek- ten. Niveauverschillen, een zo gevarieerd mogelijk materiaalgebruik, muurschil deringen, reliëfs, kleuradviezen kunnen het geheel van de school of de details ervan verfraaien Scholen kunnen zo doende een eigen gezicht krijgen. Een vriendelijk, uitnodigend gezicht- Zelfs voor een tijdelijke voorziening als het winkelcentrum „De Rozendaal" zou een geen geldverslindende een voudige oplossing te bedenken zijn ge weest. Het kompleks kenmerkt zich aan de buitenkant door saai gekleurde ge prefabriceerde panelen. Door middel van toegepaste kleurstramienen ronden de winkels op zich en het kom pleks in zijn geheel een veel minder barakachtig aanzien hebben opgele verd. De hele ruimtelijke opzet plus zelfs de funkties van het postkantoor en de apotheek kun je binnen zo n geheel identificeerbaar maken middels dóód simpele tekens of dekoraties, die met het bedrijf op zich te maken hebben, en die ook nog een speelse relatie met de architektuur aangaan" Met het oog op de tweede fase en het aldaar te verrijzen belangrijke winkelcentrum is het van groot be lang, dat deze door de heer De Ridder opgeworpen bal aan het rollen gaat. Wie neemt de bal op, en geeft het balspel vorm? OPLEIDING VOOR VERKOPERS EN HET ECABO: JE MOET OP VERKOOPSTERS KANTOOR WERKZAAM ZIJN AMERSFOORT - Vandaag be langrijke informatie voor de mensen, I die werken in de bedrijven, en die tege- I lijkertijd willen studeren. Let wel: de I mensen van 16 tot 65 jaar. Voor hen, die werkzaam zijn in de I praktijk bestaat de mogelijkheid om bij I de Streekschool voor Beroeps Begelei- I dend Onderwijs aan de Leusderweg 34 in Amersfoort een begeleidende studie I te vplgen. Het schoolgebouw, ik waarschuw van I te voren, ziet er aan de buitenkant niet I aantrekkelijk uit, maar het interieur is :j ruim en heeft iets gezelligs. Je moet er I beslist heen gaan, als je de filosofie aan- I hangt, datje naast het werkzaam zijn in I de praktijk verlangt naar een stuk be- I roepsgericht plus een stuk algemeen I vormend onderricht Je kunt er in de eerste plaats terecht in de technische sektoren: metaal, bouw en hout, schilderen, motorvoertuigen, elektriciteit, centrale verwarming. Daarnaast zi|n er drie twee-jarige oplei dingen, die over het algemeen minder bekend zijn- de brood- en banketoplei ding, de verkoop-opleiding en de kan toor opleiding. Heel belangrijk is het om te weten, dat je ten alle tijde, en waar je ook van daan komt, in de kursussen kunt vallen. De Streekschool in Amersfoort behoort tot een net van 30 streekscholen, die alle kontakt met elkaar hebben, en op elkaar zijn afgestemd. BROOD- EN BANKETOPLEIDING De heer J. Jansen, leraar voor de sek- tor brood- en banketbakken, vertelt. „In de bedrijven is het werk plaatselijk gebonden. Dat wordt hier pp school aangevuld doordat wij de mensen bijvoorbeeld óók leren een Limburgse vlaai te bakken, en de theorie daarbij geven. Per dag krijgen de kursisten bij ons acht lesuren. De primaire opleiding duurt twee jaar, en na een geslaagd eksamen zijn de banketbakkers: tweede bediende en de brood- en banketbakkers: gezel. De voortgezette opleiding is éénjarig, en leidt op tot eerste bediende bij de ban ketbakkers, en eerste gezel bij de brood- en banketbakkers. Na deze op leiding kun je je specialiseren op specifiek gebied en in de ondernemer sopleiding". Bedrijf en Streekschool verzorgen de opleiding, waarbij een vakkonsulent toeziet dat dit goed gebeurt, en met de patroons van gedachte wisselt over het werk, dat de mensen verrichten. De examens vallen onder verant woordelijkheid van de landelijke orga nen. onderwijs, en wil daar een bekroning op zetten. Het meisje, dat naast haar zit, werkt in een stomerij. Ze weet nog niet of ze met dat vak wil dóórgaan, want er zijn niet zo veel promotiemogelijkheden. Ze neemt in de stomerij de kleren aan. en schrijft die in. Ze plaatst ze op hanger tjes, en geeft de gestoomde goederen aan de klanten terug. Ze heeft lager nijverheids- en huishoudelijk onderwijs. Ze hoopt hier echt veel bij te leren. Dan is er een meisje, dat verkoopster is in een groot warenhuis. Met zeven andere meisjes werkt ze daar op de glas- en aardenwerkafdeling. Ook zij heeft vier jaar lnho met winkelspecialisatie. Ze vindt het erg leuk om in een team te werken. Ze verkoopt glas en aardewerk aan de klanten, ze stoft het uitgestalde af, pakt dozen uit, en stelt de inhoud ervan op tafels en stellingen. VELE BRANCHES Er zijn meisjes uit vele branches bij een, en het is goed dat ze over eikaars branche horen. Een goede verkoopster moet allround zijn, en er niet tegen op zien, als zij om de een of andere reden van branche zou moeten veranderen. „Wat ik belangrijk vind voor deze opleiding", aldus mevrouw Van der Hurk, „is de sociale vorming en de takt. Takt hebben de jongelui nodig in de omgang met de klanten Een hoop leer lingen zijn sterk op zichzelf gericht, hebben weinig of geen begrip voor hun werkgever, collega's of medemensen in hun klas. Binnen het klasseverband moeten ze elkaar leren begrijpen" Een tweede, minder algemeen be kende opleiding bij de SBBO in Amers foort is de opleiding voor verkopers en verkoopsters. Direkteur C. J. van Veen- „Regelmatig is ons gevraagd om ook aan oudere mensen les te geven En dan in een avondkursus. Welnu, dat kan. Men kan zich nü opgeven. De kursus start binnenkort, uit de ouderen in dit vak (vanaf 24 jaar) de hand reiken, ge- ruggesteund door de Stichting Op leiding en Vorming Detailhandel. De ouderen krijgen van gast-docenten uit het bedrijfsleven les invakleer detail handel, warenkennis, verkoopstimule ring, etalage opmaken en dekoreren". Mevrouw P. C. M. van der Hurk-van Loozen geeft dinsdagochtends les aan een groep meisjes, die alle in een winkel werkzaam zijn. Greet vertelt, dat ze in een naburig dorp in een kleine kaaaswinkel werkt, in haar ééntje. Ze vindt het erg gezellig om kaas te verkopen, en wil zich daarin specialiseren. Ze heeft lager ekonomisch en administratief Een derde, niet algemeen bekende opleiding, die je bij het streekonderwijs kunt volgen is het Ecabo, het onderricht voor de ekonomische en admi nistratieve sector. Ook hier gedlt, dat je in de praktijk op kantoor werkzaam moet zijn, en datje werkgever een leer overeenkomst met je wil sluiten. Het is dus van belang, dat ook je werkgever de betekenis begrijpt van hetgeen je op de streekschool ten bate van hem en van je eigen beroepsopleiding wordt aange reikt. Op het werk krijgen de leérlingen van de heer J. Dijkhuizen die les geeft in diverse handelsgerichte vakken, ver schillende soorten werkzaamheden op gedragen. Daarom knjgen ze op school theoretisch begeleidend onderricht in verscheidene vakken. Op han delsgebied in boekhouding, bedrijfsad- ministrati'e, ekonomie, moderne infor matieverwerking. In het bedrijf worden de leerlingen begeleid door een mentor, die zich dagelijks met hun werk bezig houdt. DE PIT LAAT HAAR BASISOPLEI DING VERZORGEN DOOR DE STREEKSCHOOL Na een voorbereidingsperiode van overleg tussen de PTT, het Ecabo en de Streekschool heeft de PTT besloten het theoretisch gedeelte van haar admini stratieve opleiding, een basisopleiding, te laten verzorgen door de Streekschool. Dit kursusjaar is hiermee gestart. De PTT kursisten krijgen het pakket medewerker B bedrijfsadministratie-richting aangebo den. Ze sluiten de kursus na twee jaar af met het examen Administratief mede werker B Het leerlingenstelsel van het Ecabo heeft sinds 1972 zijn erkenning als lan delijk opleidingsorgaan. De bekendheid van en de waardering voor het diploma moeten zich in het partikuliere bedrijfs leven nog vormen. De meeste bedrijven hebben er nog maar weinig notie van, wat de leerlingen hier doen. Er zijn drie opleidingsniveaus, tot administratief assistent, administratief medewerker A en administratief me dewerker B. In de nabije toekomst wil de Streek school ook voor de oudere categorie werknemers vanaf 24 jaar, die op kan toor werkzaam zijn, iets organiseren. De SBBO wil hiertoe de betreffende administratieve opleidingen van de dag naar de avond verplaatsen. Belangstel lenden kunnen zich nu reeds opgeven bij de Streekschool, Leusderweg 34, te lefoon 033-19366. Anco Mali. reklame/marketing b.v Villa Anderstein Woudenbergseweg 9 Postbus 48 Maarsbergen Tel.; 03433 - 446* Heerlijk toch... dat eerlijkheid het langst duurt! 't Kommu- niceert zoveel eenvoudiger, duidelijker en daardoor direk- ter. Wat krom is praten we toch niet recht. Dus mensen, maak recht wat krom is en Uw kommunikatieproblemen zijn opgelost. Maar ja, een mens is ook maar een mens. Hij heeft instinkten en driften. Vormt attituden en wordt selektief in zijn perceptie. Ons kent ons en watdeboerniet kent, wenst hij niette nuttigen, O zo! Reklame maken is boeiend, omdat het zo intens met de mens ver weven is. En mensen boeien ons, dus zijn wij gelukkig in ons vak. Carefa: een buro voor alles wat recht is.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5